Wojna domowa na Ukrainie 9.11.2017r.- 986 dzień od nowego rozejmu.


Do antyniemieckiej histerii, jaka kilka dni temu przewinęła się przez partyjne media finansowane z środków publicznych oraz wywołała agresywne reakcje wśród liderów rządzącego w Polsce PiS, odniósł się niemiecki portal „Spiegel Online” dociekając jakie są prawdziwe przyczyny tej niecodziennej sytuacji.

Przypomnę, co było pretekstem do zademonstrowania przez niektórych polityków PiS na stanowiskach ministerialnych, takich antyniemieckich fobii.

Otóż, chodziło o to, że kilka dni temu niemiecka minister resortu obrony Ursula von der Leyen w programie telewizyjnym powiedziała o swoich dzieciach, które były w Polsce w ramach programu Erasmus i wyraziła przy tej okazji podziw dla „zdrowego, demokratycznego oporu młodego pokolenia”.

To te słowa, najpierw przez szefa polskiego MON Antoniego Macierewicza, który po raz kolejny wszedł tu w kompetencje MSZ, a dopiero później przez samego Witolda Waszczykowskiego jako ministra MSZ, zostały uznane za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Polski.

Na temat tej bezprecedensowej histerycznej reakcji: najpierw Macierewicza, który nawet z tego powodu wezwał do siebie na dywanik Attaché Obrony Niemiec, a następnie kontynuowanej przez Waszczykowskiego „Spiegel Online” napisał, że:

„Całej awanturze rozpętanej przez narodowo-konserwatywnych polityków towarzyszyły pełne oburzenia relacje prorządowych mediów i publicznej telewizji, która od czasu objęcia rządów przez PiS przed dwoma laty stała się czystym organem propagandy. Nikt nie zwrócił uwagi na to, że von der Leyen z dużym uznaniem mówiła o ruchu Solidarności i o udanych reformach w Polsce, wzywając do dialogu z Polską i Węgrami”

Jak zwrócił dalej uwagę autor tekstu, zamieszczonego na portalu „Spiegel Online”, „wyrwane z kontekstu wypowiedzi niemieckiej minister są istnym darem niebios dla ministra spraw zagranicznych Waszczykowskiego i ministra obrony Macierewicza. Obydwaj politycy są w ostatnim czasie pod presją i próbują – co trzeba przyznać – dość niefortunnie sformułowaną wypowiedź von der Leyen stylizować na skandal ze względów wewnętrznopolitycznych”.

Czyż ta sytuacja nie zgrywa sie z ostatnią podobną aktywnością szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego w odniesieniu do Ukrainy? Ciekawe wzt. co on do tej pory robił, w sprawie uregulowania stosunków ukraińsko-polskich w zakresie wzajemnej historii obciążonej balastem zbrodni ludobójstwa dokonanych na Polakach przez ludność ukraińską? Bo o ile ja pamiętam, to nigdy wcześniej publicznie nie poruszał tego tematu, a co więcej bezrefleksyjnie demonstrował przyjaźń wobec Ukrainy. Zresztą ten problem dotyczy całego rządu, w tym ministra Macierewicza.

W świetle tego, interesujące jest co ją obecnie tak naprawdę spowodowało? Czy może on, jak i również Macierewicz, w ten sposób nie usiłuje zachować swego miejsca w rządzie nie mogąc się jak dotąd pochwalić żadnymi sukcesami na zajmowanym przez siebie ministerialnym stanowisku?

Tak więc możliwe jest, że w ramach „rekonstrukcji” rządu Beaty Szydło, tak Waszczykowski jak i Macierewicz utracą swoje teki, bo obaj byli (poza ministrem zdrowia i ministrem ochrony środowiska) najbardziej nieskutecznymi i kontrowersyjnymi ministrami.
Ciekawe tylko jest to, wiedząc, że PiS ma bardzo krótką ławkę rezerwową, kto może zostać mianowany na opuszczone przez nich stanowiska rządowe? Prawdopodobnie więc, jeśli dojdzie do usunięta z rządu tych czterech wspomnianych wyżej ministrów, szanse na to, że zostaną oni zastąpieni bardziej kompetentnymi osobami są znikome, a w zasadzie żadne. Jak widać, nieciekawie przedstawia się dalsza część okresu rządów PiS, tym bardziej, że rezerwy jakie pozostawili poprzednicy już się wyczerpują, a w kasie widać zaczyna być dno.

Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że takie osoby jak szefowie MON i MSZ, tak bardzo namieszali na arenie międzynarodowej, że dziś przywrócić normalne stosunki z niektórymi naszymi sąsiadami będzie bardzo trudno. Zaś przywracanie ich, jeśli już do tego dojdzie, będzie trwało lata. Bo wiadome jest, że zaufanie do siebie utracić jest łatwo i szybko, późniejszy zaś proces aby to odwrócić jest bardzo trudny i długotrwały. W ten sposób, PiS zachowując się jak słoń w składzie porcelany, bardziej skutecznie podzielił UE niż nawet jej wrogowie mogli o tym zamarzyć. Jak widać, są nadal takie siły w Polsce, którym burzenie przychodzi bardzo łatwo, bo tak na prawdę niczego trwałego nigdy nie potrafiły zbudować.

Reasumując: ostatni nagły wzrost aktywności Waszczykowskiego i Macierewicza jest paniczną reakcją przed spodziewanym usunięciem ich z rządu Beaty Szydło, za co nasz kraj zapłacił już podwójnie. Raz za to, że zepsuli wszystko co było tylko możliwe. Dwa, bo na koniec- rzutem na taśmę, doprowadzili jeszcze do dalszego obniżenia autorytetu naszego kraju na arenie międzynarodowej, który w tej chwili stacza się na pozycję klauna świata cywilizowanego.

http://fakty.interia.pl/polska/news-szefowa-niemieckiego-mon-musimy-wspierac-ruch-oporu-w-polsce,nId,2461031,

https://www.tvp.info/34705266/w-mon-odbylo-sie-spotkanie-z-attach-obrony-niemiec-mamy-nadzieje-ze-to-konczy-sprawe?captcha_key=,

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1912772,Po-spotkaniu-attache-wojskowego-Niemiec-w-MON-Mamy-nadzieje-ze-to-konczy-sprawe,

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/komunikat-mon-y2017-11-06/,

http://www.spiegel.de/politik/ausland/ursula-von-der-leyen-pis-regierung-in-polen-erregt-ueber-verteidigungsministerin-a-1176883.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu sytuacja uległa względnemu uspokojeniu.

I tak, ukraińscy żołnierze an tym odcinku frontu w ciągu minionego dnia i nocy, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, tylko 23 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał na terytorium DRL w rejonie 13 znajdujących się tam miejscowości.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w tym samym czasie sytuacja w zasadzie nie uległa większej zmianie.

I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz działek przeciwlotniczych ZU-23-2, a także opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 11 razy prowadzili ostrzał w okolicach 7 miejscowości znajdujących się na terytorium ŁRL. Miejscowościami tymi są: Kalinowo, Łogwinowo, Kalinowka, Kalinowo-Borszczowatoje, Sokolniki, Krasnyj Liman i Żiełobok.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 8 листопада 2017 року
Сьогодні, від опівночі у районі проведення АТО обстановка й надалі залишалася напруженою, проте повністю контрольованою українською армією. Російсько-окупаційні угруповання не припиняли обстріли наших опорних пунктів фактично уздовж усієї лінії розмежування.
Так, неподалік Донецька окупанти випустили щонайменше 16 мін калібру 82-міліметри по оборонцях Авдіївки та Пісків. Крім того, озброєння БПМ ворог застосовував біля Зайцевого. А близько опівдня, унаслідок вогневого протистояння з противником отримав смертельне поранення один наш військовослужбовець.
На Луганському напрямку під вогнем зі 120-міліметрових мінометів опинились укріплення сил АТО на околицях Кримського. Також двічі під обстріли загарбників потрапили підступи до Трьохізбенки.
А близько 10 години ранку у результаті вогневої провокації із застосуванням гранатометів, отримав поранення боєць Збройних Сил України.
На Приморському напрямку бойовики застосовували протитанковий гранатомет біля Новотроїцького, а озброєння БМП неподалік Водяного.
Загалом від початку доби незаконні збройні формування 10 разів порушили перемир’я. У відповідь сили АТО 6 разів вогнем із піхотного озброєння примушували ворога до миру”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„Зведення прес-центру штабу АТО за 8.11.2017 року.

Наприкінці минулої доби у районі проведення АТО обстановка не зазнала суттєвих змін. Противник не припиняв обстріли позицій Збройних Сил України, застосовуючи міномети та увесь спектр піхотного озброєння.

Так, на Приморському напрямку у другій половині дня російсько-окупаційні угруповання упродовж 30 хвилин били з мінометів калібрів 120 та 82 міліметри та озброєння БМП по оборонцях Павлополя.

А на підступах до Донецька бойовики застосовували протитанкові гранатомети і кулемети неподалік Зайцевого.
Проте найгарячіше увечері було на Луганському напрямку. Тут окупанти з піхотного озброєння обстрілювали наші опорні пункти біля Кримського, Новоолександрівки, Луганського, Катеринівки. Унаслідок одного з цих обстрілів, близько 18 години був поранений військовослужбовець сил АТО, ще один отримав бойову травму.

Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 19 разів порушили перемир’я. Вогнем у відповідь українські війська 13 разів жорстко придушували активність противника. У результаті бойових дій один наш захисник загинув, двох поранено, один отримав бойову травму”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka zdjęć:

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych wspólnie z Pocztą DRL wydrukowali serię okolicznościowych znaczków i kopert, poświęconych problematyce pracy ratowników służby cywilnej.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

84 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.11.2017r.- 986 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński bloger Anatolij Szarij, o ‚wstrząsajacym njusie” z ukromediów, jak to w „okupowanym” (wg Kijowa) Sewastopolu (na Krymie) z 9 pietra bloku „wyrzucono” emeryta, za to że „wywiesił ukraińską flagę”. Jak zwykle po „lekkim pokopaniu” w krymskich „źródłach” okazało sie że i adres nie ten i mieszkanie nie to o którym pisały ukromedia, dodatkowo udało się skontaktować z synem „emeryta – patrioty” który wyraził ‚ogromne zdziwienie” tym co powypisywały ukromedia. Faktycznie okazało się także że 75 – letni emeryt „wyszedł przez okno”,jak sie wyraził jego syn, ale ze względu na „starczą demencję”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=TNkddIuI-1k

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Zima sie zbliża,a na Ukrainie może zabraknąć nie tylko węgla, gazu, ale także ropy. Zaniepokojenie brakiem rezerw ropy naftowej na Ukrainie miał wyrazić, podczas swojego wystąpienia w ukraińskim parlamencie, szef Sekretariatu Europejskiej Wspólnoty Energetycznej, skrytykował on takze władze w Kijowie za to ze nic nie zrobiły by zapobiec powstaniu takiej sytuacji;
  http://enkorr.com.ua/a/news/Evropeyskoe_energosoobshchestvo_obespokoeno_otsutstviem_progressa_po_sozdaniyu_strahovogo_zapasa_nefti_v_Ukraine/230051

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukromedia o kolejnej aferze na Ukrainie z wyprowadzaniem pieniedzy do tzw. ofszorów, czyli z rosyjska ‚rajów podatkowych”. Tym razem zamieszani maja w nią być trzej ukraińscy oligarchowie Kołomojski, Bogolubow oraz Achmetów, którzy prawdopodobnie z jednego tylko kombinatu metalurgicznego w Krzywym Rogu mogli „wyprowadzić” aż 110 mln dolarów. Co ciekawe wiekszościowym udziałowcem ponad 99 % udziałów) owego kombinatu ma być kompania „Starmill Limited” którą z kolei zgodnie zarządzają spółki należące do Achmetowa oraz Kołomojskiego…
  https://antikor.com.ua/articles/202410-kolomojskij_bogoljubov_i_ahmetov_vyveli_iz_khrk_cherez_ofshory_v_2016_godu_bolee_110_mln_dollarov

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem okazało się że założony przez lidera ukraińskich neonazistów Andrija Biłeckiego tzw. batalion ochotniczy „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) sponsorowany był przez kolejnego ukraińskiego oligarchę (z pierwszej 10 najbogatszych Ukraińców), byłego gubernatora Doniecka (z nadania Kijowa) Serhija Tarute, wcześniej wiadomym było ze sponsorował go oligarcha Kołomojski. Taruta opowiedział o tym w udzielonym przez siebie w ukromediach wywiadzie. Obecnie „fuhrerek” Biłeckij przewodzi partii ‚Korpus Narodowy” i uwielbia głosić jak to ‚zaciekle walczy z oligarchami na Ukrainie”;
  https://nahnews.org/998281-taruta-raskryl-sekretnyi-plan-po-donbassu-ukraine-udalos-uderzhat-mariupol-blagodarya-nacistam-azova

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem w obwodzie czernichowskim zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestepczej zajmujacej się systematycznym okradaniem państwowej sieci paliwowej. Dodatkowo banda podejrzana jest także o dokonywanie napadów, w tym na policjantów, a co najciekawsze jej „kuratorem” miał być…naczelnik jednego z oddziałów rejonowych policji, który pobierał za to od przestępców „procent” z ich „zysków”…
  http://korrespondent.net/ukraine/3905057-na-chernyhovschyne-zaderzhaly-raskhytytelei-nefteproduktov

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem o „związki handlowe” z republikami z Donbasu został oskarżony jeden z „najszczerszych ukropatriotów”, czyli „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ukrainy Ołeh Laszko. Według byłego zastępcy szefa ukrobezpieki (SBU) generała Wiktora Jaguna niedawno aresztowano na Ukrainie pod zarzutem „finansowania terroryzmu”, czyli handlu z republikami noworosyjskimi, „menadżerow” kompanii „S. Group” należącej do „rodziny” parlamentarzysty z frakcji parlamentarnej Partita Radykalna Ukrainy Sergieja Rybałki;
  https://antikor.com.ua/articles/202466-v_seti_pojavilasj_informatsija_ob_obogashchenii_ljashko_radikaly_aktivno_torgujut_s_boevikami_dnr

  Polubione przez 2 ludzi

 7. To nie zdjęcie z szalejacej na Donbasie wojny, a noc z soboty na niedziel w w oddalonym od „frontu” Chmielnickim, gdzie kilkanaście osób uzbrojonych w broń automatyczną napadło na jeden z „punktów loterii”. W wyniku strzelaniny jaka wówczas rozgorzała rany odniosło 5 osób, a do tej pory w związku ze zdarzeniem zatrzymano 5 innych osób;

  https://antikor.com.ua/articles/202457-striljanina_i_pidpal_u_hmeljnitsjkomu_shcho_vidomo_pro_zatrimanih

  Polubione przez 2 ludzi

 8. W wywiadzie udzielonym ukraińskiej stacji „NewsOne” ukraiński parlamentarzysta z frakcji banderowskiej partia ‚Swoboda” Osuchowskij komentując ostatnie „napięcia” na linii Kijów – warszawa stwierdził ze Polska winna być wdzięczna Ukrainie za to ze ta ja „broni przed rosyjskimi czołgami”…
  http://www.politnavigator.net/v-rade-potrebovali-ot-polshi-blagodarnosti-za-spasenie-ot-russkikh-tankov.html
  Wywiad z Osuchowskim, „wątek polski” od 11:10 minuty;
  >https://www.youtube.com/watch?v=RlH7CIDDseQ

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.