Wojna domowa na Ukrainie 11.12.2017r- 1018 dzień od nowego rozejmu.


„Stanowczo potępiam prowokację wobec polskiego autobusu na parkingu w pobliżu Lwowa. Obeszło się bez ofiar!” – skomentował na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin.

„Ktoś usilnie stara się skłócić nas z Polską i zerwać wizytę prezydenta Andrzeja Dudy. Zrobimy wszystko, by wyjaśnić okoliczności tego incydentu. A prowokatorów zapewniam, że nic im z tego nie wyjdzie”– napisał dalej Klimkin.

Głos w sprawie zdarzenia zabrał także szef państwowej administracji obwodowej we Lwowie Ołeh Syniutka:

„Uważam, że robi się to po to, by zerwać wizytę prezydenta Polski na Ukrainie i doprowadzić do pogorszenia stosunków między sąsiadami”.

W tym miejscu przypomnę, że incydent do którego odnieśli się Klimkin i Syniutka, miał miejsce w nocy z 9 na 10 grudnia na parkingu pod Lwowem.
Autobusem, na który dokonano zamachu, podróżowała grupa 23 polskich turystów, wśród których byli urzędnicy samorządowi. Zamach zaś, polegał na tym, że pod stojący na parkingu polski autobus podłożono ładunek wybuchowy, który następnie eksplodował. Po oględzinach okazało się, że był to granat ręczny.

O incydencie tym poinformował resort polskiej dyplomacji, który w tej sprawie wydał specjalny komunikat:

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP potwierdza, że w nocy z 9 na 10 grudnia br. pod Lwowem doszło do uszkodzenia polskiego autokaru w wyniku podłożenia ładunku wybuchowego, i z zaniepokojeniem odnotowuje to kolejne antypolskie zdarzenie na terytorium Ukrainy. Pojazd uszkodzony został na parkingu w okolicy hotelu. W momencie zdarzenia w pojeździe nie przebywała żadna osoba. Nikt nie został poszkodowany. Miejscowe organy policji i prokuratury prowadzą czynności śledcze. Organizator wycieczki podjął działania w zakresie organizacji powrotu uczestników wycieczki do kraju. Wracają oni do Polski w towarzystwie konsula we Lwowie”

Nie był to jedyny tego typu incydent w mijającym roku, bo doszło tam do szeregu incydentów związanych z polskimi miejscami pamięci narodowej oraz placówkami dyplomatycznymi. Np. miał miejsce atak na Konsulat Generalny w Łucku, a także zdewastowano pomnik Polaków zamordowanych przez Ukraińców w Hucie Pieniackiej oraz sprofanowano miejsce pochówku ofiar z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej w Bykowni. Natomiast w obwodzie lwowskim w Mościskach doszło też do podpalenia jednej z klas polskiej szkoły. Zaś w samym Lwowie ktoś zawiesił na ogrodzeniu polskiej placówki dyplomatycznej wrogie nam napisy. Oczywiście, żaden ze sprawców tych skandalicznych incydentów, rzutujących w stosunki polsko-ukraińskie, nie został wykryty. Co oczywiście jest zastanawiające w obliczu tego, że wszystkie te zdarzenia zostały potępione przez władze w Kijowie, które w wielu wypadkach oceniały, że stoi za nimi „strona trzecia” dążąca do wywołania konfliktu między Polską i Ukrainą; jako zleceniodawców wskazywano rosyjskie służby specjalne.

W związku z tym strona polska domaga się bezskutecznie podjęcia działań od ukraińskich organów ścigania wobec sprawców incydentów.

Jeśli zaś chodzi o sprawę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie to ma do niej dojść już w środę 13 grudnia. W jej planach jest wizyta w Charkowie i spotkanie z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką. Głównym tematem rozmów ma być polityka bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na wschodniej Ukrainie, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Duda ma także spotkać się z obserwatorami Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i złożyć hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, którzy pochowani są na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Jeśli więc, rzeczywiście- jak poinformował szef państwowej administracji obwodowej we Lwowie Ołeh Syniutka- wczorajszy zamach na polski autobus przeprowadzono w celu zerwania wizyty prezydenta Dudy na Ukrainie i doprowadzić w ten sposób do pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich, to robi się coraz niebezpieczniej. Bo był to pierwszy zamach tego typu, który przeprowadzono na autobus przewożący Polaków. Widząc jak się rozwija ta wroga wobec Polski działalność niewykrytych sprawców na Ukrainie, kolejny zamach może już być skierowany bezpośrednio wobec ludzi. Niepokój i poważne wątpliwości budzą też wyjaśnienia przedstawicieli ukraińskiej administracji, którzy zapewniają nas o prowadzonych śledztwach mających na celu wykrycie ich sprawców, a jednocześnie mimo upływu dość długiego czasu od pierwszych wrogich nam incydentów, sprawców tych nie ujawniono. A więc zachowują się tam, jakby dobrze wiedzieli kto to robi, ale jednocześnie nie chcieli ich zatrzymać. Tak więc, teorię ukraińskich władz na temat tego, że sprawcami są jacyś wyimaginowani „rosyjscy dywersanci”, można uznać za zwykłą ich wymówkę, mającą na celu ukrycia prawdziwych sprawców wrogich nam incydentów. Można tak stwierdzić, bo wpisuje się to w prowadzoną przez obecne władze na Ukrainie politykę historyczną, która gloryfikuje wrogą Polsce ideologię banderyzmu oraz zbrodniarzy, którzy albo byli bezpośrednimi wykonawcami czystek etnicznych na polskiej ludności Kresów Wschodnich i Galicji, albo też do nich doprowadzili. Czy kraj, który wprowadza do swej ideologi państwowotwórczej taką wizję historyczną, jest zainteresowane wykryciem sprawców obecnie dokonywanych wrogich wobec Polski i Polaków, działań? Otóż, odpowiedź w tym przypadku jest oczywista- NIE!!!

Podobnie jak uniemożliwienie na terytorium Ukrainy przeprowadzenie badań polskich naukowcom, mających na celu wykrycia wszystkich miejsc kaźni dokonanych na Polakach, oszacowaniu prawdziwej liczby ofiar i stworzenie miejsc upamiętnienia tych zbrodni.

Nie dość tego, ukraińskie władze nie chcą się przyznać do faktu, dokonania przez Ukraińców zbrodni ludobójstwa na Polakach, wskazując jako winnych samych Polaków lub ewentualnie radzieckie NKWD.

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ladunek-wybuchowy-pod-polskim-autobusem-kolo-lwowa-jest-reak,nId,2475779,

https://www.tvp.info/35158023/atak-na-polski-autokar-pod-lwowem-ladunek-podlozono-w-nocy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po skokowym wzroście liczby wrogich incydentów sprowokowanych przez stronę ukraińską sił ATO na donieckim odcinku frontu, do których doszło na początku weekendu, wczoraj i minionej nocy wszystko zaczyna wracać do normy, i ilość ich znacznie spadła.

I tak, minionej doby ukraińscy żołnierze, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 26 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w rejonie 14 znajdujących się tam miejscowości.

Na skutek tych ostrzałów, przeprowadzonych przy użyciu opancerzonego wozu bojowego, przedmieść Dokuczajewska- na południe od Doniecka, została na ulicy Donieckiej nr. 14 uszkodzona rura doprowadzająca gaz.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 13 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL w rejonie znajdujących się tam 8 miejscowości. Ostrzał prowadzono w okolicach następujących miejscowości: Sławianoserbsk, Kalinowa, Frunze, Łogwinowa, Mariewki, Znamienki, Łozowoje i Prisziba. Ilość pocisków wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy na terytorium ŁRL dowodzi, że pomimo utrzymującej się liczby naruszeń warunków zawieszenia broni, natężenie ostrzału bardzo wzrosło. Czego dowodem jest to, że łącznie spadło tam około 50 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 10 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжували вести вогонь по позиціях сил АТО, застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння.
Епіцентром напруженості став Донецький напрямок.
Найбільша інтенсивність ворожих провокацій спостерігалася у районі Авдіївки. Тут противник обстрілював українських воїнів з гранатометів різних типів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї впродовж чотирьох годин. Крім того, під вогонь з мінометів і піхотного озброєння потрапили позиції Збройних Сил України довкола Пісків, а з гранатометів загарбники стріляли поблизу шахти Бутівка.
На Приазов’ї бойовики ще зранку випустили десять мін 82-го калібру по оборонцях Чермалика, а по обіді, зі 120-мм мінометів та легкого піхотного озброєння вели вогонь по захисниках Гнутового. З гранатометів ворог обстрілював наша опорні пункти біля Широкиного, а зі стрілецької зброї – оборонні укріплення неподалік Старогнатівки та Мар’їнки.
На Луганському напрямку протягом дня не зафіксовано жодного випадку порушення режиму припинення вогню.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська провели 8 прицільних обстрілів позицій сил АТО. Майже у кожному випадку наші воїни давали агресору адекватну відповідь з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 10 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують вести вогонь по позиціях Збройних Сил України, застосовуючи міномети різних калібрів.
На Луганському напрямку ворог активізувався із настанням сутінок. З мінометів різних типів противник неодноразово вів вогонь по наших оборонних укріпленнях у районі Трьохізбенки, Кримського, Новотошківського, Травневого і Зайцевого. Крім того, біля цих населених пунктів, а також неподалік Лозового, Новоолександрівки, Світлодарська і Луганського окупанти інтенсивно застосовували гранатомети різних типів і легке піхотне озброєння.
На Донецькому напрямку епіцентром протистояння залишаються околиці Авдіївки. Зокрема, понад три десятки мін 82-го калібру у вечірній час загарбники випустили по наших позиціях поблизу шахти Бутівка. З гранатометів і великокаліберних кулеметів обстрілювали оборонців Кам’янки, Авдіївки і Красногорівки. А на Приазов’ї зі стрілецької зброї противник турбував захисників Старогнатівки.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 35 порушень режиму припинення вогню з боку окупантів. У випадках, коли обстріли противника становили безпосередню загрозу життю і здоров’ю наших воїнів, вони відповідали противнику вогнем із гранатометів, кулеметів та стрілецької зброї.
Внаслідок ворожих обстрілів четверо українських військовослужбовців зазнали легких поранень, ще один отримав бойову травму. Усіх бійців доправлено до військово-лікарських установ та надано невідкладну медичну допомогу. Їхньому життю ніщо не загрожує”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z mostu do Stanicy Ługańskiej:

***

Na koniec kilka zdjęć:

W donieckiej galerii „Obrazy świata” otwarto wystawę prac donieckich artystów plastyków pt. „Zima. „Święta Bożego Narodzenia”

I jeszcze przegląd aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.12.2017r- 1018 dzień od nowego rozejmu.

 1. UKROSZAJBA ciag dalszy. Szef ukraińskiego resortu infrastruktury Omelian w związku z decyzją rosyjskich kolei o tym że rezygnują z tranzytu przez terytorium Ukrainy, wydał oświadczenie w którym m.in pochwalił ta decyzję tłumacząc ze dzieki temu zmniejszy się liczba zamachów na Ukrainie (!) Dla przypomnienia, niedawno wąłdze w Kijowie, których jakby nie było Omelian jest członkiem, żaliły sie na straty jakie poniesie ukraiński budżet w zwiazku z decyzja rosyjskich kolei (przestaną wpływac opłaty za tranzyt przez terytorium Ukrainy);
  https://korrespondent.net/ukraine/3916445-v-kabmyne-pryvetstvuuit-reshenye-rzhd

  Polubione przez 2 ludzi

  • Co mają innego mówić? Przecież mieszkańcy Ukrainy widza ,że każda decyzja władz w Kijowie sprawia tylko, ze rośnie liczba podatków i danin płaconych przez społeczeństwo. Tutaj też straty kolei państwowych będą musiały pokryć podatnicy. Dlatego znów stara płyta się odzywa: to wszystko wina ROSJI i Putina 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Narasta, na razie tylko na „poziomie dyplomatycznym”, konflikt pomiędzy Turcją, a Izraelem, z powodu decyzji USA o uznaniu Jerozolimy za „stolicę Izraela”. Po tym jak „sułtan” Erdogan publicznie nazwał Izrael „terrorystycznym państwem zabijającym niewinne dzieci”, zareagował premier Izraela Netanyahu nazywajac Erdogana „brutalnym dyktatorem wspierającym palestyńskie grupy terrorystyczne”. Dla przypomnienia, Turcja i Izrael, a takze Arabia Saudyjska, były onegdaj „filarami” obecności USA na Bliskim Wschodzie, plus Turcja to członek NATO z drugą, po USA, co do wielkosci armią sojuszu…
  https://www.timesofisrael.com/netanyahu-says-erdogan-helps-terrorists-kill-innocent-people/

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ukromedia alarmują, zajęcie dwoch wiosek w tzw. szarej strefie znajdujacej się w rejonie tzw. switłodarskiego łuku, ogłoszone pierwotnie jako „wielkie zwycięstwo”, stało się „piekielną loterią” dla „bojców ATO”. Jak sie okazało znaleźli sie oni w pułapce, praktycznie odcięci od własnych sił głównych;
  https://antikor.com.ua/articles/208857-svetlodarskaja_duga_prevratilasj_v_adskuju_lotereju_chem_obernulasj_pobeda_sil_ato_na_donbasse
  Co ciekawe ukromedia potwierdzają w ten sposób informacje podawane na ten temat przez stronę noworosyjska, która otwarcie pisze że powstał tam kolejny tzw. kocioł;
  https://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201712101556-it8s.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ciąg dalszy przeradzania się wewnetrznego konfliktu w Kijowie, pomiędzy Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy (NABU) a władzami Ukrainy. Tym razem po stronie NABU oficjalnie opowiedziała się Litwa, której prezydent na wspólnej konferencji z „generalissimusem” Poroszenką zażądała od władz w Kijowie by te „stanęły w obronie [ukraińskich] urzędów zajmujących sie walką z korupcją [czyli m.in NABU]”;
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1703283-gribauskayte-ukrayina-maye-zabezpechiti-nezalezhnist-nabu

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Wczoraj w Moskwie, tak zakończyła się próba pokazania w jednym z kin na zorganizowanym przez „rosyjskie środowiska opozycyjne” (czyli tzw. liberastów) filmu sławiącego tzw. ukraiński batalion ochotniczy ‚Ajdar”. Uczestników „festiwalu”, czyli liberastów, którzy zamiast oglądnąć „dzieło” zmuszeni zostali do „ewakuacji” z kina, musieli chronić przysłani przez „totalitarny putinowski reżim” funkcjonariusze sił bezpieczeństwa…
  >https://www.youtube.com/watch?v=MOFSseNmBOE

  Polubione przez 1 osoba

  • Dla przypomnienia, o „wyczynach” tzw. baonu „Ajdar” podczas „operacji wyzwoleńczej”, które zostały udokumentowane także przez organizacje „Amnesty International”. Warto zauważyć ze wielu członków owej ‚formacji” zostało skazanych za popełnione przez siebie czyny kryminalne i najzwyklejsze zbrodnie przez ukraińskie zbrodnie. I co dla nas Polakó szczególnie haniebne i upokarzające ta „ukraińska jednostka” była onegdaj celem istnych „pielgrzymek” polskich polityków i tzw. wolontariuszy z Polski, na czele z ‚wdowa smoleńska” Gosiewska oraz niejakim Maciejczukiem;
   https://colonelcassad.livejournal.com/3865080.html

   Polubione przez 1 osoba

 6. Wiadomości gospodarcze z Ukrainy. Źródło pro-ukraińskie wiec może nie będzie oskarżeń, ze jestem ruskim agentem 🙂
  Dla osób nie mających czasu skrótowo:
  Przyjęto budżet na 2018 rok: Wydatki na obronę będą wynosić 165,3 mld hrywien, na świadczenia społeczne i zapomogi – 141,37 mld hrywien, na edukację – 217,5 mld hrywien, na medycynę – 115,2 mld hrywien, a na spłatę zewnętrznych długów – 130,2 mld hrywien. Deficyt budżetu w 2018 roku będzie stanowił 81,849 mld hrywien, czyli 2,46% PKB.
  Zachodni partnerzy żądają , by rządząca klika w końcu rozpoczęła reformy. Pod znakiem zapytania stoi dalsza współpraca z MFW i UE ( brak reform moratorium na sprzedaż ziemi i drzewa). I rodzynek :wprowadzono prawo które ma chronić ukraińskie przedsiębiorstwa, a które daje w rzeczywistość możliwości rządzącej klice na szybki drenaż środków publicznych poprzez sfingowane zamówienia publiczne.
  http://wschodnik.pl/publicystyka/item/14748-tydzien-4-8-grudnia-w-gospodarce-ukrainy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Takie małe przemyślenia związane z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie.
  Sadzę, ze ekipa Poroszenki szykuje się do kontrolowanego oddania władzy. Nie chce jednak władzy przekazać ukrpatriotom ze Swobody lub organizacji powiązanej z Azovem ze względu na ich nieprzewidywalność. Najprawdopodobniej kolejnym partnerem będzie Laszko lub piękna Julia.
  Zanim jednak nastąpi zmiana w rządzie obecna ekipa chce nakraść ile się da. Nowe ustawy „promujące” ukraińską gospodarkę są jawnym tego przykładem. W owych dokumentach są klauzule, ze w przetargach publicznych „krajowa” spółka może wygrać przetarg nawet jeśli zagraniczny producent proponuje za te samą usługę towar znacznie mniej. W efekcie nadal będzie trwał drenaż środków publicznych. Za owe złodziejstwo zapłacą zwykli Ukraińcy, dla których planuje się wzrost podatków bezpośrednich i pośrednich.
  Sytuację ratuje DOBRA światowa koniunktura gospodarcza, niemniej wzrost PKB Ukrainy będzie zapewne niższy niż średnia światowa (sic!) i dużo niższy niż wzrost PKB Polski.
  W związku z problemami związanymi z pozyskiwaniem środków z MFW i UE (również USA straszy ,ze zamrozi współpracę) rząd w Kijowie będzie zmuszony do emisji euroobligacji. Dla porównania pożyczki od MFW i innych czołowych darczyńców były oprocentowane na poziomie 1-2% w skali roku. Euroobligacje będą (tak przypuszczam) w granicach 7-8%.
  Oddanie władzy nastąpi „dopiero” w 2019 roku przedtem będą jednak trwały negocjacje z „przeciwnikami politycznymi”. Ogólnie zaś trzeba stwierdzić, że pomajdanowe rządy na Ukrainie rozczarowały zarówno Zachód jak i zwykłych Ukraińców. Wygrało lobby oligarchów, a kraj stracił już chyba ostatnią szanse na szybki wzrost gospodarczy.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Sprawy eksplozji ładunku wybuchowego do jakiej doszło we Lwowie, a w wyniku której ucierpiał autokar przewożący polskich turystów (o czym we „wstępniaku’) ciąg dalszy. Jak się okazuje, do autokaru najprawdopodobniej strzelano z granatnika RPG-26, informują o tym ukromedia powołujac się na „źródła’ z ukraińskiej policji;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2361888-polskij-avtobus-vo-lvove-obstrelali-iz-rpg-istocnik-v-policii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Występy gościnne.
  Pijany Ukrainiec zaatakował usiłujących go zatrzymać policjantów, później chciał ich przekupić. Trzy dni wcześniej wpadł w podobny sposób, również jadąc po pijanemu pod prąd.
  http://www.lublin112.pl/pijacki-rajd-ukrainca-drugi-ciagu-trzech-dni-zatrzymali-go-wracajacy-ze-sluzby-policjanci-zdjecia/
  Komentarz: Obecnie po takiej recydywie wydaje się konieczne by sąd podjął stanowcze działania. Za owe przestępstwo można byłoby już Ukraińca skazać na karę BEZWZGLĘDNEGO wiezienia. Coś jednak czuje, że sąd wykaże się wyrozumiałością i znów nałoży grzywnę. Mam tylko nadzieję ,że tym razem NIE oddadzą samochodu, bo następnym razem ten głupek może spowodować jakiś śmiertelny wypadek.
  I by nie było, za taki „wybryk” żądałbym podobnej kary również dla naszych „tutejszych głupków.”
  http://www.motofakty.pl/artykul/5-lat-wiezienia-za-jazde-bez-prawa-jazdy-zaostrzenie-kar-dla-kierowcow.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Ciekawostka antropologiczna z gatunku badania małp człekokształtnych

  Problem relacji polsko-ukraińskich jest bardzo poważny, ponieważ jest to problem strukturalny i o tym w Polsce mówi się w bardzo niewielkim stopniu. (…) Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie spowoduje, że konflikt się odrobinę wyciszy – komentuje w rozmowie z portalem Interia Adam Balcer

  http://fakty.interia.pl/autor/artur-wroblewski/news-konflikt-polsko-ukrainski-sie-odrobine-wyciszy,nId,2476034

  i cytat z wypowiedzi tego eksperta: „To problem dotyczący tożsamości narodowej i pamięci historycznej obu krajów – mówi Adam Balcer w rozmowie z Interią. – Kwestia Wołynia jest tylko jednym z elementów tego problemu, natomiast polska strona uczyniła z Wołynia jedyny element. Uważamy, że właściwie tylko rozliczenie tej zbrodni jest problemem we wzajemnych relacjach. Tymczasem w Polsce mamy do czynienia z przeważającym bezkrytycznym stosunkiem do Kresów, traktowanych jako fundament polskiej tożsamości narodowej. Symbolem jest mapa Polski wisząca od niedawna na polskich lotniskach łącząca III RP i II RP, rozciągająca się od Odry do Zbrucza. Można żartobliwie mówić o Polsce jako krainie Oz. Afirmacja Kresów jako polskich jest ściśle powiązana ze wzrostem w Polsce nacjonalizmu o charakterze etnicznym, co pokazują zresztą badania opinii publicznej, na przykład amerykańskiego ośrodka Pew Research Center. Na Ukrainie również mamy wzrost nacjonalizmu, ale on ma bardziej charakter obywatelski, zorientowany na państwo. Jako przykład można podać fakt, że kilka tygodni temu rosyjskie służby zabiły Aminę Okujewą, Czeczenkę noszącą chustkę i walczącą w szeregach ukraińskiej armii. Hołd jako ukraińskiej bohaterce oddał jej premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, praktykujący Żyd. To wszystko bardzo trudno wyobrazić sobie w Polsce – w ten sposób ekspert tłumaczy nasilające się nieporozumienia Warszawy i Kijowa”

  Czy ktokolwiek o zdrowych zmysłach jest w stanie coś zrozumieć z tego myślowego miazmatu?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Coś takiego mówi tzw. ekspert z UW:

   Różne rodzaje nacjonalizmów to nie jedyne zjawisko, które dzieli oba narody. – Polska i Ukraina mają bardzo mocny syndrom martyrologiczny, w wyobrażeniach nasze narody wiele wycierpiały i uznają się za niewinne ofiary, ale jednocześnie są to narody heroiczne. Natomiast jeżeli spojrzymy w statystyki, to w XX wieku naliczymy zdecydowanie więcej ofiar ukraińskich niż polskich. Dla wielu Polaków taka informacja jest jako odkrycie Ameryki, ale taka jest prawda – akcentuje Balcer.

   Politolog zaznacza, że to nie jedyne błędne wyobrażenie Polaków o Ukraińcach. – Denerwujemy się, gdy Ukraina nazwa ulice imieniem Stepana Bandery. To może być informacja szokująca dla przeciętnego Polaka, któremu wmawia się niesłusznie, że Bandera to Hitler albo Stalin, ale na Ukrainie, na ponad 50 tysięcy zmienionych nazw ulic w ramach dekomunizacji, tylko trzydzieści cztery nazwano imieniem Bandery!

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Kolejne „SOS” z szeregów ukraińskiej armii. Do ukraińskich dziennikarzy z apelem o pomoc zwrócili sie żołnierze odbywajacy służbę w jednej z jednostek wojskowych w obwodzie kirowohradzkim. Jak zwykle powodem ich skarg jest panujący w jednostce wojskowej BRUD, SMRÓD I UBÓSTWO…
  https://www.segodnya.ua/regions/others/soldaty-srochniki-v-kirovogradskoy-oblasti-pozhalovalis-na-uzhasnye-usloviya-sluzhby-1097665.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Rydzyk z Torunia /Radio Maryja/ składa podziękowanie rządowi za dostarczane mu pieniądze pochodzące z naszych kieszeni.
  .https://www.youtube.com/watch?v=G5hGAIIRbzs

  Radio Maryja i ten rząd to kamień u szyi Narodu Polskiego
  .
  Metoda na Bolka -stosowana w grach operacyjnych. Metoda znana od wieków, występująca pod różnymi nazwami. Przeze mnie nazwana tak na część naszego wielkiego prezydenta Lecha Wałęsy, który „obalił komunizm”. Metoda ta polega na tym , iż osobę wcześniej z nami związaną,, którą chce się wylansować i uwiarygodnić sadza się do tiurmy lub zamyka w innym odosobnionym miejscu, by tę osobę dodatkowo doprogramować i przeszkolić. W wyniku zastosowania tej metody na Wałęsie w trakcie jego pobytu w ośrodku w Arłamowie miał on tam 100 razy lepiej , niż wczasowicze na Majorce. Zaciągnięty tam przez niego dług jeszcze długo będzie wisiał na Polsce i Polakach o ile w ogóle będziemy go w stanie kiedykolwiek spłacić. Naród Polski dal się nabić w butelkę jak małe dziecko i w dalszym ciągu jest przez ferajnę o tych samych co on korzeniach rąbany. Powtarzam za Zbigniewem Brzezińskim : „Solidarność’ w Polsce nie była dziełem przypadku jak to niektórzy twierdzą , czy też ich zasługą , lecz efektem zrealizowanej przez CIA operacji specjalnej pod tą samą nazwą. Mówi o tym generał Leonid Iwaszow w filmie o Jaruzelskim
  .
  .https://www.youtube.com/watch?v=g-lPPgrfSUo

  Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż zmodyfikowaną wersją tej metody został potraktowany również przewielebny ojczulek z Torunia , który będąc w Niemczech zniknął na jakiś czas z oczu swoich owieczek /nie wiadomo gdzie był i co robił/, po to, by następnie , cudownie odnaleźć się w Polsce w aureoli ojca-założyciela katolickiego radia i telewizji oraz kuźni młodych adeptów komunikacji społecznej /antyrosyjskiej propagandy/ . Mówił mi o tym inny redemptorysta ksiądz Jerzy Galiński, którego miałem okazje osobiście poznać.Pod tym względem ojczulek z Torunia przebił swojego protoplastę RWE, które było finansowane przez CIA. W przeciwieństwie do tej rozgłośni, toruńskie radio i telewizja finansowana jest przez naiwnych Polaków oraz subsydiowane przez rząd , nota bene grają do jednej bramki – ich głównym rywalem jest Rosja.”

  Komentarz ten po raz pierwszy opublikowałem u bruska tutaj :

  https://kodluch.wordpress.com/2017/11/22/22-11-2017-syria-783-dzien-sprzatania-swiata/#comment-27923

  Opinia na powyższy temat znanego blogera z Niemiec Andrzeja Szuberta.

  Trudno nie zgodzić się z byłym kapitanem kontrwywiadu wojskowego LWP. Każdego powinno zastanowić – jak to się stało, że zwykły zakonnik był w stanie stworzyć takie imperium medialne i podporządkować sobie tylu ministrów i posłów do knessejmu? Kto mu w tym pomógł – kto dał mu tyle władzy?

  PS. zmiana na stanowisku premiera w Polsce nic w tym względzie nie zmieniła. Nowy premier Mateusz Morawieki w stosunkach z redemptorysta Rydzykiem, kontynuuje dzieło swoich poprzedników, a nawet ich przebił, gdyż zamierza rechrystianizować Europę, naturalnie przy udziale ojca Rydzyka i za pieniądze polskich podatników.
  https://opolczykpl.wordpress.com/2017/12/11/nowy-apostol-europy-ojciec-rebe-mateusz-morawiecki/

  Powtórzę to co powiedziałem na początku

  Radio Maryja i ten rząd to kamień u szyi Narodu Polskiego

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Basurin podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o utworzeniu nowego kotła „Gładosowksiego”, od nazwy jednej z dwóch wiosek w strefie neutralnej zajętych ostatnio przez armię ukraińską.
  Stwierdził, że ukraińskie dowództwo po raz kolejny odprawiło żołnierzy na pewną śmierć i zaapelował do matek, aby zabrały swoich synów zamkniętych w kotle „póki jest na to czas”.
  Jeżeli to nie propagandówka to znaczy, że doniecka armia przystąpiła do działań odwetowych na obrzeżach Gorłówki, pozycje do ataku mają bardzo dobre- Gładosowo jest położone w nizinie.
  Inna kwestia dlaczego takie działania zostały podjęte dopiero po tym, jak ukraińscy żołnierze (podobno Aidar) zdążyli już „wywieźć w nieznane kilku cywilów podejrzanych o wspieranie DRL”. Pytanie retoryczne oczywiście.
  Tymczasem w Druszkówce, w jednym z bastionów „Ruskiej Wiosny” z 2014 roku, odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci poległych żołnierzy ATO. Ukraińska telewizja wyemitowała relację podczas której stwierdzono, że tablica została specjalnie umieszczona przed budynkiem komisji poborowej, bo jest tam całodobowy monitoring, a takie tablice są niszczone w całej Ukrainie.
  Tak to naród ukraiński wspiera ATO … .

  za Dawid Hudziec

  Polubione przez 3 ludzi

 14. UKROSZAJBA ciąg dalszy. Były zastępca szefa ukrobezpieki (SBU) generał SBU Skipalskij opowiadał w wywiadzie udzielonym ukromediom że uchwalona na Ukrainie ustawa o lustracji to „specoperacja rosyjskich służb” (!) której celem było pozbycie sie ukraińskich „profesjonalistów”…
  http://gordonua.com/publications/skipalskij-zakon-o-ljustratsii-absoljutno-rossijskaja-spetsoperatsija-tsel-kotoroj-vybit-iz-igry-professionalov-221397.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Źle dla ‚rosyjskiej opozycji” (tzw. liberastów) zakończy sie zorganizowany w Moskwie „festiwal” na którym chciano pokazać m.in film o „bohaterskich bojcach” z tzw. ukraińskiego baonu ‚Ajdar”. (do pokazu nie doszło, a liberaści uciekal z kina pod osłona „totalitarnych jednostek putinowskiego MSW”. Prokuratura rosyjska zapowiedziała ze teraz „przyjrzy się” temu co pokazywano na owym „festiwalu”, dla przypomnienia w Rosji ukraińskie organizacje banderowskie (m.in Prawy Sektor) uznane zostały za „terrorystyczne i ekstremistyczne” a za samo propagowanie „treści terrorystyczny i ekstremistycznych” grożą wieloletnie wyroki więzienia;
  https://www.kp.ru/daily/26768/3800891/

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Widzę, że szef już posprzątał forum „po nocnych Polaków rozmowach” moherowego berecika. Ciekawe czy jakbym podesłał screeny temu Panu co wypisuje przynajmniej raz na tydzień to w końcu by zmądrzał i na stare lata nie obrażał ludzi.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.