Wojna domowa na Ukrainie 19.09.2017r.- 937 dzień od nowego rozejmu.


Ługańsk- w zamachu terrorystycznym podłożono ładunek wybuchowy pod pomnik „Desantnika” (dwa filmy na ten temat w części filmowej dzisiejszej relacji).

W czasie swojego występu w programie „TV Republika„W punkt”, szef MON Antoni Macierewicz wypowiedział się na tematu trwających właśnie rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych „Zapad 2017”.

„To największe ćwiczenia od wielu lat, które Rosja przeprowadza na flance wschodniej NATO, mające wybitnie ofensywny charakter, przygotowane tak, by móc z ćwiczeń od razu przejść do działań bojowych. Taka jest struktura tego działania. Chodzi o wywarcie efektu psychologicznego w postaci zastraszenia” – powiedział w programie „W punkt” Antoni Macierewicz.

Dalej, a jakże, było jeszcze ciekawiej, gdy Macierewicz przystąpił do rozwijania swoich wynurzeń:

„Na pewno Rosja przygotowuje się do działań obejmujących całą flankę wschodnią NATO, ze szczególnym uwzględnieniem ataku na Litwę, Polskę i Ukrainę, a także rozszerza działania na Morze Śródziemnego z pomocą okrętów podwodnych. To największe ćwiczenia od wielu lat, które Rosja przeprowadza na flance wschodniej, mające wybitnie ofensywny charakter, przygotowane tak, by móc z ćwiczeń od razu przejść do działań bojowych. Taka jest struktura tego działania. Chodzi o wywarcie efektu psychologicznego w postaci zastraszenia (…) Istotnym dla Rosjan jest to , by posiadać siłę zbrojną gotową do realnego działania. Rosjanie eksponują ten element quasi-siły. W zestawieniu z możliwościami NATO to nie są siły możliwe do skutecznego zaatakowania, choć mogą na niedoświadczonych lub chcących wykorzystać to politykach, wywrzeć wrażenie i efekt. Istotnym elementem jest zgranie systemu dowódczego, całej machiny, by realnie mogła kiedyś zaatakować. Taki jest militarny cel tych ćwiczeń. Coraz szersze spojrzenie opinii zachodniej, w tym sekretarza NATO Stoltenberga, generałów NATO, pokazało, że trzeba patrzeć na te ćwiczenia w kategorii całej wschodniej flanki od Norwegii do Morza Czarnego – dodał gość TV Republika. Minister Macierewicz zaznaczył, że trzeba wziąć pod uwagę całą obecną sytuację na świecie, z uwzględnieniem Korei Północnej. Warunkiem geopolitycznym, który byłby niezbędny z punktu widzenia zagrożenia atakiem rosyjskim jest rozpoczęcie otwartego konfliktu na Dalekim Wschodzie. Mogą wtedy powstać warunki, które byłyby naprawdę groźne”.

Jak dalej twierdzi Macierewicz, „pomimo to, że sytuacja jest tam w miarę opanowana”, to jednak: „nie znaczy, że ten potencjał destrukcji zaginie. Działalność terrorystyczna jest innym sposobem prowadzenia wojny z tego samego centrum, które zagraża wschodniej flance NATO. Mamy zaostrzenie agresji tego bloku i tak należy na to patrzeć”.

Nie wiadomo tylko, czy słuchając tego bełkotu, bać się już, czy też płakać?

Na koniec swojego występu w „TV Republika” Macierewicz przystąpił jak zwykle do zachwalania swojej roli jako tego ministra MON, który w znoju i trudzie zapewnia nam i krajowi bezpieczeństwo:

„Polska armia jest coraz silniejsza i nie chodzi tylko o wyposażenie, ale także o liczbę żołnierzy. Mamy ich ponad 120 tys. czyli ponad 20 tys. więcej niż półtora roku temu. Takiego skoku liczbowego dotychczas nigdy nie było. Także mobilizacja, uruchomienie czynnika społecznego, lokalnego, przez armię i WOT jako pełnoprawnego, piątego rodzaju sił zbrojnych jest pełną gwarancją, że Polacy się nie poddadzą – zaznaczył minister. – Rosjanie, o ile są agresywni w propagandzie, to w działaniach realnych są bardzo ostrożni. Polecam przyjrzeć się, jak Stalin przygotowywał się do zajęcia Polski w 1939 r.”

Zaś jego wniosek dotyczący sytuacji międzynarodowej Polski pod rządami PiS, rozbawił mnie do rozpuku:

„Rozsypuje się ich wielki plan uzależnienia Polski od wielkich mocarstw. Wymyślają dowolne argumenty, a to bogactwo kłamstw będzie jeszcze szersze i brutalniejsze niż dotąd. Ludzie, którzy nie byli w stanie osiągnąć 100 tys. armii, śmią mówić, że my zmniejszamy armię”.

I to mówi ten, który jest jednym z filarów obecnie prowadzonej polityki uzależnienia Polski od Stanów Zjednoczonych, zamieniając ją otwarcie w amerykańską kolonię. On chyba nie zdaje sobie z tego sprawy co mówi oraz jakie konsekwencje dla naszego kraju wynikają z tego co on robi?

Zaczyna się robić coraz niebezpieczniej 😦

Poniżej jeszcze zamieszczam mapę sporządzoną przez „AFP” na temat obecnej sytuacji militarnej na linii przyszłego frontu z Rosją, czyli „flance wschodniej”.

Jak widać na powyższej mapie, nie tylko Rosja prowadzi ćwiczenia wojskowe, a jednocześnie nie są one tymi najliczniejszy,i jakie miały, bądź mają miejsce obecnie w pobliżu „flanki wschodniej”. Np. tylko w „neutralnej” Szwecji bierze udział 19, tysięcy żołnierzy, co stanowi około 50% więcej niż w ćwiczeniach „Zapad 2017”.

Oczywiście z tego powodu histerii na Zachodzie nie robi się.

Poza tym, z mapy tej możemy się przekonać o skali prowadzonych ćwiczeń, A więc o ich rozległości terytorialnej, która ze strony NATO, jest o wielokroć większa. To też nie budzi niczyjego niepokoju.

A dlaczego?

Z prostej przyczyny, bo nagonka medialna prowadzona w tonie histerii wobec Rosji, przede wszystkim akcentująca zagrożenie z jej strony, ma na celu ukrycie ekspansji NATO na Wschód, co jest główną przyczyną napięć. A także, w dobie kryzysu ekonomicznego w tzw. „wolnym świecie”, szukanie możliwości podtrzymania koniunktury gospodarczej dzięki konglomeratowi zbrojeniowo-militanemu. Chodzi o to, że jak długo udaje się podtrzymywać w krajach NATO histerię domniemanego zagrożenia rosyjskiego, tak długo przemysł zbrojeniowy i wydatki na armię, mają się dobrze.

Dowodem na to może być sytuacja jaka ma obecnie miejsce w Polsce, gdzie realizuje się militaryzację kraju, za niewyobrażalne wcześniej pieniądze, które są tak bardzo potrzebne na rozwój zaniedbanej przez kryzys infrastruktury w kraju. Dla przykładu podam, że jeszcze w Polsce większość dróg- przede wszystkim lokalnych, ma nawierzchnię położoną tam w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX w. W tym samym czasie nie dokonano żadnych inwestycji linii przesyłowych energii elektrycznej, ani nie wybudowano choćby jednej małej elektrowni. Oczywiście o takich dyrdymałach, jak melioracja czy też budowa wałów przeciwpowodziowych i wzmacnianie już istniejących, nie wspominając. To jest ta „dobra zmiana”, która do niczego dobrego nie prowadzi i jest po prostu zwykłym kanałem w jaki nas wpędził prezes i jego świta.

http://www.channelnewsasia.com/news/world/russia-launches-war-games-on-nato-s-eastern-flank-9216082,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i w ciągu minionej nocy, sytuacja na donieckim odcinku frontu nieznacznie się zaostrzyła.

I tak, ukraińscy żołnierze w tym czasie, przy użyciu: czołgów, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 36 razy ostrzeliwali terytorium DRL w okolicach znajdujących się tam 14 miejscowości na całej długości linii frontu. W rezultacie został zniszczony jeden dom znajdujący się na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku przy ulicy Ługowskiego nr. 15, tam też przy ulicy Tomskiej nr. 18 został rany 65-letni mężczyzna. Obecnie ranny cywil przebywa na leczeniu w donieckim szpitalu nr. 14.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych i działek przeciwlotniczych ZU-32-2, automatycznych wyrzutni granatów i broni maszynowej, osiem razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL. A tam ostrzeliwane były okolice następujących miejscowości: Sławianoserbska, Frunze, Donieckiego, Żiełoboka, Sokolników, Kalinówki i Prisziba.

Ostrzał poprzedniej doby, był bardzo intensywny, na co dowodem jest, że na terytorium ŁRL, spadło ponad 100 pocisków moździerzowych kaliber 82 mm.

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 18 вересня 2017 року
Сьогодні у районі проведення АТО ситуація залишалась напруженою. Російсько-окупаційні угруповання продовжили обстріли наших позицій на Донецькому і Приморському напрямках.
Так, з гранатометів двічі бойовики били по українських опорних пунктах на підступах до Водяного. А великокаліберні кулемети ворога працювали неподалік Новомихайлівки.
З цієї ж зброї на Донецькому напрямку противник відкривав вогонь у районі Авдіївської промзони. А близько 12 години під час обстрілу нашого опорного пункту з гранатомету, великокаліберного кулемету і стрілецької зброї біля Верхньоторецького отримали кульові поранення двоє українських захисників.
Загалом від опівночі російські окупанти 7 разів порушили перемир’я. На більшу половину обстрілів сили АТО відповідали щільним вогнем, адже в ситуаціях, коли є пряма загроза життю, військовослужбовці мають право на застосування зброї”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 18.09.2017 року.
Наприкінці минулої доби обстановка у районі проведення АТО залишалась напруженою, проте контрольованою українською армією.
Як і упродовж дня, основна активність противника ввечері фіксувалась у районі Авдіївської промзони. Тут бойовики двічі обстрілювали наші укріплення з різних видів гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Українські військові жорстко відповідали ворогу, примушуючи дотримуватись режиму тиші. Крім того, близько 23 години російські окупанти випустили 7 мін калібру 82 міліметри неподалік Пісків, а з озброєння БМП відкривали вогонь біля Зайцевого.
На Приморському напрямку найманці застосовували 82-міліметровий міномет і великокаліберний кулемет на підступах до Широкиного.
На Луганському напрямку єдиний обстріл наших позицій за добу зафіксований поблизу Новотошківського, близько 23 години.
Загалом за минулу добу російсько-окупаційні угруповання 14 разів порушили перемир’я. Під час 9 обстрілів сили АТО відкривали вогонь у відповідь. У результаті бойових дій двоє українських військових отримали поранення”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic Swietłodarska (ŁRL):

I jeszcze z Zajcewa:

Oraz z Donieckiego (ŁRL):

***

https://av-zakharchenko.su/inner-article/Glavnaya-novost/Glava-DNR-Ukrainskih-vyborov-na-nashej-territorii-ne/

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- rosyjski teatr „Centralna Scena” przedstawił spektakl pt. Biografia”.

DRL- naprawa zniszczonego podczas prowadzonej przez Kijów w Donbasie operacji ATO wiaduktu kolejowego w okolicach Debalczewa.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

89 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.09.2017r.- 937 dzień od nowego rozejmu.

 1. W Kijowie trwa protest lekarzy oraz pracowników służby zdrowia przeciwko wdrażanej przez władze w Kijowie „reformie”. Demonstranci którzy dotarli pod siedzibę parlamentu wznosza m.in okrzyki że „reforma” to ‚ludobójstwo’, że nie mozna jej przeprowadzać bez pieniędzy, a takze domagają sie podwyżek pensji oraz większych nakładów na ukraińską służbe zdrowia;
  https://strana.ua/news/93525-foto-i-video-mitinha-medikov-protiv-medreformy-v-tsentre-kieva.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. „..mające wybitnie ofensywny charakter, przygotowane tak, by móc z ćwiczeń od razu przejść do działań bojowych. Taka jest struktura tego działania. ” – ciekawe co powie kiedy jednak ruskie sołdaty nie ruszą na biedną Polskę. Odszczeka swoje bzdurne teorie ?

  Polubione przez 2 ludzi

  • Zamachu też nie mógł udowodnić, ale jednak nie odstąpi od tego propagandowego kłamstwa, dzięki któremu podtrzymał swój polityczny byt.

   Niestety, ale to nie oni sami się wybierają.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 3. Ciekawostka historyczna, czyli jak marszałek Rydz – Śmigły okazał się być ‚agentem Kremla” ponieważ we wrześniu 1939 roku nie wypowiedział wojny ZSRR, przez co nie ma podstaw prawnych do żądania odszkodowania od dzisiejszej Rosji…
  https://opinie.wp.pl/joanna-mikos-czy-pis-otworzy-drugi-front-w-sprawie-reparacji-6167798235125377a
  Cytat, uwaga Pawła Lisickiego czyli „rednacz” jednego z głównych organów prasowych PiSowszczyzny ‚Do Rzeczy’, „Paweł Lisicki w trakcie „Bitwy redaktorów” tłumaczył taki stan rzeczy m.in. faktem, że nie wypowiedzieliśmy formalnie wojny Rosji w 1939. Nie możemy więc starać się o reparacje, bo nigdy nie byliśmy z nią w stanie wojny. Co innego Niemcy. Zasądzono już nam od nich odszkodowanie na konferencji w Poczdamie w 1945 roku. Niestety rząd Bieruta pod presją Stalina zrzekł się sumy 1,5 mld dolarów (po uwzględnieniu inflacji, byłoby to około 20,5 mld dolarów obecnie). Mamy więc niejako szansę na odkręcenie tej pochopnej i w dodatku niesuwerennej decyzji”

  Polubione przez 1 osoba

 4. Kolejna heca z węglem kupowanym przez Ukrainę za granicą. Ukraińska prokuratura zbada czy nie doszło do korupcji przy zakupach węgla z USA Sprawa dotyczy próby „wciśnięcia” przez resort infrastruktury Ukrainy do zajmującego sie przeładunkiem węgla portu „Jużnyj” (w Odessie), który należy do państwa, na rzecz „firmy pośredniczącej” co podwyższyło koszty całej operacji (o 5 $ za tonę przeładowanego węgla);
  http://podrobnosti.ua/2199751-prokuratura-proverjaet-informatsiju-o-korruptsii-na-perevalke-amerikanskogo-uglja.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Ciąg dalszy sprawy bestialskiego zabójstwa w Kurowie jakiego dopuścił się tam ukraiński „gastarbeiter”. Okazuje się ze na Ukrainie skazany był wcześniej na 15 lat za zabójstwo, możliwe więc że jest to „zwyrol” wypuszczony z ukraińskiego więzienia dzięki amnestii (tzw. prawo Sawczenki) uchwalonej przez ukraiński parlament po kijowskim majdanie. Doprowadziło to do „zalania” Ukrainy przez falę przestępstw popełnionych przez amnestionowanych bandytów, w tym tych „najgorszego sortu” (morderców, gwałcicieli, pedofilii)…
  https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/711559/szok-w-kurowie-po-brutalnym-zabojstwie-bramkarza-jak-to-mozliwe-ze-tego-ukrainca

  Polubione przez 3 ludzi

 6. O przypadkowym ostrzale dziennikarzy obserwujących manewry wojskowe ‚Zapad 2017″ dokonanym przez rosyjski śmigłowiec wojskowy. Ukromedia już pisza o „trafieniu i całkowitym zniszczeniu dwóch samochodów” oraz „dwóch dziennikarzach rannych” powołując sie przy tym na jakiś „portal z Jekaternburga”;
  http://korrespondent.net/world/russia/3887761-v-rossyy-otrytsauit-obstrel-hrazhdanskykh-s-vertoleta
  Z kolei rosyjski resort obrony poinformował ze rzeczywiście doszło do wystrzelenia rakiety z powodu awarii automatycznego systemu naprowadzania, ale że trafiony został tylko znajdujacy się w pobliżu samochód ciężarowy oraz że nikt nie został ranny w wyniku tego zdarzenia;
  https://ria.ru/defense_safety/20170919/1505055512.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Parlament węgierski przyjął jednogłośnie uchwałę potępiającą „reformę oświatową” przyjeta przez parlament ukraiński, która według węgierskich parlamentarzystów narusza prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. W przyjetej rezolucji węgierscy parlamentarzyści wezwali Ukrainę do przestrzegania podstawowych wartości europejskich, demokracji i praworządnosci oraz by nie dopuścili do tego by ‚reforma” weszła w życie. Zwrócono także uwagę ze narusza ona takze szereg międzynarodowych umów zawartych przez władze w Kijowie;
  https://strana.ua/news/93646-parlament-venhrii-osudil-ukrainskij-zakon-ob-obrazovanii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukromedia powołując się na wypowiedź spraw zagranicznych RP Bartosza Cichockiego informują ze w 2016 roku ukraińscy „gastarbeiterzy” pracujący w Polsce (w artykule podano liczbę 1 miliona osób), przesłali na Ukrainę około 8 miliardów złotych (2,2 miliarda dolarów), co równa sie 3 % PKB Ukrainy;
  https://www.unian.ua/eurobusiness/2143054-u-2016-rotsi-ukrajintsi-z-polschi-pereveli-do-ukrajini-8-milyardiv-zlotih.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Czyżby znowu napity? Podczas swojego pobytu w siedzibie ONZ w Nowym Jorku „generalissimus” Poroszenko bełkotał o 500 milionach dolarów, które jakoby miał zatwierdzić Senat USA dla Ukrainy w ramach „pomocy wojskowej”
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2017/09/19/7155589/
  Okazało sie jednak ze nie jest to „500 milionów”, a 150 milionów dolarów, co można wyczytac z dokumentów umieszczonych na oficjalnej stronie Kongresu USA;
  https://diana-mihailova.livejournal.com/1019902.html
  Część ukromediów nie czekajac na wytrzeźwienie Poroszenki już zaczęła sie poprawiać;
  http://korrespondent.net/ukraine/3887777-senat-ssha-odobryl-vydelenye-150-mln-ukrayne

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem kolejna ‚cudowna odmiana” „polskiego barona von Munchhausena”, czyli byłego „polskiego wolontariusza ATO” Tomasza Maciejczuka który obecnie wystepuje na rosyjskich „talk-show” w roli dyżurnego pajaca „Wrednego Pszeka”, oczywiście za pieniądze. Maciejczuk znowu zapałał miłoscia do Ukraińców, szczególnie do tych studiujących na polskich wyższych uniwersytetach, a jeszcze szczególniej do ukraińskich studentek…
  >https://www.facebook.com/tomasz.maciejczuk.16/posts/1914798028785304?pnref=story

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Walczyło na kijowskim majdanie między innymi o to by ukraińscy politycy przestali kraść i nie wywyższali sie pośród biednego ukraińskiego społeczeństwa swoimi pensjami, a teraz sam domaga sie by mu jako ukroparlamentarzyście płacić 50.000 hrywien (ok.2.000 dolarów). Mowa o Mustafie Najemie (z pochodzenia afgańskiemu Pasztunowi) onegdaj jednemu z czołowych „euromajdaniarzy” i „bojowników” ze „skorumpowana tyranią Janukowycza”;
  http://antifashist.com/item/najem-hochet-bolshe-pechenek-v-strane-gde-70-lyudej-zhivet-za-chertoj-bednosti-afganec-revolyucioner-trebuet-50-shtuk-na-melkie-rashody.html#ixzz4t8pcSvcq

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Liczymy na pozytywne zakończenie rozmów o dalszym udzielaniu kredytów dla Naftogazu na zakup gazu do końca 2018 roku – powiedział Sevki Acuner, dyrektor ukraińskiego oddziału Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
  W połowie lipca EBOiR zgodził się na przelanie Naftogazowi 66 mln dolarów w ramach uruchomionej linii kredytowej o wartości 300 mln dolarów. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup surowca od europejskich dostawców.
  W październiku 2015 roku EBOiR przyznał Naftogazowi 300 mln dolarów kredytu na zakup gazu od europejskich spółek. Pod koniec maja 2016 roku koncern spłacił ostatnią transzę wraz z odsetkami. Następnie ukraińska spółka ponownie zaciągnęła kredyt, również w wysokości 300 mln dolarów, aby sfinansować zakup surowca w sezonie grzewczym 2016-2017.
  Europejski bank ostrzegał, że opóźnienia w realizacji planu rozdziału właścicielskiego mogą skutkować zawieszeniem finansowania Naftogazu, a więc wstrzymaniem kredytowania zakupu gazu.
  http://biznesalert.pl/ukraina-moze-otrzymac-kolejne-kredyty-zakup-gazu-warunkiem-sa-reformy/

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Jest sukces…
  Ukraina sprzedała euroobligacje za 3 mld dol. To pierwsza rynkowa emisja euroobligacji od czasu rosyjskiej agresji. A jeszcze nigdy wcześniej Ukraina nie emitowała tylu obligacji i z aż tak długim terminem wykupu.
  Ukraina emitowała euroobligacje o wartości 3 miliardów dolarów z rocznym oprocentowaniem 7,375% i piętnastoletnim okresem spłaty. Prezydent Poroszenko już ogłosił sukces, gdyż nowe obligacje mają mniejsze oprocentowanie niż poprzednie- o całe 0.375%
  http://wyborcza.pl/7,155287,22394407,ukraina-wrocila-na-rynki-finansowe-swiata-przelomowa-emisja.html
  Komentarz: Tłumaczę z ekonomicznego na polskie 😀
  Inwestorzy stwierdzili, ze finanse Ukrainy są na tyle stabilne, ze kraj nie zbankrutuje w najbliższym czasie i będzie spłacał rzetelnie swe zobowiązania. Do udzielenia pożyczki zachęciło ich wysokie oprocentowanie.
  Niestety, ale większość środków z tej pożyczki pójdzie na …spłatę poprzednich pożyczek. Powstaje błędne koło kraj zadłuża się , bo ma długi.
  Emisja długu ma sens jeśli kraj planuje w dłuższej perspektywie reformy które doprowadza do wzrostu gospodarczego. Tych jednak na Ukrainie nie ma (a właściwie są tylko na tyle małe , że trudno je zauważyć). W dodatku zbliżają się kolejne wybory, a to oznacza kolejne wydatki- wszak politycy chcą się przypochlebić swoim wyborcom. Jeśli i te pieniądze zostaną zmarnotrawione dla kraju na literę U nie będzie już ratunku.

  Polubione przez 2 ludzi

 14. „OUN, UPA i Zagłada Żydów” to zbiór kilkudziesięciu artykułów naukowych, w większości autorów zagranicznych, przedstawiający wszystkie aspekty udziału ukraińskich nacjonalistów z zbrodniach dokonanych na Żydach.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/wydano-zbior-artykulow-oun-upa-zaglada-zydow/
  Komentarz: Ciekawe co na to Pan Wiatrowycz 🙂 Nadal będzie kłamał , że UPA chroniło Żydów?

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.