Wojna domowa na Ukrainie 7.11.2017r.- 984 dzień od nowego rozejmu.


Wiceminister MON Michał Dworczyk, który odpowiada za organizację wojsk OT, wystąpił przedwczoraj rano (5 listopada)- wraz z Joanną Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Krzysztofem Łapińskim (Kancelaria Prezydenta), Jakubem Stefaniakiem (rzecznik PSL), Stanisławem Tyszką (Kukiz’15) oraz Robertem Tyszkiewiczem (PO), w programie „Śniadanie w RadiuZET”.

Tematem wiodącym dyskusji była kwestia opozycji, ale też niektórych dokonań rządu PiS.

Jednym z takich sukcesów rządu PiS, a szczególnie funkcjonariusza tej formacji politycznej na stanowisku ministra Obrony Narodowej- Antoniego Macierewicza, jest powołanie do służby ponad 50 tys. żołnierzy w piątym rodzaju wojsk, czyli WOT. Koncepcja Macierewicza jest prosta jak drut, chodzi w tym o to, że ta znacząca liczba weekendowych żołnierzy, ma małym kosztem podwyższyć łącznie stan naszej armii do około 200 tys. wojska. Pomijam tu kwestię, dotyczącą siły bojowej tego wojska, ale jak twierdzi Macierewicz, żołnierzom tym nie straszny nawet będzie rosyjski „Specnaz”. No cóż, nie ma innego wyjścia jak tylko uwierzyć mu na słowo, mając nadzieję, że nigdy nie dojdzie do sprawdzenia w warunkach otwartego konfliktu zbrojnego, jak żołnierze ci sprawdzają się w boju. Bo w tym przypadku na naukę byłoby już za późno. No, ale w chwili obecnej gdyby udało się doprowadzić do realizacji tego projektu, to można by było napawać się sukcesem 🙂

A więc, pomijając tą kwestię, ważne jest tu tylko to, co można obecnie obiektywnie sprawdzić, aby się przekonać o wiarygodności Macierewicza na stanowisku szefa resortu obrony, który publicznie wielokrotnie powtarzał, że ochotnicy chcący zasilić szeregi wojsk OT szturmują Komisje Poborowe drzwiami i oknami, i jest ich już więcej niż potrzeba. Jednocześnie brygady WOT rosną w jego wynurzeniach jak grzyby po deszczu i jest ich obecnie bez liku, bo tworzy się następne.

W tym kontekście, było bardzo ważną sprawą, korzystając w programie „Śniadanie z Radiem ZET”, aby wiceminister MON Michał Dworczyk- odpowiadający za stan przygotowania i tworzenia WOT, udzielił jasnej odpowiedzi na temat ilu tak naprawdę tych żołnierzy już jest w tym piątym rodzaju wojsk, bo trudno już się w tym połapać. Przypomnę w tym miejscu, że na ten rok przewidziano przez kierownictwo MON-u powołanie do służby około 17 tysięcy weekendowych żołnierzy.

Dlatego nie dziwi, że takie pytanie padło z ust rzecznika PSL Jakuba Stefaniaka, który uważa, że tych żołnierzy jest tylko około 800, a wielu z nich ma kategorię „D”– czyli niezdolny do służby wojskowej. Do służby wojskowej oczywiście nie są takie osoby zdolne. Ale już do biegania po lasach i brania udziału w cotygodniowych piknikach organizowanych na koszt podatnika, czy też służących jako zbrojny oręż PiS, taka kategoria zdrowia w zupełności wystarczy.

No, ale jaką odpowiedź Michała Dworczyka usłyszeliśmy ?

ŻADNĄ!!!!!!

A zamiast niej, Dworczyk wpadł we wściekłość. Co oczywiście nie dziwi, wiedząc w jakim faktycznie stanie rzeczy jest nadzorowany przez niego program tworzenia wojsk OT.

Więcej do powiedzenie w tej sprawie miał rzecznik dowództwa brygady wojsk OT z Lublina, który na targach lubelskich wykonywał misję agitacji zachęcającej do wstąpienia w szeregi WOT, czyli weekendowych partyzantów. Tam właśnie w ramach autoreklamy, zachwalając ten rodzaj służby wojskowej, ujawnił ilu w lubelskiej brygadzie wojsk OT jest już żołnierzy. Otóż tylko, że ledwo starczyło na batalion, czyli kilka razy mniej niż głosił jeszcze niedawno przy lada okazji Macierewicz twierdząc, że do końca tego roku będzie w Lublinie pełna brygada, co uzasadniał ilością zgłaszających się do niej ochotników. Może właśnie z tego powodu, że został ujawniony rąbek tajemnicy na temat prawdziwej liczebności wojsk OT, tekst w którym ogłoszone te rewelacyjne informacje
(http://www.defence24.pl/692798,rzecznik-brygady-ot-w-lublinie-funkcjonuje-juz-batalion-lekkiej-piechoty-defence24pl-tv, Rzecznik brygady OT: w Lublinie funkcjonuje już batalion lekkiej …
http://www.defence24.pl/692798,rzecznik-brygady-ot-w-lublinie-funkcjonuje-juz-batalion-…
Rzecznik brygady OT: w Lublinie funkcjonuje już batalion lekkiej piechoty [Defence24.pl TV]. OPUBLIKOWANO: Dzisiaj, 06 Listopada, 12:18.
) został już zablokowany.

Czyli kreowanie pokręconej wizji Macierewicza i jego formacji politycznej, na temat rzeczywistości, idzie już pełną parą. A mówią, że cenzura zniknęła wraz z komuną, a tu okazuje się, że ona dopiero się odrodziła. Orwell z jego „Rokiem 1984” kłania się nam nisko.

No, ale żeby odwrócić uwagę opinii publicznej od nieudanego pomysłu utworzenia wojsk OT, Dworczyk naśladując styl swego pryncypała, czyli Antoniego Macierewicza, poszedł już dalej. Tym razem obiecując, że każdego roku pomiędzy 20 a 25 tys. studentów w ramach Legii Akademickiej oraz 5 tys. uczniów szkół mundurowych, odbywało szkolenia poligonowe (http://www.defence24.pl/693060,dworczyk-o-docelowym-szkoleniu-rezerwistow-rocznie-20-25-tys-w-ramach-legii-akademickiej-i-5-tys-w-klasach-mundurowych-skaner-defence24). Wizja niezła, ale bliźniaczo podobna do tej o 50 tys. żołnierzy WOT, którzy ruskiemu „Spacnazowi” nie będą się kłaniać.

http://www.radiozet.pl/Radio/Programy/Sniadanie-w-Radiu-ZET/Dworczyk-Zjednoczona-opozycja-nie-istnieje-panstwo-sie-kloca,

https://web.facebook.com/natematpl/posts/1915165885178324?_rdc=1&_rdr,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po ostatnio mającym, kilku dniowym wzroście liczby wrogich działań podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy sił ATO w Donbasie, w ciągu ostatniej doby nastąpił ich znaczny spadek. I to nie tylko w ilości incydentów zbrojnych- przejawiających się liczbą naruszeń warunków porozumienia o zawieszeniu broni, ale również w ich natężeniu.

I tak, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, tylko 20 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL w rejonie 11 znajdujących się tam miejscowości

Podobnie sytuacja wyglądała na ługańskim odcinku frontu, gdzie w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze, głównie przy użyciu broni lekkiej, a więc: moździerzy kaliber 82 mm, działek przeciwlotniczych ZU-23-2 oraz różnego typu granatników i broni maszynowej osiem razy przeprowadzili ostrzał w rejonie 7 następujących miejscowości: Sławianoserbska, Frunze, Kalinowa, Łogwinowa, Żiełtoje, Kalinowki i Żiełoboka.

O gwałtownym spadku natężenia ostrzału może dowodzić fakt, że na ostrzeliwane terytorium łącznie spadło tylko około 7 pocisków kaliber 82 mm.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 6 листопада 2017 року

У порівнянні з минулою добою, з опівночі, у районі проведення АТО кількість обстрілів наших опорних пунктів із боку бойовиків дещо зменшилась. Водночас ворог повністю не припинив застосовувати заборонене озброєння.

Так, на Луганському напрямку окупанти били з 82-міліметрових мінометів по оборонцях Кримського. А із озброєння БМП противник вів вогонь по околицях Луганського. Крім того, під вогонь ворожих гранатометів потрапили укріплення сил АТО неподалік Травневого.

На Приморському напрямку проросійські найманці близько опівдня обстріляли наші позиції з великокаліберних кулеметів біля Водяного.

Загалом від початку доби незаконні збройні формування 5 разів порушили режим тиші. Українські бійці тричі вогнем із піхотного озброєння примушували ворога до миру. Унаслідок бойових дій втрат серед наших військових немає”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„Зведення прес-центру штабу АТО за 6.11.2017 року

Наприкінці минулої доби обстановка в районі проведення АТО й далі залишалася напруженою, проте повністю контрольованою українською армією. Після 18 години бойовики продовжили обстріли наших позицій, поодиноко застосовуючи міномети різних калібрів.

Так, на Маріупольському напрямку окупанти двічі били по укріпленнях сил АТО із 120-міліметрових мінометів неподалік Водяного. А під вогонь мінометів калібру 82 міліметри потрапили оборонці Верхньоторецького. Крім того, ворог застосовував протитанкові гранатомети і кулемети на підступах до Красногорівки.

На Луганському напрямку під мінометним вогнем опинились опорні пункти Збройних Сил України біля Трьохізбенки. А з гранатометів противник бив неподалік Луганського і Новолуганського.

Неспокійно було і в районі Авдіївки. Тут, увечері загарбники упродовж години обстрілювали наші позиції з піхотного озброєння.

Загалом від початку доби незаконні збройні формування 13 разів порушили перемир’я. Сили АТО 8 разів переважаючим вогнем примушували ворога припинити провокації. Унаслідок бойових дій втрат серед українських військовослужбовців немає”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka zdjęć:

Na scenie donieckiej „Donbass Opery” zadebiutowali studenci wyższej szkoły ekonomiczno-handlowej w swoim programie artystycznym.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

105 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.11.2017r.- 984 dzień od nowego rozejmu.

 1. O polskiej polityce wobec Ukrainy rozmawiali w telewizji WP Jacek Żakowski i Paweł Lisicki.
  Doszło do ostrej wymiany zdań. Redaktor Polityki bronił ukraińskiej wizji historycznej twierdząc min , że Polska OKUPOWAŁA Ukrainę przez blisko 600 lat.
  https://dorzeczy.pl/nasi-w-mediach/46423/Polska-okupowala-Ukraine-Ostre-starcie-Lisickiego-z-Zakowskim.html
  Spór o nowy kształt polityki wschodniej nabiera tempa. Mam nadzieję ,że wygra stronnictwo propolskie.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Tu nie chodzi o stronnictwo proposkie czy proukraińskie. Tu chodzi o znajomość podstawowych faktów historycznych. A te są takie, że kolonializm to okres w historii powszechnej który zaczał się w XIX i trwał do połowy XX wieku. Akurat tak się składa, że w XIX w Polska jako państwo nie istniało. A nawet gdyby istniało to nie mogło kolonizować państwa które powstało 100 lat pozniej. Za sto lat być może pomorze oddzieli się od reszty Polski ale to wcale nie będzie znaczyło, ze wcześniej pomorze było polską kolonią. No litości….
   Rozmowa o Ukrainie jako polskiej kolonii to kompromitacja dla obu dyskutantów. To świadczy ze faceci mają problemy na poziomie definicji co jest czym.

   Polubione przez 8 ludzi

  • Zapomnieliście o czymś najistotniejszym. Zgodnie z argumentacją i logiką wiernego ucznia Michnika czyli Żakowskiego fakt „okupacji” usprawiedliwia rzeź 200 tys. polskich kobiet, dzieci, starców przez Ukraińców…

   Idąc tym tropem należałoby teraz oczekiwać usprawiedliwionej rzezi Kastylijczyków przez Basków i Katalończyków i Francuzów przez mieszkańców Korsyki. Słowem – żenada

   Polubione przez 5 ludzi

  • „Przez blisko 600 lat”- to znaczy od kiedy do kiedy? Bo z tego rachunku wychodzi, że Polska przez większość swego istnienia jako państwo, nic nie robiła tylko okupowała Ukrainę, której zresztą w tym okresie nie był i nikomu nawet się nie śniło, że będzie.

   Ukraina jest tworem bolszewickim i jeśli oni tak szczerze chcą zdekomunizować swoją ukochaną ojczyznę, to najpierw muszą zacząć od niej samej 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Skandal w Bałakliji (obwód charkowski), gdzie w marcu tego roku doszło do pożaru i gigantycznej eksplozji w znajdującym się tam składowisku amunicji. Jak się okazało rozkradziono środki przekazane z budżetu państwa na likwidacje skutków pożaru oraz wybuchów składowanej tam amunicji. O „przywłaszczenie” 200 mln hrywien przekazanych z budżetu państwa podejrzani są urzędnicy z władz miejskich oraz rady miejskiej;
  https://strana.ua/news/103486-vzryvy-v-balaklee-chinovniki-ukrali-denhi-na-remont.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. A ukromedia w swoim „najlepszym stylu”, czyli dwa dni temu źródła noworosyjskie podały informacje ze w kontrolowanym przez siły prokijowskie Opytne doszło do wybuchu w ukraińskim składzie amunicji;
  https://nahnews.org/998147-ocherednoi-pozhar-na-sklade-vsu-opytnoe-polykhaet-ukrosmi-molchat
  Dzisiaj pojawił sie „njus” w ukromediach że to wybuchł skład amunicji należący do „separatystów”, znajdujący sie właśnie miejscowosci Opytne, KTÓRE OD KOŃCA LISTOPADA 2016 ROKU ZNAJDUJE SIE POD PEŁNA KONTROLA SIŁ PROKIJOWSKICH !!! Co więcej eksplodujące tam pociski miały właśnie spowodować „ostrzał” Doniecka…
  https://www.unian.net/war/2231029-pod-donetskom-vzorvalsya-sklad-boepripasov-terroristov-dnr.html
  https://en.wikipedia.org/wiki/Opytne,_Yasynuvata_Raion

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Reportaż z (ukro)psychiatryka”

  Czyli „ultrabanderowiec” (były szef banderowskiego UNA – UNSO) Dmytro Korczynskij zaproponował Prezydentowi Rosji swoje „usługi” w „utrzymanie jego reżimu” w zamian za przekazanie (Ukrainie) Krymu, Donbasu oraz Donbasu…
  http://www.e-news.su/in-ukraine/198413-novosti-iz-durki-korchinskiy-predlozhil-putinu-svoi-uslugi-po-zaschite-v-obmen-na-krym-kuban-i-kavkaz.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem w obwodzie dniepropietrowskim trwa zakrojona na szeroka skale akcja policyjna, której celem jest zatrzymanie członków bandy włamywaczy do mieszkań, którzy w ostatni weekend ostrzelali i obrzucili granatami próbujących ich zatrzymac policjantów. Pięciu rannych funkcjonariuszy trafiło do szpitala. Jak stwierdził przedstawiciel policji nie byli to ‚zwykli włamywacze’, ale „bandyci uzbrojeni po żeby” i „gotowi na wszystko”;
  https://strana.ua/news/103567-v-dnepropetrovskoj-oblasti-ishchut-vooruzhennykh-do-zubov-kvartirnykh-vorov.html
  Ps. Pewno znowu jakieś „witirany ATU”, albo członkowie któregoś z tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych (tzw. dobrobatów)…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Strzelaniny w centrum Chmielnickiego, gdzie jak się okazało „rozstrzelano” dwa punkty (oraz jeden samochód) należące do ‚Ukraińskiej Loterii Narodowej” (tej samej na której trzykrotnie miał „wygrywać” lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko). Nie ma informacji o jakichkolwiek osobach rannych;
  https://strana.ua/news/103521-v-tsentre-khmelnitskoho-so-strelboj-razhromleny-dva-ihornykh-salona.html
  http://www.unn.com.ua/uk/news/1697334-u-khmelnitsku-roztroschili-lotereyi-unl

  Polubione przez 3 ludzi

  • Coś sądzę, że już trwają walki wśród „książątek” ukraińskich. Loterie z tego co mi wiadomo należą do osób powiązanych z Poroszenka. Ktoś stara się doprowadzić do wcześniejszych wyborów parlamentarnych i przejęcia władzy w kraju. Pytanie brzmi KTO? i czy zamiar się uda?

   Polubione przez 1 osoba

 7. W Truskawcu (obwód lwowski) do pijalni wód mineralnych wtargnęli ludzie, protestujący przeciwko wprowadzeniu, od 1 grudnia, opłat za ich picie (do tej pory było to darmowe). Zdemolowano m.in urządzenia („kołowrotki’) które zainstalowano w celu poboru opłat. Władze Truskawca tłumaczą się że picie wody mineralnej w dalszym ciągu będzie darmowe dla mieszkańców po okazaniu przez nich dokumentu potwierdzającego ich miejsce zamieszkania;
  https://zaxid.net/u_truskavtsi_mistsevi_aktivisti_vilamali_turniketi_na_vhodi_do_byuvetu_n1440961

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.