Wojna domowa na Ukrainie 30.09.2017r.- 948 dzień od nowego rozejmu.


W związku z przyjęciem stanowiska w radzie nadzorczej od rosyjskiej firmy „Rosnieft” przez byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera, niemieckie media w dniu wczorajszym postanowiły się z nim bezpardonowo rozprawić.

I tak „Passauer Neue Presse” pisze, że:

„To zła i podejrzana decyzja, jeśli były kanclerz Niemiec godzi się, aby wybrano go do rady nadzorczej koncernu (Rosnieft, DW), którego udziałowcem większościowym jest państwo rosyjskie. Dawny kanclerz, dysponujący finansowanym przez państwo biurem w Berlinie, nie jest całkowicie osobą prywatną. Także na emeryturze jego powinnością jest reprezentowanie niemieckich interesów, a nie interesów innego, częściowo wrogiego kraju sąsiedzkiego. SPD należy się współczucie. Oprócz niedawnej porażki wyborczej socjaldemokraci dostają na dodatek cięgi za upór swego dawnego przewodniczącego. Biedne SPD! Biedne Niemcy!”

Podobnego zdania jest gazeta „Reutlinger General-Anzeiger”, która zauważa, że:

„„Schröder jest zachodnim sumieniem Putina, jego ambasadorem i wytrychem do różnych drzwi. Jest niemieckim Gerardem Depardieu. Po załatwieniu Gazpromowi budowy gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego ma on teraz utorować koncernowi Rosnieft drogę na Zachód i do Niemiec. To, że Rosnieft w związku z aneksją Krymu i konfliktu we wschodniej Ukrainie jest objęty sankcjami UE, nie trapi byłego kanclerza. W tej kwestii przejawia on zdumiewający brak instynktu. Ale być może Niemcy są niesprawiedliwi: Schroeder chce przecież tylko ich dobra – bezinteresownie i uczciwie”.

Natomiast „Badische Zeitung” przypomina:

„To jest różnica, czy przez państwowy koncern, na który Unia Europejska z uzasadnionych powodów nałożyła sankcje, i który stosuje podejrzane metody w celu zniszczenia konkurentów w Rosji oraz wspiera zastrzykami gotówki autorytarne rządy Wenezueli, zostaje zwerbowany były kanclerz, czy też osoba prywatna. Jako były szef rządu Schröder ma sporą emeryturę i prawo do przyzwoitego biura.

Kosztuje ono niemieckiego podatnika ok. 560 tys. euro rocznie – i słusznie, bo kanclerz, nawet emerytowany, pozostaje w dalszym ciągu przedstawicielem Republiki Federalnej. Dlatego musi reprezentować sobą wyższy poziom moralności i przyzwoitości niż przeciętny zjadacz chleba”.

Zaś gazeta „Mitteldeutsche Zeitung” dodaje, iż:

„Rosnieft, kontrolowany przez Kreml, jest narzędziem, po które w polityce zagranicznej sięga Władimir Putin. O tym oczywiście dobrze wie były kanclerz Schröder i dlatego można założyć, że nie obchodzi go, jak jest postrzegany w Niemczech. Oby tylko kasa się zgadzała. No i niech mu to służy. Nikt jednak nie powinien wierzyć w bajkę, którą zresztą on sam rozpowszechnia, że wykonuje tylko swoją pracę, ponieważ chce przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Niemiec”.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” koncentrowała się nad tematem szkodliwości decyzji Schrödera dla Niemiec:

„Gerhard Schröder pozwalając na to, żeby go wybrano do rady nadzorczej koncernu energetycznego Rosnieft, niszczy dobrą reputację urzędu kanclerza Niemiec. Ponieważ przyjmując to stanowisko nie występuje ani jako „ambasador” stosunków niemiecko-rosyjskich, ani też jako osoba prywatna, tylko jako były kanclerz Niemiec. (…) A były kanclerz Niemiec nie osobą prywatną, tak jak nie był nią podczas pełnienia swego urzędu.

Angażowanie się na wysokim stanowisku w przedsiębiorstwie, które służy skorumpowanej autokracji i tuszuje jej przestępstwa, nie znaczy nic innego, jak przykładanie własnej ręki do tego wszystkiego. A mimo to Schröder tak właśnie czyni. Jest mu obojętne co o tym sądzą inni, ponieważ wpisuje się to w jego charakter jako człowieka, pozującego na twardziela, no i służy poprawie jego prywatnego budżetu. Nigdy dotąd żaden kanclerz Niemiec nie upadł tak nisko”.

Przypomnę, że były kanclerz Niemiec- Gerhard Schroeder przez akcjonariuszy firmy „Rosnieft” został wybrany wczoraj (29 września br.)na członka rady nadzorczej tego największego rosyjskiego koncernu energetycznego „Rosnieft”. Jak informują rosyjskie media, były kanclerz ma szansę nawet zostać przewodniczącym rady nadzorczej „Rosnieftu”.

Jego kandydatura spotkała się już wcześniej z ostrą krytyką. Kanclerz Angela Merkel skrytykowała zaangażowanie byłego kanclerza na rzecz rosyjskiego koncernu państwowego (do Rosji należy 70% udziałów „Rosnieftu”). Poza tym firma ta jest jednym z przedsiębiorstw ukaranych przez UE sankcjami po przyłączeniu się Krymu do Rosji.

Dosadniej niż kanclerz Merkel o planach Schroedera wypowiedział się sekretarz generalny CSU Andreas Scheuer, nazywając Gerharda Schroedera „rosyjskim najemnikiem”. Podobnie eurodeputowany z partii Zielonych Reinhard Buetikofer, który w Niemczech należy do jednych z krytyków projektu Nord Stream, nazwał byłego kanclerza „płatnym sługą polityki Putina”.

Natomiast szef SPD (a więc partii, do której należy Gerhard Schröder) Martin Schulz dystansował się w wywiadach prasowych od pozycji swojego partyjnego kolegi. Schulz podkreślał, że były kanclerz po zakończeniu kariery „nie jest całkowicie prywatną osobą”, szczególnie wtedy, gdy chętnie „wtrąca się” do niemieckiej polityki, a to właśnie Schroeder chętnie robi. Tuż po wyborach parlamentarnych, kiedy Schulz zapowiedział, że jego partia nie będzie kontynuować wielkiej koalicji i przechodzi do opozycji, Gerhard Schröder wyjawił swoje wątpliwości mówiąc, że:

„Nie wiem, czy było to rozsądne – stwierdził. Przy tej samej okazji ponaglił w sprawie zakończenia sankcji wobec Rosji”.

Za to sami Rosjanie nie szczędzą pochwał i wzniosłych tonów na temat tej zaskakującej nominacji byłego kanclerza Niemiec. I tak, np. rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział w wywiadzie dla dziennika „Die Welt”, że nominacja Schroedera na szefa „Rosnieftu” to „wydarzenie o wielkim znaczeniu”. Bowiem Aleksander Nowak jest przekonany, że funkcja sprawowana przez byłego kanclerza przyniesie pozytywne efekty dla zaufania rynków i będzie impulsem do „naprawy i rozwoju stosunków między Rosją a Europą”. Minister energetyki zapowiedział również, że Gerhard Schröder będzie „niezależnym członkiem rady nadzorczej”, na czym mogą skorzystać także Niemcy:

„Kiedy tacy ludzie trafiają do przedsiębiorstw, oznacza to jednocześnie, że zyskują one na otwartości i wyrozumiałości” – nie hamując swego entuzjazmu wyjaśnił rosyjski minister.

Ja ze swej strony sądzę, że przede wszystkim prowadzona obecnie w niemieckich mediach nagonka na byłego kanclerza Niemiec, wynika w głównej mierze z zazdrości, bo żaden inny niemiecki polityk nie dostąpi takiego biznesowego wyróżnienia. Zaś udawane oburzenie kłuci się z naczelną zasadą kapitalizmu, że: „żaden pieniądz nie śmierdzi”. Co właśnie udowadnia obecnie Gerhard Schröder.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajszy dzień i miniona noc, wskazują że szybkie zakończenie wrogich działań zbrojnych junty kijowskiej przeciwko części swoich obywateli na południowym-wschodzie kraju jak na razie nie ma co liczyć. Oni będą kąsać ile się tylko im jeszcze uda.

I tak, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu: czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników oraz broni maszynowej, aż 40 prowadzili ostrzał terytorium DRL w rejonie 15 miejscowości. W porównaniu do wcześniejszej wrogiej aktywności ukraińskich sił ATO, dzień wczorajszy cechował się skokowym jej wzrostem.

Poniżej jeszcze statystyka ostrzałów za miniony tydzień w postaci graficznej:

Podobnie sytuacja wyglądała minionej doby na ługańskim odcinku frontu, gdzie od dwóch dni utrzymuje się wzmożony poziom napięcia wywołany prowokacyjnym ostrzeliwaniem stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

I tak, w ciągu poprzedniej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego rodzaju granatników i broni maszynowej, 9 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, a tam rejon następujących miejscowości: Frunze, Kalinowa, Żiełoboka i Łozowego. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 30 pocisków moździerzowych.

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
15 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 29 вересня 2017 року
Сьогоднішня доба у районі проведення АТО розпочалась інтенсивними обстрілами українських позицій на Донецькому напрямку.
Вночі, неподалік селища Піски, бойовики з великокаліберних кулеметів обстріляли наші опорні пункти. А з 5-ї ранку і упродовж години російсько-окупаційні війська випустили 13 мін калібру 120 міліметрів, 19 мін калібру 82 міліметри та близько 20 снарядів з танку по укріпленнях сил АТО на підступах до Авдіївки. Наші бійці жорстко відповіли ворогу. Також, зранку, майже три години проросійські найманці били з 82-міліметрових мінометів, гранатометів різних видів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу шахти Бутівка. Вже вдень під ворожим вогнем знову опинились наші позиції біля Авдіївки та Кам’янки.
На Приморському напрямку противник двічі обстрілював з гранатометів українські укріплення неподалік Водяного. Факти застосування ворогом великокаліберних кулеметів зафіксовані і у районі Павлополя. А близько 14 години, неподалік Талаківки, внаслідок обстрілу нашого опорного пункту з автоматичного гранатомету отримав поранення один український військовослужбовець.
На Луганському напрямку зберігалася тиша.
Загалом від опівночі незаконні збройні формування 9 разів порушили перемир’я. Наші військові 6 разів вогнем у відповідь придушували активність бойовиків”.
Zobacz tłumaczenie

3 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 29.09.2017 року.
Наприкінці минулої доби вогнева активність противника з Донецького змістилась на Приморський напрямок.
Після 18 години бойовики двічі обстрілювали з міномету та гранатометів позиції сил АТО поблизу Водяного. Унаслідок одного з обстрілів отримав поранення один український боєць. Ще один наш захисник отримав поранення близько 19 години під час вогневого протистояння на підступах до Березового. Крім того, наприкінці доби окупанти декілька разів застосовували великокаліберні кулемети біля Павлополя і Талаківки.
На Луганському напрямку, поблизу Новотошківського, бойовики близько 20 години випустили по нашому опорному пункту 8 мін калібру 82 міліметри та били з протитанкового гранатомету. Українські воїни жорстко відповіли ворогу. Під час цього обстрілу отримав поранення ще один боєць АТО.
На Донецькому напрямку, після ранкової вогневої активності проросійських найманців ввечері і вночі зберігалася тиша.
Загалом за минулу добу російсько-окупаційні угруповання 16 разів порушили перемир’я. За добу бойовики 6 разі використали міномети калібру 120 та 82 міліметри, випустивши в бік українських військ понад 70 мін та 20 танкових снарядів. Наші військові асиметрично відповідали противнику. Унаслідок бойових дій 4 українських військовослужбовців отримали поранення різного ступеню важкості”.
Zobacz tłumaczenie

Poniżej jeszcze dwie krótkie relacje filmowe ze wsi Donieckij (ŁRL):

***

Na koniec kilka zdjęć:

We wsi Mineralnoje koło Jasinowatej po trzyletniej przerwie będącej wynikiem działań bojowych prowadzonych ukraińskich żołnierzy wobec cudności cywilnej Donbasu, otworzono lokalne przedszkole „Diumowoczka”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.09.2017r.- 948 dzień od nowego rozejmu.

 1. Po ostatnich pożarach i wybuchach w ukraińskich ‚arsenałach” okazało się ze pozostało ich jeszcze tylko 12, ale o rozmiarach o wiele mniejszych niż te w Bałkłeji (gdzie pożar wybuchł w marcu tego roku) oraz w Kalinówce. taka ‚ciekawostka” według szefa resortu obrony Połtoraka w samej tylko Kalinowce znajdowało się 83 tys ton amunicji z czego zniszczeniu miało ulec 32 tys ton (w tym 21 tys ton ‚amunicji czołgowej). Dla porównania w całym okresie walk w latach 2014 – 2017 ukraińska armia „zużyła” tylko 24 tys ton amunicji…
  https://diana-mihailova.livejournal.com/1057760.html
  A w Kalinowce w dalszym ciagu słychac wybuchy choć pozar już podobno ugaszono…
  http://korrespondent.net/ukraine/3891616-v-kalynovke-prodolzhauitsia-odynochnye-vzryvy

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Jeden z ukraińskich ekspertów, Walentin Gładkich, ostrzegł ze jak tak dalej pójdzie to „siły pokojowe” mogą zostać rozlokowane na terytorium całej Ukrainy, która może zostać potraktowana jak kolejne tzw. państwo upadłe, które stanowi potencjalne zagrozenie dla państw sąsiednich, chociażby w zwiazku z ostatnimi pożarami ‚arsenałów”;
  http://www.politnavigator.net/failed-state-mirotvorcev-vvedut-ne-v-donbass-a-na-ukrainu.html
  https://112.ua/profiles/valentin-gladkih-779.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • I ma rację, bo Ukraina to taka europejska odmiana Somalii.

   Szkoda tylko, że znajduje się ona przy naszych granicach oraz to, że sprzedajne elity polityczne utrzymują z tym krajem przyjacielskie stosunki. Jednocześnie ściągając miliony ukraińskich gastarbeiterów zaś dla naszej młodzieży nie tworząc przy tym żadnych, dających możliwość godnego życia, warunków.

   Oto Polska właśnie, w całej swej najgorszej krasie.

   Zresztą to, że powstał obecnie taki stwór polityczny na Ukrainie, zawdzięczamy również po części naszym amatorom koryta władzy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 3. Tymczasem w kijowskim sądzie trwa proces dwójki funkcjonariuszy ukraińskich policji oskarżonych o popełnienie przestępstw wobec demonstrantów na kijowskim majdanie zima 2014 roku. Głos w ich obronie zabrał obecny zastepca szefa ukraińskiej policji który opowiadał m.in że to uczciwi i rzetelni oficerowie, którzy sumiennie wykonywali wydane im rozkazy oraz ze według niego nie naruszyli oni obowiązującego wówczas prawa (!)
  http://korrespondent.net/ukraine/3891585-prestuplenyia-na-maidane-zamhlavy-natspolytsyy-v-sude-zaschyschal-podchynennykh

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukrainski bloger i były deputowany z obwodu chersońskiego Aleksiej Żurawko o faktycznym stanie sprzetu jaki posiada „niezwyciężona armia kijowska” na przykładzie przejazdu kolumny transportowej złozonej z 10 ciężarówek ‚Ural” które miały przetransportowac „siłę żywą” na odległosć 250 km. Do „mety” dojechała tylko połowa, a reszta „rozkraczyła się” po drodze (zdjecia w linku);
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1873419886320195&set=pcb.1873419929653524&type=3&theater

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem na ‚okupowanym” Krymie pojawił sie francuski aktor Samy Naceri, znany m.in z serii filmów „Taxi’, by wziąźć udział w majacym się odbyć w Jałcie ‚Forum Pokoju”. Na pytanie dziennikarzy czy nie obawia się że władze w Kijowie obejma go ‚sankcjami” (czyli „standardowo” zakazem wjazdu na Ukraine) stwierdził ze przyjazd był jego osobistą decyzją i zadnych represji z tego powodu sie nie obawia;
  https://ria.ru/culture/20170930/1505901422.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kongo: katastrofa samolotu transportowego
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/kongo-katastrofa-samolotu-transportowego/q474y02

  „Samolot produkcji rosyjskiej typu Antonow rozbił się po starcie w miejscowości Nsele, około stu kilometrów na zachód od stolicy kraju, Kinszasy. Na pokładzie było kilkadziesiąt osób. Na razie nie wiadomo, jakie były przyczyny katastrofy.”

  Jak się rozbił, to Antonow był produkcji rosyjskiej, a jak latał to ukraińskiej.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Skandal w Kołomyi (obwód iwano-frankowski), gdzie jak alarmują miejscowe „ukropatrioty” w jednym z lokali pijani mięzczyźni, najpewniej „separatyści”, pozrywali ze ścian i poniszczyli flagi Ukrainy, tzw. samoobrony Majdanu oraz jednej z brygad armii ukraińskiej. Pobity miał zostać także jeden z bywalców lokalu, pracownik miejscowego sądu, który starał się temu wszystkiemu przeszkodzić;
  http://antifashist.com/item/kolomyya-ce-evropa-galichanskie-patrioty-rastoptali-flagi-ukrainy-vsu-i-samooborony-majdana.html#ixzz4uAmUXqHZ
  http://korrespondent.net/ukraine/3891358-v-kafe-na-prykarpate-pianye-sorvaly-so-sten-flahy-ukrayny

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. W ZOO w Charkowie para małp napadła i pogryzła swojego opiekuna (stracił końcówki palców oraz kawałek ucha). Jak tłumaczył poszkodowany pracownik ZOO całe zdarzenie wynikło z jego winy, gdyz „naruszył zasady bezpieczeństwa” próbując interweniowac w „spór rodzinny” który zaistniał pomiedzy małpami 🙂
  Cytat „Накануне пара обезьян дралась так, что их смотритель побежал уладить семейную ссору, забыв про все правила безопасности”
  https://antikor.com.ua/articles/194354-stala_izvestna_prichina_napadenija_obezjjan_na_smotritelja_harjkovskogo_zooparka

  Polubione przez 1 osoba

 9. Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Rosji generał Konaszenkow komentujac ostatnie „wynurzenia” Szefa Sztabu Generalnego Ukrainy Mużenki, o tym jakoby rosyjska armia nie wycofała sie z Białorusi po zakończeniu wspólnych rosyjsko – białoruskich ćwiczeń wojskowych, stwierdził ze świadczy to o jego kompletnej niekompetencji i że należałoby go za to jak najszybciej zwolnić ze stanowiska;
  https://jpgazeta.ru/v-minoboronyi-rf-prizvali-nemedlenno-uvolit-profneprigodnogo-glavu-genshtaba-ukrainyi/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. UKROSZAJBA ciąg dalszy. UkroIPN niezadowolony z powodu dekomunizacji kijowskiego placu Prawdy przeprowadzonej przez rade miejską. Według ukroIPN nazwa placu w dalszym ciągu kojarzy sie z czasami ZSRR, szczególnie z gazetą „Prawda”, a samo zlikwidowanie cudzysłowów w wyrazie PRAWDA, jak to zrobili kijowscy radni miejscy, to za mało by mowić o pełnej dekomunizacji 🙂
  http://kievvlast.com.ua/news/ukrainskij_institut_nacionalnoj_pamjati_ulichil_kievsovet_v_nekachestvennoj_dekommunizacii_prospekta_pravdi56765.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tematu „żerowania’ na węglu sprowadzanym na Ukrainę z „USA” (oficjalnie) ciąg dalszy. Ukraiński dziennikarz, z kanału tv „1+1” (własność Kołomojskiego) Aleksander Dubinskij oskarzył szefa ukrainskiego resortu infrastruktury Omeljana o to ze to właśnie on zarobił, podobno 100 mln hrywien, na „przerzucaniu” węgla w odeskim porcie. Dla przypomnienia, sprawa dotyczy rozładowywania statków z węglem z „USA” którym zajmuje się PO ZAWYŻONYCH CENACH PODSTAWIONA „FIRMA”;
  http://dubinsky.pro/kak-omelyan-s-solvarom-na-ugle-trampa-100-mln-griven-ukrali

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.