Wojna domowa na Ukrainie 10.12.2017r.- 1017 dzień od nowego rozejmu.


Skutek prowadzonej przez kijowską juntę tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie.

Do ponad 500 osób przemawiał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, będąc specjalnym gościem sobotniego (9 grudnia) Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale.

Przy okazji tego zjazdu szef MON podziękował mediom, wymienił „Telewizję Republika”, „Gazetę Polskę” i…. „Aaaa, tak i dziękuję niezależnej.pl. No tak, przepraszam Państwa, to najwspanialszy portal świata”. Z powodu czego dostał huraganowe oklaski od swoich zagorzałych zwolenników.

No, ale nie były to jedyne tematy poruszone przez Macierewicza w tym zacnym gronie fanatyków PiS. Oczywiście ze względu na obecną sytuację odniósł się on także do spodziewanej rekonstrukcji rządu Morawieckiego, mówiąc, że:

„Proszę, możecie mnie dowolnie odwoływać. Ale jeżeli chcecie, aby armia polska, była armią polską, a nie armią, która na rozkaz rosyjski, oskarża własnych pilotów, że zabili własnego prezydenta, żeby ukryć zbrodnię dokonaną przez kogo innego, (…) to nigdy tego nie zrobię. Przyrzekam Państwu, nigdy. Nigdy, bo uważam, że to po prostu hańba”.

Dalej poszedł już tylko tym tropem, co w tym forum było po prostu miodem dla ich uszu:

„Wszystkie kłamstwa smoleńskie były przedyskutowywane i przygotowane. To najbardziej wstrząsające doświadczenie podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej”.

Następnie stwierdził, że w jego ocenie nie można nazwać katastrofy smoleńskiej „zwykłym wypadkiem”. Podkreślił, że to rosyjscy kontrolerzy lotów celowo przekazywali pilotom nieprawdziwe dane. Szef MON potwierdził także, że według jego informacji „nie ma wątpliwości”, że samolot zaczął rozpadać się w locie”.

„To przykłady zorganizowanego kłamstwa przez tych samych ludzi. Przez członków komisji Jerzego Millera. Członkowie komisji Jerzego Millera z pełną premedytacją i świadomością przygotowywali kłamstwo, oszustwo zwane później raportem Millera. I dyskutowali jak je najlepiej zorganizować, jak je ułożyć i jakich słów użyć, żeby to kłamstwo było najskuteczniejsze”– powiedział Macierewicz, odnosząc się do nagrań, które miałyby dowodzić, że do raportu komisji wpisywano nieprawdziwe informacje dot. obecności generała Błasika w kokpicie.

Po tym przygotowaniu gruntu pod dalsze swe tezy stwierdził on, że branie udziału w tym procederze jest hańbą dla wszystkich ludzi wojska, urzędników i polityków:

„Tak Rosjanie przy pomocy, niestety, ludzi podporządkowanych panu Donaldowi Tuskowi, niestety również wojskowych, oskarżyli polskiego dowódcę. Tak oskarżyli i upokorzyli polskie wojsko. I co teraz, tych generałów mamy trzymać? Tak?”– zadał swoim słuchaczom retoryczne pytanie.

I sam sobie udzielił na nie odpowiedź:

„Przyrzekam Państwu, nigdy. Nigdy, bo uważam, że to po prostu hańba. (…) Hańbą są tacy generałowie i tacy dowódcy jak ci, którzy sporządzili ten raport i jak ci, którzy kazali im kłamać. To jest hańba, którą trzeba wyplenić z Polski, i to jest nasze zadanie”

Po czym tak nakręcony przeszedł do konkretów:

„Mówię o tym, bo wielu sądzi, iż przeżywamy kryzys. My nie przeżywamy kryzysu. My przechodzimy do następnego fazy budowy siły narodowej. Tak trzeba patrzeć na obecne wydarzenia”.

Dodał następnie, że „bez względu na własne uwarunkowania, najważniejsza jest niepodległa Polska. I dla niej będziemy wszyscy pracować do upadłego. Do ostatniego tchnienia. Dziś widzimy jak nakręca się spiralę nienawiści wobec Polski. Nie dajcie się zepchnąć. My naprawdę jesteśmy wielkim, królewskim narodem”.

Po tym ostatnim jego zdaniu, dałem sobie spokój dalszym poważnym analizowaniem politycznego przypadku tego pana, bo jak widać jasno, tym powinien zając się inny fachowiec. Oczywiście czy wcześniej tym lepiej, zanim Macierewicz nie doprowadzi do jakiegoś poważnego nieszczęścia.

To jego wystąpienie w Spale miało przede wszystkim na celu, w obliczu spodziewanego utracenia przez niego teki ministra resortu obrony, nacisk na premiera Morawieckiego, żeby jednak odstąpił od tego pomysłu. Dodatkowym atutem tego aby utrzymać do na funkcji szefa MON, wg. Macierewicza, jest to, że tylko on- jako największy już fachowiec i autorytet w sprawie katastrofy smoleńskiej, jest gwarantem, że zostanie ona po myśli prezesa PiS wyjaśniona. Dlatego też, nawet prominentna osoba wywodząca się z tej formacji politycznej, czyli zawsze niezawodny i na miejscu Ryszard Czarnecki, jest zdania, że jednak Morawiecki nie odważy się na ruszenie Macierewicza i tym sposobem będzie on nadal psuł polską armię i jej zdolność obronną. Oczywiście Czarnecki nie wziął pod uwagę zdania swego szefa, który jeśli już postanowił o usunięciu Macierewicza, to nie ma wybacz- musi on zejść na tarczy z historii polskiej polityki. Podobnie jak desygnowana premier Beata Szydło. Prezes nie zna pojęcia litości i decydują tu tylko jego kalkulacje polityczne.

https://wiadomosci.wp.pl/podrygujacy-antoni-macierewicz-w-sejmie-wszyscy-zastanawiaja-co-wlasciwie-robi-szef-mon-6196184483326081a

http://wiadomosci.onet.pl/forum/antoni-macierewicz-mozecie-mnie-dowolnie-odwolywac,3418836,czytaj-popularne.html

Wiadome już jest, że jak na razie koszty związane z samobójstwem smoleńskim, kosztowały nas wszystkich, wg. wiceministra MON Bartosza Kownackiego, który ujawnił je a ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej, tylko około 90 mln złotych. W tym na samo badanie jej okoliczności ponad 7 mln złotych.

Komisja Obrony Narodowej została zwołana na wniosek opozycji. Zdaniem posła PiS Michała Jacha, opozycja będzie wywoływać podczas obrad „mało przyjemną sytuację”.

Co ma wg. niego polegać na tym, że:

„Oni nie potrafią uszanować tragedii, jaką doświadczyła Polska i rodziny ofiar. Musimy przeżyć kolejny okaz braku, żeby nie powiedzieć chamstwa, ze strony wielu posłów. Wnioski ministra Macierewicza i prezesa Kaczyńskiego są coraz bliższe tego, żebyśmy się dowiedzieli o ostatecznej opinii na temat przyczyn tej tragedii”.

Ciekawe ile jeszcze pieniędzy to szaleństwo będzie nas-podatników, jeszcze kosztowało?

http://niezalezna.pl/211024-o-falszerstwach-w-raporcie-komisji-millera-i-klamstwach-smolenskich-a-takze-o-ludziach-ktorzy-klamac-kazali,

http://niezalezna.pl/211018-minister-macierewicz-mowil-o-mediach-i-nagle-padlo-niezaleznapl-to-najwspanialszy-portal-swiata,

http://niezalezna.pl/211010-szef-mon-podziekowal-klubom-gp-i-podkreslil-przechodzimy-do-nastepnej-fazy-budowy-sily-narodowej,

http://www.newsweek.pl/polska/zarobki-ekspertow-podkomisji-macierewicz-list-plac,artykuly,383857,1.html,

http://niezalezna.pl/210981-wazne-slowa-ryszarda-czarneckiego-uwazam-ze-macierewicz-utrzyma-pozycje-szefa-mon,

http://www.rp.pl/Rzad-PiS/171208995-Czarnecki-uwazam-ze-Macierewicz-utrzyma-pozycje-szefa-MON.html..

http://www.parlamentarny.pl/spoleczenstwo/bartosz-kownacki-okolo-90-mln-zl-wydane-na-badanie-i-odszkodowania-dot-katastrofy-w-smolensku,27486.html,

http://www.newsweek.pl/polska/zarobki-ekspertow-podkomisji-macierewicz-list-plac,artykuly,383857,1.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym tradycyjnie już w pierwszy dzień weekendu, ukraińscy żołnierze nabrali animuszu, w wyniku czego ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, przy użyciu: ciężkiej artylerii, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, 43 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 20 znajdujących się tam miejscowości.

Natomiast wg. ostatnio zaobserwowanej nowej tradycji, nie ma za sobotę żadnych informacji dotyczących sytuacji wzdłuż linii styku na ługańskim odcinku frontu.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 9 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжували вести вогонь по позиціях сил АТО, зокрема й із озброєння, яке давно мало б бути відведеним від лінії зіткнення на встановлені відстані.
На Луганському напрямку Світлодарська дуга й надалі залишається епіцентром напруженості. Тут ворог зі 120-мм мінометів та піхотного озброєння вів вогонь по позиціях українських оборонців біля Луганського. Під час вогневих провокацій у районі Травневого, Лозового і Світлодарська бойовики застосували гранатомети і стрілецьку зброю. Поблизу Троїцького ворог стріляв із озброєння БМП, а оборонців Новоолександрівки – турбував із кулеметів.
На Донецькому напрямку противник обстрілював захисників Авдіївки, Кам’янки і Широкиного з гранатометів різних модифікацій і стрілецької зброї. По наших укріпленнях поблизу шахти Бутівка загарбники били з мінометів калібру 82-мм і легкого піхотного озброєння, а зі стрілецької зброї – порушували перемир’я у передмісті Мар’їнки.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська 14 разів порушили режим припинення вогню. У більш ніж половині випадків військовослужбовці Збройних Сил України відповідали агресору з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 9 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують вести вогонь по позиціях Збройних Сил України, застосовуючи міномети різних калібрів. Особливо активізувався противник за темної пори доби.
На Луганському напрямку ворог неодноразово зі 120-мм мінометів, зенітної установки, озброєння БМП та стрілецької зброї вів вогонь по наших оборонних укріпленнях біля Троїцького і Кримського. Під час вогневих провокацій у районі Луганського і Попасної противник декілька разів обстрілював українські опорні пункти з мінометів 82-го калібру і гранатометів. З озброєння БМП бойовики порушували перемир’я поблизу Зайцевого, а з кулеметів – здійснювали обстріли по опорних пунктах неподалік Новоолександрівки та Світлодарська.
На Донецькому напрямку ворожа активність зосередилася в районі Авдіївки. Тут загарбники з 82-мм мінометів вели вогонь по оборонцях Пісків і шахти Бутівка, а з піхотного озброєння обстрілювали південні околиці Авдіївки. Крім того, на Приазов’ї незаконні збройні формування відкривали вогонь з гранатометів і озброєння БМП по захисниках Водяного і Талаківки.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 39 порушень режиму припинення вогню з боку окупантів. У випадках, коли обстріли противника становили безпосередню загрозу життю і здоров’ю наших воїнів, підрозділи Збройних Сил України відповідали противнику вогнем із гранатометів, кулеметів та стрілецької зброї.
Внаслідок ворожих обстрілів жоден український захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku trzy krótkie relacje filmowe z mostu do Stanicy Ługańskiej (ŁRL):

Oraz z Trudowskiego na zachodnich obrzeżach Doniecka:

I Dokuczajewska na południe od Doniecka:

***

Poniżej wykres pokazujący dynamikę wzrostu cen w poszczególnych miesiącach okresu lat 2016-2017 w DRL:

Jak widać, DRL okazuje się- pomimo trwającej tam wojny z Ukrainą- oazą spokoju i bezpieczeństwa zapewniającego byt dla osób pracujących i rencistów.

***

Na koniec kilka zdjęć:

Remont- na koszt Międzynarodowego Krzyża w Genewie- wysadzonego przez ukraińskich żołnierzy przęsła na moście łączącym drogę z Ługańska do Stanicy Ługańskiej.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.12.2017r.- 1017 dzień od nowego rozejmu.

 1. UKROKUREWSTWO, pardon miało być „SZCZERY UKROPATRIOTYZM”, czyli ukraińska „wolontariuszka ATO” Liza Gotfrik (znana m.in z „projektu GŁOS WAGINY”?!) jedzie do stolicy „państwa – agresora” (czyli Rosji wg Kijowa) by odebrać tam literacką nagrodę, za „wiersz” o tym jak „Moskalików” będzie nożami „ciachać”…
  http://antifashist.com/item/poetessa-i-volonterka-ato-liza-gotfrik-hochet-poluchit-v-moskve-literaturnuyu-premiyu-za-stihi-pro-moskalej-na-nozhi.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ukromedia się żalą że na pokaz ukraińskiego ‚gniota’ o wojnie na Donbasie (!!! przypominam ze wg Kijowa Rosja to „państwo – agresor” !!!) przyszli zwolennicy „separatystów” z republik na Donbasie i „grozili” organizatorom „festiwalu” na którym zaprezentowano to „dzieło”;
  http://replyua.net/putin/82899-v-moskve-na-film-polet-puli-o-voyne-v-ukraine-prishli-boeviki-ldnr-i-nachali-ugrozhat.html
  Ps. Czego się nie robi żeby zwiększyć OGLĄDALNOŚĆ, przypominam ze na samej ‚wolnej i demokratycznej” widzowie oraz właściciele kin „olewają ciepłym moczem” takie „ultrapatriotyczne gnioty”…

  Polubione przez 1 osoba

 3. Tak Arabowie ‚dbają” o własne interesy, czyli na zwołanym posiedzeniu Ligi Państw Arabskich które odbyło się w Kairze, zwołane oczywiści zostało w zwiazku z decyzja USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, szefowie dyplomacji państw arabskich nie potrafili się porozumieć w sprawie podjęcia jakichkolwiek „działań restrykcyjnych” wobec USA, na przykład wprowadzenia bojkotu amerykańskich towarów lub chociażby „obniżenia poziomu stosunków dyplomatycznych”;
  https://strana.ua/news/110527-ministry-lah-ne-smohli-prinjat-sanktsii-protiv-ssha-posle-reshenija-po-ierusalimu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Lider Republiki Czeczenii Ramzan Kadyrow skomentował wypowiedź ukraińskiego wiceministra d/s tzw. terytoriów okupowanych Tuki o tym że celem Ukrainy jest doprowadzenie do rozpadu Rosji. Kadyrow stwierdził ze Tuka to nie jest człowiek na którego w ogóle zwracać jakąkolwiek uwagę, ale jak zauważył prędzej czy później Ukraina z powrotem powróci w skład „Wielkiej Rosji” i ze dokonają tego właśnie potomkowie miedzy innymi owego Tuki;
  http://www.politnavigator.net/kadyrov-ukraincy-eshhe-poprosyatsya-vernutsya-v-velikuyu-rossiyu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Ciąg dalszy dostosowywania ukraińskiej armii do ‚standardów NATO”. W nocy z 6 na 7 grudnia w wojskowej jednostce znajdujacej się w obwodzie charkowskim doódca ukraińskiej 92 Brygady Zmechanizowanej wraz ze swoimi podkomendnymi próbował zabić swojego zastępcę, za to że ten go nie pozdrowił z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy (!!!) Podobno nawiał on swoich podkomendnych do zamordowania swojego zastępcy, obiecujac im ze cała sprawę „zatuszuje” robiąc z ofiary ‚dezertera”;
  https://antikor.com.ua/articles/208776-kombrig_92-j_brigady_pytalsja_ubitj_svoego_zama

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dlaczego władze w Kijowie nie chcą przyznać ukraińskiego obywatelstwa obywatelce Rosji Julii Tołopie, ‚weterance ATO” która walczyła na Donbasie w szeregach tzw. baonu „Ajdar”. W internecie pojawiły się zdjęcia na kórych widać Tołopę „hajlująca” na demonstracjach organizowanych przez rosyjskich nazistów, ona sama tłumaczy ze „rzymski salut” jaki wykonywała było to tak naprawdę „pozdrowienie dla Słońca’ które ona „czci” jako „poganka”;
  https://www.obozrevatel.com/crime/razyiskivaemaya-fsb-rossiyanka-iz-vsu-obyasnila-nashumevshie-foto.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Znowu bedzie „blokada” ukraińskiego kanału tv ‚NewsOne”? Prowadząca jeden z programów na tym kanale podczas swojego występu wezwała Poroszenke by dla „dobra Ukraińców’ podzielił się z nimi pieniędzmi zarobionymi w fabryce w rosyjskim Lipiecku oraz tymi ktore wywiózł do „rajów podatkowych” (z rosyjskiego tzw. ofszorow);
  https://strana.ua/news/110512-vedushchaja-newsone-tonko-potrollila-petra-poroshenko-v-efire.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.