Wojna domowa na Ukrainie 18.10.2017r.- 964 dzień od nowego rozejmu.


„Wydarzenia na Chełmszczyźnie w latach 1942-44 w kontekście zbrodni wołyńskiej”– taki temat nosi V polsko-ukraińskie Forum Historyków, które odbędzie się w dniach 19-22 października w Czerkasach na Ukrainie.

Jak widać, takich spotkań naukowców historyków zajmujących się problematyką zbrodni dokonanej na Polakach przez Ukraińców, było do tej pory cztery?

Czy wzt. zmieniła się w jakimkolwiek stopniu postawa ukraińskich władz w podejściu do kwestii ludobójstwa ludności polskiej w czasie II Wojny Światowej i po niej?

Niestety nie!

A wynika to z usilnego wybielenia- a jak nie to opacznego przeinaczenia- roli Ukraińców w dokonanej przez siebie zbrodni na polskich sąsiadach.

Czyż dziwić może ten brak jakichkolwiek pozytywnych wyników takich spotkań, jeśli obecne forum na prośbę strony ukraińskiej ma na celu wyjaśnienie tylko „….spraw represji, których we wschodniej Lubelszczyźnie mieli dopuścić się Polacy wobec Ukraińców, jeszcze przed kulminacją zbrodni wołyńskiej latem 1943 roku”. To właśnie zdaniem przedstawicieli Ukrainy, mogą być źródła dokonanej przez Ukraińców zbrodni na Polakach, którą strona ukraińska chce widzieć jedynie- jak to oni eufemistycznie określają- jako „konfliktem polsko-ukraińskim” czy też „tragedię. Czyli czynią podobnie jak niemieccy organizatorzy holokaustu- zagłady Żydów, którzy określali go mało mówiącym mianem, „rozwiązania kwestii żydowskiej”.

Oczywiście strona polska nie zgadza się z taką postawą ukraińskich historyków. Dlatego też spotkanie to ma na celu wyjaśnienie sprawy dokonanego na Polakach ludobójstwa.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miały miejsce w ostatnich latach cztery podobne spotkania, które nic nie dały, to czyż można oczekiwać w tej sprawie czegoś nowego? Ukraińcom chodzi tylko, abyśmy przyjęli ich zakłamaną wersję historii, a tego typu spotkania mają- z ich punktu wodzenia- znaczenie wyłącznie propagandowe. A więc, pokazują „dobrą wolę” ukraińskich władz w sprawie obiektywnego wyjaśnienia zbrodni dokonanej przez Ukraińców na Polakach.

Dowodem na to może być to czym obecne V Forum ma się zajmować. A więc tematem na prośbę strony ukraińskiej mają być: „….sprawy represji, których we wschodniej Lubelszczyźnie mieli dopuścić się Polacy wobec Ukraińców, jeszcze przed kulminacją zbrodni wołyńskiej latem 1943 roku”, co jasno dowodzi prób usiłowania dopracowania się obopólnie takiej formuły zbrodni, która mogłaby ją wytłumaczyć jako sprowokowaną i niezamierzoną, co w następstwie miałoby jej tragiczny wymiar zmarginalizować.

Dzieje się to wszystko w nieprzychylnej aurze ze strony tego co się obecnie dzieje na Ukrainie, a więc rozbudzonego skrajnego nacjonalizmu, łamania prawa, gloryfikacji ideologów, ideologii i sprawców zbrodni. A także postawa osoby postawionej na czele ukraińskiego IPN-u Wołodomyra Wiatrowycza, czyli odpowiedzialnej za kształtowania postaw historycznych w odniesieniu do zagadnień współczesnej historii Ukrainy, który głosi swoją teorię, że w latach 1943-45 doszło do konfliktu zbrojnego między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi. Nie dość tego przedstawiciele władz i ukraińscy historycy tłumaczą, że zbrodnia wołyńska to wynik polskiej polityki lat międzywojennych wobec ich grupy narodowościowej, i przypominają m.in. pacyfikacje ukraińskiej ludności Galicji z 1930 roku.

No i co z tego, że pozostaje to w sprzeczności z faktami z lat 1943-45 i ustaleniami historyków na temat ludobójstwa Polaków na Wołyniu?

Fakt jest faktem, że ukraińskie władze zabraniają polskim naukowcom dokonania gruntownych badań archeologicznych i archiwalnych dotyczących okoliczności i miejsc dokonanych zbrodni na naszych Rodakach. Nie dość tego obecnie tzw. „nieznani sprawcy” dopuszczają się prowokacji antypolskich niszcząc te miejsca pamięci narodowej, które udało się na Ukrainie do tej pory zachować. Pamiętać też należy jak wielkie trudności czyniły stronie polskiej ukraińskie władze w czasie remontu polskiego cmentarza we Lwowie. O polskich świątyniach i innych miejscach kultu nie wspomnę, bo tym nawet nasze władze się nie interesują.

Czy w tej sytuacji można liczyć na dobrą wolę i uczciwość Ukraińców?

Nie!!!!!!!

Bo czyny mówią zgoła coś innego niż ich bez pokrycia deklaracje. My zaś nie umiemy wyegzekwować swoich racji chociaż mamy potężne atuty w swych rękach, aby tego dokonać. Widocznie polityka prowadzona wobec Ukrainy przez ostatnie 27 jest błędna i tak naprawdę zbankrutowała.

Na zakończenie dodam, że Forum w Czerkasach ma trwać w dniach od 19 do 22 października i w skład którego wchodzi po sześciu polskich i ukraińskich historyków. Zaś spotkania te odbywają się dwa razy w roku, naprzemiennie w Polsce i na Ukrainie.

Z polskiej strony w obradach udział wezmą: prof. Grzegorz Hryciuk, prof. Grzegorz Mazur, prof. Grzegorz Motyka, prof. Jan Pisuliński, prof. Waldemar Rezmer, dr Mariusz Zajączkowski i dr Dorota Lewsza jako sekretarz.

Ze strony ukraińskiej w obradach forum będą uczestniczyli: prof. Bohdan Hudź, prof. Ihor Iliuszyn, prof. Iwan Patrylak, prof. Jurij Szapował, dr Wołodymyr Wiatrowycz – prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Łeonid Zaszkilniak i dr Ołena Humeniuk jako sekretarz.

Czyż dziwić się można, widząc nazwiska niektórych uczestników strony polskiej, że pomimo wytężonej pracy historyków, nie można wyegzekwować prawdy na temat zbrodni ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ich ukraińskich sąsiadów?

Oczywiście ja nie mam nic przeciwko wyjaśnianiu różnic w pojmowaniu historii pomiędzy Ukraińcami a Polską, tylko, żeby ta dość droga współpraca miała jakiś sens i prowadziła do poznania prawdy o skali dokonanych na Polakach zbrodni i wskazaniu ich wykonawców i osób bezpośrednio za nie odpowiedzialnych. Inaczej będzie to wykorzystywane przez obie strony jako zasłona dymna przed nic nie robieniem i jednoczesnym uwiarygodnianiem ukraińskiego punktu widzenia na dokonaną przez nich zbrodnię.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po kilku dniach stabilizacji na linii styku w ciągu ostatniej doby nastąpił skokowy wzrost wrogich incydentów zbrojnych jakich dopuścili się ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu.

I tak, w wyniku dwóch ukraińskich ostrzałów o godzinie 17:30 i 20:30, które miały miejsce w dniu wczorajszym na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku na osiedlu Trudowskie został ranny odłamkiem moździerza kaliber 82 mm 41-letni mężczyzna.

Łącznie na donieckim odcinku frontu w ciągu minionego dnia i nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu: czołgów i moździerzy oraz granatników i broni maszynowej, 50 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL w rejonie 13 znajdujących się tam miejscowości.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych i granatników, a także broni maszynowej, 9 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie 6 miejscowości: Sokolników, Ałmaznoje, Kalinowki, Kalinowa, Kalinowa-Barszczowatoje i Sławianoserbska. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło 160 pocisków i moździerzy.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 17 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ
Упродовж сьогоднішнього дня у районі проведення АТО й надалі зберігалася тенденція до загострення обстановки. Як і декілька попередніх днів поспіль найбільша активність противника зафіксована на Донецькому напрямку.
Так, від початку доби бойовики 4 рази із гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї били по захисниках Авдіївки. Наші бійці оперативно і жорстко відповідали ворогу використовуючи увесь спектр піхотного озброєння. Крім того, сьогодні двічі під вогнем окупантів опинилися укріплення сил АТО біля Зайцевого. А близько 15 години, поблизу цього ж селища, проросійські найманці випустили 17 мін калібру 120 міліметрів. Також бойовики двічі обстріляли з гранатометів і великокаліберних кулеметів опорні пункти української армії неподалік шахти Бутівка. А біля Кам’янки застосовували стрілецьку зброю.
На Приморському напрямку близько 13 години противник розпочав обстріл наших укріплень зі стрілецької зброї у районі Мар’їнки. Українські воїни вогнем у відповідь примусили загарбників припинити провокації. У результаті цього протистояння загинув один наш захисник. Також, сьогодні під ворожий вогонь потрапили наші воїни біля Водяного, Широкиного та Талаківки.
Загалом від початку доби незаконні збройні формування 19 разів порушили перемир’я. Практично на кожен ворожий обстріл Збройні Сили України відповідали переважаючим вогнем із озброєння, що не заборонене мирними домовленостями”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО ЗА 17.10.2017 РОКУ.
Наприкінці минулої доби у районі проведення АТО обстановка залишалась напруженою, проте повністю контрольованою українською армією. Як і вдень, після 18 години противник продовжив активні обстріли наших позицій вздовж усієї лінії розмежування на Донецькому напрямку.
Так, ввечері бойовики декілька годин били з гранатометів і великокаліберних кулеметів по укріпленнях сил АТО біля Авдіївки, шахти Бутівка, Новоселівки Другої, Троїцького та Майорська. Декілька разів ворог застосовував стрілецьку зброю на підступах до Пісків і Кам’янки. А близько 18 години унаслідок мінометного обстрілу неподалік Зайцевого загинув один український воїн.
На Приморському напрямку «гарячою точкою» залишаються околиці Мар’їнки. Тут ввечері бойовики знову відкрили вогонь по укріпленнях сил АТО, використовуючи цього разу міномети калібру 82 міліметри, протитанкові гранатомети, стрілецьку зброю. Українські захисники симетрично відповіли ворогу. На жаль, у результаті цього протистояння отримали поранення двоє наших бійців. Крім того наприкінці доби проросійські найманці із 120-міліметрових мінометів били по опорних пунктах української армії біля Гнутового, а з 82-міліметрових на підступах до Лебединського. Також ввечері на Приморському напрямку отримали поранення двоє наших військових унаслідок підриву на невідомому вибуховому пристрої.
На Луганському напрямку обстрілів було найменше. Проте біля Новоолександрівки бойовики застосовували міномети калібру 82 міліметри та озброєння БМП. А під вогонь стрілецької зброї ворога потрапили наші позиції біля Кримського і Попасної.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 44 рази порушили перемир’я. Сили АТО 38 разів відповідали ворогу використовуючи увесь спектр піхотного озброєння. Унаслідок бойових дій загинули двоє українських воїнів, ще четверо отримали поранення різного ступеня важкості”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

84 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.10.2017r.- 964 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem kolejna „wina Putina”. Naczelny „dyplomatoł” Ukrainy, czyli szef MSZ Klimkin w wywiadzie dla ukromediów (kanału tv należącego do tzw. medżlisu krymskotatarskiego) oskarżył Rosje o to ze to ona stała za organizacja oraz przeprowadzeniem referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie;
  http://www.politnavigator.net/i-cerkov-14-go-veka-tozhe-my-klimkin-obvinil-rossiyu-v-kurdskom-referendume.html
  Ps. Unikalne zdjęcie, „ręka Kremla’ sięga po iracki Kurdystan…

  Polubione przez 1 osoba

 2. Tymczasem na nareszcie ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainie. Studentów w Charkowie władze tamtejszego uniwersytetu „wygnały” na ulice, by pobili rekord w śpiewaniu „duchowego hymnu Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/99517-studentov-kharkovskoho-universiteta-vyhnali-na-ploshchad-chtoby-ustanovit-rekord-po-peniju-himna.html#.WeeSdoZtBYc.twitter
  Z kolei w Mikołajowie ukrobezpieka (SBU)…zaprasza mieszkańców (!) na spektakl poświęcony funkcjonariuszom SBU „poległym w walce o niezależność i integralność terytorialną państwa”…
  http://svidok.info/ru/evidence/11204

  Polubienie

 3. Na MICHOmajdanie pojawił sie tymczasem sam „Micho” Saakaszwili który wezwał swoich popleczników by jutro nie wypuszczali z parlamentu deputowanych dopóki ci nie zagłosują zgodnie z „wola narodu”, a także skrytykował Poroszenkę;
  https://strana.ua/news/99543-saakashvili-priekhal-na-mikhomajdan-i-trebuet-ne-vypuskat-deputatov-poka-ne-proholosujut.html
  Pojawiły się także informacje, przekazane przez „Semena Semenczenkę”, ze zwolennicy MICHOmajdanu w obwodzie wołyńskim chcą zająć siedzibę tamtejszej państwowej administracji obwodowej;
  https://strana.ua/news/99540-na-volyni-aktivisty-okruzhili-zdanie-oha-i-trebujut-ne-trohat-mitinhujushchikh-pod-radoj.html

  Polubione przez 1 osoba

 4. Tragedia w Charkowie, gdzie 20 – letnia „mażorka’ (zblazowane dziecko bogatych eliciarzy) córka miejscowego biznesmena z branży energetycznej, wjechała rozpędzonym „Leksusem” w grupę osób stojących na ulicy, w wyniku czego sześcioro z nich poniosło śmierć;
  https://strana.ua/news/99544-pojavilis-foto-zhutkoho-dtp-v-kharkove.html
  https://strana.ua/news/99546-stalo-izvestno-kto-voditel-leksusa-uchastvovavsheho-v-zhutkom-dtp-v-kharkove.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.