Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2017r.- 1019 dzień od nowego rozejmu.


„Rząd USA wskazał górny pułap tego, za jaką sumę Polska może kupić system antyrakietowy Patriot. Nie jesteśmy zainteresowani wszystkimi jego możliwościami, w związku z tym cena za system będzie w granicach, o których od początku mówiliśmy”– powiedział wczoraj (11 grudnia) w wywiadzie dla programu „W Punkt” na antenie „Telewizji Republika” szef MON Antoni Macierewicz.

Macierewicz dalej wyjaśnił, że rząd USA wyznaczył górną granicę, za którą może przemysł amerykański sprzedać nam oprzyrządowanie do sytemu „Patriot”. Ale jak dodał: „nie wszystkie te elementy są nam niezbędne”, podkreślając przy tym, że dzięki amerykańskim rakietom Polska „wchodzi do elity międzynarodowej”.

Dzięki zakupowi amerykańskich rakiet- twierdzi Macierewicz, Polska będzie odgrywała „główną rolę gwarantując bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale także stacjonującym tutaj wojskom amerykańskim i wojskom polskim, i całemu systemowi NATO-wskiemu, który jest rozmieszczony na wschodniej flance”.

Wyjaśnił też, że na zakup rakiet „Patriot”„Pieniądze będą dokładnie takie, jakie deklarowaliśmy od samego początku. Proszę nie ulegać histerycznym atakom, bo one nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Pełne sprawozdanie będzie po zakończeniu negocjacji, a nie w ich trakcie”.

Przypomnę, że podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w listopadzie br. Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków „Patriot” wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dol. (czyli około 38 mld zł). To o 8 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową.

Macierewicz dopytywany przez redaktor prowadzącą wywiad o sprawę katastrofy smoleńskiej, odpowiedział, że po opublikowaniu raportu na temat technicznych przyczyn katastrofy smoleńskiej, co ma nastąpić wiosną przyszłego roku, upubliczniony zostanie także raport dotyczący fałszowania prawdy na jej temat.

„Zespół naukowców, którzy pracują nad tym raportem, zapoznał mnie z pracami w zeszłym tygodniu i one rzeczywiście dają wszelkie przesłanki do właśnie takiego stwierdzenia, że raport ukazujący przebieg wydarzeń, przyczyny i przebieg tej tragedii od strony technicznej, bo o tym mówimy przede wszystkim, będzie gotowy wiosną”– oświadczył szef MON.

Jednocześnie zastrzegł, że:

„Jest oczywiście jeszcze szereg innych uwarunkowań, wiadomo, że badania związane z ekshumacjami i sekcjami zwłok, że one (badania- dopisek mój) nie zostaną zapewne dokończone, a to jest materiał niesłychanie istotny, zapewne toczą się jeszcze prace nazwijmy to kontrwywiadowcze”.

Dodał przy tym, że są „różne pytania związane na przykład z identyfikacją bezpośrednio odpowiedzialnych, w pełni odpowiedzialnych, za to, co się wydarzyło, dzisiaj już możemy określić odpowiedzialność tego generała, który dowodził, kierował całą operacją z centrum »Logika« w Moskwie, możemy wskazać jego podkomendnych, którzy te rozkazy wykonywali (…), w zakresie wprowadzania w błąd polskich pilotów, bo ta analiza jest w zasadzie zakończona, wiemy, że ten lot miał się zakończyć kilometr bliżej, przed pasem lotniska i że tutaj były bardzo duże środki i siły użyte, by wprowadzić w błąd polskich pilotów”.

„Tę część odpowiedzialności znamy, ale nie znamy jeszcze odpowiedzialnych za ostatecznie dokonanie tego czynu, który sprawił, że cała załoga, wszyscy pasażerowie ponieśli śmierć, tutaj odpowiedzialni będą jeszcze identyfikowani”– zapowiedział Macierewicz.

No więc okazało się- pomimo dotychczasowych twierdzeń Macierewicza, że już nie wybuch w samolocie był przyczyną katastrofy, ale wprowadzenie przez generała, który dowodził i kierował całą operacją w centrum „Logika” w Moskwie, wprowadzenia w błąd polskich pilotów. Celem tej nadzwyczajnej operacji było aby lot polskiego samolotu rządowego zakończył się kilometr przed płytą lotniska. Z przebiegu zdarzenia, wiemy wszyscy, że dzięki bohaterskiej postawie załogi samolotu Tu-154 M, udało się im dolecieć niemalże do samego pasa startowego. Co zapewne było możliwe tylko dzięki osobistej interwencji szefa lotnictwa gen. Błasika. Zapewne też i sam lecący prezydent też swym geniuszem stratega geopolitycznego, w tym pomagał.

Czyli jednak nie prozaiczna bomba, co jeszcze niedawno Macierewicz twierdził, że ma na to twarde dowody, ale przebiegłe knucia tajemniczego generała w czarnym bucie w centrum „Logika” w Moskwie.

Nie wiem dlaczego Macierewicz, zechciał się tą swoją tajemną wiedzą podzielić z widzami „TV Republika”, ale zapewne euforia jaka go ogarnęła po tym, gdy nie został jeszcze wyrzucony z rządu, miała na to niepośledni wpływ.

Natomiast, co do zakupu przez Polskę amerykańskiego systemu rakietowego „Patriot”, to wiadome jest od samego początku, że w konfiguracji o jakiej sobie zamarzył Macierewicz, nasz budżet nie jest stać na jego zakup. Dlatego, też (jak to stwierdziłem jakiś czas temu w jednym z tekstów poświęconych temu tematowi) oczywiście kupimy ten system za 30 mld złotych, ale nie będzie on najnowocześniejszy, i w zasadzie opchną nam swój złom.
Chodzi o to, że nie same rakiety i ich wyrzutnie stanowią jądro tego systemu, ale radary wykrywające i naprowadzające na wrogie obiekty. I to jest właśnie najdroższym elementem tego systemu, bez którego jest on tylko bardzo drogą zabawką, którą będzie można demonstrować na okolicznościowych zlotach WOT. W tej sytuacji są to pieniądze wyrzucone w błoto.

A jedynym wygranym, w tym przypadku będzie amerykański przemysł zbrojeniowy, który dzięki takim państwom wasalnym, zaczął odnotowywać nieobserwowaną tam od wielu lat koniunkturę.

Jak pisze, w opublikowanym niedawno raporcie Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI- Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem: https://www.sipri.org/yearbook/2017), największy wzrost produkcji i sprzedaży odnotowały koncerny zbrojeniowe z USA. Jak piszą autorzy raportu, wzrost ich sprzedaży wyniósł w 2016 roku 4% i osiągnął pułap 217,2 mld dolarów. W efekcie 57,9% systemów broni sprzedanych w skali globalnej w roku 2016 była produkcji amerykańskiej.

Zaś dzięki takim krajom jak Polska i szefom resortów obrony jak Macierewicz, zapewne zyski amerykańskiego konglomeratu zbrojeniowego nadal będą rosły. A my jako łożący się na te zakupy nie będziemy mogli dostać się do lekarzy specjalistów, bo tu rząd szuka oszczędności, aby móc jako wierny i nadgorliwy wasal, sponsorować swego hegemona. Nie wiem kiedy ten nieszczęsny naród wreszcie zmądrzeje? I czy w ogóle kiedykolwiek zmądrzeje?

http://telewizjarepublika.pl/macierewicz-system-patriot-wprowadzi-polske-do-elity-swiatowej-jesli-chodzi-o-bron-antyrakietowa,57894.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, wyrzutni sterowanych pocisków przeciwpancernych ( «Фагот» ГРАУ — 9К111, wg. nomenklatury wojskowej w USA i NATO— AT-4 „Spigot”), moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 35 razy prowadzili ostrzał terytorium DRL, w rejonie 18 znajdujących się tam miejscowości.

Natomiast w tym samym czasie, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych ZU-23-2, a także opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych, różnego typu granatników i broni maszynowej, 14 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie 7 znajdujących się tam miejscowości. Miejscowości te to: Donieckij, Kalinowo, Frunze, Łozowoje, Niżnyje Łozowoje, Dołgoje i Kalinowka.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 11 грудня 2017 року

Обстріли російсько-окупаційними військами з мінометів позицій захисників України та з реактивних систем залпового вогню мирного населеного пункту – такі підсумки сьогоднішнього дня.
На Луганському напрямку ворог близько двох годин з мінометів різних калібрів обстрілював оборонні укріплення сил АТО біля Травневого, випустивши загалом 40 мін. У цьому ж районі окупанти застосували 82-мм міномети поблизу Луганського, а озброєння БМП – неподалік Світлодарська. З гранатометів різних типів ворог вів вогонь по захисниках Зайцевого і Попасної, а з великокаліберних кулеметів турбував оборонців Новозванівки.
На Донецькому напрямку найгарячіше було у передмісті Авдіївки. Тут ворог з 82-мм мінометів і гранатометів бив по наших позиціях довкола Кам’янки і Опитного. В обідню пору, наражаючи на небезпеку цивільне населення, російсько-терорестичні війська підступно обстріляли саму Авдіївку. Люди не постраждали, проте пошкоджено контантну лінію залізничної колії та високовольтну ЛЕП на ділянці Ясинувата – Авдіївський коксохімічний завод.
На Приазов’ї бойовики з озброєння БМП порушували перемир’я поблизу Гнутового.
Загалом, від опівночі, російські найманці здійснили 9 прицільних обстрілів позицій сил АТО. У чотирьох випадках наші воїни давали агресору адекватну відповідь з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 11 грудня 2017 року

Минула доба у районі проведення АТО характеризується зменшенням кількості, проте, на деяких ділянках лінії зіткнення, збільшенням інтенсивності обстрілів зі зброї забороненої Мінськими домовленостями, особливо у вечірній та нічний час.
На Луганському напрямку із настанням темної пори доби ворог активізувався поблизу населеного пункту Луганське. Тут, починаючи з 21.00 і майже до опівночі, він кожні дві хвилини вів вогонь з мінометів калібру 120-мм і 82-мм по оборонних укріпленнях українських захисників та випустив загалом майже сто мін. Також із мінометів противник обстрілював оборонців Лозового, Кримського і Зайцевого. Неподалік Троїцького та Новоолександрівки окупанти здійснювали прицільні обстріли українських опорних пунктів із БМП та піхотного озброєння.
На Донецькому напрямку увечері зі 120-мм мінометів загарбники вели вогонь поблизу Водяного, а з тієї ж зброї 82-го калібру – поряд з Березовим. Біля Богданівки російські найманці порушували перемир’я із озброєння БМП та стрілецької зброї.
З метою придушення вогневої активності противника, у випадках, коли обстріли становили безпосередню загрозу життю і здоров’ю наших воїнів, військовослужбовці Збройних Сил України відкривали по ворогу прицільний вогонь із незабороненої Мінськими угодами зброї.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 22 порушення режиму припинення вогню з боку російсько-терористичних військ.
Внаслідок обстрілів противника жоден український захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa z Krasnego Limana (ŁRL):

I z Pierwomajska (ŁRL):

***

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

77 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2017r.- 1019 dzień od nowego rozejmu.

 1. ‚Rozrywka” po ukraińsku. Ukraiński ‚showmen” Anton Mucharskij wystepujacy pod pseudonimem ‚Orest Lutyj”, „szczyry ukropatriota” znany powszechnie ze swoich głupawych oraz ordynarnych antyrosyjskich piosenek, pojawił się nago w jednym z ukraińskich sądów. Jak tłumaczył sam Mucharskij zrobił to ponieważ w sądzie toczy sie właśnie sprawa wytoczona mu przez była zone o zwrot zaległych alimentów i jeżeli są przychyli sie go wniosku jego byłej żony, to on Mucharskij tak własnie „skończy”, czyli „goły” i pozbawiony jakichkolwiek środków do życia;
  https://korrespondent.net/showbiz/3916962-pryshedshyi-v-sud-shoumen-mukharskyi-razdelsia-dohola

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Prawnicy reprezentujący przed jednym z kijowskich sądów byłych „berkutowców” oskarżanych o zabójstwa dokonane jakoby przez nich na uczestników kijowskiego majdanu zima 2014 roku, domagają się by przed sądem złożyli zeznania tzw. gruzińscy snajperzy, „bohaterowie” włoskiego filmu dokumentalnego o tym kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za masakre do jakiej wtedy tam doszło. Dla przypomnienia, publicznie opowiadali oni ze byli wówczas członkami specjalnie zwerbowanych za granica grup najemników których „kuratorami” byli liderzy kijowskich protestów, a ich celem miało być sprowokowanie krwawych wystąpień, które miały doprowadzić do obalenia ówczesnych władz Ukrainy;
  https://strana.ua/news/110997-hruzinskie-snajpery-hotovy-dat-pokazanija-v-ukrainskom-sude.html

  Polubione przez 1 osoba

 3. Jak to tam z „niewinnością” Tatarów Krymskich podczas IIWŚ było przypomina przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij . 11 grudnia 1941 roku Niemcy wspomagani przez „pomocnicza policję” złożoną właśnie z Tatarów Krymskich rozpoczęli masowe egzekucje ludności żydowskiej (a także tzw. Krymczaków) zamieszkującej okupowany przez nich Krym;

  Warto by było to co pisze Dolinskij przesłać ‚Dawidkowi” Wildsteinowi, ciekawe jakby na to zareagował?

  Polubione przez 1 osoba

 4. Pojawiły się informacje ile Ukrainę będzie „kosztować” dzisiejszy wybuch terminala gazowego w Austrii. Podobno tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy zmniejszył sie aż o 1/3;
  http://www.interfax.ru/business/591483
  Pojawiły sie także informacje że prawdopodobnie Ukraina bedzie musiała zwiekszyć pobór ze swoich zapasów gazu w znajdujących sie na jej terytorium podziemnych magazynów gazu;
  https://strana.ua/news/110970-na-ukraintsakh-ne-skazhetsja-vzryv-na-hazoprovode-v-avstrii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko potwierdził informacje które pojawiły sie w internecie ze władze stolicy Ukrainy zamierzają w 2018 roku w centrum miasta ustawić maszt z flagą Ukrainy w cenie ponad 47 milionów hrywien. Krytykom tego „projektu” Kliczko odpowiedział, żeby ‚przestali spekulować w tym temacie”, czyli po prostu się odwalili…
  https://strana.ua/news/111035-klichko-rasporjadilsja-ustanovit-flahshtok-s-flahom-ukrainy-za-47-5-mln.html

  Polubione przez 1 osoba

 6. Zbliża się okres świat, nowego roku, prezydenckich wyborów w Rosji, co stanowi dogodny moment do przygotowania i realizacji dywersyjnych , w tym terrorystycznych działań obcych służb specjalnych wobec Rosji na jej terytorium . Pierwsze próby takich działań już wystąpiły, którym udało się przeciwdziałać. W najbliższym czasie należy się liczyć z eskalacją tych działań , których celem jest destabilizacja wewnętrznej sytuacji w Rosji. Należy się tez liczyć z tym , że nie wszystkim tego typu działaniom uda się zapobiec i że w związku z tym mogą byc starty materialne oraz ofiary w ludziach. By zminimalizować to ryzyko należy się zwrócić do społeczeństwa z akcją informacyjno/edukacyjną oraz z prośbą o powszechną współpracę.
  https://mediarepost.ru/#video-6

  W niedalekiej przeszłości wystąpiły fakty włączenia do tych działań przeciwko Rosji , Polski i Polaków jako mięsa armatniego
  https://sophico21.blogspot.com/2016/08/atlantic-council-dywersja-i-sabotaze-w.html

  W ostatnim czasie występowałem indywidualnie przeciwko wysługiwaniu się Polską i Polakami przez naszych zagranicznych „sojuszników” Niemniej działanie w pojedynkę nie rozwiążą tego problemu By temu przeciwdziałać potrzebne jest powszechne pokojowe zaangażowanie Polaków, przy tym w żaden sposób nie mamy co liczyć na pomoc rządu, który , w najmniejszym zakresie , nie wypełniania konstytucyjnych stojących w tym względzie na nim zdań, lecz jest ślepo podporządkowany agresywnym wobec Rosji poleceniom z zachodu.
  https://cont.ws/@id274487487/351223
  https://cont.ws/@id274487487/376479
  https://cont.ws/@id274487487/378407

  Polubienie

 7. Saakaszwili był nacpany na wczorajszym posiedzeniu kijowskiego sądu na którym zdecydowano o jego zwolnieniu? Znany ukraiński bloger, zwolennik obecnych władzw Kijowie (czyli tzw. porochobot) Mirosław Oleszko opublikował filmik na którym widać „dziwne zachowanie” Saakaszwilego podczas wczorajszego posiedzenie sądu, a które to zachowanie to skutek zazycia kokainy;
  https://ria.ru/world/20171212/1510767674.html

  Polubione przez 1 osoba

 8. Niewolnicza praca na Ukrainie, czyli reportaż z ukromediów o tym jak produkcja odzieży w ukraińskich zakładach stała sie już kilka razy tańsza niż w Chinach, co natychmiast wykorzystały światowe marki odzieżowe znane z wykorzystywania wcześniej „półdarmowej siły roboczej” w krajach tzw. trzeciego świata;
  https://ru.tsn.ua/groshi/dolce-gabbana-i-moschino-shyut-odezhdu-v-ukraine-bez-etiketok-made-in-ukraine-1061030.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Tymczasem władze wchodzacej w skład Rosji Republiki Krymu („okupowanego” wg Kijowa) ‚wyśmiały” nowe pohukiwania z Kijowa, które wydał tym razem Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko który odgrażał się że wezwie do współpracy z Ukrainą cztery państwa leżące nad Morzem czarnym by zbadały wspólnie „negatywne skutki dla środowiska jakie niesie budowa mostu w Cieśninie Kerczeńskiej”. Wicepremier Krymu komentujac pogróżki Łucenki stwierdził by Ukraina raczej zajeła się własnymi najbardziej palącymi problemami wewnętrznymi;
  https://www.rg.ru/2017/12/12/reg-ufo/v-krymu-otvetili-na-plany-ukrainy-rassledovat-vozvedenie-mosta.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Były szef „jaczejki’ banderowskiego ‚Prawego Sektora” w Odessie pożalił się że dzisiaj jeden z odeskich sądów zadecyduje czy pozostanie na wolności, ponieważ toczy sie w nim przeciwko niemu sprawa o to że miał zajmować się handlem narkotykami. Oczywiście sam „ukropatriota” tłumaczy ze to dalsza częśc „represji politycznych” przeciwko niemu;
  https://strana.ua/news/111081-eks-hlave-pravoho-sektora-v-odesse-soobshchili-o-podozrenii-v-sbyte-narkotikov.html

  Polubione przez 1 osoba

  • Jednoczesnie jednak w dniu dzisiejszym podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych Asystent Sekretarza Stanu USA d/s europejskich i euroazjatyckich A. Wess Mitchell miał wyrazić zaniepokojenie brakiem postępów Kijowa w walce z korupcja, m.in tym ze wciaż nie powołano Sadu Antykorupcyjnego oraz toczonym przez władze w Kijowie „wojna’ z Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy (NABU). Według Mitchella może sie to zakończyć dla Ukrainy problemami z dalszym pozyskiwaniem finansowania z Miedzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW);
   https://strana.ua/news/111118-ssha-tozhe-zametili-chto-v-ukraine-ne-khotjat-sozdavat-antikorruptsionnyj-sud.html

   Polubione przez 1 osoba

  • Co do tych 350 mln $ KREDYTU jakie udzieli USA rządowi w Kijowie. 350 mln to kwota maksymalna z czego 175 mln będzie przekazane na środki łączności, szkolenia, samochody Humvee itd itp (ładnie to nazywają bronią nieśmiercionośną), a kolejne 175 mln na broń śmiercionośną defensywną. Przy czy dostawy broni ŚMIERCIONOŚNEJ są obwarowane restrykcjami i wszystko wygląda na to, że tylko część środków trafi na Ukrainę, bo po prostu rząd w Kijowie nie będzie mógł wypełnić owych zobowiązań w całości.

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Nagranie rozmowy telefonicznej mające dowodzić według Prokuratury Generalnej Ukrainy że Saakaszwili był finansowany przez ukraińskiego oligarchę Kurczenke (zwanego „skarbnikiem Janukowycza’) zostało najprawdopodobniej sfabrykowane. Do takiego wniosku doszedł ukraiński ekspert któremu nagranie przedstawił ukraiński dziennikarz Ołeksij Bratuszczak, według którego nagranie zostało „skompilowane” z wielu innych nagrań połączonych w jedna całość (cała ekspertyza w linku);
  http://blogs.pravda.com.ua/authors/bratushchak/5a3018f20074a/

  Polubione przez 2 ludzi

 12. We wściekłość na Prezydenta Turcji wpadł „lider” tzw. Medżlisu Krymskotatarskiego Mustafa Dżemilew oskarżając go o to ze wynegocjował wprawdzie zwolnienie dwóch członków medżlisu z Rosji (gdzie odsiadywali wyroki za udział w organizacji terrorystycznej), ale w zmian wypuścił z tureckiego wiezienia „bandytów” którzy oskarzeni byli o „zlikwidowanie” „redaktora’ strony internetowej tzw. kaukaz – centr (tuby propagandowej kaukaskich islamistów – wahhabitów). Dodatkowo dzemilew wyraził niezadowolenie z powodu tego ze Prezydent Turcji, który oficjalnie wystepuje jako „opiekun” Tatarów Krymskich, nic nie zrobił w zwiazku z ostatnimi „represjami” jakie spotykają Tatarów na „okupowanym” Krymie;
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2017/12/12/7165280/

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.