Wojna domowa na Ukrainie 5.12.2017r.- 1012 dzień od nowego rozejmu.


„Kontynuując działania sowieckie, bazując na elicie sowieckiej i tym stylu myślenia pan Putin, mimo doraźnych sukcesów, jest autorem największej klęski państwa rosyjskiego” — podzielił się w wywiadzie dla portalu „wPolityce.pl” swoim punktem widzenia na temat Rosji i jej prezydenta, minister Antoni Macierewicz.

Nie wiem dlaczego nagle Macierewicz tak bardzo zatroskał się losem Rosji, bo jeszcze niedawno powtarzał w kółko inną frazę: o zagrożeniu atakiem naszego kraju z jej strony.

No to jak to jest? Czy Rosja pada, czy też zagraża sąsiadom?

Jeśli Rosja pada, to Macierewicz, jako zawodowy patriota powinien Putinowi za to podziękować, bo na skutek prowadzonej przez niego polityki, Rosja poniesie największą od stuleci klęskę i już nigdy nie zagrozi naszemu krajowi 🙂

Tym bardziej, że w tym samym wywiadzie na zadane mu pytanie o to:

„Tylko, czy po dwóch latach jesteśmy bliżej gotowości do odparcia ataku ze wschodu?”

Macierewicz z pełną powagą odpowiedział, że:

„Tak. W pełni zrealizowaliśmy nasze założenia taktyczne i częściowo weszliśmy w ich realizację na poziomie strategicznym. Było oczywiste, że nie jesteśmy w stanie w ciągu roku, dwóch czy nawet pięciu zbudować tak silnej armii, by była w stanie sama przeciwstawić się Rosji. Ale było też oczywiste, że jeżeli uzyskamy ochronę w postaci stacjonowania wojsk amerykańskich i natowskich na terenie Polski, to można stworzyć barierę, która pozwoli nam przeprowadzić proces bardzo głębokich zmian. Proces wychodzący z założenia, że to polska armia ma obronić polskie państwo”.

Więc po to to wszystko? Po co wydajemy- i przez długie lata nadal będziemy wydawać- setki miliardów dolarów, jeśli Rosja poniesie sromotną klęskę źle rządzona przez Putina?

Czy w związku z tymi wydatkami, nie jest to celowe marnotrawstwo i wyrzucanie pieniędzy podatników w błoto? Szczególnie teraz, gdy rządy „dobrej zmiany” w Polsce zaczynają przynosić zgniłe owoce i wzt. to my bardziej jesteśmy obecnie narażeni na bankructwo niż, ta- pogardzana przez Macierewicza- Rosja.

Chodzi o to, że np. Rosja nie jest krajem zadłużonym, a szczególnie tak zadłużonym jak Polska, której długi łącznie przekraczają już 3 biliony złotych, czyli niemalże 1 bilion dolarów. Przypomnę w tym miejscu, że za czasów budowy nowej Polski przez Gierka, nasz kraj wywrócony został do góry nogami, tylko przez długi o wartości około 20 mld dolarów, które nota bene dopiero kilka lat temu udało się nam spłacić.

Po drugie nie słyszałem o tym, że z tej „biednej” Rosji- podobnie jak z Polski- masowo zmuszona została do emigracji w poszukiwaniu godziwej pracy młodzież, która nie ma zamiaru do swej ojczyzny już wracać, bo nic tu się na korzyść dla niej nie zmieniło. I nie ma ona nadal szans na zamiany, pomimo rozdawania przez „dobrą zmianę” pieniędzy na program „500+” i różne jego poronione warianty.

Po trzecie zaś, gdy elity polityczne i najemne autorytety od wszystkiego, drwią z tego, że Rosja istnieje tylko dzięki swoim surowcom, które sprzedaje na Zachód, to w takim razie chciałbym się dowiedzieć: co nasz kraj takiego sprzedaje? Czym możemy się szczycić i błyszczeć na arenie międzynarodowej?

Niestety, jesteśmy krajem, w którym pod dyktando krajów starej UE zniszczono przemysł, wykupiono zakłady, w których- korzystając z taniej i mało wymagającej siły roboczej, montuje się i konfekcjonuje produkty zachodnie. Jesteśmy również krajem, który krwioobieg systemu finansowego, a więc i gospodarki, oddał za grosze w ręce międzynarodowej lichwy. A jedyne przedsiębiorstwa i firmy, poza wydobyciem surowców i transportem, które tu funkcjonują, to zagraniczne sieci handlowe, rolnospożywcze i rolnictwo. Reszta, to obsługa infrastruktury państwa i budżetówka. Polska jest również krajem, w którym rodzimych przedsiębiorców system łupie podobnie do tego co robiła szlachta wobec swoich chłopów pańszczyźnianych, zaś największym sukcesem jest załapać się na państwowy lub polityczny etacik (casus Misiewiczów).

Czy to samo jest w Rosji?

Niestety nie!

I tu właśnie ujawniają się, u takich osób jak Macierewicz, ich fobie i kliniczna wręcz nienawiść i kompleksy.

Cóż mogę na koniec dodać?

Otóż, nie tylko obecnie- dzięki polityce ostatnich dwóch rządów- nie zarabiamy na handlu i wymianie gospodarczej z Rosją stają się tylko przymusowym odbiorą jej surowców nośników energii, ale to Rosja zaczyna prowadzić ekspansję gospodarczą na zagranicznych rynkach, w tym i w Polsce. Chociażby sprzedając nam z obwodu kaliningradzkiego sok jabłkowy. Czy krajowi, który jest największym w Europie producentem jabłek, nie jest to dla jego zawodowych patriotów ujmą na honorze? Widocznie elity obecnego systemu politycznego tego honoru nie mają. I to stanowi jeden z najważniejszych problemów tego kraju. Niestety następuje, i ostatnio przyśpiesza, proces ukrainizacji naszego kraju. I to nie tylko dlatego, że napłynęło do nas kilka milionów Ukraińców, bo chodzi tu przede wszystkim o ukrainizację instytucjonalną i psychiczną elit politycznych.

https://wpolityce.pl/polityka/370031-nasz-wywiad-antoni-macierewicz-pan-wladimir-wladimirowicz-putin-jest-autorem-najwiekszej-kleski-rosji-od-stuleci,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja w ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, nie uległa znacznej zmianie, i nadal utrzymuje się tam wzmożona wroga aktywność militarna ze strony ukraińskich sił ATO.

I tak, już przedpołudniem, około godziny 11:20, ukraińscy bojcy z kierunku Nowotroczkoje przeprowadzili ostrzał obrzeży Dokuczajewska na południe od Donieck, w wyniku czego został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Telmanowa nr. 7.

Później, bo około 16:00, z kierunku ukraińskich stanowisk ogniowych ciężkiej artylerii kaliber 152 mm, znajdujących się w pobliżu miejscowości Siewiernoje, ostrzeliwali wieś Żabiczewo na obrzeżach Doniecka.

Łącznie w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 41 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie znajdujących się tam 14 miejscowości.

Podobnie wyglądał sytuacja, w ciągu minionego dnia i nocy, na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm , moździerzy kaliber 120 i 82 mm, oraz opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych i różnego typu granatników, a także broni maszynowej, 11 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie pięciu miejscowości: Pierwomajska, Kalinowa, Łogwinowa, Kalinowki i Łozowego oraz okolice pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 4 грудня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається тривожною. Російсько-окупаційні війська продовжують вести вогонь по позиціях Збройних Сил України, зокрема й із озброєння, яке давно мало б бути відведеним від лінії зіткнення.
На Луганському напрямку знову найгарячіше на Світлодарській дузі. Тут противник не припиняє ведення посиленої розвідки. Залучає до виконання завдань деверсійно-розвідувальні групи, метою яких можуть бути проведення провокацій, здійснення диверсій на об’єктах транспортної інфраструктури, у місцях скупчення цивільного населення для подальшого обвинувачення та дискредитації підрозділів ЗСУ. Водночас, ворог неодноразово з мінометів та гранатометів вів вогонь по наших оборонних укріпленнях біля Луганського, а з озброєння БМП і спареної зенітної установки – неподалік Новолуганського. Крім того, з гранатометів противник обстрілював захисників Жовтого і Зайцевого, а з великокаліберних кулеметів – оборонців Троїцького.
На Донецькому напрямку загарбники інтенсивно обстрілювали з 82-мм мінометів, гранатометів різних типів та озброєння БМП українських воїнів поблизу Пісків.
Не перестають окупанти залякувати і цивільних людей. Так, у нічний час загарбники з мінометів обстріляли дві приватні будівлі у селі Травневе. На щастя, люди не постраждали, проте пошкоджено дахи у житлових будинках.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська вже 9 разів порушили режим припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 4 грудня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається складною. Російсько-окупаційні війська продовжують здійснювати обстріли позицій сил АТО з міномеів різних калібрів та важкої артилерії, які заборонені Мінськими домовленостями.
На Луганському напрямку Світлодарська дуга залишилася найнестабільнішим місцем протистояння. Тут, біля населеного пункту Луганське, інтенсивність обстрілів з мінометів різних калібрів і усього спектру піхотного озброєння найбільша і, з невеликими перервами, тривала фактично впродовж усієї вчорашньої доби. У цьому районі також відбулося бойове зіткнення, яке продовжувалось понад п’ять годин. Наші бійці відбили напад диверсійно-розвідувальної групи загарбників зі складу 7-ї окремої мотострілецької бригади 2-го Армійського корпусу Південного військового округу РФ. У результаті бою ворог поніс втрати – одного вбито і ще двоє поранено. Також, у цьому районі противник з великокаліберних кулеметів турбував захисників Новолуганського.
Наражаючи на небезпеку цивільне населення, окупанти обстріляли з артилерії калібру 152-мм підступи до Врубівки – населеного пункту, який розташований за декілька кілометрів від лінії зіткнення. Цими підступними діями російсько-окупаційні війська грубо порушили Мінські домовленості.
Понад два десятки мін калібру 120-мм було випущено ворогом по оборонних укріпленнях українських воїнів неподалік Кримського і Причепилівки.
На Донецькому напрямку противник з 82-мм мінометів та піхотного озброєння неодноразово обстрілював опорні пункти поблизу Пісків і Кам’янки.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 21 порушення режиму припинення вогню з боку окупантів. У разі потреби українські військові давали агресору адекватну відповідь.
Унаслідок ворожих обстрілів трьох військовослужбовців Збройних Сил України було поранено. Їх доправлено до медичних установ”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa z ostrzelanej przez ukraińskich żołnierzy dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

*

*

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

76 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.12.2017r.- 1012 dzień od nowego rozejmu.

    • Oj tak szybko chyba nie zlikwidują 🙂
      Przez teren Ukrainy przebiega najważniejszy dla handlu gazociąg. Jego odnoga jest już jednak likwidowana (zatrzymano nawet remonty) wszystko z powodu budowy gazociągu z FR do Turcji. Osobiście uważam, że Gazprom podpisze umowę na dostawy gazu przez teren Ukrainy, ale… będą to ilości znacznie mniejsze niż w poprzednich latach. W efekcie po odjęciu kosztów modernizacji/remontów tylko nędzne resztki zostaną z owych miliardów które dawniej płynęły do kasy państwa o nazwie Ukraina…

      Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.