Wojna domowa na Ukrainie 17.11.2017r.- 994 dzień od nowego rozejmu.


Pośliznął się na minie.

Po wczorajszej autoreklamie dotyczących sukcesów jakie podobno mają miejsce w Siłach Zbrojnych oraz zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa zewnętrznego, dzięki osobistym staraniom podejmowanym przez Antoniego Macierewicza jako szefowi MON. Dziś do tej beczki miodu dostała się łyżka dziegciu, bo okazało się, że nie wszystko jest tak piękne jak to on wczoraj odmalował opinii publicznej.

Oczywiście, pomijając tu problem wiarygodności narracji propagandowej Macierewicza, który w niej każde niepowodzenie przekuwa na sukces, okazało się, że mimo to nie wszystko jest takie jakby się z pozoru wydawało.

Dla przykładu, problem forsowanego przez Macierewicza programu nowego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi, który jest od samego początku blokowany przez zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudę.

Chodzi o to, że Macierewicz dwa lata temu obejmując stanowisko szefa MON zapowiadał zmianę wprowadzonego w 2014 r. systemu, w którym istnieją dwa dowództwa rodzajów sił zbrojnych – generalne i operacyjne, a Sztab Generalny jest organem odpowiedzialnym za planowanie, programowanie oraz doradzanie. W opublikowanej w maju Koncepcji Obronnej RP, która była jawnym podsumowaniem niejawnego Strategicznego Przeglądu Obronnego, ministerstwo przedstawiło swoją wizję nowego systemu dowodzenia.

Według koncepcji przedstawionej przez Macierewicza szef Sztabu Generalnego (SG) WP pozostanie faktycznym i jedynym zwierzchnikiem wszystkich żołnierzy. W ten sposób, to właśnie ludzie z tego stanowiska staną się automatycznie kandydatami przygotowanymi do objęcia w razie konieczności stanowiska Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Oczywiście istnieje tu zagrożenie, że szef MON może wykorzystując swoją pozycję cywilnego nadzorcy sił zbrojnych, całkowicie podporządkować sobie szefa SG, co zresztą już widać, na podstawie jego zapędów, we wprowadzaniu na najważniejsze stanowiska dowódcze, przez siebie wybranych generałów, a więc całkowicie wobec niego spolegliwych i mu podporządkowanych. Tak więc, ta jedna zmiana w strukturze dowodzenia całością sił zbrojnych, daje możliwość podporządkowania sobie przez władzę cywilną dowództwa armii.

Nie dość, tego zmiany, które zamierza obecnie wprowadzić Macierewicz nie będą tanie. No, ale jak wiadomo groszem publicznym on, jako „zawodowy patriota”, mało się przejmuje. Koszty zaś jego pomysłu pociągnie za sobą koszty związane z odtwarzaniem etatów, infrastruktury a nawet systemu kancelaryjnego zabezpieczającego poszczególne dowództwa. Ponownie ujawnią się również problemy „uśpione” zmianami z 2014 r. – np. brak zintegrowanego, informatycznego połączenia systemów dowodzenia i kierowania poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Co oczywiście, do niczego pozytywnego nie doprowadzi, ale zwiększy jeszcze bardziej chaos jakie dotychczasowe działania Macierewicza przyniosły na szczeblu dowódczym.

Jakie zaś rzeczywiście będą podejmowane przez Macierewicza działania i ile one będą polskiego podatnika kosztowały nie wiadomo, ponieważ nie wiadomo również oficjalnie, co tak naprawdę zamierza zreformować obecne Ministerstwo Obrony Narodowej. Na początku tego Macierewicz poinformował jedynie, że zamierza przywrócić „jedność zarządzania polską armią, skupioną wokół szefa Sztabu Generalnego”. Zaznaczył przy tym, że ustalenia wewnątrz resortowe już się zakończyły.

Wczoraj podczas Tweet Upu, podsumowującego dwa lata pracy Macierewicza na na stanowisku szefa resortu obrony, był m.in. pytany, o to kiedy może być gotowy nowy system dowodzenia.

Macierewicz odpowiedział, że jest to pytanie, które powinno być skierowane nie do niego, ale do prezydenta. Dodając, że „bardzo pokornie prosimy pana prezydenta, żeby nie prowadził do rozdwojenia polskiej armii, bo to osłabia polską armię, osłabia zdolność dowodzenia. (…) Zgoda na osłabianie polskiej armii ze strony ministra obrony narodowej byłaby naprawdę bardzo, bardzo nieroztropna”.

Jego zdaniem w przeszłości bywało tak, że to „układ polityczny dominował racjonalne rozwiązania”. Dlatego też, podkreślił, że:

„Jak długo będę mógł, tak długo będę prosił pana prezydenta, żeby nie narzucał Polsce złych rozwiązań militarnych”.

A co na to zwierzchnik sił zbrojnych RP- prezydent Andrzej Duda?

„Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko” – powiedział prezydent Andrzej Duda pytany przez jednego z uczestników obchodów Święta Niepodległości, czy „dogada się” z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem.

Różnice poglądów między prezydenckim Biurem Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) a szefem MON w temacie zmian systemu kierowania i dowodzenia wojskiem dotyczą m.in. prerogatyw prezydenta i samych struktur. Nowy system ma przywrócić odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Koncepcja MON nie przewiduje jednak postulowanego przez BBN połączonego dowództwa mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej. Resort obrony proponuje zarazem powołanie Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy dowódców RSZ mianowałby prezydent.

Brak uzgodnień dotyczących nowego system kierowania i dowodzenia i trwające prace nad nim były powodem – jak podawało BBN – odłożenia przez prezydenta 10 nominacji generalskich w dniu tegorocznego Święta Niepodległości.

https://web.facebook.com/LegiaAkademickaMON/photos/a.1974213632859107.1073741827.1969447743335696/1987943118152825/?type=3&theater

Jak widać, „sukcesy” Macierewicza od początku jego kadencji, są sukcesami wyłącznie domniemanymi. No może poza jednym, który był rzeczywisty, to jest zakup samolotów dla VIP-ów oraz bezprzetargowy zakup za wiele milionów złotych luksusowych limuzyn dla szefostwa MON.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i minionej nocy, na donieckim odcinku frontu, ilość naruszeń zawieszenia broni przez ukraińskie siły ATO, zmieniła się nieznacznie, ale za to natężenie ostrzału wzrosło zauważalnie.

I tak, już od godziny 10:50 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze, przy użyciu ręcznych wyrzutni granatów i broni maszynowej ostrzeliwali okolice wsi Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał ten prowadzony był z kierunku Marinki.

Następnie, już w godzinach nocnych, od około 20:25, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej ostrzeliwali rejon wsi Aleksandrowki, znajdującej się również na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ten ostrzał, podobnie jak przedpołudniowy w rejon Trudowskiego, prowadzony był z kierunku Marinki.

Godzinę później, ponownie został ostrzelany przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz ręcznych wyrzutni granatów, rejon wsi Trudowskie oraz okolice Staromichajłowki przy użyciu broni będącej na wyposażeniu opancerzonego wozu bojowego.

Ukraińscy żołnierze również wykazywali zwiększoną aktywność bojową na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie ostrzeliwali okolice 5 znajdujących się tam miejscowości: Komiternowa, Zajczenki, Nowej Tawrii, Leninskoje i Dzierżyńskoje.

Łącznie w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze na tym odcinku frontu, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych i ponadto, za pomocą różnego typu granatników i broni maszynowej, około 40 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał terytorium DRL w rejonie 19 znajdujących się tam miejscowości.
W wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinnej: pierwszy w Zajcewie, a kolejny na osiedlu Gołmowskie na północnych obrzeżach Gorłówki.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 8 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL w okolicach 6 znajdujących się tam miejscowości. Miejscowości te to: Kalinowo, Krasnyj Jar, Sokolniki, Kalinowka, Łogwinowo i Żiełtoje.
Utrzymuje się również podwyższone natężenie ostrzału, bo na terytorium ŁRL spadło łącznie około 45 moździerzy kaliber 120 i 82 mm.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 16 листопада 2017 року

„Ситуація у районі АТО не зазнала суттєвих змін. Російсько-окупаційні війська на різних ділянках фронту продовжують обстрілювати оборонні укріплення сил АТО застосовуючи піхотне озброєння та міномети.
На Луганському напрямку 12 мін калібру 82-мм бойовики випустили по наших позиціях поблизу Травневого, ще 8 – у районі Луганського. Ворожі обстріли з гранатометів та стрілецької зброї двічі зафіксовано у районі Кримського.
На Донецькому напрямку з гранатометів і стрілецької зброї противник обстріляв оборонців Тарамчука і Авдіївки, а захисників Мар’їнки – зі стрілецької зброї і озброєння БМП.
На Примор’ї зі 120-мм міномету, гранатометів, великокаліберних кулеметів та озброєння БМП окупанти вели вогонь неподалік Павлополя, а з піхотного озброєння біля Водяного.
Загалом, від опівночі, незаконні збройні формування 9 разів порушили перемир’я. Більш ніж у половині випадків сили АТО давали противнику адекватну відповідь. У результаті ворожих обстрілів жоден наш військовослужбовець сьогодні не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

Зведення Прес-центру штабу АТО за 16.11.2017 року

„Оперативна обстановка в районі проведення АТО дещо ускладнилася. Підконтрольні Росії озброєні бойовики продовжують застосовувати зброю проти українських захисників. Особливо активно противник порушує домовленості про припинення вогню у темну пору доби.
Так, на Луганському напрямку,епіцентром бойового протистояння стала Світлодарська дуга. Ворог, з невеликими перервами, близько трьох годин обстрілював наші оборонні укріплення з 82-мм мінометів, гранатометів, кулеметів та озброєння БМП на підступах до Луганського. Загалом було випущено понад 90 мін. Українські воїни майже на кожен обстріл відповідали прицільним вогнем. Також увечері під обстріли з мінометів калібру 82-мм, гранатометів і великокаліберних кулеметів потрапили оборонці Макарового. Провокував противник наших воїнів зі стрілецької зброї й у районі Кримського.
На Донецькому напрямку найбільш неспокійно на Приазов’ї. Грубо порушуючи Мінські домовленості, противник застосував артилерію калібру 152-мм поблизу Водяного. Зі 120- мм міномету бив по захисниках Павлополя і Широкіного. Наші позиції у передмісті Авдіївки бойовики обстрілювали з гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї. Під гранатометний вогонь потрапили опорні пункти сил АТО біля Новотроїцького, а під кінець доби незаконні збройні формування обстрілювали з великокаліберних кулеметів оборонців Старогнатівки.
Загалом, за минулу добу, окупанти 22 рази порушили перемир’я. У відповідь українські військовослужбовці 15 разів придушували вогневу активність противника.
У результаті ворожих обстрілів жоден наш захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Doniecka ostrzelanego przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu moździerzy:

Oraz ze Spartakusa na północnych przedmieściach Doniecka:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Komiternowo na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie wczoraj ukraińscy żołnierze dokonali ostrzału przy użyciu rakiet „Grad”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

72 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.11.2017r.- 994 dzień od nowego rozejmu.

  1. Za tego ministra i jeszcze za 10 lat świetlnych ten burdel będzie trwał…

    PiS rękoma ministra obrony w kilkanaście miesięcy zniszczył polską armię – grzmiała opozycja na posiedzeniu sejmowej komisji obrony podczas debaty nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności dla Antoniego Macierewicza. To haniebny atak na dobrego ministra – odpowiadali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie komisja negatywnie zaopiniowała wniosek. Dziś debatował nad nim Sejm.

    http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-pis-rekoma-macierewicza-zniszczyl-armie-debata-o-przyszlosci,nId,2397390

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.