Wojna domowa na Ukrainie 24.07.2017r.- 879 dzień od nowego rozejmu.


Nie orzą, nie sieją, a chcą zebrać plon.

 

„Naszym głównym zadaniem jest przywrócenie integralności i suwerenności Ukrainy”– powiedział podczas wizytacji strefy ATO specjalny wysłannik administracji amerykańskiej ds. Ukrainy Kurt Volker.

 

 

Kurt Volker, który wcześniej pracował w biurze wpływowego senatora republikańskiego Jona McCaina znanego ze swych antyrosyjskich poglądów i ekscesów, a obecnie najwyraźniej zastępującego go jako wspierającego ukraińskie władze i podtrzymującego ich antyrosyjską retorykę, wizytował wczoraj na czele delegacji amerykańskiej strefę przyfrontową w Donbasie na ługańskim oraz donieckim odcinku linii rozgraniczenia. Podczas tej wizyty Volkerowi towarzyszyła m.in. ambasador USA w Kijowie Marie Yovanowich.

Wcześniej w lipcu Kurt Volker towarzyszył sekretarzowi stanu USA Rexowi Tillersonowi podczas wizyty w Kijowie, która była jego pierwszą podróżą zagraniczną w charakterze specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy.

W rejonie frontu donieckiego odwiedził on przyfrontową miejscowość Awdiejewka, gdzie zapoznał się  na miejscu „ze specyfiką dowodzenia jednostkami wojskowymi w trakcie prowadzenie działań bojowych, strukturą i organizacją dowództwa wojskowego” oraz rozmawiał tam z przedstawicielami lokalnych władz, obserwatorami konfliktu na Ukrainie i „tymi, którzy zostali dotknięci rosyjską agresją”.

Według informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie centrum prasowego sztabu ukraińskiego dowództwa prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO), amerykański wysłannik ds. Ukrainy miał powiedzieć, że:

„Przybyłem tu osobiście, aby dowiedzieć się o szczegółach tego konfliktu. Mogę powiedzieć, że to straszna tragedia, ponieważ wiemy, że Ukraina jest kwitnącym krajem (…) Wiemy, co się wydarzyło (na Ukrainiedopisek mój), rozumiemy w jaki sposób rozpoczął się ten konflikt i w jaki sposób się nim obecnie kieruje, i dlatego uważamy, że jest rzeczą ważną, by USA zaangażowały się w większym stopniu” w rozwiązanie tej sytuacji.

Następnie Kurt Volker za konflikt zbrojny na Ukrainie obciążył Rosję, oceniając, że jest to „gorąca wojna” i kryzys, które należy „najszybciej jak to możliwe”.

W czasie wizyty w Awdiejewce Volker odwiedził wyremontowaną szkołę gdzie podziękował pracownikom zakładu koksowniczego za ich trud i wytrwałą pracę.

Zapomniał tylko napomknąć o tym kto przyczynił się bezpośrednio do wybuchu tego konfliktu oraz do tego do jakiego stanu doprowadziły państwo oraz żyjących na Ukrainie konsekwencje majdaniarskiej rewolty i obalenie w jej efekcie władzy legalnie wybranego w demokratycznym powszechnym głosowaniu prezydenta Wiktora Juszczenkę.

Przypomnę, że amerykański sekretarz Stanu Victoria Nuland została w nagraniu przyłapana wraz z ambasadorem USA w Ukrainie, Geoffreyem Pyattem na  zarządzaniu strategią partii opozycyjnych Ukrainy, które zaangażowały się w obalenie Wiktora Janukowycza.

Jest to ewidentny dowód na to, że zmiana reżimu na Ukrainie była w  pewnym  zakresie kierowana z Waszyngtonu. Szczególnie zaś interesującym wątkiem w ujawnionych ponad trzy lata temu nagraniach jest to w jaki sposób przez przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Stanu jest traktowany sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-Moon, któremu przypisano rolę młodszego chłopca na posyłki Waszyngtonu.

Po ujawnieniu przez zachodnie media nagrania z podsłuchaną rozmową Nuland z ambasadorem Pyattem rzecznik Departamentu Stanu Jen Psaki, która to bezpośrednio oskarżyła rosyjski rząd o to, iż stoi za tym przeciekiem wyrażając szok, że zagraniczny rząd może szpiegować USA. Nazwała to „nowym dnem”. A więc wniosek jest z tego taki, że wszystko jest OK! tylko wtedy gdy to MY- czyli USA to robi, zaś wszyscy inii stosujący podobne metody są już niemoralni.

Wizytujący znajdującą się pod kontrolą centralnych władz z Kijowa Donbas, Kurt Volker zapomniał również dostrzec i poruszyć problemu banderyzacji życia państwowego na Ukrainie, łamaniu podstawowych praw jednostki, anarchii, korupcji, postępującego upadku instytucji państwowych, zbrodni dokonanych  w po przewrocie w lutym 2014 roku oraz gloryfikacji zbrodniarzy i ideologów zbrodniczej idei banderyzmu przez obecnie sprawującą na Ukrainie ekipę polityczną. Jeżeli tego wszystkiego nie potrafi dostrzec wysłannik amerykańskiej administracji na Ukrainie, to nie ma się co dziwić, że również nie potrafi dostrzec prawdy na temat toczącego się obecnie na południowym-wschodzie kraju konfliktu zbrojnego, licznych zbrodni tam popełnionych oraz prawdziwych przyczyn jego powstania.

Tak wygląda ta dbałość o zachowanie wysokich standardów przez amerykański wzorzec demokracji i praw człowieka, który stworzono wyłącznie po to aby był bardzo chwytliwym pretekstem do prowadzonej przez USA krucjaty ekonomicznej wobec wybranych krajów, których przywódcy i rządy nie chcą podporządkować się takiej polityce. Zaś te władze, czego dowód ostatni mamy choćby właśnie na Ukrainie, które jawnie tolerują zbrodnie, przestępczość i korupcję, ale podporządkowały się bez zastrzeżeń światowemu hegemonowi, mogą liczyć zawsze na jego bezgraniczne zaufanie i pomoc mając jednocześnie gwarancję, że popełnione przez nie zbrodnie i bezprawie będą tolerowane, a one same zapewnioną bezkarność. Tak więc i tym razem USA znalazły kolejnego swojego bandytę, który będzie ich narzędziem w prowadzonej globalnie polityce mocarstwowej. Na szczęście polskim władzom, bycie amerykańskim bandytą, się to nie udało.

http://www.bbc.com/news/world-europe-26079957.

Po wizycie w Kijowie Volker uda się do Paryża, Brukseli, Wiednia i Londynu. W Brukseli ma rozmawiać m.in. z przedstawicielami Unii Europejskiej i NATO. Ma także spotkać się z przedstawicielami OBWE, która obserwuje konflikt na wschodniej Ukrainie.

Oczywiście będzie się tam starał przekonać europejskich partnerów oraz OBWE do dalszej udziału w dalszej części krucjaty przeciwko Rosji. czy mu się to uda? Trudno obecnie zgadnąć, ale szanse tej polityki naleją.

 

https://web.facebook.com/ato.news/?_rdc=1&_rdr.

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja w ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu nie uległa zmianie i to pomimo prowadzonej przez specjalnego wysłannika amerykańskiej administracji ds. Ukrainy Kurta Volkera, strefy przyfrontowej w Donbasie. Widocznie ukraińscy dowódcy czują się tak bezkarnie, że nie zwracają już uwagi na taki drobny niuans?

I tak, w ciągu wczorajszego dnia i minionej nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych a także granatników i broni maszynowej, 45 razy ostrzeliwali terytorium DRL, a tam rejon 20 miejscowości.

W wyniku tych ostrzałów został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Achmatowej nr. 20 w Komiternowie na południowym odcinku frontu donieckiego.

Poza tym zaostrzyła się również sytuacja na ługańskim odcinku frontu, gdzie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz granatników i broni maszynowej, 10 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w rejonie następujących miejscowości: Łogwinowa, Frunze, Znamienki, Kalinowa, Mołodzieżnoje, Łozowoje i Sławjakoserbska oraz pomnika Kniazia Igora poło punktu kontrolnego „Stanica Ługańska”. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 40 pocisków moździerzowych.

 

Poniżej raport dobowy udostępniony na Facebooku przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 23 липня 2017 року
Упродовж сьогоднішнього дня ситуація в зоні АТО залишалась стабільною. Кількість обстрілів, з боку бандформувань, наших позицій була не велика, проте бойовики і далі продовжили наражати на небезпеку місцеве населення.
Так близько 11 години, злочинці відкрили вогонь зі стрілецької зброї по оселях мирних мешканців селища Зайцеве. Внаслідок обстрілу повністю згоріли три будинки.
Також на Донецькому напрямку бойовики близько 1 ночі з гранатомету і стрілецької зброї били по українських опорних пунктах неподалік Авдіївки. Вогнем у відповідь сили АТО примусили противника дотримуватись тиші. Крім того, дві міни калібру 82 міліметри бандити випустили по шахті Бутівка.
На Луганському напрямку стрілецька зброя ворога працювала неподалік селищ Кримське та Малинове.
Варто додати, що сьогодні зону АТО, зокрема прифронтову Авдіївку, відвідав спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер. Американського посадовця глибоко вразили зруйновані війною житлові будинки, розповіді місцевих жителів про обстріли та окупацію. За словами Волкера світова спільнота має зробити все, аби ця жахлива війна припинилась, а Україна відновила цілісність та суверенітет”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 6 годину 24 липня 2017 року
Вчора, після 18 години, у зоні проведення АТО незаконні збройні формування активізували обстріли українських позицій.
Так, на Луганському напрямку, з гранатометів і мінометів бойовики двічі били по Кримському, Новоолександрівці, з БМП по Новозванівці.
На Донецькому напрямку з гранатометів противник вів вогонь по наших опорних пунктах поблизу Кам’янки та на шахті Бутівка.
На Маріупольському напрямку близько 20 години бандформування застосовували гранатомети і стрілецьку зброю по українських захисниках у районі Мар’їнки. В результаті цього обстрілу один військовослужбовець сил АТО отримав поранення. Крім того, під гранатометним вогнем опинились і будинки мирних мешканців селища.
На більшість провокацій ворога українські військові оперативно відкривали вогонь у відповідь.
Загалом, упродовж минулої доби, незаконні збройні формування 14 разів порушили перемир’я. Один український військовий отримав поранення”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja z Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck-  kameralny koncert pod chmurką zespołu „Viola” w cyklu koncertowym „Letnie wieczory”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.07.2017r.- 879 dzień od nowego rozejmu.

 1. I małe OT finansowe.

  Poza dolarem ( którego specjalnie się osłabia by zwiększyć eksport towarów made in USA) wszystkie inne waluty umacniają się wobec hrywny. Obecnie 1 hrywna „stoi” po 14 groszy (jeden z najniższych wskaźników w historii) rubel jest za 0.44 hrywny ( rok temu był po 0.33). A euro przebiło się ponad 30 hrywien za 1 euro.
  Perturbacje z MFW nie służą kurowi waluty naszego sąsiada.
  http://www.bankier.pl/waluty/kursy-walut/nbp/UAH
  https://www.unian.info

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Odnośnie ostatnich rozmów telefonicznych tzw. normandzkiej czwórki, czyli liderów Rosji, Francji, Niemiec oraz Ukrainy. W ukromediach żale ukraińskiego dyplomaty że sa to tak naprawdę „rozmowy o niczym” i że m.in całkowicie zignorowano prośby Poroszenki o wprowadzenie na Donbas tzw. rozjemczych sił pokojowych;
  http://replyua.net/news/71077-franciya-germaniya-i-rossiya-ne-zametili-prosbu-ukrainskogo-prezidenta-o-vvedenii-missii-oon-na-donbass-diplomat.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.