Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2017r.- 1021 dzień od nowego rozejmu.


„Prezydent Andrzej Duda złoży w środę wizytę w Charkowie na wschodzie Ukrainy. Rozmowy z prezydentem Petro Poroszenko będą szczere, trudne i twarde, będą dotyczyły m.in. zakazu ekshumacji polskich ofiar zbrodni na Wołyniu”– zapowiedział we wczorajszym oświadczeniu dla PAP Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Dodał również, że:

„Jeżeli mówimy o standardach cywilizacyjnych, moralnych obowiązkach, to ten fakt jest nie do utrzymania. Jeśli on (zakaz ekshumacji- dopisek mój) nie będzie w najbliższym czasie natychmiast zniesiony, to w bardzo dużym stopniu podważa to wzajemne zaufanie między naszymi krajami. O tym będziemy bardzo wyraźnie mówić”.

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,204,prezydent-andrzej-duda-z-wizyta-na-ukrainie.html

A wyszło tak jak było do przewidzenia, czyli cichym popiskiwaniem za miotły jak zestrachana myszka:

„Chcielibyśmy, żeby historia nie determinowała tego, co dzieje się dzisiaj, i tego, co będzie w przyszłości, ale bardzo często to, co działo się przed laty wpływa na naszą dzisiejszą rzeczywistość poprzez ludzką wrażliwość, ból, który pozostaje”– wyżalił się w Charkowie prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił dalej, że politycy powinni rozumieć i szanować tę wrażliwość:

„Przede wszystkim w tym kontekście historii musimy dbać o to, żeby za wszelką ceną dążono do prawdy i aby pomiędzy naszymi krajami, narodami, nieprawda i pomówienie nie kładły się cieniem”– oświadczył polski prezydent.

Następnie poinformował o tym, że razem z prezydentem Ukrainy ustalił, żeby „nie podejmować kroków w kierunku kolejnych upamiętnień, które nie są oparte na sprawdzonych naukowo dowodach”:

„W wielu przypadkach, aby o tych sprawdzonych naukowo dowodach mówić, potrzebne są konkretne naukowe badania przeprowadzone przez ekspertów. Myślę tutaj przede wszystkim o ekshumacjach” wskazał prezydent.

Jak następnie podkreślił, zwrócił się do Poroszenki z „bardzo jasno sformułowanym apelem, abyśmy mogli przełamać impas, który pojawił się w tym zakresie w relacjach polsko-ukraińskich”:

„Musi być przywrócona zgoda na badania, musi być przywrócona zgoda na ekshumację, sprawiedliwie – zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie tak, aby w każdym przypadku upamiętnienie mogło się odbyć w wyniku przeprowadzonych badań. To bardzo ważne”– oświadczył Duda.

Prezydent zaznaczył również, że „bardzo boleje” nad przypadkami, w których dochodzi do zniszczenia ukraińskich pomników na terenie Polski, a w związku z tym do „zranienia uczuć pamięci osób, których bliscy zginęli”:.

„Bardzo boleję również nad przypadkami, kiedy niestety także poprzez upamiętnienia fałszuje się historię, tworzy się fakty, które w historii miejsca nie miały – przez to właśnie, że nie przeprowadzono badań, przez to właśnie, że ta prawda historyczna nie została ustalona, nie została w sposób bezsprzeczny wykazana”– powiedział Duda.

Prezydent poinformował także, że z Poroszenką ustalili, aby „na szczeblu wicepremierów i ministrów kultury zostały przeprowadzone uzgodnienia komisyjne, dotyczące jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji”. Wskazał, że z polskiej strony odpowiedzialnym za to będzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. „To jest nam niezwykle potrzebne i traktuję to jako pierwszy krok w kierunku przełamania impasu, który powstał ostatnio”- podkreślił prezydent Duda.

Polski prezydent zaapelował również do polskich polityków i mediów, aby zachowywali „umiar w wypowiedziach” i aby nie dawali się ponieść emocjom, bo „to są bardzo trudne sprawy, wielu ludzi jest cały czas zranionych”:.

„To były straszne czasy i straszne wydarzenia, które położyły się cieniem na relacjach pomiędzy Polakami a Ukraińcami, ale żebyśmy mogli budować przyszłość, to musimy starać się podejść do tego w sposób spokojny i dążyć do prawdy, ale w taki sposób, żeby poprzez tę prawdę starać się zbudować pomost do przyjaźni pomiędzy naszymi narodami, a nie po to, żeby rozerwać rany i zburzyć to, co do tej pory w wielu miejscach udało się odbudować”– oświadczył Andrzej Duda.

Zachęcony taką spolegliwą postawą polskiego gościa, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że:

„Doszliśmy do wniosku, że historia nie powinna wpływać na strategiczny charakter naszych relacji. Należy pamiętać bohaterów, czcić pamięć niewinnych ofiar, ale należy iść do przodu, ponieważ historii nie zmienimy, lecz możemy zmienić dzień dzisiejszy i stworzyć lepsze warunki dla przyszłości; żeby nigdy nikt nie mógł zasiać ani w sercu Polaków, ani Ukraińców nienawiści i wrogości”.

Poroszenko oświadczył również, że umówił się ze swoim polskim gościem, by w najbliższym czasie podwyższony został status polsko-ukraińskiej komisji do spraw historycznych. Jego zdaniem powinna ona być umocowana na szczeblu wicepremierów. Po stronie ukraińskiej – zaznaczył – rolę tę powinien odegrać wicepremier Pawło Rozenko (https://pl.wikipedia.org/wiki/Paw%C5%82o_Rozenko, https://web.facebook.com/pavlo.rozenko?_rdc=1&_rdr ).


„Jestem przekonany, że będziemy w stanie zademonstrować szybki i znaczący postęp w tym zakresie”
– powiedział Poroszenko. Jak następnie dodał, spodziewa się, że dzięki pracom komisji będzie możliwe danie zielonego światła „procesowi ekshumacji i naukowych badań” oraz powstrzymywanie aktów wandalizmu wobec miejsc pamięci w Polsce i na Ukrainie. „W historycznych konfliktach między Ukrainą i Polską wygrywa inna strona. Wygrywa Rosja”– ocenił Poroszenko. Dodając, że Polska i Ukraina powinny znaleźć „jasną drogę wyjścia z tej sytuacji”.

Takich obopólnych deklaracji dobrej woli w stosunkach polsko-ukraińskich padało z ust przedstawicieli najwyższych władz obu krajów już bardzo dużo. Ze szczególnym ich natężeniem w ciągu ostatnich czterech lat, gdy do władzy na Ukrainie doszła, w wyniku zamachu stanu, obecna olicharchiczno-nacjonalistyczna junta. Której zresztą Petroszenko jest jednym z prominentnych przedstawicieli. I po tych deklaracjach oczywiście nic więcej pozytywnego się nie działo. Obecnie będzie dokładnie to samo, szczególnie w świetle słów jakie padły z ust obu prezydentów po wczorajszym ich spotkaniu. To są tylko puste słowa, zaś ich ton zdominowany przez poprawność polityczną, wskazuje na nadal różne podejście do istotnych zagadnień związanych z trudnymi relacjami historycznymi obu krajów.

Jedyną konkretną rzeczą jaką osiągnięto w czasie tego, niby przełomowego, spotkania jest pomysł podwyższenia statusu polsko-ukraińskiej komisji do spraw historycznych. Możliwe nawet, że na szczeblu wicepremierów, ale jak na razie jest to tylko propozycja ukraińska.

Czy podniesienie statusu tej komisji coś da? Oczywiście, że nie jeśli nawet w kontaktach na najwyższym szczeblu obu państw, w tym przypadku podczas wczorajszego spotkania prezydentów, mówili oni o trudnych sprawach wzajemnej historii zupełnie innymi głosami. Jeśli więc, dotychczasowa komisja nic pozytywnego dla wyjaśnienia naszych racji historycznych nic nie dała, to każda inna również do tego nie doprowadzi. A nie doprowadzi dlatego, bo Ukraińcy również mają swoje racje polityczne, których celem jest zamazanie dokonanej przez nich na Polakach zbrodni ludobójstwa i uniknięcie tym samym wszelkiej za nią odpowiedzialności. To jest ich modus operandi. Dlatego też naiwnością jest, że z ofiara ze sprawcą przestępstwa jest w stanie dobrowolnie się porozumieć co do szkód i zadość uczynienia za nie. Niestety, przestępca zawsze będzie unikał wszelkiej odpowiedzialności, a jednocześnie usiłował doprowadzić do swego uniewinnienia. Tak też jest i tym razem, co zresztą wspólna nasza historia od czasu uzyskania przez Ukrainę niepodległości, jasno dowodzi.

Jak widać nie tędy jest droga, która jest- przy tym podejściu polskich postkomunistycznych elit politycznych- drogą prowadzącą nas na manowce. A pretekstem dla takiej postawy, jest wyimaginowany sojusz strategiczny z Ukrainą. Sojusz strategiczny zawiera się z krajem chcącym współpracować i wykazującym dobrą w tym kierunku wolę. Tu zaś mamy tylko do czynienia z interesownością bandy oligarchów i ukronazistów, którzy z naszych kieszeni chcą wyciągnąć ile tylko się im uda. Odetnijmy im tylko dofinansowanie, te jawne i te ukryte, np. pod postacią zatrudniania 2 milionów Ukraińców w naszym biednym kraju, to wtedy przekonamy się jaki jest prawdziwy stosunek Ukraińców do Polaków i Polski. Otóż, wtedy będą nas tak samo szczerze nienawidzić jak obecnie Rosji i Rosjan.

Nie ma przyszłości żadna współpraca polsko-ukraińska, dokąd Ukraińcy nie przyznają się do swych zbrodni i nie dokonają za nie zadośćuczynienia. I tak trzeba na to patrzeć i do tego dążyć. Takie powinno być credo polskiej polityki wobec Ukrainy, jeśli chcemy wyjść z tego z twarzą i żeby tragiczna historia zbrodni dokonanych na Polakach przez Ukraińców się już nigdy nie powtórzyła.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na całej długości linii frontu w Donbasie sytuacja nie uległa zmianie w porównaniu do poprzednich dwóch dni.

I tak, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, 40 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 22 znajdujących się tam miejscowości.
Na skutek ostrzałów został uszkodzony jeden dom na obrzeżach Dokuczajewska na południe od Doniecka oraz dom w miejscowości Krasnyj Partizan przy ulicy Krasnej nr. 78 a. Wieś Krasnyj Partizan znajduje się na obrzeżach Jasinowatej.

Natomiast, w tym samym czasie, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych, różnego typu granatników i broni maszynowej, 12 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie 8 znajdujących się tam miejscowości. Miejscowości te to: Pierwomajsk, Kalinowo, Łozowoje, Łogwinowo, Znamienki, Mołodieżonje, Kalinowki i Prisziba.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 13 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують грубо порушувати Мінські домовленості та застосовують міномети і важку артилерію.
На Луганському напрямку сьогодні було найгарячіше. Ще посеред ночі, бойовики зі 120-ти та 82-мм мінометів вели вогонь по наших оборонних укріпленнях довкола Попасної, Кряківки, Новоолександрівки і Луганського. На деяких ділянках лінії зіткнення ворожі обстріли тривали близько двох годин. На світанку, у районі Попасної та Луганського, противник продовжив мінометні провокації. У цей же період часу загарбники здійснили обстріл з артилерійських систем 152 калібру підступів до Врубівки, випустивши загалом близько десяти снарядів.
На інших ділянках нашої оборони окупанти з гранатометів та стрілецької зброї порушували перемир’я біля Золотого, Лозового і Кримського.
На Донецькому напрямку ворог також застосовував заборонені міномети поблизу Водяного і Мар’їнки. Окрім того, на Приазов’ї, неподалік Павлополя і Старогнатівки, противник активно обстрілював наших оборонців із легкого піхотного озброєння.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська здійснили вже 19 прицільних обстрілів позицій сил АТО. У більш ніж половині випадків українські бійці давали агресору адекватну відповідь”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 13 грудня 2017 року

У районі проведення АТО російсько-окупаційні війська продовжують порушувати перемир’я, щоправда, у вечірній час, інтенсивність обстрілів дещо знизилася.
На Луганському напрямку із настанням сутінок бойовики з гранатометів обстріляли оборонців Станиці Луганської та Луганського.
На Донецькому напрямку у другій половині доби градус напруги перемістився до околиць Авдіївки. Тут, по наших позиціях, противник неодноразово вів вогонь із 82-мм мінометів, гранатометів і кулеметів. Також деякі ділянки біля цього прифронтового міста обстрілював ворожий снайпер. Окрім того, окупанти з піхотного озброєння вели вогонь по оборонцях Кам’янки, Пісків і шахти Бутівка. На Приазов’ї російські найманці не давали спокою нашим захисникам Гранітного, яких турбували зі стрілецької зброї.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 30 порушень режиму припинення вогню з боку російсько-терористичних військ. У більш ніж половині випадків сили АТО придушували вогневу активність агресора.
На жаль, унаслідок ворожих обстрілів, загинув один український захисник, ще одного було поранено”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku dwie krótkie relacje filmowe dokumentujące skutki ukraińskiego ostrzału miejscowości Gorłówka:

I ze Stachanowa (ŁRL):

Oraz z okolic Dokuczajewska ( na południe od Doniecka):

A także z Pierwomajska (ŁRL):

***

A teraz kilka zdjęć:

Ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy Pierwomajsk (ŁRL).

Ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy Stachanow (ŁRL).

San Petersburg- drużyna młodzieżowa DRL w kick-boxing zdobyła na tamtejszych międzynarodowych zawodach 8 medali.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

82 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2017r.- 1021 dzień od nowego rozejmu.

 1. Cóż można dodać do wstepniaka? Chyba niewiele, tylko tyle, ze jak dalej ukraiński IPN będzie fałszować historię a szef upamiętnień blokował ekshumacje polskich ofiar to tylko do końca ośmieszy prezydenta Polski.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ambasador USA w Rosji lubi sobie najwyraźniej „utrudniać pracę”. W dniu wczorajszym ‚wydał z siebie” oswiadczenie w którym stwierdził ze „Krym to Ukraina”;
  https://korrespondent.net/world/3917449-amerykanskyi-posol-v-rf-krym-eto-ukrayna
  Skomentował to dzisiaj wiceprzewodniczący Komisji d/s Obrony rady Federacji (izby wyzszej rosyjskiego parlamentu) Franc Klincewicz który napisał że po takich wypowiedziach amerykańskiemu dyplomacie będzie „nielekko pracować w Rosji”…
  >https://www.facebook.com/frklintsevich/posts/883563425137261
  Dla przypomnienia niedawno amerykański „dyplomatoł” musiał odwołać swoje „tradycyjne tournee’ (podczas którego zwykle dochodziło do spotkań z „rosyjską opozycją”) po rosyjskim Dalekim Wschodzie z powodu tego ze NIKT nie chciał się tam z nim spotkać…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Trwał „czwarty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjską inwazją”, gdy Kijów pochwalił sie „wielkim zwycięstwem” nad…radziecką i rosyjską kinematografią. Okazuje się ze na Ukrainie od 2014 roku zostało zakazanych 589 filmów oraz seriali produkcji radzieckiej i rosyjskiej, m.in na liscie znalazła się także komedia z 2008 roku „Hitler kaput!”…
  https://ukranews.com/news/535872-polnyy-spysok-zapreshhennykh-v-ukrayne-fylmov-y-seryalov

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem kolejny ‚zwrot akcji” w Kijowie, w wywiadzie udzielonym ukromediom Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko (KUM POROSZENKI) ogłosił, że nie zgadza się w pełni z prezydentem Petro Poroszenko;
  https://strana.ua/news/111434-henprokuror-lutsenko-priznalsja-chto-u-neho-est-protivorechija-s-prezidentom-poroshenko.html
  Jednozceśnie łucenko poinformowął takze ze zwolniony z aresztu Saakaszwili nie jest juz oskarżany o „próbę dokonania przewrotu” na Ukrainie, podejrzany o to ma byc tylko jeden z gruzińskich ‚doradców” Saakaszwilego;
  https://strana.ua/news/111435-lutsenko-zajavil-chto-hpu-i-ne-podozrevaet-saakashvili-v-podhotovke-hosperevorota.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kanada już oficjalnie będzie wysyłać na Ukrainę broń ofensywną

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Warto.

  Pan Zapałowski o polskiej „polityce” wobec Ukrainy

  http://zapalowski.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=4289:o-polityce-wschodniej-polski&catid=20:moim-zdaniem&Itemid=54

  m.in. Innym błędem polityki polskiej w stosunku do Ukrainy jest traktowanie Kijowa jako klasycznego partnera politycznego funkcjonującego w europejskich standardach dyplomatycznych i instytucjonalnych, gdzie prawo jest odniesieniem i ograniczeniem w zakresie funkcjonowania państwa. Tymczasem w przypadku Ukrainy jest to kardynalny błąd. Co najmniej od dekady w elitach ukraińskich mamy zasadniczo biznesowe podejście do wszystkich partnerów z którymi to państwo utrzymuje relacje. Na Ukrainie rządzi i umacnia się układ oligarchiczny co czyni to państwo ewenementem w Europie. Obecne elity ukraińskie w Kijowie – o czym się niestety zapomina – to zasadniczo właśnie nie politycy, a biznesmeni

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Weteran ATO”, obecnie znany z krytyki obecnych władz w Kijowie (ostatnio został za to pobity) Ołeksandr Medinskij poinformował że na Ukrainie rozwija się „turystyka medyczna’, czyli ze obywatele „wolnej i demokratycznej” Ukrainy wyjeżdżają na leczenie na „terytoria okupowane” (jak „oficjalny Kijów nazywa republiki z Donbasu oraz Krym);
  http://www.politnavigator.net/byvshijj-atoshnik-grazhdane-ukrainy-edut-lechitsya-v-dnr.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Mania wczoraj zapodał już ta wiadomość 🙂 a i szef napomknął o tym we wstępniaku 😀
   Niemniej warto przypominać, bo to są dosłownie jaja jak berety, z jednej strony prezydent Polski deklaruje „twarde rozmowy” z drugiej…oferuje kolejne bonusy dla rządzącej kliki.
   Nikt nie wspomina, ze żeby Polska MOGŁA ów gaz skroplony sprzedawać na Ukrainie trzeba było wykonać kosztowne inwestycje. Teraz jeśli Ukraina zrezygnuje z „polskiego” gazu i nie przeprowadzi prac po swojej stronie to pieniądze na inwestycje pójdą w błoto…
   Co do dawania za darmo gazu… prawdopodobnie Ukraina płaci za gaz, a dokładniej instytucje finansowe z zachodu płaca za gaz dostarczany na Ukrainę ( chodzi o kredyty udzielane Naftohazowi).

   Polubione przez 3 ludzi

 8. GIGANTOZDRADA „Brytoli”. Jak informuje ‚The Financial Times” Wlk Brytania pomimo antyrosyjskich sankcji zdecydowała się na zakupy skroplonego gazu z Rosji (z „Jamał LNG”), pierwszy tankowiec z zakupionym gazem miał już dotrzeć do znajdującego się w Isle of Grain (Kent) terminalu gazowego;
  https://www.ft.com/content/6fc45d4e-dfed-11e7-8f9f-de1c2175f5ce
  TAK JAK JUŻ NIERAZ PISAŁEM OKAŻE SIĘ NA KOŃCU ŻE SPROWADZANY DO ŚWINOUJŚCIA ZA „CIĘŻKIE PIENIĄDZE” SKROPLONY GAZ Z „USA” I „KATARU” TO FAKTYCZNIE GAZ ROSYJSKI…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Trójka absolwentów Charkowskiego Uniwersytetu narodowego zamiast służyć ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainie wybrało służbę w Republice Donieckiej, w tamtejszym „Ministerstwie Spraw Nadzwyczajnych” zajmującym sie koordynacją pracy służb ratowniczych (filmik o tym jest we „wstępniaku”). Wywołało to oczywiście wściekłosć „ukropatriotów” m.in znanego „ukropatrioty” blogera Andrija Caplienki;
  http://news.bigmir.net/ukraine/1127557-Kursanty-har-kovskogo-vuza-poshli-sluzhit–DNR

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W Moskwie tymczasem trwa doroczna konferencja prasowa prezydenta Władimira Putina, którą (o dziwo!)
  zainteresowały się mediomatoły.pl;
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/doroczna-konferencja-prasowa-prezydenta-wladimira-putina-nie-bylo-wybuchow-w/6dt9yg5
  Podczas konferencji Prezydent Rosji miał odpowiedzieć m.in na pytania zadane przez ukraińskiego korespondenta Cymbaluka dotyczące sytuacji na wschodzie Ukrainy, w których jeszcze raz stwierdził że wszystko co tam sie dzieje jest skutkiem przewrotu jaki miał miejsce w Kijowie w 2014 roku (czyli tzw. kijowski majdan) oraz że żadnych rosyjskich wojsk na Donbasie nie było i nie ma;
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1533467446690279&set=a.176726929031011.30819.100000811149682&type=3
  Ps. A swoją drogą, czy możliwe by było by ROSYJSKI KORESPONDENT ZADAWĄŁ PYTANIA W KIJOWIE PREZYDENTOWI UKRAINY?

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Małe OT
  Chińczycy inwestują w Europie wschodniej.
  Chińska firma ReneSola otrzymała finansowanie na budowę w Polsce portfela 55 farm fotowoltaicznych. Budowa ma zakończyć się pod koniec sierpnia 2018 roku.
  Z kolei chińska firma ТВЕА planuje zbudować w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy, największy w Europie Wschodniej park elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 500 megawatów.
  https://kresy.pl/wydarzenia/chinczycy-zbuduja-polsce-elektrownie-sloneczna/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jak widać idą moim tropem 🙂

   Opinia Wiatrowicza na temat porozumień zawartych pomiędzy prezydentami Polski i Ukrainy, znajduje się jako jego wpis na stronie na Facebooku, wspomnianego przeze mnie wicepremiera Pawła Rozenko, którą zamieściłem jako link w swojej dzisiejszej relacji.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 12. Ciekawa opinia dotycząca tego czy rząd w Kijowie zrealizuje apele Prezydenta Polski
  cytat:
  A Poroszenko, postawiony pod murem przez występującego przeciw niemu Micheila Saakaszwilego i wspierającego go po cichu architekta ukraińskich środowisk nacjonalistycznych, ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa, nie ma innych opcji, jak zignorować polskie apele. Nie dlatego, że jest nacjonalistą. Poroszenki kwestie historyczne nie interesują. Ale czysto cynicznie rozgrywa środowiska nacjonalistyczne. I walczy, by nie zawładnęli nimi w pełni jego przeciwnicy polityczni. W zasadzie robi to samo, co Jarosław Kaczyński. Dlatego apele Andrzeja Dudy i nadawanie tematyce historycznych rozliczeń kluczowego znaczenia dla wizyty polskiego prezydenta na Ukrainie nic nie zmieni. Rozdźwięk będzie się pogłębiał. No chyba, że w kuluarach Andrzej Duda i Petro Poroszenko na poważnie i po cichu dogadali się, że oficjalne apele to tylko taka gra obliczona na zwodzenie radykałów. Przynajmniej dla ukraińskich polityków przyzwyczajonych do cynicznych gierek, takie porozumienie byłoby zrozumiałe.
  http://www.newsweek.pl/opinie/wizyta-prezydenta-andrzeja-dudy-na-ukrainie-komentarz,artykuly,420419,1.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Jak donoszą pro-ukraińskie media wizyta Prezydenta RP oprócz komunałów rzuconych o poszanowaniu prawa do pochówku także konkretne korzystne dla Ukrainy decyzje.
  cytat
  Polska i Ukraina porozumiały się w sprawie wprowadzenia wspólnej kontroli celnej na granicy.
  Powiedział o tym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na konferencji prasowej po spotkaniu z polskim kolegą Andrzejem Dudą.
  „Porozumieliśmy się na poziomie międzyrządowym, że wprowadzamy wspólną kontrolę celną jako skuteczne narzędzie walki z korupcją i przemytem”, – powiedział.
  Poroszenko podkreślił, że ten krok jeszcze bardziej uprości reżim bezwizowy między Ukrainą i UE.
  http://wschodnik.pl/polityka/item/14795-polska-i-ukraina-zastosuja-wspolne-narzedzia-do-walki-z-korupcja-poroszenko.html
  Komentarz: Takie wspólne sprawdzanie może skończyć się tym, ze kontrabanda zamiast zmniejszać się będzie kwitła. Przekupni ukraińscy celnicy będą wyznaczać do ścisłej kontroli samochody NIE BĘDĄCE pod ich „ochroną” przez co polskie służby będą mieć mniej czasu na sprawdzanie rzeczywiście podejrzanych pojazdów.

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Stopy procentowe na Ukrainie zostaną podniesione o jeden punkt z 13.5% do 14.5%. Decyzja Narodowego Banku Ukrainy jest spowodowana wyższą niż zakładano inflacją na Ukrainie.
  https://economics.unian.info/2298354-ukraines-central-bank-raises-key-rate-again.html
  Komentarz: Podwyższanie stóp procentowych to jak może państwo pamiętają studzenie gospodarki a la Balcerowicz. Zmniejsza się wtedy inflacja, ale za cenę spadku wzrostu PKB.

  Polubione przez 2 ludzi

 15. A „rosyjska wojna hybrydowa” otwiera wciąż nowe „fronty”, tym razem jej „ofiarą” (wg mediomatołów.pl) miał paść…Robert Kubica, a w roli ‚zielonego ludzika” miał wystąpić rosyjski kierowca wyścigowy Sergiej Sirotkin;
  https://sportowefakty.wp.pl/formula-1/726933/media-kontrakt-roberta-kubicy-rozwiazany-zainterweniowal-wladimir-putin
  ps. Tylko patrzeć jak „Team Williamsa” zostanie przemianowany na ‚Republikę Ludową Williamsa” (oczywiście zgodnie z „logiką” mediomatołów.pl)…

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Szykuje sie kolejny zwrot akcji w „wojnie na górze” jaka traw w Kijowie? Pojawiły sie nieoficjalne informacje że w „nagrodę” za ośmieszenie ukraińskich organów sprawiedliwości i ścigania w związku z ostatnimi „hecami” z (łapaniem i wypuszczaniem) Saakaszwilim oraz ‚wojną” z Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy ze stanowiskiem może sie pożegnać Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko („kum Poroszenki”);
  https://vesti-ukr.com/politika/269388-jura-proshchaj

  Polubione przez 1 osoba

 17. Szykuje sie „zawodowy awans” ukraińskich neonazistów z bandyckiego ugrupowania „C 14”, zwanego na Ukrainie „tituszkami SBU” ponieważ są oni na „żołdzie” ukrobezpieki, a ich „fuhrerek” Jewhen Karas to etatowy agent SBU. Według ukraińskiego portalu ‚Strana’, członkowie „C 14” który do tej pory zasłynęłi m.in z napadów na domniemanych sympatyków „separatystów” i Rosji, a także bijatyk i strzelanin z konkurentami z innych „ugrupowań (band) ukropatriotów” (np wczorajsza strzelanina pod jedną z kijowskich pizzerii), mają oficjalne stać się jedną ze „struktur siłowych” podległych władzom Kijowa, czymś w rodzaju „straży miejskiej”;
  https://strana.ua/articles/analysis/111571-iz-za-cheho-podralis-ultrapravye-natsionalisty-u-metro-holoseevskaja.html

  Polubione przez 2 ludzi

 18. „Micho” Saakaszwili zostanie jednak przekazany Gruzji, przez którą jest poszukiwany listem gończym? Według gruzińskiej telewizji „Rustawi 2” (powiązanej właśnie z Saakaszwilim) na terytorium Białorusi tocza się „tajne rozmowy” pomiędzy przedstawicielami „specsłużb” Gruzji oraz Ukrainy w sprawie ekstradycji Saakaszwilego z Ukrainy do Gruzji. Oczywiście wszystkie „zainteresowane strony” temu zaprzeczają, choć okazuje sie ze na Białorusi przebywa szef gruzińskiej bezpieki, ale podobno z powodu odbywających sie w tym państwie „obchodów stulecia białoruskiej służby bezpieczeństwa”;
  https://strana.ua/news/111642-v-belarusi-vedut-perehovory-ob-ekstraditsii-saakashvili-rustavi-2.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.