Wojna domowa na Ukrainie 13.12.2017r.- 1020 dzień od nowego rozejmu.


„Prezydent Andrzej Duda złoży w środę wizytę w Charkowie na wschodzie Ukrainy. Rozmowy z prezydentem Petrem Poroszenką będą dotyczyły między innymi zakazu ekshumacji polskich ofiar zbrodni na Wołyniu”– poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

„Jeżeli mówimy o standardach cywilizacyjnych, moralnych obowiązkach, to ten fakt jest nie do utrzymania. Jeśli on (zakaz ekshumacji- dopisek mój) nie będzie w najbliższym czasie natychmiast zniesiony, to w bardzo dużym stopniu podważa to wzajemne zaufanie między naszymi krajami. O tym będziemy bardzo wyraźnie mówić. Dla Polski są to święte ofiary, które dziś czekają na ekshumację, na godny pochówek i zakaz tego jest jedynym, z jakim polski IPN spotyka się na świecie. To jest rzecz nie do utrzymania”– przestrzegł Szczerski.

„Tym bardziej, że polski IPN oferuje ukraińskiemu odpowiednikowi pełną pomoc w ekshumacjach na terytorium Polski. Tutaj jest absolutna nierównowaga. Polski IPN jest gotowy, by te ekshumacje prowadzić na terytorium Polski wraz z ukraińskimi partnerami. Strona ukraińska nie jest otwarta na współpracę z polskimi badaczami, to jest rzecz niedopuszczalna” dodał Szczerski.

Jak dalej podkreślił, prezydent Duda nie jedzie na Ukrainę, aby odbywać dialog historyczny, ale by rozmawiać o kwestiach dotyczących obecnych działań przedstawicieli instytucji ukraińskich w kontekście historycznym.

Szczerski ocenił, że będzie to „wizyta trudna”:

„Rozmowy będą bardzo szczere (aż do bólu- dopisek mój). Takie, które mają stronie ukraińskiej uświadomić negatywny stan dzisiejszych relacji polsko-ukraińskich, bo tak go oceniamy. Będą to trudne i twarde rozmowy, mówiące o tym, że partnerstwo polsko-ukraińskie jest i powinno być trwałe, nie powinno być podważane, a jego fundamenty nie powinny być naruszane przez działania, decyzje i osoby, które próbują, wywołując emocje polityczne, naruszyć te trwałe fundamenty”– podkreślił prezydencki minister.

Jak następnie dodał, Andrzej Duda oczekuje też od Ukrainy decyzji dotyczących współpracy w ramach bezpieczeństwa energetycznego Polski i Ukrainy, a także dochodzeń w sprawach incydentów o charakterze antypolskim, jakie miały miejsce na Ukrainie, w tym dotyczących bezpieczeństwa Polaków. Zaznaczył, że wiele kwestii dotyczących współpracy gospodarczej Polski i Ukrainy wymaga wyjaśnienia ze strony ukraińskiej.

„Decyzje, jakie zapadły ostatnio w tym obszarze, są dla nas niepokojące i będziemy o tym też mówić”– powiedział prezydencki minister. Jak powiedział, jeśli nasze kraje mają wspólnie budować bezpieczeństwo energetyczne, to strona ukraińska musi być otwarta na współpracę także instytucjonalną:

„Mamy wrażenie, że takiego otwarcia nie ma. Polskie oferty dotyczące współpracy w zakresie infrastruktury energetycznej są przez Ukrainę odrzucane, to jest rzecz dla nas niezrozumiała. Będziemy oczekiwać wyjaśnień i decyzji w tym zakresie”– podkreślił Szczerski.

Szczerski zaznaczył, że interesem narodowym Polski jest utrzymanie bezpieczeństwa na Wschodzie:

„Ukraina dzisiaj jest krajem w stanie wojny. Zagrożenie wojenne w naszym bezpośrednim sąsiedztwie wprost oddziałuje na polskie bezpieczeństwo”.

Swoją wizytę prezydent rozpocznie od oddania hołdu polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, którzy spoczywają na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

„Prezydenci Duda i Poroszenko wspólnie pochylą głowę nad grobami polskich oficerów. To będzie bardzo ważna część wizyty, też symboliczna”– powiedział Szczerski.

Szczerski ponadto poinformował, że w Charkowie, poza spotkaniem z prezydentem Poroszenką, przewidziane są rozmowy z kierownictwem Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, która zda prezydentowi Dudzie raport z sytuacji na wschodnich terenach Ukrainy, gdzie każdego dnia dochodzi do licznych naruszeń zawieszenia broni i każdego dnia giną ludzie.

Następnie, jak poinformował Szczerski:

„Prezydent spotka się także z przedstawicielami programów pomocowych pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym również polskich programów pomocowych, które są skierowane do osób wewnętrznie przesiedlonych, które zostały zmuszone opuścić swoje domy, uciekając przed wojną (…). Chcemy się spotkać z osobami, które świadczą tę pomoc w Centrum Pomocy Uchodźcom z Donbasu. Andrzej Duda spotka się też z Polakami mieszkającymi w Charkowie. To będzie takie przedświąteczne spotkanie z naszymi rodakami mieszkającymi w tamtym regionie”.

Jak widzimy z powyższego, pomimo deklaratywnej przyjaźni pomiędzy Polską a Ukrainą, i ich partnerskimi stosunkami, w rzeczywistości mamy z tym krajem bardzo złe stosunki. Które w ciągu ostatnich niemalże czterech lat jeszcze bardziej się pogorszyły, po mimo to, że wydawało się niektórym liderom politycznym w Polsce, że będzie inaczej. Co zresztą potwierdza, po raz nie wiadomo który, brak zdroworozsądkowej oceny sytuacji i oderwania się od rzeczywistości ludzi elit władzy w Polsce. Bo przecież jasne było od samego początku, że przewrót zorganizowany przez hegemona na kijowskim Majdanie w lutym 2014 roku, przy pomocy ukraińskich sił skrajnie nacjonalistycznych, ten nacjonalizm rozbudzi. Rozbudzony zaś ukraiński nacjonalizm, nie jest skierowany tylko wrogo wobec Rosji, ale również i Polski- dwóch wrogich Ukrainie krajów- jak twierdzą ukraińscy naziści. Zresztą, uważają oni- wzorem swego idola, że każda nieukraińska nacja zamieszkująca Ukrainę, jest jej wroga. Stąd bierze się Ukraińska praktyka prawna, która uderza w interesy wszystkich mniejszości narodowych, w tym polskiej- co tak bardzo rozczarowało nasze elity polityczne.

W konsekwencji, działania w ramach dobrosąsiedzkich stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Ukrainą, są niekorzystne i kosztowne dla naszego kraju, zaś Ukraina z tego powodu nic nie traci, a tylko zyskuje. Tak mści się spolegliwa postawa naszych polityków, wobec wrogiej nam i naszym interesom narodowym polityki, prowadzonej przez najwyższe władze Ukrainy- w tym parlament , czyli Wierchowną Radę.

Mijają trzy lata od momentu gdy po przewrocie zorganizowanym w Kijowie odsunięto tam od władzy legalnego prezydenta, i okazuje się, że Polska w tym czasie nic nie zyskała w stosunkach z Ukrainą. Zaś przez te trzy lata sytuacja się na tyle tam utrwaliła, że obecnie odwrócenie tego wszystkiego, co narosło w tym okresie, wydaje się dzisiaj niemożliwe. Niemożliwe z tego względu, że w wyniku uzależnienia obecnej junty kijowskiej od sił skrajnie nacjonalistycznych, a więc i wrogich wobec polskości, jej ruchy aby temu przeciwstawić się są mocno skrępowane. I co gorsza nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja została zatrzymana, bo proces ten jeszcze bardziej się pogłębia.

Dlatego też, wizyta Dudy na Ukrainie, pomimo szumnych zapowiedzi, jak to on postawi się Poroszence, jest żenującą tragifarsą, bo skuteczną politykę, robi się po cichu, a nie przy dźwięku pobrzękujących szabel.

Nie umieliśmy znaleźć sposobu na Ukrainę, chociaż atutów mamy na to bez liku, to taka wizyta, poza jej wymiarem propagandowym nic nie da.

Dlaczego zaś nie mogliśmy wykorzystać silnych atutów jakie mamy w ręce przeciwko Ukrainie?

Ano z tego prostego powodu, że tak jak w okresie PRL-u uzależnieni byliśmy od mocodawca Ukrainy, którym był ZSRR. Tak i obecnie nie możemy nic wyegzekwować w obliczu polityki prowadzonej przez obecnego jej- i naszego- hegemona, którym są Stany Zjednoczone. To one właśnie nie pozwalają nam mocniej tupnąć nogą, wobec ukraińskiej junty, bo amerykańskiemu lobby zależy na tym, abyśmy wspólnie z Ukrainą, realizowali jego politykę w regionie.

Tak więc, mając takie wsparcie, ukraińska junta ani myśli, współpracować z Polską w ramach dobrosąsiedzkich stosunków, bo nie o to jej w gruncie rzeczy chodzi. A o jak najdłuższe trwanie przy korycie władzy, bo to jest jej jedyny cel. I to im jak na razie zapewnia układ ze światowym hegemonem. My zaś, na globalnej szachownicy, będąc tylko pionkiem, nie mamy w tej sprawie nic do gadania. I choćby, nie wiadomo co powiedział Duda w Charkowie, to i tak nie zmieni on sytuacji, do której doszło przy aktywnym udziale polskich postkomunistycznych elit politycznych.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja na donieckim odcinku frontu, w porównaniu z denim poprzednim, zmieniła się nieznacznie.

I tak, już o godzinie 10:50 czasu lokalnego, przez mniej więcej 40 minut, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał obrzeży Dokuczajewska (na południe od Doniecka), w wyniku czego został tam ranny 62-letni mężczyzna.

Natomiast minionej nocy, około godziny 02:20, ukraińscy żołnierze ostrzelali centrum Gorłówki, w wyniku czego zostały uszkodzone dwa domy: przy ulicy Stachanowa nr. 98 A i 60-lecia ZSRR nr. 51.

Łącznie minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także granatników i broni maszynowej, 39 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 12 znajdujących się tam miejscowości.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 12 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL w rejonie 9 znajdujących się tam miejscowości. Miejscowości te to: Stachanow, Pierwomajsk, Kalinowo, Łozowoje, Dołgoje, Kalinowo-Barszczowatoje, Żiełobok, Łogwionowo i Sanżarowka.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 12 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжували вести вогонь по позиціях сил АТО, зокрема й із озброєння, яке давно мало б бути відведеним від лінії зіткнення на встановлені відстані.
На Луганському напрямку зафіксовано дві ворожі збройні провокації. Зокрема, бойовики із гранатометів обстрілювали наші оборонні укріплення поблизу Кримського, а з великокаліберних кулеметів турбували захисників Новозванівки.
На Донецькому напрямку найгарячіше було на Приазов’ї. Тут загарбники вели вогонь з 82-мм мінометів неподалік Широкиного, а з піхотного озброєння обстрілювали українські опорні пункти довкола Гнутового. Найпотужніший вогневий вплив противник здійснив по оборонцях Водяного. Спочатку окупанти у цьому районі прицільно стріляли з гранатометів різних типів та озброєння БМП, а згодом посилили тиск і випустили понад десять снарядів із артилерії калібру 122-мм.
На інших ділянках лінії зіткнення загарбники з 82-мм мінометів та піхотного озброєння вели обстріли біля шахти Бутівка. Поблизу Мар’їнки, Красногорівки та Новотроїцького російські найманці порушували перемир’я періодично обстрілюючи українських воїнів із гранатометів та стрілецької зброї.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська здійснили 11 прицільних обстрілів позицій сил АТО. Майже у кожному випадку наші бійці давали агресору адекватну відповідь”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 12 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують грубо порушувати Мінські домовленості та застосовують заборонені зразки озброєння, зокрема міномети, танки і важку артилерію.
На Луганському напрямку у вечірній час бойовики обстріляли з артилерії калібру 152-мм підступи до Врубівки. А з 82-мм мінометів вели вогонь по захисниках Новоолександрівки і Попасної.
На Донецькому напрямку у післяобідню пору противник випустив півтора десятка артилерійських снарядів калібру 122-мм по оборонних укріпленнях між Водяним і Талаківкою. У вечірній час ворожі обстріли із озброєння, яке давно мало бути відведеними від лінії зіткнення продовжилися. Зокрема, загарбники вели вогонь із 120-мм мінометів по оборонцях Павлополя, Водяного і Опитного. Поблизу Авдіївки противник застосував міномети 82-го калібру, а у районі шахти Бутівка стріляв танк. Окрім того, неподалік Кам’янки і Новотроїцького окупанти порушували перемир’я з гранатометів і стрілецької зброї.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 24 порушення режиму припинення вогню з боку російсько-терористичних військ.
Внаслідок обстрілів противника жоден український захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku dwie krótkie relacje filmowe z rejonu Dokuczajewska na południe od Doniecka:

I z Krasnego Limana (ŁRL):

***

Na koniec kilka zdjęć:

W donieckiej Akademii Muzycznej odbył się koncert w ramach „Dziecięcej Akademii Muzycznej”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.12.2017r.- 1020 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych wywiad z szefem logistyki ukraińskich wojsk lądowych generałem Jurijem Tołocznym. Z wywiadu można sie m.in dowiedzieć ze obecnie największe problemy, wg Tołocznego oczywiście, mają nie jednostki ukraińskiej armia stacjonujace na „linii frontu”, czyli w tzw. strefie ATO, a te które stacjonują poza nią. Do największych problemów mają m.in należeć niedobór paliwa oraz opału oraz „przekrety” jakie zachodzą w związku z dostawami paliwa dla armii, nie dostosowanie ukraińskiej armii do warunków pogodowych (brak odpowiedniego umundurowania oraz namiotów) plus wyeksploatowanie tych które znajdują się na wyposażeniu jednostek ukraińskich. Oprócz tego problemami mają być także praktyczny brak infrastruktury wojskowej, czyli koszar i innych budynków ‚zaplecza wojskowego”, dodatkowo ciągle problemem jest brak odpowiednich magazynów („arsenałów”) w jakich powinna być składowana amunicja;
  https://bmpd.livejournal.com/2999548.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. A tymczasem na Ukrainie trwają remonty tamtejszych dróg i ulic, a wszystkim tym kieruje znany „polski specjalista’ Sławomir „Zegarmistrz” Nowak. W jednej z miejscowości zbulwersowani mieszkańcy nagrali filmik przedstawiajacy ukraińskich „drogowców” którzy „remontują” jedna z ulic kładąc asfalt bezpośrednio na błocie pośniegowym…
  https://strana.ua/news/111182-v-vishnevom-pod-kievom-asfalt-kladut-poverkh-hrjazi.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Tu małe wyjaśnienie. Prawdopodobnie tę drogę remontowała firma wynajęta przez samorządowców. W tym roku jedna ustawą sprawiono, ze spółka Pana Nowaka przestała być odpowiedzialna za drogi samorządowe 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

  • Niestety nie zawsze ilość pozwoleń = ilość przyjazdów; bo może i wjazdów w celu pracy na teren RP tak. Z mojego podwórka wiem że na 10 upadlińców do firmy dojechało 3-5 szt.
   Reszty niech sobie szukają w UE !

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Jak informują ukromedia kontrolę nad ukraińską „córka’ (jak pisza ukromedia) rosyjskiego banku ‚Sbierbank” przejął faktycznie ukraiński oligarcha Serhij Tihipko powiązany z „reżimem Janukowycza”;
  https://strana.ua/news/111173-sberbank-prodal-svoju-dochku-bankiru-serheju-tihipko.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Serhij_Tihipko
  Ps. I tak okazało się że „ukropatrioci” którzy zaciekle walczyli o „wyzwolenie ukraińskiej bankowości z okowów rosyjskiej okupacji” oddali ja w ręce członków „reżimu” w którego obaleniu uczestniczyli…

  Polubione przez 5 ludzi

 4. UKROIDIOCI ciąg dalszy. Ukraiński minister infrastruktury Omelian kolejny już raz odgraża się ze wstrzyma ruch pociągów z Ukrainy do Rosji. Dla przypomnienia, do Rosji z Ukrainy w poszukiwaniu pracy udają się, według róznych informacji, do kilku milionó obywateli Ukrainy i to nie tylko tych ze wschodnich obwodów, ale nawet z tych zachodnich oraz Zakarpacia;
  https://korrespondent.net/business/companies/3917266-ukrayna-mozhet-prervat-zhd-soobschenye-s-rossyei

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ambasada USA na Ukrainie oficjalnie poinformowała na co moze liczyć Kijów w ramach wydzielonych mu z budżetu obronnego USA na 2018 rok 350 mln dolarów „pomocy”. Według oficjalnego komunikatu wydanego przez amerykańską placówkę dyplomatyczną sa to takie „środki obronne” jak stacje radiolokacyjne obrony przeciwlotniczej oraz sprzet oraz okręty (kutry) obrony wybrzeża, bo jak wiadomo ‚separatysci” z Donbasu prowadzą desanty z morza i powietrza 🙂 Do pakietu „wliczono” także leczenie oraz rehabilitacje rannych ukraińskich zołnierzy w placówkach na terytorium USA, a takze szkolenie w nich ukraińskiej kadry;
  https://strana.ua/news/111181-oboronnyj-bjudzhet-ssha-sanktsioniruet-pomoshch-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Do pakietu „wliczono” także leczenie oraz rehabilitacje rannych ukraińskich zołnierzy w placówkach na terytorium USA, a takze szkolenie w nich ukraińskiej kadry;”.

   Czyli na terytorium UE gdzie stacjonują wojska USA !? Bo raczej nie na terenie Ambasady USA w Kijowie ?
   Najbliżej/najszybciej do RP . Pytanie , kto za to leczenie zapłaci ?? O transporcie sanitarnym nie wspominając…

   Polubione przez 4 ludzi

 6. ‚Doktor Śmierc” jak pieszczotliwie nazywaja Ukraińcy szefową ukraińskiego resortu zdrowia Uljane Suprun (obywatelka USA) znowu w akcji. Tym razem w ramach „reform” swojego resortu obniżyła o 15 % obowiązujące na Ukrainie normy żywienia dzieci. Ukraiński parlamentarzysta Wadim Rabinowicz stwierdził ze teraz po tym jak „ukraińskim dzieciom ograniczono dostęp do nauki oraz opieki zdrowotnej”, także ogranicza się im jedzenie i określił to kolejnym krokiem mającym na celu ‚zniszczenie państwa oraz narodu ukraińskiego”;
  https://apostrophe.ua/news/society/2017-12-13/minzdrav-snizil-normyi-pitaniya-dlya-detey-a-oni-v-ukraine-i-tak-ne-pereedayut—rabinovich/115668

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Sąd w Moskwie przedłużył „areszt” nałożony na fabrykę „Roshen” (firma należąca do „generalissimusa” Poroszenki) w rosyjskim Lipiecku do marca tego roku. Dla przypomnienia, powodem ‚aresztu” majątku należącego do przedsiębiorstwa było wyłudzenie przez jego zarząd 180 mln rubli z racji „ulg podatkowych”;
  https://korrespondent.net/world/russia/3917512-arest-ymuschestva-Roshen-v-lypetske-prodlen-do-marta

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W Dnieprze pojawił sie natomiast nieoczekiwanie jeden z „przydupasów” oligarchy Kołomojskiego (był m.in jego zastępca gdy ten był gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego), były „lider” partii UKROP, Giennadij Korban, który przebywał do tej pory na „leczeniu” w Izraelu (faktycznie była to wymuszona przez Poroszenkę „emigracja’).Wylewnie witał go jego „serdeczny przyjaciel”, równiez jeden z „przydupasów” Kołomojskiego, burmistrz Dniepra Boris Fiłatow, który nazwał go m.in swoim „najlepszym przyjaciel” oraz „maleńkim Żydem” który zawsze go chronił;
  https://strana.ua/news/111261-hennadij-korban-vernulsja-v-ukrainu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tak odnośnie wstępniaka…

  A ja mam nadzieję że Prezydent Duda podczas wizyty na Ukrainie jasno i klarownie podkreśli żądania o których mówi Minister Szczerski. Skoro MSZ ustami p.Waszczykowskiego jest zbyt miękkie w sprawie Ukrainy to ktoś musi to zrobić.
  Wymiana Premiera RP jest znakomitą okazją do opracowania wspólnego stanowiska wobec polityki zagranicznej pomiędzy Urzedem Prezydenta a Rzadem RP. Zresztą politykę zagraniczną powinien prowadzić Prezydent a Minister MSZ powinien być jedynie lacznikiem działań pomiędzy nim a Premierem. ( Inaczej nie ma sensu istnienia stanowisko Prezydenta w RP; można też i wybierac krola który bedzie tylko pachniał i był!).
  Myslę że Duda z Morawieckim się w tym temacie już dogadali , zwłaszcza że Morawiecki to nie rasowy polityk a Dudzie zależy na pokazaniu niezależności tym bardziej ze opinii nie ma ciekawej i w sondażach spada choć mentora miał …
  Morawieckiemu będzie bardziej zalezało na gospodarce wewnętrznej na której się zna ,a ewentualna porazka polityki zagranicznej prezydenta też będzie mu na rękę – na zasadzie że to nie Rzad a Prezydent ; więc zawsze ociepli ewentualnie swój słaby wizerunek jako Premiera i Rządu.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Jak to mówią: nadzieja matką głupców, a realia są jakie są.

   Tu nie chodzi o jakieś porozumienie pomiędzy tymi dwoma prezydentami, tylko o to: czy wreszcie Ukraińcy przyznają się do popełnionych przez siebie zbrodni i zezwolą stronie polskiej na przeprowadzenie w tej sprawie dogłębnych badań wyjaśniających ostatecznie tą kwestię.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Nagły zwrot akcji w trwajacej w Kijowie „wojnie na górze” pomiędzy władzami Ukrainy, a urzędami antykorupcynymi (Narodowym Antykorupcyjnym Biurem oraz antykorupcyjną prokuratura). Na zamkniętym spotkaniu jakie odbyli ambasadorowie państw Grupy G7 na Ukrainie z szefami tych instytucji zamiast ich jednoznacznie poprzeć skrytykowali ich działania określając je jako „akcję PR” oraz niepotrzebne mieszanie sie w politykę;
  https://ru.tsn.ua/politika/na-zakrytoy-vstreche-posly-stran-g7-predosteregli-nabu-i-sap-ne-igrat-v-politiku-istochniki-1062485.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. OT z Bliskiego Wschodu, gdzie na odbywającym sie z inicjatywy Prezydenta Turcji w Stambule szczycie Organizacji Współpracy Islamskiej, jego uczestnicy uznali Wschodnią Jerozolimę za stolicę „niepodległej Palestyny”;
  http://www.hurriyetdailynews.com/oic-agrees-to-recognize-east-jerusalem-as-palestinian-capital-124064
  Podobno Minister Obrony Malezji zadeklarował już że podległe mu jednostki wojskowe sa gotowe wspomóc Palestyńczyków w ich walce (z Izraelem);
  http://www.jpost.com/Breaking-News/Malaysian-defense-minister-Armed-Forces-ready-to-help-Palestinians-517911

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Przez dziesięć miesięcy 2017 roku wydobycie węgla na Ukrainie zmniejszyło się o 4,32 mln tony.
  W okresie od stycznia do listopada bieżącego roku na Ukrainie wydobyto 28,8 mln ton węgla, co stanowi o 4,32 mln mniej w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku. Poinformowano, że wydobycie węgla koksowego i węgla energetycznego zmniejszyło się odpowiednio o 1,18 mln tony (17,5%) oraz 3,14 mln tony (11,9%).
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1703810-vidobutok-vugillya-v-ukrayini-skorotivsya-na-13
  A o statkach z RPA I USA na razie cicho sza

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Upadek Polski rozpoczął się w wiekach średnich od panowania Kazimierza zwanego Wielkim. Może stąd dzisiejsze sztubackie marzenie Kaczyńskiego o odbudowie jego zamków, a na ekranach telewizorni zobaczymy niebawem serial Korona królów. Przywileje dla Żydów, nowe nadania, wyjęcie ich spod jurysdykcji polskiej a oddanie pod rabiniczną, wreszcie stworzenie Sejmu Czterech Ziem skutkowało brakiem wykształcenia się i umocnienia warstwy polskiego mieszczaństwa. Następuje degeneracja polskiego społeczeństwa i podział na pańszczyźnianych niewolników i elity herbowe. które poprzez ożenki i nadania szlachectwa ulegają zażydzeniu. Ich majątkiem odtąd będą zarządzać jeśli nie pokrewni krwią „bracia w wierze” to inni, żydowscy arendarze, panowie życia i śmierci dla polskich i ukraińskich włościan. Rozbiory Rzeczypospolitej to po części pokłosie antysemityzmu państw ościennych. I chociaż podjęto (przez zaborców) próby wyrugowania z byłych ziem Rzeczypospolitej wpływów żydowskich, paradoksalnie ich pełna uległość i współpraca z agresorami doprowadziła do ich dalszego umocnienia w drodze przejmowania majątków i herbów Polaków zamieszanych w sprawy niepodległościowe, powstańcze. Dlaczego o tym piszę? Niewiele zmieniło się po dzień dzisiejszy. Zgodnie z zasadą „dziel i rządź” od czasu do czasu podgrzewa się konflikt polsko-ukraiński, nie wygasza go, nie zakopuje, jest zbyt cennym instrumentem historycznym aby się go pozbyć. Stąd podtrzymywanie kultu Bandery na Ukrainie, bowiem zbliżenie tych dwóch narodów byłoby fiaskiem żydowskiej polityki w tym regionie. Wszak pierwszymi ofiarami ukraińskiego nacjonalizmu i głupoty w przeszłości byli właśnie Żydzi. Ale o tym panuje dziwna zmowa milczenia. Co dalej? Pewnie Pan Duda, namaszczony na Prezydenta przez krakowski Kneset będzie dalej palił co roku chanukowe światełka i złorzeczył na polski antysemityzm na Marszach Niepodległości wyrażony skądinąd w wyimaginowanych transparentach, Pan Gliński budował Muzeum Getta w miejsce zburzonego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a Pan Morawiecki słuchał podszeptów niejakiego Danielsa na cotygodniowych obiadkach (mnie jako Polaka uczono, że w czapce tym samym jarmułce nie zasiada się do stołu). I oby prędko, na co nie zanosi się, skłócili się ze swoimi pobratymcami na Ukrainie o pieniądze, wpływy i apanaże. Może ich mocodawcy też kiedyś stracą czujność i popełnią jakiś cudownie zbawczy błąd.

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Awantura w ukraińskim internecie po dzisiejszym spotkaniu Poroszenki z Dudą, „szczyre ukropatrioty” oburzone na „generalissimusa” za jego słowa o tym ze Polska i Ukraina mają wielu historycznych bohaterów, którzy nie dziale, a łączą oba narody np. Józefa Piłsudksiego. Jak wiadomo dla „ukropatriotów” jest on „nie do przełknięcia’ ze względu na swoja politykę wobec terrorystycznej działalności ukraińskich nacjonalistów (m.in z OUN) po przejęciu władzy po 1926 roku. I nic dal nich nie znaczy ze wciągnął Polskę w wojnę na wschodzie w walce o ‚wolną i demokratyczną” Ukraine (tzw. wyprawa kijowska po porozumieniu z „atamanem” Petlurą), ani ze początkowo chciał sie porozumieć z ukraińskimi nacjonalistami (koncepcja tzw. ukraińskiego Piemontu na Hałyczynie);
  https://strana.ua/news/111337-vstrecha-poroshenko-i-dudy-sotsseti-vozbudilis-na-slova-poroshenko-o-pilsudskom.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „„szczyre ukropatrioty” oburzone na „generalissimusa” za jego słowa o tym ze Polska i Ukraina mają wielu historycznych bohaterów, którzy nie dziale, a łączą oba narody”- poza Piłsudskim, ciekawe kogo miał jeszcze na myśli? Może Banderę? Albo Chmielnickiego?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 15. A ukraiński bank centralny (NBU) cały czas kombinuje jak powstrzymac spadającą ciągle wartość hrywny;
  https://korrespondent.net/business/financial/3917632-kurs-valuit-na-14-dekabria-hryvna-prodolzhaet-padat
  W związku z tym NBU o kolejne 6 miesięcy (do czerwca 2018 roku) przedłużył obowiązek sprzedaży sprzedaży 50% zysków uzyskanych przez podmioty prawne w transakcjach walutowych;
  https://korrespondent.net/business/economics/3917646-nbu-prodlyl-obiazatelnuui-prodazhu-valuitnoi-vyruchky

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.