Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2017r.- 1003 dzień od nowego rozejmu.


Jak się okazało po piątkowym (24 listopada) szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbył się tym razem w Brukseli, Ukrainie pokazano wreszcie jednoznacznie gdzie jest jej prawdziwe miejsce w szeregu państw pretendujących do wstąpienia do ekskluzywnego klubu krajów członkowskich UE.

Niestety, po dwuletnich szaleństwach rządów PiS w naszej Ojczyźnie, Polsce grozi to samo. Czyli jej marginalizacja i ewentualne wewnętrzne wykluczenie.

A czym to grozi, to odczujemy te zjawisko we własnych kieszeniach, gdy władze UE zakręcą kurek z płynącymi do Polski dziesiątkami miliardów euro, który to strumień pieniędzy pozwolił nam nie tylko nie odczuć skutków kryzysu gospodarczego, ale nawet doprowadzić do względnego dobrobytu. To wszystko dziś możemy stracić, co przy szaleństwach polityki socjalnej, niepohamowanych zbrojeniach i militaryzacji państwa, przy jednoczesnym podrożeniu jego kosztów funkcjonowania i bardzo złych posunięciach w zakresie wspomagania rozwoju polskiej przedsiębiorczości, grozi nam katastrofą na miarę tego, co miało miejsce w Grecji i na Cyprze. Czy chcemy poznać na własnej skórze jak to tam wygląda?

A że nie jest to jakiś mało prawdopodobny scenariusz, może świadczyć opinia na temat Polski i planowanych wobec niej działań przez Komisję Europejską, ujawniona przez szefa jej komisarza ds. stosunków międzyinstytucjonalnych, praworządności i karty praw podstawowych- Fransa Timmermansa.

Otóż, w ostatnim wywiadzie dla portalu „Deutsche Welle” („DW”) Timmermans, na zadane mu przez dziennikarza pytanie: „A co sądzi Pan na temat pomysłów, by w przyszłości wypłaty środków z funduszy europejskich uzależnić od przestrzegania praworządności?”, odpowiedział on że „nie powinno to dotyczyć tylko funduszów. Wszystkie wydatki Unii Europejskiej powinno się uzależnić od tego, czy każde państwo członkowskie stosuje się do reguł państwa prawa”.
Jego opinia oparta tej na płaszczyźnie zaniepokojenia władz UE w zakresie tego co rząd PiS wyprawia w Polsce w odniesieniu do praworządności.

Dlatego też dziennikarz „DW” zadał Timmermansowi kolejne pytanie:

DW: Czy to, co dzieje się w Polsce, jest porównywalne z wydarzeniami np. w Rumunii?

Na co odpowiedział on, że „istnieją bardzo wielkie różnice między państwami członkowskimi, także między Polską a Rumunią. Widzimy jednak, że w tych obszarach polityki państwo prawa bardzo często znajduje się pod presją i nie jest to europejska droga”.

Jak z tego wynika, Polska obecnie porównywalna jest do Rumunii, a co nie sądzę, większości polskiego społeczeństwa może pasować. Ale, pomimo totalnie obecnie prowadzonej przez kontrolowane przez PiS media (w tym przede wszystkim media publiczne), co prowadzi do mylnych wniosków wyciąganych przez odbiorców tego przekazu, niestety nasz kraj staczać się zaczął po równi pochyłej. A do czego to w ostateczności doprowadzi, przekonamy się niebawem, w całej rozciągłości tego bardzo poważnego problemu.

Jak na razie, mamy szalejące kontrole izb skarbowych, szukających na gwałt jakiegokolwiek grosza. Mamy też poczynione drastyczne oszczędności w służbie zdrowia, co uniemożliwia ludziom poważnie chorym skuteczne leczenie się. Mamy również, bezprawie ukryte pod propagandowym frazesem wprowadzania „prawa i sprawiedliwości”, a także szalony wzrost wydatków na realizację majaków o polskiej regionalnej mocarstwowości, co przy okazji zaostrzyło stosunki ze wszystkimi krajami ościennymi, w tym szczególnie z Rosją, a ostatnio z Niemcami. Mamy również, co jest przedstawiane przez propagandę obozu rządzącego, miliony Ukraińców w naszym kraju, i miliony naszych rodaków, którzy zmuszeni zostali- w wyniku bardzo złych warunków ekonomicznych i psucia prawa gospodarczego- do ucieczki za chlebem do obcych. Ci ludzie nie chcą tu wracać, bo nic na dobre się z ich punktu widzenia nie zmieniło, tylko na gorsze. Oczywiście mamy też chore i bardzo kosztowne państwo, czego karykaturalnym wyrazem była postać pomocnika aptekarskiego Bartłomieja Misiewicza, który swą karierę zawodowego patrioty rozpoczął dzięki osobistej i zażyłej znajomości z Antonim Macierewiczem- szefem MON.

Ale to wszystko razem, jest tylko niewinnym wstępem, do tego co prezes w swym szaleństwie nam już szykuje. Po to właśnie jest im potrzebne wojsko Obrony Terytorialnej, które nie ma żadnego wyszkolenia bojowego, ale do walki z własnym narodem w zupełności się nada.

http://www.dw.com/pl/timmermans-unijne-pieni%C4%85dze-tylko-w-zamian-za-przestrzeganie-praworz%C4%85dno%C5%9Bci/a-41523648.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ostro tym razem rozpoczęli weekend ukraińscy bojcy. Prawdopodobnie jest to efekt panującej obecnie w Donbasie zimowej auty, a jak wiadomo zimno szczególnie dokucza w transzejach i ziemiankach. No i mamy to co mamy.

A więc, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze, prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, czołgów, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej 50 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

W wyniku tego zostały ostrzelane okolice 22 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Jak na razie nie ma żadnych informacji ługańskiego odcinka frontu na temat sytuacji jaka miała miejsce w ciągu minionej doby. Zaspali?

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 25 листопада 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається контрольованою Збройними Силами України. Впродовж сьогоднішнього дня російсько-окупаційні війська продовжували обстріли позицій сил АТО. Відзначимо й застосування озброєння, яке мало б бути відведеним від лінії зіткнення на відповідні відстані.
На Луганському напрямку ворог вів обстріли українських оборонних укріплень на Світлодарській дузі. Незаконні збройні формування декілька разів обстрілювали наші позиції зі 120-мм мінометів та гранатометів поблизу Травневого, а захисники Луганського потрапили під вогонь противника із озброєння БМП.
На Донецькому напрямку загарбники з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї били по оборонцях Водяного. Впродовж декількох годин, застосовуючи цілий спектр піхотного озброєння, ворог порушував перемир’я біля Верхньоторецького. У цьому ж районі зафіксовано неодноразові обстріли наших позицій снайперськими парами окупантів. Окрім того, зі стрілецької зброї найманці турбували наших захисників у передмісті Красногорівки.
Загалом, від опівночі, російсько-окупаційні війська 6 разів порушили перемир’я. У половині випадків наші захисники вели адекватний вогонь у відповідь”.
Zobacz tłumaczenie

6 minut temu

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 25.11.2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують обстріли позицій Збройних Сил України, зокрема й із озброєння, яке заборонене Мінськими домовленостями.

На Луганському напрямку із 82-мм мінометів і гранатометів незаконні збройні формування вели вогонь по захисниках Новолуганського, а з гранатометів – біля Новоолександрівки. Зі стрілецької зброї противник турбував оборонців Станиці Луганської та Кримського.

На Донецькому напрямку російські найманці вели вогонь з мінометів різних калібрів неподалік Павлополя, Невельського і шахти Бутівка. Застосовуючи піхотне озброєння бандформування порушували перемир’я у передмісті Авдіївки. Ще за світлої пори доби протягом декількох годин поблизу Верхньоторецького воїнів обстрілювали ворожі снайперські пари, ворог також застосовував заборонені Мінськом види озброєння.

З метою провокаційних звинувачень сил АТО вони також вели вогонь почергово у бік своїх і наших позицій, не цурались застосовувати і важке озброєння. Реакція наших воїнів була миттєвою та адекватною.

Загалом, за минулу добу, по усій лінії зіткнення зафіксовано 15 порушень режиму припинення вогню з боку окупантів. У відповідь українські військовослужбовці 7 разів придушували вогневу активність окупанта.

У результаті ворожих обстрілів два наших бійці загинули, двох поранено, ще двоє отримали бойові травми”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze obrazy zarejestrowane przez kamery punktów monitoringu OBWE w Donbasie:

I jeszcze krótka relacja filmowa z zachodnich obrzeży miejscowości Spartakus:

***

Na koniec kilka aktualnych zdjęć:

Donieck- w czytelni biblioteki miejskiej dla dzieci im. Kirowa, wczoraj (25 listopada) odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród laureatom Ogólnornarodowego Konkursu Kreatywności Rodzinnej w temacie „Z całą rodziną przez morze książek”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

*

*

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2017r.- 1003 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Haniebnej zdrady” miał sie dopuścić jeden z czołowych „euromajdaniarzy” epoki „kijowskiego majdanu” (tzw. rewolucji godnosci), obecnie ukraiński parlamentarzysta Mustafa Najem, który jak sie okazało w momentach „najgorętszych” dla „kijowskiego majdanu” „wybywał” sobie za granic, w tym równiez (o zgrozo!) do Moskwy…
  https://rnbee.com.ua/2017/11/26/v-razgar-majdana-nardep-najem-neskol-ko-raz-letal-v-moskvu/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem tzw. sztab operacji ATO apeluje do internautów – ukropatriotów by w internecie nie ‚rozgłaszali” informacji na temat działań ukraińskiej armii w obszarze tzw. operacji ATO. Dla przypomnienia ostatnio tzw. sztab ATO żalił sie że winnym ostatnich porażek na „froncie’ (które pierwotnie okrzyknięto „sukcesem”!) był winien „nadmiernie gadatliwy” internauta – ukropatriota…
  https://korrespondent.net/ukraine/3910756-v-shtabe-prosiat-ne-razghlashat-svedenyi-o-khode-ato

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem w Łucku ‚aryjczyki” z partii ‚Korpus Narodowy” (złożonej ze zwolenników oraz byłych członków tzw. batalionu ochotniczego „Azow”) wtragneli na pokaz filmu dla oficerów – weteranów armii ZSRR i doprowadzili do wstrzymania pokazu. Powodem „akcji” było to ze film powstał jeszcze w czasach ZSRR (lata 70 – te);
  https://strana.ua/news/107571-v-lutske-sorvali-pokaz-sovetskoho-filma.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraina rozpocznie nową „wojnę dyplomatyczna”. Wlk. Brytania oficjalnie odmowiła uznania Wielkiego Głodu na Ukrainie (tzw. Hołodomoru) w latach 30 – tych XX wieku, za zbrodnię ludobójstwa;
  https://korrespondent.net/world/3910842-brytanyia-otkazalas-pryznat-holodomor-henotsydom
  Z kolei wczoraj, w rocznice „Hołodomoru” Poroszenko zapowiedział ze wszyscy którzy odmawiają uznania „Hołodomoru”z a „zbrodnię ludobójstwa’ winni być ukarani…
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2017/11/25/7163313/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem w „stolicy” Unii Europejskiej, czyli w Brukseli, rozwydrzony tłum demolował i okradał sklepy. A podobno wszystko zaczęło sie od „demonstracji przeciwko niewolnictwu w Libii” (!) „Demonstrantów” musiała „uspokoić” policja, która równiez „zaopiekował się” ponad 100 z nich…
  https://strana.ua/news/107563-v-tsentre-brjusselja-hromili-mahaziny-zaderzhany-100-chelovek.html
  https://www.rbc.ua/rus/news/besporyadki-bryussele-zaderzhany-100-chelovek-1511666456.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Nowy p.o. lidera Republiki Ługańskiej Leonid Pasecznik o „priorytetach” którymi będzie sie kierował na zajmowanym przez siebie stanowisku, czyli dalsze wypełnianie „porozumień mińskich”, następnie zajęcie się gospodarką Republiki oraz podwyższenie poziomu życia jej mieszkańców;
  http://www.politnavigator.net/minskie-soglasheniya-uroven-zhizni-i-borba-s-korrupciejj-pasechnik-rasskazal-o-prioritetakh-novogo-rukovodstva-lnr.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Znany ukraiński politolog Rusłan Bortnik, szef jednego z niezależnych ukraińskich centrów analitycznych, o klęsce tego za co ‚stojał kijowski majdan” w 2013/2014 roku, czyli nowe „pomajdanowe” władze same ów majdan rozgoniły, gnając najbardziej radykalnych ‚majdaniarzy” by wygineli na wojnie na wschodzie Ukrainy. Przypomniał takze jak wyglądają :pomajdanowe zmiany” na Ukrainie, czyli prezydentem jest Poroszenko, BYŁY SZEF MSZ ZA JANUKOWYCZA, Prokuratorem generalnym Łucenko, BYŁY SZEF MSW ZA JANUKOWYCZA, a Naczelnym Prokuratorem Wojskowym Matios, BYŁY NACZELNIK DEPARTAMENTU W ADMINISTRACJI JANUKOWYCZA…
  http://www.politnavigator.net/majjdan-proigral-kogda-ego-pognali-umirat-na-vostoke.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Unia Europejska udzieli Ukrainie „potężnej pomocy makrofinansowej” – pisze Obozrevatel. Bruksela ma wydzielić Kijowowi około 1,8 mld euro w ramach nowego programu.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201711256789884-UE-Ukraina-pomoc-Sputnik/
  Komentarz: W rzeczywistości jest to dalsze przedłużenie obecnego programu dla Ukrainy przez UE. Zgodnie z decyzjami jakie zapadły w 2015 roku UE zobowiązała się do pomocy makroekonomicznej w wysokości 600 mln euro rocznie. Transze miały być uzależnione od tempa reform na Ukrainie.
  Kilkakrotnie władze UE groziły, ze wstrzymają pomoc ze względu na moratorium na drzewo, Jedak poza groźbami żadne działania nie zostały podjęte. Ta „potężna pomoc” finansowa w ujeciu rocznym to jednak za mało by pobudzić gospodarkę Ukrainy.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Ta „potężna pomoc” finansowa w ujeciu rocznym to jednak za mało by pobudzić gospodarkę Ukrainy”- ale wystarczająco duża, aby doprowadzić do wzrostu salda kont liderów junty kijowskiej.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 9. W sprawie ostatnich ‚sukcesów” na Donbasie jakie odniosła „niezwycięzona armia kijowska” wypowiedział się (w internecie) „dordca Prezydenta Ukrainy d/s operacji ATO” Jurij Birjukow. Według niego tragiczny dla „bojców ATO” atak na pozycje noworosyjskie był samowolną decyzja jednego z dowódców ukraińskiej jednostki, któremu „zachciało się sławy”;
  https://strana.ua/news/107596-u-poroshenko-rasskazali-o-samovolnom-rejde-vsu.html
  Ps. DEBILE uwierzyły w to co wypisywały ukromedia o sytuacji w Ługańsku, czyli że „okupanci” uciekają 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Zdesperowani mieszkańcy jednej z miejsowości obwodu kijowskiego zajęli kotłownie gazowe, które zostały zamknięte i zaplombowane z powodu zadłużenia miejscowości wobec pzredsiębiorstwa gazowniczego, i samowolnie wznowili ich prace, czyli rozpoczęli przesył gazu do miejskiego systemu grzewczego. Pracowników przedsiębiorstwa gazowniczego którzy w związku z tym pojawili w kotłowniach i próbowali przerwać ich nielegalną działalność przegoniono grożąc im smiercią…
  https://www.rbc.ua/rus/news/neskolkih-kotelnyh-kotsyubinskogo-neizvestnye-1511168999.html
  REWOLUCJA GAZOWA 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Szykuje sie kolejna międzynarodowa zdrada. Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland w wywiadzie udzielonemu brytyjskiemu ‚Financial Times” poinformował że organizacja zamierza cofnąć nałożone na Rosję sankcje z powodu jej ‚agresji na Ukrainę”. Jagland tłumaczy to obawami Rady Europy że Rosja może wycofać się całkowicie z prac w organizacji co może być „ciosem dla ochrony praw człowieka w świecie”;
  https://www.rbc.ru/politics/26/11/2017/5a1af5b19a7947614cce972a
  Dla przypomnienia, moze i „prawa człowieka” są ważne, ale tak naprawdę chodzi o płacone (czy tez raczej obecnie nie płacono) przez Rosję składki…

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Tymczasem jeden z liderów MICHOmajdanu, parlamentarzysta i były pierwszy „dowódca” tzw. baonu ochotniczego „Donbas” ‚Semen Semenczenko” alarmuje ze ukraiński „specnaz” oraz policja zablokowały wjazd do Kijowa zwolennikom oraz członkom batalionu „Donbas” którzy żądają wyjaśnień w sprawie aresztowania dzisiaj ich byłego „dowódcy” (następcy na stanowisku właśnie po ‚Semenczence’);
  https://strana.ua/news/107646-semen-semenchenko-opublikoval-video-kak-bojtsov-batalona-donbass-ne-puskajut-v-kiev.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.