Wojna domowa na Ukrainie 12.10.2017r.- 958 dzień od nowego rozejmu.


Zastępca szefa misji obserwatorów OBWE Aleksander Hug spotkał się wczoraj w Stanicy Ługańskiej z dowództwem operacji ATO. Celem spotkania było zdyscyplinowanie strony ukraińskiej w przestrzeganiu warunków obecnego rozejmu.

„10 października 2017 r. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało do Prokuratury Krajowej materiały uzupełniające zawiadomienie z 17 marca 2017 r. o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej przez Donalda Tuska”– napisano w przedwczorajszym (10.10.2017r.)Komunikacie MON.

Poniżej dalsza część tego Komunikatu:

„Wskazane działanie polegało na rezygnacji z umowy polsko-rosyjskiej z 1993 r. gwarantującej Polsce równe prawa i zawarciu umowy z Federacją Rosyjską o badaniu katastrofy smoleńskiej według załącznika 13 konwencji chicagowskiej.

Materiały uzupełniające, jakie przekazano Prokuraturze, zawierają m.in.:

1. informację o trzech rozmowach telefonicznych w dniu 10 kwietnia 2010 r. premiera Donalda Tuska z premierem Władimirem Putinem i dwóch z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem wraz ze wskazaniem osób towarzyszących rozmowom i mających wiedzę na ich temat;

2. chronologię podjęcia decyzji o sposobie badania katastrofy ze wskazaniem na kluczową rolę premiera Donalda Tuska, ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, który wbrew ustawowemu obowiązkowi do dnia 15 kwietnia 2010 r. nie powołał Komisji Badania Wypadków Lotnictwa Państwowego, uniemożliwiając prawne działanie polskim specjalistom w Smoleńsku, ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, który forsował badanie według załącznika 13, Edmunda Klicha, który działając jako przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych przyjął z rąk premiera Rosji Władimira Putina stanowisko członka komisji rosyjskiej.

MON przekazał także prokuraturze meldunki przesyłane ze Smoleńska do ministra Bogdana Klicha przez szefa Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów płk. Mirosława Grochowskiego oraz ustalenia i ekspertyzy prawne dotyczące sposobu badania katastrofy smoleńskiej.

Wniosek z tych materiałów jest następujący:

1. zgodnie z obowiązującym prawem w dniu 10 kwietnia 2010 r. istniała konieczność zastosowania „Porozumienia między Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Ministerstwem Obrony Narodowej FR w sprawie zasad wzajemnego ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych RP i FR w przestrzeni powietrznej obu państw” z dnia 14 grudnia 1993 r., które w art. 11 stanowiło, iż „wyjaśnienie incydentów lotniczych, awarii i katastrof, spowodowanych przez polskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej FR lub rosyjskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej RP prowadzone będzie wspólnie przez właściwe organy polskie i rosyjskie. Jednocześnie strony zapewnią dostęp do niezbędnych dokumentów z zachowaniem obowiązujących je zasad ochrony tajemnicy państwowej”;

2. wspomniana umowa bilateralna gwarantowała RP równość stron i współdziałanie w badaniu przyczyn. Ze strony Polski właściwą w przedmiotowej sprawie była Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która miała współpracować z adekwatnym organem FR. Jednocześnie porozumienie zapewniało dostęp do niezbędnych dokumentów i jego zastosowanie wykluczałoby np. odmowę zrealizowania wniosku dowodowego. Zrezygnowano z tego rozwiązania, oddając to kluczowe postępowanie Rosji;

3. zgodnie z polskim prawem osobami mogącymi zaciągać zobowiązania międzynarodowe są: prezydent, premier i minister spraw zagranicznych.

Przedstawione powyżej fakty dowodzą, że decyzja została podjęta w pierwszych dniach, prawdopodobnie już 10 kwietnia 2010 r., bez koniecznej analizy przepisów oraz uwzględnienia interesu RP.

W procesie decyzyjnym po stronie polskiej brali udział: premier Donald Tusk, przewodniczący PKBWL Edmund Klich, minister obrony narodowej Bogdan Klich, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz
rzecznik prasowy MON”

*

A więc, z powyższego Komunikatu wynika, że 10 kwietnia 2010 roku istniała konieczność zastosowania umowy polsko-rosyjskiej z 1993 r., która w art. 11 stanowiła, że „wyjaśnienie incydentów lotniczych, awarii i katastrof, spowodowanych przez polskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej FR lub rosyjskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej RP prowadzone będzie wspólnie przez właściwe organy polskie i rosyjskie. Jednocześnie strony zapewnią dostęp do niezbędnych dokumentów z zachowaniem obowiązujących je zasad ochrony tajemnicy państwowej”.

Sprawa, wg. MON, jest na tyle istotna, bo:

„Wspomniana umowa bilateralna gwarantowała RP równość stron i współdziałanie w badaniu przyczyn. Ze strony Polski właściwą w przedmiotowej sprawie była Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która miała współpracować z adekwatnym organem FR. Jednocześnie porozumienie zapewniało dostęp do niezbędnych dokumentów i jego zastosowanie wykluczałoby np. odmowę zrealizowania wniosku dowodowego. Zrezygnowano z tego rozwiązania, oddając to kluczowe postępowanie Rosji”.

Także z przedstawionych w Komunikacie okoliczności wynika, że decyzja o rezygnacji z umowy polsko-rosyjskiej z 1993 r. gwarantującej Polsce równe prawa i zawarcie umowy z Federacją Rosyjską o badaniu katastrofy smoleńskiej według załącznika 13 konwencji chicagowskiej, została podjęta w pierwszych dniach, prawdopodobnie już 10 kwietnia 2010 r., bez koniecznej analizy przepisów oraz uwzględnienia interesu RP. Jednocześnie w Komunikacie MON wskazano, że w procesie decyzyjnym po stronie polskiej brali udział: premier Donald Tusk, przewodniczący PKBWL Edmund Klich, minister obrony narodowej Bogdan Klich, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Dodatkowo Edmund Klich, który działając jako przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, przyjął z rąk premiera Rosji Władimira Putina stanowisko członka komisji rosyjskiej, uniemożliwiając w ten sposób prawne działanie polskim specjalistom w Smoleńsku. Co już jest, według sugestii MON pod kierownictwem Macierewicza jawną zdradą. Dlatego też wymienione wyżej osoby są współwinne zaistniałej sytuacji.

Według Komunikatu, wspomniana wyżej umowa bilateralna zawarta pomiędzy Polską i Rosją gwarantowała RP „równość stron i współdziałanie w badaniu przyczyn”. „Ze strony Polski właściwą w przedmiotowej sprawie była Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która miała współpracować z adekwatnym organem FR. Jednocześnie porozumienie zapewniało dostęp do niezbędnych dokumentów i jego zastosowanie wykluczałoby np. odmowę zrealizowania wniosku dowodowego. Zrezygnowano z tego rozwiązania, oddając to kluczowe postępowanie Rosji”.

Tym sposobem, po prawie 8 latach śledztw prowadzonych przez grupę Macierewicza w sprawie wydarzeń smoleńskich z dnia 10 kwietnia 201o roku, kiedy to rozbił się polski samolot rządowy Tu-154M, wiozący delegację na obchody kolejnej rocznicy katyńskiej, zamiast wykazania, że katastrofa ta była wynikiem domniemanego zamachu, zmieniono priorytety szukając haki na Tuska i jego ekipę. Jak z tego wynika ludzie pokroju Macierewicza i jego szefa, nie kierują się racjonalnymi przesłankami politycznymi i racją stanu, a wyłącznie niskimi pobudkami osobistymi, wykorzystując w ten sposób aparat państwowy RP dla swoich prywatnych celów. A więc historia zatoczyła już pełne koło, gdy dożyliśmy kolejny raz czasu gdy rządzący traktują nasz kraj jak swój prywatny folwark. Może na tym ma polegać lansowane przez rządzącą ekipę: patriotyzm oraz prawo i sprawiedliwość?

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/komisja-smolenska/komunikat-mon-n2017-10-10/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, sytuacja wzdłuż linii styku nieznacznie uległa uspokojeniu, gdyż ukraińscy żołnierze przy użyciu: rakiet „Grad” RS30, moździerzy kierowanych pocisków przeciwpancernych, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 24 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 13 miejscowości.

I tak, wieczorem około godziny 19:00, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał miejscowości Kominternowo na południowym odcinku frontu donieckiego, w wyniku tego został uszkodzony budynek mieszkalny znajdujący się na ulicy Kirowa nr.8.

Na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze 8 razy, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, ostrzeliwali terytorium ŁRL. Ostrzał prowadzony był w okolicach następujących miejscowości: Dołgoje, Kalinowki, Frunze, Kalinowa, Prosziba i Znamienki.

I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także broni maszynowej, ostrzeliwali okolice wsi Dołgoje w obwodzie sławianoserbskim na północny zachód od Ługańska. W wyniku tego ostrzału został tam uszkodzony Miejski Dom Kultury.

Łącznie w ciągu minionej doby spadło na terytorium ŁRL około 27 pocisków moździerzowych kalibru 120 i 82 mm, co dowodzi, że intensywność ostrzałów w ciągu poprzedniej doby wzrosła.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego realizującego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie akcję pacyfikacyjną pod pretekstem tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 11 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ
Від опівночі у районі проведення АТО спостерігається тенденція до загострення обстановки. Російсько-окупаційні угруповання продовжили активно обстрілювати українські позиції на Приморському та Донецькому напрямках.
Так, з гранатометів і великокаліберних кулеметів бойовики двічі вели вогонь по наших опорних пунктах у районі Авдіївки. Крім того, стрілецьку зброю противник застосовував на підступах до Невельського, Луганського та Пісків.
На Маріупольському напрямку – ворог тричі бив з кулеметів та протитанкових гранатометів на околицях Талаківки. З цієї ж зброї проросійські найманці відкривали вогонь по оборонцях Широкиного.
Загалом від початку доби незаконні збройні формування 12 разів порушили перемир’я. Українські військові 8 разів відповідали ворогу з піхотного озброєння, не забороненого мирними домовленостями. Унаслідок бойових дій втрат серед наших військовослужбовців немає”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО ЗА 11.10.2017 РОКУ.
Наприкінці минулої доби у районі проведення АТО обстановка продовжила загострюватись. Насамперед, суттєво зросла кількість ворожих провокацій на Донецькому напрямку.
Так, після 18 години двічі під довготривалим вогнем противника з гранатометів, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї опинились наші укріплення біля Авдіївки, Майорська, шахти Бутівка. Чотири рази ворог з кулеметів і стрілецької зброї бив по захисниках Пісків. Унаслідок одного з таких обстрілів, близько 18 години, отримав поранення один український військовослужбовець. Крім того, наприкінці доби проросійські окупанти застосовували кулемети неподалік Зайцевого та Невельського.
На Приморському напрямку ввечері бойовики з 82-міліметрових мінометів та різних видів гранатометів били по укріпленнях сил АТО біля Мар’їнки, Водяного, Широкиного. А озброєння БМП противник двічі застосовував у районі Новотроїцького.
Неспокійно було і на Луганському напрямку. Тут окупанти двічі обстрілювали оборонців Кримського, застосовуючи при цьому танк, міномети калібру 82 міліметри, протитанкові гранатомети. Також двічі, вже вночі, під вогнем піхотного озброєння бойовиків опинились укріплення української армії на підступах до Новоолександрівки.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 41 раз порушили режим тиші. У відповідь сили АТО оперативно і жорстко 28 разів застосовували увесь спектр незабороненого озброєння. У результаті бойових дій один український воїн отримав кульове поранення. На даний момент постраждалий перебуває у військово-медичному лікувальному закладі. Стан його здоров’я оцінюється, як задовільний. Втрати ворога уточнюються”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- w muzeum „Art-Donbass” otwarto wczoraj wystawę fotograficzną „Odwieczna pieśń o krainie Donbasu”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.10.2017r.- 958 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pan Wiatrowycz zamieścił swoje przemyślenia na FB

  Ukraina bez UPA, która powstrzymywała hitlerowski i stalinowski terror, a później zniszczyła imperium Gułagu, bez dysydentów, którzy od nich przejęli sztafetę walki o niepodległość, bez masowego ruchu narodowo-demokratycznego końca lat 80-tych początku lat 90-tych XX wieku, bez Szuchewycza, Stusa, Czornowola – taka Ukraina będzie tylko tymczasowym krajem.
  .https://www.facebook.com/volodymyr.viatrovych/posts/10210370052907156?pnref=story

  Polubione przez 2 ludzi

 2. OT z Polski
  Michał Herman, prezes Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że jeśli wydobycie w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej będzie znacząco niższe niż planowane, na rynku może zabraknąć węgla.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pg-silesia-sytuacja-rynku-wegla-moze-stac-sie-dramatyczna/
  Komentarz: Węgla może nie zabraknie, ale na pewno jego cena (banka spekulacyjna?) wzrośnie. Pytanie brzmi czy jeśli Polska będzie miała niedobory węgla to zwiększy się import tego surowca z… Donbasu.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Marszałek Karczewski zadowolił się wyjaśnieniami przewodniczącego ukraińskiego parlamentu ws. kontrowersyjnej ustawy oświatowej. Otrzymał także podziękowania za interwencję ws. grafiki z Cmentarzem Obrońców Lwowa w projekcie polskiego paszportu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/parubij-dziekuje-karczewskiemu-interwencje-ws-usuniecia-kresowych-motywow-projektu-paszportu/
  Komentarz: I już wiadomo komu można „podziękować” w następnych wyborach za antypolską politykę.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.