Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2017r.- 970 dzień od nowego rozejmu.


„Polacy powinni zrozumieć jedno: w tym samym czasie na tych samych ziemiach miało miejsce powstanie dwóch ruchów narodowych. Tak zrodziło się UPA i tak samo zrobiła się Armia Krajowa. Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że Armia Krajowa to anioły, a UPA to diabły” – powiedział we wczorajszym wywiadzie dla radia „RMF FM” Wiktor Juszczenko, były prezydent Ukrainy.

Następnie Juszczenko podkreślił, że w jego ocenie kwestie historyczne powinny już zostać pozostawione historykom, studentom i pasjonatom:

„Kiedy polityk mówi o liczbie ofiar, mamy problem. Politycy powinni mówić o zasadach. Polak pewnie zechce rozpocząć dyskusję o naszych wspólnych stosunkach od 1943 roku, od Rzezi Wołyńskiej. A wtedy powstaje pytanie, dlaczego nie rozpocząć od Akcji Wisła albo od 1918 roku. To bardzo złe, kiedy polityk zaczyna liczyć krew w litrach”– uzasadnił swoją tezę Juszczenko.

Jak widać marzy im się pozostawienie tej tragicznej karty w historii stosunków ukraińsko-polskich zamkniętej w annałach historycznych ksiąg i wywodów, które nie przebiją się do świadomości przeciętnego Polaka, czy też Ukraińca.

Dowodem zaś na to jak widzi on pozostawienie tej tragedii w rękach historyków, może być postawa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (nota bene wzorowanego na naszym IPN-ie tylko, jak to u nich bywa, odwrotnie), który oficjalnie kwestionuje fakt dokonanej przez Ukraińców zbrodni ludobójstwa różnych mniejszości narodowych, w tym w najtragiczniejszym wymiarze ludności polskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie będące częścią Polski okresu międzywojennego. Innym dowodem na to, jaki ukraińskie władze mają stosunek do tego problemu jest podejście do miejsc polskiej pamięci narodowej, czy też jawne utrudnianie przeprowadzenie przez historyków z Polski i zespołów naukowych, obiektywnych badań nad skalą dokonanej przez Ukraińców zbrodni oraz miejsc, w których pogrzebano niechlujnie, często pozostawiając ciała ofiar porzucone jak jakieś śmieci w polach i po lasach, gdzie do dzisiaj walają się ich szczątki oraz skali tej zbrodni, która do dziś dnia nie została w pełni określona.

Oczywiście nie mówiąc tu o zwykłym ludzkim odruchu pokory wobec ofiar i ich bliskich. Te słowa z ust gloryfikatora i zwolennika banderyzmu nie mogą paść, bo uważa on, że to Polacy są głównym winowajcą dokonanego na nich ludobójstwa.

Dlatego też wyrażona przez Juszczenkę opinia na temat porównania Bandery do Piłsudskiego, jest bardzo charakterystyczna:

„Nie chciałbym pouczać Ukraińców, kto u nas ma być bohaterem. Dobrze znam historię Piłsudskiego. Co robił złego Bandera, czego nie robił Piłsudski? Używał tych samych narzędzi politycznych. Osoby, które stoją za polską ideą narodową, nie są aniołami”

A więc zadał on sobie następujące pytanie: „Co zrobił złego Bandera, czego nie robił Piłsudski?”.

Otóż, odpowiedź na ten dylemat jest bardzo prosta: Piłsudski nigdy nie twierdził, że naród polski jest wyjątkowy, nie rozbudzał skrajnego wśród Polaków szowinizmu narodowego oraz nie przyczynił się do dokonania przez nich jakichkolwiek zbrodni ludobójstwa na żadnej mniejszości narodowej czy też na jakimś obcym narodzie.

Na zakończenie przypomnę, że Wiktor Juszczenko był pierwszym przywódcą Ukrainy w czasach powojennych, który w oparciu o rozbudzone nastroje skrajnie nacjonalistyczne, doszedł do władzy i usiłował ją umocnić. To za jego prezydencji rozpoczęła się gloryfikacja, jako niekwestionowanych bohaterów Ukrainy twórcy zbrodniczej ideologi banderyzmu oraz jej wykonawców.

I tak, po wygranych wyborach w 2005 prezydent Wiktor Juszczenko promował działalność państwowych instytutów mających prowadzić politykę historyczną (zwaną skrótowo „OUN-UPA-Hołodomor”), w tym gloryfikować działalność organizacji uznawanych przez część badaczy za faszystowskie i winne zbrodni ludobójstwa: OUN i UPA[1].

12 sierpnia 2006 podczas odbywającego się zjazdu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Wiktor Juszczenko napisał: OUN zawsze była na czele walk o umocnienie idei narodowej (…). OUN przeszła surową praktykę walk w dwudziestych i trzydziestych latach XX stulecia (z Polakami), w burzliwe lata II wojny światowej. Wasze unikalne doświadczenie i umiejętności łączenia twardej postawy narodowej z giętkim konstruktywizmem dziś nie traci na aktualności (…). Dlatego OUN może być chwalebnym przykładem dla wielu politycznych i społecznych sił Ukrainy. Jestem przekonany że Wasza organizacja nadal pozostanie jednym z kamieni węgielnych budowy Państwa Ukraińskiego (…) sława Ukrainie (…). 18 sierpnia 2006 w czasie obecności na Światowym Kongresie Ukraińców udekorował Jurija Szuchewycza (syna Romana Szuchewycza, dowódcy UPA) i Stepana Chmarę orderami państwowymi i nadał im tytuły Bohaterów Ukrainy, pomimo że parlament ukraiński nie uchwalił ustawy przedłożonej przez poprzedni rząd o nadaniu działaczom OUN i partyzantom UPA praw kombatanckich. 14 października 2006 w 64. rocznicę powstania UPA podpisał dekret uznający Ukraińską Powstańczą Armię za ruch wyzwoleńczy.

Pod koniec swojej kadencji, 22 stycznia 2010, nadał Stepanowi Banderze tytuł Bohatera Ukrainy za niezłomny duch w służbie idei narodowej, bohaterstwo i poświęcenie w walce o niezależne państwo ukraińskie[2]. 29 stycznia 2010 wydał dekret o uznaniu UPA i OUN za uczestników walk o niepodległość Ukrainy[3].

Za tą postawę, przez swego gorącego zwolennika, prezydenta Lacha Kaczyńskiego, Juszczenko wielokrotnie nagrodzony został najbardziej prestiżowymi odznaczeniami:

1. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Odrodzenia_Polski) i

2. Orderem Orła Białego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Or%C5%82a_Bia%C5%82ego) oraz

3. Tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w 2000 roku. Chyba za obiektywny stosunek do naszej historii? a także:

4. W 2009 roku tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. A na zwieńczenie tej swojej przyjacielskiej postawy wobec Polaków został wyróżniony,

5. W 2004 roku jako drugi w historii cudzoziemiec, nagrodą „Człowiek Roku” przez tygodnik „Wprost”.

Czy jest od Ukraińców, o takim kośćcu moralnym i poglądami jakie reprezentuje Juszczenko, możliwość wyegzekwowania przez Polskę prawdy historycznej i dokonanie przez ukraińskie władze zadośćuczynienia za dokonane przez Ukraińców zbrodnie ludobójstwa na Narodzie Polskim?

[1]. Per A. Rudling, The OUN, the UPA and the Holocaust: A Study in the Manufacturing of Historical Myths, The Carl Beck Papers in Russian & East European Studies nr 2107, listopad 2011, ISSN 0889-275X, s. 1, 35.,

[2]. Juszczenko nadał Banderze tytuł Bohatera Ukrainy. gazeta.pl, 22 stycznia 2010,

[3]. Juszczenko wyróżnia UPA. tvn24.pl, 29 stycznia 2010.

Po zakończonej karierze politycznej Juszczenko m.in. zajął się drobnym handlem w Kijowie:

https://web.facebook.com/nashkiev/photos/a.343769791011.161462.149400136011/10153639129701012/?type=3

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wiktor-juszczenko-w-rmf-fm-nie-chcialbym-zeby-pouczac-ukrain,nId,2456500,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_polityka_historyczna,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Juszczenko.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w ciągu poprzedniej doby na donieckim odcinku frontu utrzymywał się względny spokój. Chyba podczas swej wczorajszej inspekcji w Awdiejewce Poroszenko wydał ukraińskiemu dowództwu ATO odpowiednie w tym zakresie dyspozycje mające na celu zakończenie tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie?

I tak, poprzedniego dnia i minionej nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, ostrz4eliwali tylko 23 razy terytorium DRL w rejonie 12 miejscowości. Dodam, że w wyniku przedwczorajszego ukraińskiego ostrzału powstańczych linii obronnych okazało się, że jednak został ranny żołnierz sił zbrojnych DRL.

Natomiast, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, nastąpił nieznaczny wzrost wrogiej aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierz sił ATO, gdzie przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz broni maszynowej, zostało ostrzelane przez nich 7 razy terytorium ŁRL. Ostrzały te nie spowodowały żadnych strat.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 23 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ
Упродовж сьогоднішнього дня, у районі проведення АТО основна активність російсько-окупаційних угруповань фіксувалась на Приморському напрямку.
Так, уночі бойовики двічі били з мінометів калібру 82 міліметри по оборонцях Широкиного. А вже вдень підступи до цього ж селища потрапили під гранатометний вогонь. Крім того, факт застосування ворогом протитанкового гранатомету зафіксований неподалік Водяного. А близько 17 години ворог зі стрілецької зброї обстріляв наші укріплення у районі Мар’їнки. Українські воїни симетрично відповіли і оперативно примусили найманців до тиші. На жаль, у результаті цього протистояння отримав поранення один військовослужбовець сил АТО.
Також варто додати, що сьогодні під час вогневих провокацій з боку противника українські бійці застосовували зброю на ураження”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО ЗА 23.10.2017 РОКУ.
У районі проведення АТО наприкінці минулої доби обстановка залишалась напруженою, проте повністю контрольованою українською армією. Після 18 години бойовики продовжували обстріли позицій сил АТО на всіх напрямках із використанням піхотного озброєння.
Так, на Донецькому напрямку, увечері російсько-окупаційні угруповання з різних видів гранатометів та великокаліберних кулеметів били по наших опорних пунктах неподалік Зайцевого, Авдіївки, Кам’янки, Луганського та Верхньоторецького. Також наприкінці доби під кулеметним вогнем опинились оборонці Майорська та шахти Бутівка.
З цієї ж зброї, на Приморському напрямку окупанти обстріляли позиції Збройних сил України біля Кримського, Новоолександрівки. А великокаліберні кулемети і стрілецьку зброю бойовики застосовували в районі Новозванівки і Попасної.
На Маріупольському напрямку, увечері під вогонь ворожих гранатометів потрапили укріплення сил АТО неподалік Мар’їнки і Старогнатівки.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 22 рази порушили перемир’я. Українські воїни 15 разів жорстко відповідали ворогу із озброєння, не забороненого мирними домовленостями. Унаслідок бойових дій один наш військовослужбовець отримав поранення”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecki Cyrk „Kosmos”- występ uczniów szkół artystycznych, w tym szkoły sztuki cyrkowej, w przedstawieniu pt. „Letnie Wspomnienia”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2017r.- 970 dzień od nowego rozejmu.

 1. No i tu jest pytanie, czy opłacami z podatków polskich obywateli politycy słyszeli co mówil były prezydent Ukrainy? Jeśli słyszeli to czy zrozumieli? Czy zrozumieli to dobrze? A jeśli zrozumieli to czy potrafią wyciągnąć wnioski co do tego w jaki sposobu rozumują ukraińscy politycy?

  Moralność UPA – w imię Ukrainy można mordować kobiety z dziećmi, starców, dopuszczać sie każdej potworności, można kłamać oszukiwać i wbijać nóz w plecy. W XXi wieku można dokonywać pogromów takich jak w Odessie, można używać artylerii i lotnictwa do pacyfikowania własnych obywateli. A ofiara ma obowiązek to zaakceptować. Beznadziejny schemat który się powtarza jak jakaś mantra…. Oni zwyczajnie tacy są, taki kod DNA. taki schemat zachowań. Reagowanie jak wściekły pies nieproporcjonalne do bodzca czy zagrożenia albo przymilność i lizanie łapy Pana.

  Polubione przez 6 ludzi

  • W sumie to co powiedział niczym nie odbiega od czynów pewnego kraju szczepiącego wszedzie wolność i demokrację. Zawsze mnie nurtowało pytanie ilu swoich obywateli wymordował dyktator Saddam a ilu wymordowali amerykanie z przyjaciółmi w tymże Iraku wprowadzając tak upragnioną wolność przez wszystkich. Dotyczy to też Syrii , Libii i innych miejsc na świecie pragnących wolności.

   Polubione przez 4 ludzi

   • „Zawsze mnie nurtowało pytanie ilu swoich obywateli wymordował dyktator Saddam a ilu wymordowali amerykanie z przyjaciółmi w tymże Iraku wprowadzając tak upragnioną wolność przez wszystkich. Dotyczy to też Syrii , Libii i innych miejsc na świecie pragnących wolności”- skali zbrodni nie da się porównać na korzyść wymienionych „dyktatorów”.

    Niestety „demokracja” wymaga niesamowitej ilości ofiar, co zostało uwzględnione w bilansie zysków i strat międzynarodowych geszefciarzy.

    A poza tym jeśli chodzi o okres historyczny pomiędzy rewolucją francuską a tzw. „Arabską Wiosną”, to można powiedzieć, iż był on jednym pasmem niesamowitych zbrodni o jakich historia poprzednich wieków nie słyszała.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

  • Rzadko piszę ,ale świadomośc historyczna byłego prezydenta Juszczenki jest bardzo wybiórcza .Zapomina o roku 1917 i mordów dokonywanych na Polakach zamieszkujących Ruś Kijowską, Podole i Ziemię Czerwińską ,o tzw.Ukrainie jeszcze wtedy nikt oprócz Prusaków i Austriaków nie wiedział. Warto jednak przypomnieć, że już z chwilą wycofania się ze Lwowa garnizonu austriackiego, który przekazał całe swoje uzbrojenie Ukraińcom, od 1 listopada 1918 roku zaczęły się mordy na polskiej ludności cywilnej. Na prowincji działy się dantejskie sceny, bardzo mocno przypominające to, co się stało na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Szczególnie groźni byli uzbrojeni chłopi ukraińscy bestialsko mordujący Polaków. Znęcali się nad ofiarami, gwałcili i mordowali kobiety, a polskie wsie rabowali i podpalali. Wskutek ich okrucieństwa gen. Rozwadowski wydał rozkaz, żeby ukraińskich chłopów schwytanych z bronią natychmiast rozstrzeliwać. Rozbestwionym Rusinom pomagał też kościół grekokatolicki ,wydając tzw apel unicki, który bluźnierczo nakazywał Rusinom…: „Kto w Boga wierzy, kto ma choćby tyle sił, aby unieść rusznicę, albo nóż, idź przeciw lachom pijawkom, a Bóg odpuści ci bracie twoje grzechy, jakbyś odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. (…) Pamiętajcie bracia i siostry, że nieodpuszczalnym grzechem jest choćby dać wody zranionemu lachowi… Zrywajcie drogi za nimi i przed nimi, zabijajcie ich we śnie i na kwaterach i nie znajcie litości wobec nich. (…) Uczcie nawet małe dzieci, że wojna przeciw lachom, to święta wojna”… . Ksiądz biskup Bilczewski wspominał …„Ze wszystkich stron archidiecezji lwowskiej dochodzili relacje stwierdzające jednogłośnie, iż prawie cały kler ruski szedł jakby zwartą ławą przeciwko ludności łacińsko-polskiej, stał na czele wrogiej narodowi polskiemu i obrządkowi łacińskiemu akcji, kierował robolu prowokatorską, skutkiem czego był moralnym sprawcą tych wszystkich mąk, jakie musiało znosić polskie duchowieństwo i polski lud wiemy”. Wspomniany już gen.Rozwadowski wspominał …: „W czasie trwania walk zbrojnych duchowni greckokatoliccy całkowicie solidaryzowali się zarówno z organizatorami życia politycznego jak i z ludem dokonującym mordów na ludności i mieniu polskim. Ze strony duchownych unickich „nie padł ani jeden głos protestu przeciwko gwałtom i okrucieństwom, ani jeden nie został podjęty krok zmierzający do położenia kresu bezmyślnemu pastwieniu się nad cywilną ludnością polską i jeńcami polskim. Odpowiedzialność za te gwałty ponieść musi między innymi i duchowieństwo greckokatolickiego obrządku, pozostające w stałym kontakcie i porozumieniu z kierującymi czynnikami ukraińskimi. Duchowieństwo unickie – pisał generał T. Rozwadowski – winno hamować, a nie jak to kilkakrotnie stwierdzono podjudzać sztuczną nienawiść Ukraińców do Polaków”.

   Polubione przez 4 ludzi

   • *6!!!!

    Mam jedno sprostowanie do tego fragmentu, cytuję:

    „….,o tzw.Ukrainie jeszcze wtedy nikt oprócz Prusaków i Austriaków nie wiedział”- Lenin i jego partia bolszewicka wiedziała. To on zresztą narobił tego brudu, który i Rosja oraz kraje ościenne a nawet Rusini zamieszkujący tzw. Ukrainę, muszą sprzątać. Tak więc historycznie Ukraina to twór carskiej Rosji, cesarstwa austro-węgierskiego, następnie Niemiec, i niektórych państw Ententy, a na sam koniec Rosji Bolszewickiej z nieudaną próbą Niemiec hitlerowskich.
    Jak widać sprawa z powołaniem tworu państwowego pod nazwą Ukraina był procesem skomplikowanym trwającym jakoś czas, mniej więcej jeden wiek.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

  • Zyski z tranzytu gazu to około 2 mld $ rocznie. Taki roczny zastrzyk gotówki dobrze tez wpływa na stabilizację waluty ukraińskiej. Bez tych środków bilans handlowy byłby znacznie gorszy, odpływ „twardej waluty” byłby widoczny i odczuwalny dla państwa. niemniej to najczarniejszy ze scenariuszy. Zakładam, że FR „tylko” zmniejszy przepustowość/ tranzyt gazu przez Ukrainę.

   Polubione przez 3 ludzi

   • „Zakładam, że FR „tylko” zmniejszy przepustowość/ tranzyt gazu przez Ukrainę.
    „- moje założenie jest inne- ZERO GAZU, albo zaczną systematycznie za niego płacić i spłacą poprzednie długi.

    Nie po to Gazprom wydał i jeszcze wyda kupę pieniędzy na Nord Stream, żeby teraz wspierać wrogą mu juntę jaka rządzi na Ukrainie.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 4 ludzi

 2. Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko w wywiadzie dla ukromediów opowiadał ze obecne protesty w Kijowie (czyli tzw. MICHOmajdan) są finansowane ze „środków przekazywanych z zagranicy”, nie wyjaśnił jednak gdzie znajduje się owa „zagranica”. Dla przypomnienia, wcześniej pojawiły sie informacje ze Saakaszwili może otrzymywać „wsparcie finansowe” od znanego „filantropa” Sorosa;
  http://korrespondent.net/ukraine/3899368-lutsenko-zahovoryl-o-hosperevorote

  Polubione przez 5 ludzi

   • To że dużo kasy utopił (zainwestował 😉 ) to fakt ; ale jak mu MICHOmajdan nie wyjdzie to Micha świadomie zostanie wepchnięty w objęcia Putina i tak zakończy Soros II Majdan przed rozpoczęciem III ale już konkretnego !!
    A Micha…to i tak promil zainwestowanych kosztów.

    Cena Sukcesu już nie gra dla S.dużej roli a naiwnych na kasę/ władzę – znajdzie dużo.

    Polubione przez 3 ludzi

 3. Serdecznie Witam. Takie małe OT … z ostatnich dni .

  http://www.gs24.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/ukrainskie-delikatesy-w-szczecinie-co-mozna-tu-kupic,12597042/

  Tytuł artykułu Niemieckiej gazety: GS24 może zmylić , bo kiedy wejdziemy na link sklepu okazuje się że m.in. obsługa mówi po rosyjsku, można kupić karty tv.rosyjskiej itp.

  Ale nie tylko… https://ukrainoczka.pl/

  I gdyby nie banderowskie barwy ( na które zwracają uwagę komentatorzy pod artykułem) to ucieszyłbym się że mogę zrobić na terenie UE zakupy w sklepie „Wschodnie Produkty Spożywcze”.
  To już drugi sklep : Lubuskie i Zachodniopomorskie – czyli mini sieciówka.

  P.S.
  Ciekawi mnie czy również Rosjanin mógłby otworzyć sklep w Polsce po 6 latach emigracji i był reklamowany w lokalnej prasie jako artykuł nie sponsorowany ?

  Pozdrawiam 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ciekawostka… Minister edukacji czyli Anna Zalewska odznaczyła medalem profesora KUL-u p. Tomasza Panfila, który niedawno stwierdził w „Gazecie Polskiej” niejakiego Sakiewicza iż „sytuacja Żydów po inwazji Niemiec Hitlerowskich na Polskę nie wyglądała źle” https://oko.press/sytuacja-zydow-wygladala-zle-analizujemy-kuriozalny-artykul-historyka-ipn-o-stosunkach-polsko-zydowskich/

  https://www.rt.com/news/407507-poland-historian-nazi-occupation-jews/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Podsumowanie nierządów na Ukrainie.

  Wielu ukraińskich urzędników wyciera sobie gębę frazesami o konieczności inwestycji, poprawy infrastruktury na Ukrainie i pozyskiwania środków z zagranicznych kredytów.
  Jednak gdy przychodzi do konkretów to okazuje się ,że …nie ma chętnych na BEZZWROTNE lub NISKO OPROCENTOWANE GRANTY.
  Wskaźnik wykonania projektów inwestycyjnych międzynarodowych organizacji finansowych na Ukrainie, w 2016 roku, wyniósł jedynie 42,4%. Czyli blisko 60% przyznanych środków NIE ZOSTAŁO wykorzystanych.
  Jest to o tyle bardziej bulwersujące, ze obecne wyniki są dużo gorsze niż za czasów „tyrana Janukowycza”, a spora część grantów była JEDYNYM, na dzień dzisiejszy, sposobem na zapewnienie finansowania niezbędnych prac min przebudowa dróg i sieci wodociągowej.
  Złe ludziska ośmielają się nawet obmawiać obecne władze w Kijowie i lokalnych polityków, ze powodem takiego stanu (burdelu) jest to, ze Granty są ściśle rozliczane i nie można z nich czerpać „wziątek” 🙂

  https://dt.ua/finances/uzyati-ta-ne-zrobiti-257606_.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.