Wojna domowa na Ukrainie 20.10.2017r.- 966 dzień od nowego rozejmu.


„Dobra zmiana” znalazła już swoje odbicie we wczorajszym (19 października) raporcie Amnesty International (AI), wg. którego uczestnicy pokojowych demonstracji w Polsce poddawani są masowym represjom.

Organizacja pozarządowa A) przedstawiała w czwartek w Berlinie raport na temat wolności zgromadzeń w Polsce, która jest coraz bardziej ograniczana przez aktualnie sprawujący władzę- rząd PiS. Uczestników pokojowych demonstracji kontroluje policja, grozi im, zastrasza, a nawet wszczyna przeciwko nim postępowanie karne. Co staje się normą.

Raport wskazuje, że rząd PiS podważa „coraz to innymi środkami zasady państwa prawa” rozszerzając kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości. „Podejmuje też wszelkie wysiłki”, by zapobiec protestom. To jest praktyczna strona tego jak sobie wyobrażają demokratyczne państwo prawa „prawi i sprawiedliwi”– tylko nie wiadomo dla kogo?

Otóż, AI powołuje się w swoim aktualnym raporcie m.in. na ustawę wprowadzoną przez PiS z 2016 r.- a więc już po niecałym roku rządzenia, dającej w Polsce pierwszeństwo demonstracjom, które odbywają się regularnie.

W konsekwencji władza zezwala na prorządowe comiesięczne zgromadzenia, odrzucając jednocześnie wnioski ws. zgromadzeń pokojowych. W opinii raportu AI, to przykład wykroczeń nie tylko przeciwko europejskim normom, ale także prawom człowieka.

Uczestnicy odbywających się od 2017 r. comiesięcznych demonstracji przeciwko prorządowym przemarszom w Polsce są wg. raportu AI kontrolowani, inwigilowani, a urzędnicy pukają nawet do ich mieszkań. Przeciwko niektórym wnoszone są skargi lub zawiadomienia o marginalnych wykroczeniach.

Czyli komuna w pełnym wydaniu.

Dlatego też, AI domaga się cofnięcia przepisów ograniczających prawo do zgromadzeń oraz natychmiastowego zaprzestania wnoszenia wobec pokojowych demonstrantów zawiadomień o wykroczeniach.

AI nalega również, by władza PiS, zadbała o zagwarantowanie i ochronę prawa do pokojowych demonstracji oraz do swobody wyrażania poglądów. Jednocześnie AI upomniała, że „Unia Europejska oraz wspólnota międzynarodowa powinny aktywnie domagać się tego od polskich partnerów”.

Raport AI na temat przestrzegania prawa przez rząd PiS opracowany został na podstawie obserwacji sytuacji w naszym kraju w okresie od stycznia do czerwca 2017 r. W okresie tym działacze AI m.in. jako obserwatorzy brali udział w zgromadzeniach publicznych i w rozprawach sądowych. Przeprowadzili rozmowy z osobami, które były ofiarami działań policyjnych i sądowych oraz z ich prawnikami.

Tak więc, wniosek z tego jest następujący: na arenie politycznej Europy pod rządami PiS spadamy z trzeciej ligi do okręgówki, i to jest rzeczywisty wymiar „dobrej zmiany” w odniesieniu do naszej pozycji międzynarodowej. Jak widać nie musieli się nawet bardzo natrudzić aby osiągnąć swój cel marginalizacji znaczenia Polski na forum europejskim.

https://amnesty.org.pl/polska-dosc-dlawienia-pokojowych-protestow/,

https://twitter.com/amnestypl?lang=pl,

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/frasyniuk-o-raporcie-amnesty-international-i-gronkiewicz-waltz,782938.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu w Donbasie, wrogi napór ukraińskich sił ATO nieznacznie zelżał.

I tak, wczoraj wieczorem walki toczyły się przy użyciu moździerzy w rejonie osiedla Trudowskie i miejscowości Aleksandrowki na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piorowskiej w Doniecku.

Łącznie na tym odcinku frontu w dniu wczorajszym i minionej nocy ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów i moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 33 razy ostrzeliwali terytorium DRL w okolicach 14 miejscowości.

Na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze ostrzeliwali rejon trasy bachmudzkiej oraz wsi Kalinowo. Jednakże sytuacja tam poprawiła się.

Łącznie ukraińskie wojska na ługańskim odcinku frontu donbaskiego, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 6 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam okolice następujących miejscowości: Priszib, Kalinowa, Krutaja Gora, Rajewki i Kalinowki. Na ostrzeliwane tereny spadło tylko około 7 pocisków moździerzowych.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 19 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ
Сьогоднішній день у районі проведення АТО відзначився зменшенням кількості обстрілів українських позицій. Від опівночі російсько-окупаційні угруповання 5 разів порушували перемир’я, використовуючи при цьому піхотне озброєння.
Так, уночі на Донецькому напрямку бойовики з протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів двічі били по захисниках Авдіївки. З цієї ж зброї, вдень майже годину окупанти обстрілювали опорні пункти української армії біля шахти Бутівка і Зайцевого.
На Маріупольському напрямку близько 10 години під ворожим вогнем із стрілецької зброї опинились оборонці Талаківки.
Під час 2 обстрілів, коли виникала пряма загроза життю наших військових Збройні сили України застосовували зброю на ураження противника. Від початку доби втрат серед бійців сил АТО немає”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО ЗА 19.10.2017 РОКУ.
У районі проведення АТО наприкінці минулої доби обстановка не зазнала суттєвих змін. У цілому російсько-окупаційні угруповання зменшили кількість обстрілів, проте й надалі основна активність ворога фіксується на Донецькому напрямку.
Так, увечері бойовики двічі упродовж декількох годин били з великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї по укріпленнях українських військ неподалік шахти Бутівка. Починаючи з 19 години і майже до опівночі, противник із різних видів гранатометів та кулеметів обстрілював оборонців Авдіївки. З цієї ж зброї окупанти вели вогонь у районі Верхньоторецького.
На Приморському напрямку проросійські найманці, увечері двічі застосовували автоматичні і протитанкові гранатомети на підступах до Водяного. Також під ворожим вогнем з великокаліберних кулеметів опинились захисники Гнутового.
На Луганському напрямку зафіксований лише один обстріл. Близько 20 години бойовики били з гранатомету і стрілецької зброї по опорних пунктах української армії біля Щастя.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 15 разів порушили режим тиші. Збройні Сили України 9 разів вогнем із піхотного озброєння примушували противника дотримуватися перемир’я. Унаслідок бойових дій втрат серед військовослужбовців сил АТО немає”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja z miejscowości Spartakus:

I z osiedla Trudowskie:

****

„Moskwa obawia się, że zamknięcie granicy między Rosją a Donbasem, w celu rozwiązania wewnętrznych problemów politycznych na Ukrainie doprowadzi do tragedii o podobnej skali jaka miła miejsce nie tak dawno w Srebrenicy”– powiedział wczoraj prezydent Rosji Władymir Putin.

Dodał również, że jeśli doszłoby w Donbasie do masakr i ludobójstwa, Rosja nie pozostanie w tej sytuacji bierna. Aby więc uniknąć tej sytuacji, należy w zgodzie z duchem mińskich porozumień, republiki donbaskie muszą otrzymać należny im specjalny status, czyli pełną autonomię i wprowadzić pełną amnestię.

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

****

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

69 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.10.2017r.- 966 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem trwa „upadek” Rosji, czyli postępy na budowie Amurskich zakładów Przetwarzania gazu w pobliżu miejscowości Swobodnyj (obwód amurski). Zakłady będą największym w Rosji i jednym z największych na świecie zajmujących się przetwarzaniem gazu ziemnego oraz ważnym ogniwem w łańcuchu technologicznym dostaw gazu ziemnego do Chin za pośrednictwem gazociągu „Sila Syberii”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=4A6g72LpuvY
  O zakładach;
  http://www.gazprom.ru/about/production/projects/amur-gpp/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kolejny poszedł na skróty, przez pole minowe, po wódkę, albo z nudów zabrał się za „majsterkowanie” z materiałami wybuchowymi. Na Donbasie kolejny „bojec ATO” zasilił szeregi „Niebiańskiego Korpusu” (dawniej ‚Niebiańska Sotnia’). Oficjalna przyczyna śmierci to skutek eksplozji „improwizowanego ładunku wybuchowego”;
  https://styler.rbc.ua/rus/zhizn/drug-tak-ukraintsy-skorbyat-pogibshem-razvedchike-1508427025.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Ukromedia informują o „etnicznym skandalu” w jednej ze szkół podstawowych w obwodzie odeskim, gdzie nauczycielka (dodatkowo deputowana miejscowego samorządu) pobiła trójkę piątoklasistów, którzy jak sie okazało wszyscy pochodzili z zamieszkujacych miejscowość mniejszości narodowych (romskiej, bułgarskiej oraz niemieckiej);
  https://ilikenews.com.ua/2017/10/19/%D1%8D%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D0%BB-%D0%B2-%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT znad Bosforu, czyli czyżby szykował się nowy najazd tzw. uchodźców syryjskich (rodem z całego świata) na UE? Państwa Unii Europejskiej odmówiły finansowania przystąpienia Turcji do Unii, na który to cel Ankara miała otrzymać do 2020 roku 4,45 mld euro. za wstrzymaniem „dotowania” Turcji optowała kanclerz Niemiec Angela Merkel, a jak wiadomo Niemcy mają ostatnio z „sułtanem” Erdoganem mocno „na pieńku”…
  http://www.interfax.ru/world/584003

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraiński „fuhrerek’, były „dowódca tzw. batalionu ochotniczego „Azow’ (obecnie Pułk MSW Ukrainy) i ukraiński parlamentarzysta Andrij Biłeckij w ukromediach opowiadał o katastrofalnej sytuacji w jakiej znalazła się ukraińska armia na Donbasie, a takze same państwo ukraińskiego. Biłeckij opowiadał m.in o „potokach” trupów i rannych zwożonych helikopterami z tzw. strefy ATO, co według niego jest skutkiem „kapitulanckiej” i „tchórzliwej” postawy obecnych władz w Kijowie. Stwierdził takze że Ukraina znajduje się w stanie „pełnej degradacji ekonomicznej”, ktora może przyczynić sie do wybuchu niezadowolenia społecznego w każdym momencie;
  http://www.politnavigator.net/bileckijj-rasskazal-chto-vsu-proigryvaet-v-donbasse-otkuda-potokom-idut-trupy-atoshnikov.html
  Cały wywiad;
  https://apostrophe.ua/article/politics/government/2017-10-18/andrey-biletskiy-nemnogo-vremeni—i-myi-obyazatelno-vseh-posadim/15015

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Anatolij Szarij, o ostatnich głosowaniach w ukraińskim parlamencie nad wprowadzeniem „reformy zdrowia” (narzuconej oczywiscie przez MFW) , która faktycznie pozbawi większosć społeczeństwa ukraińskiego jakiegokolwiek dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej. Szczególnie ciekawa jest postawa, w sprawie „reform” narzuconych przez MFW, „tęczowego lidera” Partii Radykalnej Ołeha Laszki który jest „za a nawet przeciw’, tzn w kuluarach opowiada jak to sprzeciwia sie owym „reformom”, a następnie za nimi głosuje…
  >https://www.youtube.com/watch?v=y9h_j33EQWs

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Dodał również, że jeśli doszłoby w Donbasie do masakr i ludobójstwa, Rosja nie pozostanie w tej sytuacji bierna. Aby więc uniknąć tej sytuacji, należy w zgodzie z duchem mińskich porozumień, republiki donbaskie muszą otrzymać należny im specjalny status, czyli pełną autonomię i wprowadzić pełną amnestię.” – nie wyobrażam sobie tej autonomii w świecie, gdzie tuż za wschodnią granicą czci się banderowską ideologię i 3 lata zamęcza ludność Donbasu nieustannymi atakami. Bandersyny nie pójdą na żadne ustępstwa.Chyba tylko mur i spory pas ziemi będący buforem na granicy między DRL/ŁRL a resztę upadliny mogłoby dać wytchnienie mieszkańcom linii frontu. A najlepiej byłoby przesiedlić mieszkańców ostrzeliwanych rejonów. NIe wiem jak inaczej dać odpór upadlińcom. Nawet jeśli dojdzie do zmiany władzy w Kijowie to na pewno nie na lepszą. Nie ma przecież tam żadnej opozycji, bo całą przestrzeń zagarnęli oligarchowie, nacjonaliści i rusofoby. Kto miałby zmienić prawo ? Nawet gdyby się ktoś taki pojawił, to przecież wiemy jak się kończą próby zmian. Wpada banda upadlińskich małp, robią zadymę i burdy. Wydaje mi sie, że mińskie (nie)porozumienia nic tu nie pomogą i tylko izolacja od reszty upadliny, silna granica i wsparcie Rosji to jedyna opcja dla mieszkańców DOnbasu. To tylko takie moje refleksje.
  Dzięki za kolejny dzień relacji.

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Koniec „aliansu” Poroszenki z Achmetowem? Sąd w Kijowie nakazał zwrócić państwu ukraińskiemu akcje kompanii „Ukrtelecom”, największej ukraińskiej firmy telekomunikacyjnej, które jeszcze w 2011 roku zakupiła firma należąca do ukraińskiego oligarchy Achmetowa. Powodem miały być nieprawidłowości wykryte w umowach sprzedaży i zakupu akcji. Należąca do Achmetowa firma do której należą akcje „Ukrtelecom” zapowiedziała zaskarzenie wyroku do sądu apelacyjnego. Z kolei sam „Ukrtelecom” uspokaja swoich klientów że wszystkie te „perturbacje” nie wpłyną na jakośc świadczonych usług;
  https://economics.unian.net/stockmarket/2196219-sud-vernul-ukrtelekom-ahmetova-v-sobstvennost-gosudarstva.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińska codziennosć, czyli wczoraj w Kijowie w krzakach przypadkowi przechodnie znaleźli zwłoki zastrzelonego męzczyzny, którym okazał się być, najprawdopodobniej, właściciel salonu ktory zajmował się sprzedażą luksusowych samochodów;
  https://antikor.com.ua/articles/198361-v_kieve_nashli_telo_zastrelennogo_muhchiny
  A w nocy w Mikołajowie doszło do bijatyki w której miało brać udział około 100 osób, podobno poszło o wyjaśnienie „nieporozumienia’ do jakiego doszło kilka dni wcześniej;
  https://antikor.com.ua/articles/198388-v_tsentre_nikolaeva_okolo_sotni_chelovek_ustroili_draku

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. W Łucku do siedziby miejscowego sądu wtargnęła pijana kobieta która krzycząc domagała się od sędziów oraz pracowników sądu by ją „wsadzić do więzienia”. Niestety wezwani do sądu policjanci nie spełnili jej „prośby’, a tylko spisali protokół i wyprowadzili z gmachu sadu…
  https://antikor.com.ua/articles/198385-v_lutske_pjjanaja_henshchina_vorvalasj_v_sud_i_potrebovala_ee_posaditj

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Skandal w Azerbejdżanie, tamtejsza „diaspora ukraińska” oburzona reklamą azerskich tanich linii lotniczych „Buta Airways”, które pokazały „CeEuropekjską” Ukrainę jako cel wycieczek azerskich „seks – turystów”. W sprawie mają również interweniowac ukraińscy dyplomaci;
  https://news-front.info/2017/10/20/v-reklame-azerbajdzhanskogo-loukostera-obygrali-temu-seks-turizma-na-ukraine/
  Ps. Może „nasze” politykierstwo tak sie do Ukrainy „przywiązało” bo tez tam jeździ w celach ‚seks – turystycznych”?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Tam już amunicji przecież nie ma 🙂
   A tak trochę poważniej, po eksplozjach w magazynach strategicznych UA gazety na Ukrainie pisały, że według OFICJALNYCH wiadomości kraj dysponuje 2.3 milionami ton amunicji różnego rodzaju. Z tej liczby aż 1.1 mln ton to amunicja której okres gwarancji dawno uległ przedawnieniu i powinna zostać zutylizowana.
   Spora część to rakiety balistyczne, torpedy, bomby samolotowe etc czyli amunicja która…nie może zostać wykorzystana przez siły zbrojne (brak odpowiedniego sprzętu). I oczywiście duża cześć amunicji widnieje tylko na papierze, bo w wyniku rabunku w latach niepodległości została sprzedana na czarnym rynku. Gdy dodamy do tego złe warunki składowania ( zazwyczaj „pod chmurką”) i związanym z tego tytułu problemom (wiele pocisków nie nadaje się do użytku min z powodu korozji) wyłania się obraz nędzy i rozpaczy.
   Nadal jednak nie jest tak źle jak podają to strony rosyjskie. Ukrainka Armia wciąż dysponuje sporymi zapasami amunicji. Zaczyna brakować jednak określonych kalibrów/rodzajów (np amunicja do „gradów”).

   Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem w Odessie, wczoraj wieczorem mieszkańcy kilku domów zablokowali jedną z ulic z powodu odłączenia im ogrzewania. Władze miejskie tłumaczą ze to z powodu niespłaconego zadłużenia, ale mieszkańcy się z tym nie zgadzają wyjaśniając że ‚zadłużenie” pojawiło sie gdy „bezprawnie sprywatyzowano ich kotłownię”. Jak tłumacza autorzy reportażu, łącznie w Odessie około 2000 mieszkańców może zostać pozbawionych ogrzewania tej zimy;
  >https://www.youtube.com/watch?v=QersVLPMtjQ

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ukromedia oburzone, oskarżyły Radę Europy o to że „napluła sama na siebie” po tym jak jej Sekretarz Generalny Thorbjørn Jagland przyleciał do Moskwy prosić Rosję by raczyła powrócić do pracy w strukturach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE);
  https://www.dialog.ua/world/134306_1508512194
  Dla przypomnienia, w PACE ostatnio był wielki krzyk że im sie „budżet nie dopnie” po tym jak Rosja zaczęła „bojkotować” swój udział w tej instytucji, w odpowiedzi na wprowadzone przeciwko niej sankcje…

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tymczasem na Filipinach…
  http://www.rp.pl/Polityka/171029993-Rosyjski-sprzet-przyplynal-na-Filipiny.html
  Cytat „Pięć rosyjskich okrętów wojennych ze sprzętem wojskowym zawinęło do portu w Manili, stolicy Filipin – poinformował dowódca sił ekspedycyjnych kontradmirał Edouard Michajłow, na którego powołuje się agencja AP.
  W przyszłym tygodniu do stolicy Filipin przybędzie minister obrony Rosji Siergiej Szojgu na regionalne spotkanie ze swoimi odpowiednikami z dziesięciu krajów Azji Południowo-Wschodniej, a także z ośmiu innych państw, w tym USA i Chin”

  Polubione przez 4 ludzi

  • Zwiększenie nakładów na służbę zdrowia nic tu nie pomoże. System jest chory, ile pan wsadzisz, tyle wchłonie i dalej będzie po staremu. Należy system przebudować, a do nowego systemu dostosować sposób finansowania. Dziś jest tak , że niby nam się wszystko w służbie zdrowia należy, ale tylko teoretycznie, bo praktycznie to wielu pacjentów, nie dożywa terminu operacji. O opiece nad osobami starszymi, to już w ogóle nie wspominając.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Służba zdrowia przede wszystkim jest nie doinwestowana, czego dowodem jest załączony przeze mnie link.

    Oczywiście innym problemem jest sprawa jej organizacji i zasad dofinansowania, którego polityczni ignorancji nie umieją rozwiązać. Tak więc jedyna „reforma” polega na jeszcze większym dokręceniu śruby i ograniczeniu liczby świadczeń. Oczywiście kosztem pacjenta, któremu ona ma pomagać.

    Co tu zresztą mówić, bo te państwo jest poważnie chore, czemu nie można się dziwić widząc ludzi jacy nim rządzą.

    Pozdrawiam.

    Polubienie

 15. Niemiecki ‚Der Spiegel” o „słabości” NATO szczególnie na tzw. skrzydle wschodnim. W artykule, powołując się na ‚wewnętrzne” raporty sojuszu, stwierdzono m.in że zdolność NATO do „sił szybkiego reagowania NATO” jest „wątpliwa”, do tego maja dochodzić poważne „problemy logistyczne”, własnie na tzw. skrzydle wschodni sojuszu (czyli m.in Polska oraz kraje bałtyckie). Rzecznik NATO miał odmówić niemieckim dziennikarzom udzielenia jakichkolwiek odpowiedzi w tej kwestii, tak potwierdzenia, jak i zaprzeczenia podanych przez nich informacji;
  http://korrespondent.net/world/3898436-smy-vnutrennye-dokumenty-nato-pokazyvauit-slabosty-aliansa
  Źródło;
  http://www.spiegel.de/politik/ausland/nato-geheimer-bericht-stellt-verteidigungsfaehigkeit-infrage-a-1173868.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.