Wojna domowa na Ukrainie 9.10.2017r.- 957 dzień od nowego rozejmu.


„Są zachowania i decyzje MON, z którymi trudno mi jako prezydentowi się pogodzić oraz których na pewno nie zaakceptuję”– powiedział w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Do Rzeczy” prezydent Andrzej Duda.

„Konstytucja mówi, że prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, ale na bieżąco wykonuje swoją funkcję za pośrednictwem ministra obrony. Te kompetencje są bardzo powiązane i kompetencje ministra obrony narodowej, jeśli chodzi o armię i jej funkcjonowanie, są daleko szersze niż kompetencje prezydenta. Siłą rzeczy dochodzi tu do różnego rodzaju kolizji” – powiedział w dalszej części wywiadu Andrzej Duda

Prezydent, zapytany przez osoby prowadzące z nim wywiad , o to jak wyglądają jego relacje z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem odpowiedział, że „to trudna współpraca”. Nawiązał tu do sprawy dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN gen. Jarosława Kraszewskiego. W czerwcu Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) wszczęła wobec niego postępowanie sprawdzające, co oznaczało odebranie mu dostępu do informacji niejawnych. Szef MON Antoni Macierewicz mówił wtedy, że w sprawie gen. Kraszewskiego „przepisy będą skrupulatnie przestrzegane”. Jednocześnie dodał, że przepisy te przewidują dla takiej procedury „czas rzędu roku”. A więc tym sposobem osoba sprawdzana praktycznie nie może pełnić żadnej funkcji z wiązanej z dostępem do informacji niejawnych. Czyli jeden z najważniejszych departamentów BBN został tym sposobem sparaliżowany.

„Sytuacja ta jest bliźniaczo podobna do tej gdy Platforma Obywatelska w 2008 r., próbując pozbawić Antoniego Macierewicza dostępu do informacji niejawnych, próbowała mu uniemożliwić wykonywanie obowiązków poselskich w komisji, tak samo poprzez wszczęcie postępowania uniemożliwia się wykonywanie obowiązków gen. Kraszewskiemu. To jest dokładnie ta sama metoda, ale widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”– powiedział Andrzej Duda. Dodał, że tę sprawę „można było dawno wyjaśnić i uciąć”.

W tym miejscu przypomnę, że prawdopodobnym powodem działań SKW wobec Kraszewskiego było to, że zakwestionował on propozycje nominacji generalskich przedstawione przez Macierewicza; sprawa gen. Kraszewskiego miała też być głównym powodem wstrzymania przez prezydenta generalskich nominacji, które są tradycyjnie wręczane 15 sierpnia.

Tłem tego konfliktu tlącego się pomiędzy BBN a MON są też różnice dotyczące przyszłego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi.

„To jest bardzo poważna sprawa, te kandydatury wymagają analizy i poprosiłem BBN o spokojne jej dokonanie, zwłaszcza że w tej chwili procedowane są bardzo ważne zmiany. Chodzi o stworzenie nowego systemu dowodzenia polską armią. Zapewniam jednak, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to z nominacjami zdążymy na czas” – wyjaśnił ze swojego punktu widzenia tą skandaliczną sytuację prezydent Andrzej Duda.

Pod koniec września BBN podało, że szef Biura Paweł Soloch zwolnił płk. rez. Czesława Juźwika z departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN po uzyskaniu informacji o służbie Juźwika w Wojskowej Służbie Wewnętrznej w latach 1983-90. Tą sprawę opisała propisowska „Gazeta Polska”.

W związku z tym Andrzej Duda, zapytany przez dziennikarzy prowadzących z nim wywiad, o zarzut, że szef BBN Paweł Soloch otacza się „podejrzanymi ludźmi dawnego układu” odpowiedział, że jest tymi oskarżeniami „szczerze zdziwiony”. Chodzi o to, że lista pracowników BBN jest listą znaną resortowi obrony, bo są tam ludzie, którzy otrzymywali certyfikaty oraz są w dyspozycji służb, i w tej sprawie przez dwa poprzednie lata nikt nie zgłaszał żadnych związanych z nią problemów. Problemy te pojawiły się dopiero teraz. „Dlaczego teraz?” – zadał sobie pytanie Andrzej Duda. I odpowiedział, że jego zdaniem, „problem może nie dotyczyć ludzi, lecz kwestii merytorycznych – tego, jaki jest punkt widzenia na bardzo ważne kwestie związane z obronnością państwa”.

Na wywiad ten zareagował natychmiast jeden z głównych funkcjonariuszy PiS Zbigniew Ziobro, który również w tygodniku „Do Rzeczy” zamieścił swój komentarz, w którym niepochlebnie wyrażał swoje zdanie na temat prezydenta z formacji PiS Andrzeja Dudy.

To nie koniec działań podejmowanych obecnie przez MON i podległe im służby mające na celu ujawnienie działającej w strukturach różnych instytucji powiązanych z MON szpiegów wrogiego mocarstwa. Pierwszą tego typu sprawą był już w kilka miesięcy zorganizowany nocny najazd pod dowództwem Bartłomieja Misiewicza na biuro Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, które jakoby było opanowane przez samą agenturę 🙂

Natomiast ostatnią taką akcją było uniemożliwienie przez cywilnego pracownika Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa (CWDPGP)(https://web.facebook.com/CentrumWeterana/?_rdc=1&_rdr) Annę X. „wrogiej penetracji MON”.

Prowadząca obecnie w tej sprawie śledztwo Żandarmeria Wojskowa (ŻW) twierdzi, że podejrzana o „penetrację” kobieta (nota bene bardzo dobra znajoma szefa CWDPGP płk Jerzego Stępnia, miała zostać ulokowana w jednostce podlegającej MON dzięki sfałszowanym dokumentom. Wg. ŻW są również poszlaki na temat tego, że kobieta nie działała sama, a w całą sprawę zaangażowane są „środowiska zewnętrzne, międzynarodowe”.

Chodzi o to, że status specjalistki tej kobiecie, miały przed nią otwierać wiele drzwi. Podobno miała osobisty kontakt z żołnierzami uczestniczącymi w misjach wojskowych na Bliskim Wschodzie i dostęp do informacji o nich, a także uczestniczyła w zajęciach m.in. dla polskich „specjalsów” (żołnierzy WOT) oraz snajperów. Zaś wśród jej znajomych było kilka osób odgrywających istotną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. 🙂 🙂 🙂

https://dorzeczy.pl/kraj/43572/Prezydent-Duda-Wyborcy-pamietaja-kto-zdradzil-PiS.html,

https://dorzeczy.pl/kraj/43669/Ziobro-odpowiada-na-wywiad-prezydenta-w-Do-Rzeczy-Andrzej-Duda-przeczy-prawdzie.html,

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/538914,bartlomiej-misiewicz-nato-centrum-eksperckie-kontrwywiadu-mon-antoni-macierewicz-sad-prokuratura.html,

http://www.zrzeszenieweteranow.pl/index.php/pl/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Drugi raz z rzędu spada, na donieckim odcinku frontu, natężenie podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy działań zbrojnych przeciwko republice donieckiej. Co oczywiście nie oznacza, że spadek ten przyczynia się jednocześnie do spadku ofiar wśród ludności cywilnej.

Dowodem na to może stanowić sytuacja jaka miała miejsce wczoraj gdy w wyniku ostrzeliwania przez ukraińskich żołnierzy północnych obrzeży Gorłówki w rejonie osiedla Zajcewo został zabity na ulicy Karbuszewa 47-letni mężczyzna- ojciec samotnie wychowujący trójkę małych dzieci. Poza tym zostało tam uszkodzone pięć domów jednorodzinnych.

Łącznie w ciągu minionego dnia i poprzedniej nocy, ukraińscy żołnierze na tym odcinku frontu przy wykorzystaniu: moździerzy i opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 24 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 13 miejscowości. W tym sześć domów zostało uszkodzonych oraz rura gazowa w wyniku ostrzelania przez ukraińskie siły ATO zachodnich obrzeży dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, 9 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam okolice następujących miejscowości: Łogwinowa, Pachaliewki, Frunze, Kalinowa, Sławianoserbska i Krasnego Limana.

Natomiast w okolicach wsi Metalist w obwodzie sławionoserbskim (ŁRL) traktor wjechał na minę, w wyniku czego uległ poważnej kontuzji kierujący nim rolnik.

Poniżej raporty dobowe za ostatnią dobę przygotowane przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 8 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ
Сьогоднішній день знову продемонстрував, що навіть на тлі загального зменшення кількості збройних провокацій, ворог й надалі зухвало порушує мирні домовленості і застосовує важке озброєння.
Так, близько опівдня російсько-окупаційні угруповання били із 120-міліметрового міномету, та випустили щонайменше 11 мін калібру 82 міліметри по наших позиціях у районі Широкиного, що на Приморському напрямку. Крім того, неподалік Красногорівки окупанти застосовували автоматичні гранатомети і стрілецьку зброю.
На Донецькому напрямку напруження зберігалося на підступах до Авдіївки. Тут проросійські найманці впродовж майже години обстрілювали українські опорні пункти з великокаліберних кулеметів.
На Луганському напрямку під вогонь ворожих кулеметів і стрілецької зброї потрапили захисники Валуйського.
Загалом від початку доби бойовики 4 рази порушили перемир’я. Внаслідок бойових дій втрат серед українських військових немає”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО ЗА 8.10.2017 РОКУ.
Минула доба у районі проведення АТО завершилась збільшенням кількості обстрілів позицій української армії з боку бойовиків. Здебільшого, ворог використовував гранатомети і стрілецьку зброю.
Так, увечері на Донецькому напрямку з різних видів гранатометів і великокаліберних кулеметів проросійські найманці били по наших позиціях біля Авдіївки, Пісків, Майорська, Луганського, шахти Бутівка. Українські військові вогнем у відповідь жорстко придушували активність противника.
На Луганському напрямку російсько-окупаційні угруповання 4 рази і упродовж декількох годин, відкривали вогонь з мінометів калібру 120 та 82 міліметри, різних видів гранатометів, кулеметів та стрілецької зброї по захисниках Кримського. Також двічі під гранатометний вогонь противника потрапили наші укріплення неподалік Трьохізбенки, і один раз у районі Новоолександрівки і Попасної.
На Приморському напрямку інтенсивність обстрілів увечорі дещо зменшилась. Проте, близько 20 години бойовики застосовували автоматичний гранатомет на підступах до Мар’їнки.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 26 разів порушили перемир’я. Українські військові 19 разів вогнем у відповідь примушували противника дотримуватись режиму тиші. Унаслідок бойових дій втрат серед бійців АТО немає”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Zajcewa dotycząca opisywanego wyżej tragicznego incydentu:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- młodzież z Donbasu uczestniczyła wczoraj w „Biegu Bohaterów”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.10.2017r.- 957 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński parlament chce wprowadzenia zakazu wyjazdu obywateli Ukrainy do Rosji, pojawił się już projekt odpowiedniej uchwały. Dla przypomnienia w Rosji (wg różnych źródeł) pracuje do 5 mln ukraińskich „gastarbeiterów” którzy ‚zasilają’budżet Ukrainy ‚potęznym zastrzykiem” obcej waluty. Dodatkowo reprezentacja piłkarska Ukrainy ma duże szanse by grać na Mundialu w Rosji, dzięki tej decyzji własnego parlamentu mogą tam wystepować bez swoich kibiców…
  http://replyua.net/news/77776-v-radu-vnesli-zakonoproekt-o-zaprete-ukraincam-vyezzhat-v-rossiyu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE) „zgrzyt zębów i płacz’ z powodu tego ze delegacja rosyjska odmówiła wpłacania składek na rzecz tej organizacji. Jak stwierdził przedstawiciel delegacji brytyjskiej spowoduje to wielkie straty w budżecie organizacji. Dla przypomnienia PACE w latach 2014-2015 członkom rosyjskiej delegacji odmówiono prawa głosu w posiedzeniach oraz możliwość udziału w pracach organów statutowych zgromadzenia ze względu na sytuację na Krymie;
  https://ria.ru/world/20171009/1506473900.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Bardzo przyjacielskie działanie:

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-blokada-przejscia-granicznego-z-polska/t43kxdz

  Ciekaw jestem co by było gdyby jakaś niezadowolona z rządów PiS grupa obywateli zablokowała główne przejście graniczne z Niemcami? Zapewne reakcja władz niemieckich byłaby zdecydowanie inna niż naszych w tej sprawie. Chowanie głowy w piasek jeszcze niczego i nigdy nie załatwiło. A wrzód coraz bardziej narasta i do tego te 2 mln Ukraińców przebywających w Polsce.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Zdrady ciąg dalszy, czyli „Węgiel z Doniecka pod Jasną Górą”. Minister energetyki Tchózrewski tłumaczy się że nie jest w stanie zablokować sprowadzania węgla z „okupowanego” Donbasu, ponieważ firma która się tym zajmuje nie łamie żadnych przepisów;
  https://ria.ru/economy/20171009/1506458873.html
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1076485,wegiel-z-doniecka-do-polski-dostarczala-firma-uglesort-andrija-bohdanowa.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko poinformował kto był zleceniodawca zabójstwa byłego rosyjskiego parlamentarzysty Denisa Woronienkowa, do jakiego doszło w marcu tego roku w Kijowie. ma nim byc rosyjski „autorytet kryminalny” (tzw. wor w zakonie) Władimir Tiurin. Zabójcą Woronienkowa był „weteran ATO”, kryminalista z Dniepra śmiertelnie postrzelony przez ochroniarza parlamentarzysty. „Obowiązkowo” takze pojawił sie ‚rosyjski ślad”, czyli że „kuratorem” Tiurina są rosyjskie „specsłużby’ (FSB);
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2941259
  Dla przypomnienia ów Tiurin był wczesniej mężem Marii Maksakowej, która była wówczas żoną Woronienkowa i w mediach pojawiły się spekulacje że jego zabójstwo było zemstą kryminalisty za to że „odbito” mu żonę…
  https://www.vesti.ru/doc.html?id=2869589

  Polubione przez 1 osoba

  • Częściowo mają rację reinwestują swe środki oligarchowie. Ponadto biznesmeni z FR również wpłacają sporo 🙂
   Innym rodzajem inwestycji są granty i programy „demokratycznych instytucji” takich jak Bank Światowy EBOiR i inne.

   Polubione przez 1 osoba

 6. Zdrada w „mateczniku” banderyzmu, czyli na zachodniej Ukrainie (Hałyczynie). W wywiadzie dla ‚Radia Swoboda’ były zastępca szefa ukrobezpieki (SBU) opowiadał że na Hałyczynie całe wsie sprzeciwiają się wprowadzeniu wiz przy wjeździe do Rosji, ponieważ „retorsje” z jej strony uderzą w ich mieszkańców, którzy żyją z tego co zarobia na „saksach” w tym kraju;
  http://www.politnavigator.net/na-zapadnojj-ukraine-celye-sjola-vystupayut-protiv-vvedeniya-vizovogo-rezhima-s-rossiejj.html

  Polubione przez 1 osoba

 7. Dla zainteresowanych, przypomnienia sprawy rozbicia „bandy” tzw. Leśnika (właściwie Oleg Mużczil) która zajmowała się napadami i porywaniem ludzi na Ukrainie, a została ostatecznie „rozstrzelana” przez ukraińską ukrobezpiekę w grudniu 2015 roku Kijowie. Jak się okazało owa „banda’ była tak naprawdę „zbuntowaną” tzw. grupa dywersyjno – rozpoznawczą armii ukraińskiej pacyfikującej Donbas. jej ‚dowódca’ Mużczil był wysoką ‚szychą” w tzw. Parwym Sektorze, a w skład grupy wchodzili specjalnie przeszkoleni przez ukraińskie „specsłużby” rosyjscy ochotnicy którzy walczyli po stronie Kijowa na Donbasie. Sprawę opisywałem na tym forum wielokrotnie;
  http://racurs.ua/1683-delo-lesnika-istoriya-odnogo-predatelstva
  http://racurs.ua/1686-delo-lesnika-istoriya-odnogo-predatelstva-chast-2
  https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D0%B6%D1%87%D0%B8%D0%BB%D1%8C_%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%B3_%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.