Widząc takie obrazki ze strefy ATO nie dziwię się dlaczego, wg. najnowszych badań opinii publicznej na Ukrainie, aż około 70% Ukraińców chce zakończenia konfliktu w Donbasie na drodze pokojowej.
Kończy się przyzwolenie mieszkańców Ukrainy na dalsze prowadzenie wojny w Donbasie.
Według ostatnich badań opinii publicznej przeprowadzonych miesiąc temu przez fundację Demokratyczne Inicjatywy im. Ilka Kuczeriwa i socjologiczną służbę Centrum im. Razumkowa, 52% respondentów opowiada się za kompromisowym rozwiązaniem konfliktu w Donbasie, ale jednocześnie uważają oni, że nie każdy kompromis jest możliwy do przyjęcia.
Natomiast 18% biorących udział w badaniu zgodziła się iść na daleko idące ustępstwa dla osiągnięta tam pokoju.
Bardzo charakterystyczne, w świetle tych badań jest to, że gotowość do kompromisów zniżkuje wraz z oddaleniem od terenów działań wojskowych, osiągając najwyższy wskaźnik na zachodzie Ukrainy, i tak: na wschodzie Ukrainy na jakiekolwiek kompromisy jest zgoda 25% badanych osób, zaś na zachodzie tylko około 10%.
Najbardziej ze skutecznych narzędzi wśród zaproponowanych w badaniu decyzji dla zaprowadzenia pokoju w Donbasie respondenci uważają międzynarodową presję na Rosję, aby ona zrezygnowała z ingerencji w konflikt (38%) oraz udaną odbudowę normalnego życia na znajdującym się pod kontrolą Ukrainy terytorium Donbasu (28%).
Co piąty respondent dopuszcza możliwość funkcjonowania Donbasu w ramach ukraińskiego państwa, ale z jakąś formą autonomii, kolejnych 9% badanych zgodziłoby się na odłączenie tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych od Ukrainy i możliwe przyłączenie do Rosji. Jednak ponad połowa badanych jako najwłaściwszy wskazała powrót zajętych przez separatystów terenów do Ukrainy i funkcjonowanie ich na zasadach sprzed konfliktu.
W porównaniu z zeszłym rokiem zmalała ilość osób, które uważają, że dla ustalania pokoju trzeba wstrzymać finansowanie okupowanych terytoriów wschodu (z 20% do 11%), uznać język rosyjski za drugi państwowy (z 11% do 5%) i wprowadzić federalny ustrój na Ukrainie (z 7,5% do 5%). Wzrosło natomiast poparcie pomysłu wysłania do Donbasu międzynarodowego kontyngentu pokojowego– tę propozycję popiera już ponad 60% respondentów.
Jak widać z wyników tych badań z początków czerwca br. przeprowadzonych po trzech latach toczącego się brutalnego i bardzo kosztownego konfliktu zbrojnego na południowo-wschodniej części Ukrainy, liczą osób chcących znaleźć jakieś kompromisowe rozwiązanie tego problemu coraz bardziej rośnie. Tym samym spada poparcie dla siłowego rozwiązania konfliktu, które tradycyjnie popierane jest tylko w zachodniej części kraju- matecznika banderyzmu i ukraińskiego szowinizmu narodowego.
Po prostu przeciętny Ukrainiec z dystansu ostatnich kilku lat zaczął ostro dostrzegać nieskuteczność metody siłowego rozwiązania konfliktu w Donbasie, który poza ofiarami i zniszczeniem części kraju, przyśpiesza jego upadek gospodarczy. Oczywiście wraz z pogarszającą się sytuacją bytową Ukraińców i coraz bardziej rosnącymi kosztami wojny, poparcie dla dalszego jej prowadzenia będzie sukcesywnie spadać. Zresztą podobnie jak jej poparcie i poparcie dla reżymu ją prowadzącego przez czynniki zachodnie.
Tak więc, aby nie brnąć dalej w bagno tego zgniłego konfliktu, obecnie sprawująca w Kijowie władzę junta, musi wyniki tego ostatniego badania wziąć bardzo poważnie pod uwagę, bo w obliczu zapaści gospodarczej do jakiej doprowadziły jej rządy, tym razem bunt społeczny jaki może w każdej chwili wybuchnąć obróci się przeciwko niej.
Czy zdeterminowana nabijaniem sobie kabzy oligarchiczno-złodziejska władza weźmie sobie te sygnały do serca, raczej można wątpić, bo dla niej sukcesem jest kolejny rok, miesiąc, a nawet dzień sprawowania władzy, a więc bycia przy jej korycie. Polega to na tym, że każdego dnia pieniądze podchodzące z różnego typu przestępstw zasilają jej konta w rajach podatkowych.
Tak więc, jedyną drogą na uspokojenie sytuacji na Ukrainie i powrót jej na właściwą drogę rozwoju, musi być odsunięcie od władzy obecnej ekipy rządzącej.
***
Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.
W ciągu minionej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie uległa pogorszeniu.
I tak, tuż popołudniu od godziny 13:40 ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 i 120 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i ciężkiej broni maszynowej, rozpoczęli ostrzał rejonu wsi Staromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał trwał tam do około godziny 17:00. Następnie w tym samym rejonie ukraińscy żołnierze rozpoczęli kolejną fazę ostrzału przy użyciu moździerzy kaliber 82 i 120 mm, która trwała do godziny 20:00. W wyniku tego ostrzału została zabita jedna z mieszkanek wsi a dwóch innych odniosło poważne rany. Ostrzał ten uszkodził także dom jednorodzinny.
Później, bo po godzinie 20:00, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał północnych obrzeży Doniecka, w wyniku czego od bezpośredniego trafienia pociskiem spalił się na pograniczu dzielnicy Kujbyszewskiej i miejscowości Spartakus, dom jednorodzinny. Ostrzelane zostały również tam okolice stacji kolejowej.
Poza tym, w rejonie wsi Bezimiennoje na południowym odcinku frontu donieckiego, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm okolic punktu obserwacyjnego misji Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni. Pociski spadały kilkadziesiąt metrów od znajdujących się tam ludzi. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 41 razy ostrzeliwali terytorium DRL, a tam pociski spadały w rejonie 20 miejscowości na całej długości tego odcinka frontu.
Ponadto, w ciągu ostatniej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm i wyrzutni pocisków przeciwpancernych, przeprowadzili 3 razy ostrzał okolic następujących miejscowości: Kalinowa i Kalinowki oraz rejon pomnika Kniazia Igora znajdujący się koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska.
Ostrzał był mało intensywny i sporadyczny, w związku z tym na terytorium ŁRL spadło tylko około 6 pocisków moździerzowych kaliber 82 mm i około 16 pocisków przeciwpancernych.
Poniżej raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa prowadzącego przeciwko rosyjskojęzycznej ludności Donbasu tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):
Прес-центр штабу АТО
„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 17 липня 2017 року
Сьогоднішній день у зоні АТО характеризується зменшенням кількості провокативних обстрілів українських позицій. Водночас противник і надалі продовжує застосовувати озброєння, яке має бути відведене від лінії розмежування.
Так, близько опівночі, бойовики випустили по наших позиціях у Красногорівці, що на Маріупольському напрямку, 8 мін калібру 82 міліметри. В 14 та 16 годині злочинці знову били з мінометів калібру 120 та 82 міліметри по цьому селищу. Крім того, вночі бандити двічі вели вогонь з гранатометів та великокаліберних кулеметів по Павлополю.
На Луганському напрямку зі сторони Красного Лиману бойовики також застосовували міномет калібру 82 міліметри по українських позиціях у Трьохізбенці.
Загалом з початку доби незаконні збройні формування 6 разів порушили перемир’я.”
„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 6 годину 18 липня 2017 року
У зоні АТО, наприкінці минулої доби, незаконні збройні формування збільшили обстріли позицій української армії на Донецькому напрямку.
Починаючи з 19 і майже до 23 години, з декількох напрямків, ворог з мінометів калібру 120 та 82 міліметри, гранатометів, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї бив по наших опорних пунктах у районі Авдіївки. Внаслідок цих обстрілів один український війс<span class=”text_exposed_show”>ьковий отримав поранення, ще один травмований. Крім того, ввечері, бойовики з мінометів та гранатометів накривали наші позиції неподалік Пісків, а зі стрілецької зброї били по шахті Бутівка.
На Луганському напрямку тричі під вогонь великокаліберних кулеметів противника потрапили українські позиції у Новозванівці, двічі у Новоолександрівці. Також, близько 23 години, злочинці вели вогонь зі стрілецької зброї по Станиці Луганській.
На Маріупольському напрямку, майже опівночі, ворог обстріляв з мінометів калібру 120 міліметрів та гранатометів опорні пункти сил АТО у Лебединському.
Загалом, за минулу добу, бандформування 17 разів порушили перемир’я. В наслідок обстрілу один український військовий отримав поранення, ще один травмований. Сили АТО 10 разів відкривали вогонь у відповідь.”
Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Krutaja Bałka koło Gorłówki:
Oraz z Zajcewa „spleśniały rozejm chlebny”:
I z Trudowskiego na zachodnich obrzeżach Doniecka:
***
Na koniec kilka zdjęć:
Prace młodych artystów Doniecka z tematu „pejzaż”, które zakwalifikowały się do finału konkursu „Paleta Meotydy”.
Gnutowo koło Doniecka, kolejny traktor najechał na pozostawioną tam przez ukraińskich żołnierzy minę.
***
I jeszcze kilka filmów:
***
Pozdrawiam.
© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Ćwiczenia „Sea Breeze” z udziałem ukraińskich okrętów już się zakończyły. W manewrach brało udział około 3000 marynarzy z 16 krajów. W ramach podzięki i „pomocy” strona amerykańska przekaże kilka kutrów patrolowych Islands ukraińskiej marynarce.
https://ru.krymr.com/a/news/28620982.html
Komentarz: I w ten sposób strona amerykanka upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu przekaże pomoc wojskową oficjalnie liczoną w milionach $ i jednocześnie nie poniesie kosztów… utylizacji kutrów, które jak donosi wiki miały poważne problemy techniczne i zostały z tego powodu wycofane ze służby (!)
https://en.wikipedia.org/wiki/Island-class_patrol_boat
PolubieniePolubione przez 4 ludzi
Nie wiem czy to nie fake news, ale znając pomysły ukraińskich parlamentarzystów to jednak może być prawda.
wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Irina Heraszczenko chce by za zaśmiecanie (wyrzucanie odpadków obok kosza) płacono karano grzywną w wysokości 50 MIESIĘCZNYCH minimalnych płac. czyli ponad 150 000 hrywien (!).
.https://www.facebook.com/iryna.gerashchenko/posts/1420021858085623
Komentarz: Nie wiem kogo na Ukrainie stać na płacenie takich kar, ale to chyba kolejny pomysł na zatkanie dziury w budżecie…
PolubieniePolubione przez 4 ludzi
A tymczasem analitycy na Ukrainie ostrzegają, że w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi może rozpocząć się gigantyczne drukowanie pieniędzy na zaspokojenie potrzeb kampanii wyborczej (nowe świadczenia socjalne darowizny itd itp)
http://interfax.com.ua/news/economic/436242.html
Komentarz: Ciekawe co na to Pan profesor Balcerowicz, który za sukces uznał fiskalną politykę naszego sąsiada 🙂
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
On już tam nie ma nic do gadania 🙂
Pozdrawiam.
PolubieniePolubienie
Uff trochę się napociłem by znaleźć te dane 🙂
Ostatnio media ukraińskie obiegła wieść ,że oto skonfiskowano …majątek wart 22 MILIARDY hrywien byłego ministra Ukrainy za czasów dyktatury Janukowycza. Politycy juz podali nawet na co pójdą zarekwirowane środki.
.https://www.facebook.com/LlutsenkoYuri/posts/785155778350266
I wszystko pięknie i ładnie wygląda w komunikatach tyle tylko, że oskarżony któremu skonfiskowano majątek nie jest nawet w Top rankingu 100 najbogatszych Ukraińców.
http://forbes.net.ua/ratings/4
I znów za jakiś czas wyjdzie na jaw, ze tych wirtualnych środków po prostu nie ma a obecne bajdurzenia polityków to tylko słodkie kłamstwa dla „naiwnego luda”. Z tego co wiadomo to najprawdopodobniej CAŁY majątek zajęty w ramach walki z korupcją na Ukrainie nie przekroczył na dzień dzisiejszy 1 mld hrywien.
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Panowie AdNovum i Mania ekscytujecie się pijaństwem w ATO, Poroszenki, wybuchami granatów a brakuje tu merytorycznej dyskusji o sytuacji w republikach Donbasu. Dowodem dzisiejsza sprawa dot. Małorosji.
Komentarz, że Zacharczenko „lubi sobie pogadać” jest bez pointy dot. ewentualnych skutków tej wypowiedzi. Nie trzeba przypominać kim jest Zacharczenko oraz, że jego wypowiedzi są często emocjonalne, ale zawsze odzwierciedlające troskę i odpowiedzialność za losy narodu Donbasu i zgodne z polityką Rosji. Tymczasem dziś Kreml odciął się od idei zaprezentowanej przez lidera DRL.
Czy Zacharczenko popełnia polityczne samobójstwo, czy może przedstawia realne rozwiązanie konfliktu?
Oczekiwałabym na tym blogu o wojnie na Ukrainie dyskusji m.in. na ten temat w zamian za wszelkie pier..ły, które od jakiegoś czasu dominują na blogu.
https://ria.ru/world/20170718/1498708661.html
PolubieniePolubione przez 4 ludzi
Sądzę, że trzeba poczekać na rozwój wydarzeń i stąd niewiele komentarzy. Mnie zaniepokoiło to, że ŁRL nie jest w temacie Małorosji i nie wiadomo co dalej. Wieść poszła w świat, a Kreml może nie odciął się, ale wstrzymał z szerszym komentarzem. Może Zacharczenko czuje się na tyle silny, że chce porwać ludzi z innych regionów do walki z juntą kijowską ? Tyle, że to byłoby bardzo ryzykowne i wbrew mińskim porozumieniom. Z drugiej strony trudno się dziwić, że podejmuje się jakiś działań. Dzień w dzień ukropy walą z artylerii, zabijają cywili, niszczą mienie i nic się nie zmienia ! Świat siedzi cicho, Rosja czeka, a ludność Donbasu ma dość. Takie brzemię i presję dźwiga Zacharczenko. Ludzie oczekują zmian na lepsze, jakiś efektów, a wyobraźmy sobie jak morale społeczeństwa Donbasu było wystawione na ciężką próbę kiedy zginął Mozgowoj, Motorola, Giwi i inni obrońcy idei Noworosji. Musimy poczekać i zobaczymy czy za słowami o utworzeniu Małorosji zmieni się coś i w jakim kierunku to pójdzie.
PolubieniePolubione przez 6 ludzi
To proszę tu dyskutować, kto pani tego broni? Pojawia się pani raz na przysłowiowy ‚ruski miesiąc” i udziela ‚dobrych porad”. Te ‚pierdoły’ o granatach to jest „odrutka” na brednie z mediamatołów.pl na brednie o „trzeciej sile’ co to podsyła na Ukrainę „dywersantów uzbrojonych w granaty i granatniki”, którymi okazują się byc zwykli mieszkańcy tego „państwa”.
Co do wypowiedzi Zacharczenki, w Rosji delikatnie pisząc „popukali się w głowę” i stwierdzili jasno że narusza porozumienia z Mińska;
http://interfax.com.ua/news/political/436887.html
Nawet Cariow, chyba takiej ‚znawczyni” nie muszę tłumaczyć o kogo chodzi określił ją jako „dziwną”;
https://lenta.ru/news/2017/07/18/tsarev/
Co do „lubi sobie pogadać, bo to prawda jest. Przy całej mojej sympatii do tego człowieka, ile razy mówił o ‚wyzwalaniu’ Mariupola? A ostatnio o „końcu Ukrainy”, i co? Więc radzę sie tak nie podniecać tylko poczekać do jutra. Dobranoc…
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Tu proszę jeszcze komentarz rzecznika Kremla Pieskowa, „personalna inicjatywa’ Zacharczenki;
https://ria.ru/politics/20170718/1498721043.html
I proszę sobie na ten temat dyskutować…
PolubieniePolubione przez 3 ludzi
🙂 🙂 🙂
Pozdrawiam.
Ps.
Dziwna jaka szczególna napastliwość tej osoby dała się zauważyć w tym temacie. Co jest przyczyną?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Ekipa od „KOCMOŁUCHA”, jest nawet i MLASKACZ (@sutr13, który jak sie okazuje ma kilka konta założonych) poniżej, co to sie kiedyś uczepił mojego rękawa i go obślinił. No i proszę, wielki krzyk że nie ma dyskusji, a teraz cjcho sza. Onegdaj jedna taka „ciocia dobra rada” też tu buszowała, ta co to ją mikroby z kosmos atakowały…
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Z wyrazami szacunku.
surtr13
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Ps. I jeszcze „lekturka’ na noc, ze strony rosyjskiej;
http://tass.ru/politika/4421414
http://www.rbc.ru/politics/18/07/2017/596de6549a794753426d8657
Oraz ukraińskiej;
http://www.rnbo.gov.ua/news/2839.html
https://strana.ua/news/82156–ukraina-vosstanovit-suverenitet-nad-donbassom-i-krymom-poroshenko-zayavil-o-gibeli-novorossii.html
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Oj, nie dokładnie czyta Pani moje komentarze, bo ja w jednym z nich wyraziłem swoją opinię na temat wypowiedzi Aleksandra Zacharczenki na temat Marłorosji.
Pozdrawiam.
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Skąd ukraińscy „historycy”, z oficjalnych instytucji rządowych, czerpią swoją wiedzę opisał przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Edurad Dolinskij na przykładzie działalności tzw. Centrum Badań ruchu wyzwoleńczego. Jeden z pracowników tej instytucji, której dyrektorem był szef obecnego ukraińskiego IPN Wiatrowycz, opublikował prace o ‚walce UPA z Niemcami” i o tym że w wyniku tej ‚walki” Niemcy stracili 12 tysięcy żołnierzy. „Źródłem” owych danych jest…wiejski lekarz z obwodu rówieńskiego, który zajmuje sie po „amatorsku’ historia działalności UPA…
>https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/1591390510893011
PolubieniePolubione przez 3 ludzi
Popularny ukraiński bloger (na wychodźstwie) Anatolij Szarij, poprzez swoja rosyjską prawniczkę będzie się sądzić w Rosji z adwokatem markiem Fejginem, który ‚specjalizuje” się w obronie Ukraińców w Rosji (bronił m.in Nadieżdę Sawczenko). Szarij zarzuca Fejginowi zniesławienie gdy ten podczas jednej z audycji radiowych w których wystapił, oskarżył go o „popełnienie przestępstwa seksualnego, o charakterze pedofilskim”. Bloger nie zamierza sie jednak domagać od Fejgina jakiegokolwiek „zadośćuczynienia materialnego”, a tylko i wyłącznie tego publicznego przeproszenia go i odwołania oszczerstw;
https://ria.ru/society/20170718/1498693839.html
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Mógłby ktoś przetłumaczyć i streścić co myśli o Małorosji Rusłan Ostaszko ?
PolubieniePolubienie
Fragment tekstu pod filmikiem „Prawdę mówią, że gorszy od wroga jest tylko sojusznik-idiota. W zasadzie to zdanie wystarczy, aby wypowiedzieć się na temat sytuacji wokół tzw powołania Małorosji”, sam tytuł też dobrze opisuje całą sytuację „PR na granicy zdrady”, a w samej wypowiedzi tez nie oszczędza Zacharczenki i opisuje całe ‚wydarzenie’ jako „show” które szybko się zakończy.
Ps. W filmiku jest tez o „literackich doradcach” Zacharczenki, kórzy mu do podsunęli i pokazany jest niejaki Zachar Prilepin, rosyjski pisarz, notabene takze SF, który pełni w Republice Donieckiej funkcje „politruka” w jednej z jednostek wojskowych.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zachar_Prilepin
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Jest jeszcze i takie ażne stwierdzenie, postępując w ten sposób Zacharczenko dał Poroszence możliwość ostatecznego ‚wyjścia z Mińska” z ‚zachowaniem twarzy” za co wina może obarczyć, przed światem właśnie ‚separatystów”.
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
*6!!!!!!!
Nie dość tego dał juncie w Kijowie mocny atut w postaci dowodu na to, że to liderzy separatystów blokują wdrożenie porozumienia podpisanego w lutym 2015 roku w Mińsku.
Pozdrawiam.
PolubieniePolubione przez 3 ludzi
Ciekawostka, jeden z wysokich urzędników rosyjskiej „Federalnej Państwowej Służby d/s rejestracji, Katastru i Kartografii” zatrzymany ostatnio przez FSB w obwodzie moskiewskim pod zarzutami przyjmowania łapówek oraz przywłaszczenia środków państwowych, okazał się być…pastorem jednego z działających na Ukrainie kosciołów protestanckich;
>https://www.youtube.com/watch?v=j5O2RQX7Jyk
Dla przypomnienia, przewodniczący Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy Turczynow, to takze pastor działajacego na Ukrainie koscioła protestanckiego, baptystów…
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Bracia bliźniaki?
Pozdrawiam.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Raczej akolita, wypełniający polecenia. Coś jak „wierni” od „KOCMOŁUCHA” 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Sprostowanie, Turczynow był diakonem czyli „aktywistą” nie posiadającym odpowiedniego wykształcenia ani nie ordynowanym na stopień kaznodziei. Pastor musi mieć jedno i drugie, chyba że jest „pastorem” tzw. „wolnego zboru” czyli towarzystwa wzajemnej adoracji.
PolubieniePolubione przez 3 ludzi