Wojna domowa na Ukrainie 3.10.2017r.- 951 dzień od nowego rozejmu.


W jaki sposób Polska pierze „brudną broń”?

Jedną z tego typu spraw opisała ostatnio The „Organized Crime and Corruption Reporting Project” (OCCRP).

Dochodzenie przeprowadzone przez OCCRP dotyczyło 59 pojazdów rozpoznawczych BRDM-2, rozebranych na części i sprzedanych w 2015 roku przez polską nikomu nie znaną małą spółkę z niewielkiej miejscowości Witaszyce w Wielkopolsce „Army Trade” ukraińskiej- równie mało znanej ukraińskiej firmie (znanej z nielagelnych transakcji bronią do krajów, na które nałożono embargo)„Techimpex”, która to zadeklarowała jako kraj docelowy Ukrainę. Jednak w styczniu, gdy pierwsze „zestawy części”, przekraczały granicę ukraińską, firma ta podpisała za pośrednictwem państwowego koncernu „Ukrinmasz” kontrakt na eksport ośmiu pojazdów BRDM-2 do Ugandy. Już w lutym 2016 roku ukraińska firma podpisała kontrakt na dostawę kolejnych 37 wozów BRDM-2 do Ugandy, a następnych 14 do Burundi.

Jeszcze w 2016 roku ukraińska Służba Bezpieczeństwa zajęła się umową z 2014 roku na zakup z Bułgarii 11 transporterów opancerzonych MTLB. Tu scenariusz był bardzo podobny jak w przypadku polskich BRDM-2. Bułgarskie transportery ukraiński „Techimpex” zakupił jako służce do rozebrania na części zamienne, jednocześnie deklarując się jako końcowy odbiorca. Następnie firma ta zadeklarowała transfer pojazdów tego samego typu do Arabii Saudyjskiej. Informacje o tym dochodzeniu znalazły się w tym samym raporcie OCCRP, w którym opisano polski> kontrakt na sprzedaż wozów BRDM-2.

Aby skutecznie zatrzeć ślady tych nielegalnych transakcji umowy do nich były zawierane za pośrednictwem firm zarejestrowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Wielkiej Brytanii. Nota bene, firmy te są oskarżane przez Amnesty International (AI)o pośrednictwo w handlu bronią do krajów objętych zakazami. Zdaniem ekspertów, na których powołała się w swoim raporcie OCCRP, Uganda, do której trafiło 45 kupionych w Polsce BRDM-2, jest krajem przez który broń często trafia do Sudanu i Sudanu Południowego, objętych ze względu na trwający konflikt embargiem ONZ.

Tak więc okazało się, że Polska stała się wspólnikiem ukraińskich „handlarzy śmierci” w sprzedaży nielegalnie broń do krajów objętych embargiem za pośrednictwem zaprzyjaźnionej z nią demokratycznej i prounijnej Ukrainy.

A że ukraińska firma „Techimpex” ma powiązania z obecną administracją rządową, dowodem jest to, iż współtwórca tej firmy i ojciec Jewgienija Waszczilina, Wiktor Waszczilin, w 1990 roku kierował państwową Krajową Komisją Papierów Wartościowych i Rynku, kontrolującą m. in. eksport broni. Ułatwiało to właścicielom „Techimpexu” prowadzenie nielegalnej, ale bardzo wysoko dochodowej, działalności biznesowej. Podobnie jak szerokie kontrakty w wojsku i administracji państwowej. Jak przekazał w swoim raporcie OCCRP, nie zakończyły się one wraz z upadkiem reżimu Janukowycza. Dowodem jest na to choćby fakt, że w 2015 roku szef działu sprzedaży „Techimpexu”,o bardzo czystym ukraińskim nazwisku- Aleksander Radiwanowicz, otrzymał 100% premię w związku z „pełnieniem dodatkowych zadań w Ministerstwie Obrony Ukrainy”. Zdaniem Artema Dawydczenko z ukraińskiego oddziału Transparency International, to typowe przykłady na niejasne powiązania biznesu i administracji funkcjonujące nadal w wielu miejscach rynku broni na Ukrainie.

Ta afera związana ze sprzedażą za pośrednictwem ukraińskich firm polskiego sprzętu wojskowego pokazuje skalę korupcji na ukraińskim rynku broni. Dalszymi pośrednikami w prowadzeniu swoich brudnych interesów przez „Techimpex” zaangażowane są firmy S-Profit z Wielkiej Brytanii, a także firma „International Golder Group” ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które AI wskazuje jako jednych z pośredników nielegalnych lub nie do końca legalnych transakcjach dotyczących handlu bronią z krajami objętymi embargami i ograniczeniami ONZ czy UE. Tak więc takie ich działania służą „praniu broni”, a więc takiej realizacji dostaw i transakcji, aby ukryć zarówno kraj pochodzenia, jak i dostawcę. Obracają one dziesiątkami czy setkami milionów dolarów, a ukraiński „Techimpex” jest jedynie jednym z wielu ich dostawców. Przy tym brytyjskie firmy zajmujące się tym procederem to jedynie skrzynki pocztowe (podobnie jak te, które założył właściciel „AmberGold”, o czym pisałem jeszcze na neonie) na londyńskim West End, która dobrze kryje tożsamość kierujących nielegalnymi transakcjami handlarzy z Polski i Ukrainy, zarabiających rocznie- na tym haniebnym i niezgodnym z prawem międzynarodowym procederze- dziesiątki milionów dolarów.

Ciekawe czy PiS, a w tym szef MON są bezpośrednio zainteresowani?

Pytanie to zadaję nie bez kozery, gdyż to właśnie Antoni Macierewicz jest zagorzałym zwolennikiem zacieśniania współpracy z Ukrainą w zakresie obrotu i „modernizacji” uzbrojenia.

Może niebawem dowiemy się o tym z kolejnego raportu OCCRP?

https://www.occrp.org/en,

https://web.facebook.com/OCCRP.org/?_rdc=1&_rdr,

https://www.occrp.org/en/investigations/7037-arms-washing-ukraine-network-moves-embargoed-european-arms-to-africa-and-the-middle-east,

http://www.krs-online.com.pl/army-trade-sp-z-o-o-krs-690584.html,

http://tie.in.ua/en,

http://ldc.org.ua/en/nvk-tekhimpeks/,

http://ukrinmash.com/en/,

http://promilitaria21.home.pl/autoinstalator/joomla/innowacje-i-biznes/item/5092-umowa-pco-sa-z-ukrainska-firma-ukrinmash.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, tak na donieckim jak i ługańskim odcinkach frontu, napięcie zbrojne nieznacznie zmalało.

I tak, na donieckim odcinku, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby, przy użyciu: moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 31 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL, w rejonie 13 miejscowości.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 7 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie następujących miejscowości: Ziełoboka, Sokolników, Żiełtoje, Łozowoje, Dogoje Krasnego Jara i Kalinowa. Łącznie na ostrzeliwane tereny spało około 2 pocisków moździerzowych kaliber 120 mm oraz około 5 kaliber 82 mm.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 2 жовтня 2017 року
Сьогоднішній день у районі проведення АТО знову продемонстрував, що російсько-окупаційні угруповання не лише не дотримуються мирних домовленостей, а зневажають усі норми міжнародного гуманітарного права.
Так, зранку бойовики били з великокаліберних кулеметів і протитанкових гранатометів по наших позиціях біля Широкиного, Водяного та Павлополя, що на Приморському напрямку. А близько 11.30, під час обстрілу опорних пунктів сил АТО в районі Мар’їнки, окупанти вдарили з гранатометів та великокаліберних кулеметів і по житловому сектору цього селища. Внаслідок вибухів зруйновані господарчі будівлі та пошкоджені стіни будинків.
На Донецькому напрямку проросійські найманці двічі з кулеметів і стрілецької зброї відкривали вогонь на підступах до Майорська. З цієї ж зброї бойовики обстріляли наші укріплення поблизу Пісків і Невельського.
На Луганському напрямку, ночі ворог застосовував міномети калібру 82 міліметри неподалік Кримського.
Загалом від опівночі незаконні збройні формування 9 разів порушили перемир’я. На вогневі провокації наші військові 7 разів оперативно і жорстко відповідали противнику. Від початку доби втрат серед українських захисників немає”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 3.10.2017 року.
Минула доба у районі проведення АТО завершилась збільшенням кількості обстрілів українських позицій з боку бойовиків на Донецькому напрямку.
Так, ввечері проросійські найманці понад 3 години з різних видів гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї били по південно-східних околицях Авдіївки. А з озброєння БМП ворог двічі обстрілював наші укріплення біля Зайцевого. Крім того, вночі під вогнем противника опинились захисники Майорська і Невельського.
На Луганському напрямку близько 18 години окупанти застосовували гранатомети і стрілецьку зброю на підступах до селища Донець. А неподалік Кримського зафіксована робота 82-міліметрового міномету ворога.
На Приморському напрямку після 18 години зберігалася тиша.
Загалом, від початку доби незаконні збройні формування 17 разів порушили перемир’я. Враховуючи загрозу життю, бійці АТО 12 разів відкривали вогонь у відповідь. Унаслідок бойових дій – втрат серед наших захисників немає”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Aleksandrówki na zachodnich obrzeżach Doniecka:

I z osiedla Trudowskie:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Moskwa- doniecka akademicka orkiestra symfoniczna wystąpiła na koncercie poświęconym pamięci Mścisława Rostopowicza.

Zajewka- zawody turystyczno-ekologiczne.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.10.2017r.- 951 dzień od nowego rozejmu.

 1. A jednak nowa „wojna na górze” małpiarni w Kijowie i to na samy szczycie „kijowskiej palmy”. Podczas wywiadu udzielonego ukromediom doradca szefa MSW Ukrainy („kurator” tzw. portalu mirotworec), parlamentarzysta z frakcji ‚Front Ludowy” (Jaceniuka) Anton Heraszczenko opowiadał o konflikcie pomiędzy „generalissimusem” Poroszenką, a szefem MSW Ukrainy Awakowem. Według grubasa Heraszczenki konflikt ten trwa od samego początku objecia urzędu przez Poroszenkę a jego przyczyna tkwi w „odmiennym podejściu do zagadnień związanych z bezpieczeństwem oraz prowadzeniem dochodzeń w sprawach karnych’, stwierdził także ze „Prezydent chciał skoncentrować całą władzę nad organami ścigania w swoich rękach”, co byłoby „niebezpiecznym precedensem”;
  https://peremogi.livejournal.com/32287878.html
  Dla przypomnienia warto określić obecne”strefy wpływów” Poroszenki oraz Awakowa. Ten pierwszy kontroluje „strefę biznesową” na Ukrainie dzięki sojuszowi z największymi oligarchami, Achmetowem oraz Pińczukiem oraz sprawuje kontrole nad regularna armią, natomiast Awakow „trzyma w garści” MSW wraz z podległymi mu „specsłużbami” (ukrobezpieką) oraz Gwardią Narodową

  Polubione przez 2 ludzi

  • Niech robią tak dalej to kolejni inwestorzy nie będą ryzykować lokalizacji kapitału na Ukrainie.
   Chociaż w porównaniu z poprzednimi laty sytuacja się powoli poprawia. Po 8 miesiącach inwestycje zagraniczne ( re-lokowane pieniądze oligarchów?) wyniosły 1.2 mld $. To dużo więcej niż w porównaniu z rokiem ubiegłym gdy w tym samym czasie na Ukrainie zainwestowano 0.7 mld $.
   Nadal jednak o wiele za mało, by gospodarka zaczęła się rozwijać w dobrym tempie.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem Węgry i Rumunia jednoczą się we wspólnym proteście przeciwko „reformie oświatowej” na Ukrainie, która według obu tych państw narusza prawa mniejszosci narodowych na Ukrainie. Podczas spotkania szefów MSZ Wegier i Rumunii, węgierski minister nawał „reforme oświatową” na Ukrainie „nożem wbitym w plecy”, a także podkreślił „jednomyślność” Wegier i Rumunii w sprzeciwie wobec niej;
  http://korrespondent.net/ukraine/politics/3892368-venhryia-y-rumynyia-vmeste-vystupiat-protyv-zakona-ob-obrazovanyy

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Jedni ukraińscy policjanci handlują skradzionymi kablami (ostatni przypadek z Dniepra), a inni..rtęcią. W ‚Wyzwolonym” Bachmucie (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) zatrzymano jednego z wyższych stopniem funkcjonariuszy miejscowej jednostki ukraińskiej policji pod zarzutem sprzedaży 7 kg rteci za 10 tys. hrywien;
  http://korrespondent.net/ukraine/3892424-v-donetskoi-oblasty-polytseiskyi-pytalsia-prodat-sem-kylo-rtuty

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. Skandal w Owidiopolu (obwód odeski) po tym jak okazało się że podczas odbywających się w miejscowym ośrodku sportowym „zawodów karate dla dzieci’ w jednym z dystrybutorów, w którym normalnie znajduje się woda, znajdowała sie wódka, która mógł się poczęstować każdy chetny 🙂
  http://dumskaya.net/news/v-ovidiopole-vo-vremya-detskih-sorevnovaniy-pose-077666/

  Polubione przez 2 ludzi

 5. I kolejny ukraiński standard, czyli kolejne podwyzki. Rzad w Kijowie zapowiada że do końca tego roku wzrosną opłaty za ogrzewanie i ciepłą wode o 20 5 oraz za prąd o 30 %. Dodatkowo zapowiedziano już kolejne podwyzki w 2018 roku, opłat za gaz o 19 %, a za ogrzewanie, ciepłą wode oraz elektrycznosć o 20 %…
  http://timer-odessa.net/news/v_kabmine_predvidyat_rost_tsen_na_gaz_otoplenie_i_elektrichestvo_826.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem do Kijowa ściągnięto 1400 funkcjonariuszy policji oraz Gwardii Narodowej w celu ‚zabezpieczenia” najważniejszych budynków rządowych oraz parlamentu przed spodziewanymi w dniach 3 do 6 października demonstracjami. Dodatkowo wezwano także mieszkańców, „aby postępowali w sposób cywilizowany i nie naruszali porządku publicznego”;
  https://strana.ua/news/96318-v-kieve-1-400-politsejskikh-i-bojtsov-natshvardii-budut-patrulirovat-pravitelstvennyj-kvartal.html

  Polubione przez 1 osoba

 7. Ukraińcy mają swoje ‚Detroit’, czyli „miasto upadłe”. najbardziej „depresyjnym miastem na Ukrainie’, ze względu na bezrobocie, niskie płace oraz fatalne warunki życia, zostało ogłoszone miasto Tokmak w obwodzie zaporoskim (czyli na „ukraińskim” Donbasie). Co ciekawe miasto to już raz otrzymało ten tytuł w 2011 roku, ale dzięki wdrożonym wtedy programom rządowym miastu jakoś udało się ‚wyjść na prostą”. Obecnie w związku z konfliktem na Donbasie oraz przecięciem wzajemnych zależności pomiedzy istniejącymi w tym regionie ośrodkami przemysłowymi, w wyniku tzw. blokad Donbasu, Tokmak znowu popadł w „depresję’…
  https://antikor.com.ua/articles/194872-pretsedent._v_ukraine_ofitsialjno_pojavilsja_depressivnyj_gorod

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Kolejny ‚rodzynek” z cyklu ‚Cudze chwalicie swego nie znacie’, czyli prof. Marek Jan Chodakiewicz „udzielający” się w proPiSowskiej prasie (m.in „W sieci”, „Tygodnik Solidarność”) a także publikujący na blogu w salonie24 przestrzega;
  https://www.tysol.pl/b11612-Prof-Marek-Jan-Chodakiewicz-dla-TS-Roboty-nadchodza
  I „cytacik” „W jednym z sondaży większość osób stwierdziła, że uprawianie seksu z robotami nie stanowi zdrady małżeńskiej czy partnerskiej. Entuzjastów jednak ostrzegamy, że hakerzy mogą przeprogramować taką sekslalkę na zabójczynię czy zabójcę. Człowiek figluje z robotem, a budzi się z terminatorem.”

  Polubione przez 1 osoba

 9. Na Ukrainie kolejna afera po tym jak okazało sie że należace do oligarchy Achmetowa przedsiębiorstwo ‚Kievenergo”, zajmujace sie m.in dostarczeniem energii elektrycznej mieszkańcom stolicy Ukrainy, blokuje karty płatnicze klientów „Privatbanku”, należącego z kolei do państwa ukraińskiego, po to by wymusić na nich spłatę zadłużenia. Oczywiście wszystko to odbywa sie bez jakiegokolwiek wyroku sądowego…
  https://kiev.informator.ua/2017/10/03/dolg-pered-kievenergo-mozhet-li-privatbank-blokirovat-kartu/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Jak dobrze mają mieszkańcy „wyzwolonych” przez Kijów terenów obwodu ługańskiego oraz donieckiego ciąg dalszy. W Sewierodoniecku (nieoficjalna „stolica” obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa) trwaja protesty górników, pracowników zakładów chemicznych oraz przedsiebiorstw energetycznych z całego obwodu (pod kontrola Kijowa). Jak poinformował „gubernator” Ługańska z nadania Kijowa, protestujacy domagają się od władz Ukrainy zabezpieczenia pracy zakładów oraz przedsiębiorstw w których są zatrudnienie, a takze wypłaty zaległych pensji. Stwierdzili takze że dzisiejszy protest jest ich „ultimatum” postawionym władzom w Kijowie, które nic nie robia by im pomóc;

  http://reporter-ua.com/2017/10/03/321623_v-severodonecke-protestuyut-shahtery-i-himiki-foto
  http://irtafax.com.ua/news/2017/09/2017-09-29-31.html
  http://korrespondent.net/ukraine/3892584-v-severodonetske-protestuuit-shakhtery-y-khymyky

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Przed ‚wielką zdradą” Andrieja Makarewicza, „rosyjskiego piosenkarza’ znanego ze swojej krytyki wobec Kremla oraz umiłowania „ukraińskiego majdanizmu” przestrzegł „uchodźca polityczny z Rosji” przebywajacy na Ukrainie, „Tatar Krymski” rodem spod Moskwy Ajder Mużdabajew. Według niego w towarzyszącym Makarewiczowi zespołowi ‚Maszyna Wriemieni” znajduja się muzycy którzy aktywnie popierali „aneksję Krymu przez Rosję”;
  http://korrespondent.net/showbiz/3892643-makarevych-vezet-v-ukraynu-muzykantov-podderzhavshykh-krymnash-zhurnalyst
  ps. Wygląda na to że Makarewicz nie chciał Mużdabajewowi „odpalić” za darmo biletów na swój koncert, dlatego tez ten obmyślił „krwawą zemstę” 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 12. UKROSZAJBA w „najlepszym wydaniu”, czyli w wywiadzie dla ukromediów szef Sztabu Generalnego Ukrainy Mużenko, obwiniany na Ukrainie o to że m.in przez swoją nieudolność doprowadził do serii pożarów w ukraińskich ‚arsenałach’, bredził ze ostatni pożar na „arsenale” w Kalinowce to „dywersja” bo pojawiły się nad nim „różne aparaty kosmiczne” 🙂 🙂 🙂
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2017/10/3/7157138/
  http://zik.ua/news/2017/10/03/vybuhy_na_skladah_boieprypasiv_u_kalynivtsi__tse_splanovana_aktsiya__1179099

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Tymczasem chyba szykuje się kolejny ‚pożar” w kolejnym ukraińskim „arsenale”. Znany ukrainski „wolontariusz ATO’ Roman Donik poinformował ze ukraińscy parlamentarzyści z parlamentarnej komisji d/s bezpieczeństwa i obronności chcązlikwidowac „arsenał” znajdujący sie w miejscowości Cudnów (obwód żytomierski), a znajdująca się tam amunicję (głównie artyleryjską) ‚sprzedać’ prywatnej firmie ‚TASCO”:
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1655449417820346&set=a.287642224601079.73288.100000659128651&type=3

  Polubione przez 2 ludzi

  • Pisałem już o tym trzy lata temu na tym forum. A agrofakt.pl dopiero teraz się obudził lub też nabrał odwagi, aby o tym napisać.

   Niestety, ale takie są koszty rządów oszołomów i zawodowych „patriotów”.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 14. Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła we wtorek w drugim, ostatecznym czytaniu ustawę o reformie emerytalnej, której przeprowadzenie jest jednym z warunków otrzymania przez Kijów następnej transzy pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
  Ustawa wprowadza m.in. wymogi dotyczące stażu pracy. Żeby przejść na emeryturę w wieku 60 lat, trzeba będzie przepracować co najmniej 25 lat. Przy stażu 15-25 lat na emeryturę można będzie pójść w wieku 63 lat, a przy stażu do 15 lat – w wieku 65 lat.
  http://forsal.pl/artykuly/1075456,ukraina-przyjela-wymagana-przez-mfw-reforme-emerytalna.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Tymczasem politycy z Ukrainy mamią lud utopijnymi planami. Min Premier twierdzi, że Ukraina uzyska niezależność energetyczną już w roku 2020. Ma w tym pomóc promowanie elektrowni słonecznych
  .https://www.facebook.com/volodymyrgroysman/posts/606378872864364
  Ciężko to nawet skomentować. Nawet bogate kraje UE nie mogły zwiększyć liczbę „zielonej energii” w tak dużym stopniu by ta zastąpiła elektrownie węglowe i gazowe. A tu jeden z czołowych polityków bredzi, że takowe elektrownie powstaną od razu. Jedynymi jak na razie chętnymi byli Chińczycy, jednak ich plany były skromne (jak na warunki europejskie) inwestycje miały wynieść 500 mln euro.

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Dzień bez propagandy dniem straconym?

  Jak można przeczytać w komentarzach początkowo tytuł artykułu na interii brzmiał „Rosja ostrzeliwuje…” 🙂
  Potem jednak autocenzura zadziałała i zarówno treść jak i tekst zmieniono. Komentarze jednak ( i niesmak) pozostały.
  http://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-rozejm-szkolny-znow-uzywaja-wyrzutni-rakietowych-gra,nId,2448160#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 1 osoba

 17. Kolejna partia w polskim Sejmie walczy o głosy kresowiaków

  PSL złożyło podobną w swej treści ustawę jak klub Kukiz 15
  Propozycje PSL obejmują uchwalenie dnia pamięci 11. lipca, penalizację propagowania ideologii banderowskiej i wymienienie zbrodni ukraińskich nacjonalistów w ustawie o IPN.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/psl-chce-zakazu-banderyzmu-ustawy-o-dniu-pamieci-11-lipca/
  Ustawa zapewne zostanie „uwalona” przez POPiS

  Polubione przez 1 osoba

 18. Ciąg dalszy sprawy ukraińskich oficerów którzy w stanie upojenia alkoholowego „ochraniali” wojskowy ‚arsenał’ w którym znajdowały sie m.in pociski do wyrzutni rakietowych ‚Toczka U” (łącznie miało się tam znajdować 4,5 tys. ton amunicji). Okazuje się że byli to dowódca oraz jego zastępca jednej z ukraińskich jednostek wojskowych stacjonujących w obwodzie kirowohradzkim. Na razie obu oficerów wojskowy sąd skazał na 10 dni aresztu;
  https://strana.ua/news/96504-ofitserov-kotorye-pjanymi-okhranjali-sklad-s-tochkoj-u-prihovorili-k-10-sutkam-haupvakhty.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.