Wojna domowa na Ukrainie 29.10.2017r.- 975 dzień od nowego rozejmu.


„Chciałbym poinformować panów posłów, że do Obrony Terytorialnej właśnie zapisało się 16 tys. młodych ludzi. Warto to doceniać”– taką informację przekazał już 23 marca br. odpowiadając na pytania poselskie w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

No i za dwa miesiące kończy się już ten rok, a jak na razie po ostatniej przysiędze żołnierzy ochotników z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którą złożyło około 800 żołnierzy oraz dodatkowo przyjętych zostało ponad 300 rezerwistów, to w sumie z dotychczasowym stanem mamy jak na razie około 6 tysięcy weekendowych żołnierzy, z czego około jedna trzecia, czyli 2 tysiące, to kadra zawodowa (http://www.defence24.pl/661500,5-tys-zolnierzy-w-wojskach-obrony-terytorialnej).

Tak więc, ogółem w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku akces do wojsk OT wyraziło tylko około 4 tysięcy ochotników.

Jak to ma się do zapowiedzianych już w marcu tego roku 16 tysięcy? To chyba tylko Macierewicz w swej strategicznej przenikliwości wie.

I nawet w sposób zdecydowany nie zmienią tego stanu rzeczy kolejne dwie grupy ochotników wojsk OT, którzy będą składać przysięgę w dniu dzisiejszym (29 października) z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” w Zamościu i żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego w Krośnie.

Mając to na uwadze oraz inne obiecanki jaki składa od dwóch lat, tzn. od dnia gdy Antoni Macierewicz został desygnowany na szefa resortu obrony, które okazało się, że są obiecankami bez pokrycia, czy można na poważnie przyjąć to co powiedział on w katolickich mediach w każdym domu ojca Rydzyka, że jego celem jest zwiększenie polskiej siły ognia tak, żeby wróg nie mógł dostać się na nasze terytorium. A więc obiecuje on nam, że temuż wrogowi nie uda się zdobyć w naszym kraju nawet jednego guzika czy też troczka od wojskowych gaci, nie mówiąc już o suwaku od spodni.

Tą swoją kolejną już weekendową wizję Macierewicz przedstawił w piątek 27 października, w ten sposób rozpoczynając weekend w zawsze mu gościnnej antenie telewizji „Trwam” w programie „Polski punkt widzenia„.

Tam też podzielił się ze swoimi zagorzałymi zwolennikami tezą , że istotą polskiej armii jest obrona terytorium i niepodległości kraju. „To jest konstytucyjnie zapisany obowiązek armii polskiej (…) Musimy zwiększyć siłę ognia tak, żeby wróg nie mógł się dostać na nasze terytorium”– podkreślił mocno Macierewicz.

To „zwiększenie siły ognia” ma polegać na rozpoczęciu realizacji jeszcze w tym roku trzech kontraktów dla wojska.

Wśród nich Macierewicz wymienił kontrakt na system obrony przeciwrakietowej „Wisła” (http://www.defence24.pl/571499,program-wisla-polska-stawia-na-nowe-rakiety-i-system-dowodzenia-analiza), kontrakt na system rakiet średniego zasięgu do 300 km o nazwie „Homar” (http://www.defence24.pl/626952,macierewicz-polska-kupi-160-wyrzutni-homar)oraz decyzję, kto wraz z Polską będzie budował okręty podwodne z rakietami manewrującymi (????).

Według strategicznej wizji Macierewicza kontrakty te są związane z tworzeniem „swoistego systemu antydostępowego, czyli takiej zdolności rażenia przeciwnika, by nie mógł on dostać się na polskie terytorium”. „To jest istota programu, jaki w oparciu o Strategiczny Przegląd Obronny został zdefiniowany przez obecne kierownictwo MON”– zastrzegł szef MON.

W piątkowym programie telewizji „Trwam” odniósł się również, do problemu zakupu śmigłowców dla polskiej armii, które według jego wcześniejszych zapowiedzi już od kilku miesięcy powinny latać na naszym niebie zapewniając nam bezpieczeństwo przed spodziewaną agresją ze Wschodu.

Otóż, w międzyczasie zmieniła się jego koncepcja, i teraz „skupiamy się na śmigłowcach dla wojsk specjalnych i śmigłowcach, związanych z ratownictwem morskim – ten przetarg nie tylko został już rozpisany, ale ostateczne oferty będą złożone w grudniu, albo na początku stycznia, czyli krótko mówiąc, on będzie podpisany bardzo szybko. Ale to jest względnie niewiele, łącznie 12 do 16 śmigłowców, ale nacisk kładziemy na śmigłowce atakujące, na śmigłowce zwiększające polską siłę ognia, zdolność odstraszenia naszego przeciwnika”.

A więc z poprzednich prawie 60 śmigłowców, obecnie przewiduje się ich ilość na 12 w polotach do 16. Co daje zbliżony współczynnik, do ilość żołnierzy WOT, który w stosunku do zapowiedzi wynosi obecnie 6 do 16, czyli upraszczając ten ułamek, 3 do 8. A więc mając to na uwadze możemy wyciągnąć z tego tzw. współczynnik prawdomówności Macierewicza, który w przybliżeniu wynosi 3/8.

Mnożąc ten współczynnik o to co obiecuje mam od dwóch już lat Macierewicz, można przyjąć, że jego koncepcja „takiej zdolności rażenia przeciwnika, by nie mógł on dostać się na polskie terytorium”, sprawdzi się w 3/8, czyli przeciwnik zajmie tylko 3/8 naszego kraju, a więc mniej więcej do linii Wisły 🙂 I tak nam dopomóż Bóg! (Dla niekumatych i mających problemy z logicznym myśleniem, dodam, że to tylko taki żart 🙂 )

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ponownie, w ciągu minionej doby, sytuacja na donieckim odcinku frontu zaczęła się stabilizować, ale tym razem na wyższym poziomie odniesienia.

I tak, ukraińscy żołnierze w ciągu minionego dnia i nocy, przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, a także opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 33 razy naruszali warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w okolicy 11 miejscowości. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 1274 pociski.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, wg. informacji przekazanej przez służbę prasową sztabu sił zbrojnych ŁRL, „naruszeń zawieszenia broni ze strony wojsk ATO, nie odnotowano”.

Przedwczoraj doszły trzy kolejne ukraińskie ofiary niebojowe ATO żołnierzy obsługujących moździerz „Mołot”. W wyniku eksplozji pocisku w moździerzu jeden żołnierz zginął, a dwóch zostało ciężko rannych. Ofiary są żołnierzami 58 samodzielnej brygady zmechanizowanej ATO.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
15 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 28 жовтня 2017 року
Від початку цієї доби у районі проведення АТО основна активність російсько-окупаційних угруповань фіксувалась на Донецькому напрямку.
Так, уночі ворог з протитанкового гранатомету і кулеметів обстріляв наші позиції неподалік Зайцевого. Українські військові переважаючим вогнем у відповідь примусили противника до тиші. На жаль, у результаті цього протистояння двоє наших захисників отримали поранення. Крім того, вже вдень бойовики двічі били з піхотного озброєння по оборонцях Авдіївки. А озброєння БМП застосовували на підступах до Пісків.
На Приморському напрямку окупанти близько опівдня обстріляли зі стрілецької зброї опорний пункт сил АТО біля Павлополя.
Також під ворожий вогонь із озброєння БМП потрапили наші позиції неподалік Трьохізбенки, що на Луганському напрямку.
Загалом від опівночі незаконні збройні формування 7 разів порушили перемир’я. У відповідь Збройні сили України 6 разів застосовували зброю на ураження. Унаслідок бойових дій двоє наших військових отримали поранення”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„Зведення прес-центру штабу АТО за 28.10.2017 року.
Минула доба у районі проведення АТО вкотре відзначилась збільшенням обстрілів українських позицій з боку російсько-окупаційних угруповань на Донецькому напрямку.
Так, увечері ворог двічі і по декілька годин обстрілював з піхотного озброєння наші опорні пункти в Авдіївські промзоні. Українські бійці симетрично і жорстко відповідали противнику. Під час цього протистояння, близько 21 години загинув один військовослужбовець сил АТО. Також наприкінці доби під гранатометним вогнем ворога опинились і цивільні будинки мирних мешканців околиць Авдіївки. Крім того, увечері бойовики з великокаліберних кулеметів били у районі Опитного, Пісків, Зайцевого.
На Приморському напрямку, вдень окупанти випустили понад 20 мін калібру 82 міліметри по житловому сектору селища Водяне. А після 18 години під кулеметним вогнем найманців опинились позиції української армії біля Старогнатівки і Широкиного.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 16 разів порушили перемир’я. У відповідь військовослужбовці Збройних сил України 13 разів застосовували піхотне озброєння на ураження ворога. Унаслідок бойових дій один український воїн загинув, ще двоє отримали поранення”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z Trudowskiego na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donbas- w galerii sztuki „Art-Donbass” otwarto nową wystawę obrazów, której tematem jest „Czuję przyrodę sercem….”.

Donieck- pod pomnikiem wyzwolicieli Donbasu odbył się wczoraj antyfaszystowski miting.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.10.2017r.- 975 dzień od nowego rozejmu.

 1. Z dwojga złego to już wolę żeby dostarczano za te miliardy złotych ten system „Wisła” czy też systemy „Homar” niż „Patroty” za kilkadziesiąt miliardów zielonych. Przynajmniej „Homar”, „Rak” jak i (prawdopodobnie) też „Wisła” to broń która jest (na licencji ) produkowana w Polsce i część środków wydana na zbrojenia wróci w formie podatków do budżetu Państwa,a ponadto kilka tysięcy osób zyska zatrudnienie.
  Co do okrętów podwodnych to nie mogę się nadziwić pomysłowości naszego guru militariów/obronności 🙂 Na co? po co? Wszak do obrony Bałtyku bateria rakiet, kutry byłyby tańszym i lepszym rozwiązaniem. Ale chyba obecnemu szefowi MON marzy się Polska zbrojna a’la USA. Brakuje tylko deklaracji o budowie lotniskowca 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  • Bo to grupa rekonstrukcyjna Sanacji…
   Po co tamtym była marynarka wojenna? Żeby, jakby co, odesłać ją daleko, bo inaczej raz dwa by ją tu zatopiono?
   Ale, skoro to było mocarstwo, to jak by wyglądało bez okrętów wojennych?
   .
   (Podobno Polska jest wśród chętnych na sprzedawane w Jordanii radzieckie OSy. Może to jest praktyczne rozwiązanie 🙂 )

   Polubione przez 5 ludzi

  • Lotniskowiec zdobędziemy na wrogu 🙂 🙂 🙂

   Tak samo jak podczas Powstania Warszawskiego, gdzie główną formą zaopatrzenia Powstańców w broń miało być przejmowanie jej od Niemców.

   Jak to się skończyło to tylko ci Warszawiacy, którym udało się przetrwać to piekło, wiedzą 😦

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 2. kresy24 już kompletnie się zeszmaciły. Zamieszczają polskojęzyczne teksty negacjonistów wołyńskich, oskarżających Polaków o brak dowodów na …popełnienie zbrodni przez UPA-OUN.
  Jak słusznie zauważają komentujący łatwo byłoby sprawdzić RZECZYWISTĄ liczbę ofiar gdyby UIPN zgodził się na ekshumację pomordowanych Polaków.
  Na to jednak władze w Kijowie nie chcą się zgodzić.
  https://kresy24.pl/lektura-na-weekend-ludobojstwo-w-slobodce-koszylowieckiej-co-pisza-starzy-mieszkancy/

  Polubione przez 4 ludzi

   • kresy.pl są portalem który ma za cel dobro Polaków mieszkających na dawnych ziemiach II RP-cenie ich za rzetelność dziennikarską. Miałem na myśli kresy24 i tak ma Pan rację to od dawna była to „ukropska V kolumna”. Publikowali wypowiedzi Tymy i Kowala pełne oskarżeń wobec Polaków. Niemniej ostatnio redakcja już przestała udawać , ze jest portalem „polskim” tylko wali z grubej rury i broni banderowców jak tylko można.
    I by nie było niejasności ja osobiście rozróżniam obywateli Ukrainy-Rusinów zamieszkujących ten teren od degeneratów neobanderowców i staram się być tolerancyjny wobec „braci ze wschodu”.
    Nie potrafię tylko zrozumieć polityki wschodniej uprawiany przez nasz (nie)rząd i spolegliwość wobec tych neonazistów probanderowskich.

    Polubione przez 6 ludzi

 3. Co do WOT to śmiem twierdzić że tylko kasa i naprędce przyjęty macierewiczowski pokręcony”patriotyzm” są głównymi przyczynami wstępowania do terytorialsów. Znajomy mój, rocznik 1975, dwójka dzieci, żona nie pracuje, bóle w kręgosłupie, ale przyjęty ! Dla niego te dodatkowe parę stów to czasem być albo nie być. Wspomniałem o tych rzekomych patriotycznych pobudkach, bo odniosłem wrażenie, że ten człowiek sam siebie oszukuje, usprawiedliwiając swoje uczestnictwo w armii jebniętego Antka. Oszukuje mówiąc o motywach patriotycznych, a realnie wstydzi, że nie ma co do gara włożyć.
  Przykre, że człowiek już mocno zniszczony ciężką pracą musi się taplać w błocie za te parę stówek żeby utrzymać rodzinę. Sądzę, że jemu podobnych są setki. Tylko z drugiej strony jeśli schorowanego człowieka bez problemu biorą do WOT to jaka jest wartość bojowa takiej formacji ? Odpowiedź jest oczywista.

  Polubione przez 7 ludzi

  • To jest przykład typowego wyroku wydanego z przyczyn humanitarnych. Polega to na skierowaniu do więzienia osobnika, który nie umie sobie w żuciu poradzić, więc więzienie z jego luksusowymi warunkami są wybawieniem.

   Natomiast morderców nie wsadza się do więzienia dla tego, że na wolności będą cierpieć znacznie bardziej, niż w niewoli.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 4. W nawiazaniu do wczorajszego wpisu gdzie :

  „Przypomniał przy tym, że w marcu 1944 r. polskie oddziały dopuściły się co prawda zbrodni na ludności cywilnej Sahrynia i innych ukraińskich wiosek w powiecie hrubieszowskim.”

  Powyzsze jest stwierdzeniem nieprawdziwym. AK zaatakowalo posterunek ukrainskiej policji we wsi Sahryn. Przy okazji zginelo pare osob cywilnych, ale nie byla to akcja wymierzona w osoby cywilne .Policjanci z ukrainskiego posterunku dokonywali mordow na mieszkancach okolicznych wsi co obrazuje ponizsze: Moja Babcia ze strony matki miala majatek w Nowej Koloni Sachryn. W grudniu 1943 r. jeden z Ukraincow n.b.policjant ze wsi Sahryn i znajomy mojego wujka przyszedl do Niego na papierosa. Gdy On kolysal 5 miesiecznego syna to Ukrainiec strzeli Jemu w glowe. Oczywiscie dlatego ze byl Polskiem. Akcja AK na posterunek policji w Sahryniu, ktora dowodzil Wiktor Jachymek, miala miejsce w Marcu 1944 roku. W Maju 1944 roku ukraicy zamordowali moja Babcie jej meza i jeszcze przygodne osoby ktore tam przebywaly, tylko dlatego ze w gospodarstwie stacionowal oddzial AK. W tym czasie nie bylo tam ich . Babci meza strasznie torturowali, rozcieli Jemu brzuch i kiszki przybili do drzewa a Jego zmuszali do biegu az padl , a dom i zabudowania gospodarcze spalili . I tym mordercom postawiono pomnik we wsi Sahryn a o pomordownych przez nich nikt nie pamieta.
  P.S. Wiktor Jachymek po wyjsciu z komunistycznego wiezienia ozenil sie z moja kuzynka , wiec o niektorych sprawach slyszalem z pierwszej reki.
  Pozdrawiam.Luciano

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Nowa „rewolucja” potrzebna, na Ukrainie oczywiście, od zaraz! Znany ukraiński tzw. wolontariusz ATO, uchodzący za jednego z twórców owego „wolontariackiego ruchu”, Jurij Kasjanow otwarcie nawołuje do przeprowadzenia rewolucji która „zmiotłaby” stare porządki panujące obecnie na Ukrainie;
  >https://www.facebook.com/brtcomua/posts/1558778647516117?pnref=story
  „Только революция. Только кардинальная ломка, жизнь с чистого листа, новые идеи, цели, новые люди. Со старым проворовавшимся и оболгавшимся барахлом ничего не получится.”

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Nocna „obława” w jednym z kijowskich klubów, podczas której zatrzymano grupę młodych meżczyzn do jednej z wojskowych komend uzupełnień,a do jakiej doszło wczoraj w nocy, jak się okazuje była „specjalną operacją” przeprowadzona właśnie na polecenie owej komendy uzupełnień. Informacja taka pojawiła się na jej oficjalnej stronie internetowej na której napisano m.in że cała akcja przeprowadzona była w ramach wypełniania postanowienia Poroszenki o nowej mobilizacji, które ‚weszło w zycie” we wrześniu tego roku;
  https://strana.ua/news/101601-v-kievskom-komissariate-zajavili-chto-otlavlivali-parnej-v-klube-jugendhub-chtoby-vypolnit-ukaz-poroshenko.html
  Ukromedia informują także że 12 z zatrzymanych osób, reszte zwolniono po interwencji Rzecznik Praw Obywatelskich, do tej pory przetrzymywanych jest w wojskowej komendzie uzupełnień, gdzie m.in poddawani są „badaniom lekarskim”. Jedna z przetrzymywanych osób ma pochodzić z „okupowanego’ Krymu i przyjechała do Kijowa tylko na kilkudniowe odwiedziny, jednak wojskowe władze także ja traktują jako „osobę uchylająca sie od służby wojskowej”;
  https://strana.ua/news/101603-v-voenkomate-do-sikh-por-derzhat-12-zaderzhannykh-v-nochnom-klube-kieva-.html
  Ps. Strach tam w ogóle jechać, porwą człowieka z ulicy i na drugi dzień sie „odnajdzie” w okopach na Donbasie…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Micho” Saakaszwili, lider nowego majdanu w Kijowie, przedstawił nowa listę żadań których wypełnienia domaga sie od władz w Kijowie. Jest tam m.in żadanie ustapienia Poroszenki ze stanowiska (tzw. impeachment), żądanie wczesniejszych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, a także wstrzymanie ciągłych podwyżek opłat za media (wodę, gaz, prąd), zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją oraz „znacjonalizowanie” aktywów należących do oligarchów, anulowanie „reformy opieki zdrowotnej”;
  https://strana.ua/news/101594-novye-trebovanija-mikhomajdana.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. O napadzie na wojskowe lotnisko w Odessie raz jeszcze. Okazuje sie że rankiem na teren lotniska wtargneła grupa około 40 zamaskowanych osób, ochrona obiektu nie interweniował, która zabrała wszystko co dało sie zabrać i wywiozła w „nieznanym kierunku”. Podobno jest to część konfliktu pomiędzy trwajacymi obok lotniska wojskowego budowami m.in centrum handlowo – rekreacyjnego. Ukraiński resort obrony ogłosił juz że zgłosi całe zdarzenie do sądu…
  https://colonelcassad.livejournal.com/3772553.html
  Dom Wszystkich Wariatów UKRAINA…

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.