Wojna domowa na Ukrainie 24/25.09.2017r.- 942-943 dzień od nowego rozejmu.


Ukro-szajba.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego złożyli w ciągu minionego weekendu uroczyste przysięgi wojskowe.

Wśród składających przysięgi byli żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”, którzy zostali zaprzysiężeni w niedzielę 24 września w Mońkach. Natomiast w Zamościu przysięgali żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”. Zaś „terytorialsi” z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego składali przysięgęw trzech miejscowościach – w sobotę w Nisku oraz niedzielę: w Sanoku i Przemyślu.

Jak poinformował rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak: żołnierze, którzy w weekend składali przysięgi wojskowe, wstąpili do służby w dniu 9 września br. kiedy to w siedmiu lokalizacjach na tzw. „ścianie wschodniej” rozpoczęła się kolejna tura szesnastodniowych szkoleń podstawowych do Wojsk Obrony Terytorialnej. W szkoleniu tym wzięło udział blisko dziewięciuset ochotników. I tylu też złożyło w miniony weekend przysięgę. Równolegle z tym trwają obecnie szkolenia rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów.

W tym samym czasie poprzednio zaprzysiężona 100-osobowa grupa żołnierzy WOT, bierze udział w największych tegorocznych manewrach wojskowych w Polsce, czyli w ćwiczeniach „Dragon-17”.

Obecna tura szkoleń rozpoczęła jesienną kampanię szkoleniową prowadzoną w trzech brygadach obrony terytorialnej: w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim. I jest to już ostatnie zaprzysiężenie żołnierzy WOT w tym roku.

Następne rozpoczną się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku kiedy to przeszkoleni mają zostać ochotnicy do dwóch brygad w woj. mazowieckim oraz jednej brygady w woj. warmińsko-mazurskim.

Przypomnę, że formowanie piątego rodzaju sił zbrojnych, czyli wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się na wiosnę tego roku. Do chwili obecnej, wg. informacji przekazanych przez rzecznika Dowództwa WOT: utworzone zostały trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są równocześnie kolejne trzy brygady – jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.

http://www.bialystokonline.pl/kolejna-przysiega-terytorialsow-w-wot-jest-juz-ponad-5-tys-zolnierzy,artykul,101359,1,1.html,

http://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/6134,terytorialsi-zlozyli-przysiege-na-rynku-wielkim-zd,

https://rzeszow.tvp.pl/34122172/w-sanoku-znow-bedzie-stacjonowalo-wojsko,

Niestety, ale wraz z rozwojem tej formacji tej formacji zbrojnej zaczyna docierać coraz więcej sygnałów na temat rzeczywistego celu jej powołania.

Otóż MON pod kierownictwem funkcjonariusz PIS Antoniego Macierewicza przedstawiło dwa tygodnie temu projekt porozumienia Wojsk Obrony Terytorialnej z Komendą Główną Policji.

Projekt ten od razu wzbudził duże kontrowersje. I tak, były szef resortu obrony Tomasz Siemoniak, stwierdził nawet, że „Macierewicz z Błaszczakiem tworzą nowe ORMO”. W ten sposób nawiązywał do istniejącej od 1946 roku do końca poprzedniego systemu politycznego paramilitarnej organizacji ochotników wspierających Milicję Obywatelską.

MON wydał w tej sprawie oświadczenie, gdzie argumentował, że:

„Celem porozumienia jest stworzenie warunków do efektywnego współdziałania instytucji wyłącznie w ramach określonych ich ustawowymi zadaniami. Jednocześnie, odnosząc się do wybranych komentarzy i opinii, ponownie kategorycznie protestujemy przeciwko publicznemu porównywaniu żołnierzy Wojska Polskiego do PRL-owskich formacji takich jak ORMO, które tworzone były na potrzeby komunistycznego aparatu represji. Porównania takie odbieramy jako szarganie dobrego imienia żołnierza Wojska Polskiego. Przypominamy, że naszą misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności” – napisało w oświadczeniu MON.

Jednak okazało się, że treść porozumienia nie była w żaden sposób konsultowana z Komendą Główną Policji (KGP). Dlatego KGP wysłało projekt do konsultacji w komendach wojewódzkich i na razie nie chce go oficjalnie komentować.

Nieoficjalnie zaś wiadomo, że KGP ma sporo uwag do propozycji ministerstwa, które przez jej funkcjonariusz zostało już określone mianem „koncertu życzeń”. I chodzi tu przede wszystkim o kwestię składowania broni Wojsk Obrony Terytorialnej w obiektach policji:

„Na razie jest to jedynie koncert życzeń MON-u. Natomiast jest tam zawartych wiele rzeczy, których nie chcielibyśmy robić. W najbliższym czasie prześlemy swoje uwagi ministerstwu”– ujawnił anonimowo jeden z pracowników KGP.

Główny spór dotyczy kwestii składowania broni przez Wojska Obrony Terytorialnej. MON chciałby umieścić ją w magazynach komend powiatowych policji. Jak czytamy w oświadczeniu – „do czasu utworzenia niezbędnej własnej infrastruktury”.

Na to jednak nie chce się zgodzić KGP:

„Po pierwsze nie chcemy jej ochraniać, bo z jakiej racji nasze siły mają być poświęcone na takie działania? Po drugie nie chcemy zajmować się przyjmowaniem i wydawaniem tej broni. Dlaczego mielibyśmy brać za to odpowiedzialność?”

Były wiceszef policji i podsekretarz stanu w MSWiA, generał policji Adam Rapacki ocenił, że:

„Policja nie ma tak rozbudowanej sieci obiektów, w których można byłoby przechowywać tego rodzaju broń. W jednostkach są skromniutkie magazyny, w których głównie przechowywana jest broń krótka i nie ma miejsca np. na wyrzutnie antyczołgowe. WOT musi oprzeć magazynowanie broni na bazie wojskowej. Co prawda nie ma wszędzie takiego pokrycia, ale muszą jakoś temu zaradzić. Po stronie MON-u jest pomysł, żeby zepchnąć to na policję, ale ona nie ma na to warunków, poza tym generowałoby to dla niej spore koszty”

Poza tym, dużo wątpliwości budzi też kwestia szkolenia żołnierzy WOT przez policję. Porozumienie zawiera takie punkty jak „współpraca szkoleniowa” czy też „doskonalenie metodyki wykonywania zadań i czynności służbowych”. Nieoficjalnie wiadomo już, że „terytorialsi” mieliby kształcić się w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Miałoby się to wiązać z zamknięciem tych kierunków studiów, które dzisiaj są dedykowane cywilom.

Te propozycje MON również spotkały się z krytyką gen. Rapackiego, który uzasadnił swoje poglądy tym, że:

„W policji brakuje ośrodków szkoleniowych. Te, które istnieją, są wykorzystywane w sposób maksymalny. A i tak obecne szkolenie podstawowe funkcjonariuszy, które trwa niespełna sześć miesięcy, powinno być zdecydowanie wydłużone. Tylko nigdy nie było czasu i pieniędzy. Tak, że jeśli policjanci mieliby tu jeszcze ustąpić, a w to miejsce mieliby wejść żołnierze z WOT, to uważam, że byłby to potężny błąd”.

Jednak te informacje zdementowała KGP przekazując informację, że:

„W grę wchodzą oczywiście wspólne szkolenia, tak jak się to dzieje przy okazji ćwiczeń z innymi rodzajami sił zbrojnych. Możemy też udostępniać WOT-owi infrastrukturę szkoleniową, ale już szkolenia np. z zakresu działań bojowych, czy taktyki pozostają w gestii wojska” – mówi Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy KGP.

I ma rację, tylko, że w tym momencie nie chodzi szefostwu MON, o szkolenie „terytorialsów” w zakresie działań bojowych, tylko stricte policyjnych.

Kierownictwo Wyższej Szkoły Policji (WSP) w Szczytnie również dementuje informacje, jakoby miała zajmować się szkoleniem „terytorialsów”:

„Na razie nic takiego nie ma miejsca. Żadnych rozmów w tej sprawie nie był”– a więc tylko na razie, wg. rzecznika prasowego WSP w szczytnie, bo jak prezes wyda polecenie Błaszczakowi, to szkolenie rozpocznie się migiem i rektorat WSP nie będzie miał nic do gadania.

Reasumując, takie posunięcia MON wobec WOT, wywołały bardzo poważne wątpliwości u generała Adama Rapackiego, który powiedział, że wg. niego:

„Rodzą się obawy, że WOT jest przygotowywany do działań wewnętrznych, czyli np. przywracania porządku publicznego w kraju w sytuacjach kryzysowych. A jestem zdecydowanym przeciwnikiem takich rozwiązań, bo żołnierze – w przeciwieństwie do policjantów – są przygotowywani do zabijania ludzi”.

I w tym jest całe sedno tej „dobrej zmiany” PiS.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/projekt-mon-policja-ma-szkolic-wojska-obrony-terytorialnej,771825.html,

https://oko.press/spor-o-armie-macierewicza-porucznik-broni-wot-oko-press-swoich-racji/,

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/556275,macierewicz-wot-wojska-obrony-terytorialnej-zadania-struktua-rekrutcja.html,

https://oko.press/macierewicz-moze-uzyc-wojsk-obrony-terytorialnej-przeciwko-polakom/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnych dwóch dni wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatnich dwóch dób sytuacja wzdłuż linii frontu donieckiego, była wyjątkowo stabilna i cechowała się małą- poza minioną nocą- intensywnością działań zbrojnych podejmowanych przez ukraińskie siły ATO.

I tak, z soboty na niedzielę, ukraińscy żołnierze, przy użyciu: ciężkiej artylerii, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 16 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w rejonie 10 znajdujących się tam miejscowości. Strat nie odnotowano.
Zaś, w ciągu ostatniej doby, na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej 32 razy ostrzelali terytorium DRL, w rejonie 16 miejscowości.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, z niedzieli na poniedziałek, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm, działek przeciwlotniczychZU-23-2 oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 10 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam okolice następujących miejscowości: Frunze, kalinowki, Łozowego, Żiełoboka, Prisziba i Kalinowa-Bopszczewatoje. Ostrzały ten prowadzony był w kierunku pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL i nie spowodowały żadnych istotnych strat.

Poniżej raport za ostanie dwie doby udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego metodami terrorystycznymi przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО

23 września o 17:05

#АТОподії

Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 23 вересня 2017 року
Від початку доби у районі проведення АТО активність російсько-окупаційних угруповань була мінімальною. З опівночі зафіксовано два обстріли наших позицій. З них одна вогнева провокація призвела до втрати серед наших захисників.
Так, близько 4 ранку ворог відкрив вогонь зі стрілецької зброї поблизу Новоолександрівки, що на Луганському напрямку. Наші військові симетрично відповіли ворогу. У результаті цього протистояння отримав смертельне кульове поранення один український воїн.
Крім того, на Маріупольському напрямку неподалік Павлополя, майже о 13 годині окупанти застосовували великокаліберний кулемет. Військовослужбовці сил АТО вогнем у відповідь жорстко примусили ворога дотримуватись режиму тиші”.
Zobacz tłumaczenie

Wczoraj o 05:20

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 23.09.2017 року.
Минула доба у районі проведення АТО завершилась активізацією обстрілів українських позицій з боку противника. Якщо до 18 години кількість вогневих провокацій була незначною, то ввечері і вночі ворог відкривав вогонь на усіх напрямках використовуючи, здебільшого, гранатомети і стрілецьку зброю.
Так, на Донецькому напрямку російсько-окупаційні угруповання тричі били з різних видів гранатометів та великокаліберних кулеметів по захисниках Авдіївської промзони. З цієї ж зброї окупанти обстрілювали наші укріплення поблизу шахти Бутівка і Світлодарська. А у районі Кам’янки загарбники, під час майже двохгодинного обстрілу, застосовували міномет калібру 82 міліметри. Крім того, наприкінці доби під ворожий вогонь зі стрілецької зброї двічі потрапили опорні пункти сил АТО на підступах до Невельського.
На Приморському напрямку факти застосування противником гранатометів зафіксовані поблизу Гнутового і Водяного. А поблизу Широкиного працював великокаліберний кулемет загарбників.
На Луганському напрямку бойовики тричі відкривали вогонь із різних видів гранатометів у районі Кримського, а великокаліберний кулемет бив на околицях Новотошківського.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 18 разів порушили перемир’я. Під час 10 обстрілів, коли виникала пряма загроза життю наших військових, сили АТО відкривали вогонь у відповідь. Унаслідок бойових дій загинув один український захисник”.
Zobacz tłumaczenie

13 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 24 вересня 2017 року
Сьогодні у районі проведення АТО обстановка не зазнала суттєвих змін. Бойовики продовжували обстріли українських позицій. Щоправда, ворог не застосовував міномети та інше важке озброєння.
Так, зранку на Донецькому напрямку російські окупанти двічі били з озброєння БМП по укріпленнях сил АТО у районі Зайцевого. Наші військові вогнем у відповідь примусили противника дотримуватись режиму тиші. А близько 11 години поблизу Луганського, під час обстрілу опорного пункту українських військ з різних видів гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, отримав поранення один український воїн.
На Приморському напрямку загарбники застосовували стрілецьку зброю на підступах до Водяного і Павлополя. А великокаліберний кулемет противника вночі працював поблизу Мар’їнки.
Загалом від опівночі російсько-окупаційні угруповання 9 разів порушили перемир’я.
Поряд з обороною лінії розмежування українські військові щоденно допомагають місцевому населенню. Так, наші групи цивільно-військового співробітництва беруть участь у проведенні ремонтно-відновлювальних робіт магістрального водогону «Горлівка-Торецьк» – поблизу шахти Гагаріна та селища Зайцеве. А у Водяному та Первомайському наші офіцери координують роботу громадської організації з відновлення пошкоджених та зруйнованих будівель. Крім того, українські військові забезпечують охорону і супровід працівників громадської організації «Лікарі без кордонів», які надають допомогу місцевому населенню у Нетайловому та Опитному”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 24.09.2017 року.
Ввечері і вночі у районі проведення АТО знову було не спокійно. Російсько-окупаційні угруповання не припиняли обстріли наших позицій на усіх напрямках, проте минулої доби ворог не застосовував мінометів та іншого важкого озброєння.
Так, найбільша активність бойовиків була на Приморському напрямку. Наприкінці доби загарбники двічі з гранатометів і великокаліберних кулеметів били по укріпленнях української армії поблизу Водяного та Гнутового.
На Донецькому напрямку з цієї ж зброї окупанти двічі відкривали вогонь на підступах до Світлодарська. А у районі Авдіївки та шахти Бутівка працювали ворожі великокаліберні кулемети.
За уточненими даними, на Луганському напрямку близько 17 години бойовики розпочали обстріл з гранатомету і стрілецької зброї опорного пункту сил АТО біля Новозванівки. Наші військові жорстко відповіли ворогу. На жаль, у результаті цього протистояння отримав поранення один український захисник. Постраждалого одразу було госпіталізовано. Зараз стан його здоров’я – задовільний. Крім того, на цьому ж напрямку бойовики застосовували гранатомети неподалік Кримського, Донця і Валуйського.
Загалом, за минулу добу незаконні збройні формування 22 рази порушили перемир’я. Під час 18 обстрілів, коли виникала загроза життю наших військових, сили АТО відривали вогонь у відповідь. Унаслідок бойових дій двоє українських бійців отримали поранення. Втрати ворога уточнюються”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Krutaja Bałka koło Gorłówki:

I z okolic Awdijewki:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- w sobotę odbył się konkurs kowalstwa artystycznego „Park Kutych figur”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

79 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24/25.09.2017r.- 942-943 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wybory w Niemczech krótkie podsumowanie, czyli ponad 30 % głosów zdobyły partie krytykujące bądź sprzeciwiające się obecnej polityce władz Niemiec, czy to w kwestii tzw. imigrantów, czy to sankcji wobec Rosji;
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wybory-w-niemczech-wyniki-wyborow-parlamentarnych-2017/mxcnzx8
  Dla przypomnienia, „antyimigrancka” i „skrajnie prawicowa” AfD (Alternatywa dla Niemiec) otwarcie sie sprzeciwiała polityce Berlina wobec Rosji. Na jej demonstracjach niejednokrotnie powiewały flagi rosyjskie, a nawet republik noworosyjskich, a najbardziej oklaskiwanym i honorowanym politykiem był Prezydent Rosji.
  „Die Linke” (Lewica) także wielokrotnie krytykowała postępowanie Zachodu w kwestii konfliktu na Ukrainie i karania sankcjami Rosji. Wystarczy tu przywołać prominentną działaczkę tej partii jaką jest Sahra Wagenknecht, zreszta wielokrotnie tu cytowaną, która jawnie i publicznie określiła „pomajdanowe” władze w Kijowie jako „nazistów”.
  I wreszcie FDP (Partia Wolnych Demokratów) która powraca po „jednokadencyjnym niebycie” do parlamentu i prawdopodobnie stanie się członkiem nowej koalicji rzadzącej w Niemczech, a której lider Christian Lindner ostatnio oznajmił publicznie że czas uznac „stan faktyczny”, czyli ze Krym jest częścią Rosji i skończyc z antyrosyjskimi sankcjami.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Tzw. operacja ATO „pójdzie z torbami”? Mieszkaniec miejscowości Peski (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) który jeszcze w 2015 roku złożył pozew „przeciwko Ukrainie oraz Rosji” za poniesione „szkody materialne oraz moralne” (m.in zniszczenie domu) wygrał proces przed jednym z kijowskich sądów, który zasądził na jego rzecz odszkodowanie OD UKRAINY w wysokości ponad 1,8 mln hrywien;
  http://glavcom.ua/news/gromadyanin-loshadkin-vidsudiv-v-ukrajini-2-mln-za-zruynovaniy-rosiyskimi-teroristami-budinok-v-zoni-ato-439096.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Podczas gdy „niezwyciężona armia kiiowska” powstrzymująca ostatkiem sił „rosyjska inwazję na Donbasie” musi żebrac o pomoc i wsparcie u tzw. wolontariuszy ATO lub za granicą, ukromedia odkryły że ukraińska Gwardia Narodowa, wykorzystywana głównie do pacyfikowania antyrządowych protestów, „lekka ręką” wydała prawie 15 mln hrywien na 1000 hełmów;
  https://strana.ua/news/94617-natshvardija-zakupila-1000-shlemov-na-14-800-000-hrn.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennośc. W jednej z podkijowskich miejscowosci do domu należącego do dyrektora „Kiewobłenergo’, zajmujacego się dostarczaniem energii elektrycznej na terenie obwodu kijowskiego, wdarła się banda rabusiów. W wyniku tortur jakie wobec niego zastosowali by wymusić wydanie im pieniędzy oraz kosztowności dyrektor zmarł;
  http://korrespondent.net/city/kiev/3889676-hrabytely-zabyly-do-smerty-hlavu-kyevoblenerho

  Polubione przez 1 osoba

 5. Ukromedia w szoku po udzielonym, jakis czas temu, przez byłego szefa ukraińskich kolei państwowych „polskiego specjalistę” Wojciecha Balczuna w mediomatołach.pl (‚Onet.pl’) wywiadzie w którym m.in opowiedział ze cieszy sie głównie z tego że UDAŁO MU SIE POWRÓCIĆ ŻYWYM Z UKRAINY 🙂
  http://korrespondent.net/business/companies/3889665-balchun-nazval-svoy-dostyzhenyia-v-ukrayne-vyzhyl-y-vernulsia
  https://strana.ua/news/94735-eks-hlava-ukrzaliznytsi-vojtsekh-balchun-rasskazal-o-svoem-opyte-v-ukraine.html
  http://finance.net.ua/balchun-nazval-svoi-dostizheniya-v-ukraine-vyzhil-i-vernulsya/

  Polubione przez 2 ludzi

  • A co na ten temat pisze najbardziej „niezależne” polskie medium?

   Czy Kopacz z Dudą, razem pochylili się nad tą tragedią będącą skutkiem prowadzonej przez nich polityki wobec Ukraińców?

   Ile jeszcze musi być ofiar, żeby oni zechcieli łaskawie zareagować?

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Koleje Rosyjskie uruchomiły regularne połączenia na nowej trasie Żurawka – Millerowo. Pod koniec jesieni mają zostać uruchomione też połączenia pasażerskie. Ten odcinek trasy, który przebiega przez obwody rostowski i woroneski, omijając terytorium Ukrainy, ma długość 137 km.
  Dążenie Kijowa do maksymalnego uniezależnienia się od Rosji doprowadziło do poważnych strat. Głównie materialnych. Teraz dołączy do nich tranzyt kolejowy.
  https://pl.sputniknews.com/opinie/201709256341797-sputnik-koleje-rosyjskie-ukraina/

  Polubione przez 1 osoba

 7. Koniec marzeń o autostradach na Ukrainie?

  Pełniący obowiązki szefa Państwowej Agencji Dróg Ukrainy Sławomir Nowak oświadczył, że budownictwo płatnych dróg na Ukrainie może rozpocząć się nie wcześniej jak za 3-4 lata. Na przeszkodzie stoją jak zwykle władze w Kijowie, które do teraz nie wprowadziły niezbędnych zmian w ustawodawstwie
  http://zik.ua/pl/news/2017/09/25/nowak_poinformowa_kiedy_na_ukrainie_zaczn_budowa_patne_drogi_1174069

  Polubione przez 1 osoba

 8. KIedy Pan Balczun chciał podwyższyć opłaty za tranzyt został zbesztany i oskarżony o wszystko co złe. Po dymisji Polaka jednak władze w Kijowie przemyślały sprawę i stwierdziły, ze …podwyżki opłat sa konieczne.
  Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman uważa, że „Ukrzaliznycia” znalazła się w sytuacji, kiedy jest zmuszona podjąć kroki w celu podniesienia taryf na przewóz ładunków, ale będzie to mniej niż 22,5%.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13640-taryfy-przewozowe-hrojsman-ma-nadzieje-ze-ukrzaliznycia-i-przedsiebiorcy-sie-dogadaja.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Na swój ciężki los na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie, pożaliła się znana ukraińska „euromajdaniara”, z tego powodu onegdaj „wyproszona” z Krymu, Liza Boguckaja. Jak napisała na FB wyszła na spacer z psem, a w międzyczasie odcięto jej prąd ( podobno dosłownie bo druty pocięto cążkami) za to ze nie zapłaciłą na czas rachunków które jej przysłano…
  >https://www.facebook.com/liza.bogutskaya/posts/1600831873300217?pnref=story

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Obejrzałem film z przysięgi WOTowców.
  Trochę lat temu byłem na przysiędze syna kolegi jeszcze z Instytutu w Szkole Oficerskiej w Dęblinie. Zauważyłem, że zmienił się tekst. Przybyło „tak mi dopomóż Bóg”.
  Rodzina kolegi jest niewierząca.

  Polubione przez 1 osoba

 11. Wielka zdrada w Kijowie. „dziennikarz „ukropatriota’ pozalił się że na jednej z ulic dwójka męzczyzn wykrzykiwała „Sława Republice Ługańskiej!”, jego dziewczyna postanowiła odkrzyknąć im „Sława Ukrainie” za co otrzymała „oklep”, podobnie jak inny „ukropatriota’ ktory przybył jej na „odsiecz”;
  https://www.obozrevatel.com/kiyany/nastoyaschie-otmorozki-v-kieve-izbili-devushku-za-slova-slava-ukraine.htm

  Polubione przez 1 osoba

  • Po siedmiu miesiącach się ocknął, a swoją droga to ciekawe że go nie zastanowiło ze „nacjonalizacja” była zima, wtedy zakłady niby upadły WIĘC Z CZEGO SIĘ TE „TYSIĄCE LUDZI BEZ PRACY” (jak napisano w tym „artykule”) UTRZYMUJE? Albo dlaczego nie zwiali na ‚wolną i demokratyczną” Ukrainę, przecież przejścia graniczne cały czas działają?

   Polubione przez 2 ludzi

    • Do roboty raczej jeżdżą, bo taka sytuacja co opisali w tym artykule ma miejsce na terytorium „wyzwolonym” przez Kijów. Prosty przykład, KOPALNIE, po stronie „wyzwolonej” tamtejsze prokijowskie władze alarmuja ze z powodu tego ze są NIECZYNNE grozi im zalanie, a co za tym idzie katastrofa ekologiczna dla całego regionu. Z kolei po stronie „okupowanej” (wg Kijowa) kopalnie cały czas pracują , jakiś czas temu w jednej z nich miał miejsce „zawał” i tamtejsze słuzby ratownicze (republikańskie) prowadziły akcje wydobycia uwięzionych górników…

     Polubione przez 2 ludzi

 12. Ukrobezpieka (SBU) wzieła na ‚cel” za „bezprawny wjazd na terytorium Ukrainy’, czyli odwiedzenie „okupowanego” Krymu, kolejne osoby i ukarała ich zakazem wjazdu na terytorium Ukrainy. Tym razem padło na dwóch…brytyjskich sportowców, którzy wzięli udział w zawodach sportowych organizowanych na Krymie;
  http://korrespondent.net/ukraine/3889861-sbu-zapretyla-vezd-v-ukraynu-dvum-brytanskym-sportsmenam

  Polubione przez 1 osoba

 13. Pojawił się zapis i tekst rozmowy jaka odbył rosyjski ‚pranker Leksus”, który przedstawił się jako „sekretarz Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy Turczynow”, ze specjalnym wysłannikiem USA d/s Ukrainy Kurtem Volkerem. Volker poinformował m.in że spotka sie ze specjalnym wysłannikiem Prezydenta Rosji Władisławem Surkowem 7 października w Belgradzie, okazało się takze że napisał osobiście list do Surkowa (!) w którym miał go przekonywac do potrzeby rozmieszczenia „sił pokojowych” na całym terytorium republik z Donbasu. Miał stwierdzić takze że próba ataku sił ukraińskich na Donbas (tzw. scenariusz chorwacki o którym „pieją” ukromedia) byłby WIELKA KATASTROFA DLA KIJOWA, że armia rosyjska jest wielokrotnie silniejsza niż kiedykolwiek będzie armia ukraińska. Dodał także że za takie postępowanie Ukraina może stracić poparcie międzynarodowe, a także że ani Rosja nie zmierza walczyć z USA, ani USA z Rosją [za Ukrainę];
  https://strana.ua/news/94834-pranker-leksus-volker-i-turchinov-hlavnye-zajavlenija-video-i-tekst.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. O „bandytach ATO” jeszcze słów parę. Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała ilu „uczestników tzw. operacji ATO” obejmie uchwalona niedawno i podpisana przez Porosznke specjalna amnestia dla „bojców ATO” którzy popełnili w jej trakcie różnorakie przestępstwa. Według danych prokuratury obejmie ona ponad 1700 „uczestników ATO”, z czego 1195 miało brać bezpośredni udział w walkach;
  https://strana.ua/news/94872-v-hpu-rasskazali-o-chisle-potentsialno-amnistirovannykh-uchastnikov-ato.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.