Wojna domowa na Ukrainie 21.12.2017r.- 1028 dzień od nowego rozejmu.


Obecny stan sił zbrojnych, od czasu mianowania na szefa MON Antoniego Macierewicza, można bardzo precyzyjnie określić po mających miejsce poważnych wypadkach wojskowego sprzętu latającego, z których trzy wydarzyły się w tym roku.

Ostatni z takich wypadków miał miejsce wieczorem kilka dni temu (18 grudnia) w okolicach lotniska w Mińsku Mazowieckim, kiedy to podczas lotu szkoleniowego, młody ale doświadczony pilot z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego (23 BLT), rozbił samolot MiG-29 podczas podchodzenia do lądowania. Po stwierdzeniu tego faktu przez dowództwo 23 BLT, przystąpiono natychmiast do akcji ratowniczo-poszukiwawczej, gdyż urządzenia naprowadzające w samolocie nie działały. Nie udało się podnieść w tym celu uruchomionego helikoptera ratowniczego, w związku z tym akcję prowadziły służby leśne i straż pożarna.

Poszukiwanie prowadzono na obszarze około 15 km² , a pilota znaleziono po około 2 godzinach. Ratownicy medyczni z Grupą Ratownictwa Lotniskowego 23 BLT wraz z ratownikami z Zespołu Ratownictwa Medycznego w Mińsku Mazowieckim podjęli rannego pilota udzielając mu niezbędnej pomocy i przetransportowali transportem kołowym szpitala.

O złym stanie helikoptera ratunkowego, który znajduje się na terenie lotniska 23 BLT świadczy fakt, że- jak podano w komunikacie rzecznik prasowej MON: warunki pogodowe były na tyle dobre, że umożliwiały lądowanie samolotu MiG-29 (http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/komunikat-mon-j2017-12-19/).

Ten fakt ważny jest o tyle, że przy użyciu tego helikoptera akcja poszukiwawcza trwałaby o wiele krócej, co przy wypadku z udziałem samolotu wojskowego typu MiG-29, ma bardzo zasadnicze znaczenie, gdyż każda minuta jest cenna. Niestety w tym przypadku akcja trwała ponad 2 godziny. Dlatego też wiceminister MON Bartosz Kownacki, który przybył na miejsce zdarzenia, powiedział, że pilot samolotu „miał ogromnie dużo szczęścia” (http://www.defence24.pl/716767,kownacki-pilot-nie-katapultowal-sie-mial-ogromne-szczescie), tym bardziej, iż z niewiadomych powodów nie katapultował się. Co rzeczywiście, jeśli weźmiemy od uwagę fakt, że lądował w lesie, zakrawa na cud. Tym bardziej, że podobno obrażenia jakie on odniósł są niewielkie.

Bartosz Kownacki ujawnił również, że na miejsce akcji jechały również „inne systemy powietrzne”, które jednak dotarły już po odnalezieniu pilota. Prawdopodobnie chodzi o systemy bezzałogowe, które co najmniej równie skutecznie można wykorzystać w takiej akcji poszukiwawczej a ich możliwości użycia przy niskiej podstawie chmur są znacznie szersze i nie stwarzające zagrożenia dla załogi. Tak więc i tu zawiodły procedury.

Jeśli zaś chodzi o przyczyny tego wypadku, to pomimo nowych informacji, są one niejasne. I tak, mogło dojść do błędu pilota jak również awarii technicznej samolotu np. jednostki napędowej. Możliwe też było, przy panujących wówczas warunkach pogodowych oblodzenie kadłuba, czy też wystąpienie jakiegoś nagłego nieprzewidzianego zdarzenia takiego, np. takiego jak zderzenie z dużym ptakiem.

Najbardziej prawdopodobnie jest jednak wersja o tym, że zawinił pilot. Chodzi o to, że przy znikomej liczbie godzin ndolotu ( w tym przypadku wynosiła ona 80 godzin), no i ewentualnych jakiś zakłóceniach w pracy urządzeń pokładowych, silników, czy też sterów, przy tak małej liczbie lotów jakie ma na swoim koncie „doświadczony” pilot, nie jest on przygotowany- w określonych i niesprzyjających okolicznościach pogodowych w locie nocnym- do odpowiednich reakcji. Przy lądowaniu zaś najmniejszy błąd kończy się tragicznie. Tak jak to np. miało miejsce np. w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, gdzie również błąd załogi i ułańska brawura doprowadziły do rozbiciu samolotu tuż przed płytą lotniska.

Natomiast o tym, że w poniedziałkowej katastrofie jej przyczyną był jakiś błąd pilota, świadczy po pierwsze to, że miał bardzo mały dolot- czyli był tak naprawdę pilotem nie doświadczonym oraz fakt, że się nie katapultował. Nie katapultował się, bo sądził, że prawidłowo ląduje na płycie swojego macierzystego lotniska, a nie w lesie 8 kilometrów od niego. Kolejnym dowodem na to, że wina leży po stronie pilota, jest okoliczność bezwypadkowego 28-letniego (http://www.defence24.pl/716413,28-lat-migow-29-na-polskim-niebie-koniec-okresu-bezwypadkowego-analiza) okresu użytkowania przez lotnictwo polskie samolotów MiG-29. Który nota bene jest chwalony przez ekspertów jako jeden z najlepszych samolotów myśliwskich na świecie. Jednocześnie zaś, średni roczny nalot w lotnictwie wojskowym to 120 godzin. Jeszcze więcej godzin powinni spędzać w powietrzu piloci myśliwców. Na F-16 roczny nalot to 200 godzin. Czyli, że od wymaganej ilości godzin minimalnego dolotu, pilotowi rozbitego MiG-a brakowało jeszcze 120 godzin, czyli 60% czasu lotów. Jeśli więc- jak twierdzi MON- to był „doświadczony” pilot, to już mówi samo za siebie.

Dlatego też, tego wypadku nie można analizować jako jednostkowego faktu, ale poszerzyć go o kontekst tego co się obecnie dzieje w lotnictwie polskim.
A dzieje się bardzo dużo złego, czego nie widzieliśmy tam już od wielu lat. I tak, tylko w tym roku: doszło już do trzech wypadków z udziałem wojskowych maszyn lotniczych. Na przykład w czerwcu, w okolicach Padwy we Włoszech, miał miejsce wypadek polskiego śmigłowca. Kiedy maszyna znajdowała się w powietrzu, załoga dostrzegła płomienie ogarniające turbinę. Pilot w trybie awaryjnym skierował śmigłowiec na pole uprawne. Sześciu żołnierzom, którzy znajdowali się na pokładzie, udało się wyjść z maszyny. Chwile później, zaraz po zderzeniu z ziemią, pożar obejmował już całą jednostkę

Z kolei 13 grudnia na Lotnisku Wojskowym 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie dwie osoby zostały ranne w wypadku śmigłowca. Doszło do niego w trakcie podejścia do lądowania.

W lotnictwie bardzo łatwo popełnić błąd, który kosztuje ludzkie życie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie procedur i szkolenie
„– powiedział były dowódca wojsk lotniczych.

W tych konkretnych przypadkach najprawdopodobniej zabrakło jednego jak i drugiego.

Po pierwsze brak pieniędzy na paliwo do sprzętu latającego ogranicza czas lotów szkoleniowych. Po drugie zaś, w tym samym czasie rosną wymagania szefostwa MON w sprawie dyspozycyjności i skuteczności pilotów, którzy mają spełnić te nierealne oczekiwania. No i po trzecie, polityka jaką obecnie prowadzi się wobec Rosji, a więc kraju w którym produkowane są MiG-i 29, powoduje, że nie mamy dostępu do części, które zmuszeni jesteśmy obecnie kupować od Ukrainy.

W sumie te czynniki, prowadzą do tego typu tragedii, czego najjaskrawszym przykładem może być wypadek śmiertelny do jakiego doszło podczas trwających na Bałtyku manewrów „Ostrobok-17” doszło do tragicznego wypadku. Z biorącego udział w ćwiczeniach śmigłowca wypadł żołnierz – spadł na pokład jednego z okrętów. Mimo prób reanimacji, mężczyzny nie udało się uratować.

Czy też wcześniej, bo zaraz po objęciu teki szefa MON przez Macierewicza, gdy żołnierze „GROM” w sierpniu 2016 roku w Gdańsku, podczas zorganizowanego dla króla Jordanii Abdullaha II przy udziale prezydenta Andrzeja Dudy, jeden z żołnierzy zginął, zaś drugi został bardzo poważnie ranny.

Wtedy do śmiertelnego wypadku doszło na terenie Jednostki Wojskowej 2305 (GROM) Gdańsk. Podczas wykonywania zadania szkoleniowego z udziałem śmigłowca Mi-17 z 7 Eskadry Działań Specjalnych w Powidzu, polegającego na podejmowaniu żołnierzy z pokładu statku zacumowanego przy nabrzeżu, z nieustalonych do tej pory przyczyn jeden z żołnierzy spadł na pokład statku. Doznał ogólnych potłuczeń ciała oraz urazu kręgu szyjnego. Drugi z żołnierzy, przypięty do liny zamocowanej do śmigłowca, dostał się między nabrzeże, a burtę statku. Zmarł wskutek odniesionych obrażeń.

I tak zawsze będzie się kończyć, jeśli władza będzie traktowała żołnierzy i siły zbrojne instrumentalnie. Podobną przyczyną była w sprawie poniedziałkowego wypadku samolotu MiG-29.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja w ciągu minionej doby ustabilizowała się na donieckim odcinku frontu na podwyższonym poziomie wrogich działań zbrojnych podejmowanych przez ukraińskie siły zbrojne ATO wobec DRL.

I tak, między godziną 21:30 a 22:15 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm ostrzeliwali intensywnie miejscowość Jasinowata (zdjęcia przedstawiające skutki tego ostrzału w części zdjęciowej dzisiejszej relacji). W wyniku tego, jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna. Oczywiście nie licząc znacznych strat materialnych będących następstwem tego ostrzału, którymi są: uszkodzenie dziesięciu domów, w tym 190 w nich okien oraz uszkodzenia w przedszkolu „Zołotyj Kliuczik”.

Łącznie w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze na tym odcinku frontu, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, 36 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 15 znajdujących się tam miejscowości.

Natomiast w tym samym czasie, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, przeciwpancernych wyrzutni granatów SPG i automatycznych granatników ASG, a także różnego typu innych granatników oraz broni maszynowej, 6 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie 5 znajdujących się tam miejscowości: Kalinowa, Krasnego Jara, Łogwinowa, Kalinowa-Barszczowatoje i Gołubowskiego.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 20 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують порушувати режим тиші та вести прицільний вогонь по позиціях Збройних Сил України із забороненого Мінськими домовленостями озброєння.
На Донецькому напрямку противник з мінометів різних калібрів та усього спектру піхотного озброєння неодноразово обстрілював позиції сил АТО у районі Пісків і Водяного. З гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї загарбники порушували перемир’я поблизу Кам’янки і шахти Бутівка.
Попри загальне зменшення кількості обстрілів, слід відзначити, що впродовж першої половини доби у районі Водяного на Приазов’ї зафіксовано проліт ворожого БПЛА, що коригував мінометний вогонь противника.
На інших ключових ділянках нашої оборони, зокрема й на Луганському напрямку, на цей час порушень перемир’я не зафіксовано.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська здійснили 7 обстрілів позицій сил АТО. Більш ніж у половині випадків українські військовослужбовці придушували вогневу активність окупантів”
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 20 грудня 2017 року

На різних ділянках лінії зіткнення у темну пору доби російсько-окупаційні війська продовжували грубо порушувати режим тиші. Агресор й надалі застосовує зброю, яка заборонена Мінськими домовленостями, зокрема артилерію і важкі міномети.
На Луганському напрямку ворог з 82-мм мінометів вів вогонь по позиціях сил АТО, довкола Гладосового і Травневого. Зі 120-мм мінометів противник обстріляв захисників Новотошківського.
На Донецькому напрямку у вечірній час епіцентром нестабільності стали околиці Авдіївки, де противник застосував важкі міномети. Крім того, у цьому районі, загарбники випустили півтора десятка артилерійських снарядів калібру 122-мм та стільки ж мін по наших оборонних укріпленнях біля Кам’янки. Також більше двадцяти мін різних калібрів розірвалося неподалік шахти Бутівка.
Загалом, минулої доби, російсько-терористичні війська 15 разів порушили режим тиші. У випадках, що становили найбільшу небезпеку особовому складу, українські воїни давали агресору адекватну вогневу відповідь.
У результаті ворожих обстрілів не обійшлося без втрат з нашого боку. Поранень зазнали четверо військовослужбовців і, нажаль, Україна втратила одного захисника.
Висловлюємо співчуття рідним і близьким воїна, який віддав життя за Батьківщину”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z ostrzelanej w nocy przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm przez ukraińskich żołnierzy, miejscowości Jasinowata:

I z Gorłówki:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Skutki nocnego ostrzelania z broni ciężkiej przez ukraińskich żołnierzy miejscowości Jasinowata.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

72 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.12.2017r.- 1028 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie dostarczania „śmiercionośnej” broni z USA na Ukrainę, okazuje się ze ta broń trafia tam już co najmniej od drugiej połowy 2014 roku i nie jest to żadna „darowizna”, a sprzedawany za „ciężkie dolary” towar (radze obejrzeć zdjęcia w linku);
  https://bmpd.livejournal.com/3013134.html
  Ps. W artykule jest tez postawiona teza że „zalegalizowanie” dostarczania broni na Ukrainę, to po prostu kolejna odsłona walki wewnętrznej w Partii Republikańskiej, pomiedzy „umiarkowanym skrzydłem” Trumpa, a „jastrzebiami wojennymi”, gdyż kwestia sprzedaży broni na Ukrainę „wypłynęła” w momencie gdy Trump zaczał opowiadać ze „wspólnie z Putinem będzie dążył do rozwiązania konfliktu na Ukrainie”.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem Chiny po prawie 600 latach znowu rozpoczynają walkę o dominację na Oceanie Indyjskim. 9 grudnia 2017 roku została zawarta oficjalna umowa pomiędzy Sri Lanką, a Chinami, w wyniku której Chiny otrzymały od Sri Lanki w dzierżawę na 99 lat port w Hambantota;
  https://www.imemo.ru/index.php?page_id=502&id=3750&ret=640
  A dlaczego piszę o powrocie Chin po 500 latach?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zheng_He

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Jeszcze jedno OT, tym razem dotyczące „sprawy Jerozolimy”, czyli uznania jej przez USA za „stolice Izraela”. Prezydent USA miał zagrozić wszystkim państwom otrzymującym „pomoc finansową’ z USA wstrzymaniem owej pomocy jeżeli nie poprą stanowiska USA;
  http://www.interfax.ru/world/592724
  W linku mapka z wyszczególnienie państw które taka pomoc otrzymują i ile ona wynosi;
  http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/usa-wydaly-lacznie-35-mld-dolarow-na-pomoc-innym-panstwom,590876.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem w Kijowie, „szpegowska afera” w najwyższych władzach Ukrainy. Ukrobezpieka (SBU) pochwalił się w ukromediach zatrzymaniem jednego z wysokich urzędników ukraińskich, asystent premiera Ukrainy i zastępcy szefa służby protokołu Premiera Ukrainy Stanisława Jeżowa, pod zarzutem ‚szpiegostwa na rzecz Rosji”. Jednym z „dowodów” na powiązania Jeżowa z rosyjskimi „specsłużbami”, które przedstawiają ukromedia, ma być to że jego żona ma rosyjskie obywatelstwo i depozyty w rosyjskim banku;
  https://korrespondent.net/ukraine/3920614-shpyon-v-kabmyne-poiavylys-podrobnosty
  Dla przypomnienia, gros ukraińskich polityków posiada rosyjskie obywatelstwo m.in jeden z liderów MICHOmajdanu parlamentarzysta Jegor Sobolew, a takze konta w „rosyjskich bankach” np „Alfa Banku”…

  Polubione przez 2 ludzi

 5. ‚Wojny oligarchów” na Ukrainie ciąg dalszy. W dniu wczorajszym Wysoki Sąd w Londynie, w którym odbywało się postępowanie arbitrażowe pomiędzy nowym zarzadem ‚PrivatBanku” (dawniej własnosc oligarchy Kołomojskiego, a obecnie własnośc państwa ukraińskiego, po nacjonalizacji pod koniec 2016 roku), a Kołomojskim wydał orzeczenie w którym nakazał „aresztować” cały majątek należący do Kołomojskiego. Dla przypomnienia, nowy zarząd ‚PrivatBanku” obwiniał Kołomojskiego o „wyprowadzenie” z niego DWÓCH MILIARDÓW DOLARÓW. I ciekawostka, podobno prawnicy którzy wystepowali o „aresztowanie” majątku Kołomojskiego wcześniej reprezentowali innego ukraińskiego oligarchę Pińczuka, i to także w wytoczonej w tym samym sadzie sprawie przeciwko Kołomojskiemu (o podział zysków ze sprzedaży jednego z kombinatów metalurgicznych w Krzywym Rogu);
  https://strana.ua/news/112993-kolomojskij-sud-arestoval-aktivy-oliharkha-khronika-sobytij.html
  Ps. I na co „Benii” Kołomojskiemu było w 2014 roku za własne pieniądze rekrutować tzw. bandy ATO, które jak sie okazuje tylko uratowały „tyłki” JEGO GRABARZOM 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Nowy „bajzel” w ukraińskim parlamencie gdzie deputowani z frakcji „Samopomoc” (burmistrza Lwowa Sadowego) oraz „Batkiwszczyna’ (byłej premier Tymoszenko) zablokowali mównicę domagajac się przegłosowania uchwały która powstrzymałaby „terroryzowanie ludnosci Ukrainy przez gazowego monopoliste”, czyli państwowy koncern ‚Naftohaz Ukraina”;
  https://strana.ua/news/113046-samopomoshch-i-batkivshchina-blokirujut-tribunu-v-rade-trebuja-prinjat-zakon-po-schetchikam-na-haz.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana’ o tym jak ‚wolna i demokratyczna” Ukraina stała się jednym z „centrów cyberprzestepczosci”, gdzie trwa nie tylko nielegalny obrót „na okrągło” kryptowalutami, ale można sobie także zamówić ataki hakerskie na wybrane cele w internecie oraz wynająć „boty” zajmujące się okradaniem i oszukiwaniem graczy w internetowych grach online;
  https://strana.ua/articles/analysis/112320-bitkoiny-i-kriminal-kriptovaljutnyj-jashchik-pandory-sudebnoho-reestra.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ciąg dalszy hecy z tzw. miliardami Janukowycza o których ‚skonfiskowaniu” obwieszczał ‚generalissimus” Poroszenko, jak informują ukromedia za sprawdzenie co się z nimi stało zabrało się Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU), które m.in przeprowadza rewizje w ukraińskiej państwowej służbie kontroli skarbowej. Zareagował na to lider frakcji parlamentarnej „Blok Poroszenki” który domaga sie od NABU wyjaśnien w jakim celu prowadzi swoje działania i od razu tłumzcy ze owe „miliardy Janukowycza” zostały juz „rozdzielone” w budżecie;
  https://strana.ua/news/113063-koalitsija-rady-trebuet-nabu-otchitatsja-iz-za-obyskov-po-janukovichu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ciekawostka o tzw. demokracji zachodniej…

  W znanej z praworządności Finlandii policja wraz ze strażą pożarną (!) najechała bez sądowego nakazu prywatny apartament dziennikarki z największej fińskiej gazety „Helsingin Sanomat” Laury Halminien po opublikowaniu przez nią artykułu o metodycznym elektronicznym szpiegowaniu przez Finów rosyjskiej aktywności wojskowej w okolicach Sankt Petersburga.

  http://russia-insider.com/en/finlands-largest-paper-faces-treason-charges-reporting-helsinkis-extensive-spying-russian-military

  No tak… Jak Rosjanie szpiegują lub też nie to i tak wszyscy powinni o tym pisać. Jeżeli szpiegują kraje zachodnie to nie można o tym pisać i wiecej – mozna mieć za to mieszkanie splądrowane przez policję

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Dwójka ukraińskich dziennikarzy Dimitrij Wasiliec i Jewgienij Timonin skazani na Ukrainie na 9 lat wiezienia za „zdradę” (czyli prowadzenie „proseparatystycznej strony”) odmówili uczestniczenia w nadchodzącej wymianie jeńców pomiędzy Ukrainą, a republikami z Donbasu, ponieważ by mogło do tego dojść musieliby sie zwrócić z oficjalną prośba o „ułaskawienie” do Poroszenki. Dodatkowo Wasiliec który miał wcześniej wyrazić zgodę na uczestniczenie w wymianie, poinformował że zgoda owa została na nim wymuszona przez SBU, której funkcjonariusze mieli podać mu serię „zastrzyków” po których miał stać się bezwolny i podatny na sugestie,w wyniku czego podpisał podsuniety mu dokument, czyli zgode na wymianę;
  https://strana.ua/news/113091-vasilets-i-timonin-otkazalis-ot-obmena-plennymi-i-ostajutsja-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. UKROstandardzik, czyli w „wyzwolonej” przez Kijów części obwodu donieckiego w wyniku eksplozji granatu ranny został meżczyzna. Podobno stało się to w pobliżu jednego z tzw. punktów kontrolnych pomiedzy siłami ukraińskimi, a noworosyjskimi, a granat miał znajdowac sie w specjalnie przygotowanej „pułapce”, choc mi się bardziej wydaje ze po prostu delikwent mógł się nagle wystraszyć i zapragnał pozbyć się „trefnego towaru” który posiadał…
  https://korrespondent.net/ukraine/3920763-v-donetskoi-oblasty-na-hranate-podorvalsia-muzhchyna

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ambasador Francji na Ukrainie pożaliła się w ukromediach ze od wprowadzenia ruchu bezwizowego do UE dla obywateli Ukrainy, we Francji wzrósł napływ nielegalnych migrantów z Ukrainy i to nie tylko tych którzy chcą tylko pracowac, ale takze tych którzy próbują urządzić się we Francji „na stałe”, powołała się przy tym na oficjalne dane z francuskich służb socjalnych oraz migracyjnych;
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2017/12/21/7075375/

  Polubione przez 2 ludzi

 13. W dalszym ciągu wiekszość Ukraińców sprzeciwia się wprowadzeniu wiz dla obywateli Rosji wjeżdżajacych na Ukrainę, co wywoła podobny skutek ze strony Rosji w stosunku do obywateli Ukrainy wjeżdżąjących na jej terytorium. W ostatnim sondażu przeciwko opowiedziało się 51 % Ukraińców, natomiast wprowadzenie wiz poprało 32 %;
  https://korrespondent.net/ukraine/3920745-bolshe-polovyny-ukrayntsev-protyv-vyzovoho-rezhyma-s-rf-opros

  Polubione przez 2 ludzi

 14. W temacie „aresztowania” przez sąd arbitrażowy majątku ukraińskiego oligarchy Kołomojskiego pojawił się fragment nagrania rozmowy telefonicznej w którym Kołonojski wygraża Andrijowi Iwanczukowi, który nazywany jest „praw ręką” byłego premiera Jaceniuka, że teraz ujawni wszystko o tym ile ten „ped.ł Królik” (chodzi o Jaceniuka) zarobił na zorganizowaniu przewrotu w Kijowie (czyli kijowskiego majdanu), a także następujacych po nim wyborach (chodzi zapewne o parlamentarne oraz prezydenckie) na Ukrainie;
  http://rusvesna.su/news/1513804445
  >https://www.youtube.com/watch?v=YmUQLSt9I-8

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Cytat „Członkowie Kongresu otwarcie mówią o wysokości łapówki za uzyskanie licencji na wydobycie gazu i ropy naftowej na Ukrainie. Jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywała, może to zagrozić programowi USA-Ukraina o promowaniu niezależności energetycznej Ukrainy o wartości ponad 5 mld USD”, a jednocześnie takie ZŁODZIEJSTWO sponsorują…
  http://wschodnik.pl/publicystyka/item/14883-usa-sa-zaniepokojone-wysokim-poziomem-powszechnej-korupcji-w-ukrainskich-instytucjach-panstwowych-zwiazanych-z-ropa-naftowa-i-gazem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Będzie ciekawie…
  W Toruniu na terenie należącym do Radia Maryja ma zostać ustawiony pomnik upamiętniający ofiary rzezi Wołyńskiej. Monument wzbudza duże kontrowersje, bo w brutalny ( acz prawdziwy) sposób przedstawia ofiary band UPA.
  Przeciwko ustawianiu pomnika wypowiadają się naukowcy powiązani z fundacją Batorego (Soros)
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/tak-ma-wygladac-nowy-pomnik-rzezi-wolynskiej-naukowcy-nie-kryja-oburzenia/reyl869?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2
  Komentarz: Ciekawe co na to jedyna Prawa i Sprawiedliwa Partia 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

    • Ojciec dyrektor jest za ,a na nawet przeciw jak rzekł klasyk 🙂
     Niedawno twórca RM stwierdził, ze warto upamiętniać Ukraińców którzy ratowali Polaków na kresach wschodnich (co jak najbardziej popieram).
     Dziwi tylko ten rezonans z jednej strony deklaracje jak u „giedroyców” z drugiej monumenty upamiętniające kresowian. Cos sadzę ,że nowa polityka PiS zakłada dużo pustych gestów (jak budowa pomników i raz na jakiś czas informacje o „twardych rozmowach” ) i… utrzymanie dotychczasowej polityki wschodniej.
     Skończy się na tym, ze w Polsce powstanie kilka pomników upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej, jednak kości naszych przodków zamordowanych przez bandy UPA nigdy nie zostaną pochowane na oświeconej ziemi.

     Polubione przez 2 ludzi

  • To kogo spytał Onet o zdanie na temat pomnika najlepiej oddaje poziom tzw rzetelności dziennikarskiej. Ci „naukowcy” u których konsultował sie Onet, najlepiej scharakteryzował prof Paź w komentarzu pod art.
   W ogóle ciekawa rozmowa. Ludzie którzy piszą o wybaczeniu w ogóle nie wiedzą o co w wybaczeniu chodzi a próbują pouczać innych. Chrześcijańskie wybaczenie nie jest ślepą amnezją. Wybaczenie jest trzecim krokiem. Wcześniej jest żal za grzechy i postanowienie poprawy.
   RM gra w granie na emocjach. Im taki silnie działający na wyobraźnie pomnik pasuje.

   Polubione przez 4 ludzi

 17. Tymczasem w Zaporożu wielka obława na skorumpowanych urzędników we władzach miejskich. Podobno wiceburmistrz gdy sie dowiedział ze bedą przeprowadzać rewizje w jego gabinecie, zwiał ze niego przez okno w samych klapkach…
  https://rian.com.ua/incidents/20171221/1030647245/Zaporizhzhia-prohodiat-obyski-merii.html
  https://strana.ua/news/113109-lutsenko-rasskazal-u-koho-provodilis-obyski-v-zaporozhskom-oblsovete.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Kołomojskiego ‚wycisną jak cytrynkę” 🙂 Ukrainskie ministerstwo finansów ze w zwiazku z korzystnym wyrokiem sądu arbitrażowego w Londynie będzie starało się odzyskać od Kołomojskiego (oraz od Bogolubowa równiez byłego współwłaściciel ‚PrivatBanku”) 140 MILIARDÓW HRYWIEN (ok 5 mld dolarów!) które władze Ukrainy przekazały na „dokapitalizowanie” PrivatBanku po jego „nacjonalizacji” pod koniec 2016 roku;
  https://strana.ua/news/113176-v-minfine-zajavili-chto-sleduet-vernut-5-mlrd-na-dokapitalizatsiju-privatbanka.html
  „Benia” bankrut 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

  • Sadzę, ze ostatnie „wyroki” i działania służb są wynikiem popierania przez Pana Benię Saakaszwilego i jego Majdanu bis. Gdyby się nie wychylał obecne władze na Ukrainie pozostawiłyby jego aktywa w spokoju.

   Polubione przez 2 ludzi

 19. Tymczasem sąd na Słowacji nakazał „aresztowanie” gazu jaki dostarczany jest na Ukrainę przez ukraiński koncern „Naftohaz Ukraina”. Decyzja sad ma zwiazek z wyrokiem sądu arbitrażowego w Sztokholmie (jeszcze z grudnia 2012 roku), który nakazał ‚Naftohazowi” zwrócić 21 mln dolarów które ten był winien jednemu z włoskich przedsiębiorstw;
  https://zn.ua/ECONOMICS/yugaz-vzyskivaet-s-naftogaza-dolg-pochti-v-20-mln-v-mezhdunarodnyh-sudah-270127_.html

  Polubione przez 2 ludzi

 20. Znana ukraińska prawniczka i działaczka społeczna Tatiana Montjan stwierdziła że władze Rosji nie są już zainteresowane ponownym przejęciem kontroli nad [całą] Ukrainą. i nawet gdyby Trump zaproponował Putinowi by ten ‚wziął z powrotem Ukrainę” ten raczej odmówi , gdyz obecnie Ukraina zamieniała się w upadłe państwo zamieszkane przez [fanatycznych] zwolenników Zachodu, banderowców, nazioli oraz [zwykłych] bandytów z którego cała rozumna i normalna częśc populacji dawno już wyjechała;
  https://politros.com/politic/107458/

  Polubione przez 2 ludzi

 21. Świerzbiło mnie rano żeby napisać coś o wypadku Mig-29 i Tu-154 , ale nie od tego mam ministra obrony narodowej żebym się rozpisywał ,a on pierdział w stołek. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/antoni-macierewicz-o-szczegolach-katastrofy-mig-29/sydfq1m.
  Proponuję oglądnąć jak powinien wyglądać którykolwiek minister żeby utrzymać się na stanowisku nie rzucając się w oczy : https://www.youtube.com/watch?v=yrc3lFCPbn0.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.