Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2017r.- 997 dzień od nowego rozejmu.


„Absurdalne jest podejrzenie, że Rosjanie mają chrapkę na kraje bałtyckie czy wręcz Polskę” – stwierdził pięć dni temu (16 listopada) były Kanclerz Niemiec Gerhard Schröder udzielając wywiadu tygodnikowi „Die Zeit”.

W dalszej części wywiadu Gerhard Schröder powiedział, że w przeciwieństwie do prezydenta USA Donalda Trumpa rosyjski przywódca Władimir Putin wyróżnia się „wysokim stopniem racjonalności”.

„Porównując go z prezydentem USA, możemy być zadowoleni, że mamy Putina”— ocenił były Kanclerz.

Jego zdaniem od czasów George’a W. Busha Stany Zjednoczone prowadzą politykę izolacji i okrążania Rosji. Aby w ten sposób nie dopuścić do wzmocnienia się Rosji. Jednak Gerhard Schröder uważa, że w interesie pozostałych krajów europejskich nie leży to aby Rosja była słaba.

„Rosjanie są naszym sąsiadem. Potrzebujemy ich rynków i energii. Potrzebujemy ich politycznego wsparcia w sprawach dotyczących Bliskiego i Środkowego Wschodu, irańskiego programu atomowego czy Kaukazu”– uzasadnił w ten sposób swoją tezę były Kanclerz Niemiec.

Jak podkreślił, wysłanie przez Niemcy batalionu Bundeswehry na Litwę było historycznym błędem:

„Berlin powinien był powiedzieć sojusznikom: możecie to zrobić, ale bez nas” – powiedział Schröder .

W odniesieniu do sprawy gazociągu „Nord Stream 2”, Schröder uważa, że jego budowa nie oznacza uzależnienie się od rosyjskiego gazu:

„Rosjanie potrzebują naszych rynków. To oni są uzależnieni od nas. My zaś potrzebujemy ich gazu”– w ten sposób uzasadnił swój punkt widzenia.

Niestety zupełnie innego zdania jest szef polskiego MON Antoni Macierewicz, który podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa, które miało miejsce w miejscowości Halifax w Kanadzie, ostrzegł Zachód, że „Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku”:

„To nie jest Zimna Wojna. Wyniki ćwiczeń ‚Zapad 17’, które zakończyły się dwa miesiące temu i sięgały od Morza Arktycznego po Morze Czarne, wraz z ćwiczeniami z użyciem rakiet balistycznych i rakiet Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne pokazały, że nie szykowali się do obrony a do agresji. Stąd Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna a gorąca wojna” – stwierdził Macierewicz podczas dyskusji o zagrożeniach bezpieczeństwa w Europie.

Natomiast zapytany o swój komentarz do Marszu Narodowego stwierdził, że „White power to w Polsce absurd”, bo takie hasła są obce polskiej tradycji, za to są obecnie wykorzystywane w Rosji. Dodał też, że takie faszyzujące akcje to „rosyjska prowokacja”. I zapewne rosyjska forma prowadzonej przeciwko Polsce „wojny hybrydowej”, ale nie dodał on już tej wykutej przez siebie formułki propagandowej. Ciekawe tylko, że na cele tych, o których mówi, że są rosyjskimi prowokatorami, on sam i jego przełożony, dumnie maszerują?

Macierewicz wziął udział w panelu z amerykańską senator Jeanne Shaheen, z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawlem Klimkinem, prezesem Instytutu Polityki Energetycznej i rosyjskim działaczem opozycji Władimirem Miłowem. Tematem dyskusji było „Zbliżenie z Rosją: przygotowania do Rosji post-putinowskiej”.

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifaxie zostało utworzone w 2009 r. jako program w ramach amerykańskiego German Marshall Fund, z finansową pomocą rządu Kanady.

W forum wzięło udział 300 uczestników z ponad 80 krajów. Poruszano na nim szeroką gamę problemów: np. broni nuklearnej, wykorzystywania kapitału jako broni, roli kobiet w społeczeństwie oraz problemie z Rosją, o broni satelitarnej, a także odbudowy Bliskiego Wschodu i zmianami klimatu. No i oczywiście zagrożeniem rosyjskim w internecie.

Poza Macierewiczem głos w dyskusji zabrał również Władymir Miłow, który miał inne zdanie niż szef polskiego resortu obrony, bo uważa on, że nie należy mówić tu o nowej zimnej wojnie, lecz zwracać uwagę na to, jak autokratyczne trendy rozprzestrzeniają się poza Rosją, a demokratyczne instytucje są „rozmontowywane”. Czym najwyraźniej pił tu do obecnej sytuacji jaka ma miejsce w Polsce pod rządami PiS, do czego również bardzo mocno przyczynia się sam Macierewicz.

Ostrzej zareagował na problem z Rosją szef ukraińskiego MSZ Pawlo Klimkin, który określił rosyjską politykę jako „hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi”. Zwrócił też uwagę na prowokacyjny tytuł panelu, podkreślając, że należy zadawać pytanie o jakiej Rosji rozmawiają politycy, mówiąc o zbliżeniu z tym krajem:

„Czy o kraju, w którym Stalin wciąż jest bohaterem i coraz mniej ludzi wierzy w popełnione przez niego zbrodnie”– podzielił się swoimi wątpliwościami Klimkin.

Natomiast amerykańska senator Jeanne Shaheen, która jako pierwsza zaczęła podejrzewać możliwość ingerencji Rosji w wybory w USA zwróciła w dyskusji panelowej uwagę na to, że w prowadzeniu polityki wobec Rosji nie pomaga prezydentura Donala Trumpa, gdyż wg. niej: „przekazuje sprzeczne komunikaty na temat tego, co sądzi o Putinie”.

Niestety, ale tu Macierewicz również jest przeciwnego zdania na temat prezydenta Donalda Trumpa niż amerykańska senator Jeanne Shaheen, oceniając, „że nigdy w historii prezydent (oczywiście chodziło mu o amerykańskiego prezydenta- dopisek mój)nie zrobił tak dużo dla rozlokowania jednostek amerykańskich, jak obecny prezydent i jego administracja. To dzięki tej administracji, każdego miesiąca widzimy zwiększoną ilość żołnierzy na flance wschodniej, a Polska kupuje najnowocześniejszą broń, by zapewnić nam bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia ze strony Rosji”.

No i jak tą opinię wyrażoną przez Macierewicza wobec Donalda Trumpa pogodzić z tym, że jest on uważany na Zachodzie za człowieka Putina, dzięki któremu wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Czy nie dowodzi to tego, iż jednak Macierewiczowi nie jest tak daleko do Putnia, jak on sam nas zapewnia?

http://www.zeit.de/2017/47/gerhard-schroeder-spd-bundestagswahl-wladimir-putin-donald-trump/seite-2,

https://www.fronda.pl/a/gerhard-schroeder-znowu-w-roli-ruskiej-tuby-propagandowej,102622.html,

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/minister-macierewicz-na-halifax-security-forum-e2017-11-17/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Biorąc pod uwagę trzy ostatnie dni w odniesieniu do sytuacji wzdłuż linii styku na donieckim odcinku frontu, można zauważyć jej stabilizowanie się na średnim poziomie intensywności podejmowanych przez stronę ukraińską wrogich działań militarnych wobec DRL.

I tak, w rejonie Doniecka, ukraińscy żołnierze przy użyciu czołgów, moździerzy, granatników i broni maszynowej ostrzeliwali osiem znajdujących się tam miejscowości.

Natomiast na mariupolskim odcinku frontu przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz czołgu i moździerzy, a także granatników i broni maszynowej, ostrzeliwali rejon pięciu następujących miejscowości: Komiternowa, Dzierżyńskiego, Leninskiego, Nowej Tawrii i Zaiczenki.

Spokojniej zaś było na północnych odcinku frontu donieckiego, gdzie w rejonie Gorłówki ostrzeliwane tylko były przy użyciu opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, okolice osiedla Zajcewo.

Łącznie na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i broni maszynowej, 38 razy ostrzeliwali okolice 17 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Natomiast na froncie ługańskim, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 13 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL w rejonie 5 znajdujących się tam miejscowości i okolic pomnika Kniazia Igora w pobliżu punktu kontrolnego Stanica Ługańska. Pod ostrzałem były okolice następujących miejscowości: Kalinowa, Frunze, Łogwinowa, Kalinowki i Choroszeje,.

Киевские силовики за минувшие сутки 13 раз обстреляли позиции Народной милиции ЛНР. Об этом сообщили в оборонном ведомстве Республики.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 19 листопада 2017 року

„Оперативна обстановка у районі проведення АТО й надалі залишається складною. Російсько-окупаційні війська продовжували активно порушувати режим тиші та вели прицільні обстріли позицій Збройних Сил України зі зброї, забороненої Мінськими домовленостям – були задіяні навіть танки.
На Луганському напрямку найгарячіше під Троїцьким. Впродовж майже двох годин ворог вів вогонь по українських оборонцях із озброєння танка, БМП, 120-ти і 82-мм мінометів та гранатометів. Легке піхотне озброєння російські найманці застосували поблизу Зайцевого, Донця, Жовтого і Кримського.
На Донецькому напрямку противник й надалі зосереджує вогневу активність на Приазов’ї. З мінометів різних типів обстріляні оборонці Широкиного та Гнутового, а з гранатометів і стрілецької зброї – захисники Павлополя і Водяного. А у районі Камянки ворог випустив декілька мін калібру 120-мм.
Загалом, від опівночі, російсько-окупаційні війська10 разів порушили перемир’я. У половині випадків сили АТО давали ворогу адекватну відповідь”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

Зведення Прес-центру штабу АТО за 19.11.2017 року

„Ситуація у районі проведення АТО залишається складною. На різних ділянках лінії зіткнення російсько-окупаційні війська продовжують грубо порушувати Мінські домовленості застосовуючи артилерію, танкове озброєння та міномети.

Минула доба відзначилася ускладненням обстановки на Луганському напрямку. Тут, ще за дня, ворог вів вогонь із озброєння танка, БМП, 120-ти і 82-мм мінометів та гранатометів у районі Троїцького. Уже за темної пори доби противник випустив 20 снарядів калібру 152-мм по оборонних укріпленнях біля Причепилівки, а з 82-мм мінометів вів вогонь по оборонцях Новоолександрівки та Луганського. На цьому ж напрямку противник активно застосовував і піхотне озброєння. Захисників Луганського російські найманці неодноразово обстрілювали з озброєння БМП, а опорні пункти біля Станиці Луганської, Світлодарська, Новотошківського, Кримського, Новолуганського і Богуславська незаконні збройні формування обстрілювали здебільшого із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На Донецькому напрямку, у вечірню пору, епіцентр збройної нестабільності перемістився з Приазов’я у передмістя Авдіївки. Загарбники з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстрілювали декілька ділянок на підступах до цього прифронтового міста та у районі Кам’янки.

Загалом, за минулу добу, по усій лінії зіткнення ворог здійснив 26 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України. У 16-ти випадках наші військовослужбовці придушували вогневу активність окупантів із зброї не забороненої Мінськими домовленостями.

У результаті ворожих обстрілів 1 військовослужбовець сил АТО отримав бойову травму. Він доставлений до військово-медичної установи”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka zdjęć:

Makiejewka- w Domu Kultury im. W.G. Kirsanowej odbył się koncert w ramach Narodowego Festiwalu Kreatywności Osób Starszych pt. „Refleksy naszej wiosny”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

61 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2017r.- 997 dzień od nowego rozejmu.

  1. Ukraiński portal ‚Strana” o tym jak powiązane z należącą do „generalissimusa’ Poroszenki korporacja ‚Roshen” firmy zarejestrowane w tzw. rajach podatkowych, czyli w Panamie oraz Belize, prowadzą inwestycje budowlane na „okupowanym” (według władz w Kijowie, czyli także Poroszenki) Krymie;
    https://strana.ua/articles/rassledovania/105629-denhi-ne-pakhnut-firma-svjazannaja-s-poroshenko-vyihrala-tender-v-krymu.html

    Polubione przez 2 ludzi

  2. Premier Węgier Viktor Orban poinformował o poparciu jakie uzyskały Węgry od Sekretarza Generalnego Rady Europy Thorbjørn Jagland w sprawie ich sprzeciwu wobec wprowadzanej na Ukrainie „reformy oświatowej”, ktora narusza prawa zamieszkujących Ukrainę mniejszości narodowych. Do spotkania obu polityków miało dojść w piątek w szwedzkim Goteborgu;
    https://strana.ua/news/106349-orban-zajavil-o-podderzhke-soveta-evropy-v-jazykovom-konflikte-s-ukrainoj.html

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.