Wojna domowa na Ukrainie 30.12.2017r.- 1037 dzień od nowego rozejmu.


NATO zamierza w nadchodzącym 2018 roku podjąć intensywniejsze rozmowy z Rosją.

O inicjatywie ocieplenia przez NATO stosunków z Rosją, poinformował wczoraj agencję DPA sekretarz generalny Paktu Atlantyckiego Jens Stoltenberg, który powiedział, że „zakładamy, że dojdzie częściej do spotkań i że lepiej wykorzystamy wojskowe kanały komunikacyjne”.

Nie tylko szefostwo cywilne NATO prze ku polepszeniu relacji z Rosją, ale- ze zrozumiałych względów- również Niemcy będące największym europejskim elementem Sojuszu.

Takie stanowisko niemieckiego rządu wobec Rosji przekazał szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel, który postulował podczas ostatniego spotkania ministrów obrony państw NATO, by pomimo obecnej polityki Rosji, która wywołuje w NATO poczucie niepewności, „podtrzymać z nią nadal dialog”.

Odmiennego zdania jest światowy hegemon, jednocześnie będący największym elementem sojuszu NATO, Stany Zjednoczone, które zostało ostatnio wyartykułował sekretarz stanu USA Rex Tillerson stwierdzając na początku grudnia, że nie będzie już z Rosją żadnych rozmów na poziomie grzecznościowym. A o normalizacji kontaktów i regularnych spotkaniach z wysokimi przedstawicielami jej władz można będzie pomyśleć, jeśli nastąpi rozwiązana sprawa konfliktu na Ukrainie. Jak widać, jest to całkowicie odmienne zdanie w odniesieniu do stanowiska niemieckiego rządu.

Stanowisko sekretarza generalnego NATO, w świetle tych dwóch zasadniczo odmiennych postaw, jest kompromisowe, bo mówiąc o planach rozbudowy kontaktów dał też jednocześnie do zrozumienia, że nie chodzi jednak o normalizację stosunków z Rosją, lecz o rozwiązanie konkretnych problemów dotyczących bezpieczeństwa europejskiego.

Platformą zaś, na której takie kontakty by utrzymywano, miałaby być Rada NATO-Rosja.

Szef NATO Jens Stoltenberg nie ujawnił w wywiadzie dla niemieckiej agencji informacyjnej DPA szczegółów nt. planów. Natomiast jako przykład kontaktów o dużym potencjale w przyszłości wymienił jedynie kontakt z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji Walerijem Gierasimowem. Z którym w mijającym roku prowadzili osobiście rozmowy przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO oraz głównodowodzący Zjednoczonych Sił Zbrojnych Sojuszu.

Jak na razie są to tylko nadzieje, bo rosyjskie przywództwo państwowe jak dotychczas nie odpowiedziało oficjalnie na takie umizgi ze strony szefostwa NATO. Jak sądzić należy postawa ta wynika z wrogiej wobec Rosji niektórych państw członkowskich NATO oraz ruchy militarne, które godzą w istotę bezpieczeństwa tego kraju, a więc coraz bardziej zbliżanie się sił Sojuszu do jego zachodnich granic.

Tak więc, te nadzieje na ocieplenie relacji z Rosją mają być na poziomie czysto wojskowym, do których utrzymania służyć ma Rada NATO-Rosja, zaś celem spotkań ma być przezwyciężenie braku zaufania.

Nie oznacza to, że NATO odstępuje w ten sposób, od problemu Ukrainy, od którego rozpoczęła się izolacja Rosji przez Zachód. Z tego punktu widzenia priorytetem dla NATO jest przywrócenie na Ukrainie stanu przed 2015 roku, tylko, że to jest nierealne. Wynika to z tego, że Rosja nie ma zamiaru rezygnować ze swojej polityki prowadzonej dla ochrony jej strefy wpływów i praw rosyjskiej mniejszości narodowej w byłych republikach ZSRR. A jako, że akurat to Ukraina drastycznie naruszyła jej prawa, więc i tu nastąpiła drastyczna reakcja. Prowadząc oczywiście do tego, że już obecnie doprowadziła ona do faktów nieodwracalnych. Zanim więc światowy hegemon podjął tak wrogie działania prowokując Rosję cztery lata temu, powinien przewidzieć konsekwencje swego ruchu. Niestety, ale stało się inaczej, wiec dziś domaganie się aby nastąpił powrót do punktu wyjścia jest polityką oderwaną od realnej rzeczywistości.

Dlatego też przeniesienie punktu ciężkości z poziomu polityczny na kontakty wojskowe, niczego nie zmieni. A nawet nie da nam namiastki poczucia bezpieczeństwa. Bo jak można o nim poważnie myśleć, jeśli NATO ściąga swoje siły ku granicom Rosji, a kraje członkowskie jej flanki wschodniej zbroją się na potęgę, pod pretekstem zagrożenia z jej strony, którego tak na prawdę nie ma. To właśnie dowodzi prawdziwych intencji NATO. A reszta jest tylko propagandowym paliwem, służącym oszukaniu własnej opinii publicznej.

Niestety, robi się coraz bardziej nieciekawie, dzięki polityce spolegliwych wobec światowego hegemona polskich władz, bo terytorium naszego kraju został przez globalnych planistów po raz kolejny wybrany jako teren przyszłych działań wojennych pomiędzy mocarstwami w ich zastępczej wojnie. Jak to się skończy? Wystarczy popatrzeć w jakim stanie jest obecnie Syria, aby sobie to uzmysłowić. Nas też to czeka, i jest to nieuniknione. No chyba, że nastąpi jakiś cud. Ale to rozwiązanie pozostawiam ślepo wierzącym w opaczność bożą.

***

Na tym kończąc te wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, sytuacja przedstawiała się, w odniesieniu do dnia poprzedniego, bardzo podobnie.

I tak, już około godziny 10:00 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze przy użyciu m.in. moździerza kaliber 120 mm, kontynuowali ostrzał rejonu wsi Jelenowki- znajdującej się na południowy-zachód od Doniecka. W wyniku tego strzału na terytorium DRL spadł jeden pocisk moździerzowy kaliber 120 mm.

W tym samym czasie ukraińscy żołnierze, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm oraz ręcznych granatników RPG i ich wyrzutni automatycznych AGS-17, ostrzeliwali część zamieszkaną miejscowości Werchniotorećkiego- znajdującego się na południowy-zachód od Gorłówki. Tam spadło około 7 granatów wystrzelonych przy użyciu RPG i 30 przy użyciu AGS-17, a także 3 pociski moździerzowe kaliber 82 mm.

Jak na razie nie ma informacji o ogólnej liczbie naruszeń warunków zawieszenia broni przez ukraińskich żołnierzy w ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu donbaskiego.

Jak sądzę, z pobieżnej oceny, ich ilość była znikoma. No ale zobaczymy co przedstawią nam dane oficjalne. Oczywiście jeśli takowe będą.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, również sytuacja ustabilizowała się, i na ogół panował tam w ciągu minionej doby wyjątkowy spokój. Tylko w rejonie wsi Kalinowki doszło do jednego incydentu zbrojnego. Tam z kierunku miejscowości Ługańskoje ukraińscy żołnierze przy pomocy automatycznych granatników ASG-17 i broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał w kierunku pozycji obronnych zajmowanych przez siły Milicji Ludowej ŁRL.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 29 грудня 2017 року

Незважаючи на досягнуті у Мінську домовленості щодо новорічно-різдвяного перемир’я, російсько-окупаційні війська, хоча і зменшили свою активність, але не припинили обстрілів позицій Збройних Сил України. Впродовж сьогоднішнього дня загарбники здійснили два прицільні обстріли опорних пунктів сил АТО на Донецькому напрямку.
У районі Верхньоторецького та шахти Бутівка бойовики провокували українських воїнів до бойових протистоянь з гранатометів і стрілецької зброї.
Українські військовослужбовці вогонь у відповідь не відкривали.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму припинення вогню не зафіксовано”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 29 грудня 2017 року

Попри досягнуті домовленості щодо новорічно-різдвяного перемир’я, російсько-окупаційні війська не спромоглися у повній мірі забезпечити режим тиші.
На Луганському напрямку бойовики з 82-мм мінометів, гранатометів і великокаліберних кулеметів вели вогонь по наших опорних пунктах довкола Луганського.
На Донецькому напрямку противник неодноразово з 82-мм мінометів, гранатометів різних типів, кулеметів і стрілецької зброї обстрілював оборонні укріплення сил АТО біля шахти Бутівка. Гранатомети і легке піхотне озброєння загарбники застосували по захисниках Кам’янки і Верхньоторецького.
Загалом впродовж минулої доби ворог здійснив 6 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України. У одному випадку українські військовослужбовці були вимушені відкривати вогонь у відповідь із гранатометів та кулеметів.
У наслідок ворожих обстрілів поранено двох військовослужбовців і, на жаль, Україна втратила одного захисника.
Висловлюємо співчуття рідним і близьким воїна, який віддав життя за Батьківщину”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- dla dzieci pracowników Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych DRL zorganizowano wczoraj imprezę świąteczną.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.12.2017r.- 1037 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, co tam w „upadłej Rosji”. Pod Sankt Petersburgiem powstaje nowa stocznia, która ma być częścią większego kompleksu stoczniowego. W stoczni maja m.in być budowane morskie „drony”, czyli morskie okrety bezzałogowe;
  https://bmpd.livejournal.com/3027021.html
  Rosjanie kontynuują takze prace nad własnym silnikiem turboodrzutowym dla samolotów pasażerskich, w tym dla nowego samolotu pasażerskiego zaprojektowanego i zbudowanego przez Rosjan Irkut MS-21;
  https://bmpd.livejournal.com/3027296.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, jeden z najbardziej znanych amerykańskich „think – thank’ów”, czyli agencja „Stratfor” (zwana „cieniem CIA) opublikowała raport analityczny z prognozami na 2018 rok w którym pisze o głównych „celach” polityki międzynarodowej USA. I dziwna sprawa, bo o swoim” ukraińskim protektoracie nie ma tam ani słowa…
  https://worldview.stratfor.com/article/2018-annual-forecast

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie ciąg dalszy UKROSZAJBY, tym razem doznał jej ataku szef ukrobezpieki (SBU) Hrycak, który oznajmił ze „szczere ukropatrioty”, czyli neonaziści oraz banderowcy którzy sa obecnie na „żołdzie” władz Ukrainy, to tak naprawdę „agenci Kremla”, za których dzialalnoscią stoją tak naprawdę rosyjskie „specsłużby”;
  https://www.obozrevatel.com/crime/ni-snom-ni-duhom-v-sbu-raskryili-svyaz-ukrainskih-natsionalistov-s-rf.htm

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ciąg dalszy „przygód na Ukrainie” gruzińskiego awanturnika ‚Micho” Saakaszwilego który w wywiadzie dla ukromediów stwierdził ze w związku z odbywajacymi się na Ukrainie protestami oraz sondażami z których wynika ze prawie połowa Ukraińców chce odwołania Poroszenki ze stanowiska, to na jego miejscu POWIESIŁ BY SIĘ…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Zadziwiający ‚njus” zza Oceanu, gdzie przedstawicielka jednej z największych amerykańskich organizacji zajmującej się obrona praw obywatelskich American Civil Liberties Union (ACLU) skrytykowała zablokowanie kont na FB oraz Instagramie należących do lidera Czeczenii Ramzana Kadyrowa w związku z nowymi antyrosyjskimi sankcjami określając je jako naruszenie prawa do wolności wypowiedzi;
  >https://www.nytimes.com/2017/12/28/world/europe/chechnya-kadyrov-facebook.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Trwał „czwarty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjską agresją” w których to „zmaganiach”, tropiąc „wszędobylskich rosyjskich agentów”, odgrywa niemałą rolę MSW Ukrainy, gdy jego szef Arsen Awakow udał się we włoskie Alpy, oficjalnie na „wakacje”, ale zapewne jest to jego „tajna misja” by „oczyścić’ Alpy z „okupujacych” je „rosyjskich agentów”…
  >https://twitter.com/AvakovArsen/status/946690164600070144

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Dla zainteresowanych wywiad z przewodniczącym Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy Sergiejem Tomilenko o sytuacji w jakiej obecnie znajdują się dziennikarze pracujący na Ukrainie, oczywiscie ci starający się zachować jakiś obiektywizm i niezależność. Czyli bicie, zastraszanie i „urzędowe nękanie” pod pozorem walki z „rosyjską agenturą”;
  https://strana.ua/articles/interview/114806-serhej-tomilenko-v-ukraine-kazhdye-chetyre-dnja-izbivajut-zhurnalistov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Podobno „zalewamy” Ukrainę naszymi towarami. Ukromedia piszą, powołujac się na dane przedstawione przez polskie media, że wartosć towarów które Polska wyeksportowała na Ukrainę w trzech kwartałach 2017 roku wyniósł 13,4 mld złotych (około 3,8 mld dolarów), czyli wiecej niż w rekordowym, do tej pory, roku 2013 (13,3 mld złotych);
  https://strana.ua/news/114740-polsha-narastila-vvoz-svoikh-tovarov-v-ukrainu-do-rekordnykh-4-mlrd.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Na platformie cyfrowej pojawiła się nowa gierka, czyli;
  „Once upon a time there was a Ukrainian, went to work, drank gorilka, ate bacon, but once our hero touched it with a gorilka and turned into a ball! The Ukrainian did not lose his head and rolled around the city, but he came upon soldiers and they recruited him. Now his goal is to steal gas from the enemy forest.
  You play as a man turned into a ball and you need to steal all the gas from the forest at all costs” 🙂
  http://store.steampowered.com/app/758480/Ukrainian_ball_in_search_of_gas/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Ukromedia o skandalu do jakiego doszło podczas koncertu ukraińskiej piosenkarki Natalii Mohiłewskiej jaki odbył się 28 grudnia w Czernichowie. Na koncert zaproszono rodziny „uczestników operacji ATO”, a gdy te pojawiły sie na miejscu okazało się ze „nie ma już dla nich miejsca” i nie wpuszczono ich do budynku gdzie odbywała sie impreza;
  https://antikor.com.ua/articles/212388-skandal_na_kontserte_mogilevskoj_v_chernigove_postradali_semji_voinov_ato

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Już dawno pisałem, niekoniecznie u AdNovum, że „Zjednoczona” Europa ma odmienne podejście do Rosji niż Światowy Hegemon, ale się tego ostatniego obawia. Punkt widzenia jak zwykle zależy od miejsca siedzenia.

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Ukraińskie koleje państwowe otrzymały 150 mln euro kredytu od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). pieniądze mają być uzyte m.in do elektryfikacji oraz modernizacji linii kolejowych na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/business/economics/3923963-ukrzalyznytsia-poluchyt-kredyt-v-150-mln-evro-ot-ebrr
  Jednocześnie jeden z ukraińskich portali zwrócił uwagę na ostatnie zakupy tychże kolei, m.in na kupno tkaniny na kostiumy urzedników, za które miano „słono” przepłacić;
  https://antikor.com.ua/articles/212384-ukrzaliznytsja_zakupila_doroguju_sherstjanuju_tkanj_dlja_kostjumov

  Polubione przez 4 ludzi

  • A tak obsmarowywali Pana Balczuna w prasie, o korupcję oskarżali. A teraz wychodzi na to, ze specjalista załatwił kredyty ( środki z EBOR-u są zasługą Polaka) , ale że nie chciał złodziejstwa w firmie to musiał zostać usunięty…

   Polubione przez 5 ludzi

 13. Władze Ukrainy zadecydowały o sfinansowaniu filmu dokumentalnego „Operacja Hrubieszów”, którego głównym wątkiem ma być teza o współpracy UPA i Armii Krajowej.
  Kluczowym motywem filmu ma być atak na więzienie komunistycznej bezpieki w Hrubieszowie przeprowadzony w nocy 27 na 28 maja 1946 roku. Atak został zorganizowany i przeprowadzony przez oddział podziemia poakowskiego wspólnie z członkami UPA, z którymi uprzednio zawarto rozejm.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-sfinansuje-film-o-wspolpracy-ak-upa/
  Dla pełnej jasności, przykłady współpracy UPA i WiN można policzyć na palcach jednej ręki. Najwyższe szarże polskiej organizacji podziemnej wydały nawet kategoryczny ZAKAZ. Atak na Hrubieszów był złamaniem owego rozkazu i wybrykiem dowódcy.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. KARTOFLANA zdrada w Kijowie. Okazało się ze ziemniaki dla „bojców ATO” jakie w „czynie społecznym” zbierały dzieci oraz uczniowie w jednej z miejscowości obwodu rówieńskiego „opchnięto” jednej z kijowskich restauracji…
  http://dnr-news.com/dnr/43615-verh-cinizma-v-kievskiy-restoran-prodali-kartoshku-sobrannuyu-dlya-boycov-ato.html
  http://radiotrek.rv.ua/news/rozgortaiem_yogo_i_tadaaaaaaam_gumanitarnu_dopomogu_z_rivnenshchyny_taiemno_prodaly_kyivskomu_restoranu_foto_222293.html
  Ps. UKRAina bo od słowa UKRAść…

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Ukraiński portal ‚Strana” z „analizą” noworocznych pozdrowień światowych liderów jakie w tym roku przekazał Prezydent Rosji, a które opublikowano na oficjalnej stronie Kremla. na pozdrowienie tradycyjnie „nie załapał się” Poroszenko (podobnie jaki i nasz „Wódz Naczelny”), natomiast o Prezydencie USA wspomniano po Prezydencie Słowenii (troszkę wyżej znalazła się Kanclerz Niemiec);
  https://strana.ua/news/114854-putin-ne-pozdravil-poroshenko-s-novym-hodom-.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • „natomiast o Prezydencie USA wspomniano po Prezydencie Słowenii”- to i tak wyróżniony został aż nadto 🙂

   Jego prawidłowe miejsce znajduje się pomiędzy prezydentem Mołdawii a przywódcą Korei Północnej.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 16. Tymczasem rosyjskiej wizy nie otrzymała amerykańska senator Jeanne Shaheen (Partia Demokratyczna). Jak poinformowała Ambasada Rosji w USA powodem odmowy przyznania wizy Shaheen było to ze znajduje się ona na rosyjskiej „czarnej liście” stworzonej w odpowiedzi na wprowadzone przez USA antyrosyjskie sankcje. W komunikacie zauważono także że strona rosyjska zaproponowała by strona amerykańska ‚zdjęła’ sankcje z rosyjskich parlamentarzystów, na ‚zasadzie wzajemności”, wtedy mogliby wjeżdżać do Rosji równiez amerykańscy parlamentarzyści. Jednak USA taką propozycję odrzuciło;
  http://www.russianembassy.org/article/comment-by-the-embassy-3

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Przypomniał o sobie „Semen Semenczenko” (włas. Kostia Griszin) obecnie jeden z „liderów” MICHOmjdanu, który poinformował jak koczujący na nim „aktywiści” uczczą Nowy Rok. Według „marszała’ mają być „banderowskie czytania” (z okazji 109 rocznicy urodzin kryminalisty Bandery), a także ‚wesołe zabawy” m.in gra w piłkę oraz bieg z oponami, a wszystko to „popijane” bezalkoholowym szampanem…
  https://strana.ua/news/114841-semenchenko-prihlasil-kievljan-vstretit-novyj-hod-v-palatochnom-lahere-mikhomajdana.html

  Polubione przez 4 ludzi

 18. „Tęczowy lider”Partii Radykalnej Ołeh Laszko oburzony tym ze Polska buduje na granicy z Ukrainą, oficjalnie by zapobiec przedostawaniu się na terytorium RP dzikich zwierząt z Ukrainy, w tym dzików roznoszących afrykański pomór świń. Laszko określił to jako „cios w serce [Ukrainy]” i stwierdził że bez niezależnej Ukrainy, nie będzie tez niepodległej Polski (zarażonej afrykańskim pomorem świń?);
  http://vedomosti-ua.com/83557-lyashko-stroitelstvo-polshey-gluhogo-zabora-na-granice-s-ukrainoy-nozh-v-samoe-serdce.html

  Polubione przez 4 ludzi

 19. Wszystkim państwu życzę udanego Nowego Roku 2018 . Niech wam się układa jak najlepiej, a także waszym najbliższym i wszystkim których kochacie. Niech uśmiech i optymizm towarzyszy wam każdego dnia w nadchodzącym roku. Jeszcze raz wszystkiego dobrego.

  sursum corda !!!!

  Spokojnej nocy. Udanej zabawy Sylwestrowej i UDANEGO NOWEGO 2018 ROKU.

  Dobranoc.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.