Wojna domowa na Ukrainie 16.12.2017r.- 1023 dzień od nowego rozejmu.


„Zaproponowana maksymalna cena na poziomie 10,5 mld USD jest dla nas zdecydowanie nie do przyjęcia. Od początku mówiliśmy jaki mamy budżet na cały program. W stosunku do stanu z końca 2015 roku, udało nam się uzyskać bardzo wiele, stawialiśmy stronie amerykańskiej wyższe wymagania i były one spełniane”- powiedział kilka dni temu w wywiadzie dla portalu „Defence24.pl” wiceminister MON Bartosz Kownacki.

Przypomnę, że w połowie listopada Polska otrzymała zgodę Departamentu Stanu na zakup czterech zestawów „Patriot” wraz z IBCS, dostosowanych do działania w środowisku IAMD. Maksymalna cena przekazana w komunikacie agencji DSCA wynosi jednak 10,5 mld USD, co przekracza budżet na cały program Wisła. Notyfikacja obejmuje realizację pierwszej fazy programu obrony powietrznej średniego zasięgu, jak i budowy pewnych elementów całego systemu.

IBCS zaś to system zarządzania obroną powietrzną US Army, będący głównym elementem budowanej architektury zintegrowanej obrony powietrznej wojsk lądowych. Z elementami IBCS mają zostać integrowane różne sensory i wyrzutnie pocisków, aby cały system obrony mógł działać w ramach jednego, rozpoznanego obrazu sytuacji powietrznej. IBCS umożliwi więc między innymi wskazywanie także celów bateriom „Patriot” za pomocą radarów obrony krótkiego zasięgu „Sentinel”, jak i dołączanie nowych wyrzutni i sensorów według potrzeb.

Jak widać z tego jest to mózg całego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w oparciu o rakiety „Patriot”, bez którego ich skuteczność i możliwości sensownego wykorzystania staje się wątpliwa.

Cena zaś jaką zaoferowali nam Amerykanie za swój system, już na wstępie przekracza nasze możliwości finansowe, nie dość tego, obejmuje ona tylko taką jego wersję, która obecnie jest już przestarzała. Chodzi tu o systemy PDB-8 lub CC2, który za kilka lat wymagałby bardzo kosztownego procesu modernizacji. A więc te 10,5 mld dolarów jakie zaoferowali nam za swój system rakietowy „Patriot”, jest dopiero niewielką częścią jego całości. Ocenia się, że wdrożenie tzw. drugiej fazy programu, będzie kosztowało jeszcze drożej niż jego pierwsza część. Która nota bene nie zapewnia mam żadnego realnego bezpieczeństwa, więc pozostanie na tym etapie jest po prostu wyrzuceniem 38 mld złotych z kieszeni polskich podatników w błoto.

Natomiast w przypadku determinacji obecnego rządu w zakupie najnowocześniejszej wersji tego systemu może nas kosztować, w przeciągu kilku najbliższych lat dodatkowe ponad 40 a nawet możliwe jest ,że 60 mld złotych. Tym sposobem z początkowych 30 mld dojdziemy w realu do sumy kilkakrotnie większej. Co i tak de facto nie zapewni mam 100% bezpieczeństwa.

Zapewnienia Macierewicza, że Polska kupi najnowszą wersję systemu, albo są jak zwykle w jego przypadku konfabulacją, albo więc będzie nas kosztować o kilka razy więcej, niż on nam usiłuje już od ponad dwóch lat wmówić.

Problem więc, jest tu tylko jeden: po co nam taki drogi system?

Aby odpowiedzieć na to zasadnicze pytanie, przypomnę w tym miejscu, że pomimo jego abstrakcyjnej ceny, nie zapewni on nam- podobnie zresztą jak kilka tysięcy weekendowych żołnierzy z wojsk OT, czy też komandosi z ŻW- pełnego bezpieczeństwa.

Czyli, że celem nie jest to deklarowane w narracji propagandowej Macierewicza (a więc i prezesa PiS)osiągnięcie stanu błogiego bezpieczeństwa, tylko kryje się za tym inny cel.

Tym celem jest zapłacenie bardzo wysokiego haraczu hegemonowi, licząc na to, że staniemy się silnym elementem jego strefy wpływów. Niestety, ale takie wyobrażenie sobie stosunków z USA jest nie tylko głupotą, ale również naraża nas na wielkie niebezpieczeństwo, podobnie jak to miało miejsce przed ostatnią wojną światową, kiedy sojusz z WB i Francją miały rządowi sanacyjnemu uratować d***ę. A My zaś, nie mieliśmy dzięki tego „oddać nawet guzika”. Skończyło się to dla Narodu Polskiego niewidzianą wcześniej w historii naszego kraju tragedią. Winni zaś tego stanu rzeczy za nasze złoto bezpiecznie i dostatnio wiedli sobie życie w Londynie.

Teraz budowanie mirażu na Ameryce zapewniającej nam bezpieczeństwo- jako swojemu strategicznemu sojusznikowi- jest dokładnie takim samym mirażem wyklutym w chorych na władzę głowach. Tylko, że skala konsekwencji takiej polityki, nie dość, że będzie jeszcze bardziej tragiczna niż wszystkie poprzednie, ale Polska na wieki zniknie z map świata, i to nie dlatego, że jakiś niecny wróg zaatakuje nas o świcie. Tylko dlatego, że tu nie pozostanie kamień na kamieniu. Zaś sama tarcza jaką ma być system „Patriot” ochroni nas na tyle, aby winni tego stanu rzeczy nowymi samolotami zdołali przekroczyć granice państwa. Podobnie jak to się działo we wrześniu 1939 roku, kiedy wojsko polskie walczyło, ale tylko do momentu ucieczki z terytorium Polski jej władz i najwyższego dowództwa wojskowego, w tym prezydenta, wszystkich ministrów z rodzinami, naczelnego wodza, a nawet rodziny Marszałka.

I to możecie przeżyć ponownie za darowaną wam jałmużnę w postaci 500+ złotych miesięcznie. Jak widać bardzo tanio wyceniacie własne życie i honor oraz życie waszych bliskich i współrodaków.

http://www.defence24.pl/711411,kownacki-dla-defence24pl-wyjasniamy-watpliwosci-w-sprawie-ceny-patriotow-nie-zrezygnujemy-z-ibcs-wywiad,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na całej długości linii frontu w Donbasie, sytuacja znacznie się poprawiła. Co jest wyjątkowe, w świetle tego, że poprawa ta ma miejsce na początku weekendu.

I tak, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, tylko 24 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 11 znajdujących się tam miejscowości.

Poniżej graficzne przedstawienie wrogiej aktywności zbrojnej ukraińskich sił ATO wzdłuż linii frontu:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, tylko 7 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie znajdujących się tam 4 miejscowości.

Miejscowości te, to: Kalinowo, Krasnyj Jar, Ziełtoje i Gołubowskoje.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 15 грудня 2017 року

Сьогоднішній день у районі проведення АТО характеризується зменшенням кількості обстрілів, проте повного дотримання режиму припинення вогню немає. Усі випадки порушення умов перемир’я зафіксовано на Донецькому напрямку.
Зокрема, бойовики з 82-мм мінометів вели вогонь поблизу Опитного. З гранатометів різних видів окупанти обстрілювали оборонців Водяного і шахти Бутівка, а з легкого піхотного озброєння – захисників Пісків та Авдіївки.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська здійснили 5 обстрілів позицій сил АТО. У двох випадках українські захисники відповідали окупанту прицільним вогнем”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 15 грудня 2017 року

Ситуація за минулу добу у районі проведення АТО характеризується зменшенням кількості обстрілів. Попри відчутне зниження збройних провокацій, повного дотримання режиму припинення вогню немає. Бойовики на деяких ділянках лінії зіткнення продовжують грубо порушувати Мінські домовленості, застосовуючи заборонені міномети.
На Луганському напрямку зафіксовано два факти порушення перемир’я. У вечері ворог більш ніж дві години зі 120-мм мінометів, гранатометів та кулеметів вів вогонь по наших оборонних укріпленнях довкола Троїцького, випустивши загалом близько чотирьох десятків мін. Також з гранатометів і стрілецької зброї противник обстрілював оборонців Жовтого.
На Донецькому напрямку у першій половині доби окупанти з 82-мм мінометів вели вогонь поблизу Опитного. З гранатометів різних видів загарбники обстріляли оборонців Водяного і шахти Бутівка, а з легкого піхотного озброєння – захисників Пісків та Авдіївки. У вечірній час агресор здійснив три постріли з міномату калібру 82-мм по захисниках Мар’їнки.
Загалом минулої доби російсько-терористичні війська 8 разів обстріляли позицій Збройних Сил України. У половині випадків наші воїни придушували вогневу активність противника.
У результаті ворожих обстрілів жоден український військовослужбовець не загинув і не був поранений”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- finał konkursu „Miss Donbasu- Zima 2017”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.12.2017r.- 1023 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, ukraińska stacja telewizyjna ‚NewsOne” prowadzi właśnie „talk-show” na żywo pt Komu jest potrzebna wojna na Ukrainie. Dla przypomnienia, „NewsOne”, znana ze swojej krytyki wobec obecnego reżimu kijowskiego, była „blokowana” ostatnio przez „tituszki” (czyli bandę „ukropatriotów”) nasłanych najprawdopodobniej przez szefa MSW Ukrainy Awakowa;
  >https://www.youtube.com/watch?v=yA30K3z5PSw

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukraiński bloger (na „wychodźstwie w UE’) Anatolij Szarij o „nagłym przewrocie” w konflikcie pomiędzy Saakaszwilim, a Poroszenka, czyli o wywiadzie w ukromediach jakiego udzielił „Micho”, a w którym już nie oskarża o wszystko co złe na Ukrainie Porocha, a Władimira Putina;
  >https://www.youtube.com/watch?v=hi8a6KNqrRU
  Ps. ‚Niewidzialna ręka” Ambasady USA na Ukrainie jak widać działa, musieli w końcu zareagować i spacyfikować własnych agentów, bo się zrobiła ŻENADA na cały „wolny i demokratyczny świat”…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Coś czułem ,ze tak będzie po tym jak z dnia na dzień zmieniono narrację dotyczącą NABU. Prawdopodobnie sztab ekspertów z USA zadecydował, ze trzeba trochę przyhamować niektóre marionetki, bo zaczęły mówić za duzo prawdy, a to mogłoby zakończyć się kolejną rewoltą zdesperowany i wkurzonych mieszkańców tego nieszczęśliwego kraju.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Według „oficjalnego” kijowa ukraińska gospodarka „wciąż odbija się od dna”, m.in wzrasta PKB Ukrainy, a tymczasem okazuje się że, według oficjalnych danych ukraińskich państwowych służb statystycznych, ciągle wzrasta ujemny bilans handlu zagranicznego który juz przekroczył sume 4,5 miliarda dolarów (zwiększył się o prawie 2,2-krotnie w porównaniu do tego samego okresu 2016 roku);
  https://strana.ua/news/111878-nehativnoe-saldo-vneshnej-torhovli-ukrainy-vyroslo-v-2017-hodu-v-dva-raza.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • To miedzy innymi jeden z powodów zapaści hrywny. Inwestorzy tak samo jak w poprzednich latach nie zainwestowali znacznych sum pieniędzy, gastarbeiterzy przyjechali do domu na święta i nie ma kto wrzucić na rynek jakąś znaczna kwotę „twardej waluty”. Kraj eksportuje naprawdę dużo towarów, tyle tylko, że są to towary nisko przetworzone-zboże, kopaliny, W dodatku do produkcji konieczne są towary zza granicy i tak dla rolnictwa sprowadza się środki ochrony roślin, nawozy, a także maszyny rolnicze. To wszystko sprawia, że wciąż rośnie deficyt handlowy.
   A co do PKB- rośnie bo rzeczywiście odbija się od dna, ale głownie dzięki gastarbeiterom, którzy utrzymują rodziny z pracy zza granicą (konsumpcja wewnętrzna w kraju).

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Zdrada ‚tęczowych wartości UE” w Iwano – Frankowsku. Tamtejsza rada miejska chce oficjalnie wprowadzić „zakaz propagandy homoseksualizmu;
  https://rian.com.ua/society/20171215/1030478960/zapretit-propagandu-gomoseksulizma.html
  Dla przypomnienia, tamte regiony onegdaj wizytował (i przekazywał oraz odbierał „nagrody”) znany z „tęczowych upodobań” Prezydent Słupska. Zanosi sie teraz na to że w „podzięce” od Ukraińców dostanie oficjalny zakaz wjazdu…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejna fikcja w wykonaniu władz Ukrainy. Tym razem okazało sie być nią szumnie ogłaszane wprowadzenie „kontroli biometrycznej” na granicy ukraińsko – rosyjskiej. W oficjalnym komunikacie wydanym w odpowiedzi na zapytanie ze strony ukromediów w tej sprawie, MSZ Ukrainy stwierdziło że w dalszym ciagu „pracuje nad tym problemem”, chociaż jak przypomniano w artykule, Poroszenko dał ukraińskiemu rządowi czas na „załatwienie sprawy” do końca listopada tego roku;
  https://strana.ua/news/111748-rossijane-po-prezhnemu-vezzhajut-v-ukrainu-bez-biometricheskoho-kontrolja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Trwał „czwarty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjską inwazją”, gdy rosyjski milioner Paweł Fuks stał sie nagle ukraińskim milionerem i najlepszym przyjacielem samego ‚generalissimusa” Poroszenki oraz szefa MSW Ukrainy Awakowa. Jak informuja ukromedia często jest widywany w Kijowie gdy noca odwiedza siedzibę Administracji Prezydenta Ukrainy oraz siedzibę MSW Ukrainy;
  https://strana.ua/news/111845-novyj-ukrainskij-millioner-fuks-nanosit-nochnye-vizity-v-ap-i-mvd-ukrainy-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Deklaracja postępowania Polaków w obecnej sytuacji na najbliższe jutro”

  Róbmy coś , by to co nierealne, stawało się realne , lecz róbmy to mądrze, powoli, stopniowo, systematycznie i perspektywicznie , by doprowadzić do sytuacji iż oni nie wytrzymają tempa i sami przyjdą do nas z prośbą , by ich zastąpić, w zamian żądając zapewnienia im dożywotniego bezpieczeństwa. Na ten magdalenkowy, okrągłostołowy układ , godzić się tym razem już nie wolno, co najwyżej można im zagwarantować bezpieczny wyjazd za granicę , by już nigdy nie bruździli Polsce i Polakom.

  Ten wariant rozwoju wydarzeń w Polsce wydaje mi się jednak mało prawdopodobny. Oni dla zachowania swojej władzy gotowi są na wszystko, w tym na rzucenie Polaków do walki na fałszywe barykady, albo jeszcze lepiej do walki z Rosją. I tutaj należy im wysłać jasny i mocny sygnał, iż na to się Nie Godzimy, a oni jak chcą niech sobie sami wojują.

  W przypadku obcej „sojuszniczej” interwencji NATO-wskiej , też ich trzeba ignorować, chyba że sytuacja wymknie się spod kontroli , wtedy należy z nimi walczyć czym się da i jak tylko się da. Wierzę przy tym , iż to co ich w przeszłości spotkało we Wietnamie w porównaniu z tym , czego doświadczą w Polsce , będzie dla nich „przygodą ” ,którą ;popamiętają na wieki Polacy nie są Narodem , których można w nieskończoność zwodzić, mamić i oszukiwać, lecz o tym oni muszą się przekonać na własnej skórze. Życzę wszystkim i sobie powodzenia !

  Łódź, dnia 16 grudnia 2017 r Michał Jarzyński

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Jeden z liderów MICHOmjdanu, „legendarny marszał Semen Semenczenko” (włas. Konstantin Griszyn) oskarżył „generalissimusa” Poroszenkę o doprowadzenie do upadku państwa i umozliwienie dojscia do władzy ‚tyrana’ Janukowycza po okresie tzw. pomarańczowej rewolucji, a takze o „kolaborację z wrogiem’ (czyli z Rosją) i zapowiedział ze „odpowie za to krwią”;
  https://strana.ua/news/111930-semenchenko-prizval-poroshenko-ostanovit-repressii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Spełnia się to o czym przestrzegał minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow. strona ukraińska poinformowała że otrzymała od rosyjskiego resortu obrony pismo informujace o tym ze wycofuje on rosyjskich wojskowych z tzw. wspólnego centrum kontroli i koordynacji zawieszenia broni na Donbasie. Dla przypomnienia szef rosyjskiego MSZ oskarżył o doprowadzenie do tego swoimi działaniami stronę ukraińską;
  https://korrespondent.net/ukraine/3918810-rossyia-otzovet-ofytserov-yz-stskk-na-donbasse

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ten dokument ma takie samo znaczenie, jak „wyrażenie zaniepokojenia” przez agendy NATO 🙂
   Dopóki rząd w Polsce nie zechce wypłacić odszkodowań ( pytanie brzmi za co?) dopóty organizacje żydowskie nie otrzymają nawet złamanego grosza, bo nie mają nawet PODSTAWY PRAWNEJ do wysuwania takich żądań.
   Dla przypomnienia, jeszcze w czasach PRL zapłacono „odszkodowania”, a PRYWATNE osoby i ich spadkobiercy maja prawo w każdej chwili odzyskać swoje zrabowane dobra.
   Organizacje żydowskie żądają pieniędzy od Polski chociaż ich prezesi doskonale sobie zdają sprawę, ze w przypadku bezpotomnej śmierci majątek zmarłego (tu żydów pomordowanych przez Niemców) przechodzi na Skarb Państwa.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Może sie okazać że pieniążki dla żydków znajdą się szybciej niż myślisz . Wystarczy to że nie zostaniemy wpuszczeni na rynek amerykański lub zaczną nam zajmowć majątek znajdujący się za granicą albo nie zechca sprzedać paru zabawek Macierewiczowi . Swego czasu żydzi domagali się kasy od kolei francuskiej za to że ta woziła ich do obozów zagłady . Francuzi długo boczyli się aż w końcu ulegli bo koło nosa przeszło im parę lukratywnych kontraktów które zydzi zablokowali .
    A czy przypadkiem u żydków nie jest tak że majątek zamordowanego bezpotomnie przechodzi na własność gminy żydowskiej ?

    Polubione przez 1 osoba

    • Przed wojną majątki żydowskie nie były własnością Gminy (np. w Warszawie), ale związków wyznaniowych. Nie przewidzieli holocaustu. Związki wyznaniowe w przeciwieństwie do Gminy nie płaciły podatków, ale nie podlegały dziedziczeniu i po śmierci „użytkownika” przechodziły na własność Skarbu Państwa.

     Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraińska codzienność, w Kijowie zastrzelono 61 – letniego emerytowanego funkcjonariusza SBU. jak sie okazało zastrzelono go z jego własnej broni, którą próbował sprzedać zbierając pieniądze na leczenie;
  https://vesti-ukr.com/kiev/269121-zastrelil-iz-eho-zhe-ruzhja-politsija-kieva-razyskivaet-ubijtsu-esk-sotrudnika-sbu
  Takie rzeczy tylko na Ukrainie. Nawet zastępca szefa ukraińskiej policji Abroskin jest zszokowany ostatnią zbrodnią do jakiej doszło w Kropiwnickim, gdzie rodzona matka zabiła swoją 12 – letnią córkę, bo jak tłumaczyła po zatrzymaniu „Ona nie chciała chodzić do szkoły”…
  https://vesti-ukr.com/strana/269288-ubila-doch-za-to-chto-ona-ne-khotela-idti-v-shkolu-abroskin-rasskazal-o-ponozhovshchine-v-kropivnitskom

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem neonazistowski „Korpus Narodowy”, byłego „lidera’ tzw. baonu ochotniczego „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) Andrija Biłeckiego poczuł się chyba ukraińską „inspekcją budowlaną”, ponieważ w Krzemieńczuk (obwód połtawski) jego ‚aktywiści”, zreszta po raz „enty” z kolei w Ukrainie, próbowali zablokować jedną z budów w mieście. Na miejsce przybyła policja która starła się z „korpuśnikami”, w wyniku czego jeden policjant trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/3918821-v-kremenchuhe-podralys-natskorpus-y-polytsyia

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana” o ostatniej wizycie naszego ‚Naczelnego Wodza” na Ukrainie i jego spotkaniu z „generalissimusem” Poroszenką. Są między innymi opinie takich skrajnych zdegenerowanych UKROFILCÓW jak Wojciech Mucha oraz Jerzy Targalski, które niestety ale BRZYDZI mi się tłumaczyć…
  https://strana.ua/articles/analysis/111936-mir-ili-vojna-chto-zhdet-otnoshenija-ukrainy-i-polshi-v-blizhajshem-budushchem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W sprawie dostaw sprzętu dla Ukrainy.
  Lwia część pomocy wojskowej z USA pochłonie dostarczenie 20-30 letnich kutrów klasy „Island” dla ukraińskiej floty.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Island-class_patrol_boat
  Rząd w Waszyngtonie wciska owe okręty patrolowe każdemu zaprzyjaźnionemu państwu. Dostały je oprócz Ukrainy również Gruzja i Kostaryka.
  http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=23575
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/usa-przekaza-ukrainie-okrety-patrolowe-typu-island,757865.html
  Okrety które zajma miejsce patrolowców klasy „Island” mają kosztować około 50 mln $ za sztukę.
  Nie wiem po ile „policzą sobie” amerykańscy wojskowi stare okręty, ale znając mentalność amerykanów nie będzie to mała kwota, chociaż parametrami nowe kutry klasy „Sentinel” znacznie przewyższają swoich poprzedników.
  http://www.defence24.pl/615273,poltora-miliarda-dolarow-na-kutry-patrolowe-dla-us-coast-guard

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Rosyjska telewizja i radio zwiększą swój zasięg na terytorium ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainy, a wszystko za sprawą…planowanego podwyższenia o 40 metrów wieży nadawczej znajdujacej się w Czongarze (obwód chersoński przy granicy z Krymem). Oficjalnie ma to wzmocnić sygnał nadawanych na terytorium „okupowanego” Krymu ukraińskich programów tv i radia;
  https://strana.ua/news/111972-v-khersonskoj-oblasti-modernizirujut-chaplinskuju-televyshku-na-krym.html
  Ale jak warto zauważyć, burmistrz Geniczeska w obwodzie chersońskim skarżył się że uruchomiona w 2017 roku wieża nadawcza w Czongarze, zamiast wzmacniać sygnał programów telewizyjno – radiowych nadawanych na ‚okupowany” Krym wzmacnia programy rosyjskie nadawane na terytorium Ukrainy 🙂 co potem dementował ukraińska Rada Mediów Narodowych (odpowiednik naszej KRRiT);
  https://ru.tsn.ua/ukrayina/v-nacsovete-oprovergli-chto-televyshka-na-chongare-transliruet-rossiyskie-programmy-v-ukrainu-934753.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Walczyła z ‚separatystami” na Donbasie, a teraz w „podzięce” Kijów chce ja wydać „separatystom”. Mowa o Anastazji Leonownej obywatelce Rosji, która jako „ochotniczka” walczyła w „formacjach” banderowskiego „Prawego Sektora” oraz w tzw. ukraińskim baonie ochotniczym ‚Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy), a następnie znalazła się w formowanej „grupie dywersyjno – rozpoznawczej” pod dowództwem Olega Mużczila, działacza „Prawego Sektora”, która zamiast walczyć z „separatystami” zajęła sie napadami i rozbojami w Kijowie i została zlikwidowana przez SBU (Mużczil został zastrzelony). Jak sie okazuje teraz Leonowna znalazła się na liście „separatystów” przeznaczonych do wymiany na jeńców ukraińskich, co wywołało u niej nie mały popłoch 🙂
  https://strana.ua/news/111958-rossijanku-anastasiju-leonovu-iz-pravoho-sektora-khotjat-otdat-dnr-dlja-obmena.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. OT zza Oceanu, czyli Richard Boykin wysoki urzędnik tamtejszego samorządu wezwał ONZ do przysłania „międzynarodowych sił policyjnych” do tego miasta by powstrzymać „ludobójstwo” wywołane przez gwałtowny wzrost przestępczości;
  http://www.chicagotribune.com/news/chicagoinc/ct-met-boykin-un-1215-chicago-inc-20171214-story.html
  https://www.intellihub.com/chicago-commissioner-requests-u-n-troops-patrol-fight-violent-crime-genocide-on-the-streets/

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Były prezydent Gruzji i lider opozycyjnej na Ukrainie partii Ruch Nowych Sił Micheil Saakaszwili oświadczył, że gotów jest rozmawiać z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką o pokojowym odsunięciu od władzy oligarchów.
  http://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-saakaszwili-chce-rozmawiac-z-poroszenka,nId,2478853#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Retoryka wypowiedzi bylego prezydenta Gruzji zmieniła się po tym jak jak prokurator generalny Ukrainy stwierdził, ze Saakaszwili zostanie wydany władzom Gruzji. W byłej ojczyźnie Saakaszwilemu grozi proces i wiezienie.
  https://wpolityce.pl/polityka/372141-ukraina-prawdopodobnie-zdecyduje-sie-na-ekstradycje-micheila-saakaszwilego-w-gruzji-grozi-mu-proces

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.