Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2017r.- 972 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (25 października) w Warszawie na dziedzińcu Sztabu Generalnego WP przy udziale ministra resortu obrony Antoniego Macierewicza miały miejsce obchody kolejnej 99-rocznicy odrodzenia Sztabu Generalnego.

Jak zwykle przy takich okazjach Macierewicz uderzył w swoim okolicznościowym przemówieniu w wysoką strunę patriotyzmu, który najwyraźniej stał się jego sposobem na wygodnie i dostatnie życie prowadzone bez zbędnego wysiłku.

W tym miejscu, poza tą czczą gadaniną, można się zapytać o to, co tak naprawdę w ciągu dwóch lat swojego kierownictwa MON-em zrobił w zakresie unowocześnienia armii i poprawy naszej zdolności obronnej?

Gdyby się nad tym problemem dobrze zastanowić, to w ciągu ostatnich dwóch lat udało się Macierewiczowi zrealizować jedynie projekt zakupu dla VIP-ów amerykańskich samolotów. I to wszystko.

A co poza tym obiecywał nam Macierewicz co miało zwiększyć poczucie bezpieczeństwa Polaków, o co on w swej propagandzie ostatnio tak często powtarzał?

A więc po pierwsze, polskie wojsko nadal nie ma ani jednego nowego helikoptera, chociaż w zapowiedziach szefa MON Antoniego Macierewicza już od prawie roku powinny cieszyć nasze oczy latając mam nad głowami.
Nie dość tego, kolejny jego pomysł, jakim była wspólna budowa ukraińsko-polskiego śmigłowca też okazała się mirażem.

Po rozwaleniu projektu zakupu ponad pięćdziesięciu francuskich helikopterów pozostawiono nam nam na otarcie łez nadzieję, że może kiedyś wojsko otrzyma kilka śmigłowców. Zapewne amerykańskich.

W temacie tym wypowiedział się były szef Inspektoratu- generał brygady Adam Duda, który odszedł z wojska, uznając, że nie jest w stanie wypełnić ambicji nowego ministra, ocenia w raporcie fundacji Stratpoints: „Realizacja tego programu nie umożliwi wyposażenia SZ RP w nowe typy śmigłowców (…) przed rokiem 2022”. W tym miejscu przypomnę, że francuskie helikoptery Caracal miały być dostarczane od 2017 r. czyli już dziś znajdowałyby się na wyposażeniu Polskich Sił Zbrojnych (PSZ).

No i jak jesteśmy przygotowani do wojny z wrogim nam wschodnim mocarstwem, które obecnie mogłoby jednym rzutem swoich kolumn pancernych dość bez większego oporu aż do granicy zachodniej?

Kolejną mrzonką, jaką mami Polaków Macierewicz, jest zakup amerykańskich rakiet Patriot, które mają skutecznie ochronić nasz kraj przed ruskimi rakietami i samolotami przenoszącymi broń jądrową.

Okazuje się, że jeśli dojdzie do finalizacji kontraktu na zakup tych rakieto, to pierwsze z nich mogą trafić do Polski dopiero od 2022 roku. A więc ponownie okazuje się, że co najmniej pięć lat będziemy bezbronni wobec ruskich rakiet i samolotów. Nie mówiąc o kosztach zakupu takich zabawek.

Kolejnymi zabawkami obiecywanymi nam przez Macierewicza była głośna swego czasu sprawa zakupu przez MON „tysięcy dronów masowego rażenia”, która okazała się kolejną fikcją wciskaną nam na chama przez szefa MON.

Najgorsze w tym wszystkim było to, że realizowany przez wojsko Plan Modernizacji Technicznej w okresie 2013-2022 nie przewidywał zakupu takich dronów. Nie dość tego, do dziś dnia odpowiedzialne w MON za zakupy sprzętu dla PSZ instytucje nie złożyły na zakup tego typu sprzętu żadnego zamówienia. Okazuje się więc, że był to kolejny wymysł szefa MON i jego niewydarzonych współpracowników.

Równie dużo emocji co drony w ekipie Macierewicza budził system cyfrowego zarządzania polem walki BMS (Battle Management System), który we wszelkich wytycznych NATO i rekomendacjach modernizacyjnych USA uchodzi za kluczowy dla uzyskania przewagi w bitwie. Przewidziany na początek dla batalionów naszych Rosomaków, w docelowej postaci miał spinać czołgi, zmechanizowaną i zmotoryzowaną piechotę, artylerię – i owe mityczne drony krążące ponad polem walki. Minister przyszedł do resortu ze sprecyzowaną wizją skasowania tego, co działo się wcześniej: prowadzone konkurencyjne postępowanie na elektroniczną sieć wymiany danych należy przerwać, a zamówienie skierować do państwowych spółek PGZ.

W efekcie w lipcu 2016 r. MON anulował postępowanie na system BMS, w którym rywalizowały prywatne firmy WB Electronics i Teldat. W nowym, uruchomionym niedługo później, preferowanym dostawcą ma być państwowy PIT-Radwar. MON jeszcze latem zapowiadał umowę w tym roku. Zobaczymy. Gen. Adam Duda: „Decyzja o powierzeniu tego programu PGZ (…) oznacza, że wdrożenie tego systemu do brygad wyposażonych KTO Rosomak nie nastąpi przed końcem tej dekady”.

Dodatkowo, tak bardzo ostatnio rozreklamowane jako sukces, przyjęcie kilka tygodni temu Strategicznego Przeglądu Obrony (SPO)podpisanego następnie po znacznej zwłoce w poniedziałek 21 października, po różnych perypetiach i sporach, przez prezydenta Andrzeja Dudę, co przez Macierewicza było reklamowane jako niebywały jego osobisty sukces i sukces rządu PiS.

I co się okazuje?

Otóż, SPO zakłada w okresie lat 2017-2026 znaczne wzmocnienie i zmiany strukturalne w polskiej armii, tak aby w perspektywie kilkunastu lat zwiększyć zdolności Polski do samodzielnej obrony. A więc, przewiduje on między innymi skupienie modernizacji polskiej armii na programach zapewniających zdolności do obrony terytorium kraju i obrony kolektywnej, jak i zwiększenie liczebności – do około 200 tys. żołnierzy wraz z formowanymi Wojskami Obrony Terytorialnej.

Finansowanie programów w ramach SPO ma stać się możliwe dzięki stopniowemu zwiększaniu wydatków obronnych do 2,5% PKB do 2030 roku.

W programie tym, poza zwiększeniem stanu osobowego PSZ kosztem wojska kontraktowego przez amatorskie i nie do ćwiczone wojska OT, co i tak stoi pod wielki znakiem zapytania w związku z brakiem chętnych do odgrywania roli weekendowych żołnierzy gwardii partyjnej PiS, znajduje się m.in. projekt sformowania dodatkowej dywizji wojsk operacyjnych, a także wzmocnienia struktur związków taktycznych oraz wdrożenia programu czołgu podstawowego nowej generacji, zamiast wcześniej planowanego Wozu Wsparcia Bezpośredniego „Gepard”.

Ale jednocześnie nadal w SPO program zakupu odpowiedniej ilości śmigłowców dla PSZ jest traktowany po macoszemu. Możliwe, że decydują tu względy finansowe, których dzięki polityce korupcji wyborczej prowadzonej przez rząd PiS, po prostu zaczyna już brakować.

Kolejnym problemem jest sfinansowanie i następnie zakup nowej floty okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Tu również decydować będą pieniądze oraz czas potrzebny do sfinalizowania takiego programu, który w tym przypadku może rozciągnąć się na dziesiątki lat.

W związku z taką postawą szefa MON, wobec kwestii przeprowadzenia faktycznej modernizacji polskiej armii, można tylko liczyć na to, że wrogi kraj, szykujący się już do skoku na niewinną Polskę, poczeka, aż ona odpowiednio się uzbroi i zbierze na to uzbrojenie odpowiednie pieniądze. Tylko co w tym czasie z deklarowanym przez PiS i Macierewicza zapewnieniem nam bezpieczeństwa zewnętrznego? Czy nie był to, i nadal nie jest, tylko chwytliwy slogan propagandowy bazujący na strachu części polskiego- mało zorientowanego w niuansach polityki zagranicznej, czemu bardzo przysłużyło się przejęcie publicznych PR i TV jako partyjnej tuby propagandowej- społeczeństwa polskiego. A może w tym czasie bezpieczeństwo ma nam zapewnić brygada amerykańskich czołgów?

Jak sądzę, cała polityka prowadzona przez PiS, w tym i obronna, jest tylko pozoranctwem mającym na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd. Ale nawet ta jego część, która jeszcze dziś nie potrafi dostrzec, że „król jest nagi”, w miarę upływu czasu, wreszcie do tego dojdzie. Oby tylko wcześniej niż gdy będzie już za późno.

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/rocznica-odrodzenia-sztabu-generalnego-wp-92017-10-25/,

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,914412,szatkowski-strategiczny-przeglad-obronny-niezbedny-by-okreslic-potrzeby-wojska.html,

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wdrazamy-strategiczny-przeglad-obronny-d2017-10-11/,

http://www.defence24.pl/684884,w-poniedzialek-prezydent-podpisze-ustawe-podwyzszajaca-wydatki-obronne.

***

Na tym kończąc ten mało optymistyczny wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny toczącej się na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, sytuacja nadal jest stabilna.

I tak, łącznie ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 24 razy ostrzeliwali terytorium DRL w okolicach 11 miejscowości. Jak na razie nie zgłoszono żadnych strat.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, kolejny już raz następuje wzrost incydentów zbrojnych jakich dopuszczają się tam ukraińskie siły zbrojne ATO.

I tak, łącznie na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 156 mm oraz moździerzy kaliber 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatników i broni maszynowej, 9 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam okolice następujących miejscowości: Pierwomajska, Frunze, Kalinowa, Łozowoje, Żiełoboku i Kalinowki. Pomimo wzrostu natężenia eskalacji konfliktów nie doszło do jakiś poważniejszych strat

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 25 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ

Упродовж сьогоднішнього дня обстановка у районі проведення АТО й надалі залишалась напруженою. Ворог не припиняв обстріли позицій української армії на Донецькому і Приморському напрямках, поодиноко застосовуючи міномети.

Так, у першій половині дня російсько-окупаційні угруповання били з великокаліберних кулеметів по оборонцях Гнутового та Лебединського. А міномети калібру 82 міліметри застосовували біля Водяного.

На Донецькому напрямку під вогнем ворожих гранатометів опинились укріплення сил АТО неподалік Пісків. Неспокійно було і на околицях Авдіївки. Тут противник обстріляв укріплення української армії з кулеметів і стрілецької зброї.

Наші військові жорстко відповіли ворогу з піхотного озброєння. У результаті цього протистояння отримав поранення один український воїн.

Також варто відзначити, що сьогодні майже на усі збройні провокації сили АТО відповідали симетричним вогнем і жорстко пригнічували активність бойовиків”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„Зведення прес-центру штабу АТО за 25.10.2017 року

Наприкінці минулої доби обстановка у районі проведення АТО й надалі залишалася напруженою, проте контрольованою Збройними Силами України. Демонструючи вогневу присутність на лінії розмежування, противник продовжував обстрілювати наші позиції, поодиноко застосовуючи заборонене озброєння.

Так, уночі, неподалік Троїцького бойовики спочатку били по укріпленнях сил АТО з мінометів калібру 120 міліметрів. А близько 23 години поблизу цього ж селища випустили 20 снарядів із реактивної системи залпового вогню. Крім того, увечері окупанти вчергове наражаючи на небезпеку цивільне населення, обстріляли зі 120-міліметрових мінометів житловий сектор селища Водяне.

На Донецькому напрямку під гранатометним вогнем проросійських найманців опинились українські позиції на підступах до Авдіївки та на шахті Бутівка.

З цієї ж зброї бойовики вели вогонь поблизу Кримського, що на Луганському напрямку.

Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 15 разів порушили перемир’я. У відповідь українські бійці 9 разів застосовували зброю, примушуючи ворога дотримуватися режиму тиші. Унаслідок бойових дій отримав поранення один військовослужбовець сил АТО”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- obchody Święta Flagi DRL.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

85 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2017r.- 972 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pojawił się nowy ranking najbogatszych ludzi na Ukrainie. Według niego najbogatszym „Ukraincem” jest na chwile obecną Rinat Achmetow wartość majątku którego oceniana jest na 6,9 mld dolarów, a którego majątek od początku roku wzrósł o 68% (z czego widać ze „sojusz” jaki zawarł z Poroszenką „pracuje”). Drugi na liście jest Wiktor Pinczuk (prywatnie dobry znajomy byłego Prezydenta RP Kwaśniewskiego) z majątkiem 1,4 mld dolarów, wzrost ‚aktywów” w tym roku o 13%, prawdopodobnie również w „sojuszu” z Poroszenka. Sam „czekoladowy generalissimus” Poroszenko ma zajmować piąte miejsce na liście z majątkiem o wartości 1 mld dolarów który w tym roku wzrósł o 7 % (zapewne skutek „koniunktury” na „słodkości” z „Roshen” oraz zamówień dla ukraińskich sił zbrojnych jakie realizuja należące do Poroszenki zakłady zbrojeniowe). „Słynny” oligarcha „Benia” Kołomojski który „wypadł z gry” (na razie) spadł z trzeciego miejsca jakie zajmował w 2016 roku i obecnie plasuje sie na szóstym z 1 mld dolarów „w kieszeni”;
  http://gordonua.com/news/money/samym-bogatym-ukraincem-yavlyaetsya-ahmetov-u-nego-69-mlrd-novoe-vremya-214324.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem czeczeński lider Ramzan Kadyrow wyśmiał insynuacje ze strony Kijowa, jakoby to on stał za zamachem na Ihora Mosijczuka. Kadyrow stwierdził że o Mosijczuku już dawno w Czeczenii zapomniano oraz że to „klaun” który ‚dawno już spełnił swoją rolę, a teraz zaczął komuś [w Kijowie] przeszkadzać”. Powiedział także ze „bajki o czeczeńskim śladzie” to kolejna próba Kijowa odwrócenia uwagi od tego ze dawno juz nie panuje nad tym co się dzieje na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/101204-ihor-mosijchuk-ramzan-kadyrov-oproverh-svoju-prichastnost-k-pokusheniju-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejny „heroj” z „niezwyciężonej armii kijowskiej” dorabiał sobie do żołdu kradnąc i sprzedając uzbrojenie ze swojej jednostki wojskowej. Tym razem pod tym zarzutem zatrzymano 41 – letniego „zołnierza kontraktowego” ukraińskiej armii, który „obrabiał’ jednostkę wojskową z obwodu lwowskiego. Jak sie okazało po jego zatrzymaniu, żołnierz to „recydywista’, który ma już ma siedem wcześniejszych wyroków za włamanie, kradzież oraz posiadanie narkotyków..
  http://rian.com.ua/incidents/20171026/1028893925/soldat-ukral-oruzhie.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.