Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2017r.- 1019 dzień od nowego rozejmu.


„Rząd USA wskazał górny pułap tego, za jaką sumę Polska może kupić system antyrakietowy Patriot. Nie jesteśmy zainteresowani wszystkimi jego możliwościami, w związku z tym cena za system będzie w granicach, o których od początku mówiliśmy”– powiedział wczoraj (11 grudnia) w wywiadzie dla programu „W Punkt” na antenie „Telewizji Republika” szef MON Antoni Macierewicz.

Macierewicz dalej wyjaśnił, że rząd USA wyznaczył górną granicę, za którą może przemysł amerykański sprzedać nam oprzyrządowanie do sytemu „Patriot”. Ale jak dodał: „nie wszystkie te elementy są nam niezbędne”, podkreślając przy tym, że dzięki amerykańskim rakietom Polska „wchodzi do elity międzynarodowej”.

Dzięki zakupowi amerykańskich rakiet- twierdzi Macierewicz, Polska będzie odgrywała „główną rolę gwarantując bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale także stacjonującym tutaj wojskom amerykańskim i wojskom polskim, i całemu systemowi NATO-wskiemu, który jest rozmieszczony na wschodniej flance”.

Wyjaśnił też, że na zakup rakiet „Patriot”„Pieniądze będą dokładnie takie, jakie deklarowaliśmy od samego początku. Proszę nie ulegać histerycznym atakom, bo one nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Pełne sprawozdanie będzie po zakończeniu negocjacji, a nie w ich trakcie”.

Przypomnę, że podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w listopadzie br. Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków „Patriot” wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dol. (czyli około 38 mld zł). To o 8 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową.

Macierewicz dopytywany przez redaktor prowadzącą wywiad o sprawę katastrofy smoleńskiej, odpowiedział, że po opublikowaniu raportu na temat technicznych przyczyn katastrofy smoleńskiej, co ma nastąpić wiosną przyszłego roku, upubliczniony zostanie także raport dotyczący fałszowania prawdy na jej temat.

„Zespół naukowców, którzy pracują nad tym raportem, zapoznał mnie z pracami w zeszłym tygodniu i one rzeczywiście dają wszelkie przesłanki do właśnie takiego stwierdzenia, że raport ukazujący przebieg wydarzeń, przyczyny i przebieg tej tragedii od strony technicznej, bo o tym mówimy przede wszystkim, będzie gotowy wiosną”– oświadczył szef MON.

Jednocześnie zastrzegł, że:

„Jest oczywiście jeszcze szereg innych uwarunkowań, wiadomo, że badania związane z ekshumacjami i sekcjami zwłok, że one (badania- dopisek mój) nie zostaną zapewne dokończone, a to jest materiał niesłychanie istotny, zapewne toczą się jeszcze prace nazwijmy to kontrwywiadowcze”.

Dodał przy tym, że są „różne pytania związane na przykład z identyfikacją bezpośrednio odpowiedzialnych, w pełni odpowiedzialnych, za to, co się wydarzyło, dzisiaj już możemy określić odpowiedzialność tego generała, który dowodził, kierował całą operacją z centrum »Logika« w Moskwie, możemy wskazać jego podkomendnych, którzy te rozkazy wykonywali (…), w zakresie wprowadzania w błąd polskich pilotów, bo ta analiza jest w zasadzie zakończona, wiemy, że ten lot miał się zakończyć kilometr bliżej, przed pasem lotniska i że tutaj były bardzo duże środki i siły użyte, by wprowadzić w błąd polskich pilotów”.

„Tę część odpowiedzialności znamy, ale nie znamy jeszcze odpowiedzialnych za ostatecznie dokonanie tego czynu, który sprawił, że cała załoga, wszyscy pasażerowie ponieśli śmierć, tutaj odpowiedzialni będą jeszcze identyfikowani”– zapowiedział Macierewicz.

No więc okazało się- pomimo dotychczasowych twierdzeń Macierewicza, że już nie wybuch w samolocie był przyczyną katastrofy, ale wprowadzenie przez generała, który dowodził i kierował całą operacją w centrum „Logika” w Moskwie, wprowadzenia w błąd polskich pilotów. Celem tej nadzwyczajnej operacji było aby lot polskiego samolotu rządowego zakończył się kilometr przed płytą lotniska. Z przebiegu zdarzenia, wiemy wszyscy, że dzięki bohaterskiej postawie załogi samolotu Tu-154 M, udało się im dolecieć niemalże do samego pasa startowego. Co zapewne było możliwe tylko dzięki osobistej interwencji szefa lotnictwa gen. Błasika. Zapewne też i sam lecący prezydent też swym geniuszem stratega geopolitycznego, w tym pomagał.

Czyli jednak nie prozaiczna bomba, co jeszcze niedawno Macierewicz twierdził, że ma na to twarde dowody, ale przebiegłe knucia tajemniczego generała w czarnym bucie w centrum „Logika” w Moskwie.

Nie wiem dlaczego Macierewicz, zechciał się tą swoją tajemną wiedzą podzielić z widzami „TV Republika”, ale zapewne euforia jaka go ogarnęła po tym, gdy nie został jeszcze wyrzucony z rządu, miała na to niepośledni wpływ.

Natomiast, co do zakupu przez Polskę amerykańskiego systemu rakietowego „Patriot”, to wiadome jest od samego początku, że w konfiguracji o jakiej sobie zamarzył Macierewicz, nasz budżet nie jest stać na jego zakup. Dlatego, też (jak to stwierdziłem jakiś czas temu w jednym z tekstów poświęconych temu tematowi) oczywiście kupimy ten system za 30 mld złotych, ale nie będzie on najnowocześniejszy, i w zasadzie opchną nam swój złom.
Chodzi o to, że nie same rakiety i ich wyrzutnie stanowią jądro tego systemu, ale radary wykrywające i naprowadzające na wrogie obiekty. I to jest właśnie najdroższym elementem tego systemu, bez którego jest on tylko bardzo drogą zabawką, którą będzie można demonstrować na okolicznościowych zlotach WOT. W tej sytuacji są to pieniądze wyrzucone w błoto.

A jedynym wygranym, w tym przypadku będzie amerykański przemysł zbrojeniowy, który dzięki takim państwom wasalnym, zaczął odnotowywać nieobserwowaną tam od wielu lat koniunkturę.

Jak pisze, w opublikowanym niedawno raporcie Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI- Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem: https://www.sipri.org/yearbook/2017), największy wzrost produkcji i sprzedaży odnotowały koncerny zbrojeniowe z USA. Jak piszą autorzy raportu, wzrost ich sprzedaży wyniósł w 2016 roku 4% i osiągnął pułap 217,2 mld dolarów. W efekcie 57,9% systemów broni sprzedanych w skali globalnej w roku 2016 była produkcji amerykańskiej.

Zaś dzięki takim krajom jak Polska i szefom resortów obrony jak Macierewicz, zapewne zyski amerykańskiego konglomeratu zbrojeniowego nadal będą rosły. A my jako łożący się na te zakupy nie będziemy mogli dostać się do lekarzy specjalistów, bo tu rząd szuka oszczędności, aby móc jako wierny i nadgorliwy wasal, sponsorować swego hegemona. Nie wiem kiedy ten nieszczęsny naród wreszcie zmądrzeje? I czy w ogóle kiedykolwiek zmądrzeje?

http://telewizjarepublika.pl/macierewicz-system-patriot-wprowadzi-polske-do-elity-swiatowej-jesli-chodzi-o-bron-antyrakietowa,57894.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, wyrzutni sterowanych pocisków przeciwpancernych ( «Фагот» ГРАУ — 9К111, wg. nomenklatury wojskowej w USA i NATO— AT-4 „Spigot”), moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 35 razy prowadzili ostrzał terytorium DRL, w rejonie 18 znajdujących się tam miejscowości.

Natomiast w tym samym czasie, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych ZU-23-2, a także opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych, różnego typu granatników i broni maszynowej, 14 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie 7 znajdujących się tam miejscowości. Miejscowości te to: Donieckij, Kalinowo, Frunze, Łozowoje, Niżnyje Łozowoje, Dołgoje i Kalinowka.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 11 грудня 2017 року

Обстріли російсько-окупаційними військами з мінометів позицій захисників України та з реактивних систем залпового вогню мирного населеного пункту – такі підсумки сьогоднішнього дня.
На Луганському напрямку ворог близько двох годин з мінометів різних калібрів обстрілював оборонні укріплення сил АТО біля Травневого, випустивши загалом 40 мін. У цьому ж районі окупанти застосували 82-мм міномети поблизу Луганського, а озброєння БМП – неподалік Світлодарська. З гранатометів різних типів ворог вів вогонь по захисниках Зайцевого і Попасної, а з великокаліберних кулеметів турбував оборонців Новозванівки.
На Донецькому напрямку найгарячіше було у передмісті Авдіївки. Тут ворог з 82-мм мінометів і гранатометів бив по наших позиціях довкола Кам’янки і Опитного. В обідню пору, наражаючи на небезпеку цивільне населення, російсько-терорестичні війська підступно обстріляли саму Авдіївку. Люди не постраждали, проте пошкоджено контантну лінію залізничної колії та високовольтну ЛЕП на ділянці Ясинувата – Авдіївський коксохімічний завод.
На Приазов’ї бойовики з озброєння БМП порушували перемир’я поблизу Гнутового.
Загалом, від опівночі, російські найманці здійснили 9 прицільних обстрілів позицій сил АТО. У чотирьох випадках наші воїни давали агресору адекватну відповідь з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 11 грудня 2017 року

Минула доба у районі проведення АТО характеризується зменшенням кількості, проте, на деяких ділянках лінії зіткнення, збільшенням інтенсивності обстрілів зі зброї забороненої Мінськими домовленостями, особливо у вечірній та нічний час.
На Луганському напрямку із настанням темної пори доби ворог активізувався поблизу населеного пункту Луганське. Тут, починаючи з 21.00 і майже до опівночі, він кожні дві хвилини вів вогонь з мінометів калібру 120-мм і 82-мм по оборонних укріпленнях українських захисників та випустив загалом майже сто мін. Також із мінометів противник обстрілював оборонців Лозового, Кримського і Зайцевого. Неподалік Троїцького та Новоолександрівки окупанти здійснювали прицільні обстріли українських опорних пунктів із БМП та піхотного озброєння.
На Донецькому напрямку увечері зі 120-мм мінометів загарбники вели вогонь поблизу Водяного, а з тієї ж зброї 82-го калібру – поряд з Березовим. Біля Богданівки російські найманці порушували перемир’я із озброєння БМП та стрілецької зброї.
З метою придушення вогневої активності противника, у випадках, коли обстріли становили безпосередню загрозу життю і здоров’ю наших воїнів, військовослужбовці Збройних Сил України відкривали по ворогу прицільний вогонь із незабороненої Мінськими угодами зброї.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 22 порушення режиму припинення вогню з боку російсько-терористичних військ.
Внаслідок обстрілів противника жоден український захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa z Krasnego Limana (ŁRL):

I z Pierwomajska (ŁRL):

***

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

77 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2017r.- 1019 dzień od nowego rozejmu.

 1. A cena za baryłkę ropy przekroczyła już 65 dolarów;
  https://korrespondent.net/business/economics/3916824-tsena-nefty-Brent-prevysyla-65-dollarov
  Z kolei władze niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie wydały zezwolenie na budowę gazociągu ‚Nord Stream 2’, co zarząd spółki ‚Nord Stream 2’ nazywał pierwszym krokiem do uzyskania ogólnego zezwolenia z Niemiec;
  https://korrespondent.net/business/3916865-severnyi-potok-2-poluchyl-pervoe-chastychnoe-razreshenye-v-hermanyy

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Z kolei Białoruś ostatecznie zrezygnowała z tranzytu zakupionej przez siebie ropy (oraz produktów ropopochodnych) przez porty krajów bałtyckich i podpisała kontrakt o ich tranzycie z portami rosyjskimi (głównie przez terminal w miejscowości Ust-Ługa). Nie trzeba chyba tłumaczyć że oznacza w praktyce katastrofalne uszczuplenie zysków które czerpały porty krajów bałtyckich z tranzytu do Białorusi;
  http://expert.ru/2017/12/12/belorussiya-otkazalas-ot-tranzita-nefti-cherez-pribaltiku-v-polzu-rossii/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraiński bloger Anatolij Szarij o kolejnym cyrku na Ukrainie, czyli przesłuchaniach byłego premiera Jaceniuka, szefa MSW Awakowa oraz szefa Rady Bepieczeństwa i Obrony Turczynowa w związku z tzw. procesem (czy raczej jego tragifarsą) byłego prezydenta Janukowycza. Szrij przedstawił brednie Jaceniuka dotyczące „zdrady” Janukowycza oraz jak to „bohatersko” dawał odpór, przez telefon, premierowi Rosji, w czasie wydarzeń na Krymie w 2014 roku;
  >https://www.youtube.com/watch?v=YMZwGKFoIRM

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) ‚agentami Kremla”? Minister Sprawiedliwosci Ukrainy Petrenko oskarżył NABU ze przeprowadzone przez nich ostatnio rewizje w podległym mu resorcie zagrażają sprawie karnej wytoczonej przez Ukrainę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka rosyjskiej firmie ‚Rosnieft”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3916828-petrenko-obysk-nabu-postavyl-pod-uhrozu-ysk-protyv-rosnefty

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukrobezpieka (SBU) handluje zwłokami (oraz informacjami ich dotyczącymi) „bojców ATO” którzy zginęli na Donbasie? Były ukraiński parlamentarzysta Aleksiej Żurawko opublikował w internecie dokumenty które miały zostać wystawione przez SBU, a z których wynika ze pobiera ona „opłaty” od rodziny zabitych „bojców ATO” w zamian za dostarczenie im informacji o tym gdzie zwłoki się znajdują (lub moga sie znajdować);
  http://www.politnavigator.net/opublikovany-dokumenty-o-torgovle-telami-pogibshikh-ukrainskikh-voennykh.html

  Polubione przez 1 osoba

 6. Wypowiedź kolejnego „eksperta” tym razem z TVP info obrażająca m.in. księdza Isakowicza-Zaleskiego

  Polubione przez 3 ludzi

  • Pan Maślankiewicz zapomniał dodać, że jakoś nigdy nie udało się ując owych „zielonych ludzików”, ba opublikować ich twarzy, a przecież monitoring miejski działa na przykład we Lwowie. Nie podał też ,że kilka antypolskich ekscesów na Ukrainie dokonali właśnie „ukrpatrioty” I SAMI SIĘ DO TEGO PRZYZNALI.
   Napis „Nasza ziemia nasi bohaterowie” czy zawieszenie portretu Bandery na ogrodzeniu konsulatu RP to było dzieło „ukrpatriotów”.
   Tendencje antypolskie na Ukrainie są dość mocne. A „ukrpatrioty” tylko je nasilają i przypuszczam, ze wiem dlaczego to robią. Po prostu dla coraz większej grupy młodych obywateli Ukrainy życie w tym państwie staje się nie do zniesienia dlatego też wybierają emigrację i …asymilacje.
   Jak żalą się hierarchowie cerkwi prawosławnej emigranci wolą chodzić do kościołów katolickich. „Ukrpatrioty żalą się ,ze w małżeństwach/związkach mieszanych pary posługują się językiem polskim. Co więcej małe dzieci nie uczy się ukraińskiego. Te starsze co przywędrowały wraz z rodziną za chlebem szybko uczą się języka polskiego i wyrzekają się swoich korzeni.
   Podobna sytuacja ma miejsce na Zakarpaciu, Węgrzech, Rosji itd itp, gdzie język ukraiński zanika, a ludność napływowa powoli się asymiluje.

   Polubione przez 2 ludzi

 7. Artykuł z interii o ostrzelaniu z granatnika(?) polskiego autobusu we Lwowie. Sam artykuł nie wnosi nic nowego poza tym, co już podawano na forum, ale komentarze pod artykułem….
  Dawno nie widziałem takiej niechęci komentujących na temat Ukrainy/Ukraińców. Wiele osób nawet przesadza w swoich poglądach domagając się krwawych odwetów (?) lub obrażając zwykłych Rusinów . Dla przypomnienia w połowie roku badania opinii publicznej wskazały, że coraz mniej obywateli RP pozytywnie odnosi się do Ukraińców. Wypowiedzi użytkowników na forum interii wskazują, ze ten trend się utrzymał. Co ważniejsze wygląda na to, że to właśnie głównie wyborcy PiS-u najbardziej są niezadowoleni z obecności sąsiadów z Ukrainy na terenie polski. Rząd w Warszawie będzie miał coraz większe problemy z utrzymaniem wysokiego ratingu popularności BEZ zmiany retoryki z władzami Kijowa.
  http://fakty.interia.pl/polska/news-ukraina-incydent-z-polskim-autobusem-aktem-terrorystycznym,nId,2476190

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Zapewne całkowicie przypadkowo w sceptycznie pro-pisowskim „Do Rzeczy” zaraz po nominacji p. Mateusza Morawieckiego na premiera ukazał się artykuł o doskonałych relacjach księdza Rydzyka oraz generalnie środowiska Radia Maryja i co za tym idzie wielu polityków PIS-u z ze środowiskiem konserwatywnych Żydów związanych z prawicową partią premiera Izraela Netanyahu Likud a w USA z osobami z otoczenia Donalda Trumpa (niejako w opozycji do”lewicowych” środowisk żydowskich związanych głównie z Partią Demokratyczną i w znacznej mierze z p. Sorosem)
  Żydowskie środowisko nacjonalistyczno-konserwatywne w Polsce reprezentuje m.in. „lobbysta” Johny Daniels

  http://niezalezna.pl/205112-zydowski-lacznik-doswiadczony-gracz-sylwetka-jonnyego-danielsa
  https://wiadomosci.wp.pl/wyleczyl-o-rydzyka-z-antysemityzmu-robi-pr-pis-owi-jonny-daniels-nowy-ulubieniec-prawicy-6193040283166337a

  Warto przypomnieć, że zaraz po swojej nominacji Mateusz Morawiecki udał się do Torunia gdzie udzielił wywiadu Radiu Maryja…

  Taka sobie opinia

  http://kontrowersje.net/mog_o_by_gorzej_premiera_polski_wybra_nie_george_soros_ale_jonny_daniels

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Po Europie znowu będą ‚hulać” radioaktywne chmury „nie wiadomo skąd”? Ukraina chce znowu spróbować przestawić swoje „atomówki” na paliwo jądrowe produkowane przez amerykańska firmę „Westinghouse”, tym razem dostarczone z USA pręty paliwowe mają trafić do Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej;
  http://wz.lviv.ua/news/211810-rivnenska-aes-mozhe-pereity-na-amerykanske-palyvo
  Ps. Radzę zapamiętać nazwę elektrowni i sprawdzać czy nie będzie komunikatów o „planowym remoncie w wyniku którego doszło do wyłączenia jej energobloków”…

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Jeszcze w temacie przesłuchań przed ukraińskim sądem byłego premiera Ukrainy Jaceniuka w sprawie dotyczącej „zdrady” byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza. Prawnicy wystepujący jako przedstawiciele byłego prezydenta Janukowycza zadając pytania Jaceniukowi przedstawili informacje ŻE ÓWCZESNY PRZEWODNICZĄCY UKRAIŃSKIEGO PARLAMENTU (pełniący obowiązki Prezydenta Ukrainy) TURCZYNOW WYDAŁ POLECENIE UKRAIŃSKIM SIŁOM ZBROJNYM BY ZESTRZELONO SAMOLOT KTÓRYM MÓGŁ PRÓBOWAĆ UCIEC ÓWCZEŚNIE Z UKRAINY PREZYDENT JANUKOWYCZ (od 11:05 minuty filmiku) !!!;
  >https://www.youtube.com/watch?v=eQ1z_9srcyE

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem w sprawie zestrzelenia latem 2014 roku nad Donbasem malezyjskiego boeniga przed holenderskimi śledczymi złożył Igor Bezler („Bies’) były „komendant” (z ramienia Republiki Donieckiej) Gorłówki. Bezler miał zeznawać w związku z tym ze holenderscy śledczy chcieli sprawdzić informacje, rozpowszechniane przez stronę ukraińską, o tym ze wyrzutnia ‚BUK” z której miano zestrzelić boeniga przejeżdżała przez kontrolowana przez „separatystów’ Gorłówkę. Zaprzeczył on temu jednoznacznie, nazwał takze „fejkami” opublikowane przez stronę ukraińską „podsłuchane rozmowy telefoniczne” na ktorych „separatyści”, w tym i osoba posługujac się jego pseudonimem, mieli się chwalić zestrzeleniem samolotu;
  https://strana.ua/news/110901-ihor-bezler-dal-pokazanija-hollandskim-sledovateljam-po-sbitomu-boeing-mn-17.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. I kolejne problemy w US navy, tym razem z jej nowym ‚cackiem” czyli „niewidzialnym niszczycielem” USS Zumwalt, który z powodu awarii filtrów musiał przerwać ćwiczenia morskie i w trybie alarmowym powrócić do swojej bazy. Dla przypomnienia „USS Zumwalt” rozpoczął swoją służbę jesienią 2016 roku i od tego czasu był już kilkakrotnie poddawany różnym remontom;
  https://news.usni.org/2017/12/11/electrical-problems-shorten-second-zumwalt-class-destroyers-builders-trials

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Zdrada z Kanady. Kanadyjska kompania „Teekay” że sfinalizuje budowę sześciu tankowców – lodołamaczy (wartość ok 816 mln dolarów) które maja obsługiwać projekt „Jamał LNG” który pozwala przesyłać arktyczną trasą rosyjski gaz do Azji;
  http://markets.businessinsider.com/news/stocks/Teekay-LNG-Partners-Secures-Long-Term-Financing-for-Yamal-ARC7-LNG-Carriers-1010933849
  http://biznesalert.pl/yamal-lng-arabia-saudyjska-rosja/

  Polubione przez 2 ludzi

 14. W Kijowie chyba panika w związku z eksplozją do jakiej doszło dzisiaj na jednym z austriackich gazociągów;
  http://www.rmf24.pl/fakty/news-austria-potezna-eksplozja-na-terenie-najwiekszego-w-kraju-te,nId,2476445
  W sprawie wypowiedział sie szef ukraińskiego państwowego koncernu ‚Naftohaz” Kobolew który uspokajał że awaria na austriackim gazociągu „nie wpłynie na dostawy gazu dla ukraińskich konsumentów”;
  https://korrespondent.net/business/economics/3917026-naftohaz-vzryv-v-avstryy-ne-skazhetsia-na-postavkakh-haza-v-ukraynu

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Rosyjscy celnicy zatrzymali na jednym z przejść granicznych z Rosja obywatela Ukrainy, mieszkańca obwodu winnickiego, który próbował wwieźć na terytorium tego państwa dwa egzemplarze książki ‚Mein Kampf” autorstwa Hitlera, która od 2010 roku jest zakazana na terytorium Rosji;
  https://strana.ua/news/110983-rossijskie-tamozhenniki-zaderzhali-ukraintsa-s-dvumja-knihami-mein-kampf-hitlera.html
  Ps. A mógł przywieźć „Maślankiewiczowi”…

  Polubione przez 1 osoba

 16. ‚Bunt” polskiego specjalisty Dyrektora Generalnego „Ukrpoczty” Igora Smieliańskiego który skrytykował nowe ograniczenia dotyczące bezcłowego przywozu towarów na terytorium Ukrainy wprowadzone przez władze w Kijowie. Smeliański określił je jako nieefektywne i kosztowne dla państwa oraz że władze Ukrainy [kolejny już raz] wprowadzają przepisy których faktycznie nie będą w stanie faktycznie egzekwować;
  https://strana.ua/news/110975-ukrpochta-raskritikovala-novye-pravila-otnositelno-mezhdunarodnykh-posylok.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.