Wojna domowa na Ukrainie 6.12.2017r.- 1013 dzień od nowego rozejmu.„Ukraińskie siły rządowe odbiły atak rosyjskiej grupy dywersyjno-zwiadowczej w pobliżu strategicznie ważnego miasta Switłodarsk w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy”- napisano przedwczoraj (4 grudnia) na stronie centrum prasowego ATO na Facebooku, co oczywiście bardzo ochoczo zostało podchwycone przez część polskojęzycznych mediów.

W starciu tym jakoby miał zginąć jeden rosyjski żołnierz, a dwóch kolejnych zostało rannych.

Według komunikatu centrum prasowego dowództwa ATO, do walki miało dojść w poniedziałek. Rosyjskimi dywersantami jakoby byli żołnierze z 7 brygady zmotoryzowanej 2 korpusu 8 armii Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. „W wyniku starcia dywersanci porzucili dwóch rannych i ciało zabitego i w pośpiechu opuścili miejsce zdarzenia”.

Ciekawe skąd centrum prasowe ATO miało takie informacje, które na polecenie niewidocznego koordynatora, powtórzyły za nim polskojęzyczne media.

Czyżby ruskie wojaki już tak nisko upadły, że na tajną misję wojskową biorą ze sobą dokumenty umożliwiające ich szybką identyfikację? Pytanie to jest uzasadnione tym, że w ciągu kilku godzin, jakie minęły od znalezienia rannych i zabitego ruskiego sołdata, do opublikowania tego komunikatu, chyba nie zdołali tego wszystkiego dowiedzieć się od jeńców?

Najbardziej zaś zagadkowe jest w tym wszystkim, że komunikat centrum prasowego ATO, na który powołują się nasze media, nagle ze stron ATO na Facebooku zniknął. Chociaż wcześniej tam był, i sam osobiście go czytałem. A zainteresowałem się nim tylko dlatego, że pomimo tak wielkiego „sukcesu” jakim było odparcie przez ukraińskich żołnierzy dywersyjnego ataku na obiekty strategiczne w łuku światłodarskim, nie zamieszczono (zresztą jak zwykle przy tego fakenewsach) żadnych dowodów, tj. zdjęć, filmów, czy też czegoś namacalnego, co mogłoby potwierdzić, tą propagandową narrację.

Aby nie być gołosłownym, załączam link do strony centrum prasowego ATO:

https://web.facebook.com/ato.news/?_rdc=1&_rdr, gdzie sami będziecie mogli się Państwo o tym przekonać.

Oczywiście, może się tak zdarzyć, że po moim tu zamieszczonym tekście, za jakiś czas ten fakenews zostanie tam na krótko zamieszczony, bo podobnie już wcześniej zrobiono na stronie informacyjnej MON, gdy w bardzo podobnych okolicznościach przywrócono tam obśmiany przeze mnie fakenews, ale po kilkunastu godzinach i tak on zginął bezpowrotnie w czeluściach otchłani internetu. O sprawie tej pisałem tu na swoim blogu, i każdy dociekliwy może do niej dotrzeć.

Zamykając ten wątek, warto się zastanowić, nad fenomenem polegającym na tym, że ukraińskie służby zamieszczają na stronie centrum prasowego ATO, mało znaczącą i nieprawdziwą informację, a nasze polskojęzyczne media, jak na jakiś rozkaz, rozpowszechniają ją dalej. O co w tym wszystkim tu chodzi?

Powiem tak, na początku gdy to zjawisko zaczęło występować, nie mogłem znaleźć jakiegoś wspólnego logicznego mianownika, ale po dokładnym przeanalizowaniu kilku takich sytuacji, zauważyłem pewną prawidłowość.

A prawidłowość ta polega na tym, że ukraińskie fakenewsy następnie rozpowszechniane przez polskojęzyczne media, stanowią przygotowanie propagandowe przed rozpoczęciem aktywnych działań zbrojnych w strefie ATO przez stronę ukraińską. Czyli mają one nie jako ukryć prawdę o tym co jest rzeczywistą przyczyną tej aktywności. Zasłoną dymną są tu dezinformacje na temat rosyjskiej inwazji dokonanej jakoby na Ukrainie.

Na koniec przypomnę najgłośniejszy tego typu fakenews, którym było wskazanie na Rosjan (lub powstańców), jako sprawców zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17 (https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Malaysia_Airlines_17), którego celem było wtedy, w dniach sromotnej klęski ukraińskich wojsk w Donbasie, zmuszenie liderów świata zachodniego, do aktywnego zaangażowania się NATO w wewnętrzny konflikt na Ukrainie. Właśnie zestrzelenie samolotu MH-17 miało go umiędzynarodowić. Niestety, poza współuczestnikiem tej kombinacji operacyjnej, czyli administracją amerykańską, żaden kraj nie dał się złapać na tą przynętę. No może poza Polską, ale nie powinno to dziwić, jeśli nasze elity polityczne postanowiły służyć światowemu hegemonowi jako wykidajły, ale i tak to płaszczenie się ich nic nie daje, bo hegemon nie szanuje niewolników (http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-rex-tillerson-odwolal-zaplanowane-na-dzisiaj-spotkanie-z-wit,nId,2473667). Nota bene, sprawa tego zestrzelenia, które wg. przedstawicieli ówczesnej administracji amerykańskiej, już następnego dnia po tym fakcie, było dziełem Rosjan, do dziś dnia- czyli w ciągu dwóch i pół roku- nie doczekała się żadnego wyjaśnienia. Czy nie jest to jawny skandal? No, ale obecne elity polityczne świata zachodniego, widocznie uważają, że ludzie to są tylko przedmioty służące do ich manipulacji. Niestety, ale jest to błędne twierdzenie, polegające raczej na samooszukiwaniu się. Czyli życiu w fikcji.

Tak więc, ostatnia taka akcja propagandowa, o tym jakoby ruskie dywersanty, chciały znienacka i podstępnie, zaatakować niczym niewinną dziewicę- Ukrainę, ma dokładnie taki sam rodowód, i kryje propagandowo, trwającą już od trzech dni wyjątkową aktywność zbrojną ukraińskich sił ATO w Donbasie.

Z tym, że jak zwykle dostaną ostrego łupnia i sprawa rozejdzie się po kościach 🙂
To są już ostatnie ruchy konwulsyjne zdychającego zwierza. Niedługo może nastąpić ewakuacja tych co się najwięcej nakradli po kijowskim Majdanie.

http://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-sily-rzadowe-odparly-atak-rosyjskiej-grupy-dywersyjn,nId,2473491,

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1089530,ukraina-sily-rzadowe-odbily-atak-rosyjskiej-grupy-dywersyjnej.html,komentarze-najnowsze,1,

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-12-04/ukraina-atak-rosyjskich-dywersantow-w-poblizu-elektrowni-i-zapory-w-switlodarsku/,

https://www.fronda.pl/a/ukraina-rosjanie-zaatakowali-strategiczny-obiekt,103472.html,

https://web.facebook.com/frondaPL/posts/1544683155567266?_rdc=1&_rdr,

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/563958,ukrainski-sztab-odparlismy-atak-rosyjskich-dywersantow.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, podobnie jak w czasie ostatnich dwóch dni, napięcie zbrojne wywołane przez wrogą aktywność strony ukraińskiej w strefie ATO, na donieckim jej odcinku, nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie. W efekcie są kolejne ofiary wśród ludności cywilnej.

I tak, wczoraj przed południem, około godziny 10:00 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze ostrzelali z broni maszynowej ekipę remontową usuwającą skutki poprzedniego ostrzału przeprowadzonego nocą w okolicy kopalni „Trudowskoje” znajdującej się w rejonie dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku.

W efekcie jeden z pracowników został ranny.

Ostrzelane też zostały obrzeża miejscowości Dokuczajewsk, na południe od Doniecka, gdzie w wyniku tego zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Watutina i Centralnej.

Łącznie, an donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, czołgów, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 44 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 19 znajdujących się tam w strefie przyfrontowej miejscowości.

Natomiast w ciągu tego samego okresu na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm, działek przeciwlotniczych ZU-23-2 oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 10 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL w rejonie znajdujących się tam 6 następujących miejscowości: Dołgoje, Kalinowki, Frunze, Łozowoje, Niżnyje Łozowyje i Donieckiego.

Łącznie w czasie tych ostrzałów spadło na terytorium republiki ługańskiej, około 30 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm. Strat nie podano.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 5 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують вести вогонь по позиціях Збройних Сил України, застосовуючи міномети різних калібрів, які заборонені Мінськими домовленостями.
Котрий день поспіль епіцентром протистояння залишається Луганський напрямок. Сьогодні тут знову зафіксовано ворожі обстріли з мінометів калібру 120-мм у районі Новозванівки, Катеринівки і Травневого. З гранатометів противник декілька разів вів вогонь по оборонцях Кримського та Світлодарська, із озброєння БМП стріляв по захисниках Зайцевого, а зі стрілецької зброї – по наших воїнах біля Лобачевого і Новолуганського.
На Донецькому напрямку окупанти випустили понад півсотні мін 82-го калібру неподалік Авдіївки і Опитного. А з гранатометів і великокаліберних кулеметів обстрілювали наші опорні пункти поблизу Талаківки.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська вже 13 разів порушили режим припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 5 грудня 2017 року

Попри те, що російсько-терористичні війська продовжують здійснювати обстріли позицій Збройних Сил України із заборонених у Мінську мінометів, ситуація в районі проведення АТО залишається контрольованою українською армією. Із настанням темної пори доби порушувати режим припинення вогню загарбники не припинили, проте, порівняно з останніми днями, дещо зменшили інтенсивність обстрілів.
На Луганському напрямку окупанти з мінометів різних калібрів вели вогонь по оборонних укріпленнях наших захисників біля Луганського, Зайцевого і Новолуганського. З гранатометів і стрілецької зброї противник турбував захисників Кримського та Новотошківського.
На Донецькому напрямку ворог декілька разів із мінометів та гранатометів на Приазов’ї обстріляв оборонців Водяного, а зі стрілецької зброї – підступи до Старогнатівки. У передмісті Авдіївки російські найманці порушували перемир’я з мінометів та гранатометів, а у районі Богданівки ворог застосував озброєння БМП та гранатомети.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 24 порушення режиму припинення вогню з боку окупантів. У разі потреби українські військові давали агресору адекватну відповідь.
Унаслідок ворожих обстрілів жоден український захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku dwie krótkie relacje filmowe z ostrzelanego przez ukraińskich żołnierzy Kalinowa koło Pierwomajska (ŁRL):

***

Na koniec kilka zdjęć:

https://pbs.twimg.com/media/DQREJl2X4AAJPOm.jpg:large

https://pbs.twimg.com/media/DQRm9a4XcAAjELG.jpg:large

W dniu wczorajszym WOT ukraińskiej junty usiłowało spacyfikować Majdan Saakaszwilego w Kijowie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

*

*

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

81 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.12.2017r.- 1013 dzień od nowego rozejmu.

    • Te oficjalne wsparcie to więcej niż „pogrożenie palcem”. Jeśli instytucje finansowe PUBLICZNIE przekazują takie informacje to oznacza, że w przypadku dalszego trwania tego sporu na linii prokuratura SBU vs NABU władze Banku Światowego mogą wstrzymać kredytowanie państwa o nazwie Ukraina.

      Polubione przez 1 osoba

  1. Wiceprzewodniczaca ukraińskiego parlamentu,z frakcji ‚Samopomoc” Oksana Syroid wezwała dzisiaj Poroszenke do zwolnienia ze stanowiska Prokuratora Generalnego Jurija Łucenkę. Według Syroid Łucenko „złamał praktycznie wszystkie zasady postępowania sądowego” wygrażając i poniżajac jednego z ukraińskich parlamentarzystów, lidera parlamentarnej frakcji partii „Samopomoc”;
    http://antikor.com.ua/articles/207994-vitse-spiker_verhovnoj_rady_prizvala_poroshenko_uvolitj_jurija_lutsenko

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.