Wojna domowa na Ukrainie 29.07.2017r.- 884 dzień od nowego rozejmu.


 

Ostatnio podejmowane przez USA działania, według szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela, są „afrontem wobec Europejczyków”. W ten sposób Sigmar Gabriel odniósł się do dalszych sankcji wobec Rosji przegłosowanych w nocy z czwartku na piątek (z 27 na 28 lipca) przez amerykański Senat, a co nie było uprzednio konsultowane i uzgodnione z europejskimi sojusznikami Ameryki.

 

 

Jak oświadczył wczoraj szef niemieckiej dyplomacji, Niemcy nie zgodzą się „w żadnym wypadku stosowania eksterytorialnych sankcji przeciwko europejskim przedsiębiorstwom”. Dodał też, że o tym wie też doskonale prezydent USA Donald Trump.

„Polityka sankcji nie jest ani właściwym, ani odpowiednim instrumentem wspierania narodowych interesów dotyczących eksportu oraz branży energetycznej” – powiedział Sigmar Gabriel dodając, że „decyzja, co do dalszych działań leży teraz w rękach prezydenta Trumpa”.

Po przegłosowaniu tych sankcji przez amerykański senat niemieckie władze obawia się, że mogą one zaszkodzić również niektórym niemieckim i europejskim firmom, które to prowadzą dwustronną współpracę biznesową z Rosją w sektorze energetycznym. Chodzi tu m.in. o wspólne projekty, takie jak na przykład budowa gazociągu „Nord Stream 2” na dnie Morza Bałtyckiego.

Szef niemieckiego resortu dyplomacji podkreślił, że propozycja „ścisłego i ustalonego w pełnym zaufaniu porozumienia co do polityki wobec Rosji pozostaje wciąż aktualna”. Zapewnił także, że nie traci nadziei, iż będzie można jeszcze zapobiec zaostrzonym sankcjom, które uderzyć mogą przede wszystkim w niemiecką i europejską branżę energetyczną. „Prowadzimy od dawna odpowiednie rozmowy z administracją USA i nie przestaniemy nakłaniać do tego, by działać wspólnie” – poinformował Sigmar Gabriel.

Jednocześnie w kwestii problemu sankcji wobec Rosji Sigmar Garbiel podkreślił, że „jesteśmy zgodni, co do tego, że polityczny nacisk wobec Moskwy jest niezbędny”. Zapewnił przy tym, że jeżeli rosyjskie przywództwo zacznie działać i pojawią się postępy w procesie wdrażania porozumienia z Mińska ws. pokoju na Ukrainie Wschodniej, do pomyślenia jest nawet, że obowiązujące już sankcje „zostaną krok po kroku zniesione”.

Proszę zwrócić uwagę, że już pomijane milczeniem jest w niemieckiej retoryce sprawa tzw. „aneksji Krymu”, która od samego początku po rozpoczęciu konfliktu na południowym-wschodnie Ukrainy stanowiła pretekst do ich ogłoszenia.

Jest to bardzo duży krok do przodu jeśli chodzi w odniesieniu do niemieckiej dyplomacji w kierunku całkowitego zniesienia sankcji. Problem jest tylko w tym, w jaki sposób wyobraża sobie Sigmar Gabriel problem wdrożenia przez Rosję porozumienia podpisanego w Mińsku na Ukrainie, w sytuacji gdy nie jest ona stroną w tym konflikcie.

Przypomnę, że nocy z czwartku na piątek Senat USA zatwierdził nowe sankcje wobec Rosji. W ten sposób ma zostać ukarana aneksja Półwyspu Krymskiego oraz domniemane ataki rosyjskich hakerów podczas ostatniej prezydenckiej kampanii wyborczej w USA.

Po raz pierwszy Stany Zjednoczone same wprowadziły sankcje wobec Rosji.

Dotąd Waszyngton ustalał takie działania z europejskimi sojusznikami. Przyjęte przez Senat USA sankcje musi zatwierdzić jeszcze prezydent Donald Trump.

A co on zrobi trudno jak na razie wyczuć, z tym, że prawdopodobieństwo, że je zatwierdzi wychodząc z założenia, iż „Ameryka jest najważniejsza”- a więc i jej interesy, jednak sankcje te zatwierdzi.

Przypomnę jeszcze, że niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało wcześniej o zapisach przyjętych w kilku miejscach ustawy po protestach m.in. Niemiec. Zgodnie z nimi przed wprowadzeniem sankcji prezydent USA musi je skonsultować z europejskimi partnerami – także w ważnej kwestii dostaw rosyjskiej energii do Europy.

Na zakończenie dodam, że nie tylko niemiecki rząd jest zaniepokojony rozszerzeniem przez USA sankcji wobec Rosji, ale przede wszystkim niemieckie firmy z branży gazowej, w które to zaostrzenie sankcji uderzy.

Obecnie problem polega na tym, że niemieckie interesy z Rosją kwitną. Ale ten korzystny dla niemieckiej gospodarki trend  mogą właśnie powstrzymać nowe sankcje zapowiedziane przez USA. Minister gospodarki RFN Brigitte Zypries ostrzegła nawet przed wojną handlową:

„Byłoby to fatalne”– powiedziała Brigitte Zypries w miniony czwartek (27.07.201r) w porannym magazynie telewizyjnym „ARD”. Następnie wezwała ona do wspólnej strategii, „byłoby to na pewno bardziej właściwe, niż gdyby Amerykanie mieli teraz kroczyć wyizolowaną drogą” .

Zapytana przez redaktora prowadzącego program, czy plany USA jeszcze bardziej pogorszą stosunki niemiecko-amerykańskie, minister gospodarki odpowiedziała, iż jest to „kolejny punkt w tych i tak już niełatwych, przysparzających nam trosk, stosunkach”.

Dodam, że mimo zachodnich sankcji nałożonych na Rosję niemieckie firmy odnotowują wzrost obrotów handlowych z Rosją. W pierwszych pięciu miesiącach 2017 niemiecki eksport do Rosji wzrósł o 28,49% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Wolumen handlu wzrósł w tym samym czasie o blisko 32%, o czym poinformowała Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki zrzeszająca przedstawicieli przedsiębiorstw inwestujących w Rosji i innych państwach Europy wschodniej.

W dalszych miesiącach 2017 roku Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki liczy także na dalszy wzrost niemieckiego eksportu do Rosji. „20% wzrost jest realistyczny” – uważa szef Komisji Wschodniej Michael Harms. Co jest więcej niż przewidywano jeszcze na początku tego roku, kiedy to Zgrupowanie Interesów Gospodarczych, które wspiera niemieckie firmy w 21 krajach, mówiło tylko o 10% wzroście eksportu.

Prognoza Komisji Wschodniej jest jednak uwarunkowana założeniem, że planowane przez USA nowe sankcje wobec Rosji nie doprowadzą do zaostrzenia konfliktu na osi Wschód-Zachód.

Tym czasem Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki ostrzega, że amerykańskie plany wprowadzenia dalszych sankcji uderzają także w międzynarodowe firmy zaangażowane w budowę, modernizację i utrzymanie rosyjskich eksportowych gazociągów i rurociągów:

„Byłaby to fundamentalna interwencja w nasze europejskie zaopatrzenie w energię i doprowadziłaby do wzrostu cen energii i zmniejszenia konkurencyjności europejskiej gospodarki” – powiedział szef Komisji Wschodniej Michael Harms.

Również zdaniem Komisji Wschodniej Stany Zjednoczone wyraźnie chcą przede wszystkim zapobiec realizacji gazociągu „Nord Stream 2”, którym od 2019 roku ma popłynąć gaz z Rosji do Europy. W projekcie tym zaangażowane są firmy z Niemiec, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii. Ale „może też jednak chodzić o inne projekty” – ostrzegł Michael Harms. Dlatego ocenił on, że lansowana ustawa wisi „jak miecz Damoklesa nad europejskimi firmami, które się angażują w sektor energetyczny”.

„W najgorszym wypadku Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki uważa za konieczne obłożenie sankcjami USA. – Jest to jednak ostatnie, czego sobie życzymy” – przestrzegł Michael Harms. Jednocześnie zaapelował do Rosji, by zrezygnowała z „prowokacji”.

 

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Agresywne i wrogie zachowania wobec republik donbaskich w ciągu ostatniej doby przez ukraińskich żołnierzy sił ATO nadal były kontynuowane. A więc ostatnia rozmowa telefoniczna przywódców krajów formatu normandzkiego, pomimo deklaracji o całkowitym wstrzymaniu ostrzału i walk, nic pozytywnego nie przyniosła.

I tak, w okolicy Doniecka tradycyjnie już toczyły się walki w rejonie donieckiego lotniska, Spartakusa i strefy przemysłowej miejscowości Jasinowata. Na linii tych punktów strona ukraińska prowadziła ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii. W rejonie miejscowości Piaski działania zbrojne miały przebieg dość spokojny i incydentalny. Natomiast na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy. W wyniku tego ostrzału około godziny 10:30 zostały tam lekko ranne dwie osoby cywilne: 86-letnia kobieta i 60-letni mężczyzna. Kilka pocisków spadło również na północne obrzeża dzielnicy Kirowskiej, gdzie w wyniku tego został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Gagarina nr. 7.

W rejonie północnych obrzeży Gorłówki, w okolicy wsi Zajcewo, dochodziło do sporadycznych walk, gdzie ostrzał prowadzono przy użyciu moździerzy i broni maszynowej.

Na południowym odcinku frontu donieckiego ostrzeliwane były z kierunku pozycji ukraińskich wsie: Sachanka, Komiternowo i Leninskoje.

Łącznie na odcinku donieckim frontu donbaskiego w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych i granatników, a także broni maszynowej, 54 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Pod ostrzałem były 23 miejscowości lub ich okolice na całej długości tego odcinka frontu.

 

Na światłodarskim łuku ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm w kierunku pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL rozmieszczonych w okolicy wsi Łogwinowo.

Na tym odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także granatników i broni maszynowej, 10 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam następujące miejscowości lub ich okolice: Żiełobok, Kalinowo, Smiełoje i Sokolniki oraz okolice pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego „Stanica Ługańska”.

Łącznie podczas tego ostrzału na terytorium ŁRL spadło około około 70 pocisków moździerzowych, co świadczy o tym, że wrosła wraz z ilością ostrzałów również ich intensywność.

 

W dniu wczorajszym przez punkt kontrolny „Nowotroczkoje” wjechał na teren DRL konwój z 26 tonami pomocy humanitarnej transport przygotowany przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż. W transporcie tym dostarczono wyroby medyczne oraz materiały remontowo-budowlane.

 

 

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko rosyjskojęzycznej ludności Donbasu tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 28 липня 2017 року
У зоні АТО, упродовж сьогоднішнього дня, інтенсивність обстрілів українських позицій зі сторони російсько-терористичних угруповань не зменшилась.
Зранку бойовики з гранатометів і стрілецької зброї били по нашому опорному пункту неподалік Мар’їнки, що на Маріупольському напрямку. Внаслідок цього обстрілу один наш військовий отримав поранення.
Крім того, близько 8 години, із озброєння БМП злочинці відкривали вогонь по Талаківці. Також під мінометним ворожим вогнем опинились наші позиції у Гнутовому.
На Луганському напрямку бойовики застосовували міномет у районі Новотошківського. А на Донецькому напрямку упродовж години били з мінометів, гранатометів і великокаліберних кулеметів по українських бійцях у Кам’янці.
Варто додати, що за останні тижні ворог встиг зрозуміти, що сили АТО не лише обороняються, а й спроможні дати адекватну відсіч на обстріли. Для прикладу, за нашими оперативними даними, лише за минулу добу загинуло щонайменше 7 бандитів, ще 8 отримали поранення. Точні вогневі відповіді української армії змусили бойовиків терміново укріплювати позиції, обговорюючи навіть захист від повітряних ударів”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 6 годину 29 липня 2017 року
Наприкінці минулої доби ситуація у зоні АТО не зазнала суттєвих змін. Отримуючи жорстку відповідь, російсько-терористичні угруповання продовжували обстріли позицій сил АТО.
Найбільш активні дії противника, з 18 години і до опівночі, відмічались на Луганському напрямку. Так з мінометів калібру 120 міліметрів, гранатометів, стрілецької зброї бойовики тричі били по наших опорних пунктах у Кримському. Також під гранатометним вогнем противника двічі опинились українські захисники у Новозванівці.
На Донецькому напрямку злочинці двічі застосовували гранатомети і великокаліберні кулемети неподалік Авдіївки та шахти Бутівка.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 19 разів порушили перемир’я. Сили АТО 11 разів відкривали вогонь у відповідь.
Варто додати, що за оперативною інформацією, найближчим часом, бойовики готують низку терористичних актів проти представників ОБСЄ, з подальшим звинуваченням у цьому української армії. Прес-центр наголошує – сили АТО суворо дотримуються мирних домовленостей, проте, у випадку загрози нашим військовим, ми готові адекватно відповісти противнику”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki:

I jeszcze z Gorłówki i Kalinowa:

 

***

MSZ Ukrainy pod kierownictwem Pawlo Klimkina wysłało do Rosji protest w związku z ostatnim konwojem rosyjskiej pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej Donbasu:

„Z terytorium Rosji po raz kolejny bezprawnie dokonano przewiezienia przy pomocy ciężarówek na drugą stronę granicy ukraińskiej pod pretekstem pomocy humanitarnej (…) MSZ Ukrainy przesłał oficjalny protest do  instytucji międzynarodowych o podejmowaniu przez Rosję bezprawnych działań przeciwko suwerenności i i integralności terytorialnej Ukrainy”– napisano w komunikacie ukraińskiego MSZ.

Przypomnę, że 67 konwój z rosyjską pomocą humanitarną, bo to ona właśnie wywołała taką histeryczną reakcję resortu spraw zagranicznych pod kierunkiem Pawlo Klimkina, przywiózł dla ludności Donbasu lekarstwa, środki sanitarne, podręczniki szkolne i zestawy żywnościowe dla dzieci.

Jak widać, wg. liderów kijowskiej junty, koszernie byłoby dopiero wtedy gdyby jej nikt i nic nie przeszkadzało w zagłodzeniu i zamęczeniu ludności republik donbaskich.

Ciekawe co na taką postawę junty z Kijowa mają do powiedzenia międzynarodowe organizacje humanitarne i zajmujące się przestrzeganiem wdrażania praw człowieka i obywatela? Coś protestów i medialnego rejwachu w tej skandalicznej sprawie nie słychać.

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Kolejny dzień pleneru malarskiego finalistów konkursu „Paleta Meotydy”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.07.2017r.- 884 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wystarczy, że zostaną odcięte dostawy gazu, aby doprowadzić do ruiny gospodarkę JEWROKOŁCHOZU, a większą część gospodarstw domowych pozbawić ogrzewania.
  Pięć lat drastycznego niedoboru energii, to śmierć milionów ludzi, to upadek gospodarki i paraliż JEWROKOŁCHZU…
  Wyobraźmy sobie ile przedsiębiorstw jest uzależnionych od dostaw gazu i co się z nimi stanie, gdy jego dopływu zostaną pozbawione. Wyobraźmy sobie również miliony rodzin żyjących w blokach, gdzie głównym źródłem energii jest gaz. Czy rodziny te będą mogły sobie ugotować posiłek, czy też ogrzać swoje mieszkania gdy nie będzie gazu?
  I to jest realny problem jaki pojawiać się już zaczyna w obliczu konfrontacyjnej linii politycznej z Rosją, a nie zagrożenie militarne z jej strony.
  Wystarczy więc, że w wyniku jakiejś spektakularnej prowokacji doprowadzi się do konfliktu z Rosją, aby ona w odwecie zablokowała dostawy gazu na Zachód.
  Czy trzeba więc wojny na naszym terenie, aby osiągnąć taniej jeszcze bardziej tragiczny skutek zniszczenia.
  Dlatego obecne elity polityczne JEWROKOŁCHOZU, które pociąga z sznurki światowy hegemon, niech otworzą wreszcie oczy i zaczną myśleć w interesie EUROPY i jej obywateli, bo idąc dalej obecną drogą prowadzą one nas prosto ku krawędzi przepaści.

  Polubienie

 2. Grafika przedstawiajaca „rozwój” ukraińskiego przemysłu, od czerwca 2013 do czerwca 2017 roku. Dane pochodzą z jednego z ukraińskich centrów analitycznych, które z kolei opracowuje je na podstawie oficjalnych danych państwowych;

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Po tym jak Poroch ‚zasolił kopa w d.pę” Saakaszwilemu, tak ze ten wylądował aż zza Oceanem 🙂 „rzewnymi łzami” zaniósł się jeden z czołowych „rosyjskich opozycjonistów” Konstantin Borowoj, który stwierdził ze obecna „pomajdanowa” Ukraina niczym nie różni sie od „putinowskiej demokracji”…
  http://replyua.net/blog/71467-borovoy-i-eto-svobodnaya-ukraina-ona-nichem-ne-otlichaetsya-ot-putinskoy-demokratii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, tak jak wczoraj pisałem trwa wzmacnianie rosyjskiej floty wojennej;
  http://bmpd.livejournal.com/2757101.html
  http://bmpd.livejournal.com/2757127.html
  http://bmpd.livejournal.com/2756747.html
  I jeszcze jedno, jak widać sankcje zamiast osłabiać Rosję i podburzyć Rosjan przeciwko własnym władzom, tylko ich wokół nich jednoczą i wzbudzają niechęć do tych co te sankcje wprowadzają, czyli odnoszą skutek całkowicie odwrotny do zamierzonego…

  Polubione przez 2 ludzi

  • Zgadzam się , ze sankcje zamiast podburzać mieszkańców Rosji doprowadziły do zjednoczenia wokół ich Prezydenta. Skutek sankcji jest taki, ze władze na Kremlu mogły rozpocząć bolesne dla mieszkańców reformy i… obwinić za skutki „zachód” (min reforma rolnictwa). W dodatku sankcje przełożyły się na wzrost popularności Putina w FR. Jak przyznają nawet „demokratyczne” media Putin cieszy się poparciem blisko …80% Rosjan.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Jest internet i większa łatwość dostępu do informacji komu tak naprawdę sankcje szkodzą niż za czasów „naszej” Solidarności. Wtedy wiedza była śladowa, większość tych co zaufała $, wierzyła że tylko jedna strona może kłamać.

   Polubienie

 5. Ciąg dalszy ‚wojny amerykańskich wasali” o kontrole nad Ukrainą. Saakaszwili skarży się ze Poroszenko podczas ich dwugodzinnego spotkania do jakiego doszło w marcu tego roku na Malcie, najpierw proponował mu „polityczny deal” m.in w postaci „miejsca w parlamencie z własną frakcją”, a następnie kierował w stosunku do niego „osobiste groźby”;
  http://www.pravda.com.ua/news/2017/07/29/7150834/

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ukraiński portal ‚Strana.ua’ komentujac wczorajsze zatrzymanie na przyjmowaniu łapówki, wiceministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadima Trojana, pisze ze jest to pzrejaw kolejnej ‚wojny na górze” w Kijowie. Tym razem maja walczyć ze sobą Poroszenko i jego „kamanda’ (tzw. Bankowa, od nazwy ulicy w Kijowie gdzie znajduje sie siedziba Prezydenta Ukrainy) oraz minister spraw wewnetrznych Ukrainy Arsen Awakow;
  https://strana.ua/articles/analysis/84307–troyan-bankovoj-dlya-avakova-chem-zakonchitsya-istoriya-so-vzyatkoj-dlya-pravoj-ruki-glavy-mvd.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Śledczy z Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) zajeli się sprawą zdefraudowania środków finansowych, przeznaczonych na budowe „muru” na granicy z Rosją (tzw. ściany Jaceniuka). Jak m.in udało im się ustalić pieniądze był wyprowadzane przez specjalnie do tego celu założoną „fikcyjną firmę”, która składała się faktycznie z jednego człowieka, która miała uczestniczyć w „budowie”;
  https://www.rbc.ua/rus/news/hishcheniyam-proekte-stena-prichastna-fiktivnaya-1501074907.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Lubicie się pośmiać? Ja też! Tylko jakoś przestaje mi być do śmiechu, kiedy dociera do mnie, że ten człowiek jest obecnie „ekspertem” przy… Ministerstwie Obrony Narodowej”- no i teraz już wiadomo dlaczego Antoś ma takie totalne odloty 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. UKROPROPAGANDA w akcji. W poblizu Krymu w wyniku sztormu zatonął drobnicowiec, rosyjskie służby ratownicze zdołały uratowac 8 z 9 członków załogi, obywateli Indii i Syrii, których przewieziono do jednego ze szpitali w Jałcie;
  http://tass.ru/proisshestviya/4448839
  I ukromedia o tym samym, czyli akcję ratowniczą „koordynowały” ukraińskie służby ratownicze z Odessy, a 8 rozbitków uratował ukraiński statek ratowniczy;
  http://news.liga.net/news/incident/14795137-avariya_s_sukhogruzom_ukraina_koordiniruet_spasatelnuyu_operatsiyu.htm
  TO JAKI CUDEM ZNALEŹLI SIE NA „OKUPOWANYM” KRYMIE SKORO WSZYSTKIE UKRAIŃSKIE STATKI MAJA KATEGORYCZNY ZAKAZ OMIJANIA GO Z DALEKA?

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Anatolij Szarij o tym jak ukromedia relacjonowały ostatnia procesję ukraińskiej cerkwi prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, czyli według nich ‚moskalskiej ahentury’ i „propagatorów ruskiego miru” oraz odbywająca sie równocześnie „procesję” tzw. ukraińskiej cerkwi prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, gdzie m.in uczestniczyli „bojcy ATO”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=IvET1fc1dII

  Polubione przez 2 ludzi

 10. A kiedy podobne uroczystości tylko, że zorganizowane przez kościół rzymskokatolicki na Ukrainie, ku czci ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ukraińskich bandytów?

  I tu nie chodzi tylko o „zbrodnie” przesiedlenia na Ziemie Odzyskane, do luksusowych poniemieckich domów, miast i mieszkań, ale brutalną zbrodnię połączoną z licznymi gwałtami i torturami wobec ciężarnych kobiet, starców i dzieci:

  http://lublin.onet.pl/obchody-70-rocznicy-akcji-wisla-w-kosciele-prawoslawnym/rd8x02v

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

 11. I znowu wody pozbawieni zostali mieszkańcy trzech miejscowości na terytorium obwodu ługańskiego „wyzwolonego” przez Kijów. Łącznie wody nie ma 100.000 mieszkańców trzech miejscowości, w tym Lisiczańska w którym już wcześniej demonstrowali mieszkańcy oskarżając proukraińskie władze o to że ją im specjalnie odłączyły. Tym razem powodem przerw w dostawach wody, ma być „niepogoda”;
  http://korrespondent.net/ukraine/3873018-v-luhanskoi-oblasty-bez-vody-ostalys-try-horoda

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Gościnne występy’? W centralnej Afryce rozbił się samolot An-74 należacy do ukraińskiej firmy lotniczej „CAVOK Air „. Czterech członków załogi odniosło niewielkie obrażenia i zostało przewiezionych do miejscowego szpitala, gdzie jak poinformował ukraiński wiceminister infrastruktury zostana także poddani testom na zawartość alkoholu i narkotyków we krwi;
  https://strana.ua/news/84409-pilotov-gruzovogo-samoleta-posle-katastrofy-v-afrike-proveryat-na-alko-i-narkosoderzhashie-veshestva.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ruszyła reforma sądownictwa na Ukrainie. Jednym z filarów reformy ma być powoływanie sędziów SN w drodze konkursów.
  Sprawę skomentował Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko:
  Po raz pierwszy w historii Ukrainy Sąd Najwyższy tworzy się przy aktywnym udziale społeczeństwa[…] to dopiero początek reformy systemu sądownictwa.
  http://zik.ua/pl/news/2017/07/28/petro_poroszenko_ogosi_o_rozpoczciu_reformy_sdownictwa_1140891
  komentarz: nawet najpiękniej rozpisana reforma nie ma szans na sukces jeśli wszyscy wyzsi urzednicy sabotują jej ustalenia, a taka sytuacja ma miejsce na Ukrainie.

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Nowo mianowany szef Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Petro Cyhykał w 2016 roku kupił BMW X5 o wartości 647 tysięcy hrywien. I nie ma co się złościć narzekać wszak każdy ma prawo jeździć dobrym autem, gdyby nie to, ze samochód kosztuje 3x więcej niż roczna pensja urzędnika (!).
  https://bihus.info/novii-golova-prikordonnikiv-kupiv-bmw-vtrici-dorozce-ricnoi-zarplati?utm_source=eSputnik-promo&utm_medium=email&utm_campaign=ZM%D0%86_26.07&utm_content=208115655

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Jak wygląda prywatyzacja w wersji ukraińskiej.
  Jak podał kilka dni temu mania rząd w Kijowie postanowił sprzedać po 25% akcji ośmiu spółek energetycznych. Nie podano jednak ważnej wiadomości :pozostałe 75% czyli pakiet większościowy w tych spółkach ma oligarcha Achmetow. Innymi słowy nawet gdyby pojawił się chętny na zakup to i tak nic by to nie dało w obrazie firmy, bo wszystkie decyzje ( z korzyścią dla siebie) podejmowałby tylko ukraiński oligarcha.
  http://nashigroshi.org/2017/07/24/futbolisty-shahtarya-koshtuyut-dorozhche-nizh-vystavleni-na-prodazh-aktsiji-enerhokompanij-ahmetova/

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła ostatnio w pierwszym czytaniu ustawę o reformie emerytalnej, której przeprowadzenie jest jednym z warunków wydzielenia kolejnej transzy pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
  Podstawy reformy są opisane w tekście poniżej. Zmiany najprawdopodobniej nie spodobają się MFW ( instytucja uzna je za niewystarczające). Reforma ma wiele mankamentów między innymi zakłada , ze obywatele BĘDĄ płacić składki emerytalne. Tymczasem jest to wątpliwe. Przeciętny obywatel Ukrainy zdaje sobie sprawę, że odkładanie $$$ w państwowej instytucji to strata pieniędzy.
  http://biznes.interia.pl/news/ukraina-reformuje-system-emerytalny,2529646,1021?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Nocna w Odessie, szturm na jeden z tamtejszych…parkingów w „wykonaniu” około 100 tzw. tituszek wynajętych przez firmę próbujacych przejąć kontrole nad parkingiem. Interweniowali funkcjonariusze policji oraz Gwardii Narodowej, którzy rozdzielili walczące ze sobą strony. Najbardziej poszkodowani okazali sie właściciele znajdujących się na parkingu pojazdów, którzy nie moga ich na razie odzyskać;
  http://korrespondent.net/city/odessa/3873075-stroytelnyi-konflykt-v-odesse-nochui-pytalys-shturmovat-parkynh#5

  Polubione przez 1 osoba

 18. „Generalissimus” Poroszenko nagrodził medalem ‚Za Odwagę” ukraińskiego pilota;
  http://korrespondent.net/ukraine/3873087-poroshenko-dal-orden-pylotu-posadyvshemu-samolet-v-stambule
  Ktory 27 lipca zdołał wylądować uszkodzonym samolotem na lotnisku w tureckim Stambule;
  http://korrespondent.net/ukraine/3872920-ukraynets-heroychesky-posadyl-samolet-v-stambule
  Jednak czujni „ukropatrioci” wykryli że ów pilot to prawdopodobnie „zwolennik separatystów”, ponieważ jest „uchodźca z Doniecka”, a co najgorsze moze być także „agentem Kremla” bo na swoim profilu ma zdjęcia…szefa MSZ Rosji Ławrowa…
  http://antifashist.com/item/takih-geroev-im-ne-nado-majdauny-ulichili-pilota-akopova-v-separatizme.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.