Wojna domowa na Ukrainie 31.12.2017r.- 1038 dzień od nowego rozejmu.


Rzeczniczka prasowa MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz wydała wczoraj oświadczenie na temat artykułu jaki się ukazał w gazecie „Fakt”, pod znamiennym tytułem: „Wstrząsające kulisy prezydenckiego wylotu do Kuwejtu. „Mogło dojść do tragedii”” określając go mianem „FakeNews/kłamstwo”.

(Gorąco zachęcam do zapoznania się z komentarzami pod tym wpisem rzeczniczki prasowej MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz)

Odniosła się ona w ten sposób, do skandalicznej historii opisanej przez gazetę „Fakt”, wg. której 18 grudnia, w poniedziałek, miał odbyć się wylot tzw. grupy przygotowawczej oficerów BOR i pracowników BBN przed wizytą prezydenta w Kuwejcie. Do wylotu jednak nie doszło z braku sprawnej maszyny. Wzt. wylot przeniesiono na następny dzień z Poznania, ale i tym razem transportowy hercules został uziemiony pod pretekstem „wycieku paliwa”, Tak więc oficerowie BOR i pracownicy prezydenckiego BBN nie mogli udać się do Kuwejtu, bo jedynie oba sprawne samoloty „CASA” oraz nowo zakupiony „Gulfstream”.„poleciały z szefem MON do Afganistanu”. Ale to nie wszystko na temat tego skandalu, bo jak twierdzi redakcja gazety „Fakt”: po naprawieniu herculesa początkowo MON (a więc jego szef Antoni Macierewicz) nie wydawało zgody na wylot. „W końcu nastąpił wylot. Wtedy jednak, na wysokości ok. 5000 m, nastąpiło rozszczelnienie drzwi samolotu! Pilot związał je sznurkiem i zawrócił.

Płk Anna Pęzioł-Wójtowicz wyjaśniła dalej, że „każdy wylot samolotu wojskowego przebiegał zgodnie z procedurami i przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa”. Dodała też, iż „realizacja zadań z użyciem samolotów wojskowych jest zawsze realizowana zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i przepisami prawa”.

Dodam jeszcze, że jak twierdzi gazeta „Fakt”, informacji na temat tego skandalicznego incydentu, w wyniku którego mogło dojść do kolejnej tragedii z powodu katastrofy lotniczej, udzielić miał wysoki rangą oficer sił powietrznych. Oficer ten zaniepokojony tym co się dzieje w MON pod rządami Macierewicza powiedział, że:

„Ja bym chciał, żeby zajęła się tym prokuratura, albo jakaś komisja, żeby wszystko wyszło na jaw, póki nie dojdzie do tragedii”.

Summa summarum, tym razem szczęśliwie udało się uniknąć najgorszego. Tylko jak długo jeszcze? Zastanawiam się widząc co wyczynia Macierewicz i jego współpracownicy.

Widocznie jednej tragedii jest mu za mało, bo trzeba mu więcej „poległych bohaterów”, aby on sam odnosząc z tego niewątpliwe korzyści przedłużył swoją karierę polityczną na kolejnych wiele lat.

Poza tym, ten fakt dobitnie wskazuje, jakimi metodami posługuje się Macierewicz, które zresztą jeszcze w listopadzie prezydent Andrzej Duda nazwał „ubeckimi” (http://www.defence24.pl/699572,prezydent-o-szefie-mon-powiedzialem-co-mysle-chodzi-o-gen-kraszewskiego). I według mnie jest to bardzo dobre określenie na to co robi Macierewicz na stanowisku szefa MON. On po prostu nadużywa władzy narażając nie tylko głowę państwa, ale i postronne osoby na wielkie niebezpieczeństwo. A to już nie jest jakieś tam drobne wykroczenie czy też złośliwostka z jego strony. Dlatego też sprawą tą- oczywiście jeśli historia ta jest prawdziwa- powinny zająć się powołane do tego odpowiednie służby.

Ja zaś ze swej strony, zastanawiam się: jak taką postawę Macierewicza pogodzić z obnoszonym się przez niego skrajnym katolicyzmem, przy tym usiłującego grać rolę bohatera bez skazy: niezłomnie i z uporem walczącego ze wszelką nieprawością i nieuczciwością oraz szczerego patrioty? Przecież tu nic się ze sobą nie zgadza, a to co on sobą w realu reprezentuje nijak się nie ma do tej jego nachalnie prowadzonej autopromocji.

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/szef-mon-antoni-macierewicz-blokowal-prezydenta-andrzeja-dude/l1eg3j2.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj, a więc w dzień poprzedzający zakończenie roku, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, postanowili trochę się rozerwać.

W wyniku czego doszło tam do kilku, ale niegroźnych incydentów zbrojnych:

Od około godziny 14:15- czasu lokalnego, ostrzeliwali z automatycznego granatnika AGS-17 rejon miejscowości Spartakus.

Później, bo od godziny 16:25 przeprowadzili jeszcze, przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego, ostrzał południowo-zachodnich obrzeży Doniecka, w rejonie osiedla Trudowskie, gdzie w wyniku tego został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się na ulicy Sokołowskiego nr. 2.

Następnie, od godziny 17:45, ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm, ostrzeliwali rejon wsi Sosnowskiej na południe od Doniecka, leżącej na wschód od zalewu na rzecze Kalmius (obwód nowoazowski). Podczas tego ostrzału spadło tam około 8 pocisków moździerzowych.

Łącznie minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm oraz granatników, w tym automatycznych ASG-17, a także broni maszynowej, 4 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie znajdujących się tam 4 miejscowości, na całej długości tego odcinka frontu.

Nie ma żadnych oficjalnych informacji z ługańszczyzny, więc sądzić można, że ostatnia doba- podobnie jak kilka poprzednich, upłynęła spokojnie.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 30 грудня 2017 року

Впродовж сьогоднішнього дня російсько-окупаційні угрупування здійснили три прицільних обстріли опорних пунктів сил АТО.
На Донецькому напрямку загарбники провокували наших оборонців до вогню у відповідь на Приазов’ї. Поблизу Водяного, в обідню пору, з непідконтрольної українському уряду Саханки наші позиції обстріляно з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Згодом, ворог активізувався у районі Павлополя. По оборонних укріпленнях біля цього прифронтового населеного пункту агресор з тимчасово окупованого Набережного двічі вів вогонь із 82-мм мінометів, гранатометів і легкої стрілецької зброї.
Військовослужбовці Збройних Сил України на провокації не піддалися і у повній мірі дотримувалися режиму припинення вогню.
На інших ділянках нашої оборони порушень перемир’я не зафіксовано”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 30 грудня 2017 року

Попри досягнуті домовленості щодо новорічно-різдвяного перемир’я, російсько-окупаційні війська не спромоглися у повній мірі забезпечити режим тиші. Впродовж минулої доби ворог здійснив чотири прицільні обстріли позицій Збройних Сил України. Усі порушення режиму перемир’я відбулися на Донецькому напрямку.
На Приазов’ї противник вів вогонь по оборонних укріпленнях сил АТО на підступах до низки прифронтових населених пунктів. Зокрема, оборонців Водяного та Гранітного бойовики провокували із великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї. А у районі Павлополя агресор застосував, окрім цієї зброї, ще й гранатомети та 82-мм міномети.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.
У результаті ворожих обстрілів жоден український захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Kończąc z Państwem ten stary rok, życzę wszystkiego co najlepsze w roku następnym. Ale przedtem, jeszcze życzę Wam wyśmienitej i bardzo hucznej, zabawy sylwestrowej. Ewentualnie dla samotnych nie lubiących towarzystwa można go również spędzić przy grach komputerowych o bataliach wojennych albo wg. nowej świeckiej tradycji: przed telewizorem czekając na orędzie Noworoczne 🙂

Życzę również mieszkańcom Donbasu, aby ten roku był dla nich wyjątkowo udany, i aby zapanował tam wreszcie spokój oraz pokój. Na który oni, po tylu cierpieniach, zasługują.

Jak wszystko dobrze pójdzie, to spotkamy się drugiego dnia NOWEGO ROKU 🙂

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.12.2017r.- 1038 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ja równiez skladam najserdeczniejsze życzenia noworoczne rednaczowi, jak równiez piszącym i czytającym tego bloga. Składam również życzenia mieszkańcom Donbasu, zwłaszcza starszym mieszkańcom i dzieciom ,żeby wreszcie zapanował pokój w tej częsci Europy.
  Szampańskiej zabawy, a mieszkancom Donbasu spokoju od ostrzałow.
  https://www.google.de/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjS2JOe7rPYAhUKKVAKHZPrCvIQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fdemotywatory.net%2F6171%2Fmoj-plan-na-dzis&psig=AOvVaw1gaqr3pbUhjuW7UCckUxa3&ust=1514796247572761

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Wskazano prawdziwe powody inflacji na Ukrainie.
  Ekonomista Taras Kozak twierdzi, że głównym powodem jest:
  Niespójność w pracy Rady Najwyższej Ukrainy, Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Ukrainy prowadzi do tego, że ten ostatni zmuszony jest drukować pieniądze, nie motywowane wzrostem PKB.
  .https://www.facebook.com/t.m.kozak?hc_ref=ARRM-LZ5_Pl3tLZxCxl3Hbf1N6qC8aKH5Z1Hxb4DhHqfJdwNthOYYTXyhtQsk3KQdFM&fref=nf
  Schemat jest prosty- RNU zatwierdza budżet „z kosmosu”-MF nie ma możliwości spełnienia nierealnych założeń budżetowych (zysków) więc nakazuje NBU dodrukowanie hrywny.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Liczba osób pracujących w szarej strefie na Ukrainie spadła z 4 do 3.7 mln ludzi. Często mieszkańcy Ukrainy łączą legalną pracę z ta wykonywaną w szarej strefie. częste są przypadki, gdy na przykład nauczyciele (pracują po kilkanaście godzin tygodniowo) dorabiają do budżetu sprzedając towary na bazarach.
  Pracujący w szarej strefie obawiają się „wyjścia” ze strefy. W razie „legalizacji” pracy przy istniejących podatkach ich praca stałaby się nieopłacalna (podatki „zjadłyby” cały przychód).
  https://focus.ua/money/388041/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem „wirus majdaniarstwa”, roznoszone poprzez „skażoną żywność” przez pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych, BUSHuje po świecie, czyli ukraiński tzw. wolontariusz ATO Mirosław Gaj o ostatnich zamieszkach (nazywanych pzrez niego „majdanem”) w Iranie…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. 11 stycznia prezydent Andrzej Duda wygłosi ważne programowe wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydent przedstawi m.in. swoją opinie na temat pozycji Polski w UE oraz aktywności Rady Bezpieczeństwa ONZ.
  http://fakty.interia.pl/polska/news-szczerski-zapowiada-mocne-i-wazne-wystapienie-prezydenta,nId,2483753
  Coś sądzę, że to nie będzie przemówienie dotyczące kresów…a jeśli jednak to nie zakończy się ono żadnymi zmianami w wschodniej polityce zagranicznej.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Generalissimus” Poroszenko tymczasem cały czas sobie „pijarzy” (od PR) na uwolnionych ostatnio, w wyniku wymiany na Donbasie, ukraińskich „jeńcach”;
  http://fakty.ua/253755-petr-poroshenko-posetil-v-gospitale-osvobozhdennyh-zalozhnikov-foto
  I ciekawostka, ukraińskich „jeńców” wzięła w obroty ukrobezpieka (SBU), oficjalnie by sprawdzić czy nie zostali zwerbowani przez rosyjskie „specsłużby”;
  https://ru.tsn.ua/ukrayina/sbu-proverit-osvobozhdennyh-ukrainskih-zalozhnikov-na-predmet-verbovki-so-storony-rf-1074825.html
  Ale warto przypomnieć o skandalu jaki wybuchł na Ukrainie, po tym gdy okazało się że 14 z uwolnionych ukraińskich „herojów”, z którymi obściskiwał się sam „generalissimus” Poroszenko, to byli „separatyści” skazani w republikach noworosyjskich za przestępstwa pospolite oraz działalność na rzecz wroga (czyli Kijowa);
  http://interfax.com.ua/news/general/473839.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Wpływy do budżetu Ukrainy z prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych za 2017 rok wyniosły 3,376 mld hrywien. Poinformował o tym na Facebooku pełniący obowiązki przewodniczącego Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy Witalij Trubarow.
  .https://www.facebook.com/photo.php?fbid=182072189202808&set=a.115573232519371.1073741828.100022000840985&type=3&theater
  Innymi słowy plan prywatyzacji zrealizowano tylko w niecałych 20%. Pomimo tego w budżecie na 2018 rok założono, ze zyski z prywatyzacji wyniosą 24 miliardy hrywien.

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Jak się okazało mężczyzna który wczoraj wziął zakładników w charkowskiej poczcie, to niejaki Wołodymyr Bezuch, który w 2014 roku ogłosił ze jest ‚jasnowidzem” oraz „medium” i przepowiadał m.in wojnę domowa na Ukrainie (co nie było trudne do „przewidzenia” w kwietniu 2014 roku), a także „wybuch rosyjskiego gazociagu na Bałtyku” oraz „epidemię wąglika na rosyjskiej Syberii”;
  https://strana.ua/news/114908-vladimir-bezukh-predstavljal-sebja-kak-jasnovidjashcheho-i-ekstrasensa-v-2014-hodu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Jak podaje Bloomberg Z indeksów giełdowych największy światowy wzrost wykazały ukraiński UX – wzrósł aż o 80%. Jest to związane, jak wskazują eksperci, z nadziejami inwestorów na odbudowę ukraińskiej gospodarki.
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-28/from-bitcoin-to-belize-here-are-best-and-worst-assets-of-2017
  Jednocześnie, czołowe think tanki ostrzegają, że zbliża się korekta (spadki) na giełdzie która z pewnością nie ominie Giełdy Warszawskiej.
  https://businessinsider.com.pl/finanse/inwestowanie/w-co-inwestowac-w-2018-r-jaka-bedzie-sytuacja-na-gieldzie/syn9fwx

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Ukromedia o tym jak to „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ołeh Laszko, który uwielbia pokazywać jaki to z niego „szczery ukropatriota” i obrońca ukraińskiej własności przed zachłannymi zagranicznymi spekulantami, kupił sobie „za grosze” grunty w okolicy pod Kijowem i to POMIMO OBOWIĄZUJĄCEGO NA UKRAINIE MORATORIUM NA HANDEL ZIEMIĄ;
  https://antikor.com.ua/articles/212512-nesmotrja_na_moratorij_ljashko_za_kopejki_prikupil_cheronozema_v_kozine

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Jeden z najbardziej znanych ukraińskich politologów, dyrektor jednego z ukraińskich centrów analiz politycznych Rusłan Bortnik w wywiadzie udzielonym w ukromediach określił rok 2017 jako „najchudszym” dla Ukrainy. Bortnik stwierdził m.in ze właśnie w tym roku Ukraina ostatecznie utraciła Donbas (czy raczej perspektywy na jego odzyskanie), nie tylko jako terytorium, ale co ważniejsze „utraciła” ostatecznie jakiekolwiek poparcie, swoimi działaniami (m.in tzw. blokadą) wśród mieszkańców Donbasu, który za to coraz bardziej integruje sie z Rosją;
  http://www.politnavigator.net/ukrainskijj-politolog-v-2017-godu-my-poteryali-donbass.html
  http://www.ukrlife.tv/video/politika/ruslan-bortnik-2017-god-byl-hudshim-v-plane-reintegratsii-donbassa

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Wszystkim komentatorom oraz czytelnikom tylko najlepszych rzeczy w nadchodzącym 2018 roku. Autorowi blogu oczywiście należą się specjalnie życzenia, czyli by wytrwał w swojej „działalności” jak najdłużej.
  Mieszkańcom Donbasu tego czego pragną najbardziej, czyli zjednoczenia z Rosją, a mieszkańcom Ukrainy (oczywiście tylko tym co to jeszcze nie zgłupieli doszczętnie) odzyskania własnego kraju…

  Polubione przez 3 ludzi

 13. A tymczasem gastarbajterzy z Ukrainy nadal ratuja upadające państwo według UNIAN suma prywatnych przekazów pieniężnych na Ukrainę w ciągu 9 miesięcy 2017 roku wyniosła 5,192 mld dolarów, czyli o 1,187 mld dolarów lub o 29,6%, więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.
  Pierwsze miejsce pośród krajów zajęło USA drugie FR, w pierwszej dziesiątce krajów-liderów pod względem wielkości prywatnych przekazów pieniężnych na Ukrainę znalazły się Niemcy (252 mln dolarów), Wielka Brytania (243 mln dolarów), Cypr (219 mln dolarów), Izrael (201 mln dolarów), Włochy (165 mln dolarów), Grecja (138 mln dolarów), Polska (117 mln dolarów), Zjednoczone Emiraty Arabskie (91 mln dolarów).
  https://economics.unian.net/finance/2323039-chastnyie-perevodyi-v-ukrainu-prevyisili-5-milliardov-top-10-stran-otkuda-prishli-dengi.html
  Polska zajmuje dość niskie miejsce, bo w rankingu nie wliczano pieniędzy przewożonych przez granice, a tylko indywidualne przelewy międzybankowe.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Prezydent Poroszenko podpisał moratorium na sprzedaż ziemi
  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę o zmianach do Kodeksu ziemskiego Ukrainy, przyjętych przez Radę Najwyższą Ukrainy w dniu 7 grudnia 2017 roku.
  Dokument przedłuża o kolejny rok okres obowiązywania moratorium na sprzedaż lub przekazanie gruntów rolnych, poinformowała służba prasowa prezydenta.
  Ciekawe co na to MFW EBOR i UE?
  http://biznesalert.pl/ukraina-zatrzymanie-wsparcia-ue-reformy-gaz/

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Sylwestrowa noc 2018 -walka księżyca z czarnymi chmurami

  Niebo w ogniu – poranek 1 styczeń 2018 r.

  Na ekranie telefonu wyświetlił mi się taki obraz – jeszcze go nie zinterpretowałem , lecz w numerologii 7 , to dobry znak 3+2+7+7+5=5+14+5=24 . Czym jest liczba 24 w numerologii ?
  file:///C:/Users/Micha%C5%82/Desktop/20080206114329(1).jpg

  Na jednym, jak się okazało, ocalałym z pogromu pniu czarnego bzu pojawiło się pojedyncze ucho bzowe -to dobry znak
  file:///C:/Users/Micha%C5%82/Desktop/20080206113112(3).jpg

  Polubione przez 1 osoba

  • Piekło widziane w ekspozycji nieba obserwowanego w godzinach porannych w dniu 1 stycznia 2018 r. /od 6:50 do 7:30 / na Ziemi.
   /sześć zdjęć klatka po klatce z filmu powyżej -nie udało się ich obrobić na portaluhttp://www.iv.pl/upload.php, który błędnie zgłasza , ze ich wymiar jest nieprawidłowy, tj. ponad 1MB, a w istocie nie jest, tym samym sztucznie blokuje ich obróbkę/ ,

   którego możemy uniknąć przez protesty antywojenne na całym świecie , w tym w Polsce :
   https://cont.ws/@id274487487/378407

   Polubione przez 1 osoba

    • Wszystkim tym , którzy poszukują w swoim życiu miłości i żyją w pośpiechu …od siebie radzę , ażeby zwolnili tempo w którym żyją oraz dedykuję im swój wiersz pt.”W pogoni życia” :.

     Żyjesz w grzechu codzienności
     pragniesz szczęścia, którym dla Ciebie jest
     nowy samochód , dom , sukienka
     gdy tymczasem prawdziwe szczęście
     umyka obok
     nie widzisz go
     choć ono Cię widzi
     jesteś ślepcem
     zatraciłeś poczucie rzeczywistości
     żyjesz w obłędzie postępu
     osiągając niebyt myśli
     ogarniasz dom , pracę, podwórko
     nie rozumiejąc nic z tego
     co dla Ciebie najważniejsze, najtrwalsze
     i nieprzemijalne
     utknąłeś na mieliźnie życia
     nigdy nie osiągniesz więcej satysfakcji i szczęścia
     jest poza Twoim zasięgiem…….

     PS. wiersz powstał jako antidotum wobec bardzo współcześnie rozpowszechnionej w społeczeństwach na świecie postawie konsumpcyjnej i toczącego się wyścigu szczurów.
     Pokaż mniej

     Polubione przez 1 osoba

 16. Ciekawostka w związku z budową nowej fabryki amunicji na Ukrainie.
  Zakład ma powstać do połowy 2019 roku.
  Sytuacja nie jest najlepsza dla Ukraińskiej Armii jak stwierdził Minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak
  „Jeszcze kilka miesięcy temu podjęliśmy decyzję o wydzieleniu 1,4 mld UAH na początek budowy fabryki amunicji, zwłaszcza deficytowej. Jak na razie mamy zapasy, które pozwalają nam wykonywać postawione zadania”
  http://www.polukr.net/blog/2017/12/w-2018-roku-szu-rozpoczna-budowe-fabryki-amunicji/
  Równolegle do budowy nowej fabryki zakłady „Artem” rozpoczęły produkcję pocisków kalibry 152 mm, moździerzowych o kalibrze 60 mm, a także pocisków rakietowych kalibru 300 mm dla nowych zestawów rakietowych „Wilcha”.
  Brak jednak informacji o uruchomieniu linii produkcyjnej, a ilość wytworzonych pocisków zapewne nie pokrywa zapotrzebowania.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.