Wojna domowa na Ukrainie 25.10.2017r.- 871 dzień od nowego rozejmu.


Funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego ŁRL zatrzymali wczoraj ukraińskich dywersantów.

Po raz pierwszy od siedmiu lat do stolicy Rosji przybędzie dzisiaj (25 października) z roboczą wizytą prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Steinmeier spotka się w czasie tej wizyty z prezydentem FR Władymirem Putninem oraz z pierwszym rosyjskim prezydentem Michaiłem Gorbaczowem i obrońcami praw człowieka z organizacji Memoriał. Roboczy charakter tej wizyty wynika z dotychczasowych napięć do jakich doszło w wyniku sytuacji na Ukrainie i potrwa ona zaledwie 25 godzin. Steinmeier chce zbadać, czy pomimo kryzysu związanego z sytuacją na Ukrainie możliwa jest odbudowa zaufania pomiędzy obydwoma krajami.

Oficjalnym powodem dzisiejszej wizyty niemieckiego prezydenta jest przekazanie katedry pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła gminie ewangelicko-luterańskiej w Moskwie. Już jako szef dyplomacji Steinmeier wraz z Kościołem Ewangelickim w Niemczech (KEN)przez wiele lat czynił starania w tej sprawie. Przewodniczący rady KEN, Heinrich Bedford-Strohm będzie towarzyszył prezydentowi podczas jego moskiewskiej wizyty. Moskiewscy luteranie mają prawo do użytkowania kościoła już od 1992 roku, jednak dopiero teraz stanie się on w pełni ich własnością.

Z informacji z Urzędu Prezydenta Niemiec wynika, że podczas spotkania z Putinem prezydent Steinmeier „nie zamierza zamiatać problemów pod dywan, lecz wspólnie z nim ustalić, co jest możliwe” w sytuacji, gdy wzajemne relacje obciąża konflikt na Ukrainie oraz odłączenie się od niej Krymu.

W czerwcu w wywiadzie dla niemieckiej gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung Steinmeier wyjaśnił, że: „Nie mam złudzeń co do stanu naszych relacji. Milczenie nie jest jednak moim zdaniem wyjściem z sytuacji”.

Prezydent Niemiec odwiedzi organizację rosyjską „Memoriał”, która obecnie zajmuje się ona obroną praw człowieka i gromadzi materiały na temat stalinowskich zbrodni. Prowadzi to do ciągłych konfliktów z rosyjską władzą, która umieściła „Memoriał” na liście „zagranicznych agentów” z powodu wsparcia, jakie otrzymuje on z zagranicy.

Co ta wizyta oznacza?

Jak na razie nic, na co wskazuje jej najniższy poziom protokółu dyplomatycznego. Można więc przyjąć, że chodzi tu jak na razie o wysondowanie czy jest możliwe znalezienie w obecnej sytuacji, jakieś wzajemnej platformy współpracy. I jakie kompromisy będą musiały znieść niemieckie i rosyjskie władze, aby do przywrócenia normalnego toku stosunków dwustronnych mogło ponownie dojść. Oczywiście obu stronom na tym zależy, bo ze strony Rosji chodzi o przełamanie ogólnego impasu w współpracy z krajami UE i jej władzami, zaś Niemcom, chodzi o wpływy z eksportu i współpracy gospodarczej z Rosją. Z tym, że wydaje się z tego punktu widzenia, iż strona niemiecka jest bardziej przyparta do muru, bo nie jest możliwe przekierowanie w tym przypadku strumienia gospodarczego na inne niż Rosyjski, rynki. Natomiast Rosja po pozytywnej reakcji na nałożone na nią sankcji przez własną gospodarkę i rolnictwo oraz przetwórstwo rolno-spożywcze, a także znalezienie odbiorców swoich produktów i surowców w Azji i krajach Trzeciego Świata, nie odniosła żadnych poważniejszych konsekwencji tych sankcji. Co gorsza, z punktu widzenia Zachodu, dalsze utrzymywanie sankcji, będzie ten proces utrwalać, zamykając powoli, ale systematycznie dla produktów zachodnich potężny i chłonny rynek rosyjski.

Jednocześnie, pomimo deklarowanych przez Niemcy udziałowi w sankcjach, współpraca większości przedsiębiorców i firm tego kraju z Rosją układa się jak najlepiej, poszerzając swoją bazę o tą część rynku, z którego została wyparta konkurencja innych krajów zachodnich. Wyraźnie więc widać tu niczym nie ograniczony proces dalszego zacieśniania więzi gospodarczych pomiędzy Niemcami i Rosją, na co dowodem jest choćby ostatnio dostarczenie turbin firmy Siemens na objęty embargiem Krym, czy też wspólna budowa gazociągu bałtyckiego- „Nord Stream 2”. Takie są realia.

Tak więc obecna wizyta niemieckiego prezydenta, nawet jeśli ona jest tylko „robocza”, może doprowadzić do przełamania impasu w stosunkach Zachód-Rosja, a wiec i zniesienia obopólnych sankcji. Jeśli by do tego doszło, to jednocześnie Niemcy utrzymaliby, a nawet wzmocnili swoją pozycję jako partner gospodarczy Rosji, eliminując przy tym swoją konkurencję.

http://www.dw.com/pl/putin-zwr%C3%B3ci-katedr%C4%99-protestantom/a-41038737,

http://www.dw.com/pl/steinmeier-ostrzega-putina-nie-mieszajcie-si%C4%99-w-nasz%C4%85-kampani%C4%99/a-39282119.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, sytuacja wyglądała bliźniaczo podobna do tej jaka ukształtowała się tam w ciągu poprzednich dwóch dób. Jednak tym razem jedyną różnicą było to, że ukraińscy żołnierze ostrzeliwując cele cywilne doprowadzili do ofiar wśród ludności DRL.

I tak, w rezultacie wczorajszego ostrzału prowadzonego przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm przez ukraińskich żołnierzy od godziny 13:00 do 13:45, w rejonie wsi Trudowskie i Aleksandrowki, na zachodnich obrzeżach Doniecka, w tej ostatniej miejscowości przy ulicy Lenina został ranny 63-letni mężczyzna.

Łącznie w ciągu minionej doby i poprzedniego dnia, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 23 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 13 miejscowości.

Podobnie nadal sytuacja przedstawia się na ługańskim odcinku frontu, gdzie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm i opancerzonych wozów bojowych, a także różnego rodzaju granatników i wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz broni maszynowej, 5 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam ostrzelane zostały okolice następujących miejscowości: Ałmaznoje, Kalinowa, Łozowego i Kalinowki. Strat nie ma.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 24 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ
Від початку доби у районі проведення АТО вогнева активність російсько-окупаційних угруповань була незначною. Водночас навіть невелика кількість обстрілів українських позицій призвела до втрат серед наших воїнів.
Так, на Донецькому напрямку окупанти з автоматичних гранатометів і кулеметів били по опорних пунктах сил АТО неподалік Верхньоторецького.
З цієї ж зброї бойовики обстріляли укріплення української армії у районі Водяного, що на Приморському напрямку. Також сьогодні вдень під ворожим вогнем опинились оборонці Мар’їнки.
На жаль, у результаті обстрілів на Маріупольському напрямку двоє наших військовослужбовців отримали поранення несумісні з життям. Ще двоє бійців отримали поранення у результаті підриву на невідомому вибуховому пристрої. Крім того, ще двоє військових загинули і один отримав поранення унаслідок підриву на невідомому вибуховому пристрої на Донецькому напрямку”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО ЗА 24.10.2017 РОКУ.
Наприкінці минулої доби обстановка у районі проведення АТО й надалі залишалася напруженою. Увечері і вночі російсько-окупаційні угруповання сконцентрували вогневі провокації, в основному на Донецькому і Приморському напрямках.
Так, після 18 години бойовики двічі били з 82-міліметрових мінометів і один раз із протитанкового гранатомету на підступах до Водяного. Також під вогонь мінометів калібру 82 міліметри, гранатометів двічі потрапили наші позиції неподалік Талаківки.
На Донецькому напрямку проросійські найманці починаючи з 19.30 і майже до опівночі з гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї обстрілювали оборонців Авдіївки. З цієї ж зброї окупанти били по опорних пунктах сил АТО у районі Зайцевого та Луганського. А внаслідок обстрілу українських укріплень неподалік Верхньоторецького отримав поранення один наш військовий.
На Луганському напрямку ворожа провокація із застосуванням стрілецької зброї зафіксована біля Трьохізбенки.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 15 разів порушили перемир’я. Майже на кожен ворожий обстріл сили АТО агресивно і жорстко відповідали вогнем із піхотного озброєння. У результаті бойових дій загинули 2 наших воїнів. Ще один був поранений. Крім того, унаслідок підриву на невідомих вибухових пристроях загинули 2 і отримали поранення 3 українських захисників”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

Jak ogłosiła dziś rano po. ministra polityki socjalnej i pracy Larisa Tołtykina, od października ubiegłego roku średnia pensja w DRL rosnąc o 22% przekroczyła wartość 10 tys. rubli i wynosi obecnie 10130 rubli. W czasie toczącej się tam obecnie operacji pacyfikacyjnej ze strony ukraińskich rządowych sił zbrojnych ATO, jest to bez wątpienia duży sukces. Dla porównania, w części Ukrainy będącej pod kontrolą junty kijowskiej poziom życia systematycznie od trzech ponad lat spada.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

****

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.10.2017r.- 871 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie skandal, po tym jak parlamentarzysta Sobolew, „szczery ukropatriota”, jeden z liderów tzw. blokady Donbasu oraz obecnego tzw. MICHOmajdanu, pobił „weterana ATO”, jak sie okazało „legendarnego kijowskiego cyborga” z donieckiego lotniska. Teraz Sobolew tłumaczy się że sam padł ofiara „prowokacji;
  http://korrespondent.net/ukraine/3899734-nardep-sobolev-rasskazal-kak-eho-sprovotsyrovaly-yzbyt-kyborha

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Anarchia na Ukrainie. Większość bandy zwolenników (27 osób) „lidera” OUN Kochaniwskiego która wczoraj chciała „odbić’ swojego „idola’ z jednego z kijowskich sądów, a która została zatrzymana przez policje (przy okazji zdemolowano także ów sąd) wypuszczono już na wolność, nie pzredstawiajac im nawet żadnych zarzutów…
  https://ukranews.com/news/526155-polycyya-otpustyla-27-zaderzhannykh-za-pogrom-v-svyatoshynskom-sude-ostalnym-obyavleno-podozrenye

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem zdrada za Oceanem, gdzie Departament Stanu USA wyjaśnia opóźnienie w wprowadzeniu nowych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Jak sie okazuje są ‚opóźnienia” w skompletowaniu listy obywateli Rosji powiązanych z rosyjskim sektorem obronnym oraz rosyjskim kierownictwem. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA tłumaczyła że kwestia jakie osoby umieścić na tej liście jest „bardzo złożonym procesem”…
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1694871-derzhdep-ssha-poyasniv-zatrimku-z-novimi-sanktsiyami-proti-rf
  Ps. Takie „kompletowanie” może potrwać do końca tej kadencji, a może jeszcze i kilka kadencji dłużej…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukromedia o nowych kolejkach po ukraińskiej stronie granicy polsko – ukraińskiej. Powodem ich powstania ma być to ze polscy pogranicznicy z przejscia granicznego w Dorohusku zabrali sie za „badanie” obywateli Ukrainy skanerem rentgenowskim;
  https://strana.ua/news/100864-polskie-pohranichniki-stali-tshchatelnee-dosmatrivat-ukraintsev.html
  A że jest „inicjatywa” jak najbardziej słuszna i godna poparcia, potwierdza fakt zatrzymania obywateli Ukrainy, którzy przemycali w swoich żołądkach 2 kg kokainy;
  https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,polykacze-kokainy-zatrzymani-na-warszawskim-lotnisku,244571.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraiński bloger Anatolij Szarij o nowym „wywodzie” swojej ‚starej znajomej” Wasiliewej, „rosyjskiej opozycyjnej działaczce” która teraz zajęła sie mostem w Cieśninie Kerczeńskiej, czyli rozgłaszaniem bzdur o tym jak ów most, jeszcze nie ukończony, bliski jest zawalenia. Jest równiez o „występach” Poroszenki na posiedzeniu Rady Rozwoju Regionalnego;
  >https://www.youtube.com/watch?v=jw5X-r9hmSY
  Dla przypomnienia „aktywistka” Wasiliewa to „stara znajoma” Szarija z czasów gdy zajmowała sie „tropieniem rosyjskich wojsk na Ukrainie”, czyli wyłudzaniem pieniedzy od rodzin zaginionych „bojców ATO” którym wmawiała ze ich bliscy żyja , ale zostali „uprowadzeni do Rosji”. Jej działalność zdemaskował wówczas właśnie Anatolij Szarij, przez co Wasilijewa musiała uciekac z Ukrainy…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Popularny ukraiński program zajmujący sie ujawnianiem korupcji panującej wśród na Ukrainie „Naszi groszi”, zajął sie tym razem sprawą jak z państwowego koncernu „Ukroboronprom” wypompowywane są, przez powiązanych z Poroszenką „menadżerów” i poprzez „fikcyjne firmy’, środki z budżetu państwa. Dla przypomnienia,sam Poroszenko jest właścicielem kilku zakładów zajmujących sie produkcja uzbrojenia (m.in zakładów produkujących moździerze oraz stoczni wykonujacej zamówienia dla ukraińskiej floty wojennej);
  https://diana-mihailova.livejournal.com/1148064.html
  https://bihus.info/ni-slova-po-spravi-ukroboronprom-ignorue-temu-zi-zlivannam-93-milioniv-na-prokladku

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejna zdrada, tym razem w Wlk. Brytanii, której szef MSZ Boris Johnson jednak udaje sie do Moskwy, a przed wizyta „kaja się” w mediach brytyjskich obwiniając cały Zachód że „Utracił Rosję” poprzez ciagle pogarszające się z nią stosunki dyplomatyczne…
  https://www.thetimes.co.uk/article/boris-johnson-does-some-soul-searching-before-moscow-visit-78dsc3t7r
  Ps. A „brytole” jak zwykle kombinują jak zwykle, czyli jakby tu zwalić winę na kogoś innego…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Delegacja polskich urzędników podpisała deklarację ws szkolnictwa. Ma to być „omówienie” i usankcjonowanie ukraińskiej ustawy oświatowej.
  Polsko-ukraińska deklaracja nie zawiera żadnych szczegółów poza potwierdzeniem, że nauczanie w języku polskim nie zostanie całkowicie wyeliminowane ze szkół mniejszości polskiej na Ukrainie. Polscy urzędnicy uważają to za sukces.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/polska-podpisala-ukraina-deklaracje-ws-szkolnictwa-sukces-dobra-mina-zlej-gry/
  Komentarz: To, ze rząd probanderowski na Ukrainie zezwolił na nauczanie w języku narodowym, co nota bene jest wyrażone w dziesiątkach aktów prawach międzynarodowych polski rząd uważa za sukces. Nie chce wiedzieć co w takim razie nasza delegacja uznałaby za klęskę.

  Polubione przez 2 ludzi

   • Jechał po pijaku, prawie dwa razy szybciej niż limity prędkości dozwolone w miejscu wypadku. Zabił i zamiast przeprosić próbował zwalić cała winę na pasażerkę. Nie wyraził skruchy-górna granica kary to 12 lat i tyle w mym mniemaniu powinien dostać za swą zbrodnie, ale sądem nie jestem.

    Polubione przez 2 ludzi

    • Dostał 3/4 możliwej kary. Pewnie wyrok powinien być wyższy, ale sądy w Polsce rzadko orzekają w takich sprawach karę maksymalną. Bałem się , że będzie niższy, wiec jestem zadowolony.
     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

 9. Kierujący Biurem Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk skrytykował blokowanie przez władze Ukrainy prac jego jednostki na terytorium tego kraju.
  Jak stwierdził dyrektor:
  „Nikt w Polsce nie potrafi zrozumieć jak to jest możliwe, że państwo, z którym utrzymujemy bardzo dobre stosunki, w imieniu którego występujemy na arenie europejskiej, gdzie każdego dnia okazujemy wsparcie w bardzo różnych dziedzinach, nagle blokuje nam czynności, które nie powinny budzić jakichkolwiek kontrowersji”
  https://kresy.pl/wydarzenia/prof-szwagrzyk-rozumie-polityki-ukrainy/
  Komentarz: I ja również nie mogę tego pojąc, że rząd Polski daje się tak strasznie upokarzać ze strony władz ukraińskich.
  Profesor Gliński pojechał PROSIĆ władze Ukrainy o możliwość godnego pochowania szczątków Polaków zamordowanych przez UPA i kazano mu wracać precz
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/fiasko-wizyty-wicepremiera-glinskiego-ukrainie/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Coś weselszego 🙂

  Ukraińscy historycy biorący udział w konferencji „UPA a wojna z Rosją: doświadczenie aktualne przez 75 lat” twierdzili, że Amerykanie wykorzystywali w Wietnamie manewry taktyczne opracowane przez UPA. Jeden z nich mówił nawet, że taktykę UPA wpisali do swoich podręczników afgańscy mudżahedini.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainscy-historycy-amerykanie-wietnamie-afganscy-mudzahedini-uczyli-sie-walki-upa/

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Na Ukrainie rozpoczęła się nowa fala ataków cybernetycznych na systemy informatyczne ważnych instytucji – poinformował we wtorek państwowy Zespół Reagowania na Zagrożenia Komputerowe w Kijowie.
  http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/ukraina-fala-atakow-cybernetycznych-na-systemy-informatyczne,784228.html
  Na razie brak szczegółów w jaki sposób i czy wogóle ataki hakerskie spowodowały jakieś szkody na Ukrainie.

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Pełniący obowiązki przewodniczącego Państwowej Agencji Dróg Ukrainy Sławomir Nowak jest przekonany, że w przeciągu 4-5 lat uda się doprowadzić jakość ukraińskich dróg do europejskiego poziomu.
  http://fakty.ictv.ua/ua/lifestyle/auto/20171021-za-4-5-rokiv-dorogy-v-ukrayini-budut-yak-v-yevropi-novak/
  Ktoś tu mocno się zapędził w życzeniach. Z informacji jakie jeszcze pół roku przedstawiał Pan Nowak wychodziło, ze żeby możliwe była poprawa stanu dróg na Ukrainie konieczne jest finansowanie w wysokości nie mniejszej niż 50 mld hrywien. tymczasem w wywiadzie mówi się o rekordowych 32 miliardach zaplanowanych na rok 2018. Kolejnym problemem jest inflacja i …brak przekazywania środków przez państwo. Dla przypomnienia w tym roku zapomniano przesłać 10 mld hrywien…

  Polubione przez 2 ludzi

 13. W tematyce upokarzania narodu polskiego
  W czwartek 26 października br. w Warszawie zainaugurowana zostanie praktyczna działalność Platformy NATO-Ukraina ds. przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym. Utworzenie Platformy jest jednym z głównych elementów Kompleksowego Pakietu Pomocowego dla Ukrainy (the Comprehensive Assistance Package CAP for Ukraine) przyjętego przez szefów państw i rządów w czasie szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r.
  http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/108057,25,bbn-polska-inauguruje-praktyczna-wspolprace-nato-ukraina-poswiecona-zagrozeniom-hybrydowym-(komunika
  Komentarz: Rząd na Ukrainie nie pozwolił na ekshumacje ciał pomordowanych Polaków, a w „nagrodę” Polska znów staje się tubą propagandową Ukrainy.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.