Wojna domowa na Ukrainie 22.07.2017r.- 877 dzień od nowego rozejmu.


 

„Forsowana przez PiS reforma sądownictwa oznacza koniec rządów państwa prawa w Polsce” – uważają członkowie Niemieckiego Związku Prawników. Podobne zaniepokojenie wyrazili również czescy prawnicy, którzy swoje oświadczenie w tej sprawie zatytułowali słowami „nie możemy milczeć”.

 

 

„Codziennie dochodzą do nas apele o pomoc od polskich kolegów, którzy są zszokowani planami polskiego rządu” – poinformował wczoraj  przewodniczący Niemieckiego Związku Prawników Jens Gnisa. Jak wyjaśnił, celem polskiego rządu jest stworzenie „sterowanego politycznie wymiaru sprawiedliwości, w którym ulegli sędziowie i prokuratorzy są marionetkami”.

Dodał również, że:

„Polska jest na drodze do dyktatury, dlatego Komisja Europejska powinna pozbawić ją prawa głosu w UE”.

W związku z tym zaapelował do rządu niemieckiego i KE o uzależnienie przyznawania dalszych transz pomocy z funduszu europejskiego dla Polski od przestrzegania przez jej władze zasad praworządności. ” Nie jest dopuszczalne, by UE w takim stopniu wspierała finansowo państwo, które narusza podstawowe wartości, jakimi są praworządność i podział władzy”– powiedział Jenis Gnisa.

Pojawił się również protest sędziów i prawników czeskich w tej bulwersującej sprawie, którzy wczoraj (21 lipca) opublikowali oświadczenie zatytułowane „Nie możemy milczeć”.

„Po sparaliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego i podporządkowaniu mediów publicznych może teraz dojść do bezprecedensowego ataku na niezależność polskiego sądownictwa” – napisano w oświadczeniu czeskich prawników.

Sędziwie podkreślają w nim, że zagrożone są w Polsce zasady demokratycznego państwa prawa.

Oświadczenie to podpisali prezesi czeskiego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Rzeczniczka Praw Obywatelskich.

W odpowiedzi na te pełne słów wzburzenia oświadczeń niemieckich i czeskich prawników oraz wysokich przedstawicieli władz unijnych, głos zabrał wiceminister polskiego MSZ Konrad Szymański, który powiedział, że: 

„Jeśli Komisja Europejska przedstawi rekomendacje ws. reformy sądownictwa, rząd rzeczowo się do nich odniesie. Jeśli dojdzie do uruchomienia innych procedur, będziemy bronili swoich racji także przed Trybunałem Sprawiedliwości”.

Z kolei szef MSZ Polski Witold Waszczykowski odmówił zaproszenia od złożenia wizyty w Brukseli aby tam wyjaśnił osobiście sytuację dotyczącą prowadzonej przez rząd PiS-u „reformą” sądownictwa.

Przypomnę, że już w  środę kolegium komisarzy europejskich zapowiedziało, że jeśli w kraju zostaną uchwalone trzy ustawy w ramach „reformy” sądów, to utracą one całkowicie niezależność i znajdą się pod kontrolą polityczną liderów PiS-u.

W związku z tym KE planuje w przyszłym tygodniu skierować do Warszawy nowe rekomendacje i uruchomić procedurę  w związku z naruszeniem unijnego prawa przez władze w Polsce. Według wiceprzewodniczącego organizacji Fransa Timmermansa Komisja Europejska bardzo poważnie rozważa uruchomienie procedury w ramach art. 7 traktatu o Unii Europejskiej, który może pozbawić Polskę prawa głosu w Radzie UE.

Wprowadzenie w życie wobec Polski pogróżek KE prawdopodobnie jeszcze bardziej zaostrzy negatywną postawę polskich władz wobec UE, co jeszcze bardziej pogorszy między nimi- i tak już bardzo złe, stosunki.

Polegać to będzie oczywiście w osłabieniu pozycji politycznej Polski wśród czołowych krajów UE oraz władz unijnych, ale również pozbawi jej dotychczasowych korzyści ekonomicznych w postaci unijnych dotacji i finansów. Co jak na kraj, który nie może pochwalić się jakimiś wybitnymi sukcesami gospodarczymi, będzie bardzo trudne do zaakceptowania. Szczególnie w świetle rozbuchanych programów socjalnych i zbrojeń oraz wzrostu kosztów administracji publicznej jakie mają miejsce za rządu PiS. Tak więc za to wszystko to nie liderzy PiS zapłacą, bo oni również uważają podobnie jak władze schyłkowego okresu w PRL, że „rząd się wyżywi sam” (co z resztą już nie raz w ciągu pierwszych dwóch lat swoich rządów udowodniła), tylko zapłacimy MY- zwykli, przeciętni obywatele tego nieszczęsnego grajdołka.

Tą samobójczą postawę PiS wspiera niczym nie poparte złudzenie, że Polska zostanie uznana przez Stany Zjednoczone za swego najważniejszego w Europie sojusznika, co ma zapewnić rządzącej ekipie gwarancję długiego trwania przy korycie władzy. Dowodem na to może być wczorajsze oświadczenie rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Heather Nauert, która powiedziała, że:

„Jak państwo wiedzą, prezydent niedawno był w Polsce. Relacje z Polakami są dla nas bardzo ważne. Polska jest krajem demokratycznym i sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Bardzo interesuje nas los tego narodu. Jesteśmy zaniepokojeni ciągłym dążeniem polskiego rządu do wprowadzania ustaw mogących ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie osłabiających zasadę państwa prawa” – oświadczyła rzecznik Departamentu Stanu w odpowiedzi na pytanie dziennikarza TVN.

Jak następnie zapewniła, USA będą „obserwować bardzo dokładnie sytuację”. „Będziemy rozmawiać z polskimi władzami na najwyższym szczeblu. Będziemy wyrażać nasze obawy w związku z tą sytuacją” – dodała.

Poniżej jeszcze oficjalne oświadczenie Departamentu Stanu USA wydane na piśmie:

„Poland: Independence of the Judiciary
Share
Press Statement
Heather Nauert
Department Spokesperson
Washington, DC
July 21, 2017

The Polish government has continued to pursue legislation that appears to undermine judicial independence and weaken the rule of law in Poland. We urge all sides to ensure that any judicial reform does not violate Poland’s constitution or international legal obligations and respects the principles of judicial independence and separation of powers.

Poland is a close ally of the United States, and a strong and healthy democracy in Poland is vital to relations between our two countries.

We remain confident about the strength of Poland’s democracy and the ability of Poles to address these issues through dialogue and compromise to ensure Poland’s democratic institutions and system of checks and balances are fully functioning and respected”.

https://www.state.gov/

Polskie MSZ wydało oświadczenie w związku ze stanowiskiem rzecznika Departamentu Stanu USA dotyczącego ustawodawstwa w Polsce:

„Jesteśmy zaskoczeni, że rzecznik Departamentu Stanu USA zajął publiczne stanowisko dotyczące oczekującego ustawodawstwa w Polsce”można się dowiedzieć w stanowisku wyrażonym przez MSZ.

Przy swojej ociężałości umysłowej, będą oni jeszcze nie raz zaskakiwani.

Jak widać plan faszyzacji Polski przez PiS, są to bardzo płonne nadzieje, za które oczywiście przede wszystkim zapłaci społeczeństwo polskie, które jak widać nie umie uczyć się na własnych błędach. Podobnie jak społeczeństwo obecnej Ukrainy. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się temu co tam się dzieje aby wiedzieć czego można spodziewać się w przyszłości naszej udręczonej Ojczyzny.

A co na ten temat ma do powiedzenia zawsze niezawodna, zawsze zwarta i gotowa, tuba propagandowa PiS?

http://niezalezna.pl/102609-sejm-zdecydowal-pomimo-wrzaskow-opozycji-bedzie-reforma-sadu-najwyzszego,

http://m.niezalezna.pl/102682-teraz-zrozumieja-klarownie-dlaczego-reforma-sadow-musi-byc-prezentacja,

http://niezalezna.pl/102670-wrona-z-tvn-odkryl-ze-amerykanie-martwia-sie-o-sady-w-polsce-tak-bylo-naprawde,

http://m.niezalezna.pl/98242-63-proc-polakow-chce-reformy-sadow,

http://niezalezna.pl/102703-pileczka-po-stronie-prezydenta-co-zrobi-andrzej-duda-z-reforma-sadow.

Czytając to wszystko odnoszę wrażenie powrotu do czasów, które już nigdy ponoć miały nie wrócić. Niestety wróciły, ale  w jeszcze gorszej czarnej odsłonie.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i minionej doby przestrzeganie rozejmu przez ukraińskich żołnierzy było bardzo głośno słychać na całej długości frontu donieckiego.

I tak, w ciągu minionej doby toczyły się intensywne walki w rejonie wsi Krasnogorowki na zachodnich obrzeżach Doniecka, tam ukraińscy żołnierze próbowali wyprzeć powstańców z zajmowanych przez nich stanowisk obronnych.

Na zachodnich obrzeżach Gorłówki w rejonie Zajcewa tradycyjnie już ukraińscy bojcy prowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm. Najcięższy zaś ostrzał i walki toczyły się w rejonie Doniecka, gdzie koncentrowały się one w strefie przemysłowej Awdiejewki oraz na zachodnich obrzeżach Spartakusa. Ostrzał prowadzony był także w rejonie donieckiego lotniska i na zachodnich obrzeżach Doniecka w okolicy wsi Staromichajłowki i Trudowskich, w której to zostały w wyniku tego ostrzału uszkodzone trzy domy jednorodzinne znajdujące się na ulicy: Maminy Sibiraczki nr. 56 i Łukajnienki nr. 18 oraz Czernogorodskiej nr. 50. Tam też została uszkodzona linia energetyczna odcinając dopływ prądu do całej miejscowości.

Na południowym odcinku frontu ostrzeliwany był z granatników i wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a w rejonie wsi Sachanki i Komiternowa przy użyciu artylerii samobieżnej kalibru 122 mm. Zastępca szefa misji OBWE w Donbasie Alexander Hug zapowiedział, że odwiedzi w dniu dzisiejszym okolice miejscowości Komiternowo.

Łącznie w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii i moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 45 razy przeprowadzili ostrzał w rejonie 20 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

 

Poniżej wykres ilości incydentów zbrojny jakich dopuścili się w ciągu minionego tygodnia żołnierze ukraińscy oraz liczba szkód po stronie DRL:

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych, opancerzonych wozów bojowych i różnego typu granatników, a także broni maszynowej, 4 razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL, szczególnie w okolicy wsi Łogwinowa i Kalinowa. Ostrzał ten cechował się średnią intensywnością, na co dowodem może być ich na ostrzeliwany teren spadło około 17 pocisków moździerzowych, a także 8 pocisków przeciwpancernych i 29 granatów.

 

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 21 липня 2017 року
Після активізації незаконних збройних формувань у минулі дві доби, сьогоднішній день характеризується, як відносно спокійний. З опівночі і до 18 години бойовики 5 разів порушили перемир’я. Вогнем у відповідь наші військові змусили противника припинити обстріли.
На Маріупольському напрямку, близько опівночі, бандформування з мінометів різних калібрів били по українських захисниках у Водяному.
На Луганському напрямку ворожі вогневі провокації зафіксовані у районі селищ Донець та Кримське.
А майже о 2 ночі, внаслідок обстрілу наших позицій поблизу Новгородського, що на Донецькому напрямку, вогнепальне поранення отримав боєць сил АТО.
Варто додати, що денне затишшя нерідко бандформування використовують для підготовки нічних провокацій. У той же час, відзначимо, сили АТО знаходяться у повній бойовій готовності до будь яких агресивних дій противника”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 6 годину 22 липня 2017 року
Вчора, після 18 години і до опівночі, ситуація в зоні АТО залишалась стабільною. Бандформування зменшили кількість збройних провокацій, проте навіть поодинокі обстріли мали страшні наслідки.
Так, близько 21 години, злочинці з гранатометів та великокаліберних кулеметів обстріляли будинки мирних жителів Мар’їнки. Внаслідок цього обстрілу 4 місцевих, серед яких двоє дітей – трирічна дівчинка і дев’ятирічний хлопець, отримали поранення. Стан усіх постраждалих лікарі оцінюють, як задовільний.
Крім того, на Маріупольському напрямку, бойовики з великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї били по наших опорних пунктах поблизу Гнутово та Широкине. Вогнем у відповідь сили АТО примусили противника дотримуватись режиму тиші.
На Донецькому напрямку вогневі провокації незаконних збройних формувань зафіксовані в районі селища Верхньоторецьке та на шахті Бутівка.
На Луганському напрямку, близько 18 години, злочинці двічі обстріляли з гранатомета і міномета наші позиції у Кримському.
Загалом, за минулу добу незаконні збройні формування 11 разів порушили перемир’я. Сили АТО втратили одного військовослужбовця, ще двоє отримали поранення”.

 

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja z okolic linii frontu pod Zajcewem:

Oraz ze wsi Trudowskie:

I jeszcze ze Staromichajłowki i Spartakusa:

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- jarmark produktów spożywczych i przemysłu odzieżowego wyprodukowanych w DRL.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

83 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.07.2017r.- 877 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny ukraiński żołnierz wpadł w rece…ukraińskich policjantów po tym jak pokłócił się ze swoją ‚dama serca’. W Mikołajowie po domowej kłótni, przyjaciółka ukraińskiego żołnierza zadzwoniła na policje i poinformowała że wyszedł on na miasto uzbrojony w kałacha. Przybyli na miejsce policjanci zdążyli zatrzymać „bojca” przy którym faktycznie znaleźli kałasznikowa;
  http://novosti-mk.org/events/accidents/6858-po-nikolaevu-razgulival-voennyy-s-avtomatom-kalashnikova.html
  Ps. Co za kraj, człowiekowi nawet nie dadzą odreagować kłótni domowej…

  Polubione przez 1 osoba

 2. Kurwa mać!!!

  Skoro szkopscy „przyjaciele”, pepiczkowi „przyjaciele” (totalnie zniemczeni!), i USraelski najzajebitniejszy „sojusznik” są wkurwieni na politykę wybranego w sposób zaiste ZACHODNI – czyli koszerny i demokraturowy – rząd PiSiorów, to chyba przyklasnę wbrew sobie PiSiorom.

  Sam nie wierzę, w to co piszę, ale sytuacja wygląda jednoznacznie: to co wkurwia zażydzony Zachód w Polsce, MUSI BYĆ dla Polski (w sensie dla zwykłych POLAKÓW – słowiańskich a nie górali ze Wzgórz Golan – KORZYSTNE.
  A przynajmniej SZKODLIWE dla tych spedalonych koszernych zachodnich ścierw – skoro piana na pejsate pyski im się rzuciła!

  Polubione przez 2 ludzi

   • W szczególności Kalkstein, „Czesław Bielecki” (cytat z wikipedii „Urodził się w Warszawie w zasymilowanej rodzinie inteligencji żydowskiej”) oraz niejaki Dorn(BAUM) pisujący „bajki dla dzieci”, onegdaj zwany „trzecim bliźniakiem Kaczyńskich’ etc, etc, etc…

    Polubione przez 2 ludzi

  • Ps.

   Dodam, że również sędziowie litewscy są pełni oburzenia na dokonaną właśnie „reformę” sądów.

   Zaś węgierski prezydent Victor Orban, na spotkaniu z uczestnikami uniwersytetu letniego i połączonego z nim obozu młodzieżowego, że:

   „…nigdy nie powiedzie się prowadzona przeciw Polsce kampania inkwizycyjna, bo Węgry każdą możliwość prawną w Unii Europejskiej wykorzystają, by okazać solidarność z Polską”

   Dodał jeszcze, iż w Brukseli powstał „sojusz brukselskich biurokratów i ich elit” działający wbrew opinii Europejczyków oraz „system, który można nazwać imperium (finansisty George’a) Sorosa”.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

  • Też jestem tego zdania. Niemcy pozbawione dojnej krowy zaczynają wyć na całego. Skoro reforma sądownictwa jest taka zła to zbulwersowany naród za dwa lata wybierze PO, które zreformuje na nowo sądownictwo, albo wstawi swoich sędziów na gotowe. PIS nie jest doskonałe , ale z całym szacunkiem PO, Nowoczesna powinno stanąć pod murem ze zawiązanymi oczami. A tu link do czegoś o czym pisałem parę dni temu: http://kresy.pl/bez-kategorii/fundacja-otwarty-dialog-publikuje-instrukcje-majdan-warszawie/. Być może idą czasy , w których trzeba się będzie „opowiedzieć” (polskie tituszki 😉 ), żeby nie zrobić sobie drugiej Ukrainy.

   Polubione przez 2 ludzi

     • To gdzie PiS ma kolegów?

      Dodam jeszcze przy okazji kilka kwestii:

      1. Cytat:

      „W czasie ceremonii inicjowano 37 nowych członków loży. Ceremonię poprowadzili Moische Smith, prezes Bnai Brith International, Daniel Mariashin, wiceprezes wykonawczy Bnai Brith International oraz Reinold Simon, prezes Bnai Brith Europa, przy asyście Witolda Zyssa, sekretarza generalnego Bnai Brith Europa. Uroczystość miała miejsce w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w czasie Czwartego Żydowskiego Festiwalu Kulturalnego. Ale to nie wszystko, gdyż w związku z wprowadzeniem do Polski tej, jakże „szacownej” loży, odbyło się szereg imprez towarzyszących. Takimi spotkaniami było szereg imprez, konferencji i odczytów w Fundacji Stefana Batorego „filantropa” Sorosa.

      Tam nasi prominentni politycy wygłaszają swoje liczne wykłady. Cykl wykładów zapoczątkowuje Aleksander Kwaśniewski 13 grudnia 2004 roku.
      W roku 2005 kolejno przemawiają inni czołowi politycy „polscy”, jak: Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Bronisław Geremek, Władysław Bartoszewski, Jan Rokita, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Borowski, Marek Belka.
      W lutym, maju i wrześniu 2005 roku swój oratorski popis dał nie kto inny, tylko Jarosław Kaczyński”

      http://yelita.pl/artykuly/art/b-nei-b-rith

      2. http://raportnowaka.pl/news_drukuj.php?id=320

      3. Kto sponsorował rewoltę majdaniarską w Kijowie i obecne próby w Rosji?

      4. Czy Niemcy siedzą pod butem Sorosa i dlatego też tak bardzo pragną, żeby obecna jego ojczyzna przestała u nich mieszać?

      Powiem ci tak: sprawa jest na tyle skomplikowana, że nie mając w jej temacie odpowiedniej wiedzy lepiej pewne kwestie przemilczeć:

      Pozdrawiam.

      Polubienie

  • „Skoro szkopscy „przyjaciele”, pepiczkowi „przyjaciele” (totalnie zniemczeni!), i USraelski najzajebitniejszy „sojusznik” są wkurwieni na politykę wybranego w sposób zaiste ZACHODNI – czyli koszerny i demokraturowy – rząd PiSiorów, to chyba przyklasnę wbrew sobie PiSiorom”- to z kim Polska ma trzymać?

   Może sama sobie da radę podobnie jak KRL-D?

   ” to co wkurwia zażydzony Zachód w Polsce, MUSI BYĆ dla Polski (w sensie dla zwykłych POLAKÓW – słowiańskich a nie górali ze Wzgórz Golan – KORZYSTNE”- u nas pewnie sami najczystszej krwi Aryjczycy rządzą?

   http://telewizjarepublika.pl/prezydent-andrzej-duda-sklada-zyczenia-z-okazji-chanuki,42377.html

   http://awronka.nazwa.pl/txt/txthtml/Chanukowe_swiatlo.htm

   http://www.pch24.pl/w-polskim-sejmie-powstala-izraelska-grupa-lobbystow–na-jej-czele-stanal-posel-pis,36190,i.html

   http://www.bibula.com/?p=71616

   Na koniec odpowiedz mi jeszcze na takie pytanie:

   Czy zwierzęca rusofobia dzisiejszego rządu również jest korzystne?

   A może znasz odpowiedź na kolejne dwa pytania:

   W czyim interesie jest to co robi obecnie PiS?

   W interesie Słowian, czy też może przeciwnie, a więc w interesie naszych śmiertelnych wrogów?

   Pozdrawiam.

   Polubienie

 3. Kolejne „gluty” z ukromediów, które tym razem „wykryły” gdzie „podstępny Putin” przygotowuje „najemników” wysyłanych na Donbas, mają to być „bazy” na terytorium Kazachstanu. Ta ‚wstrząsającą” informacją podzielił się w wywiadzie udzielonym dla należącego do Poroszenki „5 kanału” jeden z ukraińskich ANALityków…
  https://znaj.ua/politics/stalo-vidomo-de-putin-gotuye-najmanciv-dlya-donbasu

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Rzecznik tzw. sztabu ATO Andrij Łysenko zaprzeczył opublikowanej wczoraj przez ukromedia, powołujace sie właśnie na tzw. sztab ATO, jakoby w 20 lipca podczas pijackiej libacji „bojców ATO” na linii „frontu” na Donbasie,w wyniku zdetonowania granatu przez jednego z nich, rannych miało zostać 7 z nich. Według Łysenki do owego wybuchu faktycznie doszło, ale 19 lipca i nie w strefie walk;
  https://112.ua/ato/v-shtabe-ato-oprovergli-informaciyu-o-tom-chto-20-iyunya-sem-ukrainskih-voennyh-postradali-v-rezultate-pyanoy-ssory-402464.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W Kijowie od dwóch dni nasilają się nastroje paniki, ukromedia podgrzewają atmosferę informacjami o „ofensywie separatystów” pod Krasnohoriwką;
  http://www.segodnya.ua/regions/donetsk/volonter-o-boe-v-kraksnogorovke-vrag-saditsya-na-bronyu-i-vnagluyu-idet-v-nastuplenie-1040124.html
  A przedstawicielstwo Ukrainy w ONZ znowu się „rozkrzyczało” na Rosję i chce by wstrzymała „prowokacyjne działania hybrydowych wojsk na Donbasie”;
  https://strana.ua/news/83015-ukraina-prosit-genseka-oon-pomoch-uspokoit-rossiyu-na-donbasse.html
  Dodatkowo w dniu dzisiejszym jeden z patroli misji OBWE na Donbasie nie został wpuszczony do Nowoazowska i co dziwne, pomimo ze nie został tam wpuszczony „zaobserwował” tam „ruchy sprzetu wojskowego”;
  http://korrespondent.net/ukraine/3870980-separatysty-ne-puskauit-patruly-obse-v-novoazovsk

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Witam
  Na początek dobra wiadomość
  Elektroniczna petycja do Kijowskiej Rady Miejskiej pt.: „Ukraińcy przeciw zmianie nazwy ulicy Watutina w Kijowie” zdobyła wymagane 10 000 podpisów. Teraz sprawę ponownie będa musieli przebadać włodarze Kijowa.
  Petycję „założyła”, Ołena Bereżnaja działaczka społeczna. To ta sama osoba ,która złożyła do sądu pozew o niezgodności z prawem zmiany nazwy ulicy Watutina i Prospektu Moskiewskiego. Argumenty (prawne) Pani Ołena ma mocne wg ustawy dekomunizacyjnej nie stosuje się do ustawy do nazw osób, które wyzwalały Ukrainę od niemiecko-faszystowskich najeźdźców lub na nazwy, które pojawiły się do istnienia ZSRR, jak w przypadku nazwy Prospektu Moskiewskiego.
  https://petition.kievcity.gov.ua/petition/?pid=6319&icf=1&sms=1

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Wywiad z ex-ministrem Polski Panem Nowakiem.
  Ciekawe liczby podaje Pan Nowak, po pierwsze mówi o budżecie „Ukrawtodoru”, jak się okazuje WSZYSTKIE środki jakie dostało konsorcjum zamykają się w kwocie 16 mld hrywien ( gdzie te 30 mln obiecane przez premiera Ukrainy). Po drugie Pan Nowak podał ile na Ukrainie według jego obliczeń kosztuje budowa 1 km autostrady (10 mln EURO) a ile remont kapitalny drogi (10 mln HRYWIEN).
  Były minister z Polski ma NADZIEJĘ , ze w PRZYSZŁYM roku firma którą zarządza otrzyma więcej środków na wykonywanie działań statutowych. Głównym źródłem dochodu mają być wpływy z podatków od akcyzy.
  Z pozytywnym informacji wg Pana Nowaka konsorcjum już prawie całkowicie spłaciło wierzycieli (Euro 2012).
  http://www.dsnews.ua/economics/-protsent-durakov-v-polshe-ukraine-i-drugih-evropeyskih-13072017220000

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Cóż źródło jakie jest każdy widzi, niemniej wiadomość jest dość ważna.
  Trwa walka „kijowa” z innymi oligarchami (rodzinami). Na mocy wyroków sądowych zajmuje się majątek (nacjonalizuje) spółki nieprawomyślnych oligarchów. Min innymi zajęto odeską rafinerię.
  https://kresy24.pl/ukraina-przejmuje-kontrole-nad-onz/
  I byłby to pewnie „sukces” jak opisują to portal kresy24 gdyby nie jedno małe ,ale. Rafineria nie produkuje paliwa od jakiegoś czasu…
  Tak między innymi twierdzą eksperci z defence24
  cytat:
  W 2016 roku rynek benzynowy Ukrainy stanowił 2,18 mln. ton, co oznacza wzrost o 5,8% po kilku latach redukcji. Benzyna rodzimej produkcji na rynku ukraińskim stanowiła 33,4%. Aktywność w tym zakresie demonstrują praktycznie tylko dwa zakłady: znajdująca się w orbicie wpływów grupy „Prywat” rafineria w Krzemieńczuku i Szebelińskie Zakłady Przetwórstwa Gazu państwowego „Ukrhazwydobuwannia”.
  http://www.energetyka24.com/623269,dywersyfikacja-rynku-paliw-ukrainy-analiza
  Innymi słowy znów „sukces” rząd w Kijowie zajął zakład „wart 200 mld $”, który nie działa….

  Polubione przez 1 osoba

 9. Kolejny atak na Pana Balczuna, przy czym rzeczywiście rozumiem nerwowość władz w Kijowie., brak taboru może poważnie zaszkodzić gospodarce Ukrainy

  pomimo zapowiedzi Pan Wojtek nie zdobył nowych lokomotyw i wagonów dla swojej spółki. Na dzień dzisiejszy z 9000 ( 9 tysięcy) obiecanych wagonów na rok 2017, „Ukrzaliznyci” zakupiła lub zbudowała …600.
  .https://www.facebook.com/volodymyr.omelyan/posts/10155041159043439.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Opozycja od tego jest aby nie zgadzać się z posunięciami rządu, a metody protestów mogą być przeróżne.

   Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski zapomniał już jak w Nowej Hucie i Krakowie jaki i w innych największych miastach strajkowało niemal wszystko, a więc komunikacja miejsca, PKP, sklepy, szkoły, przedszkola, uczelnie, lekarze itd. itd.

   Czy wtedy cel uświęcał środki?

   Czy dziś nie wolno protestować aby wyrazić swój sprzeciw polityce klik rządzących krajem?

   Pozdrawiam.

   Polubienie

 10. Wywiad z dr Zapałowskim o ekshumacji pomordowanych ofiar „rzezi wołyńskiej”.
  zjawka 🙂

  Redaktor.
  Doły, gdzie spoczywają Polacy, którzy zginęli w obronie Lwowa, są nielegalnie rozkopywane i grabione przez tzw. czarnych archeologów. Chodzi o to, żeby utrudnić identyfikacje ofiar? –

  Doktor
  To tylko pokazuje, kogo mamy za partnera po drugiej stronie stołu rozmów. Takich rzeczy nie robili nawet Niemcy ani Rosjanie na swoim terenie. To jest zwyczajne barbarzyństwo i brak poszanowania dla zmarłych, co powinno być normą we wszystkich cywilizowanych państwach i narodach. Tymczasem nacjonaliści ukraińscy rządzący na zachodniej Ukrainie prowadzą politykę zamazywania obecności Polski przez siedem wieków na tym terenie, stosując przy tym metody, które były obce nawet wielu ludom pierwotnym.

  http://naszdziennik.pl/polska-kraj/185785,dokumentujmy-zeby-pozostal-slad.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukroince nie gorsze i jak się okazuje swoją ‚Anżelinę” też mają, tylko ze ta ukraińska zajmuje się dorywczo „kowalstwem”…
  >https://charter97.org/photos/galleries/2017/gi-30706-152421-big.jpg
  …a także „dziennikarstwem” (to ta pani która swoim „występem” urozmaiciła wczoraj spotkanie Poroszenki z Łukaszenką w Kijowie)…
  >https://scontent.fhen1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/20229381_10206938594183198_5710018456115294247_n.jpg?oh=4eaf3e010b9afc4c9bd4bff234e1f559&oe=5A002F40
  Ps. Ukraiński generał, szef ukraińskiej służby granicznej, jak to zobaczył to „padł jak rażony piorunem” i do teraz znajduje sie na reanimacji…
  https://112.ua/obshchestvo/nazarenko-do-sih-por-v-reanimacii-sostoyanie-ego-zdorovya-udovletvoritelnoe-slobodyan-402455.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Skandal w ukraińskiej Gwardii narodowej, gdzie jeden z naczelników z okręgu kijowskiego zajmował sie załatwianiem świadectw o uczestniczeniu w „działaniach bojowych w czasie tzw. operacji ATO na Donbasie”, który wiąże się z uzyskaniem specjalnych przywilejów oraz „subsydiów pieniężnych”. Zaświadczenie takie miał uzyskać m.in „podoficer” z tzw. ukraińskiego batalionu ochotniczego im. Kulczyckiego, który wówczas gdy miał „walczyć” był już przeniesiony do rezerwy;
  https://apostrophe.ua/news/politics/government/2017-07-22/v-nacgvardii-razgoraetsya-skandal-vokrug-krupnogo-voenachalnika-opublikovany-foto-i-dokumenty/102178

  Polubione przez 2 ludzi

  • Nawet najlepsze oprogramowanie jest zawodne i nie zastąpi (na ten moment) człowieka. Również drony używane przez US Army są sterowane przez człowieka, a próby wprowadzenia „inteligentnych dronów” wskazują, ze niestety często niszczone były nie wojskowe cele.

   Polubione przez 2 ludzi

 13. Zadziwia mnie wasza naiwność w stosunku do niejakiego gościa w trampkach!
  Wam się wydaje, że Trampek może zrobić to co Jelcyn!
  Rosja owszem może tyle ile może, ale wasza naiwność dorównuje tej Jelcynowskiej czyli debilizmowi!

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.