Wojna domowa na Ukrainie 23.10.2017r.- 969 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińskie media podały wczoraj informację o tym jakoby miała zginąć dziewczyna Giwiego, 26-letnia Anastazja Słobodianiuk. Przedstawiciele sztabu sił zbrojnych DRL nie potwierdziły tego faktu.

„W ciągu 10 lat polska armia uzyska zdolność powstrzymania każdego przeciwnika”– zadeklarował wczoraj na antenie „TV Republika” w programie „Dzisiaj Informacje” rozpoczynający swój kolejny weekendowy odlot minister MON Antoni Macierewicz. Czyż nie kojarzy się to z propagandową frazą wykutą przez rządy sanacyjne przed II Wojną Światową: „nie oddamy nawet guzika”?

Macierewicz dodał jeszcze, że:

„Putin może mówić o zagrożeniu, ale nic nie zrobi. Nasza armia to coraz silniejszy gracz”.

Oczywiście miał tu na myśli, od kiedy on rządzi w MON-nie 🙂

Uzasadnił to tym, że:

„Nasz program zakłada, że na skutek nowego finansowania, odpowiedniego kształtu, modernizacji, szkoleniu oraz zarządzaniu armią, w ciągu 10 lat dojdziemy do poziomu, który jest wystarczający (…) Modernizacja armii polskiej jest priorytetem w polityce obronnej naszego kraju. Ona nie byłaby możliwa, gdyby nie decyzja Polaków na jesieni w 2015 roku, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości został wybrany w demokratycznych wyborach”.

No i chyba wszystko jest jasne?

Ujawnił również, że PiS i on sam zamierza rządzić w Polsce co najmniej do 2030 roku:

„Istnieje też szansa wzrostu procent PKB przeznaczanych na obronność. W najbliższych latach podniesiemy poziom do 2,1 proc. PKB, ale do 2030 roku mamy zamiar przeznaczać 2,5 proc. PKB”.

Czyli jeszcze przez więcej niż kolejne 13 lat (czyli kolejne dwie-trzy pełne kadencje Sejmu), będziemy skazani na oglądanie Macierewicza w telewizji. Czyż nie jest to jakaś wybitnie sadystyczna tortura?

Nie dość tego, zatroskany o nasz los, Macierewicz stwierdził, że kwestia naszego bezpieczeństwa jest niezwykle istotna:

„To najważniejsza rzecz dla obywateli, terytorium kraju i suwerenności naszego państwa. To, co zostało zrealizowane dzięki szczytowi NATO jest wspaniałe — powstrzymaliśmy Rosję od daleko idącej agresji. Władimir Putin może co najwyżej mówić o zagrożeniu, ale zrealizować tego zagrożenia nie może, ponieważ jesteśmy zbyt potężnym przeciwnikiem. To bardzo cieszy”.

I nad tą jego bardzo optymistyczną tezą chciał bym się na moment zatrzymać.

Otóż, nie wiem na czym oparty jest ten niczym nie uzasadniony hurra optymizm szefa MON, ale może są do tego jakieś racjonalne przesłanki?

A więc co możemy przeciwstawić jednemu z największych mocarstw atomowych jakim jest Rosja, jednocześnie posiadająca wielokrotnie liczniejszą i zdecydowanie lepiej uzbrojoną armię.

Jak na razie po masowych czystkach kadrowych dokonanych przez Macierewicza, na najwyższych stanowiska dowódczych i decyzyjnych w Polskich Siłach Zbrojnych oraz składanych bez pokrycia obiecankach, o tym jakie to on nam załatwi uzbrojenie i sprzęt wojskowy, mamy to co mamy. A więc: zamiast dziesiątków tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jakimś cudem udało się zebrać zaledwie około 5 tysięcy weekendowych partyzantów. Przypomnę tu, że w planach na następny rok przewidziano już, że będzie ich ponad 25 tysięcy, czyli pięć razy więcej niż udało się zmobilizować w ciągu tego roku 🙂 Ponadto zamiast helikopterów, które miały latać po polskim niebie mamy figę z makiem, co zresztą dotyczy tak samo sławnych już rakiet „Patriot”, które mają nas zabezpieczać przed każdym niebezpieczeństwem i kataklizmem. Oczywiście z zapowiadanych na koniec lutego tego roku tysięcy dronów masowego rażenia, jak dotąd- a zbliża się już koniec roku, ani słychu ani widu.

Czyli wynika z tego, że siłę naszej zdolności obronnej, co to nawet Ruski będzie się jej obawiał, zbudował Macierewicz na destrukcji kadry dowódczej i podejrzanych awansach, zakupie kilku samolotów do przewożenia VIP-ów, potrzymaniu przy życiu na budżetowej kroplówce trupa
jakim jest polski przemysł zbrojeniowy, ciągle niespełnionych obiecanek jaki to on sprzęt wojsku załatwi oraz oczywiście dzięki żołnierzom WOT ubranym w nowe i bardzo drogie bluzy ocieplające, żandarmom i tysiącom dronów masowego rażenia.

Koncepcja ta jest tak dobra, że aż strach się bać.

Bo jeśli temu panu przyjdzie do głowy myśl, aby przy użyciu tej potęgi militarnej odbić z „brudnych łapsk bolszewickich” wrak naszej narodowej ikony w postali złomu po samolocie Tu-154M, to z naszego kraju pozostaną tylko dymiące atomowe zgliszcza. Oczywiście Macierewicz ze swoją ferajną po tym pójdzie sobie na obiad do jednej z luksusowych restauracji w Nowym Jorku lub Londynie.

Na koniec proszę posłuchać tego genialnego i nie docenionego jeszcze przez potomność stratega wojskowości, który przyćmił już swoją osobą wielkość Napoleona, który dostał baty w wyprawie na Moskwę, a nawet Aleksandra Wielkiego- sławnego wodza czasów starożytnych (https://histmag.org/Aleksander-Wielki-szaleniec-czy-geniusz-realpolitik-9604):

A to do obejrzenia przez tych którzy lubią ostrą jazdę bez trzymanki:

http://telewizjarepublika.pl/szef-mon-putin-moze-mowic-o-zagrozeniu-ale-nic-nie-zrobi-nasza-armia-to-coraz-silniejszy-gracz,55552.html,

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/bedziemy-zwiekszali-finansowanie-armii-x2017-10-22/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W związku z wczorajszą wizytacją strefy ATO w rejonie Awdiejewki dokonanej przez ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenkę, sytuacja wzdłuż linii styku poprzedniej doby ustabilizowała się na niskim poziomie aktywności zbrojnej.

I tak, w czasie poprzedniego dnia i minionej nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i borni maszynowej, tylko 24 razy przeprowadzili ostrzał w rejonie dziewięciu miejscowości. Ostrzały te nie spowodowały żadnych szkód i strat po stronie ludności cywilnej i żołnierzy sił zbrojnych DRL.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby było wyjątkowo spokojnie, bo ukraińscy żołnierze tyko trzy razy, głównie przy użyciu broni lekkiej, ostrzeliwali terytorium ŁRL. Ostrzał prowadzony był w okolicy następujących miejscowości: Krasnego Jara i Frunze oraz w okolicy pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego „Stanica Ługańska”.

Jak widać wojna się kończy, zwycięstwem- chociaż jeszcze nie pełnym, powstańców wolnej części Donbasu.

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO).

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 22 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ
У районі проведення АТО упродовж сьогоднішнього дня обстановка залишалась неспокійною. Від опівночі російсько-окупаційні угруповання, використовуючи стрілецьку зброю і гранатомети, 5 разів порушили перемир’я.
Так, на Донецькому напрямку близько 1 ночі, бойовики відкрили вогонь по укріпленнях сил АТО неподалік Шумів. У відповідь, аби примусити ворога дотримуватись режиму тиші, українські бійці застосували стрілецьку зброю на ураження. У результаті цього протистояння один наш захисник отримав поранення. Крім того, сьогодні вдень під вогнем противника опинились оборонці Авдіївки.
На Луганському напрямку, уночі проросійські найманці двічі били з автоматичних гранатометів неподалік Станиці Луганської.
Із цієї ж зброї бойовики обстріляли підступи до Водяного, що на Приморському напрямку”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО ЗА 22.10.2017 РОКУ.
Минула доба у районі проведення АТО завершилась без суттєвих змін в обстановці. Противник й надалі поодиноко обстрілював позиції української армії на усіх напрямках, застосовуючи переважно піхотне озброєння.
Так, на Донецькому напрямку, під вогонь ворожих гранатометів, кулеметів та стрілецької зброї, наприкінці доби, потрапили наші опорні пункти біля Авдіївки та шахти Бутівка. А з протитанкових гранатометів і озброєння БМП окупанти понад годину били на підступах до Кам’янки.
На Приморському напрямку бойовики застосовували великокаліберні кулемети неподалік Широкиного та Старогнатівки, а гранатомет – поблизу Водяного.
На Луганському напрямку, увечері, майже півтори години проросійські найманці обстрілювали з 82-міліметрових мінометів, автоматичних та протитанкових гранатометів наших захисників у районі Кримського.
Загалом за минулу добу російсько-окупаційні угруповання 12 разів порушили режим тиші. У відповідь на провокації наші бійці 8 разів застосовували зброю на ураження противника. Унаслідок бойових дій один військовослужбовець сил АТО отримав поранення”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka:

I z Dokuczajewska, na południe od Doniecka, po przedwczorajszym ukraińskim ostrzale:

***

„На встрече с жителями Авдеевки 22 октября Петр Порошенко заявил, что предпримет все доступные ему меры для введения в Донбасс миротворческой миссии ООН, включая и неподконтрольный Украине участок госграницы с РФ. «Я буду делать все от меня зависящее, чтобы наконец на украинскую землю пришел мир. Мир, в котором очень нуждается Украина, — сказал Порошенко”.

„Podczas wczorajszego spotkania z mieszkańcami Awdiejewki- 22 października, Petr Poroszenko powiedział, że podejmie wszystkie dostępne mu działania dla wdrożenia mińskich porozumień pokojowych, żeby na koniec odzyskać kontrolę nad granicami z Federacją Rosyjską. ‚Ja będę robić wszystko co ode mnie zależy, żeby na ukraińskiej ziemi zapanował pokój. Pokój, który należy się Ukrainie’

***

Na konie kilka zdjęć:

Uczestnicy akcji „Białe Żurawie” uczcili pamięć wyzwolicieli Donbasu.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

71 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.10.2017r.- 969 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pod budynkiem ukraińskiego parlamentu pobili sie dwaj uczestnicy MICHOmajdanu, parlamentarzysta z „Samopomocy” Sobolew oraz „weteran ATO” , który jak twierdził ‚walczył na donieckim lotnisku”. Poszło o to że „weteran ATO” chciał ustawic pod parlamentem własny namiot, co nie spodobało się Sobolewowi który wyzwał go od „prowokatorów”;
  http://korrespondent.net/ukraine/3898957-pod-radoi-nardep-sobolev-ustroyl-draku

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Koniec hecy z zakupami dla ukraińskich „atomówek” amerykańskiego paliwa jądrowego, w celu zastąpienia nim paliwa rosyjskiego. Ukraińska agencja „Energoatom” zarzadzająca ukraińskimi „atomówkami” poinformowała że zakupi w Rosji, jeszcze w tym roku 17 partii paliwa jadrowego;
  http://interfax.com.ua/news/economic/456656.html
  Prawdopodobnie Kijów bedzie zmuszony także „przeprosić się” z rosyjskim ‚Gazpromem” i zacząć znowu bezpośrednio kupować od niego gaz, o czym poinformował wicepremier Ukrainy Kiston;
  http://korrespondent.net/business/economics/3898941-v-kabmyne-nazvaly-uslovye-dlia-zakupok-haza-u-rf

  „Pamagitie Batiuszka”…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Taras Berezowiec jeden z naczelnych tzw. POROCHOBOTÓW, czyli propagandzistów na usługach obecnych władz w Kijowie, wyliczył ilu obecnie Ukraińców. Według niego jest około 12 mln osób, przebywających „na saksach” ( z których jednak nie zamierzają wracać ) głównie w Rosji, USA oraz UE . Do tego dochodzi ok 6,5 mln obywateli Ukrainy przebywajacych na „terytoriach okupowanych”, czyli Krymie oraz Donbasie;
  http://replyua.net/blog/79009-taras-berezovec-eta-problema-rastet-kak-snezhnyy-kom-i-ee-uzhe-ne-ostanovit.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Upadek dzikiej Rosji” trwa. W obwodzie leningradzkim ma powstać druga fabryka produkująca samochody „Hyundai”;
  https://auto.mail.ru/article/66617-hyundai_dumaet_o_stroitelstve_vtorogo_zavoda_v_rossii/
  Z kolei w Kraju Nadmorskim powstanie fabryka silników do samochodów „Mazda’;
  https://auto.mail.ru/article/66622-v_primore_nachali_stroit_zavod_po_vypusku_dvigatelei_mazda/
  Rosyjska Akademia Nauk przedstawiła prognoze rozwoju rosyjskiej gospodarki na lata 2017-2035, według której jej wzrost ma wynieśc 3,7 %, a w okresie 2017 – 2025 ma osiągnąć nawet do 5 % rocznie;
  https://lenta.ru/news/2017/10/23/ran/

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Taka sobie ciekawostka sprzed kilku lat o tyle interesująca, że dziwnie wpisująca się w obecną politykę polskich władz importujących do Polski Ukraińców w hurtowych ilościach

  —Marzę byśmy potrafili razem zbudować coś wspólnego. Jeżeli zrobilibyśmy wspólny twór państwowy, coś na kształt Beneluxu – na przykład POLUKR lub UKR-POL, to będziemy państwem z którym będzie musiał się liczyć każdy i na Wschodzie i na Zachodzie – powiedział „Kurierowi Galicyjskiemu” Adam Michnik

  https://kresy.pl/wydarzenia/michnik-chce-polsko-ukrainskiego-panstwa/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem szef ukraińskiego państwowego przedsiebiorstwa „Ukrenergo” zarzadzającego ukraińską siecią energetyczną, uspokaja ze na zimę nie przewiduje się żadnych przerw w dostawach prądu, no chyba że…elektrownie i elektrociepłownie nie zakupia dostatecznej ilości potrzebnego im paliwa…
  http://korrespondent.net/business/companies/3899052-ukrenerho-veernykh-otkluichenyi-ne-budet
  ps. Czyli jak znam Ukrainę, szykuje sie fala alarmistycznych apeli z elektrowni i elektrociepłowni że kończy sie paliwo, a następnie fala „blackoutów” w ukraińskich miastach…

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Kolejna strzelanina na granicy rosyjsko – ukraińskiej. W obwodzie kurskim rosyjscy pogranicznicy zostali ostrzelani przez meżczyzne który próbował nielegalnie przedostać się z Ukrainy do Rosji. Mezczyzna próbował następnie zbiec na terytorium Ukrainy, został jednak postrzelony i zatrzymany przez rosyjskich pograniczników. Znaleziono przy nim m.in dwa pistolety oraz pięc granatów bojowych, a także „26 ampułek, przypuszczalnie z rtęcią’;
  https://www.novorosinform.org/news/76389

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Inwentaryzacja w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki wykazała brak 621 pozycji. Zginęły m.in. obrazy Jana Matejki i Artura Grottgera.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-lwowskiego-muzeum-zginelo-621-eksponatow-tym-obrazy-matejki-grottgera/
  Komentarz: Kradzież bardzo boli, bo większość ze skradzionych eksponatów to dzieła Polaków.Galeria jest jednym z największych ukraińskich muzeów, posiada we Lwowie i okolicach kilkanaście oddziałów. W jej zbiorach znajdują się liczne dzieła sztuki pochodzące z Ossolineum i innych polskich przedwojennych muzeów.

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Od niedzieli na Ukrainie przebywa polska delegacja na czele z wicepremierem, ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim. Celem wizyty jest uzyskanie zgody władz Ukrainy na dalsze ekshumacje szczątków Polaków na krainie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wiceprezes-ipn-bedzie-rozmawial-kijowie-o-poszukiwaniach-miejsc-pochowku-polakow-ukrainie/
  Komentarz: Znając życie strona Polska obieca dalsza pomoc, wypełni swe zobowiązania , a w międzyczasie strona ukraińska nie zrealizuje żadnej z obietnic…

  Polubione przez 2 ludzi

 10. „Rosyjscy hakerzy”? W obwodzie tarnopolskim policja zlikwidowała i zatrzymala członków grupy hakerskiej, która m.in „nielegalnie ingerowała w pracę elektronicznych systemów komputerowych i sieci w celu ustanowienia nielegalnych kanałów komunikacji międzynarodowej”. W skład grupy wchodziły m.in trzech pracowników ukraińskich kolei państwowych „Ukrzaliznytsya”;
  https://strana.ua/news/100435-v-ternopolskoj-oblasti-razoblachili-moshennikov-telefonnoho-trafika.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Kolejni polscy (?) politycy twierdzą , że ważniejszy jest interes Ukrainy niż polskich rolników.
  Poseł Marcin Święcicki z PO podczas niedawnego posiedzenia Komisji do Spraw Unii Europejskiej przeciwstawił potrzebę wspierania Ukrainy i ochrony polskich rolników – i wybrał „postawienie Ukrainy na własnych nogach” kosztem położenia „najmniej efektywnego polskiego rolnictwa”.
  http://www.farmer.pl/finanse/integracja-ukrainy-z-ue-wazniejsza-od-polskiego-rolnika,74458.html
  Komentarz: To jest po prostu niesamowite ci nasi kochani politycy twierdza, że duża część społeczeństwa powinna zgodzić się na utratę miejsc pracy, po to tylko by pomoc Ukrainie. Co najciekawsze według tychże posłów ma to być w żywotnym interesie tychże Polaków!

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Trochę teorii spiskowych 🙂
  Głośno było o Ołenie Zajcewej córce ukraińskiego multimilionera, która będąc pod wpływem narkotyków spowodował wypadek zabijając 6 osób.
  Zastanawia mnie czy osoba która siedzi w areszcie (nie zgodzono się na kaucję) jest rzeczywiście córką miliardera.
  poniżej zdjęcie osadzonej i zdjęcie z Istagrama. Jestem świadom, że makijaż, fryzura zmienia kobietę. Ale czy przypadkiem brodawka, „myszka” nie jest stałym elementem urody i nie powinna zostać w jednym miejscu? Bo tak coś mi się wydaje, ze te dwie (?) Panie mają swoje znamiona w dwóch rożnych miejscach.
  http://www.pudelek.pl/artykul/118992/ukrainski_minister_chce_surowej_kary_dla_corki_milionera_ktora_zabila_szesc_osob_nie_pozwolimy_im_zalatwic_tej_sprawy/

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.