Wojna domowa na Ukrainie 19.08.2017r.- 905 dzień od nowego rozejmu.


Alleluja i do przodu!

 

Według najbardziej „niezależnego” medium w Polsce Putin dokonał prowokacji, gdyż przyjechał „na ukraiński Krym- półwysep okupowany przez Rosję”.

 

 

No cóż, jest „demokracja” więc każdy w Polsce może sobie pisać i mówić co mu ślina na język przyniesie. Szczególnie jak się ma takich sponsorów 🙂

http://niezalezna.pl/201131-prowokacja-putina-pojechal-na-ukrainski-krym-polwysep-okupowany-przez-rosje,

Podobną opinię na temat wizyty prezydenta Rosji na Krymie ma MSZ Ukrainy, które przekazało Moskwie notę protestacyjną, gdyż według tej instytucji „jest to brutalne naruszenie ukraińskiej suwerenności”.

Przypomnę, że całe to zamieszanie i emocje wynikły z tego, że wczoraj Władymir Putin wraz z towarzyszącym mu premierem Dmitrijem Miedwiediewem oraz przedstawicielem prezydenta w południowym okręgu federalnym Rosji Władimirem Ustinowem i minister oświaty Olgi Wasiliewej, przybyli na Krym z roboczą wizytą.

Oczywiście nie zapytani się wcześniej o zgodę władz ukraińskich, no i stąd ten cały ambaras.

W związku z tym „strona ukraińska uważa wizytę w tymczasowo okupowanej Autonomicznej Republice Krymu i w Sewastopolu za brutalne naruszenie suwerenności państwowej i jedności terytorialnej Ukrainy”– napisano w komunikacie MSZU.

Dodając dalej, że składając nielegalne – w świetle ukraińskiego prawa – wizyty na zaanektowanym Krymie, Rosjanie „cynicznie i demonstracyjne” okazują swój stosunek do ogólnie obowiązujących norm prawa międzynarodowego.

Krym i Sewastopol „są i pozostaną nieodłączną częścią Ukrainy. Uznawane jest to przez cały cywilizowany świat, który ocenił nielegalne działania Federacji Rosyjskiej m.in. wprowadzając przeciwko niej sankcje” – podkreślono mocno w dalszej części tego ostrego w treści komunikatu ukraińskiego resortu dyplomacji.

Natomiast wg. informacji przekazanych przez biuro rzecznika prasowego Kremla, podczas wizyty na Krymie prezydent Władymir Putin odwiedził nową szkołę w Sewastopolu. W komunikacie poinformowano, że budowę szkoły rozpoczęto pięć lat temu. Zaś ukraińskie media twierdzą, że budowa ruszyła jeszcze przed aneksją półwyspu.

Poza tym wg. informacji przekazanych prze rosyjską agencję prasową „Interfax”, że poza odwiedzinami w szkole prezydent Władymir Putin zwiedzał wystawę w muzeum Chersonez Taurydzki oraz spotkał się z przedstawicielami świata nauki i organizacji społecznych Sewastopola.

Rosyjski prezydent złożył również kwiaty przed pomnikiem 35. Baterii Przybrzeżnej po czym udał się na festiwal muzyczny Opera w Chersonezie.

Przy okazji tej wizyty głos podnieśli również ukraińscy „obrońcy praw człowieka”, rozgłaszają wieści o postępującej militaryzacji- wg. nich, „zaanektowanego przez Rosję Krymu”.

Poza tym „obrońcy” ci uważają, że militaryzacja Krymu negatywnie wpływa na życie miejscowej ludności i prowadzi do ograniczenia jej podstawowych swobód.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/militaryzacja-krymu-zagrozeniem-dla-praw-czlowieka-raport,765214.html,

Ciekawe wzt. jest to, dlaczego Ukraińcy tak bardzo pragną choćby przez kilka dni spędzić na tym półwyspie ogarniętym militaryzmem ograniczającym podstawowe swobody obywatelskie?

Oczywiście tych filmów nasze zakłamane media nie pokażą i o tym nie napiszą:

A no nie napiszą, abyśmy potem wierzyli w te głupoty i zwykłe kłamstwa rozpowszechniane  przez nie powyżej.

Dodam jeszcze, że dla podtrzymania tego ukraińskiego matriksu, który promieniuje na cały „wolny świat”, prezydent Petro Poroszenko, również wczoraj, mianował Borisa Babina na nowego stałego swojego przedstawiciela na rosyjskim Krymie. Petro Poroszenko uważa przy tym, że ​​Boris Babin powinien pracować nad powrotem Krymu do składu Ukrainy. Oby tylko się chłop nie przepracował od tego. A propos, chyba apanaże za to dobrą fuchę muszą być nieliche 🙂

A co do poruszony wyżej kłamstw na temat jakoby okupowanego przez Rosję Krymu i jego jakoby historycznej przynależności do Ukrainy, to powołując się w tym miejscu nie na żadną prorosyjską propagandę, tylko na znaną wszystkim niezależną Wikipedię, można się dowiedzieć, coś zupełnie innego.

A więc, po pierwsze: krymska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka (ASRR) została utworzona 12 lutego 1991 r. z obszarów obwodu krymskiego (z wyjątkiem Sewastopola, który pozostał bezpośrednio w składzie Ukraińskiej SRR). Powstanie Krymskiej ASRR zostało poprzedzone referendum z 20 stycznia 1991 r., w którym większość mieszkańców opowiedziała się za utworzeniem autonomicznej republiki radzieckiej w składzie Ukraińskiej Republiki Radzieckiej (URR).

Powodem dążeń autonomicznych był fakt, iż w obliczu narastających żądań niepodległościowych i autonomicznych, jakie pojawiły się w ZSRR na krótko przed rozpadem tego państwa, Rosjanie stanowiący zdecydowaną większość ludności tego należącego do URR półwyspu, postanowili uzyskać autonomię, a w perspektywie także ponowne przyłączenie Krymu do Rosji, gdyby okazało się, że życie w obszarze Ukrainy jest dla nich niekorzystne.

Tak więc byt Krymskiej ASRR trwał zaledwie kilkanaście miesięcy, gdyż  uległa ona likwidacji po rozpadzie ZSRR, a 5 maja 1992 r. na terenie Krymu proklamowano powstanie Republiki Krymu[1], będącej autonomicznym terytorium w obrębie Ukrainy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krymska_Autonomiczna_Socjalistyczna_Republika_Radziecka_(1991),

I tak to trwało aż do pamiętnych wydarzeń po rewolcie majdaniarskiej w Kijowie, kiedy to 11 marca 2014 połączone zgromadzenie radnych Rady Najwyższej Republiki Autonomicznej Krymu i Rady Miejskiej Sewastopola przyjęło deklarację niepodległości Republiki Krymu. W deklaracji powołano się wprost na przypadek Kosowa i wyrok z 22 lipca 2010, w którym Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał, że jednostronna deklaracja niepodległości Kosowa nie narusza prawa międzynarodowego[2][3]. Deklaracja ta nie została uznana przez władze Ukrainy i społeczność międzynarodową.

Następnie 17 marca 2014 Rada Najwyższa Republiki Autonomicznej Krymu przyjęła postanowienie o niepodległości Republiki Krymu, co było konsekwencją referendum jakie miało miejsce tydzień wcześniej, a więc w dniu 11 marca, w którym za przyłączeniem Krymu z Sewastopolem do Rosji, według wyników podanych przez władze Krymu, zagłosowało 96,57% uczestników przy frekwencji 84%. Tego samego dnia niepodległość Krymu uznała Rosja[4].

Republikę Krymu i Sewastopol za część Federacji Rosyjskiej uznały oficjalnie: Afanistan,, Kuba, Nikaragua, Korea Północna, Rosja, Syria, Wenezuela oraz Białoruś.

Co prawda Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr. 68/262  z 27 marca 2014 uznała przyłączenie Krymu za sprzeczne m.in. z Deklaracją Zasad Prawa Międzynarodowego z 24 października 1970 oraz  Aktem Końcowym KBWE z 1 sierpnia 1975, gdy za tą rezolucją uznającą referendum krymskie za nielegalne opowiedziało się 100 państw członkowskich ONZ, ale 11 było przeciw i aż 58 wstrzymało się od głosu[5]

I w tym momencie ONZ, a raczej hegemon, który steruje wg. własnych potrzeb politycznych tą organizacją, wykazał się po raz kolejny brakiem swej niezależności, bo jak wspomniałem wyżej, w dokładnie takim samym przypadku jaki miał miejsce kilka lat wcześniej przed referendum na Krymie, oddzieliło się od Jugosławii Kosowo. Wtedy dokładnie te same kraje członkowskie ONZ zagłosowały odwrotnie pokazując w ten sposób, że obowiązują wg. zachodniej praktyki politycznej obowiązują podwójne standardy zasad. A więc tylko takie, które w danej chwili odpowiadają jego interesom.

Tak więc problem Krymu nie jest problemem ukraińskim tylko globalnym mieszczącym się w polityce mocarstwowej zaoceanicznego hegemona, wobec którego wszystkie inne państwa mianujące się „demokratycznymi” są tylko instrumentem służącym do osiągania celów politycznych.

Czyli, że jeśli Ameryka miała chrapkę na Kosowo, to jego separacja była wtedy słuszna i zgodna z prawem, zaś w sytuacji, gdy mając nadzieję na założenie baz wojskowych na Krymie, półwysep ten powiedział „nie!”, to już taka postaw jest wg. tego poglądu niezgodną z prawem aneksją.

 

 

[1].    https://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Autonomiczna_Krymu

[2].   https://www.unian.ua/politics/895070-rada-krimu-priynyala-deklaratsiyu-pro-nezalejnist.html,

[3].   http://www.tvn24.pl/byly-gubernator-i-sojusznik-janukowycza-w-areszcie-domowym,406427,s.html,

[4].   http://kremlin.ru/events/president/news/20596,

[5].   http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/zgromadzenie-ogolne-onz-potepia-aneksje-krymu-przeciw-m-in-korea-polnocna-i-syria,412302.html,

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i w ciągu minionej nocy ukraińscy żołnierze nadal prowadzili intensywne wrogie działania zbrojne przeciwko żołnierzom sił zbrojnych DRL oraz wobec celów cywilnych znajdujących się na terytorium DRL.

I tak, około godziny 17:40, ukraińscy żołnierze przy użyciu różnego rodzaju broni, w tym ciężkiej, przeprowadzili bardzo intensywny ostrzał zachodnich przedmieść miejscowości Spartakus. Pod ostrzałem znalazły się też: rejon donieckiego lotniska oraz strefa przemysłowa w miejscowości Jasinowata.

Na północ od Doniecka, w rejonie wsi Zajcewo, również trwał sporadyczny, ale długotrwały ostrzał ze strony ukraińskich pozycji, tam też dochodziło do walk o zmiennym ich natężeniu. Tam też, na obrzeżach Gorłówki na ulicy Rewolucyjnej nr. 2, w wyniku tych ostrzałów została ranna 31-letnia kobieta

Natomiast na południe od Doniecka toczyły się walki pozycyjne w rejonie miejscowości Dokuczajewsk oraz ostrzeliwane były z kierunku ukraińskich pozycji ogniowych wieś Sachanka i Komiternowo.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na tym odcinku frontu przy użyciu: czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 39 razy ostrzeliwali terytorium DRL, a tam rejon 18 miejscowości leżących na całej długości tego odcinka frontu.

 

W ciągu ostatniego tygodnia powstańcy zestrzelili 4 ukraińskie drony obserwacyjne, przy pomocy których prowadzono namiar na ostrzeliwane następnie cele.

Poniżej podsumowanie ostatniego tygodnia w DRL:

Poza tym, w ciągu minionego dnia i nocy na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także działek przeciwlotniczych ZU-23-2 i wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz automatycznych wyrzutni granatów ASG i broni maszynowej 3 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam rejon następujących miejscowości: Frunze, Kalinowa i Kalinowa Borszczewatoje.

Łącznie spadło tam około 15 pocisków moździerzowych co dowodzi tego, że poza ilością ostrzałów, drastycznie spadła ich intensywność.

 

Poniżej raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

#АТОподії
„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 18 серпня 2017 року
Упродовж сьогоднішнього дня обстановка у районі проведення АТО залишалась напруженою, проте контрольованою українською армією.
З опівночі найбільш гаряче було на Донецькому напрямку. 4 рази бойовики із гранатометів і стрілецької зброї обстрілювали наші укріплення в Авдіївській промзоні. Крім того під ворожим вогнем двічі опинялись сили АТО неподалік селища Зайцево та тричі – на шахті Бутівка.
На Луганському напрямку, вночі, бандити протягом години випустили понад 60 мін калібру 82 міліметри по нашому спостережному пункту неподалік Кримського. У відповідь українські бійці накрили противника щільним вогнем з гранатометів та великокаліберних кулеметів. У результаті цього протистояння один наш боєць отримав поранення.
На Маріупольському напрямку бойовики застосовували міномети на підступах до Мар’їнки.
А близько опівночі бандформування неприцільним вогнем били зі 122-міліметрової артилерії південніше Богданівки.
За нашою оперативною інформацією на тимчасово окупованих територіях Донбасу серед місцевих все менше бажаючих воювати проти українських військ. Щоб залучати донеччан в окупаційне військо, від російських кураторів до так званих місцевих адміністрацій надійшов наказ про постановку громадян 2001 року народження на військовий облік. Зокрема з 28 серпня по 25 грудня керівники «адміністрацій» мають розробити план та визначити органи так званого місцевого самоврядування, які за це відповідають”.

 

 

#АТОподії
„Зведення прес-центру штабу АТО за 18.08.2017 року.
Наприкінці минулої доби обстановка у районі проведення АТО не зазнала суттєвих змін. Російсько-окупаційні угруповання продовжили порушувати перемир’я, використовуючи при цьому здебільшого гранатомети і стрілецьку зброю.
Основним епіцентром протистояння і далі залишається Авдіївська промзона. Тут, після 18 години, бойовики тричі обстрілювали наші позиції з мінометів різних калібрів, танку та гранатометів. Вогнем у відповідь українські бійці жорстко придушували активність противника. У ході одного з таких протистоянь один український військовий отримав поранення.
На Маріупольському напрямку бойовики з 82-міліметового міномету та великокаліберних кулеметів майже годину били по наших укріпленнях на підступах до Чермалика. Крім того, наприкінці доби, під ворожим вогнем опинились українські позиції неподалік Павлополя, Лебединського, Широкиного. А, внаслідок обстрілу нашого опорного пункту у районі Водяного, ще один українських захисник отримав поранення.
На Луганському напрямку, ввечері, було відносно спокійно. Проте і тут, поодиноко, бандити використовували стрілецьку зброю і гранатомети неподалік Новозванівки та Новоолександрівки.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 25 разів порушили режим тиші. В ході бойових дій троє українських воїнів отримали поранення”.

 

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- przywódca DRL Aleksander Zacharczenko wręczył wczoraj klucze do nowego mieszkania dla 102-letniej mieszkanki Doniecka.

 

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.08.2017r.- 905 dzień od nowego rozejmu.

  1. Ukraińscy obrońcy praw człowieka uważają:
    „Poza tym „obrońcy” ci uważają, że militaryzacja Krymu negatywnie wpływa na życie miejscowej ludności i prowadzi do ograniczenia jej podstawowych swobód.”
    Tak samo jak militaryzacja terenów okręgu ługańskiego jak i donieckiego okupowanych przez kijów wpływa negatywnie na życie miejscowej ludności i prowadzi do ograniczenia jej podstawowych swobód!!!

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.