Wojna domowa na Ukrainie 8.09.2017r.- 926 dzień od nowego rozejmu.


Za tydzień rozpoczynają się, wywołujące nocne koszmary u komisarza ludowego oddelegowanego przez PiS na odcinek resortu obrony, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe „Zapad 2017”. W przeciwieństwie do Antoniego Macierewicza, NATO nie liczy się z bezpośrednim zagrożeniem, ale będzie „czujne”.

I tak, minister obrony Niemiec, a więc kraju posiadającego największą armię wśród europejskich członków NATO- Ursula von der Leyen uważa zbliżające się rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad 2017” za „demonstrację siły” Kremla. Kto w to wątpili, wystarczy, że przyjrzy się wysokiej liczbie zaangażowanych w manewrach żołnierzy, która sięga wg. niej aż „ponad sto tysięcy”.
Natomiast francuska minister obrony Florence Parly zarzuca Rosji uczestniczącej w ćwiczeniach „Zapad 2017”, „strategię zastraszania”.

Również dowództwo NATO zakłada, że w manewrach weźmie udział znacznie więcej żołnierzy niż zostało zadeklarowane i dlatego domaga się dostępu swoich obserwatorów i możliwości wykonywania lotów nad terenami ćwiczeń. Natomiast w Polsce rządzonej przez PiS widoczne są już wzt. jawne objawy paniki, ale nie tylko tu, bo również z każdym dniem w krajach bałtyckich rosną obawy, że Rosja wykorzysta ćwiczenia wojskowe do stacjonowania na stałe swoich żołnierzy na granicy z obszarem NATO.

Według sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga NATO nie liczy się z bezpośrednim zagrożeniem, będzie jednak „czujny”. Ponadto w oparciu o „odpowiednie doświadczenia” z niedalekiej przeszłości dowództwo NATO ma uzasadnione powody, by wątpić w scenariusz prezentowany przez Moskwę, powiedział Stoltenberg w środę (6 września podczas wizyty w estońskim Tallinie. W ten zawoalowany sposób odniósł się on do obecnego konfliktu na Ukrainie i „aneksji” Krymu przez Rosję.

Towarzysząca mu niemiecka minister MON Ursula von der Leyen gorąco zapewniła Estończyków, że partnerzy NATO stoją u boku państw bałtyckich i Polski, które mogą „całkowicie na nas polegać”. Dowodem tego ma być obecność wojsk NATO na jej wschodniej flance, które w ramach wzmocnienia tego obszaru, w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie zostały rozmieszczone wielonarodowe bataliony liczące po tysiąc żołnierzy w każdym z nich.

Oczywiście nikt z NATO nie bierze pod uwagę rosyjskich zapewnień, że ćwiczenia „Zapad 2017” posiadają „czysto defensywny charakter” manewrów i weźmie w nich udział tylko 12 700 żołnierzy. Tym samym nie zostaje osiągnięty pułap 13 tys. żołnierzy, bo zgodnie z traktatami międzynarodowymi po przekroczeniu tego pułapu, do nadzorowania przebiegu manewrów w szerszym zakresie musieliby być dopuszczeni zagraniczni obserwatorzy. A tak nie muszą tam być obecni.

Poza tym, poziom naszego polskiego bezpieczeństwa zdecydowanie ostatnio podniosły niestrudzone działania ministra MON Antoniego Macierewicza, który podpisał umowę na zakup 50 tysięcy drogich, ale niezbędnych wojsku karabinków (http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/dziesiatki-tysiecy-karabinkow-trafi-do-polskiej-armii-z2017-09-05/) oraz w wyniku podjętej jeszcze droższej decyzji o utworzeniu biura ds. organizacji polskich oddziałów cybernetycznych – nie osobnego rodzaju sił zbrojnych, ale biura, które ma funkcjonować jako „wyspecjalizowany kierunek działania polskiego wysiłku zbrojnego” – o czym poinformował we wtorek 5 września w Kielcach szef MON Antoni Macierewicz (https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/356411-mon-wprowadza-nowe-technologie-minister-macierewicz-podjal-decyzje-o-utworzeniu-biura-ds-polskiej-armii-cybernetycznej).

No, ale to nie wszystko, czego dokonał ostatnio Antoni Macierewicz, bo w niedzielę 3 września br. miało miejsce zaprzysiężenie w Łomży i Suwałkach kolejnej grupy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Łącznie po tych przysięgach ilość wojska zwiększyła się o kolejnych ponad 160 żołnierzy, a więc w WOT już jest ich około tysiąca, więc śmiało możemy uznać, że jest ich „tysiące” (http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/147440, http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/kolejni-zolnierze-wot-zlozyli-przysiege-y2017-09-03/ :- ).

No, ale to nie wszystko, bo jak donosi wiceminister MON, jeszcze ponad 20 tysięcy osób marzy o tym aby zostać weekendowym żołnierzem, za pięć stówek miesięcznie (http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/ponad-20-tys-zgloszen-do-wot-12017-07-03/„.

A więc zgodnie z dyrektywą Macierewicza, „Polska musi mieć armię, która będzie zdolna sama obronić ojczyznę” (http://www.defence24.pl/656228,macierewicz-polska-musi-miec-armie-ktora-bedzie-zdolna-sama-obronic-ojczyzne), podobnie jak to miało miejsce 1 września 1939 roku, gdy mieliśmy „nie oddać nawet guzika” od kalesonów.

Czy możemy teraz spać spokojnie?

Ja mogę, a ci co nie mogą, niech zażywają jakieś tabletki na spanie 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo solennych zapewnień strony ukraińskiej w sprawie przestrzegania przez siły ATO warunków „rozejmu szkolnego”, wczoraj w rejonie Doniecka od strony Marinki ukraińscy żołnierze ostrzeliwali osadę Trudowskie. Pod ostrzałem moździerzy znajdował się także rejon punktu kontrolnego „Jasinowata”, zaś z kierunku przemysłowego przedmieścia miejscowości Awdijewka prowadzony był ostrzał w kierunku obrzeży Spartakusa i w rejonie lotniska, w tym w okolicy serwisu „Volvo-Center”.

Na północnych obrzeżach Gorlówki ostrzeliwana była już tradycyjnie wieś Zaicewo. Podobnie było na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w kierunku osad: Sachanki i Komiternowa.

W wyniku skrytego ostrzału ukraińskich snajperów, których aktywność znacznie wzrosła po wejściu w życie obecnie trwającego „rozejmu szkolnego”, zostało zabitych dwóch powstańców z sił zbrojnych DRL.

Łącznie wciągu poprzedniego dnia i minionej nocy, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 37 razy naruszyli warunki „rozejmu szkolnego” prowadząc przy użyciu opancerzony wozów bojowych, moździerzy oraz granatników i broni maszynowej, ostrzał w rejonie 18 miejscowości, z czego najbardziej intensywny na południowym odcinku frontu na wschód od Mariupola.

Według informacji, które pochodzą z ŁRL, wojsko Poroszenki prowadziło intensywny ostrzał w kierunku stanowisk obronnych Milicji Ludowej znajdujące się w okolicach wsi Kalinowa.

Poza tym, w ciągu minionej nocy ukraińscy żołnierze przy użyciu automatycznych granatników, granatników ręcznych oraz broni maszynowej 6 razy przeprowadzili ostrzał w rejonie wsi: Łogwinowa, Krasnego Jaru, Frunzego i Łozowego.

Na tym odcinku frontu zauważono również uaktywnienie się w strefie neutralnej wzmożoną aktywność ukraińskich, 5/8-osobowych grup sabotażowo-dywersyjnych, które operują w okolicy miejscowości: Popasna, Nowotroczkoje, Krymskoje i Stanicy Ługańskiej.

W środę 6 września br. w rejonie miejscowości Mariupol, która znajduje się pod czasową kontrolą ukraińskich sił ATO, doszło do strzelaniny pomiędzy nazistami ze skrajnie nacjonalistycznej organizacji „Prawy Sektor”, a żołnierzami z 56 ukraińskim samodzielnym batalionem piechoty, w wyniku czego trzech bojców zginęło a pięciu odniosło rany.

A poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 7 вересня 2017 року
Від початку доби обстановка у районі проведення АТО дещо загострилась. Як і у попередні дні, російсько-окупаційні угруповання основну активність зосередили на Приморському та Донецькому напрямках. Водночас сьогодні бойовики вже двічі застосовували міномети.
Так, близько 12 години російські найманці випустили 4 міни калібру 82 міліметри та били з гранатометів по наших позиціях біля Мар’їнки. Крім того, гранатомети та великокаліберні кулемети ворог двічі застосовував у районі Водяного. А поблизу Широкиного бандити обстріляли наші укріплення зі стрілецької зброї.
На Донецькому напрямку, на околицях Зайцевого, противник тричі відкривав вогонь з гранатометів та великокаліберних кулеметів. З цієї ж зброї бойовики двічі били по українських опорних пунктах в Авдіївській промзоні. Внаслідок одного з цих обстрілів загинув один військовослужбовець. Командування АТО висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблого захисника України.
На Луганському напрямку факт застосування ворогом міномету калібру 120 міліметрів зафіксований неподалік Лобачевого.
Загалом з опівночі незаконні збройні формування 13 разів відкривали вогонь по позиціях української армії”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 7.09.2017 року.
Минула доба у районі проведення АТО завершилась без суттєвих змін в обстановці. Як і вдень, російсько-окупаційні угруповання продовжили обстріли позицій сил АТО на Донецькому і Приморському напрямках. Ввечері та вночі здебільшого ворог застосовував гранатомети та стрілецьку зброю.
Так, після 18 години бойовики тричі обстріляли наші опорні пункти поблизу Широкиного. Гранатомети російські найманці застосовували біля Павлополя і Лебединського. А з озброєння БМП бандити били по укріпленнях сил АТО на підступах до Старогнатівки.
На Донецькому напрямку противник обстрілював наші опорні пункти з великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї неподалік Авдіївки та шахти Бутівка.
На Луганському напрямку наприкінці доби зберігалася тиша.
Загалом від початку доби незаконні збройні формування 25 разів відкривали вогонь по позиціях української армії. У декількох випадках, коли була пряма загроза життю наших військових, сили АТО відкривали вогонь у відповідь. У результаті бойових дій один наш військовий загинув”.
Zobacz tłumaczenie

Mieszkanka Ługańska: „Mnie Ukraina przyniosła tylko gorycz”:

I jeszcze krótka relacja filmowa z ostrzeliwanego systematycznie przez ukraińskich żołnierzy Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Muzeum na kołach o historii walk w rejonie wzgórza Saur-Mogiła w czasie II Wojny Światowej.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

71 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.09.2017r.- 926 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.