Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2017r.- 960 dzień od nowego rozejmu.


?????

Jeden nowoczesny czołg to koszt co najmniej 10 mln dol.

Zakup nowych czołgów, co jest kolejnym mało realnym pomysłem Antoniego Macierewicza, w ilości obecnie będących na stanie 900 czołgów poradzieckich, to wydatek na kwotę około 9 mld dolarów.

Stać nas? Na pewno nie, biorąc pod uwagę mnogość pomysłów na zakup uzbrojenia rzucanych co jakiś czas przez Macierewicza.

No, ale zatrzymajmy się na moment przy tym najnowszym jego pomyśle, nafaszerowanego po lufę elektroniką i pokrytym kompozytowym pancerzem superczołgu. Nie dość tego, taki czołg ma być niewidoczny dla radarów, a także sam będąc trudnym do zniszczenia ma z łatwością niszczyć czołgi przeciwnika na bardzo dużych odległościach.

Realne?

Wg. wiceministra MON Tomasza Szatkowskiego, jak najbardziej:

„Mamy zestaw istotnych projektów. Jest to na przykład projekt czołgu nowej generacji. My zdajemy sobie sprawę, że Polska nie będzie w stanie przygotować takiego czołgu samodzielnie, natomiast może być istotnym partnerem. Widzimy szanse, aby powstało konsorcjum europejskie”.

Zapewne chodziło mu tu, mówiąc o tym, że „mamy zestaw istotnych projektów”, o projekt na czołg „Wilk” (Wolf 🙂 ), którego pomysł budowy pozostał do dziś wyłącznie w formie koncepcyjnej.

Chociaż na początku zapowiedzi były obiecujące, wg. których „Wilk” miał być czołgiem nowej generacji, następcą czołg PT-91 „Twardy”, opracowany w oparciu o rosyjski czołg T-72 i odkupione od Niemców „Leopardy”, to jednak jak się okazało, w trakcie prac projektowych, że nie ma sans aby tą koncepcję w praktyce zrealizować.

Chodzi tu nie tylko o zaplecze naukowe, ale przede wszystkim o koszty takiego przedsięwzięcia, które nie wynosiłby tak „tanio” jak zakup nowych czołgów po 10 mln dolarów za sztukę, bo tylko z tytułu samego procesu projektowania koszt ten- biorąc jako przykład Turcję, która jest bardziej zaawansowana w produkcji uzbrojenia niż nasz kraj, wynosiłby co najmniej 1 mld dolarów i trwałby przez kilkanaście, jeśli nawet nie przez kilkadziesiąt lat. Przypomnę, że tureckie biura konstrukcyjne już od 15 lat, bez efektu, opracowują koncepcję takiego czołgu jaki obecnie sobie wymarzył Macierewicz, zdołały pochłonąć już pół miliarda dolarów. Nawet więc jeśli uda się przebrnąć przez kosztowny etap projektowania, to jeszcze zanim doszłoby do ich produkcji, kolejnym etapem- wielokrotnie bardziej kosztownym, musiałaby być modernizacja naszego przemysłu ciężkiego i elektronicznego. No a później dopiero mogłaby ruszyć sama produkcja, o kosztach uzyskania jednego czołgu nie niższych niż 10 mln dolarów za sztukę, a znacznie je przekraczających.

Stać nas?

Zapewne Macierewicza i jego kolegów z resortu obrony zapewne stać, bo cóż znaczy dla nich: „kilka milionów w tą czy w tamtą”. Nie wytrzymają tego „tylko” finanse państwa, już i tak niepomiernie nadużyte, m.in. przez politykę zmasowanej korupcji wyborczej prowadzoną przez obecny rząd.

Dlatego też skończą się obecne mrzonki podobnie jak te o budowie polskich śmigłowców bojowych, które we współpracy z Ukraińcami obiecywał nam minister Macierewicz. Również tak samo jak zakup helikopterów dla wojska oraz „tysięcy dronów masowego rażenia”.

Tak więc rosyjskie czołgi T-14 „Armata” nadal będą prześladować jak senne mary Antoniego Macierewicza, chyba że…..pójdziemy drogą wytyczoną wcześniej przez Grecję.

Bo wizja zaproponowana przez wiceministra Szatkowskiego, polegająca na tym, „aby powstało konsorcjum europejskie”, jest również mało realna, gdyż dla wielkich producentów broni największych krajów UE jesteśmy tylko, próbującym dopiero niezdarnie raczkować w tej wysokiej jakości produkcji przemysłowej, dzieckiem. Niestety nie ten poziom techniczny, naukowy i przemysłowy oraz nie ta kasa, jaką my realnie moglibyśmy wyłożyć na taką ewentualną współpracę.

Tym bardziej, że czołowy kraj UE, którym jest Francja, po fiasku z przetargiem swoich helikopterów dla polskiej armii zapewne wszelkie nowe propozycje MON będą lekceważyć uważając nas za niesolidnego partnera. To samo dotyczy Niemiec, z którymi ten rząd niestety nie nawiązał przyjacielskich i partnerskich stosunków. Tak, że w ostateczności czeka nas dalszy ciąg tej operetki jaką odgrywa pełniący rolę szefa MON Antoni Macierewicz.

Bo cóż może biedny kraj na dorobku, z którego ucieka młodzież nie widząc w nim dla siebie żadnych szans, a do tego ze zniszczonym, rozprzedanym i zacofanym przemysłem, który nawet nie potrafi na dobrym poziomie wyprodukować motoru, nie mówiąc tu już o na przyzwoitym poziomie samochodu? Ten kraj nic nie może, do czego doprowadziły nas rządy dokładnie tej samej grupy politycznej, która i obecnie rządzi w Polsce. I nie zmieni tego nawet fakt, że się ona odżegnuje od rządów swoich poprzedników. Niestety, ale „król jest nagi” czego nie chcą dostrzec ci co się dorwali do koryta władzy.

Dla przypomnienia co obiecywał otumanionej części społeczeństwa polskiego, na początku tego roku Antoni Macierewicz jako szef resortu obrony:

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu była podobna do dnia poprzedniego.
I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu: czołgów i moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 35 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 16 miejscowości. Jakiś znaczących strat, wynikających na skutek tych ostrzałów, nie było.

Również na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby sytuacja była podobna do tej jaka tam się ukształtowała w poprzednich kilku dniach. I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu; moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, pocisków przeciwpancernych i różnego typu granatników, a także broni maszynowej, 9 razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL. A tam okolice następnych miejscowości: kalinowa, Frunze, Łogwinowa i Smiełoje.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 13 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ
У районі проведення АТО, від початку доби противник дещо активізував збройні провокації на Приморському напрямку. Вздовж лінії розмежування від опівночі зафіксовано 9 обстрілів українських позицій. З них 4 відбились у районі Маріуполя.
Так, зранку бойовики з автоматичних гранатометів і великокаліберних кулеметів двічі відкривали вогонь по оборонцях Водяного. З цієї ж зброї окупанти близько 10 ранку били по околицях Широкиного. А стрілецьку зброю проросійські найманці застосовували на підступах до Мар’їнки.
На Луганському напрямку противник з піхотного озброєння обстрілював наші опорні пункти біля Кримського і Новоолександрівки.
На Донецькому напрямку під ворожим вогнем із протитанкового гранатомету і стрілецької зброї двічі опинились захисники Пісків, і один раз – оборонці Опитного.
Під час 4 обстрілів сили АТО відкривали вогонь у відповідь, примушуючи ворога припинити провокації. Унаслідок бойових дій втрат серед українських бійців немає”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО ЗА 13.10.2017 РОКУ.
Наприкінці минулої доби у районі проведення АТО обстановка й надалі залишалася напруженою, проте повністю контрольованою Збройними Силами України. Противник продовжував вогневі провокації, здебільшого, застосовуючи легке піхотне озброєння.
Так, на Донецькому напрямку ввечері, упродовж години бойовики били з гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї на підступах до Авдіївки. Вже вночі під кулеметним вогнем опинились наші позиції біля Майорська і Пісків. А озброєння БМП ворог застосовував неподалік Зайцевого.
На Луганському напрямку наприкінці доби окупанти двічі відкривали вогонь з мінометів калібру 82 міліметри, гранатометів та кулеметів по оборонцям Новоолександрівки. Наші військові жорстко відповідали ворогу. Нажаль, у результаті цього протистояння, близько 18 години отримав поранення один український військовослужбовець. Крім того, ввечері проросійські найманці застосовували 82-міліметрові міномети неподалік Кримського. А протитанкові гранатомети і стрілецьку зброю біля Станиці Луганської і Валуйського.
На Приморському напрямку з легкого піхотного озброєння бойовики обстрілювали наші опорні пункти у районі Широкиного, Гнутового і Водяного.
Загалом, за минулу добу незаконні збройні формування 21 раз порушили перемир’я. У відповідь українські воїни 14 разів вогнем примушували ворога дотримуватися режиму тиші. Унаслідок бойових дій отримав поранення один військовослужбовець української армії.
Також сьогодні, у День Захисника України, прес-центр штабу АТО вітає всіх, хто обороняє нашу Батьківщину. Своєю службою і працею, на передових позиціях і у мирному житті, з Богом у серці, ми боремось за нашу Державу. І у цій боротьбі правда на нашому боці! Тож ми обов’язково переможемо. Зі святом Захисники! Слава Україні! Смерть ворогам!”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

69 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2017r.- 960 dzień od nowego rozejmu.

   • 99,999%

    Prościej będzie wskazać tych, którzy nie są ruskimi trollami.

    Mnie by było trudno wskazać choćby jednego. No może Sakiewicz, bo dostał zapewne nie bez powodu order od ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa oraz jego współpracownik z gazety, J. Targalski 🙂

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 1. Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) znowu w akcji. Właśnie wszczęło śledztwo przeciwko ministrowi infrastruktury Ukrainy Omeljanowi, za „nielegalne wzbogacenie się”;
  http://korrespondent.net/business/financial/3896036-nabu-zavelo-delo-na-omeliana
  ‚Podpadła” NABU także była szefowa ukraińskiego banku centralnego Gontariewa;
  http://korrespondent.net/ukraine/3896252-sud-obiazal-nabu-otkryt-delo-na-hontarevu

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Winter is comming”. Podczas swojej wizyty w Kijowie pomocnik „GenSeka” ONZ d/s pomocy humanitarnej ostrzegł że MILIONY UKRAIŃCÓW czeka „ciężka zima’, pojawił sie także na Donbasie gdzie zwrócił uwagę na „ciężka sytuacje” w jakiej znajduje się 1,6 mln „przesiedleńców” z terenów tzw. strefy ATO;
  http://korrespondent.net/ukraine/3896227-oon-prohnozyruet-tiazheluui-zymu-dlia-ukrayntsev

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dzisiaj trochę „newsów militarnych”

  Podczas wystawy „Arms And Security 2017” w Kijowie prezentowany jest ciężki pojazd wsparcia na podwoziu czołgu T-64 noszący nazwę „Strażnik” (ukr. Страж). Zamiast standardowej wieży z armatą 125 mm osadzono na nim moduł uzbrojenia Duplex, który dysponuje dwoma działkami automatycznymi 30 mm, czterema pociskami kierowanymi Barier oraz karabinami maszynowymi 7,62 mm i granatnikiem 30 mm.
  http://www.defence24.pl/678312,as-2017-ciezki-woz-wsparcia-straznik-z-ukrainy
  Komentarze czytelników nie pozostawiają złudzeń projekt jest kopią rosyjskiego „Terminatora” czyli wozu bojowego na bazie podwozia T-72.
  Projekty choć podobne jednak zasadniczo się od siebie różnią CELEM budowy. Rosjanie zaprezentowali kilka nowoczesnych platform które posłużą w najbliższych kilkunastu latach do budowy nowoczesnego uzbrojenia ( T-14 „armata”).
  Starsze pojazdy będą sukcesywnie wymieniane na nowe i tu powstaje pytanie co zrobić z wycofywanymi z linii wozami. Część z nich przejdzie do rezerwy, część się unowocześni, ale najlepiej niepotrzebne maszyny sprzedać za granicę zaprzyjaźnionym państwom. Stąd projekt budowy „Terminatora”.
  Ukraina startuje z innego pułapu-tam dosłownie brakuje ciężkiego uzbrojenia- nawet „elitarne” jednostki cierpią na niedostatek czołgów i wozów bojowych. Wykorzystuje się to co jest na stanie, stąd prawdziwy miszmasz pojazdów W jednej jednostce można zobaczyć Humvee, BTR-70, BTR-80, BRDM-2, MT-LB, BMD-1, AT-105 Saxon, z artylerii 2B9 i D-30, w pododdziałach czołgów T-80BW, z wozów bojowych desantu BMD-1/2, 2S9 Nona itd.
  Ukraiński MON poszukuje najtańszego sposobu na poprawienie sytuacji jednostek głównie poprzez modernizacje uzbrojenia jakie zostały jeszcze w magazynach.
  Na samym „cmentarzysku czołgów” koło Charkowa znajduje się około 700 kadłubów czołgów t-72. Ponad 1000 „skorup” T-64 znajduje się w innych magazynach wojskowych. Są to jednak jak już podkreśliłem skorupy, a nie czołgi. Wymontowano z nich wszystko co miało jakąkolwiek wartość. Systemy ogniowe, celowniki, silniki itd itp i obecnie przywrócenie takich czołgów do sprawności wiązałoby się z olbrzymimi kosztami (jak na warunki ukraińskie).
  Najgorsza sytuacja jest z automatami do ładowania i lufami-po prostu ich brakuje, a produkcja kuleje. Nie pomoże również import z krajów zachodnich-wykorzystywane są inne rozwiązania post-sowieckie armaty 125 mm zasadniczo różnią się od Natowskich 120.
  Innymi słowy można „wyprodukować” ( przywrócić do służby ) tylko kilkanaście „nowych” czołgów rocznie. Co zatem można zrobić z resztą kadłubów? Projekt wozu bojowego to jedno, drugim rozwiązaniem jest wóz strażacki
  http://ukroboronprom.com.ua/en/media/ukroboronprom-peredaye-spetsialnij-pozhezhnyj-tank-dlya-likvidatsiyi-pozhezhi-na-skladi-boyeprypasiv-pid-vinnytseyu.html
  I ciągnik/ wóz techniczny wsparcia

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Jak zapowiadali Wegrzy w dniu wczorajszym przed ambasada Ukrainy w Budapeszcie odbyła sie demonstracja pod hasłem „Samookreślenie dla Zakarpacia”, której uczestnicy domagali się poszanowania praw nie tylko mniejszosci węgierskiej zamieszkujacej Ukrainę, ale także poszanowania praw mniejszosci POLSKIEJ (!), rumuńskiej, bułgarskiej, ormiańskiej i rusińskiej;
  http://korrespondent.net/ukraine/3896224-venhry-mytynhovaly-za-samoopredelenye-zakarpatia
  Jak można sie było spodziewać w Kijowie rozległ się z tego powodu „protestacyjny klangor”, Węgrom zarzucono m.in rozniecanie nastrojów antyukraińskich oraz „separatyzmu”;
  http://korrespondent.net/ukraine/3896233-v-myd-prokommentyrovaly-antyukraynskuui-aktsyui-v-budapeshte

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem w Kijowie, trwają obchody jakże „miłego” dla nas Polaków „święta’;
  https://kresy.pl/wydarzenia/x75-temu-powstala-zbrodnicza-organizacja-ukraincow-upa/
  Z tej okazji głos zabrał sam „generalissimus” Poroszenko;
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/poroszenko-wyczyny-upa-zawsze-beda-przykladem-dla-ukraincow/
  Cytat „Poroszenko w swoim orędziu wspomniał także o oficjalnym uznaniu bojowników OUN-UPA przez państwo ukraińskie w 2015 roku.
  Uczestnicy ruchu narodowo-wyzwoleńczego zostali uznani przez nasze państwo a ich wyczyny na zawsze pozostaną przykładem dla przyszłych pokoleń. Pamięć o zwycięstwach żołnierzy UPA inspiruje współczesnych obrońców Ukrainy”…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraińska „zbrojeniówka” stara się z resztek tego co zostało na składach poskładać w kupę broń.
  Kilka projektów tak jak sprzężone karabiny maszynowe z lat 40-stych prezentowane wcześniej przez manię mogą budzić tylko lekki uśmieszek politowania. Inne konstrukcje są już dużo ciekawsze.
  Jak np. głęboka modernizacja BRDM-2
  http://www.defence24.pl/678336,as-2017-zmodernizowany-brdm-nik
  lub BWP-1
  http://www.defence24.pl/680229,as-2017-tania-modyfikacja-bmp-1-foto
  W swoich planach ukrainskie przedsiębiorstwa posunęły się nawet dalej i montuje się na ciężarówkach uzbrojenie przez lata zarezerwowane dla …śmigłowców.
  http://www.defence24.pl/679983,as-2017-rakietowa-stokrotka-rusza-na-poligon
  Tu jednak mankamenty techniczne (słabe opancerzenie) sprawia, że pojazd może nie spotkać się z dużym zainteresowaniem odbiorców.
  Poza prezentowanymi na wystawach pojazdami trwają przymiarki do szerszego wykorzystania MT-LB.jako platformy do budowy nowego uzbrojenia.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/MT-LB
  Na tych ciągnikach montowane mają być systemy rakietowe i inne uzbrojenie. Takowe wozy wsparcia będą jednak bardzo słabo opancerzony więc jakiekolwiek wykorzystanie tych pojazdów w warunkach bojowych wydaje się głupotą.
  Chociaż sprzęt na targach prezentuje się nieźle to jednak wojskowi z Ukrainy nie mogą liczyć na jego wprowadzenie do sił zbrojnych UA. WSZYSTKIE pojazdy są przeznaczone na eksport, aby pozyskać niezbędne dewizy dla dalszego funkcjonowania zakładów zbrojeniowych.
  TYLKO pojazdy, które nie znajdą nabywców/chętnych do zakupu zostaną przekazane (odpłatnie oczywiście) oddziałom wojskowym.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem czołowej ‚rosyjskiej opozycjonistce”, czyli Ksenii Sobczak chyba już znudziło się być „wiecznie w opozycji” i spotkała się z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Oficjalnym powodem spotkania miała być realizacja filmu dokumentalnego o ojcu Ksenii Sobczak, zmarłym burmistrzu Sankt Petersburga Anatoliju Sobczaku u którego swoja karierę polityczna rozpoczynał obecny Prezydent Rosji;
  http://www.bbc.com/russian/features-41617325?ocid=socialflow_twitter

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińskie „Radio swoboda’ oraz ukraiński bloger („na wychodźstwie”) przedstawiają, czyli jak szef ukraińskiego BORu, były minister obrony Ukrainy Wałerij Gełetej zrobił sobie z podległej sobie służby „prywatną armię ochroniarzy”, którzy zajmuja się ochroną rodziny Gełeteja, jego znajomych, a także jego ‚partnerów biznesowych”. Oczywiście wszystko to opłacone jest z pieniędzy ukraińskich podatników;
  https://www.radiosvoboda.org/a/28768836.html
  Materiał od Szarija;
  >https://www.youtube.com/watch?v=NUKV5ypw5Bk

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Państwowa Agencja Dróg Ukrainy ogłosiła budowę autostrady Lwów – Budapeszt (Węgry), zawiadamia służba prasowa przedsiębiorstwa „Ukrawtodor”.
  .https://www.facebook.com/Ukravtodor.Gov.Ua/photos/a.659669967466257.1073741828.659660104133910/1161491297284119/?type=3&theater
  Komentarz: Biorąc pod uwagę ostatnie animozje na linii Kijów-Budapeszt nie wróżę inicjatywie sukcesu. Rząd Węgier powiadomił, że gotów jest nałożyć sankcje GOSPODARCZE na Ukrainę w związku z ustawa językową.

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Tymczasem w Kijowie odbywa sie zapowiadany wcześniej „masz ukropatriotów” z okazji „Dnia UPA”;

  http://korrespondent.net/city/kiev/3896353-v-kyeve-prokhodyt-marsh-slavy-heroev
  „Ukropatrioty” (prawdopodobnie „aryjczyki czciciele Peruna” od „fuhrera” Biłeckiego) „upiększyli” ścianę jednego z budynków na którym jutro miało odbyć sie uroczyste odsłonięcie muralu poświeconego papieżowi Janowi Pawłowi II;
  https://kiev.segodnya.ua/kaccidents/v-kieve-vandaly-razrisovali-antipolskimi-nadpisyami-dom-s-izobrazheniem-ioanna-pavla-ii-1063999.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Kolejna zdrada ze strony Zgromadzenia parlamentarnego rady Europy (PACE). Tymczasowa prezydent PACE, pełniaca swoje obowiązki do wyboru ‚stałego” prezydenta zgromadzenia, wysłała oficjalne pismo do rosyjskiego parlamentu w którym zaproponowała spotkanie w najbliższym czasie. Dla przypomnienia, strona rosyjska praktycznie bojkotuje prace PACE (nie płaci także składek, co szczególnie „boli” PACE) w zwiazku z nałożonymi na nia przez zgromadzenie, z poduszczenia Ukrainy, sankcjami;
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2017/10/14/7072337/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Rosjanie ‚zabrali się” za znajdujący się na terytorium Rosji majątek ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa. Chodzi o kopalnie które wchodząca w skład należącego do niego holdingu „DTEK” zakupione jeszcze w 2012 roku. Na 1 listopada tego roku w sadzie w obwodzie rostowskim ma odbyć sie rozprawa podczas której ma zostać ogłoszone bankructwo należącej do Achmetowa spółki górniczej działającej w Rosji;
  http://korrespondent.net/business/economics/3896374-shakhtam-akhmetova-v-rossyy-hrozyt-bankrotstvo
  Ps. Czyżby miało zabraknąć węgla w „Pensylwanii”?

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Małe OT
  Rosyjska dyplomacja najprawdopodobniej znów osiągnęła sukces. Jak podają portale internetowe, po wizycie członka rodziny królewskiej z dynastii Saudów zawarto korzystne dla obu stron umowy w sprawie dostaw uzbrojenia. Jednocześnie w USA trwają prace nad…sankcjami dla Arabii Saudyjskiej z powodu interwencji wojskowej w Jemenie.
  https://www.almasdarnews.com/article/us-congress-introduces-bill-end-sale-weapons-saudis-intervention-yemen/

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Politycznej zawieruchy na Ukrainie ciąg dalszy…

  Państwowa Służba Migracyjna Ukrainy odmówiła eks-przewodniczącemu obwodu odeskiego Micheilowi Saakaszwili azylu politycznego. Poinformował o tym sam polityk. Ponadto według polityka nie ma potrzeby doprowadzać do trzeciego Majdanu, bo…drugi jeszcze się ie skonczył (nie osiągnięto celów jakie przyświecał).
  https://ru.slovoidilo.ua/2017/10/13/novost/politika/majdan-eshhe-ne-zakonchilsya-saakashvili?utm_medium=referral&utm_source=kurs_com_ua&utm_campaign=you_can_get_more

  Polubione przez 2 ludzi

 15. News rocznicowy:

  Twoja rocznica na WordPress.com! Wszystkiego najlepszego!

  Zarejestrowałeś się na WordPress.com 3 lata temu.

  Dziękujemy, że latasz z nami. Życzymy powodzenia w prowadzeniu bloga!

  Dziś mija 3 rocznica jak jestem z państwem i razem komentuję wydarzenia w Syrii i na Ukrainie , a także sprzeczam się o sprawy ważne i mniej ważne. Muszę przyznać, z pełną odpowiedzialnością i szczerością, że z perspektywy czasu była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. 🙂 Jesteście wszyscy wspaniali. 🙂 Dzięki za te 3 lata. 🙂

  No to symbolicznie po jednym .

  Spokojnej nocy. Udanej niedzieli.

  Dobranoc. 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 16. W Winnicy odsłonięto pierwszy na Ukrainie pomnik atamana Symona Petlury, ukraińskiego polityka niepodległościowego, naczelnego dowódcy wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej (URL), prezydenta Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1919–1926, a takze pisarza, dziennikarza i publicysty;
  http://korrespondent.net/ukraine/3896390-v-vynnytse-otkryt-pervyi-v-ukrayne-pamiatnyk-petluire
  Z tej okazji warto przypomnieć jedno z jego powiedzeń, czyli ze bardziej niz moskiewskich wszy obawiał się ukraińskich gnid…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.