Wojna domowa na Ukrainie 30.07.2017r.- 885 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińscy „terytorialsi”

 

„Dzięki niesamowitej determinacji ministra Antoniego Macierewicza, Polska po ponad dwudziestu latach zaczyna odbudowę floty samolotów do przewozu najważniejszych osób w Państwie. W czerwcu w Warszawie witaliśmy pierwszy z samolotów małych, ‚Księcia Józefa Poniatowskiego’. Dzisiaj przyleciał drugi egzemplarz, nazwany ‚Generał Kazimierz Pułaski’. Tym samym, symbolicznie zamknęliśmy to postępowanie” – powiedział w sobotę wiceminister MON Bartosz Kownacki podczas uroczystości w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr. 2 w Bydgoszczy.

 

 

Dalej w swym przemówieniu, na lotnisku w Bydgoszczy, Bartosz Kownacki powiedział, ” że dzisiaj kończymy bardzo ważny etap przywracania normalności. To nie powinno być nic szczególnego, to nie powinno być święto, to powinna być normalność, że siły zbrojne zakupują kolejny samolot”, co było według niego „…jednym z wielu najważniejszych zadań przywracania normalności podjętych przez rząd Beaty Szydło”.

Następnie Kownacki wyjaśnił, że ” po dramacie smoleńskim samoloty czarterowane nie pozwoliły wykonywać podstawowych zadań przez najważniejsze osoby w państwie, chociażby ze względu na swój zasięg. I tamtej władzy, tamtym decydentom to nie przeszkadzało”.

Tak więc wg. narracji jaką przyjął propagandzista Bartosz Kownacki wysunięty przez swoją partię na stanowisko wiceszefa MON, zakup samolotów amerykańskich jest nie tylko „niebywałym sukcesem”, ale również możliwym tylko „dzięki niesamowitej determinacji ministra Antoniego Macierewicza”, a także był on  równocześnie „jednym z wielu najważniejszych zadań przywracania normalności podjętych przez rząd Beaty Szydło”.

A ja myślałem dotychczas, że aby wydać publiczne pieniądze wystarczy po prostu wydane przez premier polecenie, i żadna determinacja, przywracanie normalności i traktowanie tego jako sukcesu nie jest tu na miejscu.

Bo jest to tylko zakup dokonany w niejasnych okolicznościach i słono przepłaconych ( w myśl zasady przyjętej przez tegoż Bartosza Kownackiego, że „kilka milionów w tą czy w tamtą, nie odgrywa tu większej roli”) amerykańskich samolotów, które w zasadzie nie były niezbędnie potrzebne. Tym bardziej, że są znacznie tańsze środki komunikacji, niż tylko luksusowe samoloty do przewozów ViP-ów. No, ale widocznie przedstawiciele tego rządu wolą nie mieć bezpośredniego do czynienia z głosującym na niego „ciemnym ludem” (pozwoliłem sobie tu użyć określenie wypowiedziane onegdaj przez Jacka Kurskiego obecnie pełniącego funkcję partyjnego nadzorcy w Radiokomitecie), bo wiadomo jak to się już kończy, gdy to „ciemny lud” hardy jest i  nie zamierza na widok kolumny samochodów rządowych uciekać z drogi gdzie pieprz rośnie. No i rząd właśnie za nasze ciężko zapracowane pieniądze i przy skutecznym wsparciu lobbistycznym Wacka Berczyńskiego zakupił sobie luksusowe samoloty, które pozwolą jego ministrom ominąć problem przymusowego bratania się z „ciemnym ludem” i „dziadami” oraz „ze zdradzieckimi mordami” (tym razem oba te określenia zapożyczyłem od obu sławnych braci bliźniaków).

Dodam jeszcze, co wynika z przemówienia wiceministra Kownackiego, zakup tego typu luksusowych zabawek dla ministrów obecnego rządu, „nie powinien być świętem” tylko powinno być to normą, „że siły zbrojne zakupują kolejny samolot”. A więc zrozumieć z tego można, znając rozrzutność przedstawicieli tego rządu patriotów, a do tego prawych i sprawiedliwych, że teraz na życzenie byle ministra, np. szefa MON czy też innego znawcy tego tematu, czyli ministra Ochrony Środowiska, zakupione zostaną do ich indywidualnego użytku kolejne samoloty. A konto Wacka Berczyńskiego będzie na tyle szybko przy tym rosło, że pozwoli sobie on na budowę kolejnych sześciu luksusowych domów. W razie czego liderzy obecnej władzy będą mieli gdzie mieszkać i powołać rząd na uchodźstwie.

Przy tej okazji przypomnę jeszcze, że nadal posuwa się „dzięki niesamowitej determinacji”, która jest iście tytaniczną pracą,  inny kluczowy program szefa MON Antoniego Macierewicza, czyli jego wersji 500+ tym razem w odsłonie wojskowej, a więc powołaniu partyjnego wojska weekendowego nazwanego dla niepoznaki Wojskiem Obrony Terytorialnej popularnie określanego mianem „terytorialsi”, bądź też nie dzielni partyzanci.

Otóż kolejni kandydaci na dzielnych partyzantów Macierewicza, w liczbie ponad 200, rozpoczęli wczoraj (29 lipca) szkolenie podstawowe na przykoszarowym placu ćwiczeń 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Sitańcu-Wolicy.

Tam nasi dzielni rekruci będą przez 16 dni przygotowywać się do służby w zakresie strzelectwa, taktyki, terenoznawstwa, musztry i wiedzy medycznej.

Przy tym nie będzie taryfy ulgowej dla weekendowych partyzantów, gdyż ich „szkolenie będzie mieć intensywny przebieg”, jak zapowiedział już dowódca kompanii szkolnej 23. Batalionu Obrony Terytorialnej, kapitan Krzysztof Bociarn, dodając, że:

„Jest to duży wysiłek. Żołnierze muszą rano wstawać zgodnie z porządkiem dnia. Najtrudniejszym elementem jest strzelanie. Jeżeli ktoś nigdy tego nie robił, może mu to sprawić pewne kłopoty. Ale to wszystko jest do wyćwiczenia. A później będzie szkolenie indywidualne i wprowadzić kolejne, trudniejsze stopnie”.

Szkolenie zakończy się przysięgą wojskową 13 sierpnia w Lublinie na placu Litewskim.

W szeregi „terytorialsów” usiłują również przeniknąć kobiety. I tak, o swojej motywacji  Wojskach Obrony Terytorialnej, powiedziała jedna z  nich Joanna Ozimek:

„To na pewno ciekawość, chęć pomocy i przeżycia przygody. Od zawsze ciągnęło mnie do wojska”.

Ciekawe tylko, że nie zająknęła się ta partyzantka w spódnicy, nad problemem zapewnienia dzieciom opieki i spędzenia z nimi chociażby niedziel. O czym przecież trąbi od wielu lat propaganda PiS zabraniając w związku z tym nawet pracy w niedziele. No, ale widocznie problem braku matki i ojca w domu w czasie weekendów może być traktowane w zależności od potrzeb jako coś złego lub jako dobro samo w sobie. Oczywiście wszystko zależy tu nie od obiektywnej prawdy tylko potrzeb propagandowych demagogicznej narracji partii posługującej się wobec siebie mianem prawej i sprawiedliwej. Problem jak widać tu polega na różnym rozumieniu prawa i sprawiedliwości w zależności od indywidualnych potrzeb taktycznych liderów tej formacji, a szczególnie jej prezesa.

Przypomnę jeszcze, że były polski ambasador w Waszyngtonie Ryszard Schnepf uważa, że „nowo utworzona Obrona Terytorialna, złożona głównie z aktywistów rekrutowanych z młodzieżowych organizacji nacjonalistycznych (ONR), przejmie kontrolę nad codziennym życiem obywateli”.
I jeśli już do tego dojdzie, to zmiana tego stanu rzeczy stanie się praktycznie niemożliwa.

Na koniec tego wstępu warto jeszcze zapoznać się z poniżej zalinkowanym tekstem:

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/brygady-wot-bez-sztandarow-prezydent-nie-podpisal-wnioskow-macierewicza/exlgp05

*

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/drugi-samolot-g550-w-polsce-y2017-07-29/,

http://radio.lublin.pl/news/najtrudniejsze-jest-strzelanie-kolejni-terytorialsi-na-cwiczeniach.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja wzdłuż linii styku na donieckim odcinku frontu w ciągu poprzedniego dnia i minionej nocy nie uległa zdecydowanej zmianie i nadal utrzymuje się tam z winy strony ukraińskiej podwyższony poziom napięcia zbrojnego.

I tak, po chwilowej przerwie ukraińscy żołnierze ponownie rozpoczęli ostrzał rejonu pomiędzy donieckim lotniskiem, miejscowością Spartakus i dzielnicą przemysłową w Jasinowatej.

Pod obstrzałem moździerzowym znalazły się również obrzeża dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, obrzeża Dokuczajewska na południe od Doniecka i okolice Sachanki i Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego, które ostrzeliwane były moździerzami kaliber 120 mm z kierunku wsi Sartany. Tam też żołnierzom sił zbrojnych DRL udało się wyprzeć ze stanowisk obronnych ukraińskich żołnierzy, a także w rejonie wsi Krasnogorowki na zachód od Doniecka, odepchną je aż o 4 km w głąb strefy ATO

Na tym odcinku frontu w ciągu minionego dnia i nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii i moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 54 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL, a tam rejon 19 miejscowości na całej długości linii tego odcinka frontu

Poza tym, w ciągu ostatniej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz moździerzy kaliber 82 mm, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych i granatników oraz broni maszynowej, 4 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam następujące miejscowości: Pierwomajsk, Żielobok, Niżnyje Łozowoje i Kalinowo. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadły dwa pociski kaliber 152 mm oraz około 5 pocisków kaliber 82 mm. Jak widać, na ługańskim odcinku frontu drastycznie spadła tak ilość ostrzałów, jak i ich intensywność.

W wyniku tego ostrzału został uszkodzony jeden budynek przemysłowy znajdujący się przy ulicy Partyzanrów nr. 1 w Pierowmajsku oraz na ulicy Uniwersyteckiej w kalinowie została zerwana linia energetyczna.

 

Poniżej raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 29 липня 2017 року
Упродовж сьогоднішнього дня ситуація у зоні проведення АТО загострилась. Із початку доби російсько-терористичні угруповання двічі відкривали вогонь, але ці обстріли призвели до загибелі та поранень українських військових.
Так на Маріупольському напрямку, близько 8 години, злочинці вдарили з міномету калібру 120 міліметрів по позиціях сил АТО на підступах до Красногорівки. Три міни лягли неподалік нашого опорного пункту. В результаті цього обстрілу один військовослужбовець ЗС України загинув, шестеро отримали поранення різного ступеню.
Другий факт застосування бойовиками зброї зафіксований неподалік Новотошківського. Тут злочинці відкривали вогонь з гранатометів.
Варто відзначити, що вже не вперше поодинокі прицільні обстріли позицій сил АТО призводять до жертв. І хоча українська сторона суворо дотримується перемир’я, майже на кожен обстріл бойовиків від наших бійців йде асиметрична відповідь. Кожен український загиблий і поранений буде дорого коштувати ворогу. Адже збереження життя і здоров’я наших воїнів це один з пріоритетів командування антитерористичної операції”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 6 годину 30 липня 2017 року
Наприкінці минулої доби ситуація в зоні АТО вчергове загострилась. З 18 години і до опівночі російсько-терористичні угруповання активізували обстріли українських позицій.
Найбільш гаряче ввечері і вночі було на Донецькому напрямку. З гранатометів, мінометів, великокаліберних кулеметів та зенітної установки бандити тричі били по опорних пунктах сил АТО в районі Авдіївки та Кам’янки. Також противник застосовував гранатомети і стрілецьку зброю неподалік селища Піски та шахти Бутівка. На кожен обстріл з боку бандформувань наші бійці відкривали щільний вогонь у відповідь, жорстко примушуючи злочинців дотримуватись режиму тиші.
На Луганському напрямку злочинці з великокаліберних кулеметів вели вогонь по наших укріпленнях у районі Станиці Луганської. А близько опівночі ворожа БМП працювала по Новозванівці.
На Маріупольському напрямку майже упродовж години з гранатометів і стрілецької зброї бойовики обстрілювали українські опорні пункти в Богданівці.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 14 разів порушили перемир’я. Сили АТО 11 разів відкривали вогонь у відповідь. Внаслідок бойових дій один український військовий загинув, ще 7 отримали поранення”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Pierwomajska:

I jeszcze film zrobiony przez ukraińskiego drona dokumentujący ostrzeliwanie przez wojsko ATO budynków mieszkalnych:

 

***

Na najbliższym spotkaniu przedstawicieli grupy kontaktowej w Mińsku strona DRL przedstawi propozycję bezwzględnego zawieszenia broni na dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego w dniu 1 września.

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- Denis Puszilin przekazał Kirowskiej Szkole Muzycznej nowe instrumenty.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.07.2017r.- 885 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska pseudohistoria, czyli okazuje się że Włodzimierz Wielki nie był pierwszym chrześcijańskim wielkim księciem RUSI KIJOWSKIEJ a władcą ‚Ukrainy’…

  Ps. Czekać tylko jak UKROPSEUDOHISTORYCY wystąpia z pretensjami do naszego króla Bolesława Śmiałego, którego matką była księżniczka ruska z Kijowa Dobroniega Maria, czyli według nich ‚Ukrainka”…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dobroniega_Maria

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Witam coraz więcej gości zza wschodniej granicy przybywa do Polski, powstał nowy rynek, dlatego min ukraińskie koleje inwestują w nowe połączenia.

  Ukraińskie koleje państwowe za niespełna miesiąc otworzą szybkie połączenie Kijów – Przemyśl. To już drugi pociąg tego typu, który połączy Polskę z Kijowem.
  Ukraińskie koleje liczą na pasażerów podróżujących do Unii dzięki otwartemu niedawno ruchowi bezwizowemu. Według statystyk, ogółem z Ukrainy do Unii Europejskiej od 11 czerwca do 20 lipca przyjechało bez wiz ponad 120 tysięcy obywateli Ukrainy. Na trasie Kijów – Przemyśl działa już od końca zeszłego roku połączenie intercity, ale pociąg nie zatrzymuje się na
  mniejszych stacjach. Mimo to, według danych ukraińskich kolei, każdorazowo przewozi on przez granicę około 800 pasażerów.
  http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1798175,Ukraina-kolejny-szybki-pociag-z-Kijowa-do-Polski

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Polska Straż Graniczna znów oskarżana, tym razem wdowa zmarłego 70-letniego mężczyzny oskarżyła polskie służby , że doprowadziły do śmierci jej męża. Zmarły, znany matematyk, miał zamiar uczestniczyć w jednej z konferencji w Polsce, dostał nawet imienne zaproszenie na owe spotkanie. Naukowiec chciał skrócić czas oczekiwania w kolejce, jednak urzędniczka nie zgodziła się by ten przejechał na uprzywilejowany pas ( Polacy wracający z Ukrainy i obywatele UE). Mężczyzna wkurzył się, słonce mocniej przygrzało i miał zawał, polscy pogranicznicy od razu wezwali karetkę i udzielili niezbędnej pomocy medycznej, jednak mężczyzna zmarł.
  https://zaxid.net/druzhina_vidomogo_ukrayinskogo_matematika_zvinuvatila_polskih_prikordonnikiv_u_smerti_cholovika_n1432403
  Wdowa obwinia SG o śmierć męża. Czy jednak słusznie?
  Kodeks Graniczny Schengen, wprowadzony rozporządzeniem (WE) Nr 562/2006
  Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006, w art. 19 ust. 1
  enumeratywnie wymienia, że poza kolejnością odprawiani mogą być:
  a) głowy państw i członkowie ich delegacji;
  b) piloci samolotów i inni członkowie załogi;
  c) marynarze;
  d) posiadacze paszportów dyplomatycznych, urzędowych lub służbowych oraz
  członkowie organizacji międzynarodowych;
  e) pracownicy transgraniczni;
  f) małoletni.
  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32006R0562&from=PL
  Innymi słowy pomimo tego, że ten Pan był naukowcem nie przysługiwało mu „specjalne” traktowanie. Straż mogła, ale nie musiała się zastosować do PROŚBY polskiej uczelni. Zrozumiały jest żal i rozgoryczenie wdowy, jednak SG nie jest niczemu winna, niemniej ukraińskie dzienniki już rozpoczęły kampanię jak to Lachy są wredne …

  Polubione przez 2 ludzi

  • Poszperałem co to była za persona i doszperałem się . Ten matematyk to Jurij Zielińskij to „szczery i prawdziwy ukraiński patriota „. Szlag go na szczęście trafił nim wjechał do Polski , płaczą po nim towarzysze ze „Swobody ” i nawet zamieścili stosowny nekrolog na swej stronie .Ostatnio piorun strzelił weterana rezunów niejakiego Petro Wuszko w trakcie wychwalania UPA i Szuchewycza . Prawo karmy dosięga rzeźników i tak trzymać …
   . http://kyiv.svoboda.org.ua/news/events/00117090/

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego patriarcha Filaret oskarża przedstawicieli Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego o to, że chcą przyłączenia Ukrainy do Rosji. Atak nastąpił po …procesji w imieniu pokoju jaki Patriarchat Moskiewski urządził przy pomniku księcia Włodzimierza I Wielkiego w Kijowie.
  https://www.unian.net/society/2054299-filaret-u-nas-s-moskovskim-patriarhatom-raznyie-ponyatiya-mira.html
  Komentarz: Co by Rosjanie nie zrobili i tak będzie źle, nawet jak modlą się o pokój…

  Polubione przez 2 ludzi

  • „Co by Rosjanie nie zrobili i tak będzie źle, nawet jak modlą się o pokój…”- przede wszystkim modląc się o pokój, do czego mają tylko prawo ojciec dyrektor i jego pomagier Antoś policmajster.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Awantury z nadaniem/odebraniem ukraińskiego obywatelstwa Saakaszwilemu ciąg dalszy. Podobno „Micho’ stwierdził ze na opublikowanych dokumentach dotyczących nadania mu obywatelstwa nie figuruje jego podpis. jeden z parlamentarzystów z proprezydenckiej frakcji „Blok Poroszenki” twierdzi że odkrył ze dokumenty miał wypełniać jeden z „pomocników’ Saakaszwilego, a nie ona sam;
  http://www.dsnews.ua/politics/novyy-povorot-v-skandale-s-saakashvili-grazhdanstvo-dali-30072017082900

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Kontynuacja losów szkoły w Mościskach. Po celowym podpaleniu w maju br oczywiście nie odnaleziono sprawców ataku na polską placówkę. Szkoła nie otrzymała tez wsparcia finansowego ze strony ukraińskiej.
  Jednak 17 lipca z pomocą finansową do szkoły w obwodzie lwowskim, noszącą imię Królowej Jadwigi, przybyła przewodnicząca Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Anna Schmidt-Rodziewicz. W obecności konsula generalnego RP we Lwowie Rafała Wolskiego posłanka wręczyła dyrektor Teresie Teterycz ponad osiem tysięcy złotych na ukończenie prac remontowych i wyposażenie klasy. Na tę sumę złożyły się prywatne pieniądze członków Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz byłych przewodniczących komisji – ministra Michała Dworczyka i ministra Adama Lipińskiego.
  http://www.kuriergalicyjski.com/spolechenstwo/polacyukr/6150-pomoc-finansowa-na-odnowienie-spalonej-klasy-w-polskiej-szkole-w-mosciskach
  Komentarz: Szkoła jest placówką ukraińską tylko cześć klas uczy się w języku polskim. pomimo tego widać niezadowolenie miejscowych władz, ze w szkole uczą się „Lachy”. Pomimo ataku na Polaków władze w Polsce znów schowały głowę w piasek, starając się nie zaogniać sytuacji. Srodki na remont pochodziły od Polaków, strona ukraińska nie włączyła się w pomoc, pomimo tego zaproszono ukraińskie władze i im słodzono (sic!).
  http://www.kuriergalicyjski.com/spolechenstwo/polacyukr/6150-pomoc-finansowa-na-odnowienie-spalonej-klasy-w-polskiej-szkole-w-mosciskach

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Jarosław Sellin odwiedził Ukrainę ( Lwów) i przyglądał się pracom konserwatorskim w polskich kościołach/cmentarzach.
  http://www.kuriergalicyjski.com/actualnosci/polska/6136-wspolna-troska-o-wspolne-dziedzictwo
  Komentarz: Powyższy artykuł nie napawa optymizmem. Strona polska płaci za renowacje świątyń, które ukraińskie władze nie mają zamiar zwrócić prawowitym właścicielom (kościoła ojców jezuitów we Lwowie), jednoczenie władze we Lwowie ZABRANIAJĄ odsłaniać pomników lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Zero szacunku dla Polski, zero wdzięczności…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W jednej z miejscowości obwodu kirowhradzkiego doszło do starć, w których udział brali miejscowi rolnicy oraz wspomagający ich członkowie tzw. batalionu ‚Donbas” z jednej strony oraz wynajęci bandyci (czyli tzw, tituszki) próbujacy bezprawnie przejąc jedno z przedsiębiorstw rolniczych których „ochraniali” (według ‚Semena Semenczenki”) ukraińscypolicjantci;
  http://www.politnavigator.net/boeviki-ato-so-strelbojj-vytesnyayut-policiyu-avakova-video-razborok-na-ukraine.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. W udzielonym przez siebie dla ukraińskiej stacji ‚NewsOne’ ukraiński generał Małomuż, były szef ukraińskiego kontrwywiadu w latach 2005 – 2010, stwierdził m.in ze na terytorium Ukrainy w rękach jej obywateli może znajdować 3.000.000 sztuk nielegalnie posiadanej broni oraz ze trwa handel bronią z tzw.strefy ATO w którym udział mają obecne władze w Kijowie;
  http://www.politnavigator.net/na-ukraine-3-mln-edinic-nelegalnogo-oruzhiya-ego-prodazhu-iz-ato-kryshuet-rukovodstvo-strany.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Somalia istna Somalia (bez obrazy dla Somali). Dobrze, ze istnieje wentyl bezpieczeństwa w postaci możliwości wyjazdu za granicę, bo inaczej pewnie już by trwała wojna domowa na terenie całej Ukrainy…

   Polubione przez 1 osoba

   • Nie wiem czy jest się akurat z czego cieszyć, ponieważ nie ma się co czarować przez naszą głowną granice obok zwykłych normalnych Ukraińców chcących po prostu zwiać z tego „piekła na ziemi” przełazą także „bandyci ATO” którzy przez ostatnie lata niczym innym sie nie zajmowali jak tylko rozstrzeliwaniem bezbronnych ich torturowaniem oraz ograbianiem, a także podkładaniem bomba gdzie popadnie i wątpię czy takie totalnie spaczone typki zadowolą sie „posadą” magazyniera, czy kasjera w supermarkecie. Trzeba nam brać przykład z Rosji która stworzył swoją własną „bazę bojców ATO” i sukcesywnie ich „odławia” na granicach lub na własnym terytorium.

    Polubione przez 3 ludzi

 10. Kolejny ‚agent Kremla’ się zdemaskował? Ukraiński korespondent w Rosji Roman Cymbaluk skomentował wypowiedzi wielu ukraińskich ekspertów, o tym że Rosja rzekomo wkrótce rozpadnie, określając je jako absolutną bzdurę. Według Cymbaluka nie rozumieją oni kompletnie [lub raczej nie chcą zrozumieć] tego ze Rosja to silne państwo z ogromnymi rezerwami;
  http://replyua.net/putin/71552-zhurnalist-ukraincy-ochen-silno-zabluzhdayutsya-v-otnoshenii-rossii.html
  Dla przypomnienia kto zacz ów Cymbaluk;
  https://kresy24.pl/waciaka-az-skrecilo-po-pytaniach-ukropa-do-wladimira-putina/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ciąg dalszy „wojny medialnej” pomiędzy antykijowskim ukraińskim blogerem Anatolijem Szarijem, a prokijowskim rosyjskim adwokatem Markiem Fejginem. Po tym jak Fejgin pomówił Szarija o „pedofilię” na podstawie ‚zeznań” podobno „naocznych śwaidków”, Szarij pomówił Fejgina, także na podstawie „naocznego świadka’, ze ten chodził do ZOO i molestowął przebywające tam zwierzęta…
  >https://www.youtube.com/watch?v=mKDe-ZOn7cQ

  Polubione przez 3 ludzi

 12. O ukraińskim tzw. indeksie barszczowym, czyli ile obecnie kosztuja obecnie składniki potrzebne do ugotowania tej narodowej, podstawowej oraz ulubionej potrawy Ukraińców (w wersji postnej, czyli bez miesa). Okazuje się ze ceny kapusty, czy też marchwi, zrównały się już z cenami w państwach UE lub nawet je przewyższyły w niektórych przypadkach). Wciąż tańszy pozostaje tylko ziemniak…
  http://www.2000.ua/novosti/ekonomika_novosti/monitoring-ukrainskii-borsh-dorogoi_-kak-v-evrope-.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Odstrzały dzików w parkach narodowych i rezerwatach oraz zniesienie zakazu odstrzału w okresie lęgowym. Do tego ułatwienia dla myśliwych i budowa ogrodzenia na granicy z Ukrainą i Białorusią. To pomysły rządu na walkę z pomorem świń.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/asf-jurgiel-rzad-ogrodzenie-ukraina-bialorus,58,0,2350138.html
  Komentarz: Informacje o planowej budowie ogrodzenia z Ukraina pojawiają się cyklicznie w mediach. Jednak nawet teraz brak jakichkolwiek informacji na temat finansowania owego projektu, a bez pieniędzy ogrodzenie/mur nie powstaną.

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Kolejny artykuł z Polskiego radia o znęcaniu się separatystów nad więźniami.
  Po rzekomych obozach pracy rodem z Korei Płn tym razem polskie radio podało, że separatyści znęcali się nad ukraińską blogerką. Bojówkarze mieli przetrzymywać pochodzącą z Ługańska Ludmyłę Surżenko od połowy lipca, torturować ja (zmiażdżenie palca). Po zwolnieniu kobieta miała uciec na tereny kontrolowane przez siły rządowe.
  http://www.polskieradio.pl/78/2807/Artykul/1800540,Ukraina-separatysci-z-Donbasu-znecali-sie-nad-niedoslyszaca-ukrainska-blogerka
  Komentarz: Sprawa „śmierdzi” jeśli jakąś znaną blogerkę aresztowałyby służby specjalne republik to wątpię, ze posunęliby się separatyści do tortur ( pytanoby o los zatrzymanej). I tak nagle aresztowano torturowano, a potem bez niczego wypuszczono, żeby mogła zeznać w Kijowie jacy separatyści to zwyrodnialcy? Powtórzę się : sprawa śmierdzi i warto by ją rozwikłać, bo coś czuje, że znowu polskie (?)medium może się ośmieszyć i podać „fake newse”

  Polubione przez 2 ludzi

  • Jeden „precedens” z „umeczoną przez putinowski reżim”, czyli „Bohaterką Ukrainy” (tytuł oficjalny) Nadieżdą Sawczenko, która okazała się być „torpedą Putina”, już miał miejsce, więc Kijów drugiego takiego BLAMAŻU sie już wystrzega…

   Polubione przez 2 ludzi

  • Całe szczęście , że Międzynarodowe agencje monitorują 24h na dobę sytuację w ukraińskich elektrowniach. Co prawda jest wiele „planowanych wyłączeń bloków”, sezonowych napraw itp itd niemniej żadnego poważnego incydentu na Ukrainie nie było ( i całe szczęście).

   Polubione przez 1 osoba

   • To jest raczej kwestia korzystnego zbiegu okoliczności a nie profesjonalnych działań podejmowanych przez odpowiednie służby ukraińskie.

    Tak więc, jak sądzę należy zacząć już odliczanie.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.