Wojna domowa na Ukrainie 13.08.2017r.- 899 dzień od nowego rozejmu.


 

W dniu Święta Wojska Polskiego czterdzieści osób z pododdziału Wojsk Obrony Terytorialnej weźmie udział w defiladzie, do której przygotowywali się  w czasie zgrupowania zorganizowanym przez Dowództwo Garnizonu Warszawa. 15 sierpnia żołnierze WOT będą także obecni na warszawskiej Agrykoli, gdzie wystąpią w charakterystycznych, oliwkowych beretach uszytych według nowego wzoru.

 

 

Tym sposobem „terytorialsi” od Antoniego Macierewicza, po raz pierwszy- w ciągu swojej dosłownie kilkumiesięcznej historii, wezmą udział w obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie.

„Pododdział reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej weźmie 15 sierpnia udział w organizowanych w stolicy centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego” – poinformował w komunikacie o tym niecodziennym fakcie rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.

Jak dalej zostało mocno zaakcentowane w powyższym komunikacie dowództwa WOT, ma to być wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla wszystkich żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy zamanifestują swoją obecność, po raz pierwszy prezentując się przed najwyższymi władzami państwa i społeczeństwem, wspólnie z pododdziałami pozostałych rodzajów sił zbrojnych.

„Terytorialsi, którzy wezmą udział w tegorocznej defiladzie, na co dzień funkcjonują w swoich społecznościach lokalnych, wśród nich są osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, studenci, szkoleniowcy, technicy czy też historycy. Jak sami podkreślają, służba w WOT pozwala im w najbardziej efektywny sposób zbalansować potrzebę służby ojczyźnie z życiem osobistym” – podkreślono dalej w komunikacie dowództwa WOT.

Jak widać, będzie na co popatrzeć na defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego, gdzie „terytorialsi” w oliwkowych beretach będą wyglądać jak malowani.

W skład Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzą ochotnicy z różnych regionów. Nabór do nowych brygad i batalionów trwa, a kandydaci mogą przygotować się do rekrutacji masy ciała przy pomocy specjalnej aplikacji mobilnej #OTrenig. Została ona przygotowana na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej, aby „poprawić wydolność oraz instruować w treningu siłowym i wytrzymałościowym kandydatów na żołnierzy terytorialnej służby wojskowej”. Aplikacja m.in. analizuje kondycję kandydata, przygotowuje indywidualny plan treningów, a nawet umożliwia pomiar współczynnika masy ciała do wzrostu BMI (ang. Body Mass Index).

Żołnierze WOT będą współpracować z wojskami operacyjnymi. Ich formacje będą mogły być wykorzystywane podczas sytuacji kryzysowych czy zagrożenia terrorystycznego. W przyszłym roku szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej zasili 35 tys. żołnierzy, a w 2019 r. ma już być 53 tysięcy żołnierzy OT.

Pierwsze trzy szczątkowe brygady obrony terytorialnej powstały w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim, z których  cztery bataliony o wielkości klasycznej kompanii piechoty: w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach. Żołnierze WOT sami zgłaszają się do nowej formacji zachęcani wysokimi zarobkami za w ciągu miesiąca kilkudniowe bieganie po lasach. Są rekrutowani z ludności cywilnej. Wśród nich można znaleźć: studentów, szkoleniowców, techników, historyków, a nawet osób, a nawet takie które na co dzień prowadzą własną działalność gospodarczą.

W lutym br. dowódca WOT, gen. Wiesław Kukuła mówił, że w pierwszej kolejności trzeba będzie zakupić dla polskiej armii wyposażenie indywidualnebroń osobistą czy urządzenia noktowizyjne, które będą one wykorzystywane podczas pierwszego roku nauki żołnierzy WOT, podczas szkoleń indywidualnych. Samochody terenowe, motocykle i quady dla żołnierzy WOT udało się wygospodarować z istniejących już zasobów sił zbrojnych, ale uzbrojenie indywidualne jest dopiero kompletowane.

W tym samym miesiącu Inspektorat Uzbrojenia złożył jedno z największych zamówień na wyposażenie indywidualne. Umowa została podpisana ze spółką „Maskpol” z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która produkuje m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy kompozytowe. Kontrakt opiewał na kwotę 273 mln złotych. Zamówienie objęło 200 tys. elementów wyposażenia indywidualnego dla żołnierzy, m.in. z formacji WOT: 77 tys. masek przeciwgazowych MP-6, 79 tysięcy kompletów filtracyjnej odzieży ochronnej FOO-1 oraz 79 tys. narzutek ochronnych NO-1. Dostawy będą odbywały się w latach 2017-2022.

Jak zapowiedział wcześniej szef MON Antoni Macierewicz, jeszcze w tym roku do Wojsk Obrony Terytorialnej trafią karabiny MSBS (https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_MSBS), które w  porównaniu z dotychczas użytkowaną przez polską armię bronią,  mają się podobno rzadziej zacinać i oddawać mniej nieefektywnych strzałów. A to tylko jeden z rodzajów uzbrojenia, który ma w tym roku otrzymać WOT.

Karabiny MSBS są zaliczane do modułowej broni strzeleckiej, a to oznacza, że poszczególne jednostki Polskich Sił Zbrojnych mogą dopasować karabiny do swoich indywidualnych potrzeb. Ponadto grzbietowa, uniwersalna szyna montażowa sprawia, że do MSBS można dołączyć dodatkowe akcesoria, np. latarkę taktyczną, celownik, bagnet lub wskaźnik laserowy. Karabiny produkuje radomska fabryka „Łucznik”. Co ważne, konstrukcja karabinu jest w 100% produktem polskiej myśli technicznej, co oznacza, że teoretycznie  moglibyśmy nawet przeznaczyć te karabiny na eksport. Oby tylko byli chętni na zakup.

Niestety po ostatnich „sukcesach” w Stanach Zjednoczonych gdy radomski „Łucznik” usiłował przez trzy ostatnie lata, ponosząc przy tym bardzo poważne nakłady finansowe, uplasować się na rynku ze swoim karabinkiem Beryl, okazało się, że nie ma  w ogóle amatorów do ich zakupu . A więc liczenie na to, że nasza broń osobista znajdzie odbiorców za granicą jest jak na razie marzeniem ściętej głowy.

http://www.defence24.pl/635596,koniec-marzen-o-berylu-w-usa-zamkniecie-zagranicznej-filii-fb-radom,

Kończąc ten przydługi wstęp, zapraszam wszystkich Warszawiaków, ale i również przyjezdnych gości, na defiladę, aby tam podziwiać naszych 40 „terytorialsów”.

 

***

A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po sytuacji jaka miała miejsce w ciągu wczorajszego dnia i minionej nocy, można powiedzieć, że od tygodnia ustabilizowała się ona na podwyższonym poziomie intensywności podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy wrogich działań zbrojnych.

I tak, poza tradycyjnym ostrzałem prowadzonym jak co wieczór i w godzinach nocnych przez ukraińskich żołnierzy, w nocy koło godziny 23:00, ukraińscy żołnierze rozpoczęli intensywny ostrzał rejonu następujących miejscowości znajdujących się na południowym odcinku frontu donieckiego: Komiternowa, Zajczenki, Leninskoje i Dzierżyńskoje. W rezultacie tego ostrzału został uszkodzony jeden dom na ulicy Kirowa w Komiternowie oraz we wsi Sachanka uszkodzono rurę gazową i instalację energetyczną pozbawiając w ten sposób dopływu prądu do części tej miejscowości.

Łącznie w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze, przy wykorzystaniu: ciężkiej artylerii i moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 23 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL, a tam rejon 13 miejscowości na całej długości tego odcinka frontu.

Poza tym, z każdym dniem zaostrza się sytuacja na ługańskim odcinku frontu, gdzie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych, automatycznych wyrzutni granatów i broni maszynowej, 10 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam rejon następujących miejscowości:  Sławianoserbska, Donieckiego, Frunze, łozowego, Niżnego Lozowego oraz Żiełoboka i Kalinowa-Borszczewatoje.

Wczoraj sztab ATO podał jakoby prorosyjscy separatyści z ŁRL ostrzelali zachodnie obrzeża miejscowości Nowoługańskoje znajdującej się pod kontrolą strony ukraińskiej, gdzie zostały w wyniku tego uszkodzone trzy domy, ogrodzenie, samochód marki „WAZ” i rurociąg gazowy. Do informacji zamieszczono jako dowód kilka zdjęć, w tym te:

Po dokładniejszym przeanalizowaniu okoliczności tego incydentu okazało się, że pocisk moździerzowy został wystrzelony z kierunku 53 ukraińskiej brygady zmechanizowanejATO stacjonującej w Sietłodarsku:

 

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności prorosyjskiej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

#АТОподії
„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 12 серпня 2017 року
Сьогоднішній день не приніс серйозних змін у ситуацію в районі проведення АТО. Вже традиційно у світлу пору доби російсько-окупаційні угруповання мінімізували обстріли наших позицій, проте вночі бандити знову продовжують застосовувати міномети різних калібрів.
Так, близько 1 ночі, бойовики випустили 15 мін калібру 120 міліметрів по українських укріпленнях неподалік Кримського, що на Луганському напрямку. На Примор’ї ворог застосував гранатомет та 82-міліметровий міномет біля Павлопіля. А на Донецькому напрямку злочинці з міномету, гранатомету і стрілецької зброї обстріляли наш опорний пункт на околицях Невельського. Усі спроби нав’язати українським підрозділам довготривале вогневе протистояння сили АТО жорстко припиняли прицільним вогнем у відповідь.
Крім того, сьогодні злочинці, нехтуючи усіма нормами міжнародного гуманітарного права, в черговий раз поставили під загрозу життя та здоров’я цивільного населення. Близько 5.30 під час обстрілу наших позицій в районі селища Новолуганське, що поблизу Світлодарська, під вогонь бойовиків потрапили житлові квартали. Внаслідок обстрілу з озброєння БМП, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї в одному житловому будинку було пошкоджено газову трубу та опору лінії електропередач, вибито шибки, посічено осколками стіни, паркан та автомобіль. Лише дивом в будинку не виникла пожежа внаслідок загоряння газу, що витікав з пошкодженої труби. На щастя, ніхто з мешканців оселі не постраждав”.

 

#АТОподії
„Зведення прес-центру штабу АТО за 12.08.2017 року.
Ситуація упродовж минулої доби, у районі проведення АТО, характеризується як стабільна, без тенденції до загострення. Російсько-окупаційні угруповання принципово не зменшують кількість обстрілів наших позицій, отримуючи при цьому асиметричну відповідь від Збройних сил України.
Так, вчора ввечері, на Приморському напрямку бойовики з гранатометів та великокаліберних кулеметів били по українських укріпленнях неподалік Водяного, отримуючи при цьому жорстку відповідь. В наслідок цього протистояння один український боєць загинув, один отримав поранення. Крім того вже вночі, бандити застосували міномет калібру 120 міліметрів у районі Новотроїцького.
На Донецькому напрямку під гранатометним вогнем ворога опинились наші опорні пункти в Опитному. А по шахті Бутівка били з озброєння БМП.
На Луганському напрямку обстрілів за добу було найбільше. Ввечері, двічі з кулеметів, противник обстрілював підступи до Кримського. А з мінометів калібру 82 міліметри злочинці накривали наших бійців неподалік Новотошківського, Новоолександрівки та Катеринівки. Також бойовики активно застосовували міномети різних калібрів у районі Троїцького.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 17 разів порушили перемир’я. Один український воїн загинув, двоє – пораненні, ще 6 – отримали бойові травми.
Також варто додати, що за нашою оперативною інформацією на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей зростають протестні настрої серед мешканців населених пунктів, в яких розташовуються гарнізони російських окупаційних військ. Користуючись владою начальники гарнізонів незаконно оформляють документи на привласнення будинків громадян, які залишили свої домівки з початком російської воєнної агресії. Зокрема у Новоазовскьку, ватажки так званого 9 окремого штурмового мотострілецького полку морської піхоти, захопили і перепродали більше десятка дачних будівель, розташованих поблизу морського узбережжя”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe ze wsi Wiesiełaja Gora w ŁRL:

 

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- otwarcie wystawy i jarmarku „Wszystko dla sukcesów w szkole”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

 

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.08.2017r.- 899 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam kolejny „alarmujący” artykuł z serii Putin szykuje się do wkroczenia na Ukrainę 🙂

  Rosyjskie władze planują zmiany w rozmieszczeniu systemów obrony przeciwlotniczej na terytorium Białorusi przy granicach z Ukrainą. To wywołuje obawy części ekspertów. Ukraińcy coraz częściej z niepokojem patrzą na swego północnego sąsiada w związku ze zbliżającymi się manewrami „Zapad 2017”.
  http://fakty.interia.pl/raporty/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-ukraina-niepokoje-zwiazane-z-rosyjska-obrona-przeciwlotnicza,nId,2428233#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  Komentarz: Czy ci eksperci od siedmiu boleści nie potrafią zrozumieć, że gdyby FR chciała zaatakować otwarcie Ukrainy to walki trwałyby może z tydzień? Front zostałby przełamany w kilku miejscach, a obecne siły UA pozwalają trzymać w szachu separatystów , a nie armię rosyjską.

  Polubione przez 3 ludzi

  • „To wywołuje obawy części ekspertów”- oczywiście koniecznie należy dopowiedzieć, co w tej chwili czynię, bo sytuacja jest tragikomiczna, kim są ci mityczni „eksperci”?

   Otóż, są to „eksperci” ukraińscy, co chyba wiele wyjaśnia jeśli chodzi o te odloty.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Prezydent Poroszenko ma zamiar ubiegać się o re-elekcję.
  Aby zapewnić sobie zwycięstwo polityk ma zamiar mamić wyborców wizja rychłego wstąpienia do UE 😀
  Źródła poinformowały także, że prezydent ma już plan, gdzie rozpisane są zadania i harmonogram ich realizacji, które jego zdaniem, pozwolą Ukrainie realnie złożyć wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.
  Zgodnie z planem Poroszenki, złożyć wniosek do UE można będzie jeszcze do końca jego drugiej kadencji. Jeśli oczywiście zostanie wybrany….
  http://www.pravda.com.ua/articles/2017/08/11/7151928/
  Komentarz: A lud ciemny głupi z pewnością tą bajkę kupi 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 3. A w Odessie szeroko ‚anonsowany’ od paru dni „marsz LGBT” zakończył sie zanim się zaczął. Niedoszłych uczestnicy rozwożeni są z miejsca gdzie „marsz” miał sie rozpocząć, podstawionymi w tym celu autobusami. Jak pożalił się w sieci jeden z organizatorów przeciwko ‚marszowi” wspólnie (!) zaprotestowali proukraińscy radykałowie oraz prorosyjscy aktywisci…
  https://strana.ua/news/86821-lhbt-marsh-v-odesse-zakonchilsja-ne-uspev-dazhe-nachatsja.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Jak poinformowano na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy, kompania Growth Leap (Pty) Ltd. (RPA) szuka na Ukrainie dostawców nasion lnu.
  http://interfax.com.ua/news/economic/441355.html
  Komentarz: Zapowiada się kolejne ogłaszanie sukcesu 🙂 Szkoda tylko, że nie zwrócono uwagi, że firma szuka dostawców nie tylko na Ukrainie. Liczy się nie tylko cena, ale tez i jakość dostarczanego towaru (normy są związane z dostarczaniem mleka na rynek europejski). W tej sytuacji ewentualne dostawy mogą być zagrożone.
  Nowe rynki zbytu są konieczne dla ukraińskich rolników ze względu na rosyjskie kontr-sankcje. Podobny problem mieli polscy sadownicy i hurtownicy poszukujący rynku zbytu na jabłka.
  Polakom nie udało się przełamać impasu i znaleźć tak dobrych odbiorców jak Rosjanie. Ukraińcy tez mogą mieć poważne problemy…

  Polubione przez 1 osoba

 5. Kolejne złe wiadomości dla ukraińskiego rolnictwa.
  Jak podała KE w związku z rekordowymi zbiorami kukurydzy na świecie. Ukraina eksportuje głównie dwa rodzaje zbóż pszenicę i właśnie kukurydzę. Większe cła mocno zahamują import do UE. Ponadto cena kukurydzy spada co z pewnością odbije się na wynikach finansowych ukraińskich holdingów…
  https://ec.europa.eu/info/news/european-commission-publishes-updated-import-duties-maize-sorghum-and-rye_en

  Polubione przez 1 osoba

 6. I jeszcze raz o zadymach w Charlottesville w amerykańskiej Wirginii, gdzie rozbił sie policyjny helikopter, a samochód osobowy rozjeżdżał demonstrantów;
  http://www.mirror.co.uk/news/world-news/charlottesville-protests-police-helicopter-crash-10979445
  Dodatkowo pojawiła się informacja że kolejne zadymy mogą miec miejsce w Lexington w stanie Kentucky, gdzie miejscowy burmistrz takze chce dokonać rozbiórki pomnika poświęconego walczacym w czasie wojny Secesyjnej konfederatom;
  http://www.courier-journal.com/story/news/2017/08/12/lexington-jim-gray-takes-action-relocate-confederate-statues/562529001/
  Niezły bajzel sie znowu na południu USA szykuje…

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Kolejny „ukropatriota” otrzeźwiał? Andrij Rymaruk ukraiński „wolontariusz” zajmujacy się organizowaniem pomocy „weteranom ATO”, opublikował na swoim koncie na FB zdjęcia budowanego mostu nad Cieśniną Kerczeńską i skrytykował ukromedia że piszą nieprawdę jak żyje się na Krymie. Według niego na półwyspie żyje sie lepiej niż na Ukrainie, czego dowodem sa tysiące Ukraińców przekraczających punkty graniczne chcąc dostać się na Krym. Produkty rosyjskie wcale nie sa gorsze od ukraińskich, a zycie stało sie o wiele tańsze. Stwierdził także że Rosja już nigdy nie odda Krymu;
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1442313269187284&set=a.296513383767284.69813.100002258738163&type=3

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Kolejny „sukces” nowych sankcji wprowadzonych przez USA na Rosję , Iran oraz Koreę Płn. Parlament Iranu zaaprobował wniosek o wydzielenie z budżetu 520 milionów dolarów na rozwój własnego programu rakietowego. Jak stwierdził przewodniczący irańskiego parlamentu, Amerykanie powinni wiedzieć że to dopiero pierwszy krok w odpowiedzi na „amerykański terroryzm oraz awanturnictwo w regionie”;
  https://strana.ua/news/86839-iran-uvelichit-raskhody-na-raketnuju-prohrammu-v-otvet-na-sanktsii-ssha.html
  Ach ta amerykańska ‚dyplomacja’, cóż za „powab” oraz ‚elegancja” niedługo będą już chyba mieli „na pieńku” z całym światem…

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Ukraińska policja z terytorium obwodu donieckiego znajdującego sie pod kontrola Kijowa pochwaliła sie ile udało jej się zarekwirować, tylko od początku tego roku, granatów, materiałów wybuchowych oraz granatników. I tak zarekwirowano, 479 granaty, 60 kg materiałów wybuchowych oraz 51 granatników;
  https://strana.ua/news/86833-ulov-politsejskikh-na-donbasse-s-nachala-hoda-479-hranat-51-hranatomet-i-60-kh-vzryvchatki.html

  Polubione przez 1 osoba

 10. W związku z ostatnia wypowiedzią ukraińskiego ministra polityki socjalnej porównującego wydatki Ukraińców i Niemców, radzę zwrócic uwagę na wysokosć opłat za media (czyli prąd, gaz, wodę) w pierwszej grafice, a następnie na to kto kontroluje dostarczanie choćby prądu Ukraińcom w drugiej grafice. Oj doją oligarchy ukraińską czerń, doją aż do bólu…
  https://antikor.com.ua/articles/184872-smi_ukraina_degradiruet._strana_otstaet_ot_germanii_minimum_na_500_let

  Polubione przez 2 ludzi

  • A ja zwróciłbym uwagę na procentowy udział opłat za media w budżecie domowym przeciętnego Ukraińca-35% a jak ostatnio podawano kolejne 50% pochłaniają wydatki na jedzenie, a bynajmniej frykasów Ukraińcy nie jedzą. A gdzie wydatki na czynsz, ubrania naukę zdrowie itd itp?

   Polubione przez 1 osoba

 11. „Upadająca” Rosja ciąg dalszy, czyli niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung” o trwajacym rosyjskim wzroście gospodarczym, który nic sobie nie robi z kolejnych antyrosyjskich sankcji wprowadzonych przez USA;
  http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/konjunktur/gute-quartalszahlen-russlands-wirtschaft-waechst-und-waechst-15147636.html
  Materiał z brytyjskiej agencji „Capital Economics” na który powołuje sie „FAZ”;
  https://www.capitaleconomics.com/publications/emerging-europe-economics/emerging-europe-data-response/russia-gdp-q2-2017/

  Polubione przez 1 osoba

  • Czyli wychodzi na to, ze „upadająca” Rosja będzie miała wyższy wzrost gospodarczy niż Ukraina. Na Białorusi kryzys i PKB wzrośnie według danych państwowych o 1.7% (mniej więcej tyle co na Ukrainie). O Polsce nie ma co wspominać bo w porównaniu z Ukrainą to tygrys gospodarczy 🙂
   Zastanawia mnie tylko jedno, jak kuźwa udało się tej i poprzednim ekipom z Kijowa tak zrujnować kraj przecież nawet najlepszy agent wrogiego wywiadu nie spowodowałby takich szkód..

   Polubione przez 2 ludzi

   • Bo tam do władzy dorwał się po prostu KRYMINAŁ, czyli tzw. wory w zakonie. Wielokrotnie na tym forum juz o tym pisałem i przytaczałem wypowiedzi ukraińskich speców od przestępczości zorganizowanej. CZAS ZEBY TO W KOŃCU DOSZŁO DO ŁBÓW NASZYCH RODAKÓW, bo jak nie dojdzie to znowu, niech BÓG nas ma w swojej opiece…

    Polubione przez 2 ludzi

 12. A taki był „wielki sojusz” i nawet Litwa „traktor bojowy” na wsparcie Ukrainie przysłała. Okazuje się że doszło do dyplomatycznego ‚zgrzytu’ pomiedzy Litwa, a Ukrainą spowodowanego odebraniem ukraińskiego obywatelstwa Saakaszwilemu. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite miała z tego powodu odwołać spotkanie z Poroszenką, a żeby było śmieszniej o wszystkim poinformował „rosyjski opozycjonista” Konstantin Borowoj !!!
  http://gordonua.com/news/politics/borovoy-zayavil-chto-iz-za-saakashvili-gribauskayte-otkazalas-ot-vstrechi-s-poroshenko-202205.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Małe OT sportowe
  W klasyfikacji medalowej ( na ten moment) Polska zajmuje 5 (!) miejsce. Było jeszcze lepiej ,bo nasi chłopcy i dziewczęta przez 24 godziny utrzymywali się na 3 miejscu 🙂
  Słabo za to radzi sobie Ukraina. Na ten moment z jednym srebrnym medalem nasi sąsiedzi zajmują odległe 29 miejsce.
  Cos czuje , ze niedługo w mediach ukraińskich będzie żywo komentowana kolejna „wina Putina”. Wszak to Putin spowodował , z wielu ukraińskich sportowców przeszło do reprezentacji Rosji i innych krajów oraz brakuje środków na treningi, ćwiczenia itd itp.
  https://sportowefakty.wp.pl/la/tabele/868/klasyfikacja-medalowa-ms-2017

  Polubione przez 1 osoba

 14. • Gołąb mi nasrał na forum
  Kudłaty udaj się wreszcie do lekarza o odpowiedniej specjalizacji i wyłuszcz mu co ci leży na wątrobie, bo to forum ci tego nie zastąpi.
  Polubione przez 1 osoba
  AdNovum , Sierpień 11, 2017 at 05:33
  Można to tak nazwać.
  My gołębie sramy na wszystko na co się da.
  Nawet Jasiek 2 odczuwa ciepełko na swym artefakcie po takim drży źgnięciu.
  Przeto jestem bardzo kontentna, żeś pan na mnie się nie wypiął odstrzałem z tego forum!
  Zatem przepraszam za ten wpis który uważam za niefortunny i prostacki!
  Ten wpis był efektem ciągłości niesamowitych zbiegów okoliczności niezależnych od kogokolwiek jak i powodem moich niewyobrażalnych nadgryzionych zębem czasu frustracji, że moja pra*babcia mogła zapłodnić Maryche a ja tak się staram i nic!!
  Jeszcze raz przepraszam!
  PS Gdyby ktoś spotkał gołębice co w okolicy zapładnia dziewice to proszę mu przekazać:
  Antoni czekam tam gdzie zawsze na ciebie gotowa i spragniona i nie będę grać wariatkę o niepokalanym poczęciu.
  Jestem w ciąży i podam cię wielebny o alimenty.
  Amen!

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.