Wojna domowa na Ukrainie 1/2.01.2018r.- 1039/1040 dni od nowego rozejmu.


Na nowy rok szefostwo resortu obrony zaserwowało nam odgrzewane kotlety, którymi są plany modernizacyjne sił zbrojnych, ujawnione wczoraj przez przedstawicieli MON na 2018 rok.

Zapoznając się z tymi planami mam wrażenie jakiegoś déjà vu, bo znowu karmią nas propagandową papką o realizacji programów, które obiecywano wprowadzić w ciągu minionych dwóch lat. A więc w planach MON na 2018 roku ponownie pojawia się realizacja programów „Wisła” i „Orka”, gdzie pierwszy z nich to zakup amerykańskiego systemu rakietowego „Patriot”, co obiecaliśmy prezydentowi Donaldowi Trumpowi, gdy przyjechał na wiosnę tego roku do naszego kraju na tani nocleg. Program „Orka”, zaś to umowa dotycząca nabycia okrętów podwodnych dala naszej Marynarki Wojennej. Przypomnę w tym miejscu, że umowy na oba wymienione wyżej programy miały być według zapewnień Macierewicza zawarte do końca minionego roku. Niestety, ale „przyczyny obiektywne” spowodowały, iż takich umów nie ma i co gorsza nie wiadomo kiedy będą. A w tym samym czasie kraj nasz jest coraz bardziej zagrożony od Wschodu 🙂 Co oczywiście przeczy propagandowej retoryce ministra NOM, który zapewnia przy każdej okazji, iż Polska jest już bezpieczna odkąd rządzi PiS, a on sam osobiście dba o dobro armii. No poza tym, że ciągle mu kij w szprychy pcha, ten niedobry prezydent Duda i nie mająca żadnych zahamowań, zakłamana „totalitarna opozycja”– określona przez prezesa PiS mianem „zakłamanych i zdradzieckich mord”.

A więc przechodząc do szczegółów. Otóż, realizacja programu „Patriot” w świetle tego jaką cenę mamy zapłacić za nią, a która to cena jest jedną wielką niewiadomą, nas na ten program (w konfiguracji jaką mami opinię publiczną Macierewicz)po prostu nie jest stać. Jedynie więc na co sobie możemy pozwolić, to zakup jakiejś jego okrojonej wersji za którą oczywiście słono przepłacimy. Takie są na obecną chwilę w tym temacie realia. I jednocześnie dowodzą oni bankructwa tez jakie ukuł w swej propagandzie PiS i jej reprezentant w MON Antoni Macierewicz ze współpracownikami.

Jeśli zaś chodzi o drugi ze sztandarowych programów „Orka”, czyli zakupu okrętów podwodnych, to pomimo napływających od jakiegoś czasu ze strony MON optymistycznych wieści na ten temat, niestety, program ten nie jest nawet na etapie wyboru partnera do dalszych pertraktacji. A do tego jeszcze droga daleka. Tak więc doliczając ten czas plus okres pertraktacji warunków przed podpisaniem umowy, to samo jej podpisanie- oczywiście jeśli nie skończy się tak samo jak z zakupem helikopterów Caracal- może nastąpić najwcześniej pod koniec roku. Co jest oczywiście bardzo optymistycznym założeniem. Do tego jeszcze trzeba by było doliczyć okres jej wdrażania, kiedy to budowa zamówionych okrętów nie będzie trwała mniej niż siedem lat, to okaże się, że po Bałtyku (czy raczej w Bałtyku, jako że mają to być w założeniu okręty podwodne 🙂 ) pływać one zaczną najwcześniej za osiem, dziewięć lat. Oczywiście w tym czasie Polska będzie bezbronna wobec czającego się do podstępnej agresji na naszą udręczoną ojczyznę, bardzo wrogiego jej mocarstwa ze Wschodu.

Natomiast pozostawiając te dywagacje na boku, to po ponad dwóch latach rządów PiS i szefowania MON przez Antoniego Macierewicza, okazuje się, że budżet obronny, jak nigdy wcześniej, jest wykonywany prawie w 100%, ale nie przekłada się to na zakup nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia dla polskiego wojska. I dlatego też możemy w tym miejscu powiedzieć o swoistym fenomenie rządów tej formacji politycznej, której co tak naprawdę dobrze wychodzi to trwonienie bez żadnego sensu publicznych pieniędzy, na nie wiadomo co.

Co zaś jest najbardziej charakterystyczne w tym powiewie optymizmu płynącego z resortu obrony na 2018 roku, to to, że w między czasie zapomniał on o helikopterach, które już od początku poprzedniego roku miały dumnie wznosić się na polskim niebie zapewniając nam bezpieczeństwo.

Widać z tego, że w tym szaleństwie propagandowym jakim raczy nas kierownictwo resortu obrony od czasu przejęcia władzy nad MON przez Macierewicza, jest przykrywanie nowymi nierealnymi obietnicami faktu niezrealizowania poprzednich. I tak to będzie trwało w kółko, co zresztą zauważyli już nasi „najwięksi sojusznicy” krytykując ustami amerykańskiego urzędnika odpowiedzialnym za kontakty administracji Stanów Zjednoczonych z dowództwem NATO i kierownictwem UE Wessa Mitchella, postawę kierownictwa MON, które wg. jego opinii jest nie wystarczająco merytorycznie kompetentne i ma problemy z komunikatywnością ze swoimi zachodnimi partnerami. Mnie osobiście ta brutalna ocena dokonana przez Mitchella nie dziwi, widząc sposób wypowiadania się choćby samego Macierewicza, który za każdym razem utwierdza mnie w ten sposób o swoim barku jakiejkolwiek wiedzy i fachowości. Widocznie w PiS pokutuje bolszewicka zasada mówiąca o tym, że ministrem może być każdy, a więc nawet sprzątaczka. Czego dobitnym dowodem była osoba sławnego już polityka PiS z młodego poko-lenia Bartłomieja Misiewicza.

Czym zaś kończy się dla nas wszystkich takie swawolenie niekompetentnych i aroganckich karierowiczów, może dowodzić fakt, że http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1095041,nie-daruja-nam-wykonczenia-caracali.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W pierwszy dzień nowego roku, ukraińscy żołnierze, prawdopodobnie pod wpływem euforii sylwestrowej, urządzili sobie na linii frontu okolicznościowe strzelanki, w wyniku czego w noc sylwestrową i w nowy rok, doszło tam do znacznej liczby zbrojnych incydentów.

Preludium do tego było ostrzelanie przy użyciu granatników, z kierunku miejscowości Piaski okolic byłego już serwisu „Volvo-Center”, które poza hukiem wybuchających granatów, nie wyrządziły żadnych szkód.

A półtorej godziny po północy, ostrzeliwane były przez około 40 minut, okolice wsi Zajcewo, znajdującej się na północnych obrzeżach Gorłówki.

W sumie tej pierwszej nocy, rozpoczynającej nowy rok, ukraińscy żołnierze 24 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, w wyniku czego na terytorium DRL spadło około 200 pocisków, granatów i min wystrzelonych z moździerzy.

W ciągu następnej doby, sytuacja na donieckim odcinku frontu zaczęła się stabilizować, bo tylko 3 razy ukraińscy żołnierze naruszyli tam warunki zawieszenia broni. W tym czasie najbardziej intensywny ostrzał przy użyciu moździerzy prowadzono w rejonie Jasinowatej na północnych obrzeżach Doniecka oraz Sosnowskoje na południowym odcinku frontu donieckiego. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 18 pocisków moździerzowych kaliber 82 mm. Zaś w wyniku tych ostrzałów został ranny jeden żołnierz sił zbrojnych DRL.

Natomiast na linii frontu przebiegającej wzdłuż granic ŁRL, sytuacja była bardzo stabilna i tylko po dwa razy każdej z minionych dób, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w kierunku linii obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

I tak, przedwczoraj ukraińscy żołnierze, przy użyciu: wyrzutni pocisków przeciwpancernych SPG oraz automatycznych wyrzutni granatów ASG-17 i broni maszynowej, ostrzeliwali rejon wsi Krasnyj Jar i Kalinowa. Zaś minionej doby, przy użyciu tych samych rodzajów broni, co poprzedniego dnia, ostrzeliwali rejon wsi Kalinowki.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
31 grudnia 2017 o 17:10

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 31 грудня 2017 року

Передноворічний день у районі проведення АТО пройшов без порушень режиму припинення вогню. Станом на 18.00 вздовж усієї лінії розмежування сторін не зафіксовано жодного обстрілу.
Підрозділи Збройних Сил України у районі проведення АТО забезпечують виконання усіх заходів щодо підтримання режиму припинення вогню по усій лінії розмежування сторін та суворо дотримуються Мінських домовленостей.
Штаб АТО підкреслює необхідність забезпечення миру та спокою у зв’язку з новорічними і різдвяними святами та підтверджує відданість дотриманню сталого припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

Wczoraj o 04:14

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 31 грудня 2018 року

Минула доба вкотре довела, що російсько-окупаційні війська продовжують нехтувати домовленостями щодо новорічно-різдвяного перемир’я. Обстріли позицій Збройних Сил України з їхньої сторони не припинилися.
На Луганському напрямку загарбники застосували 82-мм міномети, гранатомети та великокаліберні кулемети поблизу Луганського, а зі стрілецької зброї окупанти провокували наших оборонців у районі Станиці Луганської.
На Донецькому напрямку, в нічний час, противник зі стрілецької зброї та гранатометів неодноразово обстрілював наші оборонні укріплення біля Верхньоторецького. На Приазов’ї ворог із мінометів різних калібрів грубо порушував перемир’я біля Гнутового та Широкиного. А неподалік Водяного – вів вогонь з гранатометів і легкого піхотного озброєння.
Загалом, минулої доби, російсько-терористичні війська 7 разів порушили режим тиші. У результаті ворожого обстрілу один український військовослужбовець зазнав поранення. Його доставлено до військового шпиталю та надано лікарську допомогу”.
Zobacz tłumaczenie

13 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 1 січня 2018 року

У перший день Нового року на лінії зіткрення знову не спостерігалося повного припинення вогню. Російсько-окупаційні війська продовжують порушувати Мінські домовленості та застосовують заборонені зразки озброєння. Впродовж сьогоднішнього дня загарбники здійснили два прицільних обстріли опорних пунктів сил АТО.
На Донецькому напрямку ворог, у новорічну ніч, понад годину вів вогонь по позиціях Збройних Сил України з 82-мм мінометів, гранатометів різних видів та стрілецької зброї довкола Верхньоторецького. На Приазов’ї противник обстріляв з міномету калібру 120-мм і піхотного озброєння наші оборонні укріплення у районі Павлополя.
На інших ділянках нашої оборони порушень перемир’я не зафіксовано”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 1 січня 2018 року

Перша доба нового року не принесла миру на Донбас. Російсько-окупаційні угрупування продовжують здійснювати обстріли позицій Збройних Сил України, зокрема, з озброєння забороненого Мінськими домовленостями.
На Луганському напрямку бойовики вели вогонь із 82-мм мінометів та великокаліберних кулеметів біля Луганського.
На Донецькому напрямку найбільша ворожа вогнева активність спостерігалася на Приазов’ї. Так, біля Павлополя противник застосував 120-ти і 82-мм міномети та піхотне озброєння. А з гранатометів різних видів і стрілецької зброї загарбники обстрілювали наші опорні пункти неподалік Водяного. У районі Верхньоторецького окупанти випустили у бік укріплень українських захисників понад десять мін калібру 82-мм та вели вогонь з гранатометів і стрілецької зброї.
Загалом, минулої доби, російсько-терористичні війська 5 разів порушили режим тиші.
У результаті ворожих обстрілів жоден український військовослужбовець не загинув і не був поранений”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec jeszcze kilka filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1/2.01.2018r.- 1039/1040 dni od nowego rozejmu.

 1. KWINTESENCJA ukrainizmu, najpierw na Donbasie „wypala watników”, a potem jak gdyby nigdy nic jedzie sobie do „państwa – agresora’. „Bojec ATO” przez Moskwę (!?) jechał do swojej siostry mieszkającej w rosyjskim Saratowie. Nie dojechał jednak bo go właśnie w Moskwie zatrzymali „nieznani sprawcy”, czyli najprawdopodobniej funkcjonariusze rosyjskich służb, ktorzy dysponują bazami danych uczestników tzw. operacji ATO na Donbasie;
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1707570-u-moskvi-zatrimali-uchasnika-ato

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Sprawa porwania oraz zamordowania ukraińskiej prawniczki i działaczki społecznej Iryny Nozdrowskiej, może się skończyć dla Ukrainy międzynarodowym skandalem. Dla przypomnienia, w dniu wczorajszym w obwodzie kijowskim odnaleziono zwłoki kobiety, jak sie okazało należące do Nozdrowskiej, która kilka dni wcześniej „zniknęła” jadąc z Kijowa do jednej z podkijowskich miejscowosci. Nozdrowska zajmowała się m.in sprawą śmierci , w wypadku drogowym, własnej siostry, o spowodowanie wypadku oskarżono krewniaka jednego z ukraińskich sędziów;
  https://strana.ua/news/115071-vse-chto-izvestno-ob-irine-nozdrovskoj.html
  http://nk.org.ua/ukraina/osoznayte-gosudarstva-net-ono-nas-ne-zaschitit-kto-i-za-chto-ubil-pravozaschitnitsu-irinu-nozdrovskuyu-127459
  W sprawie śmierci Nozdrowskiej wypowiedział się amerykański przedsiębiorca i działacz społeczny Bill Browder, który zagroził że wszystkie osoby którzy mogą mieć zwiazek z zamordowaniem Nozdrowskiej mogą być objete międzynarodowymi sankcjami (‚wpisaniem” na tzw. listę Magnitskiego);
  https://newsone.ua/ru/delo-nozdrovskoj-britanskij-finansist-brauder-prigrozil-ubijcam-spiskom-magnitskogo/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, jeden z amerykańskich „thin – thank’ów” RAND Corporation stworzył „prognozę” jak wyglądałby by konflikt zbrojny Rosji z „równorzędnym partnerem”. Co ciekawe specjaliści z RAND od razu zastrzegli „że nic nie wskazuje na chęć Rosji by rozpętać konflikt z dysponującym niemal równym lub równym potencjałem wojskowym przeciwnikiem”, a ewentualny konflikt mógłby wybuchnać w wyniku „nieporozumień” lub ‚zmiany w kierownictwie państwa na bardziej agresywne i mniej przewidywalne”;
  https://www.rand.org/pubs/perspectives/PE231.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Iranu, gdzie według tamtejszych władz „dogasa” już miejscowa wersja „majdanu”;
  https://en.mehrnews.com/news/130848/Unrest-across-Iran-to-end-very-soon
  O zorganizowanie ‚spontanicznych wystąpień” władze w Teheranie oskarżyły USA, Wlk. Brytanię oraz Arabię Saudyjską;
  https://leadership.ng/2018/01/02/iran-accuses-saudi-u-s-uk-behind-anti-govt-protests/
  I ciekawostka do najgwałtowniejszych zamieszek doszło w irańskiej prowincji Chuzestan zamieszkałej przez SUNNICKĄ MNIEJSZOSĆ ARABSKĄ, dlatego teza o podsycaniu konfliktu przez Arabię Saudyjska jest jak najbardziej prawdopodobna…

  Polubione przez 4 ludzi

   • Raczej kto do własnych celów wykorzystuje konflikt pomiędzy szyickimi Persami a sunnickimi Arabami, którzy przecież do zwalczania izraelskich Żydów i nie tylko są w sam raz, dla nie których.

    Polubione przez 1 osoba

    • Ujmę to szerzej. A więc generalnie chodzi o granie na animozjach religijnych, mających na celu osłabienie jedności arabskiej. Podobna polityka prowadzona jest również wśród Słowian, a także w skali Europy, skutecznie ją dzieląc. Rządy naszego kraju w tą ostatnią opcję wPiSują się nad wyraz gorliwie.

     Ktoś gra w skali globalnej, i jak sądzę nie jest to USA, które wykonuje tu tylko rolę narzędzia.

     Pozdrawiam.

     Polubienie

 5. Tymczasem w Kijowie, w zwiazku ze śmiercią ukraińskiej prawniczki i działaczki społecznej Iryny Nozdrowskiej pod siedzibą kijowskiej policji odbywa się demonstracja (do której wzywał m.in Saakaszwili) przeciwko nieudolności oraz bezsilnosci organów ukraińskiego państwa. Demonstranci chcieli pobić naczelnika policji obwodu kijowskiego, który wyszedł z budynku by zapoznać sie z ich postulatami;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3924586-na-hlavu-natspolytsyy-kyevskoi-oblasty-napaly-mytynhuuischye

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Trwał „czwarty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjską inwazją” gdy ukraińska wiceminister handlu oraz rozwoju gospodarczego Natalia Mikolska komentując informacje o ciągłym wzroście obrotów handlowych pomiędzy Ukrainą,a Rosją (czyli „państwem – agresorem według „oficjalnego” Kijowa) stwierdziła ze Rosja nie jest partnerem handlowym Ukrainy,, a tylko krajem z którym Ukraina tylko handluje…
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/interview/2017/12/28/7075557/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Zdrada we Lwowie, gdzie „ukropatrioty” z ‚Prawego sektora” w jednym z supermarketów znalazły wódkę oznaczoną akcyzą z republik noworosyjskich. I zdrada w zdradzie bo okazało sie że wytwarzajace owa wódkę zakłady ‚Chortyca” znajdujące się w obwodzie zaporoskim na Ukrainie płaca podatki właśnie w republikach noworosyjskich…
  http://vedomosti-ua.com/83678-vo-lvove-prodayut-vodku-hortica-s-akciznymi-markami-ldnr-foto.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Rozszerza się międzynarodowy skandal w związku z zabójstwem ukraińskiej prawniczki Iryny Nozdrowskiej. W sprawie wydała oficjalny komunikat Ambasada USA na Ukrainie, w którym napisano m.in o szoku z powodu tego zdarzenia oraz zażądano by jak najszybciej zatrzymać i osądzić sprawców tego mordu;
  https://strana.ua/news/115202-posolstvo-ssha-prizyvaet-privlech-vinovnykh-v-smerti-nozdrovskoj-k-otvetstvennosti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem Pentagon tłumaczy skandaliczną wypowiedź jednego ze swoich generałów, dowódcę Korpusu Piechoty Morskiej gen. Roberta Nellera, który podczas swojego pobytu w Norwegii wzywał amerykańskich żołnierzy by szykowali się na wojnę z Rosją, Iranem oraz Koreą Płn. Jego oficjalny przedstawiciel tłumaczył ze nie miał on na myśli by rozpocząć otwarty konflikt z Rosją, a chciał tylko zadbać o „gotowość bojową” podległych sobie żolnierzy, wzorując się na słynnym powiedzeniu (starożytnych Rzymian) „Si vis pacem, para bellum (dosł. „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”)”. Neller miał stwierdzić także, według jego przedstawiciela, że nie wierzy jednak żeby Iran, Rosja Korea Płn, czy Chiny zdecydowały się na wszczęcie jakichkolwiek zbrojnych działań przeciwko USA;
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/4839935

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W mikrobusie który miał przewozić „przesyłki” dla Ukraińców pracujacych we Włoszech który ukraińscy celnicy skontrolowali na jednym z przejść granicznych w obwodzie czernowickim odkryto części do karabinów maszynowych m.in magazynki oraz tzw. Szyny Picatinny;
  https://strana.ua/news/115197-v-posylkakh-v-italiju-perevozimykh-avtotransportom-nashlis-10-mahazinov-k-avtomatu-kalashnikova.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szyna_Picatinny

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Znany ukraiński dziennikarz i politolog Dmitrij Korniejczuk stwierdził że zezwalając na „hece” organizowane przez ukraińskich nacjonalistów, obecne władze w Kijowie odwracają uwagę Ukraińców od złodziejstwa jakie panuje na Ukrainie. Korniejczuk skomentował także marsze „ukropatriotów” jakie odbyły sie z okazji dnia urodzin Bandery z pozwolenia władz Ukrainy w „wyzwolonych” Słowiańsku oraz Awdijewce, które według niego jeszcze bardziej „zachęcą” mieszkańców Donbasu do powrotu w skład Ukrainy…
  https://rian.com.ua/view/20180102/1030961275/Ukraine-shestvie-nacionalisti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem „agent rosyjskich specslużb” o kryptonimie DT (oficjalnie Prezydent USA) znowu działa. Omid Nouripour niemiecki polityk irańskiego pochodzenia, od 2006 deputowany do Bundestagu, występujacy jako przedstawiciel „irańskiej opozycji” pożalił się że prezydent USA Donald Trump swoimi wpisami na twiterze, w których zachęcał obywateli Iranu do masowych wystapień przeciwko rządowi w Teheranie, doprowadził do tego ze teraz protestujący w Iranie postrzegani są jako „agenci Ameryki”. Nouripoour określił je dosłownie jako „truciznę” szkodzącą protestom…
  http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/trumps-tweets-sind-gift-fuer-die-proteste-in-iran-15368101.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ukraiński bloger (na wychodźstwie w UE) Anatolij Szarij o ‚wielkiej zdradzie” w ukroTV gdzie wywiadu udzielił Eduard Łozanskij, naukowiec (fizyk) polityczny dysydent z czasów ZSRR urodzony w rodzinie żydowskiej w Kijowie, obecnie obywatel USA i prezydent tzw. Amerykańskiego Uniwersytetu w Moskwie, który m.in opowiadał że wszystko co zaszło na Ukrainie to skutek przewrotu (czyli kijowskiego majdanu) zainspirowanego przez USA, a także odpowiadając na „wycieczki” ze strony siedzącego w studiu ukroTV „ukropatrioty” stwierdził ze ROSJA NIE NAPADŁA NA UKRAINĘ, A GODZĄC SIĘ NA PRZYŁACZENIE DO NIEJ KRYMU JEDYNIE ZABEZPIECZAŁA WŁASNE INTERESY (bazę Floty Czarnomorskiej). Łozanskij stwierdził także że wszystko co obecnie dzieje się na Ukrainie jest sprzeczne z interesami narodów ukraińskiego oraz rosyjskiego, a pożytek z tego ma tylko „trzecia siła” (czyli w domyśle USA);

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.