Wojna domowa na Ukrainie 20.12.2017r.- 1027 dzień od nowego rozejmu.


W razie wszczęcia przez Komisję Europejską wobec Polski postępowania z artykułu 7 Traktatu o UE, możliwe jest w ostatecznym rachunku nałożenie przez Trybunał UE kary w wysokości nawet do kilkuset tysięcy euro za każdy dzień naruszania przez Polskę zasad praworządności przyjętych przez UE.

Wobec takiej możliwości, czy rząd PiS będzie jeszcze stać na program „500+”?

Tak więc, jeśli dziś w ostatniej chwili nie dojdzie do bardzo znacznych kroków pojednawczych ze strony rządu PiS, komisarze UE prawdopodobnie zatwierdzą około południa na swym cotygodniowym posiedzeniu w Brukseli decyzję o art. 7. ustęp 1. To będzie pierwsze w historii UE zastosowanie takiej procedury wobec kraju członkowskiego Unii, którym jest Polska.

jednocześnie będzie to pierwszy etap z art. 7 Traktatu UE, czyli złożenie przez Komisję Europejską wniosku do Rady UE o stwierdzenie faktu „wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia” zasady praworządności. W ten sposób kwestia odpowiedzialności za sprawę naruszania zasad Traktatu UE przez Polskę zostanie przeniesiona z Komisji Europejskiej, której obecnie wiceszefem jest- przedstawiany przez propagandę mediów publicznych jako wróg Polski- Frans Timmermans, na barki Rady UE, która od początku przyszłego roku przechodzi pod prezydencją Bułgarii. Zaś negatywne postrzeganie wiceszefa KE przez liderów PiS wynika z tego, że Timmermans uważa, iż „wszystkie wydatki UE powinno się uzależnić od tego, czy każde państwo członkowskie stosuje się do reguł państwa prawa„, a tego „prawi i sprawiedliwi” już nie mogą mu wybaczyć.

http://www.dw.com/pl/timmermans-unijne-pieni%C4%85dze-tylko-w-zamian-za-przestrzeganie-praworz%C4%85dno%C5%9Bci/a-41523648

Uruchomienie art. 7 ustęp 1 było przygotowywane przez KE od tygodnia, ale szef KE Jean-Claude Juncker wahał się aż do wczorajszego wieczora. Chodziło o to, że do Brukseli płynęły jeszcze we wtorek sygnały o gotowości do rozmowy telefonicznej od premiera Mateusza Morawieckiego. Niestety, ale Juncker nie doczekał się telefonu ani od premiera, ani od żadnego z jego ministrów. Morawiecki nie zdecydował się nawet na króciutką rozmowę z Junckerem podczas szczytu UE w zeszłym tygodniu.

W efekcie wczoraj około godziny 18 Juncker podjął już decyzję o wszczęciu wobec Polski postępowania z art. 7 ust.1. W ostatnich dniach Juncker miał podkreślać w rozmowach ze współpracownikami, że nie chodzi o traktatową „broń nuklearną”, czyli o groźbę nałożenia na Polskę sankcji, gdyż te- jak wyjaśniłem wyżej- przewiduje dopiero drugi etap art. 7. Zapisy traktatowe nie doprecyzowują wprowadzenia możliwych restrykcji, oprócz zawieszenia prawa głosu w Radzie UE, ale mogłoby potencjalnie oznaczać nawet zawieszenie unijnych funduszy. Jednak do sankcji trzeba jednomyślności przywódców UE, poza stroną zainteresowaną, czyli premierem Polski- nikt jeszcze do tego nie dąży, zaś premier Viktor Orbán od dawna obiecuje veto.

„Nie jesteśmy w stanie wojny z Polską. To trudne postępowanie, ale mam nadzieję, że ostatecznie dojdzie do naszego zbliżenia. W środę nie wszystkie mosty do Polski zostaną zburzone”– powiedział Juncker wczoraj na konferencji prasowej, która miała miejsce ok. godz. 22.

Ale aby to porozumienie mogło mieć miejsce, musi w nim aktywnie uczestniczyć Polska. Niestety, po wczorajszym demonstracyjnym okazaniu braku zainteresowania dialogiem, przez premiera Morawieckiego, szanse na nie są znikome. A w zasadzie żadne, bo prostu rząd PiS (a przede wszystkim prezes tej formacji politycznej) sądzi, że jest w stanie wygrać wojnę z UE i narzucić jej swą wolę, tak jak na przykład kadrze oficerskiej, czy też sędziom lub mediom w Polsce.

Dlatego też, obecnie Komisja Europejska zamierza również skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na ustawę o ustroju sądów powszechnych, bo Polska odmówiła wszelkich zmian w dwóch pismach do Brukseli w ramach – wszczętej w lipcu – procedury dyscyplinującej, czyli „postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego” Zdaniem KE ta ustawa wprowadza dyskryminację ze względu na różnicowanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet sędziów oraz uchybia traktatowemu obowiązkowi utrzymywania sprawnego, czyli m.in. niezawisłego wymiaru sprawiedliwości. KE tłumaczy, że obsadzanie prezesów sądów przez ministra sprawiedliwości i jego czysto uznaniowe zgody na pracę sędziów po osiągnięciu wieku emerytalnego łamią trójpodziału władz w Polsce.

Ponadto KE rozważa wszczęcie procedur dyscyplinujących przez Trybunał UE, co do ustaw o Sądzie Najwyższym i o KRS, gdy te po podpisie prezydenta Andrzeja Dudy zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Na tym właśnie etapie grozi nam, że będziemy płacili nawet po kilkaset tysięcy euro kar za każdy dzień naruszania zasad UE, a więc do momentu wycofania się przez rząd PiS z tzw. reformy sądownictwa. Przy nałożeniu takiej kary, nawet przy jej łagodnej wersji, kiedy to będziemy musieli płacić po 100 tys. euro za każdy dzień zwłoki, to suma ta w ciągu roku urośnie do wysokości około 36 mln euro, czyli około 150 mln złotych. Oczywiście nie licząc tu, ewentualnego- jak już zaznaczył wiceszef KE Timmermans- ograniczenia, lub całkowitego wstrzymania, dofinansowania UE dla naszego kraju. Jak widać sumy te mogą przerastać nasze możliwości, tym bardziej, że prowadzona przez PiS polityka korumpowania wyborców, wydrenowała już Skarb Państwa ze wszystkich rezerw, w wyniku czego zaczyna brakować pieniędzy na inwestycje czy też służbę zdrowia. No, ale cóż: PiS będzie rządził długo, a my za to wszystko będziemy w tym czasie płacić. Stać nas przecież, bo jesteśmy bogaci. Tako rzecze prezes PiS.

http://www.dw.com/pl/niemcy-i-francja-popieraj%C4%85-bruksel%C4%99-ws-dyscyplinowania-polski/a-41816650.

***

Na tym kończąc- ten nie bardzo przyjemny dla nas wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po wycofaniu się rosyjskich obserwatorów misji Centrum Koordynacji i Kontroli przestrzegania warunków zawieszenia broni, z dnia na dzień wroga aktywność zbrojna ukraińskich sił ATO, wzdłuż linii frontu w Donbasie, systematycznie rośnie. Czyżby planowali, niczym dogorywające zwierzę, kąsać dotkliwie swego pogromcę. Zły to plan, wiedząc jak wszystkie poprzednie się kończyły. No, ale oligarchiczno-złodziejska junta rządząca w Kijowie, mając za nic życie swych poddanych, może zdecydować się- ratując w ten sposób swoją władzę- na ten ostateczny rozpaczliwy krok. Oczywiście najbardziej cierpieć będzie ludność cywilna- niemy świadek tej zbrodni dokonywanej na własnym narodzie.

I tak, już w nocy z 19 na 20 grudnia ukraińscy żołnierze rozpoczęli swoją aktywność, prowadząc ostrzał miejscowości Dokuczajewsk, na południe od Doniecka. W wyniku tego zostały tam uszkodzone dwa domy i dwa mieszkania znajdujące się przy ulicach: Lenina nr. 47, Niepodległości nr. 14/38, Centralnej nr. 27/15 i Batutina nr. 9.
Później ostrzał kontynuowany był w rejonie tej miejscowości w godzinach od 11:30 do 13:30 i w nocy od godziny 23:00. W wyniku tych ostrzałów dwa pociski moździerzowe spadły na teren przedsiębiorstwa „Donieckiawtogaz”. na szczęście nie zostały uszkodzone zbiorniki z gazem.

Następny ostrzał, tym razem w rejonie kujbyszewskiej dzielnicy Doniecka, rozpoczął się około godziny 15:00. Ostrzał ukraińscy żołnierze prowadzili tam przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm, w wyniku czego został uszkodzony dom przy ulicy Szachtierskoj Sławy nr. 12.

Kolejny intensywny ostrzał miał miejsce około godziny 16:05, gdy ukraińscy bojcy przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm ostrzeliwali obrzeża Gorłówki w rejonie osiedla Porochowy. Spadło tam 15 pocisków kaliber 122 mm.

Łącznie w ciągu minionej doby i nocy, ukraińscy żołnierze, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, rakiet sytemu „Grad” RS-30 (MLRS), moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, 41 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie znajdujących się tam 20 miejscowości.

Podobnie, pod względem aktywności zbrojnej ukraińskich sił ATO, wyglądała- w ciągu minionej doby, sytuacja na ługańskim odcinku frontu.

I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 7 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie 7 znajdujących się tam miejscowości: Pierwomajska, Ałmazowoj, Kalinowo, Donieckij, Gołubowskoje, Sanżarowki i Sokolników. W rezultacie tego ostrzału doszło do następujących strat w miejscowości Donieckij:

1. Na ulicy Gorkiego nr. 1 został uszkodzony samochód osobowy marki WAZ-2110,

2. Na ulicy Gorkiego nr. 2 uszkodzono samochód osobowy marki WAZ-2104,

3. Na ulicy Gorkiego nr. 19 zostały wybite przez odłamki moździerzowe szyby w domu jednorodzinnym,

4. Na ulicy Górniczej nr. 13/2 zostały wybite szyby.

O intensywności wczorajszych ostrzałów może świadczyć fakt, że w ich trakcie na terytorium ŁRL spadło aż około 120 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 19 грудня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається складною. Російсько-окупаційні війська продовжують грубо порушувати режим тиші та вести прицільний вогонь як по позиціях Збройних Сил України так і по прифронтових населених пунктах. Агресор й надалі застосовує реактивні системи залпового вогню та міномети, заборонені Мінськими домовленостями.
На Луганському напрямку російсько-терористичні війська в обідню пору з реактивних систем залпового вогню БМ-21 «Град» обстріляли наші оборонні укріплення довкола Зайцевого. Загалом окупанти випустили тут 20 реактивних снарядів. Окрім того, позиції українських захисників у цьому районі ворог обстрілював із мінометів різних видів та озброєння БМП. Також, з важких 120-х мінометів та усього спектру піхотного озброєння, загарбники вели вогонь поблизу Троїцького, Новотошківського, Новоолександрівки і Новолуганського. Зі стрілецької зброї бойовики порушували перемир’я неподалік Луганського.
На Донецькому напрямку окупанти, наражаючи на небезпеку цивільне населення, випустили 7 мін 120-го калібру по населеному пункту Водяне. Наслідки обстрілу з’ясовуються. З мінометів різних видів ворог вів вогонь поблизу Павлополя, Лебединського, Пісків і Кам’янки. Крім того, з гранатометів противник турбував оборонців Авдіївки і Новотроїцького.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська здійснили 21 обстріл позицій сил АТО. У відповідь українські військовослужбовці 14 разів придушували вогневу активність окупантів”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 19 грудня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО у вечірній час стабілізувалася, проте залишалася неспокійною. Російсько-окупаційні війська на різних ділянках лінії зіткнення продовжували застосовувати заборонені міномети.
На Луганському напрямку, за темної пори доби, ворог зі 120-мм мінометів обстріляв оборонні укріплення сил АТО на підступах до Травневого, а зі стрілецької зброї турбував захисників Станиці Луганської.
На Донецькому напрямку, із мінометів 82-го калібру і гранатометів противник вів вогонь по наших позиціях у районі Новотроїцького, Лебединського і шахти Бутівка. З озброєння БМП та кулеметів агресор порушував перемир’я поблизу Гнутового, а з легкого піхотного озброєння бойовики обстрілювали українських воїнів, які тримають оборону біля Верхньоторецького та Старогнатівки.
Загалом, минулої доби, російсько-терористичні війська 32 рази порушили режим тиші. У більш ніж половині випадків українські військовослужбовці придушували вогневу активність окупантів.
У результаті бойових дій не обійшлося без втрат з нашого боку. Поранень зазнали п’ятеро військовослужбовців, ще один отримав бойову травму і, нажаль, Україна втратила двох захисників.
Висловлюємо співчуття рідним і близьким воїнів, які віддали життя за Батьківщину”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa o skutkach przedwczorajszego ostrzału centrum Gorłówki i szpitala w Gołmowskim przez ukraińskich żołnierzy:

Oraz Stachanowa w ŁRL:

I z Pierwomajska (ŁRL):

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- na nowej scenie donieckiego Narodowego Akademickiego Muzyczno-Dramatycznego Teatra, z okazji dnia Świętego Mikołaja, przedstawiono muzyczną opowieść pt. „Carewicz Kwa-Kwa”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

69 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.12.2017r.- 1027 dzień od nowego rozejmu.

 1. UKRAina bo od słowa UKRAść, „aktywiści miejscy” z Lwowa oskarżyli burmistrza Lwowa Andrija Sadowego o to ze pod pozorem remontu nawierzchni ulic, próbuje „opylić na lewo” zabytkową kostkę brukową, której cena wynosi podobno 800 $ za metr sześcienny;
  http://zik.ua/ru/news/2017/12/18/ystorycheskuyu_lvovskuyu_bruschatku_vivozyat_v_evropu__aktyvyst_1228541
  ps. We „wstępniaku’ znowu błąd tym razem w datacji miesiąca 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Zdrada znanego żydobanderowca, byłego ‚rosyjskiego liberasty” (pracował dla „tuby propagandowej” rosyjskich liberastów ‚Echa Moskwy”) Matwieja Ganapolskiego, kory oficjalnie zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i na Ukrainie przedstawia się jako „rosyjski uchodźca polityczny” który „walczy z reżimem Putina”, a faktycznie wciąż sobie jeździ do Rosji;
  http://www.politnavigator.net/veshhayushhijj-na-ukraine-o-rossijjskojj-agressii-ganapolskijj-spokojjno-ezdit-v-moskvu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Witam ! PIS wcale źle na tym nie wyjdzie. Zwyzywają peowców od donosicieli i zdrajców (mając trochę racji) i słupki poparcia skoczą. W Brukseli powinni się nad tym zastanowić. Jestem w stanie dać tą piątkę złotych rocznie na te kary, ale chciałbym widzieć w pierdlu jakiegoś polityka np. Gronkowiec-Walcównę.

  Polubione przez 5 ludzi

  • „PIS wcale źle na tym nie wyjdzie”- jeśli chodzi o PiS- to nie wiem jak ta formacja na tym wyjdzie. Natomiast wiem, że Polska, wyjdzie jak Zabłocki na mydle.

   Co do Gronkowca to moje zdanie jest takie, że najpierw musi zostać skazana prawomocnym wyrokiem niezawisłego sądu na więzienie, aby można ją było tam posadzić. Inaczej byłyby to metody autorytarne, które nota bene bardzo leżą prezesowi.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 4. A „Micho” Saakaszwili popadł w jakąś „manię korespondencyjną” i „zasypuje” Poroszenkę „listami” swojego autorstwa, w których roi się od błędów jak szydził rzecznik administracji Prezydenta Ukrainy. Tym razem Saakaszwili w nowym „otwartym liscie” wezwał Poroszenkę do dobrowolnego zrezygnowania ze stanowiska, obwinił także Poroszenkę o „prowokację”, czyli o szturm na tzw. Pałac Październikowy w Kijowie;
  https://ria.ru/world/20171220/1511298298.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Śmieszne a jednocześnie przerażające swoją głupotą i obłudą

  Aktorka Angelina Jolie wraz z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem wystąpiła na łamach brytyjskiego „The Guardian” ze wspólnym przesłaniem o dobrotliwej roli NATO na świecie we wprowadzaniu demokracji, obronie słabszych, zwalczaniu tyranów, walce o pokój itp itd… Jednocześnie obydwie te osoby stwierdziły, że NATO powinno jednak bardziej się zaangażować w obronę praw kobiet (bombardując mężczyzn ???) i w zwalczanie przemocy seksualnej…

  https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/dec/10/why-nato-must-defend-womens-rights

  Wyrywek z tekstu godny Monthy Pythona: For nearly 70 years Nato has stood for collective defence against military threats. But also for the defence of democracy, individual liberty, the rule of law and the UN Charter

  Tyle tylko wystarczy… Warto wspomnieć o wprowadzaniu pokoju przez NATO w Jugosławii między innymi poprzez bombardowania cywilów, bombardowaniach Libii cofających kraj w rozwoju o co najmniej kilkadziesiąt lat, nielegalnej inwazji Iraku przez USA i wiele innych państw NATO jak i niezgodnym z prawem międzynarodowym bombardowaniem Syrii przez USA i samoloty francuskie, brytyjskie, belgijskie itd

  W sumie nie ma się co dziwić, że Brad Pitt rozwiódł się z tą panią…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Okazuje sie ze „zachodni partnerzy” na których tak liczą obecne władze w Kijowie wcale nie są tak zachwycenie tym co się dzieje na Ukrainie. W wywiadzie dla ‚Polskiej Agencji Prasowej’ szef MSZ Wlk. Brytanii Boris Johnson oprócz standardowych pochwał w stosunku do władz w Kijowe , za wdrażanie przez nich „reform” miała zauważyć także „Wciąż jednak jest wiele do zrobienia: jesteśmy zaniepokojeni poziomem korupcji i niektórymi aspektami rządzenia na Ukrainie”;
  https://korrespondent.net/world/3920131-brytanyia-obespokoena-urovnem-korruptsyy-v-ukrayne
  http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1218179,boris-johnson-dla-pap-fantastyczne-stosunki-z-polska-nie-bedzie-resetu-z-rosja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych ukraiński portal „antikor.com.ua” z artykułem pt. Finita la евроинтеграция?!, czyli o tym ze Ukraina w najbliższym czasie powinna pozegnać się z jakimikolwiek marzeniami o „integracji z UE”. Jak stwierdza autor artykułu z głośno deklarowanych haseł o „integracji z UE” nic nie pozostało i faktycznie można mówić o tym że sie nie udała;
  https://antikor.com.ua/articles/210643-finita_la_evrointegratsija

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraiński portal „Strana.ua” o ostatnim głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w sprawie ukraińskiej rezolucji na temat „naruszania praw człowieka na okupowanym Krymie”, której przegłosowanie ogłoszono w Kijowie jako „wielki sukces”. Jak zauważył jednak autor artykułu rezolucja faktycznie była „kalką” rezolucji ukraińskiej jeszcze z 2014 roku i okazuje się ze wówczas uzyskała większe poparcie. Dla porównania, obecnie z przyjęciem rezolucji głosowało 70 państw, przeciw 26, a od głosowania wstrzymało się 76 państw. Natomiast w 2014 roku ukraińską rezolucje w sprawie Krymu poparło 100 państw, przeciw było 11, a od głosu wstrzymało się 82 państwa;
  https://strana.ua/news/112739-rezoljutsija-oon-po-ukraine-kak-holosovali-v-2017-i-tri-hoda-nazad.html
  Ps. Jak widać zgodnie z ukraińską „tradycją’ kolejna ukraińska „peremoha’ (czyli zwyciestwo/sukces) zaczyna „przeradzać się” w „zradę” (czyli klęskę/niepowodzenie)…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem w siedzibie ukraińskiego resortu sprawiedliwosci doszło dzisiaj do awantury z udziałem parlamentarzysty z frakcji ‚Blok Poroszenki” i jednocześnie lidera Socjaldemokratycznej partii Ukrainy Serhija Kaplina, który wraz ze swoimi „tituszkami” rozpoczął „okupację” budynku. Interweniowała policja, kora „wyprosiła” całe „towarzystwo”, z Kaplinem na czele, z budynku. Powodem akcji Kaplina miało być to ze ukraiński resort sprawiedliwości ma blokować „prawomocność” przeprowadzonego pod jego przewodnictwem ‚zjazdu partyjnego”;
  https://strana.ua/news/112773-siloviki-zaderzhal-kaplina-so-storonnikami-sotspartii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Obudziła się” organizacja „Amnesty International” która zajęła się sprawa zatrzymanego przez SBU pod zarzutem „zdrady państwowej” ukraińskiego dziennikarza z Żytomierza Wasilija Murawickiego. Organizacja wydała komunikat w którym stwierdziła że zarzuty pzredstawiane dziennikarzowi nie odpowiadają prawdzie, zarzuciła takze ukraińskim urzędom utrudnianie pracy prawnikom reprezentujacym dziennikarza oraz domaga się jak najszybszego uwolnienia dziennikarza;
  https://strana.ua/news/112745-amnesty-international-trebuet-osvobodit-vasilija-muravitskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W Mikołajowie w centrum miasta odbyło sie uroczyste odsłonięcie świątecznej choinki, na którym pojawił sie gubernator obwodu mikołajowskiego z „obita twarzą”. Jak informują ukromedia urzędnik nie chciał wytłumaczyć w jaki sposób nabawił się urazów;
  http://nikvesti.com/news/photoreportage/121683
  https://korrespondent.net/ukraine/3920197-nykolaevskyi-hubernator-pryshel-na-otkrytye-novohodnei-elky-s-razbytym-lytsom

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ciąg dalszy konfliktu dyplomatycznego pomiędzy Ukrainą, a Białorusią. W ukraińskim parlamencie pojawił sie projekt uchwały wniesiony przez deputowanych z frakcji „Blok Poroszenki”, w którym ci domagają się zmiany miejsca prowadzenia rozmów pokojowych o Donbasie, z białoruskiego Mińska na jakies inne miasto. Głowny wnioskodawca tej uchwały, członek tzw. medżlisu krymskotatrskiego Refat Czubarow uzasadnił ją tym ze Białoruś zagłosowała w ONZ przeciwko ukraińskiej rezolucji w sprawie Krymu;
  https://strana.ua/news/112758-v-bpp-predlozhili-smenit-belarus-na-druhuju-stranu-mirnykh-perehovorov-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Trwa „kołomyja” z ciągłym odkładaniem głosowania w ukraińskim parlamencie nad złożoną w nim ustawą o tzw. reintegracji Donbasu, ‚sygnowaną” przez samego Poroszenkę. Tym razem przewodniczący parlamentu Parubij ogłosił że ukraiński parlament może głosować w tej sprawie 16 stycznia przyszłego roku. Dla przypomnienia, ustawa ta jest „nie do przełknięcia” dla „ukropatriotów” ze względu na zwarte w niej decyzje w sprawie przyznania szerokiej autonomii „regionom Donbasu”, a także może stać się kolejnym spięciem w stosunkach z Rosją, ze wzgledu na występujące w niej stwierdzenia o „okupacji Donbasu przez Rosję”;
  https://strana.ua/news/112748-zakon-o-reintehratsii-donbassa-mohut-prinjat-posle-16-janvarja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Rosyjski portal poinformował ze kraje bałtyckie niespodziewanie zmieniły swoje pozycje do budowy gazociągu „Nord Stream 2”. Powołuje się przy tym na końcowy dokument uchwalony po spotkaniu premierów bałtyckich jakie odbyło się 18 grudnia w Tallinie, a w ktorym nie ma „tradycyjnych” kategorycznych sprzeciwów wobec budowy gazociągu, a znajduje sie tylko adnotacja że jego budowa oraz funkcjonowanie nie powinno naruszać prawodawstwa UE. Może to oznaczać budowa gazociagu została już zatwierdzona przez „głownych zainteresowanych tym projektem” i kraje bałtyckie zrozumiały ze ich protesty nic już w tej sprawie nie zmienią;
  http://expert.ru/2017/12/20/pozitsiya-po-sp/

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Tak jak pisałem wczesniej, uchwalenie ukraińskiej rezolucji w sprawie „naruszen praw człowieka na okupowanym Krymie” które pierwotnie okrzyknieto „wielkim sukcesem” (czyli z ukraińska „peremohą”) staje się coraz bardziej „porażka” (czyli ‚zradą”). Swojego oburzenia głosowaniem nie kryje „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ukrainy Ołeh Laszko, którego zbulwersowało to ŻE TYLKO 70 PAŃSTW ZAGŁOSOWAŁO ZA „ANTYROSYJSKĄ REZOLUCJĄ”. Cytat „Chciałbym jednak zwrócić uwagę na inne liczby – 76 państw wstrzymało się od głosu, a 26 krajów głosowało przeciw. Oznacza to, że ponad połowa z 200 członków ONZ albo jest obojętna, albo głosowała przeciw”. Dlatego też wezwał by Ukraina rozważyła ‚wycofanie się” z ONZ;
  http://www.politnavigator.net/peremoga-prevrashhaetsya-v-zradu-lyashko-osharashen-golosovaniem-v-oon-po-krymu.html

  Polubione przez 1 osoba

 16. Trwał „czwarty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjską inwazja”, gdy obecny rzecznik Prokuratury Generalnej Ukrainy Łysenko (ten sam co to niegdyś łgał jak najęty jako tzw. rzecznik ATO) poinformował ze w ciągu „trzech lat wojny z Rosją” na Ukrainie zatrzymano 49 obywateli Rosji (pod zarzutem walki z armią ukraińską w szeregach „separatystów”) z czego TRZECH Z NICH MIAŁO BYĆ ‚KADROWYMI WOJSKOWYMI ROSYJSKICH SIŁ ZBROJNYCH”…
  https://strana.ua/news/112908-u-lutsenko-rasskazali-chto-za-tri-hoda-ato-dokazali-vinu-trekh-rossijskikh-ofitserov.html
  Ps. Jeden „pancerny buriat”, jeden „pskowski spadochroniarz” i jeden „specnazowiec”…

  Polubione przez 1 osoba

 17. Komisja Europejska opublikowała oficjalny dokument o zagrozeniach dla UE ze strony Ukrainy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego. Mozna w nim m.in przeczytać że Ukraina jest „głównym ogniwem” przez który do UE trafia heroina z tzw. kaukaskiego szlaku oraz że jest głównym dostarczycielem „lewych wyrobów tytoniowych”. Zwrócono także uwagę na „wysoce niebezpiecznych cyberprzestępców” operujących z terytorium Ukrainy;
  https://strana.ua/news/112900-heroin-v-es-postupaet-cherez-ukrainu-otchet-evrokomissii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 18. Tymczasem USA w nowy spisie rosyjskich urzędników, polityków oraz biznesmenów objetych sankcjami umieściły lidera republiki Czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa. Komentując to władze Republiki Czeczeńskiej stwierdziły ze jest to ‚wspaniały prezent noworoczny dla Ramzana Kadyrowa” oraz podziękowały Departamentowi Stanu USA który w ten sposób „docenił działania Ramzana Kadyrowa jako bohaterowi oraz patrioty współczesnej Rosji”;
  https://ria.ru/politics/20171220/1511378793.html

  Polubione przez 1 osoba

 19. Bandyckie porachunki w jednej z najwiekszych na Ukrainie państwowych kompanii handlującej zbożem. Okazało się ze „zaminowany” granatem wczoraj samochód należał właśnie do wysokiego urzędnika (zastepca dyrektora jednego z jej departamentów) tego przedsiębiorstwa. Dla przypomnienia, 11 listopada tego roku w Kijowie został napadnięty i pobity młotkiem inny urzędnik tego przedsiębiorstwa. Ukraiński portal ‚Strana” informuje, powołujac sie na „źródła” w MSW Ukrainy, ze za owymi wydarzeniami stoi „głeboki konflikt” w kompanii związany ze zmianami w jej zarządzie;
  https://strana.ua/news/112690-strana-rasskazala-o-pokushenijakh-na-funktsionerov-prodovolstvenno-zernovoj-kompanii.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.