Wojna domowa na Ukrainie 27/28.09.2017r.- 945/946 dzień od nowego rozejmu.


Gdy na dobre jeszcze nie rozpoczęto akcji gaszenia pożaru w centralnym składzie amunicji do broni ciężkiej w pobliżu wsi Kalinówka koło Winnicy, a już pojawiły się pierwsze spekulacje, co jest jego przyczyną. Oczywiście chodzi tu, jak to określił ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman, enigmatyczny „czynnik zewnętrzny” a w domyśle „ruskich dywersantów”.

Podobnego zdania jest doradca prezydenta Petra Poroszenki, Jurij Biriukow, który już wczoraj rano stwierdził, że „trwający od ponad 12 godzin pożar składów amunicji w Kalinówce w środkowej części Ukrainy mógł być wywołany za pomocą drona”.

„Żołnierz z jednego z posterunków (w składzie amunicji) zdążył zawiadomić o dziwnym dźwięku. Kilka sekund później rozpoczęły się wybuchy. Teren był dobrze ochraniany, więc wszystko wskazuje na drona
— napisał Jurij Biruikow na swojej stronie na Facebooku.

Wcześniej premier Wołodymyr Hrojsman, który był w miejscu wydarzeń w nocy z wtorku na środę, oświadczył, że przyczyną pożaru mogły być „czynniki zewnętrzne”. Wojskowa prokuratura Ukrainy, która prowadzi w tej sprawie postępowanie, zakwalifikowała pożar jako dywersję.

Pożar wybuchł w składzie amunicji ukraińskiej armii we wtorek około godz. 22:00 czasu lokalnego (21:00 czsu polskiego) i objął około 10% powierzchni składów, z tym że tej najważniejszej gdzie złożona była amunicja. Kalinówka to prawie 30-tysięczne miasto, położone 30 km na północ od centrum obwodowego, liczącej 370 tys. mieszkańców Winnicy.

Na około 60 hektarowym terenie składu amunicji do broni ciężkiej znajdującego koło miejscowości Kalinówka zgromadzono 188 tysięcy ton pocisków, głownie artyleryjski, ale także czołgowych oraz rakietowych, np. do systemów rakiet „Grad”, które stały się sławne podczas najcięższych ostrzałów prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy ATO na cele i ludność cywilną zbuntowanych republik donbaskich. Poza tym znajdowały się tam rakiety do systemów „Smiercz” i „Huragan”, a więc najbardziej śmiercionośna broń jaka jest w posiadaniu ukraińskiej armii.

Jak poinformował wczoraj rano ukraiński Sztab Generalny, w ciągu nocy ewakuowano prawie 22 tysiące ludzi i około 500 rodzin wojskowych. Zaś z całego okręgu kalinowskiego ewakuowano 28 tysięcy 300 osób, z czego 20 tysięcy zostało ewakuowanych własnym transportem, z punktów ewakuacyjnych – 8,3 tys. osób.

Do likwidacji skutków eksplozji w składzie amunicji w Kalinówce ściągnięto na miejsce 691 ludzi i 149 pojazdów, 30 osób z personelu medycznego i 10 karetek pogotowia ratunkowego.

Zablokowano też trasę samochodową Winnica-Kijów. Natomiast ukraińskie koleje zmieniły trasy 14 pociągów, zamknięto też przestrzeń powietrzna w promieniu 50 km od Kalinówki. Na miejsce przybył ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman. Jak podkreślił, sytuacja jest poważna, ale władze ją kontrolują. Poinformował też, że wybuchające pociski mogą spadać w promieniu 5 kilometrów od płonącego arsenału. Do Kalinówki przyjechali też szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i szef Sztabu Generalnego.

To nie pierwszy w tym roku duży pożar składów amunicji na Ukrainie. W marcu płonęły i eksplodowały składy amunicji w Bałakliji w obwodzie charkowskim, a kilka dni wcześniej magazyn amunicji na terytorium strefy ATO na zachód od Mariupola.

Przypomnę, że po upadku Związku Radzieckiego w ukraińskich magazynach były broń i amunicja warte kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Zachodnie szacunki wspominały o kilkunastu tysiącach systemów artyleryjskich, dziesięciu tysiącach wozów opancerzonych i podobnej liczbie czołgów, jakie znajdowały się w roku 1991, na początku ukraińskiej niepodległości, w tamtejszych magazynach. Było tam również inne uzbrojenie, które wyciekało do nielegalnych handlarzy bronią. Pełnymi garściami korzystał z tego „źródła zaopatrzenia” najsłynniejszy zaś z nich był Wiktor But, który w wyniku koronkowej operacji amerykańskich służb specjalnych został najpierw pojmany w Tajlandii, potem wydany Amerykanom i dwa lata temu za nielegalny handel skazano go w Nowym Jorku na 25 lat więzienia i kilkanaście milionów dolarów grzywny.

Oczywiście te niedobory na masową skalę zhandlowanych zapasów amunicji i uzbrojenia teraz trzeba, gdy Zachód zaczął ukraińskim władzom patrzeć na ręce, należy jakoś zamaskować, więc pomysłem najprawdopodobniej jest ich spalenie. Po tym trudno już będzie policzyć ile pocisków wyleciało w powietrze a ile się stamtąd ulotniło w inny sposób. Na przykład, wg. szefa komitetu Wierchownej Rady ds. narodowego bezpieczeństwa i obrony Serhij Paszynski, tylko na skutek pożaru w składzie amunicji w Bałakliji Ukraina straciła zapasy warte 1 mld dolarów.

„To niedopuszczalne, ponieważ nie jesteśmy takim bogatym krajem, żeby sobie na to pozwolić” – powiedział Paszynski.

Poza tym, ukraińskie zapasy amunicji zostały pomniejszone w ciągu ostatniego ćwierćwiecza „niepodległości” Ukrainy o to, co przez te dekady ona sprzedała za granicę, głównie do krajów afrykańskich. Jeszcze 3 lata temu ukraiński MON wystawiał na sprzedaż pociski kalibru 122, czy 203 mm liczone w dziesiątkach tysięcy sztuk.

Tak więc doszukiwanie się obecnie jakiś rosyjskich macek w tych pożarach ukraińskich składów amunicji jest po prostu odwracaniem uwagi przez ukraińskie skorumpowane do cna władze od ich prawdziwych sprawców, czyli ukrycia dokonanych tam na masową skalę nadużyć.

Jak to powiedział Grek Zorba: „taka piękna katastrofa”

https://web.facebook.com/volodymyrgroysman/?rf=276941762511134&_rdc=1&_rdr,

https://web.facebook.com/yuri.biriukov?_rdc=1&_rdr,

http://www.defence24.pl/670004,ukrainski-sklad-amunicji-zaatakowany-przez-drona,

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-pozar-skladow-amunicji-na-ukrainie-mogl-spowodowac-dron,nId,2445780,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatnich dwóch dób sytuacja na donieckim odcinku frontu była raczej stabilna i ukształtowała się obecnie na niskim poziomie wrogich działań zbrojnych podejmowanych przez ukraińskie siły ATO wobec ludności DRL.

I tak, przedwczoraj, ukraińscy żołnierze, przy użyciu: czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 25 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie dziesięciu miejscowości. W wyniku tych ostrzałów, został uszkodzony jeden dom prywatny znajdujących się na przedmieściach Dokuczajewska na południe od Doniecka. Poza tym, na odcinku donieckie lotnisko-Spartakus-dzielnica przemysłowa w Jasinowatej, ukraińscy żołnierze od godziny 20:20 prowadzili ostrzał, przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy kaliber 120 i 82 mm, na powstańcze stanowiska obronne.W tym samym czasie ukraińscy żołnierze prowadzili przy użyciu moździerzy i broni maszynowej ostrzał okolic Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki.

Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 17 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w rejonie 9 znajdujących się tam miejscowości.

Natomiast w dniu dzisiejszym od wczesnych godzin rannych, nie wiadomo dlaczego, sytuacja na tym odcinku frontu pogorszyła się znacznie, bo już we wczesnych godzinach rannych (około 06:40 czasu lokalnego) ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał przy użyciu moździerzy celów cywilnych we wsi Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka. W wyniku tego zostały tam uszkodzone trzy domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Pawłunowskogo nr. 93, 97 i 99.

Poza tym przedwczoraj na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: automatycznych wyrzutni granatów oraz ręcznych granatników przeciwpancernych i broni maszynowej, 5 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie następujących miejscowości: Frunze, Bieriezowskoje, Smiełoje i Łozowoje.

W ciągu minionej doby, na tym samym odcinku frontu, sytuacja zmieniła się niewiele, bo ukraińscy żołnierze przy użyciu tej samej broni co dzień wcześniej, również 5 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie następujących miejscowości: Frunze, Prisziba i Łogwinowa.

Raporty dobowe za dwa poprzednie dni udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej akcję pacyfikacyjną pod pretekstem tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO):

Прес-центр штабу АТО
26 września o 17:40

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 26 вересня 2017 року
Від початку сьогоднішньої доби у районі проведення АТО російсько-окупаційні угруповання тричі обстрілювали наші позиції.
Так, на Донецькому напрямку бойовики зранку відкривали вогонь з протитанкового гранатомету по українських укріпленнях поблизу шахти Бутівка. А близько 15.00 ворог майже годину бив з гранатомету і стрілецької зброї по наших захисниках на підступах до Авдіївки.
На Приморському напрямку противник застосовував озброєння БМП, декілька видів гранатометів та стрілецьку зброю поблизу Водяного.
Під час двох обстрілів з боку окупантів бійці АТО відкривали вогонь на ураження. З опівночі втрат серед наших військовослужбовців немає”.
Zobacz tłumaczenie

Wczoraj o 05:14

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 26.09.2017 року.
Наприкінці минулої доби обстановка у районі проведення АТО не зазнала суттєвих змін. Вже за типовою тактикою російсько-окупаційні угруповання активізували обстріли наших позицій у період після 18 години.
Так, на Донецькому напрямку бойовики тричі били по околицях Авдіївки з різних видів гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї. Українські захисники вогнем у відповідь жорстко припиняли активність ворога. У результаті цього протистояння, близько 18 години, отримав поранення один військовослужбовець. Зараз постраждалий перебуває у військово-медичному лікувальному закладі, стан його здоров’я задовільний. Крім того, наприкінці доби під гранатометними обстрілами опинились наші укріплення біля Кам’янки та шахти Бутівка.
На Приморському напрямку противник також застосовував гранатомети на підступах до Мар’їнки, великокаліберні кулемети біля Широкиного, а з озброєння БМП бив у районі Гнутового.
На Луганському напрямку проросійські найманці двічі зі стрілецької зброї відкривали вогонь неподалік Кримського.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 15 разів порушили перемир’я. Під час 12 обстрілів бійці АТО симетрично відповідали ворогу. У результаті бойових дій один український захисник отримав поранення”.
Zobacz tłumaczenie

13 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 27 вересня 2017 року
Від початку сьогоднішньої доби обстановка у районі проведення АТО залишалась напруженою. Російсько-окупаційні угруповання під час обстрілів активно застосовували зброю, калібр якої перевищує 100 міліметрів.
Так, вночі, упродовж майже двох годин, бойовики двічі били з танку поблизу Авдіївки. На підступах до цього прифронтового міста противник випустив і 10 мін калібру 120 міліметрів та 13 мін калібру 82 міліметри. Також найманці обстрілювали Авдіївську промзону з гранатометів різних видів. Крім того, під вогонь ворожого 120-міліметрового міномету потрапили укріплення сил АТО біля Пісків. А стрілецька зброя окупанта працювала неподалік Кам’янки.
На Приморському напрямку бойовики били із 82-міліметрового міномету на околицях Талаківки, а з гранатометів поблизу Гнутового. Також під вогнем великокаліберних кулеметів опинились наші опорні пункти неподалік Мар’їнки.
На Луганському напрямку з опівночі зберігався режим тиші.
Загалом від початку доби незаконні збройні формування 7 разів порушили перемир’я. Внаслідок бойових дій втрат серед українських захисників немає”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 27.09.2017 року.
Наприкінці минулої доби інтенсивність обстрілів наших позицій з боку російсько-окупаційних угруповань дещо зменшилась. Після 18 години противник не застосовував міномети та інше важке озброєння, проте повного дотримання режиму тиші не було.
Так, ввечері проросійські найманці й надалі продовжували обстрілювати захисників Авдіївки. Щоправда, тепер використовуючи лише стрілецьку зброю. Крім того, на Донецькому напрямку ворожі гранатомети різних видів працювали поблизу Пісків, а великокаліберні кулемети – на підступах до Невельського.
На Приморському напрямку вночі окупанти обстріляли сили АТО у районі Широкиного та Талаківки.
На Луганському напрямку ввечері під гранатометний вогонь противника потрапили наші опорні пункти у районі Лобачевого та Станиці Луганської. А факти використання бойовиками стрілецької зброї зафіксовані біля Кримського.
Загалом, за минулу добу незаконні збройні формування 15 разів порушили перемир’я. Українські військові 9 разів вогнем у відповідь примушували ворога дотримуватись режиму тиші. Унаслідок бойових дій втрат серед наших захисників немає”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótki film o zranionej w wyniku ukraińskiego ostrzału starszej kobiety w miejscowości Jasinowata:

I jeszcze z Zajcewa:

A także z Zajcewa oraz Gorłówki:

***

Opłaty za gaz dla ludności w DRL pozostają w tym sezonie grzewczym bez zmian i wynoszą:

Na koniec kilka zdjęć:

Uczniowie z szkoły muzycznej nr. 1 z Doniecka wzięli udział w festiwalu muzycznym młodzieżowych orkiestr dętych w Sewastopolu na Krymie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

65 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27/28.09.2017r.- 945/946 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam z doskoku, kilka dni mnie nie będzie odpocznę od komputera i TV 🙂

  Nawałnica, która przeszła przez Zakarpacie w zeszły weekend spowodowała ogromne starty dla zakarpackiego leśnictwa – zniszczone zostały około 300 hektarów lasu-poinformowała Dyrekcja Lasów Zakarpacia. http://zik.ua/pl/news/2017/09/20/na_zakarpaciu_nawanica_zniszczya_300_hektarw_lasu_1170817
  Komentarz: A na zdjęciu przewodnim jest tylko jedno powalone drzewo, Dyrekcja Lasów pragnie zapewne przerzucić winę za nielegalny wyrąb lasów ( o czym grzmią ekolodzy od kilku lat) na na czynnik naturalny.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OSW o nowej ustawie oświatowej na Ukrainie.
  Jak można wyczytać rząd Węgier dostawał zapewnienia przed wejściem w życie ustawy, ze niekorzystne dla ich rodaków zapisy zostaną zmienione. Jednakże strona ukraińska złamała dane słowo i wprowadziła swoją wersję „ustawy językowej”.
  Reakcja władz Węgier (podobnie jak Rumuni i Rosji) była bardzo ostra. Tylko polski rząd zrezygnował z walki o polskie szkoły.
  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2017-09-27/ukraina-uderzenie-w-szkolnictwo-mniejszosci-narodowych

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Ukraińcy kupują mniej produktów spożywczych. W pierwszej połowie 2017 roku sprzedaż produktów ogólnie spadła o 6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
  Szczególnie mocno spadła sprzedaż „drogich” produktów: mięsa napojów alkoholowych itd
  Mieszkańcy Ukrainy oszczędzają na żywności-z powodów finansowych.
  Jak łatwo wywnioskować najbardziej narażonymi na głód są najbardziej bezbronni: emeryci i renciści, wraz z „reformą” zdrowia na Ukrainie powstały podwaliny do masowego uśmiercania staruszków.
  I jeszcze takie małe wtrącenie. Co prawda w danych pojawia się , że spadło spożycie wódki, niemniej prawdopodobnie zamiast wody ognistej z akcyzą, Ukraińcy przerzucili się na bimber.
  http://ubr.ua/market/trade/ukraintsy-perekhodjat-na-khleb-i-vodu-hosstat-3854275

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem Narodowy Bank Ukrainy jak zwykle szuka winnych spadku wartości ukraińskiej walutyi jak zwykle winni są wszyscy inni tylko nie on sam. Tym razem winną za ostatni „pad hrywny” obarczone zostały ukromedia, gdyz to ich „spekulacje że hrywna straci na jesień”, miały własnie „nakręcić panik” na rynku walutowym;
  http://korrespondent.net/business/financial/3890800-v-natsbanke-obvynyly-smy-v-devalvatsyy-hryvny

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Zdrad w Europarlamencie, gdzie wystąpiła dwójka opozycyjnych wobec obecnego reżimu kijowskiego działaczy, czyli ukraińska prawniczka i działaczka społeczna Tatiana Montjan oraz ukraiński dziennikarz Rusłan Kocaba represjonowany za odmowę „służby wojskowej” w tzw. operacji ATO. Jak mozna się spodziewać nie wychwalali oni „sukcesów” obecnego reżimu kijowskiego w „reformowaniu” oraz „demokratyzowaniu” Ukrainy, a wprost przeciwnie „dowalali” mu ile wlezie;
  >https://www.youtube.com/watch?v=w0B8fEfHkm4
  >https://www.youtube.com/watch?v=62yZmndJMPw

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ukraińska codziennosć, czyli w nocy na dworcu kolejowym „pijany kucharz z Charkowa’ postanowił „wypróbować” swoje noże na miejscowych taksówkarzach. Wezwana na miejsce policja ustaliła że „kucharz” miał takze pistolet z amunicją, podobno miał to być prezent dla jego zony…
  http://varta1.com.ua/u-lvovi-p-yanyj-kuhar-z-harkova-mayuchy-pry-sobi-nozhi-ta-flober-vchynyv-konflikt-z-taksystamy-na-vokzali-foto/

  Polubione przez 1 osoba

 7. UKROSZAJBA ciąg dalszy. Ukromedia informują ze list byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do prezydenta Rosji Władimira Putina został poddany ekspertyzom lingwistycznym by „zidentyfikować w nim oznaki separatyzmu” !!! Jednak eksperci takowych się nie dopatrzyli…
  https://112.ua/politika/lingvisticheskaya-ekspertiza-ne-ustanovila-priznakov-separatizma-v-zayavleniyah-yanukovicha-i-ego-pisme-putinu-sud-413442.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. A tymczasem szykowały sie kolejne „fajerwerki” na Ukrainie. Naczelny Prokurator Wojskowy Ukrainy Matios poinformował że na jednej z baz wojskowych gdzie składuje się m.in pociski balistyczne do wyrzutni „Toczka – U” zatrzymano kompletnie pijanych oficerów ukraińskiej armii…
  https://112.ua/obshchestvo/pravoohraniteli-zaderzhali-dvuh-ohranyavshih-sklad-boepripasov-dlya-raket-tochka-u-oficerov-v-netrezvom-sostoyanii-413423.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Ciekawostka, czyli projekt stworzenia „sieci monitorującej” linię „frontu” na Donbasie, tak by rejestrować wszystkie ostrzały terytoriów republik noworosyjskich ze strony sił prokijowskich, w linku plany sieci oraz jej dane techniczne;
  http://veche-info.ru/news/4689
  Projekt wygląda całkiem realistycznie, ale jak znam życie Kijów od razu stwierdzi ze godzi to w jego ‚suwerenność terytorialną”…

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Zwycięstwo węgiersko – rumuńskie nad Ukrainą? ‚Generalissimus” Poroszenko nie wykluczył ze nowa „reforma oświatowa” którą miano wprowadzić na Ukrainie, a która wywołała żarliwe protesty zarówno ze strony Wegier jaki i Rumunii, które oskarżyły Kijów o naruszania praw mniejszosci narodowych, może zostać zmieniona. Według Poroszenki zmiany moga byc wprowadzone po konsultacjach z radą Europy oraz państwami sąsiednimi;
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2017/09/28/7156642/

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Ambasador USA na Ukrainie stwierdziła ze amerykańskie firmy i fundusze inwestycyjne są zainteresowane prywatyzacją na Ukrainie praktycznie we wszystkich sektorach ukraińskiej gospodarki, w szczególnosci w rolnictwie i energetyce. Ale do tego potrzebne jest zapewnienie im przejrzystych i konkurencyjnych warunków;
  http://biz.nv.ua/ukr/economics/ssha-nazvali-kljuchovi-umovi-dlja-uchasti-v-ukrajinskij-privatizatsiji-1930118.html
  Ps. Najlepiej wieczyste zwolnienie z jakichkolwiek podatków…

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Ciąg dalszy złych wieści dla Kijowa z Parlamentu Europejskiego, gdzie w dniu dzisiejszym pokazano, zakazany na Ukrainie, film dokumentalny o zamordowanym w Kijowie w kwietniu 2015 roku, przez neobanderowców ukraińskim dziennikarzu oraz pisarzu Ołesiu Buzynie. W filmie tym m.in padają stwierdzenia o tym ze obecna Ukraina stała się krajem w którym można zostać zamordowanym za inne niż „preferowane” przez władze w Kijowie poglady;
  http://vesti-ukr.com/politika/258483-my-zhivem-v-strane-v-kotoroj-za-ubezhdenija-ubivajut-v-evroparlamente-pokazali-zapreshchennyj-v-ukraine-film-pro-olesja-buzinu

  Polubione przez 2 ludzi

 13. O dziwo wsród ukraińskich internautów pojawiły się masowe głosy oburzenia po decyzji jednego z sądów w obwodzie żytomierskim, który skazał dwie osoby na 9 lat wiezienia za to ze miały wspomagać na YouTube działalność jednego z „separatystycznych kanałów”. Ukraińscy internauci stwierdzili m.in że zasądzone wyroki sa wyższe od tych które zasądzono (takze w ukraińskich sądach) zwyrodnialcom z tzw. ukraińskich baonów ochotniczych (np. „Tornado”) za popełnione przez nich morderstwa, gwałty oraz grabieże;
  https://strana.ua/news/95567-vasilets-i-timonin-bespretsedentno-zhestkij-prihovor-vozmutil-sotsseti.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.