AdNovum

Wojna domowa na Ukrainie 6.08.2017r.- 892 dzień od nowego rozejmu.


 

W odpowiedzi na nałożone wobec Rosji przez UE nowe sankcje, rosyjskie MSZ określiło tą decyzję jako „nieuzasadniony i nieprzyjazny krok”.

 

 

Z komunikatu biura prasowego Rady UE można się dowiedzieć, że na czarną listę zostało wciągniętych kolejnych trzech obywateli Rosji i trzy firmy zaangażowane w przeniesienie turbin gazowych niemieckiego „Siemensa” z Rosji na Krym.

A więc, kolejnymi sankcjami UE objęty został wiceminister energetyki Rosji Andriej Czeriezow, szef działu w tym resorcie odpowiedzialny za rozwój infrastruktury energetycznej na Krymie Jewgienij Grabczak oraz dyrektor generalny firmy współpracującej z Siemensem Siergiej Topor-Giłka.

Rozszerzenia listy sankcji chciały Niemcy. Początkowo miało być nimi objętych czterech obywateli Rosji, ale po interwencji Włoch ostatecznie restrykcje zostały rozszerzone na trzy osoby. Do ostatecznego przyjęcia tych nowych sankcji potrzebna jest jeszcze zgoda wszystkich państw wspólnoty, co w zasadzie jest już tylko formalnością.

„Jesteśmy rozczarowani upolitycznianiem – doprowadzanym do absurdu – kwestii, która w istocie jest zwykłym sporem handlowym podmiotów gospodarczych” – napisał rosyjski MSZ.

Rosyjski resort dyplomacji  jednocześnie zastrzegło, że pozostawia sobie prawo do podjęcia kroków w odpowiedzi na sankcje, ale także zapewniło, że jest nadal zainteresowane utrzymaniem i rozwojem współpracy gospodarczej z Niemcami i UE.

„Pozostajemy wierni podjętym wcześniej zobowiązaniom. Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem przezwyciężymy negatywne konsekwencje instrumentarium sankcji” – można przeczytać w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

Przypomnę, że obecne rozszerzenie sankcji wobec Rosji przez UE nastąpiło pod pretekstem „podważania integralności, suwerenności i niezależności Ukrainy”.

Przez co rozumie się tzw. aferę z jakoby nieprawnie dostarczonymi na Krym czterech nowych wyprodukowanych przez niemiecką firmę „Siemens” turbin gazowych do budowanej tam elektrowni. W odpowiedzi na ujawniony przez media tego faktu „Siemens” zrezygnował z udziałów w rosyjskim przedsiębiorstwie „Interautomatika” i zakończył podpisaną z nią  umowę licencyjną. Niemiecki koncern zawiesił także do odwołania eksport urządzeń dla elektrowni, w którym pośrednikiem są rosyjskie firmy kontrolowane przez państwo.

Tak więc, ostatecznie na liście sankcji znalazły się m.in.: „Technopromeksport”, który kupił od niemieckiego „Siemensa” cztery  turbiny gazowe dla krymskiej elektrowni, jego spółka córka, która jest obecnym właścicielem turbin, a także przedsiębiorstwo „Interautomatika”, które zawarło kontrakty na projekty dotyczące budowy elektrowni i instalacji turbin gazowych w Sewastopolu i Symferopolu.

W rozporządzeniu Rady  UE w sprawie nowych sankcji podkreślono, że działania firm i osób objętych sankcjami przyczyniają się do utworzenia niezależnego źródła zasilania dla Krymu i Sewastopola, a co za tym idzie do ich oddzielenia się od Ukrainy, co „podważa to integralność terytorialną, suwerenność i niezależność tego kraju”.

Rzecznik kancelarii prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow zapewniał wcześniej, iż cały sprzęt dostarczany na Krym, w tym turbiny, jest produkowany w Rosji. Co z resztą było prawdą, bo turbiny dostarczone na Krym zostały wyprodukowane w rosyjskim zakładzie na podstawie dużo wcześniejszej umowy licencyjnej z niemieckim „Siemensem”.

Dlatego też według rosyjskiego Ministerstwa Energetyki:
„Nałożenie sankcji przez UE na wiceministra energetyki Rosji Andrieja Czeriezowa w związku z dostarczeniem na Krym turbin Siemensa było umotywowane politycznie i jest niezgodne z prawem międzynarodowym” – napisano w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa energetyki.

„Ingerencja w spór między dwoma podmiotami gospodarczymi jest jawnym naruszeniem międzynarodowych norm prawnych (…) Rosyjskie ministerstwo energetyki nie ma wątpliwości, że Unia Europejska podjęła tę decyzję jedynie ze względów politycznych”-napisano w dalszej części oświadczenia resortu.

 

Przypomnę, że dodatkowe restrykcje wobec Rosji zostały wprowadzone zarówno ze strony UE, jak i USA i mają na celu ukarać Rosję za jej działania na Ukrainie.

Jednak w  szczegółach sankcje te jednak różnią się jednak od siebie.

Chodzi o to, że ostatni pakiet amerykańskich restrykcji wymierzony jest nie tylko w rosyjskie branże. Kary mogą dotyczyć także firm, które np. współpracują przy realizacji projektów energetycznych, takich jak „Nord Stream 2”. W projekt ten zaangażowanych jest kilka zachodnich koncernów.

W związku z tym, że w projekt „Nord Stream 2” zaangażowanych jest kilka zachodnich koncernów, w tym niemiecki „Wintershall” i „Uniper”, Niemcy ostro skrytykowały nowe sankcje USA wobec Rosji. Szef dyplomacji Niemiec Sigmar Gabriel określił nowe stanowisko prawne w Stanach Zjednoczonych jako „diametralnie przeciwne interesom Niemiec i Unii Europejskiej”. Jednocześnie szef niemieckiej dyplomacji  podkreślił, że prezydent Donald Trump powinien się wcześniej porozumieć w tej sprawie z partnerami w Europie i zastosować amerykańskie sankcje tak, aby nie szkodziły one interesom europejskim. Podziały w tej kwestii nie służą ani USA, ani Europie – dodał. Z kolei szef Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Martin Wansleben przyznał, że nowe amerykańskie sankcje wobec Rosji są powodem „wielkiej niepewności” wśród niemieckich firm.

Także wielu innych europejskich polityków skrytykowało fakt, że USA pod pretekstem nakładanych na Rosję sankcji same zamierzają zapewnić sobie dodatkowe korzyści ekonomiczne. Chodzi tu m.in. o sprzedaż swojego gazu LNG do Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego też przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zagroził, że jeżeli sankcje USA zaszkodzą europejskim firmom, UE odpowiednio zareaguje.

Eksperci podkreślają, że wszystko zależy od konkretnej realizacji sankcji przez USA, szczególnie, że prezydent Donald Trump wyraźnie zaznaczył- podpisując ustawę o sankcjach, że niechętnie zgodził się na uchwalone przez Kongres restrykcje. Osobiście zależy mu na poprawie relacji z Rosją.

Dodam jeszcze na koniec, że zatroskana bardzo w sprawie łamania praw człowieka zachodnia demokracja, jakoś nie rozważyła problemu: dlaczego Rosja zmuszona została do budowy elektrowni na Krymie, a więc i wykorzystania produkowanych na licencji „Siemensa” turbin gazowych?

Ciekawe, czy podobne wrogie działania gospodarcze zostaną podjęte po zakończeniu mostu łączącego Rosję z półwyspem krymskim? Jak na razie zachodnie media udają, że nie widzą jego szybko posuwającej się budowy.

Przypomnę, że po wprowadzeniu obecnych sankcji, lista osób nimi objętych, takimi jak zakaz wjazdu do UE czy zamrożenie aktywów w związku z „nielegalną aneksją Krymu przez Rosję”, obejmuje łącznie już 153 osoby i 40 podmiotów gospodarczych i instytucje. Pierwsze restrykcje wobec Rosji zostały wprowadzone w marcu 2014 roku po referendum na Krymie. Ostatni raz przedłużono je w marcu tego roku do 15 września.

 

http://wnet.fm/2017/08/04/dyplomata-dla-pap-zgoda-panstw-unii-europejskiej-dalsze-sankcje-rosje-zwiazku-turbinami-krymie/,

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036318,zgoda-panstw-ue-na-dalsze-sankcje-na-rosje-w-zwiazku-z-turbinami-na-krymie.htm,

http://www.dw.com/pl/afera-na-krymie-siemens-wyci%C4%85ga-konsekwencje/a-39797089,

http://www.dw.com/pl/szef-niemieckiego-msz-o-sankcjach-usa-wobec-rosji/a-39879569,

http://www.dw.com/pl/niemcy-krytykuj%C4%85-sankcje-usa-wobec-rosji/a-39912384.

 

 

***

 

 

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja wzdłuż linii styku na donieckim odcinku frontu, przedstawiała się podobnie,  z tym, że nieznacznie wzrosła ilość podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy wrogich działań zbrojnych.

I tak, ukraińscy żołnierze wczoraj i minionej nocy, przy użyciu: ciężkiej artylerii, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 52 razy ostrzeliwali terytorium DRL, a tam rejon 20 miejscowości na całej długości linii frontu donieckiego.

Łącznie w ciągu zeszłego tygodnia, na tym odcinku frontu,  zostało rannych 12 cywilów.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz automatycznych wyrzutni granatów, a także broni maszynowej, 7 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam następujące miejscowości: Sławianoserbsk, Kalinowo, Mołodzieżnoje, Żiełobok i Łogwinowo.

Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 37 pocisków moździerzowych, a więc pomimo spadku ilości ostrzałów jednocześnie jednak wzrosła ich intensywność.

 

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 5 серпня 2017 року
Упродовж сьогоднішнього дня ситуація у зоні АТО не зазнала суттєвих змін. Ворог продовжує поодинокі обстріли українських позицій, Збройні Сили України дають адекватну відповідь.
Так, з опівночі, російсько-окупаційні угруповання тричі відкривали вогонь з великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї по наших позиціях поблизу Авдіївки.
На Луганському напрямку злочинці двічі застосовували гранатомети в районі Новоолександрівки. Також під гранатометний вогонь потрапили українські опорні пункти у Водяному, що на Маріупольському напрямку.
Варто додати, що бойові дії на Донбасі не стали перепоною для відновлення трансляції українського телебачення. Так нещодавно завершилось будівництво 134-метрової телевежі у Бахмутці. Відтепер сигналом українських телеканалів і радіостанцій буде охоплено райони впритул наближені до лінії розмежування. Також телевежа даватиме сигнал на тимчасово окупований Луганськ і Алчевськ. Тож наші громадяни, які перебувають у цих містах, вже незабаром зможуть дізнатись правдиву інформацію про життя в Україні, яку так приховують бойовики”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за 5.08.2017 року.
Минула доба у районі проведення АТО завершилась певним зменшенням активності російсько-окупаційних угруповань. На відміну від попередніх днів противник не застосовував озброєння, калібр якого перевищує 100 міліметрів. Проте до повної тиші на Донбасі ще дуже далеко.
Так, ввечері і вночі, бойовики 4 рази відкривали вогонь з мінометів калібру 82 міліметри, великокаліберних кулеметів, гранатометів по наших позиціях на підступах до Авдіївки. З цієї ж зброї бандити тричі били по шахті Бутівка. Також, наприкінці доби, під обстріли незаконних збройних формувань потрапили сили АТО в Опитному та Пісках. А близько 22 години, внаслідок обстрілу нашого опорного пункту у селищі Луганське, один український військовий отримав поранення.
На Маріупольському напрямку було більш спокійно. Проте і тут ворог зі стрілецької зброї невдало намагався спровокувати українських захисників неподалік Широкиного та Водяного.
На Луганському напрямку, близько 19 години бандити випустили щонайменше 12 мін калібру 82 міліметри по нашому опорному пункту у Кримському. Внаслідок цього обстрілу ще двоє бійців отримали поранення.
Також варто відзначити, що вчора практично на кожну вогневу провокацію ворога сили АТО відкривали щілинний вогонь у відповідь. Суворо дотримуючись Мінських домовленостей, українські військові вкотре довели ворогу, що на кожен обстріл позицій сил АТО бандити отримують асиметричну відповідь, яка нерідко множиться удвічі.
Загалом за минулу добу бандформування 31 раз порушили перемир’я. Троє українських воїнів отримали бойові поранення. Втрати противника уточнюються”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu Awdiejewki:

I ze Sławianoserbska:

 

***

Okazuje się, że pomimo zakazu, ukraińskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe dostarczają dla ukraińskich sił ATO swoje śmiercionośne produkty. W tym przypadku chodzi o znalezione w strefie ATO wystrzelone przez ukraińskich żołnierzy niewybuchy granatów RPG-22 oraz pocisku miotającego OG-7V do granatów RPG-7. Jak można się przekonać po znajdujących się na tych znalezionych pozostałościach broni śmiercionośnej, wyprodukowane one zostały przez bułgarskie firmy „VSW” i „Arsenał”. Dodam tylko, że podobnie bułgarskie firmy dostarczają uzbrojenie dla rebeliantów antyasadowskich w Syrii:

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- przedwczoraj na scenie w Centralnym Parku Kultury wystąpił z koncertem znany rosyjski piosenkarz Oleg Gazmanow.

 

I jeszcze kilka filmów:

 

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.08.2017r.- 892 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: