Wojna domowa na Ukrainie 12.08.2017r.- 898 dzień od nowego rozejmu.


 

W ciągu kilku ostatnich dni nagle, z nie wiadomych powodów, nastąpił gwałtowny wzrost tematyką polską wśród ukraińskich przedstawicieli władz państwowych i innych podległych im instytucji.

 

 

Zaczęło się od tego, że cztery dni temu (7 sierpnia) ukraiński MSZ miał czelność oficjalnie ogłosić, że zamieszczenie grafiki z motywem z Cmentarza Orląt we Lwowie w polskim paszporcie, wydanym nota bene z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, jest wobec Ukrainy „nieprzyjaznym krokiem”.

http://mfa.gov.ua/ua/press-center/news/58929-komentar-mzs-ukrajini-u-zvjazku-z-namirami-polysykoji-storoni-rozmistiti-na-storinkah-novogo-pasporta-polyshhi-zobrazhennya-polysykih-vijsykovih-pohovany-na-teritoriji-lichakivsykogo-kladovishha-u-misti-lyviv

Następnie odezwał się po bardzo długim milczeniu polski IPN, przekazując informację na temat tego, że „eksperci IPN wezmą udział w poszukiwaniach w Kostiuchnówce na Ukrainie grobów żołnierzy I Brygady Legionów dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. To ważny i pozytywny sygnał dla dialogu historycznego z Ukrainą”. Co ma być, wg. polskiego IPN-u,  zasadniczym zwrotem w prowadzeniu dalszego otwartego dialogu z Ukrainą.

http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/41291,Specjalisci-z-IPN-beda-szukac-grobow-legionistow-w-Kostiuchnowce-Ukraina-11-sier.html

 

A obecnie zaś,ukraińska ambasada w Polsce ubzdurała sobie i to publicznie ogłosiła przekazując stosowną informację PAP o swoim okolicznościowym apelu z okazji dnia święta Wojska Polskiego, że „śniąc o wolnej Ukrainie, ukraińscy żołnierzy nie szczędzili krwi w walce o niepodległą Polskę”.

„W rocznicę ‚Cudu nad Wisłą’, 15 sierpnia 1920 r., oddajemy hołd poległym oficerom i żołnierzom Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz ich Towarzyszom Broni Wojska Polskiego, którzy ramię w ramię bronili Europy przed nawałą bolszewicką. Cześć ich pamięci! Śniąc o wolnej Ukrainie, ukraińscy żołnierzy nie szczędzili krwi w walce o niepodległą Polskę” – napisano w apelu ukraińskiej ambasady.

„Pamiętamy i apel Józefa Piłsudskiego z dnia 17 maja 1920 roku: ‚W imieniu Polski wznoszę okrzyk: niech żyje wolna Ukraina!'”– przypomniała ukraińska ambasada apelując następnie, aby „wspólnie przelana krew na polach bitew” wzmocniła trwałe braterstwo między „zaprzyjaźnionymi Narodami – Ukraińskim i Polskim”.

Jeśli już ukraińska ambasada poruszyła ten bardzo delikatny temat, to ciekawe jest, w jaki sposób to niby sposób Ukraińcy walczyli „nie szczędząc krwi w walce o niepodległą Polskę”?
Czy może to było wtedy gdy strzelali do dzieci- obrońców Lwowa w czasie jego okrążenia od 1 listopada 1918 roku (a więc rozpoczętego w dniu kiedy władze polskie ogłosiły niepodległość naszego kraju) do 22 maja 1919 roku. Kiedy to w wyniku tych walk ginęło lub zmarło od ran 439 żołnierzy i członków wojskowej służby sanitarnej, w tym 12 kobiet. 120 poległych było uczniami, a 76 studentami wyższych uczelni. Młodzież znajdowała się także w innych grupach zawodowych, np. wśród poległych robotników i rzemieślników. 11 poległych uprawiało wolne zawody, 27 było inżynierami, a 21 zawodowymi wojskowymi. Lwów i jego okolice były miejscem urodzenia 213 poległych. Wśród poległych po stronie polskiej było 412 wiernych kościoła rzymskokatolickiego, 6 grekokatolików i 6 żołnierzy wyznania mojżeszowego. Największe straty poniosły załogi odcinków III (78 osób) oraz II i VI (po 66 osób), a najmniejsze V (47 osób) i IV (26 osób), a także oddziały milicji i służb. 29 poległych należało do grupy odsieczy Lwowa ppłk. Tokarzewskiego.
Wśród cywilnych mieszkańców Lwowa, według sprawozdania Dyrekcji Policji na podstawie ksiąg zgonów, zmarło gwałtowną śmiercią lub od ran 120 osób, a w dniach 22–24 listopada – 37. Liczby te nie obejmują 108 zmarłych od ran w szpitalach do 21 listopada (włącznie), zmarłych od ran w szpitalach po 21 listopada i zamordowanych w czasie pogromu.

Z punktu widzenia Polaków, według Stanisława Niciei, prawo określania wydarzeń listopadowych 1918 roku mianem „obrona” jest uzasadnione, ponieważ ludność polska wystąpiła przeciw ukraińskiemu wojskowemu zamachowi stanu:

„To nie oni zaatakowali, ale zmuszeni zostali do obrony. Nie sięgali po cudzą własność, lecz bronili swej ojcowizny, swych domów, ulic, szkół, uczelni, fabryk i warsztatów. Powstali do walki na początku wręcz z gołymi rękami: z szablami, strzelbami i pistoletami wyciągniętymi z lamusa, zdobywając z czasem nowoczesną broń maszynową na zawodowym wojsku przeciwnika. […] Wśród obrońców byli robotnicy i urzędnicy, księża i batiarzy – słynni lwowscy ulicznicy, kobiety, dzieci i starcy oraz ci najbardziej patriotyczni i ofiarni – gimnazjaliści i studenci. Im to właśnie nadano przydomek ‚Orlęta Lwowskie’, w którym jest wiele pieszczotliwości rodzicielskiej”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Lw%C3%B3w_(1918%E2%80%931919)

A więc dziś, w ramach tego ukraińskiego  „nie szczędzenia krwi w walce o niepodległą Polskę”- gdy ukraińskie formacje zbrojne zaatakowały niewinną ludność Lwowa, usiłując w mieście tym przejąć władzę, obecne ukraiński resort dyplomacji ma śmiałość jeszcze wyrazić swoje głębokie oburzenie z powodu tego, że polskie ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ogłoszonym konkursie na temat wyboru społecznego jaka grafika ma zostać zamieszczona w polskim paszporcie, wydanym nota bene z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, propozycja grafiki z motywem Cmentarza „Orląt Lwowskich”, ma być wobec Ukrainy „nieprzyjaznym krokiem”. Można więc w kontekście słów ukraińskiego apelu o tym, że „ukraińscy żołnierzy nie szczędzili krwi w walce o niepodległą Polskę”, uznać je za prawdziwe, tylko w takim przypadku gdy przetłumaczone zostaną one w następujący sposób: „ukraińscy żołnierze nie szczędzili polskiej krwi przelanej w walce o niepodległą Polskę”. O czym świadczy liczba ofiar po stronie polskiej tego ukraińskiego wysiłku.

Dlatego też przy tej interpretacji słów apelu ukraińskiej ambasady w Polsce, nie ma żadnej sprzeczność w tym co ogłosiło ukraińskie MSZ komunikat, pisząc w nim, że przypominanie o polskich ofiarach obrony Lwowa przed ukraińskimi formacjami zbrojnymi, ma być „nieprzyjaznym krokiem” wobec Ukrainy?

A może, wobec tego dowodem na  to, że „ukraińscy żołnierzy nie szczędzili krwi w walce o niepodległą Polskę”, były brutalne zbrodnie popełnione na ludności polskiej przez Ukraińców w czasie, i po zakończeniu II Wojny Światowej, kiedy to zostało zamordowanych w bestialski i sadystyczny sposób ponad 200 tys. naszych Rodaków. Zresztą pełna liczba ofiar ukraińskich zbrodni dokonanych na polskiej ludności Kresów Wschodnich nie jest w pełni znana, bo w ramach „przyjacielskich stosunków” z narodem polskim Ukraińcy zabraniają nam dokonać stosownych badań i nie chcą (zapewne wiele z nich również zniszczyli) udostępnić dokumentów archiwalnych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_wo%C5%82y%C5%84ska

W tym samym „przyjacielskim i ofiarnym” stosunku Ukraińców do niepodległości Polski, był ich udział pomocniczy, a często i czynny, w eksterminacji narodu polskiego u boku niemieckich zbrodniczych najeźdźców naszej Ojczyzny na terenie Generalnego Gubernatorstwa w czasie II Wojny Światowej, czy też rzeź mieszkańców Woli i Ochoty, a następnie wyłapywaniu i dobijaniu Warszawiaków po przegranej walce Powstania Warszawskiego.

Tak więc, jakieś tam dozowanie przez ukraińskie władze badań na terenie Ukrainy dla polskich ekip naukowych w celu poszukiwania w Kostiuchnówce na Ukrainie grobów żołnierzy I Brygady Legionów dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego,  co wzbudziło tak wielki zachwyt polskiego IPN, jest po prostu kpiną z Polaków i dokonanych na nich przez Ukraińców potwornych zbrodni.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

 

W dniu wczorajszym i w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu sytuacja militarna nie uległa żadnej zmianie.
I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów i moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 53 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL w rejonie 19 miejscowości na całej długości przebiegającej tam linii frontowej. Najwięcej strat, ostrzał ten spowodował w rejonie wsi Sachanka, na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie uszkodzony został jeden dom jednorodzinny na ulicy Babienka nr. 5(zdjęcie poniżej).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz broni maszynowej, 9 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam rejon następujących miejscowości: Niżnoje Łozowoje koło punktu kontrolnego, Frunze, Wiesiełaja Gora, Kalinowa, Donieckiego i Żiełoboka.
 

 

 

Poniżej raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

#АТОподії
„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 11 серпня 2017 року
У районі проведення АТО, сьогодні, знову загострилась ситуація під Авдіївкою. З опівночі російсько-окупаційні угруповання тричі, майже по годині, обстрілювали наші позиції на підступах до цього селища з мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів. У відповідь українські військові накривали противника вогнем, примушуючи дотримуватись режиму тиші. Нажаль, у результаті цих протистоянь 3 наших бійців отримали поранення, ще один був травмований.
За оперативними даними денний обстріл українських позицій бойовики влаштували для демонстрації представникам ОБСЄ напруженої ситуації в Авдіївці. У цьому районі злочинці вже неодноразово прагнуть нав’язати спільне відведення сил від лінії розмежування та створення так званої «Авдіївської сірої зони». Водночас сили АТО ніколи не планували змінювати позиції, тож місто знадиться і буде знаходитись під контролем і захистом Збройних сил України.
Крім того, вночі, на Луганському напрямку бойовики били з гранатометів неподалік Новоолександрівки. А під час обстрілу нашого опорного пункту у Кримському, ще один український захисник отримав поранення”.

 

4 min ·

#АТОподії
„Зведення прес-центру штабу АТО за 11.08.2017 року.
Минула доба у районі проведення АТО завершилась черговою активізацією російсько-окупаційних угруповань вздовж усієї лінії розмежування. І якщо до 18 години ворог невдало намагався майже усіма вогневими засобами ураження перевірити нашу оборону у районі Авдіївки, то ввечері напруження перемістилось на Луганський напрямок.
Так неподалік Щастя та Новотошківського, по наших позиціях, бойовики декілька разів застосовували міномети та гранатомети. А по опорному пункту на підступах до Сизого випустили щонайменше 5 мін калібру 120 міліметрів. Крім того, вночі, бандити майже півгодини били зі 120-міліметрового міномету по українських укріпленнях у районі Кримського.
На Приморському напрямку з мінометів, гранатометів і стрілецької зброї бойовики двічі обстрілювали наш спостережний пункт неподалік Лебединського. Також збройні провокації ворога зафіксовані у районі Мар’їнки.
На Донецькому напрямку, близько 21 години, в результаті обстрілу наших позицій з гранатометів та великокаліберних кулеметів на околицях Авдіївки, отримав поранення один український військовий. У відповідь наші бійці, дозволеними засобами ураження, оперативно накрили позиції ворога.
Загалом, упродовж минулої доби, незаконні збройні формування 20 разів порушили режим тиші. Внаслідок бойових дій 3 українських захисників були пораненні, ще 3 отримали бойові травми, один – загинув, підірвавшись на міні”.

 

Na koniec tego wątku dwie krótkie relacje filmowe ze wsi Trudowski na zachodnich obrzeżach Doniecka:

I jeszcze relacja filmowa z okolic Żiełoboka w ŁRL:

 

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Doniecku przywódca DRL Aleksander Zacharczenko osobiście przeprowadził jazdę próbną nowego autobusu produkowanego na licencji Rosyjskiej „Donbas”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

90 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.08.2017r.- 898 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zdemaskował się kolejny „agent Kremla’, a okazał się nim być…legendarny basista grupy „Pink Floyd” Roger Waters. W udzielonym przez siebie wywiadzie Waters chwalił Putina za konsekwencje w działaniu, kóry umiejetnie potrafi wykorzystac sytuację polityczna. Nie zaprzeczył takze że odnosi sie do Prezydenta Rosji z sympatia, a porównując z nim obecnego Prezydenta USA określił Donalda Trumpa jako „błazna, bez żadnego pomysłu [na prowadzenie polityki]”;
  https://consequenceofsound.net/2017/08/roger-waters-talks-american-politics-lauds-putin-in-interview-with-russia-today-watch/

  Polubione przez 2 ludzi

  • A tymczasem Prezydent USA Donald Trump wyraził słowa wdzięcznosci Prezydentowi Rosji za to ze wydalił on z Rosji amerykańskich dyplomatów 🙂 Wywołało to wściekłosć w Departamencie Stanu USA gdzie określono to zachowanie jako „skandaliczne” i zagrozono w „odpowiedzi” masowymi zwolnieniami doświadczonych pracowników tego urzedu;
   http://www.politico.com/story/2017/08/10/trump-thanks-vladimir-putin-diplomats-241498
   Dla przypomnienia, zachowanie Trumpa może mieć związek z jego częstymi zapowiedziami o chęci „odchudzenia” waszyngtońskiej administracji w szczególności właśnie Departamentu Stanu USA.

   Polubione przez 2 ludzi

  • Roger Waters podpadł już dużo wcześniej diasporze za zorganizowaną przez siebie akcję przeciwko „murowi hańby” w Palestynie.

   Na ten temat nawet popełniłem jeden czy też nawet kilka tekstów (można poszukać na moim poprzednim blogu zamieszczonym na neonie).

   Dlatego też postawa Watersa wobec tego co robi Putin nie dziwi mnie, bo wpisuje się ona w jego rzeczywiste poglądy na temat otaczającej nas rzeczywistości.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Obudził się ONZ i stwierdził że coś jest „nie tak” na Donbasie z mieszkańcami tzw. strefy rozgraniczenia stron konfliktu oraz tzw. wewnętrznymi przesiedleńcami z Donbasu którzy znaleźli sie na terytorium kontrolowanym przez Kijów. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) maja oni problemy z uzyskanie należnych im świadczeń socjalnych (emerytur, rent). W szczególnie ciężkiej sytuacji ma znajdowac się 50.000 osób niepełnosprawnych wśród tzw. przesiedleńców wewnetrznych (na terytorium kontrolowane przez Kijów), którzy dodatkowo mają spotykać sie także z dyskryminacją;
  http://korrespondent.net/ukraine/3876805-bez-sotsvyplat-zhyvut-600-tysiach-zhytelei-donbassa

  Polubione przez 3 ludzi

  • I dlatego podziwiam stanowisko Rosji i rządów republik w tej sprawie. WSZYSTKICH mieszkańców republik bez względu na poglądy polityczne (a nadal mieszka tam trochę osób o preferencjach prokijowskich) zapewniono świadczenia socjalne, emerytalne, rentowe.
   To naprawdę był spory wysiłek administracyjny (skąd brać bazę danych emerytur? jaką podstawę świadczeń wypłacać i najważniejsze SKĄD mają pochodzić środki na powyższy cel).
   Zadbano o podstawy egzystencji mieszkańców ( dostawy wody, prądu gazu, opieka medyczna i dostawy żywności).
   A po drugiej stronie? Co rusz w mediach ukraińskich można przeczytać, że przesiedleńców z Donbasu traktuje się jak mieszkańców II kategorii. Ba, mania wczoraj pisał o aktywiście z Majdanu który miał problemy z wyrobieniem niezbędnych dokumentów 🙂 tylko dlatego, ze pochodzi z Donbasu.
   Sytuacja jest paradoksalna. Władza w Kijowie traktuje przesiedlenców jak wrogą nację chociaż w oficjalnych komunikatach ma zamiar owe tereny „wyzwalać”. Widać też różnicę w sposobie konsolidowanie mieszkańców wobec ośrodków władzy.
   Władze w Kijowie dały WROGA przeciwko któremu mieli się zorganizować skupić wobec obecnej władzy w Kijowie mieszkańcy Ukrainy. Władze republik dały CEL jakim jest stworzenie nowego państwa/włączenie do Rosji. I chociaż sposób władz w Kijowie na krótką metę jest skuteczny, to z czasem staje się kulą u nogi. Nadchodzi tzw zmęczenie wojną i ludzie mają dosyć dalszych poświeceń w imię…no właśnie czego? Jedynym sposobem na utrzymanie status quo staje się wyszukanie kolejnego wroga, przeciwko któremu można skonsolidować naród. Tu akurat władze Kijowie mogą wybierać: Polacy, Żydzi Węgrzy, Białorusini. Efekt końcowy będzie jednak tragiczny-zero przyjaciół w regionie, zero perspektyw współpracy.

   Polubione przez 5 ludzi

 3. Znany ukraiński ekonomista Aleksandr Ochrimenko podsumowujac ostatnia wypowiedź ukraińskiego ministra polityki socjalnej Rewy, który stwierdził ze Ukraińcom nie starcza pieniedzy bo za dużo jedzą, stwierdził ze to właśnie „ukraińscy politycy za duzo jedza, a za mało myślą”. Dodał takze że takie opinie członków ukraińskiego rządu biorą się stąd że nie żyja oni jak zwykli Ukraińcy i nie chodza na zakupy, wiec nie rozumieją ze społeczeństwo ukraińskie mocno zbiedniało. Dlatego tez Ukraińcy zmuszeni sa do kupowania towarów coraz gorszej jakosci, w szczególnosci żywnosci oraz nie stac ich na opłaty za media;
  http://blogs.korrespondent.net/blog/events/3876664/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Uwag parę do oświadczenia ambasadora Polski w Kijowie.Proponuję wprowadzić obowiązkową naukę historii dla ambasadorów Polski. W ogarniętej anarchią Rosji carskiej ,zbuntowane chłopstwo, dezerterzy z AIR(armia imperium rosyjskiego),strzelcy siczowi z dawnej armii austro węgierskiej , bolszewicy i inne zezwierzęcone grupki posiadające broń. urządzały sobie na Polaków polowania począwszy od 1917 r.
  Nie pomógł nawet pakt Piłsudskiego z Petlurą. Polaków z dawnej armii austro- węgierskiej nadal podstępnie mordowano lub trzymano w więzieniach. tak jak zołnierzu płk.Rybińskiego z 16-go pułku piechoty i 3-go pułku ułanów dawnej armi austriackiej , którzy w listopadzie 1918 przedzierali się do kraju i pod Trembowlą w Mikulińcach zostali zaatakowani przez oddziały ZURL dowodzone przez płk. (?) Witkowśkieho , który zaręczał >>>UKRAIŃSKIM SŁOWEM HONORU.<<< ,że po złożeniu broni Polakom nic sie nie stanie. Zgromadziwszy ich następnie na rynku ok. 120 ,rozbrojonych zabili rżnąc szablami i kłując bagnetami. Resztę w skandalicznych warunkach postawili przed sądem i trzumali w obozach pracy do maja 1920 roku ,kiedy to wyzwolili ich wycofujący sie przed bolszewikami żołnierze wojsk polskich. Podobnie było pod Niemirowem i Winnicą w roku 1917 kiedy ułanów 7 pułku III Korpusu Polskiego wyrżnięto po podpisaniu układu pomiędzy hajdamakami Hetmanatu ukraińskiego i wojskiem polskim na wschodzie. Ułani po złożeniu broni zostali rozsiekani szablami i leży ich pod "kopcem polskim " około 80.
  A pan ambasador pisze obraterstwie broni !!!! (sic) z kim . Z bandytami ,którzy nie znają słowa HONOR.
  Od kilku miesięcy usiłuje poublikować materiały o zbrodniach na Polakach na Rusi tuż przed końcem I w.ś. ,skrzętnie ukrywane przed narodem ,ale tekst wraca z uwagami ,że zdjęcia nie te, że odstępy nie takie.i tp. A IPN nie raczył nawet odpowiedzieć.

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Mieszkańcy Kamienska w obwodzie dniepropietrowskim „upiekszyli” bilbord poświęcony „herojom” z tzw. ukraińskiej armii ochotniczej, czyli kolejnej „bandy ATO” dowodzonej pzrez byłego lidera ‚Prawego Sektora’ Jarosza;
  http://kstati.dp.ua/content/v-kamenskom-opyat-vandalizm-0
  Dla przypomnienia, to w tej miejscowści jakiś czas temu „heroje” od Jarosza (w tym jeden z jego „ochroniarzy”) postrzelili taksówkarza, a następnie o mało co nie zostali zlinczowani przez ścigających ich mieszkańców…

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W Kijowie lali sie ukraińscy kibole z Kijowa oraz Odessy, a powodem ‚draki” miało być utrzymywanie przez tych drugich „przyjaźni’ z fanami rosyjskiego ‚Spartaka’;
  https://ria.ru/world/20170812/1500246508.html
  Jak zauwazono w ukromediach jest to pierwszy przypadek tak gwałtownych starć pomiędzy ukraińskimi kibicami od ponad trzech lat, kiedy to w związku z „rosyjska inwazją” ogłosili oni „bezterminowe porozumienie”;
  https://lb.ua/society/2017/08/12/373777_kievskie_odesskie_ultras_ustroili.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. WAŻNE
  Poczet sztandarowy wystawiony przez Siły Zbrojne Ukrainy weźmie udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego, obchodzonego w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.
  http://www.polukr.net/blog/2017/08/ukrainscy-zolnierze-wezma-udzial-w-defiladzie-15-sierpnia/
  Za to w dalszej części artykułu można przeczytać tu cytat:
  „Z kolei na 24 sierpnia planowany jest udział polskich żołnierzy w defiladzie z okazji Dnia Niezależności Ukrainy w Kijowie.”
  Kuźwa mać polski żołnierz będzie maszerował przy hymnie OUN-UPA, co za wstyd !

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Amerykańska armia rozpoczęła budowę centrum operacyjnego marynarki wojennej w ukraińskiej wojskowej bazie morskiej w Oczakowie.
  Centrum dowódcze marynarki wojennej to jeden z trzech projektów zaplanowanych przez USA w Oczakowie Pozostałe dwa to budowa pomieszczeń do obsługi technicznej łodzi oraz punktów kontroli dookoła bazy.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201708116064479-USA-Ukraina-wojskowa-baza-morska/
  Komentarz: Gdyby nie aneksja Krymu przez FR to takie bazy powstałyby na Krymie…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Śniąc o wolnej Ukrainie, ukraińscy żołnierzy nie szczędzili krwi w walce o niepodległą Polskę – pisze w apelu pamięci Ambasada Ukrainy w Polsce, która w rocznicę „Cudu nad Wisłą” oddaje hołd poległym oficerom Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.
  http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/aktualnosci/artykuly/556084,ambasada-ukrainy-ukraina-polska-zolnierze-niepodleglosc-cud-nad-wisla-wojna-1920-rosja.html
  Komentarze pod artykułem oddają niechęć czytelników do wniosków ambasady ukraińskiej.
  A jak było w rzeczywistości?
  Udział Ukraińców w działaniach przeciwko bolszewikom był niewielki (stanowili od 5 do 10% wszystkich sił jakie Polska przeznaczyła do walki z Rosją bolszewicką. Zabrakło masowego poparcia samych Ukraińców ,którzy mieli dość wojny i nie garneli się do szeregów armii ukraińskiej…
  W tej sytuacji utworzenie niepodległego państwa Ukraina stało się mrzonką (sami beneficjenci nie zaangażowali się w projekt). Nie powstała „niezależna Ukraina” niemniej za swój wkład w walce z „czerwonymi” rząd Polski starał się ( również pod wpływem zagranicznych państw) pewną autonomię dla Ukraińców. Efekty nie były jednak zbyt duże głównie z powodu… nacjonalistów ukraińskich, którzy takie próby torpedowali.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_ukrai%C5%84sko-radziecka_1917%E2%80%931921
  http://historia.org.pl/2015/04/22/sojusz-polsko-ukrainski-w-1920-roku/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Piękna inicjatywa środowisk patriotycznych i kresowych.
  W tym roku odbyła się już VIII edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, będąca wielkim kresowym pospolitym ruszeniem. Ponad 1200 wolontariuszy przez 10 dni pracowało na polskich zapomnianych cmentarzach, rozsianych na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej. Nie zabrakło również wzruszających spotkań z Rodakami, którzy okazali się gościnni jak co roku. Poniżej wykaz relacji z uporządkowanych w lipcu nekropolii.
  http://www.studiowschod.pl/artykuly/na-grobach-przodkow-wykaz-relacji-z-akcji-mogile-pradziada-ocal-od-zapomnienia-2017/

  Polubione przez 2 ludzi

 11. W temacie nie „szczędzenia krwi” to tzw Wypawa Kijowska zorganizowana przez Piłsudskiego miała na celu stworzenie Ukrainy niezależnej od Rosji bolszewickiej. Problem w tym że 95 % żołnierzy biorących udział w tej wyprawie, było to Wojsko Polskie a Ukraińców było raptem 5 %. Wyprawa Kijowska jak wiadomo w ostatecznym rozrachunku skończyła się na przedpolach Warszawy tzw cudem nad Wisłą. Innymi słowy, zaangażowanie się Polski w tworzenie Ukrainy tylko cudem nie skończyło się katastrofą całego państwa. A i tak po wszystkim Ukraińcy po kilku latach podziękowali nam Wołyniem.

  Historia nauczycielką zycia.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. I znowu znany ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon „bez owijania w bawełnę” o obecnej sytuacji na Ukrainie. Tym razem podczas wywiadu w ukromediach opisął co jedza obecnie obywatele „wolnej i demokratycznej Ukrainy”, czyli cukierki bez czekolady oraz kakao, lody bez mleka, kiełbasę bez mięsa. O zgrozo (!!) Gordon zachwalał publicznie PRODUKTY ŻYWNOŚCIOWE Z CZASÓW ZSRR, a to co jest obecnie określił jako G.WNO 🙂
  >https://www.youtube.com/watch?v=oir4Lu4oI6k

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Przegladam sobie z nudów od czasu do czasu mediamatoły.pl i jak trafiam na takie ‚rodzynki” (ostatnio podobny był w „G.wno Wartej’);
  http://www.rp.pl/Przemysl-Obronny/308119924-Ukraina-wraca-na-rynek-broni.html
  To sie zastanawiam czy ktoś w ogóle oprócz nas na tym blogu przeglad a OGÓLNODOSTĘPNE INFORMACJE Z MEDIÓW UKRAIŃSKICH? Wystarczyłoby tylko zeby wszedł na portal „Strana.ua” i przeczytał artykuł o ponad 6 miliardowej „dziurze” jaka Prokuratura Generalna Ukrainy odkryła w Ministerstwie Obrony Ukrainy, z czego 1,6 miliarda hrywien to długi samej ukraińskiej ‚zbrojeniówki” (państwowego koncernu „Ukroboronprom”);
  https://strana.ua/news/86750-zadolzhennost-postavshchikov-pered-minoborony-rastet-bystrymi-tempami-.html
  I wtedy zastanowił by się skąd niby ukraińska „zbrojeniówka” ma wziąść pieniądze na wypełnienie tych wszystkich kontraktów o który napisano w artykule w „Rzepie”? No chyba ze ten ktoś „płodzący” takie „artykułu” to albo skrajny naiwniak, albo sowicie opłacony UKROPROPAGANDZISTA…

  Polubione przez 2 ludzi

  • „No chyba ze ten ktoś „płodzący” takie „artykułu” to albo skrajny naiwniak, albo sowicie opłacony UKROPROPAGANDZISTA…”- niekoniecznie, bo może być po prostu człowiekiem podobnie myślącym jak Antoni.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 14. OT militarne o eksporcie broni przez Ukrainę.
  Według danych zawartych w artykule ‚Ukroboronprom” głównie realizował zaległe kontrakty i tak dostarczono cześć czołgów „Opłot” w ramach kontraktów z Tajlandią i T-64 (kontrakt z Kongo). Co ciekawe udało się zrealizować kontrakt na dostawę ponad 100 BRDM-2 dla emiratów i kilkudziesięciu BTR-3 dla Tajlandii.
  W planach ukraińskiej zbrojeniówki jest sprzedaż 680 samochodów opancerzonych „Kozak”. Brak za to informacji o kontraktach na dostawy samolotów i śmigłowców ( Chiny), a także naprawy/modernizacji transporterów opancerzonych dla Pakistanu.
  http://www.defence24.pl/587977,kozak-i-dozor-ukrainskie-pojazdy-opancerzone-4×4-analiza
  https://www.unian.info/economics/2077946-ukrainian-arms-exports-in-2016.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Kolejna akcja rosyjskich prankerów „Wowana” i „Leksusa”. Pranker „Leksus” zadzwonił do szefa MSW Gruzji i podajac się za szefa MSW Ukrainy Awakowa zaoferował mu dokonanie ekstradycji byłego gubernatora Odessy Saakaszwilego do Gruzji. Jednak jego gruziński „kolega'” zdecydowanie sie temu sprzeciwił stwierdzając żeby tego nie robił bo Saakaszwili im „na ch.j im potrzebny”…
  https://strana.ua/news/86780-saakashvili-nakhj-ne-nuzhen-v-hruzii-leksus-razyhral-ministra-iz-hruzii-video-.html

  Polubione przez 1 osoba

 16. Tymczasem w Odessie „wojna” pomiędzy „szczerymi ukropatriotami”. Jeden z liderów tamtejszego majdanu oraz „prawicowych radykałow” Mark Gordienko okreslił członków tzw. euromajdanu oraz „weteranów ATO”, czyli swoich niedawnych „współtowarzyszy broni” jako hołotę, oszustów oraz alkoholików;
  http://stringer.media/novosti/8156-lider-odesskogo-maydana-nazval-atoshnikov-ryazhenym-sbrodom.html

  Polubione przez 2 ludzi

 17. „Ukraiński internet’ o „złotej myśli” ukraińskiego ministra polityki socjalnej Rewy że „Ukraińcom nie starcza pieniedzy bo za dużo jedzą”. Jedni internauci sarkastycznie deklarowali że zrezygnują ze śniadania, inni przypominali słowa przypisywane królowej Francji Marii Antoninie, która głodnym Paryzanom dla których nie było chleba kazała jeść ciastka i jak sie to dla niej skończyło. Z kolei dziennikarka Elena Morozowa stwierdziła ze jeżeli Rewa byłby ministrem polityki socjalnej Francji to tłumy demonstrantów demolowałyby już dzielnice Paryża, a on sam wyleciałby z rządu jak korek od szampana. Ale na szcczeście żyje w cywilizowanym kraju 🙂 🙂 🙂
  https://strana.ua/news/86569-sotsseti-prokommentirovali-zajavlenie-ministra-sotspolitiki-andreja-revy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 18. „Nowa świecka tradycja” na Ukrainie, czyli „piesze pielgrzymki” samorządowców do Prezydenta Ukrainy. Tradycje zapoczątkował burmistrz Konotopa (obwód sumski) który 5 sierpnia tego roku udał się pieszo do Prezydenta Ukrainy by przekazac mu wniosek o rozwiazanie rady miejskiej w Konotopie, co tez uczynił 11 sierpnia. Teraz burmistrz zapowiedział ze jeżeli jego żądanie nie zostanie spełnione, to oprócz kolejnej „pielgrzymki” urządzi takze głodówkę na schodach siedziby administracji Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/86793-mer-konotopa-vernulsja-iz-pesheho-pokhoda-v-kiev-i-i-snova-sobiraetsja-na-holodovku-tuda.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.