Wojna domowa na Ukrainie 5.11.2017r.- 982 dzień od nowego rozejmu.


W swoim cotygodniowym wystąpieniu (2 listopada) w zawsze mu gościnnej telewizji „Trwam” i „Radiu Maryja”, w swoim autorskim felietonie „Głos Polski”, Antoni Macierewicz dopatrzył się istnienia pewnej prawidłowości jeżeli chodzi o stosunek zarówno opozycji, zwanej „totalną” (A może lepiej by było nazwać ją „totalitarną”. Po co się tak krygować, nie lepiej walnąć od razu z grubej rury?), jak i zagranicznych przeciwników Polski, która polega na tym, że kiedy polska armia jest silniejsza, ma lepsze notowania i opinie u swoich sojuszników, to następują ostrzejsze ataki na nią, na kierownictwo państwa, a szczególnie na Ministerstwo Obrony Narodowej.

„Ci, którzy nie potrafili doprowadzić do stacjonowania w Polsce wojsk NATO i wojsk amerykańskich teraz ośmielają się nas atakować. Bardzo państwa proszę żebyście rozważyli jaki jest rzeczywisty cel takich ataków – powiedział w felietonie „Głos Polski” na antenie TV Trwam i Radia Maryja minister obrony narodowej. Jest rzeczą zaskakująca, […]że w tym momencie, kiedy wprowadzamy Obronę Terytorialną, w tym samym momencie, także byli wojskowi, ale i politycy […]całą swoja energię skupiają na próbie zniszczenia tego wspaniałego porywu patriotycznego młodzieży polskiej”– stwierdził szef MON Antoni Macierewicz.

Dalej wytłumaczył, czym taka postawa opozycji „totalitarnej” z kraju i zagranicy jest spowodowana.

Otóż, wynika to z bardzo prozaicznych przyczyn, a więc siły naszej armii pod kierownictwem Macierewicza, który następnie wymienił co według niego najbardziej atakują wrogowie:

„W szczególności dotyczy to trzech sfer. Po pierwsze tych zmian strukturalnych, które wiążą się z utworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Po drugie zmian strukturalnych, które wiążą się ze zmianą w statusie szeregowych, młodszych oficerów i zmianą całej struktury armii, co wyraziło się w decyzji jeszcze z końca 2015 początku 2016 roku o zniesieniu limitu dwunastu lat służby dla szeregowych. Za tym poszło zniesienie limitów awansowych, co uruchomiło odmłodzenie armii. Uruchomiło bardzo duży ruch kadrowy pozwalający młodszym oficerom[…], którzy przez dziesiątki lat nie mogli awansować, wreszcie zając miejsca zgodne z ich kompetencjami”.

Następnie Macierewicz zatrzymał się na moment nad kwestią kłamstw rozpowszechnianych przez „totalitarną” opozycję i wrogie Polsce zagraniczne, ale nie tylko, media. Jednym z tych kłamstw, nad którym się skoncentrował, jest sprawa, jak twierdzą te media i wrogie siły, związana z rozpowszechnianiem informacji dotyczących oszałamiającej liczby starych starszych oficerów i generałów, którzy masowo zaczęli opuszczać szeregi armii.

Według Macierewicza, jest to wierutne kłamstwo, bo:

„Odeszło ich mniej niż odchodziło w poprzednich latach. Rzeczywiście odeszli ci generałowie, którzy z tymi zmianami się nie zgadzali. Byli oni przyzwyczajeni do traktowania armii w sposób absolutnie nie odpowiadający zagrożeniom z którymi mamy do czynienia”.

Dalej w swym wywodzie, Antoni Macierewicz stwierdził, że trzecią ważną zmianą, która zaszła w polskiej armii, a która sprowadza na nią liczne ataki, jest utworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych – Obrony Terytorialnej:

„Jest rzeczą zaskakująca, […]że w tym momencie, kiedy wprowadzamy Obronę Terytorialną angażującą i mobilizującą cały naród do obrony swojego bezpieczeństwa. Angażującą zwłaszcza ludzi młodych do zaświadczenia swojemu patriotyzmowi w postaci powrotu do służby wojskowej. W tym samym momencie, także byli wojskowi, ale i politycy, którzy powinni być odpowiedzialni za bezpieczeństwo kraju, całą swoja energię skupiają na próbie zniszczenia tego wspaniałego porywu patriotycznego młodzieży polskiej. Tego porywu patriotycznego szeroko rozumianych warstw społeczeństwa”.

Płyciutki ten patriotyzm jeśli przez rok zaledwie 4 tysiące kobiet i mężczyzn, zechciało za 500 złotych plus, wstąpić w szeregi wojska, aby bronić Ojczyzny. Jak na prawie 40 mln naród to ich liczba jest gorzej niż skromna. To jest totalna porażka złudzeń szefa MON.

No, ale mimo to Macierewicz nie traci rezonu, bo zaraz przeszedł do typowej dla niego autoreklamy:

„Ci, którzy nie potrafili doprowadzić do stacjonowania w Polsce wojsk NATO i wojsk amerykańskich teraz ośmielają się nas atakować. Bardzo państwa proszę, żebyście rozważyli jaki jest rzeczywisty cel takich ataków. Bardzo państwa proszę, żebyście rozważyli, czy uderzenie w modernizację techniczną armii, w to że wreszcie polskie fabryki pracują dla polskiej armii. To, że zamawiamy 53 tysiące najnowocześniejszych karabinów, które zostały zarówno skonstruowane, wymyślone i produkowane są w polskich zakładach ‚Łucznik’, że tego typu kierunek działania jest właśnie atakowany. To, że będziemy zamawiali śmigłowce w fabrykach pracujących w Polsce jest punktem odniesienia dla brutalnych ataków. Czy to ma sens?”

A ja się zastanawiam, nad innym problemem polegającym na tym, że:

Czy pieprzenie takich głupot przez tego pana co tydzień i przy każdej nadarzającej się okazji, ma sens?

Niestety (dla jeszcze normalnych ludzi żyjących w tym nieszczęsnym kraju), ale wg. Macierewicza ma to sens, bo jak wyjaśnił na koniec swego słowotoku:

„Tak to ma sens. To współbrzmi z atakami, które wychodzą ze strony rosyjskich propagandzistów. To współbrzmi z interesami Federacji Rosyjskiej, z interesami wrogów Polski. Trzeba sobie zdawać sprawę i warto, żeby zarówno byli generałowie jak i politycy mieli świadomość, że ich działania są na rękę wyłącznie wrogom Polski. Przestrzegam przed takim zachowaniem”.

No i na koniec, jak widzimy, otwarcie posunął się on tym razem do gróźb. Ciekawe co będzie wzt. robił? Czy zdecyduje się na użycie przeciwko „totalitarnej” opozycji oraz zewnętrznym wrogom, swoich weekendowych partyzantów, dla których nawet ruski Specnaz nie jest straszny, wspomaganych przez komandosów z Żandarmerii Wojskowej?

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1908843,To-wspolbrzmi-z-interesami-wrogow-Polski-Antoni-Macierewicz-o-atakach-na-MON.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Poprzednia doba była kolejnym dniem i nocą, kiedy systematycznie rośnie wzrost wrogiej aktywności zbrojnej ukraińskich sił ATO wzdłuż całej linii fronty, nie wyłączając z tego również ługańskiego odcinka frontu.

I tak, w sobotę i minionej nocy, na donieckim froncie ukraińscy żołnierze, aż 60 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 20 miejscowości, przy użyciu: czołgów, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej. Jak na razie nie ma informacji o stratach jakie ten ostrzał mógł spowodować.

Natomiast, jak już wspomniałem wyżej, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, nastąpił skokowy wzrost liczby prowokacji zbrojnych jakich dopuścili się ukraińscy żołnierze.

I tak, przy użyciu czołgu, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego rodzaju granatników, w tym przeciwpancernych i broni maszynowej, ukraińscy żołnierze 15 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie 9 miejscowości oraz okolic pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego „Stanica Ługańska”. Ostrzeliwane tereny znajdowały się w pobliżu następujących miejscowości: Dołgoje, Kalinowa, Sokolników, Kalinowki, Prisziba, Frunze, Łozowoje, Kalinowa Barszczowatoje i Żiełoboka.

na tym odcinku frontu nie tylko wzrosła ilość incydentów zbrojnych i naruszeń warunków zawieszenia broni przez stronę ukraińską, ale również ich natężenie, czego dowodem jest, że spadło tam około 89 sztuk min wystrzelonych z moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz 2 pociski czołgowe.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 4 листопада 2017 року

Упродовж сьогоднішнього дня обстановка у районі АТО й надалі залишалась напруженою. Бойовики не припиняли обстріли позицій Збройних Сил України, застосовуючи піхотне озброєння.

Так, найгарячіше було на Маріупольському напрямку. Тут, від опівночі окупанти 4 рази били з гранатометів та великокаліберних кулеметів по наших опорних пунктах біля Водяного. Під вогонь із цієї ж зброї потрапили українські укріплення на підступах до Красногорівки.

На Луганському напрямку противник застосовував стрілецьку зброю неподалік Кримського та Луганського.
Відносне зменшення активності бойовиків фіксувалось на Донецькому напрямку. Лише зранку ворог обстріляв із протитанкового гранатомету і стрілецької зброї оборонців Авдіївки.

Загалом від опівночі російсько-окупаційні угруповання 11 разів порушили перемир’я. Сили АТО 9 разів переважаючим вогнем примушували окупантів до миру. Унаслідок бойових дій втрат серед наших військових немає”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„Зведення прес-центру штабу АТО за 4.11.2017 року

Наприкінці минулої доби обстановка у районі проведення АТО не зазнала суттєвих змін. Російсько-окупаційні війська продовжували вогневі провокації фактично вздовж усієї лінії розмежування, при цьому поодиноко застосовуючи міномети різних калібрів.

Так, на Луганському напрямку противник бив із 120-міліметрових мінометів неподалік Новоолександрівки. А міномети калібру 82 міліметри бойовики застосовували біля Новотошківського та Кримського. Крім того, вдень, у результаті обстрілу проросійських найманців поблизу Новозванівки отримав бойову травму один наш військовий.

На підступах до Донецька, увечері і вночі окупанти тричі обстрілювали укріплення сил АТО із піхотного озброєння та мінометів біля Зайцевого. А озброєння БМП застосовували неподалік Попасної.

На Приморському напрямку під вогнем великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї ворога опинились позиції української армії на околицях Старогнатівки і Павлополя.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 25 разів порушили перемир’я. У відповідь Збройні Сили України 17 разів застосовували зброю на ураження противника. Унаслідок бойових дій один український захисник отримав бойову травму”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z obrzeży Doniecka:

Oraz z osiedla Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- zawody w tenisie stołowym osób upośledzonych dysfunkcjonalnych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

114 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.11.2017r.- 982 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny ‚ukropatriota”, na zdjęciu;
  https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-1/p720x720/21766323_845239255644433_4829206040986744263_n.jpg?oh=1322731604e615df46623951c92a2a8e&oe=5AA56F81
  Zdemaskował ‚agentów Kremla’ w jednym ze sklepów sieci „Auchan” na Ukrainie, którzy próbowali robic ukraińskim maluchom „prorosyjskie pranie mózgów” za pomoca sprzedawanych zabawek…
  >https://www.facebook.com/ahmenid/posts/863119693856389

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zaniedbań do jakich miało dojść w szpitalu wojskowym w Odessie. Ofiarami zaniedban mieli paść leczeni tam „bojcy ATO”, przewiezieni następnie do szpitala we Lwowie, którzy według informacji wolontariuszki której skargi spowodowały właśnie wszczęcie śledztwa, sparaliżowani w wyniku ranienia „bojcy ATO” mieli wyglądać jak ‚zagłodzeni więźniowie obozów koncentracyjnych”, schorowani i pozostawieni sami sobie;
  https://apostrophe.ua/news/society/accidents/2017-11-05/vokrug-voennogo-gospitalya-v-odesse-razgoraetsya-skandal-izza-zhalob-na-plohoe-lechenie-atoshnikov/112223

  Polubione przez 3 ludzi

 3. tego jeszcze nie było, NAWET NA UKRAINIE! Szykuje się „wojna” pomiedzy ukraińskimi pogranicznikami, a pracownikami parku narodowego w obwodzie odeskim. Władze parku narodowego „Тузловские лиманы” oskarżają funkcjonariuszy ukrainskiej straży granicznej o to że są „kuratorami” kłusowników którzy nielegalnie odławiaja ryby na ich terenie. Z kolei „pomówieni” w tej sprawie ukraińscy pogranicznicy odgrażają się ze ‚załatwią” pracowników parku narodowego;
  http://treebuna.info/novosti-ukrainy/sotrudnikam-nacionalnogo-parka-v-odesskoj-oblasti-ugrozhayut-fizicheskoj-raspravoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. ‚Skandal” w Kijowie. Po centrum miasta chodził sobie człowiek „opatulony” w rosyjska flagę i NIKT NA TO NIE REAGOWAŁ! zatrzymali go dopiero ukraińscy policjanci, którzy ustalili że mężczyzna jest obywatelem Ukrainy, który w ten sposób przeprowadza „społeczny eksperyment”;
  https://apostrophe.ua/news/society/kiev/2017-11-05/v-centre-kieva-sluchilsya-incident-s-rossijskim-flagom-opublikovany-foto/112228

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.