Wojna domowa na Ukrainie 24/25.09.2017r.- 942-943 dzień od nowego rozejmu.


Ukro-szajba.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego złożyli w ciągu minionego weekendu uroczyste przysięgi wojskowe.

Wśród składających przysięgi byli żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”, którzy zostali zaprzysiężeni w niedzielę 24 września w Mońkach. Natomiast w Zamościu przysięgali żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”. Zaś „terytorialsi” z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego składali przysięgęw trzech miejscowościach – w sobotę w Nisku oraz niedzielę: w Sanoku i Przemyślu.

Jak poinformował rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak: żołnierze, którzy w weekend składali przysięgi wojskowe, wstąpili do służby w dniu 9 września br. kiedy to w siedmiu lokalizacjach na tzw. „ścianie wschodniej” rozpoczęła się kolejna tura szesnastodniowych szkoleń podstawowych do Wojsk Obrony Terytorialnej. W szkoleniu tym wzięło udział blisko dziewięciuset ochotników. I tylu też złożyło w miniony weekend przysięgę. Równolegle z tym trwają obecnie szkolenia rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów.

W tym samym czasie poprzednio zaprzysiężona 100-osobowa grupa żołnierzy WOT, bierze udział w największych tegorocznych manewrach wojskowych w Polsce, czyli w ćwiczeniach „Dragon-17”.

Obecna tura szkoleń rozpoczęła jesienną kampanię szkoleniową prowadzoną w trzech brygadach obrony terytorialnej: w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim. I jest to już ostatnie zaprzysiężenie żołnierzy WOT w tym roku.

Następne rozpoczną się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku kiedy to przeszkoleni mają zostać ochotnicy do dwóch brygad w woj. mazowieckim oraz jednej brygady w woj. warmińsko-mazurskim.

Przypomnę, że formowanie piątego rodzaju sił zbrojnych, czyli wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się na wiosnę tego roku. Do chwili obecnej, wg. informacji przekazanych przez rzecznika Dowództwa WOT: utworzone zostały trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są równocześnie kolejne trzy brygady – jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.

http://www.bialystokonline.pl/kolejna-przysiega-terytorialsow-w-wot-jest-juz-ponad-5-tys-zolnierzy,artykul,101359,1,1.html,

http://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/6134,terytorialsi-zlozyli-przysiege-na-rynku-wielkim-zd,

https://rzeszow.tvp.pl/34122172/w-sanoku-znow-bedzie-stacjonowalo-wojsko,

Niestety, ale wraz z rozwojem tej formacji tej formacji zbrojnej zaczyna docierać coraz więcej sygnałów na temat rzeczywistego celu jej powołania.

Otóż MON pod kierownictwem funkcjonariusz PIS Antoniego Macierewicza przedstawiło dwa tygodnie temu projekt porozumienia Wojsk Obrony Terytorialnej z Komendą Główną Policji.

Projekt ten od razu wzbudził duże kontrowersje. I tak, były szef resortu obrony Tomasz Siemoniak, stwierdził nawet, że „Macierewicz z Błaszczakiem tworzą nowe ORMO”. W ten sposób nawiązywał do istniejącej od 1946 roku do końca poprzedniego systemu politycznego paramilitarnej organizacji ochotników wspierających Milicję Obywatelską.

MON wydał w tej sprawie oświadczenie, gdzie argumentował, że:

„Celem porozumienia jest stworzenie warunków do efektywnego współdziałania instytucji wyłącznie w ramach określonych ich ustawowymi zadaniami. Jednocześnie, odnosząc się do wybranych komentarzy i opinii, ponownie kategorycznie protestujemy przeciwko publicznemu porównywaniu żołnierzy Wojska Polskiego do PRL-owskich formacji takich jak ORMO, które tworzone były na potrzeby komunistycznego aparatu represji. Porównania takie odbieramy jako szarganie dobrego imienia żołnierza Wojska Polskiego. Przypominamy, że naszą misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności” – napisało w oświadczeniu MON.

Jednak okazało się, że treść porozumienia nie była w żaden sposób konsultowana z Komendą Główną Policji (KGP). Dlatego KGP wysłało projekt do konsultacji w komendach wojewódzkich i na razie nie chce go oficjalnie komentować.

Nieoficjalnie zaś wiadomo, że KGP ma sporo uwag do propozycji ministerstwa, które przez jej funkcjonariusz zostało już określone mianem „koncertu życzeń”. I chodzi tu przede wszystkim o kwestię składowania broni Wojsk Obrony Terytorialnej w obiektach policji:

„Na razie jest to jedynie koncert życzeń MON-u. Natomiast jest tam zawartych wiele rzeczy, których nie chcielibyśmy robić. W najbliższym czasie prześlemy swoje uwagi ministerstwu”– ujawnił anonimowo jeden z pracowników KGP.

Główny spór dotyczy kwestii składowania broni przez Wojska Obrony Terytorialnej. MON chciałby umieścić ją w magazynach komend powiatowych policji. Jak czytamy w oświadczeniu – „do czasu utworzenia niezbędnej własnej infrastruktury”.

Na to jednak nie chce się zgodzić KGP:

„Po pierwsze nie chcemy jej ochraniać, bo z jakiej racji nasze siły mają być poświęcone na takie działania? Po drugie nie chcemy zajmować się przyjmowaniem i wydawaniem tej broni. Dlaczego mielibyśmy brać za to odpowiedzialność?”

Były wiceszef policji i podsekretarz stanu w MSWiA, generał policji Adam Rapacki ocenił, że:

„Policja nie ma tak rozbudowanej sieci obiektów, w których można byłoby przechowywać tego rodzaju broń. W jednostkach są skromniutkie magazyny, w których głównie przechowywana jest broń krótka i nie ma miejsca np. na wyrzutnie antyczołgowe. WOT musi oprzeć magazynowanie broni na bazie wojskowej. Co prawda nie ma wszędzie takiego pokrycia, ale muszą jakoś temu zaradzić. Po stronie MON-u jest pomysł, żeby zepchnąć to na policję, ale ona nie ma na to warunków, poza tym generowałoby to dla niej spore koszty”

Poza tym, dużo wątpliwości budzi też kwestia szkolenia żołnierzy WOT przez policję. Porozumienie zawiera takie punkty jak „współpraca szkoleniowa” czy też „doskonalenie metodyki wykonywania zadań i czynności służbowych”. Nieoficjalnie wiadomo już, że „terytorialsi” mieliby kształcić się w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Miałoby się to wiązać z zamknięciem tych kierunków studiów, które dzisiaj są dedykowane cywilom.

Te propozycje MON również spotkały się z krytyką gen. Rapackiego, który uzasadnił swoje poglądy tym, że:

„W policji brakuje ośrodków szkoleniowych. Te, które istnieją, są wykorzystywane w sposób maksymalny. A i tak obecne szkolenie podstawowe funkcjonariuszy, które trwa niespełna sześć miesięcy, powinno być zdecydowanie wydłużone. Tylko nigdy nie było czasu i pieniędzy. Tak, że jeśli policjanci mieliby tu jeszcze ustąpić, a w to miejsce mieliby wejść żołnierze z WOT, to uważam, że byłby to potężny błąd”.

Jednak te informacje zdementowała KGP przekazując informację, że:

„W grę wchodzą oczywiście wspólne szkolenia, tak jak się to dzieje przy okazji ćwiczeń z innymi rodzajami sił zbrojnych. Możemy też udostępniać WOT-owi infrastrukturę szkoleniową, ale już szkolenia np. z zakresu działań bojowych, czy taktyki pozostają w gestii wojska” – mówi Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy KGP.

I ma rację, tylko, że w tym momencie nie chodzi szefostwu MON, o szkolenie „terytorialsów” w zakresie działań bojowych, tylko stricte policyjnych.

Kierownictwo Wyższej Szkoły Policji (WSP) w Szczytnie również dementuje informacje, jakoby miała zajmować się szkoleniem „terytorialsów”:

„Na razie nic takiego nie ma miejsca. Żadnych rozmów w tej sprawie nie był”– a więc tylko na razie, wg. rzecznika prasowego WSP w szczytnie, bo jak prezes wyda polecenie Błaszczakowi, to szkolenie rozpocznie się migiem i rektorat WSP nie będzie miał nic do gadania.

Reasumując, takie posunięcia MON wobec WOT, wywołały bardzo poważne wątpliwości u generała Adama Rapackiego, który powiedział, że wg. niego:

„Rodzą się obawy, że WOT jest przygotowywany do działań wewnętrznych, czyli np. przywracania porządku publicznego w kraju w sytuacjach kryzysowych. A jestem zdecydowanym przeciwnikiem takich rozwiązań, bo żołnierze – w przeciwieństwie do policjantów – są przygotowywani do zabijania ludzi”.

I w tym jest całe sedno tej „dobrej zmiany” PiS.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/projekt-mon-policja-ma-szkolic-wojska-obrony-terytorialnej,771825.html,

https://oko.press/spor-o-armie-macierewicza-porucznik-broni-wot-oko-press-swoich-racji/,

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/556275,macierewicz-wot-wojska-obrony-terytorialnej-zadania-struktua-rekrutcja.html,

https://oko.press/macierewicz-moze-uzyc-wojsk-obrony-terytorialnej-przeciwko-polakom/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnych dwóch dni wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatnich dwóch dób sytuacja wzdłuż linii frontu donieckiego, była wyjątkowo stabilna i cechowała się małą- poza minioną nocą- intensywnością działań zbrojnych podejmowanych przez ukraińskie siły ATO.

I tak, z soboty na niedzielę, ukraińscy żołnierze, przy użyciu: ciężkiej artylerii, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 16 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w rejonie 10 znajdujących się tam miejscowości. Strat nie odnotowano.
Zaś, w ciągu ostatniej doby, na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej 32 razy ostrzelali terytorium DRL, w rejonie 16 miejscowości.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, z niedzieli na poniedziałek, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm, działek przeciwlotniczychZU-23-2 oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 10 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam okolice następujących miejscowości: Frunze, kalinowki, Łozowego, Żiełoboka, Prisziba i Kalinowa-Bopszczewatoje. Ostrzały ten prowadzony był w kierunku pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL i nie spowodowały żadnych istotnych strat.

Poniżej raport za ostanie dwie doby udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego metodami terrorystycznymi przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО

23 września o 17:05

#АТОподії

Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 23 вересня 2017 року
Від початку доби у районі проведення АТО активність російсько-окупаційних угруповань була мінімальною. З опівночі зафіксовано два обстріли наших позицій. З них одна вогнева провокація призвела до втрати серед наших захисників.
Так, близько 4 ранку ворог відкрив вогонь зі стрілецької зброї поблизу Новоолександрівки, що на Луганському напрямку. Наші військові симетрично відповіли ворогу. У результаті цього протистояння отримав смертельне кульове поранення один український воїн.
Крім того, на Маріупольському напрямку неподалік Павлополя, майже о 13 годині окупанти застосовували великокаліберний кулемет. Військовослужбовці сил АТО вогнем у відповідь жорстко примусили ворога дотримуватись режиму тиші”.
Zobacz tłumaczenie

Wczoraj o 05:20

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 23.09.2017 року.
Минула доба у районі проведення АТО завершилась активізацією обстрілів українських позицій з боку противника. Якщо до 18 години кількість вогневих провокацій була незначною, то ввечері і вночі ворог відкривав вогонь на усіх напрямках використовуючи, здебільшого, гранатомети і стрілецьку зброю.
Так, на Донецькому напрямку російсько-окупаційні угруповання тричі били з різних видів гранатометів та великокаліберних кулеметів по захисниках Авдіївської промзони. З цієї ж зброї окупанти обстрілювали наші укріплення поблизу шахти Бутівка і Світлодарська. А у районі Кам’янки загарбники, під час майже двохгодинного обстрілу, застосовували міномет калібру 82 міліметри. Крім того, наприкінці доби під ворожий вогонь зі стрілецької зброї двічі потрапили опорні пункти сил АТО на підступах до Невельського.
На Приморському напрямку факти застосування противником гранатометів зафіксовані поблизу Гнутового і Водяного. А поблизу Широкиного працював великокаліберний кулемет загарбників.
На Луганському напрямку бойовики тричі відкривали вогонь із різних видів гранатометів у районі Кримського, а великокаліберний кулемет бив на околицях Новотошківського.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 18 разів порушили перемир’я. Під час 10 обстрілів, коли виникала пряма загроза життю наших військових, сили АТО відкривали вогонь у відповідь. Унаслідок бойових дій загинув один український захисник”.
Zobacz tłumaczenie

13 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 24 вересня 2017 року
Сьогодні у районі проведення АТО обстановка не зазнала суттєвих змін. Бойовики продовжували обстріли українських позицій. Щоправда, ворог не застосовував міномети та інше важке озброєння.
Так, зранку на Донецькому напрямку російські окупанти двічі били з озброєння БМП по укріпленнях сил АТО у районі Зайцевого. Наші військові вогнем у відповідь примусили противника дотримуватись режиму тиші. А близько 11 години поблизу Луганського, під час обстрілу опорного пункту українських військ з різних видів гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, отримав поранення один український воїн.
На Приморському напрямку загарбники застосовували стрілецьку зброю на підступах до Водяного і Павлополя. А великокаліберний кулемет противника вночі працював поблизу Мар’їнки.
Загалом від опівночі російсько-окупаційні угруповання 9 разів порушили перемир’я.
Поряд з обороною лінії розмежування українські військові щоденно допомагають місцевому населенню. Так, наші групи цивільно-військового співробітництва беруть участь у проведенні ремонтно-відновлювальних робіт магістрального водогону «Горлівка-Торецьк» – поблизу шахти Гагаріна та селища Зайцеве. А у Водяному та Первомайському наші офіцери координують роботу громадської організації з відновлення пошкоджених та зруйнованих будівель. Крім того, українські військові забезпечують охорону і супровід працівників громадської організації «Лікарі без кордонів», які надають допомогу місцевому населенню у Нетайловому та Опитному”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 24.09.2017 року.
Ввечері і вночі у районі проведення АТО знову було не спокійно. Російсько-окупаційні угруповання не припиняли обстріли наших позицій на усіх напрямках, проте минулої доби ворог не застосовував мінометів та іншого важкого озброєння.
Так, найбільша активність бойовиків була на Приморському напрямку. Наприкінці доби загарбники двічі з гранатометів і великокаліберних кулеметів били по укріпленнях української армії поблизу Водяного та Гнутового.
На Донецькому напрямку з цієї ж зброї окупанти двічі відкривали вогонь на підступах до Світлодарська. А у районі Авдіївки та шахти Бутівка працювали ворожі великокаліберні кулемети.
За уточненими даними, на Луганському напрямку близько 17 години бойовики розпочали обстріл з гранатомету і стрілецької зброї опорного пункту сил АТО біля Новозванівки. Наші військові жорстко відповіли ворогу. На жаль, у результаті цього протистояння отримав поранення один український захисник. Постраждалого одразу було госпіталізовано. Зараз стан його здоров’я – задовільний. Крім того, на цьому ж напрямку бойовики застосовували гранатомети неподалік Кримського, Донця і Валуйського.
Загалом, за минулу добу незаконні збройні формування 22 рази порушили перемир’я. Під час 18 обстрілів, коли виникала загроза життю наших військових, сили АТО відривали вогонь у відповідь. Унаслідок бойових дій двоє українських бійців отримали поранення. Втрати ворога уточнюються”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Krutaja Bałka koło Gorłówki:

I z okolic Awdijewki:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- w sobotę odbył się konkurs kowalstwa artystycznego „Park Kutych figur”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

79 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24/25.09.2017r.- 942-943 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennosć. W Połtawie płoneły pawilony handlowe na centralnym targowisku;
  https://strana.ua/news/94880-v-poltave-proizoshel-pozhar-na-tsentralnom-rynke.html
  Pod Kijowem banda tzw. rejderów, czyli z rosyjskiego osób zajmujących sie wymuszeniami oraz bezprawnym przejmowaniem nieruchomości, napadła i zdemolowała jeden z kompleksów restauracyjno – wypoczynkowych;
  https://hyser.com.ua/community/rejdery-razgromili-restoran-pod-kievom-foto-242707

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Kolejna UKROSZAJBA tym razem w wykonaniu „aryjskich wojów” z Sonderkommando ‚Azov” (Pułk MSW Ukrainy), którzy odprawiali uroczystości ku czci „zutylizowanych” na Donbasie „kameraden”;

  >https://www.youtube.com/watch?v=iLVJ2uPXIAw
  Dla przypomnienia, w stworzenie tej „czysto aryjskiej jednostki” swego czasu był zaangażowany jeden z „filarów” społecznosci żydowskiej na Ukrainie, czyli „ukraiński” oligarcha Kołomojski…
  https://www.kp.ru/daily/26339.5/3222405/

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Ciąg dalszy historii z jednej z miejscowości w obwodzie kijowskim, gdzie przed jednym ze sklepów rozerwał się granatem „bojec” ukraińskiej Gwardii Narodowej, a trzy inne osoby (w tym dwóch innych wojskowych) zostały ranne. Jak sie okazało „towarzystwo” (po pijaku) postanowiło „zagrać w rosyjska ruletkę” przy pomocy granatu…
  https://ru.tsn.ua/video/video-novini/na-kievschine-pogib-nacgvardiec-vo-vremya-igry-s-granatoy.html
  A niedawno zaproponowałem tutaj nową ukraińską „konkurencję sportową”, czyli „przerzucanie sie odbezpieczonym granatem”…

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem przeciwko „polityce językowej” prowadzonej przez obecne władze w Kijowie wystapiła „ukraińska gwiazda” piosenkarka Jamala, której bardzo nie spodobały sie wprowadzone jeszcze w 2016 roku tzw. kwoty językowe wprowadzone w ukraińskich radiostacjach ograniczajace znacznie liczbe puszczanych piosenek w innych jezykach niz ukraiński. Według Jamali te ograniczenia dotkneły m.in śpiewaną przez nią w języku angielskim piosenkę „1944” dzięki ktorej wygrała konkurs EUROWIZJI w 2016 roku…
  https://lenta.ru/news/2017/09/25/kvoty/

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.