Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2017r.- 939 dzień od nowego rozejmu.


Dziś, tj. 21 września minister obrony narodowej Antoni Macierewicz rozpoczyna oficjalną wizytę w USA, aby tam ostatecznie upewnić się, że z zaproponowanej przez MON wersji zakupu rakiet „Patriot”, czyli z tzw. offsetem jaki sobie wyobraża MON, nie ma żadnych szans.

No, ale chociaż zrobi sobie kolejną wycieczkę i pogada z amerykańskim sekretarzem obrony generałem Jamesem Mattisem. To pierwsza wizyta ministra MON w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych. Zaraz po niej Antoni Macierewicz spotka się z dziennikarzami.

Przypomnę, że na początku lipca tego roku podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce, podpisano memorandum, zgodnie z którym- jak twierdzi Macierewicz- amerykański rząd wyraził zgodę na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej „Patriot” w najnowocześniejszej ich wersji, takiej, jaka mają wykorzystywać wojska lądowe USA. Dostawy mają rozpocząć się, według optymistycznych i niczym nie popartych przewidywań, od 2022 roku.

Niestety, ale są to tylko pobożne życzenia oszołomionego swoimi „sukcesami” w MON Antoniego Macierewicza.
Zapewne podczas jego dzisiejszej konferencji zostaną one potwierdzone.

A jak jest w realu?

Otóż, tymi pustymi obietnicami bez pokrycia Macierewicz ukrywa poważne problemy ws. zakupu amerykańskich systemów rakietowych „Patriot”.

Jednocześnie optymizm Macierewicza nie odzwierciedla żadnego sukcesu negocjacyjnego resortu obrony, gdyż jest wyłącznie zasłoną dymną mającą na celu ukrycie fiaska pierwotnej wizji systemu obrony powietrznej “Wisła”.

http://www.defence24.pl/571499,program-wisla-polska-stawia-na-nowe-rakiety-i-system-dowodzenia-analiza

http://niezalezna.pl/96327-pozyskanie-systemu-wisla-dla-polskiej-armii

Pierwotna koncepcja „Wisły”, która miała kosztować około 10 mld dolarów, zakłada kilka priorytetów, a więc: mobilność wyrzutni, zdolność niszczenia pocisków balistycznych, połączenie wszystkich wyrzutni na wyposażeniu armii w jedną łatwo zarządzaną sieć, transfer technologii w ramach offsetu oraz tanie pociski przechwytujące. Okazuje się, że trzy ostatnie kluczowe cele są de facto nieosiągalne i mają wyłącznie wymiar propagandowy. Mamiąc tylko społeczeństwo zapewnieniem mu pod rządami PiS pełnego zewnętrznego bezpieczeństwa.

Przypomnę, że wcześniej Macierewicz pochwalił się, że amerykańska firma „Raytheon” złożyła ofertę transferu technologii maksymalną w ramach amerykańskiego prawa. Jednak jest to tylko slogan reklamowy, ponieważ resort nie uzyskał zgody na większość kluczowych elementów, gdyż transfer technologii może pozwolić na max. 50% udział polskiego przemysłu obronnego w projekcie obrony przeciwrakietowej, jednak będzie on raczej upchany takimi elementami jak podwozia i same w sobie względnie nieskomplikowane wyrzutnie, a nie najważniejsze dla nas pociski przechwytujące.

Jak wiadomo wg. słów Macierewicza, chciał on uruchomić w Polsce, ratując przy okazji bankrutujący krajowy przemysł zbrojeniowy przed upadkiem, produkcję tanich i skutecznych pocisków w naszym kraju, niestety okazało się dość szybko, że to jest kolejna mrzonka propagandowa. Chodzi o to, że oferowane przez „Raytheon” rakiety „SkyCeptor”, mogą być nam zaoferowane bez nowoczesnych silników, głowicy naprowadzającej, kodów źródłowych rakiety i algorytmów jej programowania, co oznacza, że amerykanie mogą spróbować w offsecie wcisnąć nam jakąś zamienną technologię “gorszego sortu”, która pod podobną nazwą nie będzie przystawać do osiągów oryginału.

Zatem o tanim skutecznym pocisku możemy zapomnieć, ale na tym jeszcze nie koniec . Bo MON ma także poważne problemy z uzyskaniem radarów i systemu łączności „Patriotów”, czyli w praktyce z każdym istotnym elementem kontraktu. Standardowe amerykańskie radary mają zdolność obserwacji tylko w jednym kierunku, podczas gdy MON oczekuje zdolności obserwacji 360 stopni, co wymaga aż trzech radarów. Co prawda w tym celu firma „Raytheon” przygotowała pod zakup dla Polski radar-prowizorkę z doczepionymi dwoma małymi dodatkowymi antenami uzupełniającymi główną, jednak urządzenie będzie, w obszarze przez nie monitorowanym 240 stopni, znacznie mniej efektywne do oryginalnych amerykańskich będących tam na wyposażeniu armii, , co może mieć zgubne konsekwencje dla zapewnienie bezpieczeństwa Polski. MON marzyły się także radary z nowatorską technologią z wykorzystaniem azotku galu, jednak ta technologia jest dopiero w fazie badań. Podobny kryzys dotyczy systemu łączności „Patriotów”. MON postawił na nowatorski system IBCS. Ale niestety system ten wciąż nie jest w użyciu żadnej armii świata, łącznie z amerykańską, co oznacza, że nie wiadomo jak on się sprawdzi się w praktyce. Otrzymaliśmy zgodę na zakup tej nowatorskiej technologii, ale trzeba być gotowym na liczne problemy na drodze do jej bezawaryjnego i efektywnego działania, ponieważ na dziś problemy z nią ma nawet producent. Sam wiceminister Bartosz Kownacki, jak relacjonuje tygodnik „Polityka” przyznał, że, trzeba będzie się jeszcze raz zastanowić się nad sensownością zakupu radaru i pocisków oferowanych przez „Raytheon”.

Tak więc od narracji propagandowe Macierewicza typu „kupujemy Patrioty” obecnie zmienił się on na przekaz: „blagamy o cokolwiek”, aby można było ogłosić medialny sukces. W tej sprawie postawa negocjacyjna Macierewicza, zaiste jest „mocna”, bo nie dość ze nie będzie, ani offsetu, ani licencji, ani tym bardziej transferu technologii, to zapowiada się ze będzie drogo do tego stopnia, ze to my sfinansujemy cały amerykańskiej program modernizacji systemu rakietowego „Patriot”. I chyba tylko w tym wszystkim o to chodzi. Ale co najgorsze może się na koniec okazać, że to My- polscy podatnicy zapłacimy za zmodernizowane „Patrioty” dla US Army. Bo w obecnie obowiązującej koncepcji strony amerykańskiej, Polska może co najwyżej klepać podwozia-nośniki dla wyrzutni rakiet „Patriot”, ewentualnie malować je i maskować oraz decydować o ogumieniu i łączności między poszczególnymi pojazdami. Docelowo możemy być dopuszczeni do przywileju malowania korpusów rakiet i ich podstawowego serwisowania, typu wymiana oleju, filtrów i opon w samochodach platformach.

A poza tym, obecnie trwające negocjacje na zakup przez polską armię rakiet „Patriot” zaczynają bliźniaczo być podobne do tego jak zakończyły się negocjacje w sprawie zakupu francuskich helikopterów „Caracal”.I taki może też być ich finał, bo po prostu PiS roztrwonił nasze pieniądze.

DOBRA ZMIANA?

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wizyta-ministra-antoniego-macierewicza-w-usa-z2017-09-20/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wzdłuż linii frontu przebiegającego na zachodniej i północnej granicy DRL, sytuacja militarna w ciągu minionej doby wyglądała bliźniaczo podobna jak to ma tam już miejsce od początku tego tygodnia.

I tak, w ciągu poprzedniego dnia i minionej nocy na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze ATO, przy użyciu: czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 34 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w okolicach 14 miejscowości.

Poza tym, ukraińscy żołnierze na ługańskim odcinku frontu donbaskiego w ciągu minionej doby tylko 3 razy ostrzelali terytorium ŁRL. Ostrzał prowadzony był przy użyciu opancerzonych wozów bojowych i ręcznej broni maszynowej, w rejonie następujących miejscowości: Sławianoserbska, Frunze i Kalinowki.

A więc, jak z powyższego widać, było bardzo spokojnie.

Poniżej jeszcze raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 20 вересня 2017 року
Упродовж сьогоднішнього дня у районі проведення АТО майже зберігався режим тиші. Єдиний обстріл наших позицій зафіксований вночі поблизу селища Водяне, що на Приморському напрямку. Тут російські окупанти близько години били з гранатометів та великокаліберних кулеметів.
Водночас, на тимчасово окупованих територіях бойовики й надалі продовжують тотальну мілітаризацію Донбасу. Так, нещодавно російські найманці розпочали командно-штабні навчання так званих 1 та 2 армійських корпусів, які проводяться на єдиному оперативному фоні, за єдиним замислом із стратегічним командно-штабним навчанням збройних сил РФ “Запад-2017”.
На початку цих навчань зафіксовані кричущі факти крадіжок військового майна бойовиками. Зокрема, за оперативними даними, під час руху колони техніки 2 окремої мотострілецької бригади раптово закінчилось пальне у більшості бойових машин. У результаті, заходи з висування техніки бригади на полігон було призупинено і розпочато розслідування щодо встановлення винних у розкраданні пального”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 20.09.2017 року.
Наприкінці минулої доби обстановка у районі проведення АТО дещо загострилась. Якщо вдень противник майже дотримувався режиму тиші, то після 18 години активність ворога суттєво зросла.
Так, найбільш гаряче було на Донецькому напрямку. Ввечері, в районі Авдіївської промзони, бойовики декілька годин обстрілювали наші опорні пункти з різних видів гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї. Наші захисники жорстко відповідали ворогу. В результаті одного з цих протистоянь, близько 18 години, отримав кульове поранення один український військовий. Крім того, вчора тричі під кулеметний вогонь потрапили наші укріплення поблизу Пісків та двічі – біля Майорська, Зайцевого, Невельського.
Минулої доби окупанти вкотре продемонстрували і своє ставлення до цивільного населення. Знаючи, що КПВВ Майорськ завершує роботу із пропуску громадян о 18.30, бойовики в черговий раз здійснили провокацію, випустивши близько 20 машин з цивільними особами за межі свого пункту пропуску.
Отже, люди, що намагалися в’їхати на підконтрольну Україні територію, стали заручниками ситуації. У той же час, бойовики відкрили вогонь по наших позиціях. Цивільні особи, серед яких люди похилого віку та жінки із дітьми, опинилися на лінії вогню та були змушені тікати і шукати прихистку на позиціях українських військових.
Про цю провокацію негайно було проінформовано СЦКК та наглядову місію ОБСЄ. Та, незважаючи на те, що бойовики повідомили про дотримання режиму тиші поблизу КПВВ Майорськ, вже через п’ять хвилин з боку противника знову розпочався обстріл.
Українські військові евакуювали цивільних осіб у більш безпечне місце та впродовж ночі забезпечили їх охорону.
Ця чергова провокація яскраво демонструє, що бойовики нехтують безпекою та життям цивільних осіб та цинічно порушують перемир’я.
На Приморському напрямку російські окупанти випустили 14 мін калібру 82 міліметри біля Павлополя і Широкиного. А великокаліберний кулемет противника працював на околицях Водяного.
На Луганському напрямку вчора зберігалася тиша.
Загалом, за минулу добу російсько-окупаційні угруповання 19 разів порушили перемир’я. Майже на кожен другий обстріл сили АТО відповідали вогнем на ураження противника. Внаслідок бойових дій один український захисник отримав поранення”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z północnych obrzeży Gorłówki:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- w związku z Międzynarodowym Dniem Pokoju miał miejsce miting pod „Dzwonem Pokoju” znajdującym się na terenie otaczającym pomnik „Wyzwolicieli Donbasu”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2017r.- 939 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w ukraińskim Humaniu, czyli w „Chasydzkiej Republice Ludowej”. Nie dość że nazjeżdżało się kilkadziesiąt tysięcy „kapeluszników” z całego świata, to jeszcze „wielka demokracja Bliskiego Wschodu” przysłała własną policję żeby ukropolicji wybić ze łbów jakiekolwiek „podskakiwanie” swoim „braciom w wierze”…
  https://www.unian.net/society/2144601-v-uman-prileteli-17-politseyskih-iz-izrailya-budut-rabotat-v-mestah-skopleniya-hasidov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. BO ZA WSZYSTKO TRZEBA, PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ, ZAPŁACIĆ. UE domaga się od Kijowa by zmienił uchwaloną przez ukraiński parlament ustawę która wyłącza z tzw. prywatyzacji, czyli sprzedaży jedno z przedsiębiorstw państwowych zajmujących się tranzytem rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy;
  http://naspravdi.info/novosti/es-trebuet-ot-kieva-prodat-gazotransportnuyu-sistemu
  https://www.obozrevatel.com/politics/reforma-rozdora-ili-o-chem-molchit-naftogaz-i-energosoobschestvo.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Tymczasem ciąg dalszy „przygód misjonarzy OBWE na Donbasie”. Tym razem poskarżyli się że ich ukraińscy pogranicznicy psami poszczuli…
  https://russian.rt.com/nopolitics/news/432242-obse-sobaki-ukrainskie-pogranichniki
  Źródło;
  http://www.osce.org/special-monitoring-mission-to-ukraine/344126
  „On 17 September, positioned about 50m away from a border guard checkpoint near a dam about 6km west of government-controlled Ataman (161km south-east of Kherson), an SMM patrol saw three dogs come out of the border guard position and they showed aggressive behaviour which prevented the patrol from walking towards the checkpoint. When the SMM requested a border guard commander to call back the dogs, he did so, after which, however, he released them two more times and they aggressively ran after the patrol. The SMM departed the area safely”

  Polubione przez 1 osoba

 4. Jeden z ukraińskich parlamentarzystów, Serhij Kaplin z „Bloku Poroszenki”, opublikowął dokumenty Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) dotyczące prowadzonemu przez nie śledztwu przeciwko Ołehowi Laszce (lider Partii Radykalnej Ukrainy) oskarżanemu o „o nielegalne wzbogacenie”. Wynika z nich m.in ze Laszko w latach w 2015 – 2016 stał się właścicielem wielu nieruchomosci oraz działek gruntowych, z kolei inne których wczesniej był właścicielem „zniknęły” z przedstawionych przez niego deklaracji majątkowych. Laszko miał takze „zapomnieć” o wpisaniu posiadanych przez siebie samochodów m.in Cadillaca…
  https://strana.ua/news/93957-nardep-sereh-kaplin-pokazal-dokument-nabu-o-nezakonnom-obohashchenii-ljashko.html

  Polubione przez 1 osoba

 5. Odnosnie wczorajszej informacji z ukromediów o tym że statek który miał przypłynąć do Odessy z transportem „węgla z USA”, po rozładowaniu odpłynął do…rosyjskiego portu Noworosyjsk;
  http://timer-odessa.net/news/sudno_privezshee_v_yujniy_amerikanskiy_ugol_ushlo_v_novorossiysk_727.html
  W sieci ukazała się mapką przedstawiajaca „szlak węglowy” z „Pensylwanii w USA” na Ukrainę…
  https://pbs.twimg.com/media/DKOt-nqXUAAibyn.jpg:large

  Polubione przez 2 ludzi

 6. GIGANTOZDRADA francuskiego ‚Makarona”, który w ONZ opowiadał ze „wrogiem Francji sa islamscy terroryści, a nie Baszszar al-Asad”…
  https://iz.ru/647859/2017-09-19/makron-vragom-frantcii-v-sirii-iavliaetsia-terrorizm-ne-bashar-asad
  Zapowiedział także że już wkrótce uda sie z wizytą do Rosji, o czym poinformował ambasador Francji w Moskwie;;
  https://www.kp.ru/daily/26733/3760825/
  A jeszcze niedawno mediomatoły.pl piały o nim z zachwytu…
  http://natemat.pl/209191,mina-putina-mowi-wszystko-o-jego-wizycie-we-francji-macron-dal-prezydentowi-rosji-pare-dotkliwych-prztyczkow

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Tak jak napisałem w linku powyżej BO ZA WSZYSTKO TRZEBA, PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ, ZAPŁACIĆ. Rosyjski resort finansów poinformował że reprezentująca jego interesy przed sądem arbitrażowym w Londynie w sprawie procesu o zwrot przez Ukrainę ponad 3 mld $ tzw. długu Janukowycza kancelaria prawna „The Law Debenture Corporation PLC” poinformowała od strony ukraińskiej 1.16 mln funtów zwrotu kosztów poniesionych w czasie procesu. Podsumowując Kijów prawdopodobnie uznał wiec wyrok sądu, który obliguje go do spłaty długu oraz naliczonych karnych odsetek i zaczął wypełnianie jego postanowień…
  http://www.ntv.ru/novosti/1931725/

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Skandal na granicy z „okupowanym” Krymem. Szef administracji rejonowej w ukraińskim Geniczesku (obwód chersoński) poskarzył sie ze wybudowana wielki nakładem kosztów i uruchomiona z ‚wielką pompą” 150 metrowa antena, dzięki której ukraińskie radio i tv mogłyby być bez przeszkód transmitowane na „okupowany” Krym, nie tylko ze nie spełni tego zadania, ale wprost przeciwnie. Dzięki niej to rosyjskie radio oraz tv bedą mogły być odbierane na terytorium „wolnej i demokratycznej” Ukrainy…
  http://www.politnavigator.net/megazrada-ukrainskaya-vyshka-na-chongare-stala-veshhat-rossijjskoe-radio.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Tymczasem „pozarządowa organizacja zajmująca się zwalczeniem korupcji na świecie”, czyli Transparency International wniosła przed sad pozwem przeciwko…Prokuraturze Generalnej Ukrainy, którą oskarżyła o „bezprawne działania w sprawie konfiskaty tzw. pieniedzy Janukowycza” (podobno 1,5 mld dolarów). Organizacja zwróciła m.in uwagę na to ze minęło już ponad pół roku od owej „konfiskacji”, a orzeczenie sądu na podstawie którego miano jej dokonac do tej pory nie opublikowano. Zwrócono uwagę ze nie wiadomo co to były za pieniędze, ani ile faktycznie ich było, a także czy „konfiskacja” odbyła sie zgodnie z prawem, czy tez je naruszała;
  https://strana.ua/news/94091-transparency-international-podalo-v-sud-na-hpu-iz-za-milliardov-janukovicha.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. ZDRADA!!! Rosyjska armia zamiast atakować Polskę oraz kraje bałtyckie, albo chociaż zaanektować Białoruś, po zakończeniu rosyjsko – białoruskich ćwiczeń wojskowych „Zapad 2017” wycofuje swoje jednostki z powrotem na terytorium Rosji…
  https://strana.ua/news/94055-rossija-uvozit-voennuju-tekhniku-iz-belarusi-posle-uchenij-zapad-2017.html
  A Pan Antoni miał już przygotowany plan nowej „Bitwy Warszawskej”…
  >https://d.wpimg.pl/356300533-480148019/macierewicz-wojsko.jpg

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Anatolij Szarij o kolejnej walce „bojców ATO”, którzy tym razem walczą, blokujac ulice, w Zaporożu o darmowe przejazdy komunikacją, czyli „bitwa o cztery hrywny”, bo tyle kosztuje bilet…
  >https://www.youtube.com/watch?v=cl52_R5Cf-U
  Jeszcze raz Szarij, tym razem o odbywającej się w Warszawie pod auspicjami OBWE „konferencji na temat praw człowieka” i odczycie na temat ich przestrzegania na obecnej „wolnej i demokratycznej” Ukrainie. Poruszono w nim m.in sprawie niedawnego bezprawnego zatrzymania w Kijowie przez ukrobezpiekę (SBU) współpracującej z nim ukraińskiej dziennikarki. Dla przypomnienia, kobieta został wciągnięta w centrum Kijowa do samochodu dlatego też początkowo wszystkie media pisały o porwaniu. Dopiero później SBU przyznało sie do jej „zatrzymania”, na szczęście została w końcu zwolniona;
  >https://www.youtube.com/watch?v=Jlqj0vHku9M

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Chyba władze Ukrainy maja serdecznie dość „polskich ekspertów”

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zablokowała mianowanie polskiego menadżera Pawła Stańczaka na stanowisko szefa państwowej spółki Ukrtransgaz – oświadczył prezes państwowego koncernu Naftohaz Andrij Kobolew. Stańczak, którego kandydaturę Naftohaz zatwierdził w sierpniu, był dyrektorem technicznym i członkiem zarządu PGNiG.
  https://www.tvp.info/34068746/ukraina-sluzba-bezpieczenstwa-blokuje-mianowanie-polaka-na-szefa-ukrtransgazu

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Kolejne oskarżenia wobec Pana Balczuna..

  Ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelian ujawnił, że strona ukraińska prowadzi rozmowy z niemieckimi kolejami, które zainteresowane są przekazaniem na Ukrainę swojego taboru kolejowego. Zasugerował przy tym, że dotychczas współpracę ukraińsko-niemiecką w dziedzinie transportu kolejowego blokowało polskie kierownictwo Ukraińskich Kolei (Ukrzaliznycy).
  https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/polacy-blokowal-wejscie-deutsche-bahn-ukraine/

  Polubione przez 2 ludzi

  • I w temacie.
   Chodzi zapewne o tzw „wielką politykę”. PiS miał nadzieję na inwestycje na Ukrainie, chciał preferencji dla polskich przedsiębiorców, ale grał zbyt łagodnie. Dawał kredyty, wsparcie materialne i programy BEZ żadnych obligacji ze strony Ukrainy.
   Wtedy do gry włączył się rząd Niemiec. Tez dawał kredyty, ale w zamian oczekiwał konkretnych działań Ukrainy i preferencji dla „swoich przedsiębiorców”. Problemem okazał się min Pan Balczun, który chciał współpracy ukraińskiej kolei z PKP. Na rynku niepotrzebny był kolejny gracz, wiec Pana Balczuna wyrugowano z zajmowanego stanowiska.
   W obecnej chwili widać , ze plan PiS dotyczący współpracy z Ukraina spalił na panewce. Rząd w Kijowie wybrał „silniejszego” gracza -Niemcy. Czy był to dobry wybór dopiero się okaże. Niemcy mają zapewne zamiar zainwestować w montownię na Ukrainie ( z uwagi na niskie koszta pracy).

   Polubione przez 2 ludzi

   • Tak wiec okazało się że to nie tylko „agent separatystów”, o co go oskarżano bo „zdroworozsądkowo” starał się zachować (przynoszące zysk) połączenia kolejowe z republikami z Donbasu, ale także „agent lackich PKP”…
    Ps. Ciekawe ilu jeszcze „agentów lackich PKP” ukrobezpieka (SBU) wykryje na Ukrainie…

    Polubione przez 2 ludzi

   • Mamy wreszcie Prawdziwie Polski Rząd przez Prawdziwych Polaków sprawowany , Jest tak zajebiście jak jeszcze nie było bo nikogo się nie boimy i nikt nam nie podskoczy jesteśmy wolni , niepodlegli , samodzielni …. i takie tam bzdety dla ciemnego luda. Tak przynajmniej można mniemac po wysłuchaniu PiSuarowych rządzicieli i ich wiecznie podlizujących się przydupasów, Jak to wygląda w praktyce? Ano tak jak powyżej. Absolutny brak profesjonalizmu poparty skrajną nieudolnościa i zwyczajną głupotą. Zaraz pewnie ktoś napisze że winne są żydy bo żydy sa winne głupoty polaka .

    Polubione przez 1 osoba

 14. Zacierania śladów przez ukraińskie słuzby w sprawie zabójstwa w Kijowie „rosyjskiego dziennikarza na uchodźstwie” Pawła Szeremeta, w lipcu 2016 roku, ciąg dalszy. Ukraińska policja utajniła wszystkie orzeczenia sądów dotyczącej tej sprawy;
  https://ukranews.com/ua/news/519981-nacpoliciya-zasekretyla-vsi-rishennya-sudiv-u-spravi-pro-vbyvstvo-sheremeta
  Ps. Teraz jestem ciekaw jaka będzie reakcja tzw. międzynarodowych organizacji broniących ‚wolności parsy” oraz „praw człowieka”. Obstawiam w ciemno, że ŻADNA, albo prawie ŻADNA…

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Kolejne OT, tym razem z Bliskiego Wschodu, czyli ciąg dalszy „projektu” (firmowanego przez Waszyngton oraz Tel – Awiw) pt. kurdyjska wojna o niepodległość;
  http://www.hurriyetdailynews.com/Default.aspx?pageID=238&nid=118216
  Polskie streszczenie;
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/bliskowschodnie-rzady-przeciw-referendum-niepodleglosciowemu-kurdow/
  Na naszych oczach dochodzi do „klasycznego odwrócenia sojuszy”, a niedawni wrogowie podają sobie ręce…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Odwr%C3%B3cenie_przymierzy

  Polubione przez 2 ludzi

 16. 70% wrocławskich studentów obawia się, że w związku z napływem Ukraińców w przyszłości młodzi mieszkańcy Dolnego Śląska będą mieć problem ze znalezieniem pracy
  I po prawdzie konkurencja jest dość ostra.
  Raport NBP z grudnia 2016 roku mówił o 1,2 mln wniosków o zapotrzebowanie na cudzoziemskich pracowników złożonych przez polskich pracodawców w urzędach pracy. W samym Wrocławiu osoby zza naszej wschodniej granicy mogą stanowić już nawet 10% wszystkich mieszkańców.
  Zmieniła się tez średnia wieku osób z Ukrainy. Obecnie to głownie młodzi mężczyźni trochę po 30-tce.
  http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,70-wroclawskich-studentow-boi-sie-o-miejsca-pracy-powod-ukraincy,wia5-3277-36045.html

  Polubione przez 1 osoba

  • Ale rząd PiS i wcześniejszy rząd koalicji PO-PSL, tego się nie obawia, bo Polak musi robić za popychla na Zachodzie, a nasi rodzimy „biznesmeni” potrzebują bardzo taniej siły roboczej, a do tego, aż do bólu dyspozycyjnej pomimo najniższych stawek zarobkowych.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.