Wojna domowa na Ukrainie 3.01.2018r.- 1041 dzień od nowego rozejmu.


W związku z uchwaleniem pod koniec 2016 roku nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która powoływała nowy rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej, Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało, po świętach Bożego Narodzenia, przygotowany przez MON projekt nowego rozporządzenia w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.

W nowelizacji z 2016 roku zapisano, że rozporządzenie o komisjach lekarskich z 2004 r. utraci moc 1 stycznia 2018 r.

W związku z czym, obecny projekt rozporządzenia opublikowanego przez RCL, tuż po świętach Bożego Narodzenia, dostosowało przepisy do wytycznych raportu na temat Polski przygotowanego przez Europejską Komisję przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ang. European Commission against Racism and Intolerance, ECRI). Dostosowanie zaś, polegać ma na tym, że transseksualiści będą mogli pełnić służbę w Polskich Siłach Zbrojnych.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia przedłożonego w zeszłym tygodniu przez RCL, można dowiedzieć się, że:

„Komisja poleciła przygotowanie i przedłożenie parlamentowi projektów przepisów lub nowelizacji istniejących regulacji w celu zagwarantowania w polskim prawie równości i godności osób LGBT we wszystkich sferach życia. Analiza aktualnego stanu prawnego wskazała, iż dla realizacji wskazanych przez Komisję celów niezbędna jest zmiana zapisów dotyczących orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej, które w dotychczasowym brzmieniu wymieniają jako schorzenie/ułomność powodującą niezdolność do czynnej służby wojskowej – transseksualizm. Niniejszy projekt eliminuje wskazany zapis i tym samym dostosowuje brzmienie rozporządzenia do wymogów Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji oraz do regulacji zawartych w pozostałych przepisach dotyczących kwestii orzekania o zdolności do służby wojskowej”.

Odnosząc się do tego, MON stwierdził, że ostatni raport ECRI „zawierał szereg szczegółowych zaleceń wobec władz Polski, które powinny zostać zrealizowane przed kolejną procedurą monitoringową ECRI”.

Jak widać wraz z PiS-em i zarządzającym MON Antonim Macierewiczem w polskim wojsku idzie nowe.
I to jest jeden z nielicznych „sukcesów” jakimi może się pochwalić za ubiegły rok MON. A jak wzt. będą wyglądały szeregi polskiej armii, przekonamy się niebawem. Zapewne będzie ona jeszcze bardziej: czujna, zwarta, i gotowa 🙂

Natomiast kolejnym fiaskiem, z całego ich pasma, zakończył się konkurs ogłoszony w zeszłym roku przez MON dotyczący budowy „Kolumn Niepodległości”, które miały stanąć w każdym chcącym postawić taki pomnik, mieście w Polsce na 100-lecie odzyskania niepodległości. Oczywiście wtedy też ogłoszono to jako sukces MON pod kierunkiem jego szefa Antoniego Macierewicza (http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/23936?t=Kolumny-na-100-lecie-niepodleglosci).

I tak, jak się ostatnio okazało (jak widać staje się to już trwałą tendencją MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza, a więc można przyjąć, że mamy tu do czynienia z nową świecką tradycją) komisja przetargowa nie wybrała żadnego ze zgłoszonych projektów. W uzasadnieniu decyzji podkreślono, że żadna z prac nie otrzymała minimalnego pułapu punktów przewidzianego w regulaminie. Czyli nie spełniła stawianego wymogu zdobycia co najmniej 60 punktów, gdyż faktycznie zgłoszone projekty otrzymały tylko od 10 do 45. Najwięcej punktów można było otrzymać za „czytelność ideową i głębię przekazu oraz atrakcyjność formy plastycznej i trwałość, a także racjonalność nakładów”. Kolumny miały się według MON składać „z podstawy z czterema pamiątkowymi tablicami oraz z trzonu i głowicy – wzbijającego się do lotu orła w koronie z krzyżem. Widocznie naszych mistrzów snycerki przytłoczył swym ciężarem ogrom wymagań stawianych takiemu wiekopomnemu dziełu.

„Naszą ideą jest stworzenie w Polsce społecznego ruchu na rzecz świętowania niepodległości i radości z jej odzyskania”– mówił kilka miesięcy temu, prezentując program „Kolumna niepodległości” wiceminister MON, Michał Dworczyk. Według wizji resortu, w całym kraju miały stanąć pomniki kamiennych kolumn zwieńczonych orłem w koronie:

„Chcemy w ten sposób upamiętnić wysiłek Polaków, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością. Chcemy oddać hołd tym, których nazwiska znamy, ale też bezimiennym bohaterom naszej historii”
– wtórował Dworczykowi szef MON Antoni Macierewicz.

Tak więc, po ponad dwóch latach rządów PiS, w tym w MON, mamy: kilka batalionów wojsk OT, luksusowe samoloty i samochody dla VIP-ów, autobusy „Autosan” do transportu weekendowych żołnierzy, ponad tysiąc mianowanych na pierwszy stopień oficerski kapelanów, powrót do przedwojennych stopni wojskowych, obce wojska stacjonujące w naszej Ojczyźnie, zdemolowany system dowodzenia wojskiem, rozpadający i zdezelowany sprzęt wojskowy oraz za kilka tygodni transseksualistów w szeregach armii. Ale za to nie mamy: helikopterów, systemów obrony przeciwlotniczej średniego i bliskiego zasięgu, nowoczesnej floty Marynarki Wojennej, tysięcy dronów „masowego rażenia” oraz 130 tysięcy żołnierzy (http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/21606?t=Priorytety-MON-u-w-2017-roku).

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo porażek w realizowanej przez Macierewicza polityki modernizacji polskiej armii, w Donbasie sytuacja przedstawia się zdecydowanie lepiej, bo konflikt zbrojny zamiera tam.

I tak, ubiegłej doby, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, tylko 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc sporadycznie ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm i broni maszynowej, w rejonie miejscowości Zajcewo, na północnych obrzeżach Gorłówki oraz osiedla Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka, a także na ich północnych obrzeżach w rejonie miejscowości Spartakus. Ostrzały te nie spowodowały żadnych strat, i można je uznać za prowadzone niejako na rozgrzewkę przez śmiertelnie znużonych ukraińskich bojców.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, nastąpiła błoga cisza. Dzięki czemu wielu Milicjantów sił zbrojnych ŁRL może spędzać święta i nowy rok w swoich domach wraz z rodzinami.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 2 січня 2018 року

На лінії зіткнення знову не спостерігалося повного припинення вогню. Російсько-окупаційні війська продовжують порушувати перемир’я, застосовуючи, окрім піхотного озброєння, міномети. Впродовж сьогоднішнього дня загарбники здійснили два прицільних обстріли опорних пунктів сил АТО.
На Донецькому напрямку противник вів вогонь по позиціях Збройних Сил України з 82-мм мінометів, гранатометів та стрілецької зброї біля Верхньоторецького. А у пердмісті Авдіївки ворог обстріляв наші оборонні укріплення з великокаліберних кулеметів. Українські воїни вогонь у відповідь не відкривали.
На інших ділянках нашої оборони порушень перемир’я не зафіксовано”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 2 січня 2018 року

Російсько-окупаційні війська продовжують здійснювати обстріли позицій сил АТО та зривати домовленості Тристоронньої контактної групи про припинення вогню на час новорічно-різдвяних свят. Минулої доби уся ворожа вогнева активність фіксувалася на Донецькому напрямку.
Поблизу Авдіївки бойовики порушували перемир’я з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. У районі Верхньоторецького окупанти застосували проти наших воїнів міномети калібру 82-мм та піхотне озброєння. На Приазов’ї загарбники також з 82-мм мінометів, озброєння БМП, гранатометів, кулеметів і стрілецької зброї вели вогонь по українських захисниках на підступах до Гнутового. Крім того, противник декілька разів з усього спектру піхотного озброєння обстрілював оборонні укріплення сил АТО довкола Водяного.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.
Загалом, минулої доби, російсько-терористичні угрупування 6 разів порушили режим припинення вогню.
У результаті ворожих обстрілів двоє українських військовослужбовців зазнали легких поранень. Стан їхнього здоров’я – задовільний”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.01.2018r.- 1041 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Iranu, USA jako „naczelny siewca wolności i demokracji” na świecie chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie „sytuacji w Iranie”;
  https://korrespondent.net/world/3924789-ssha-sozovut-ekstrennye-zasedanyia-v-oon-yz-za-sytuatsyy-v-yrane
  Z kolei Iran wezwał USA do natychmiastowego wycofanie swoich wojsk w Syrii, gdzie jak wiadomo przebywaja bezprawnie bez pozwolenia LEGALNYCH władz Syrii;
  https://korrespondent.net/world/3924812-yran-trebuet-ot-ssha-vyvoda-voisk-yz-syryy
  W samym Iranie z kolei rozpoczeły się demonstracje zwolenników władz, ktorzy sprzeciwiają się postulatom wysuwanym przez uczestników demonstracji antyrządowych;
  https://strana.ua/news/115357-v-irane-prokhodjat-mitinhi-v-podderzhku-vlastej.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • „We własnej stolicy porządku na ulicach nie potrafią utrzymać, a „kompleksami rakietowymi” się chwalą…”- tak jak u nas: miliardy dolarów chcą wydawać na zbrojenia i inne poronione pomysły, a nie mają na opiekę zdrowotną i budowę infrastruktury komunikacyjnej.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem nowy 2018 rok ‚zainaugurowały” ukraińskie elektrownie jądrowe. W Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej z powodu awarii wyłączono jeden z tzw. energobloków. Jak jednak informuje państwowa agencja „Energoatom”, nie ma powodów do obaw ponieważ nie zareiestrowano w zwiazku z tym zdarzeniem podwyższenia promieniowania…
  https://korrespondent.net/city/kharkov/3924908-na-khaes-yz-za-polomok-otkluichyly-vtoroi-enerhoblok

  Polubione przez 5 ludzi

 3. W nowy 2018 rok Sekretarz Generalny Stoltenberg ‚przywdział piórka gołąbka pokoju” i ogłosił ze NATO tak naprawdę to wcale nie chce zaczynać „nowej zimnej wojny z Rosją”;
  https://korrespondent.net/world/3924816-stoltenberh-nato-ne-khochet-kholodnoi-voiny-s-rf
  W ukromediach słowa Stoltenberga określono jako ZDRADZIECKIE 🙂
  http://replyua.net/politika-v-mire/84988-donbass-mozhet-podozhdat-v-nato-vystupili-s-predatelskim-predlozheniem-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I ciąg dalszy ukraińskiej codzienności z granatami bojowymi w tle. W Dnieprze pod jednym z bloków mieszkalnych pokłóciło sie dwóch meżczyzn, w trakcie awantury jeden z nich rzucił drugiemu pod nogi granat który eksplodował. Mężczyzna z ranami nóg trafił do szpitala,a policja wszczęła śledztwo, jak zwykle, określajac całe zdarzenie jako „czyn chuligański”…
  https://strana.ua/news/115365-v-dnepre-v-khode-ulichnykh-razborok-vzorvali-hranatu-est-postradavshij.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. A w ukromediach jak to w ukromediach ZDJĘCIA Z DEBALCEWA Z OKRESU WALK W MIEŚCIE ZIMĄ 2015 ROKU ROBIĄ ZA „NÓWKI” Z 2018 ROKU 🙂 „Nówki” z ukromediów (2018 rok);
  http://replyua.net/news/85008-v-seti-poyavilis-snimki-zh-d-uzla-v-debalcevo-stanciya-polnostyu-razrushena.html
  I dla porównania fotoreportaż z Debalcewa z czasu wyzwolenia miasta przez siły noworosyjskie, czyli z marca 2015 roku SKĄD UKROMEDIOMATOŁY UKRADŁY ZDJĘCIA…
  http://mij-gun.livejournal.com/126756.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukroince to jednak mają pecha. Pod Moskwą trzymana w prywatnym domu jako „zwierzatko domowe” pantera zagryzła mężczyzne. Na początku rosyjskie media podawały ze mógł byc nim sam właściciel „zwierzątka”, teraz jednak okazało się ze ofiarą padł Ukrainiec który chciał sobie na panterę popatrzeć…
  https://strana.ua/news/115393-pod-moskvoj-nikto-ne-predupredil-zhitelej-poselka-o-sbezhavshej-iz-volera-pantere-zahryzshej-cheloveka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe 🙂 Ukraiński resort sprawiedliwości „pożegnał się” ze swoim urzędnikiem z administracji obwodu lwowskiego, jarosławe Żukrowskim, naczelnikiem jednego z departamentów państwowej administracji obwodowej, który „zasłynął” z tego że egzaminował swoich podwładnych oraz kandydatów na nich z „biografii Stepana Bandery”. Jak poinformowano powodem zwolnienia go z zajmowanego stanowiska było naruszenie przez niego przysługujących mu uprawnień;
  https://korrespondent.net/ukraine/3924992-mynuist-uvolyl-chynovnyka-sprashyvavsheho-na-sobesedovanyiakh-o-bandere

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ciąg dalszy „hecy” z tzw. ukraińskimi jeńcami uwolnionymi w czasie ostatniej wymiany na Donbasie. Jak przyznał w wywiadzie dla ukromediów ukraiński wiceminister d/s terytoriów okupowanych Tuka śród 73 uwolnionych „jeńców” znajduja się 24 „osoby cywilne” które do tej pory żyły na „terytoriach okupowanych” (TO JACY Z NICH JEŃCY?!). Tuka przyznał także że znajdują się wśród nich osoby które „wspierały separatystów” oraz popełniły „ciężkie przestępstwa” m.in zdradę ukraińskich tajemnic państwowych oraz wyłudzenia i oszustwa;
  https://strana.ua/news/115381-sredi-osvobozhdennykh-iz-ldnr-est-obvinjaemye-v-finansirovanii-terrorizma.html
  W zwiazku z tym nie dziwi oficjalny komunikat ukrobezpieki (SBU) że ‚zaopiekuje się” ona wszystkimi uwolnionymi „jeńcami” i z „czułością” wysłucha co maja jej do powiedzenia 🙂
  https://strana.ua/news/115395-vsekh-osvobozhdennykh-iz-plena-ldnr-po-obmenu-doprashivaet-sbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Japończycy, którzy otworzyli w Niemirowie fabrykę elementów do Audi A8 i Volkswagena nie mogą znaleźć chętnych do pracy – twierdzi miejscowy mer.
  Jest problem z naborem pracowników. Proponujemy ludziom pracę, a oni nie zgadzają się na oficjalne zatrudnienie w fabryce. I to w sytuacji, kiedy średnia płaca będzie wynosić 7100 hrywien [równowartość ok. 870 złotych; średnia płaca na Ukrainie w listopadzie 2017 – 7479 hrywien – red.]. Ludzie boją się utraty subsydiów czy innej pomocy socjalnej. Wprost mówią, że wygodniej im jest siedzieć w domu – powiedział Kaczur portalowi gazeta.ua.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-japonska-fabryka-moze-znalezc-chetnych-pracy/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. 1 stycznia zaczął działać Fundusz Drogowy, dzięki czemu branża dróg samochodowych uzyska finansowanie w wysokości 33 mld hrywien.
  Poinformował o tym szef Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelian na Facebooku.
  .https://www.facebook.com/volodymyr.omelyan/posts/10155467402258439
  W tekście można przeczytać o zwiększeniu kar za jazdę bez ważnego prawa jazdy. Jednak moim zdaniem najważniejszą wiadomością jest informacja, że władze centralne całkowicie umywają ręce w sprawie remontu dróg lokalnych.
  W myśl nowego prawa 35% środków z funduszu drogowego dostaną samorządy na utrzymanie „swoich” dróg. Tyle tylko, że 1/3 środków z FG to, w zależności od wpływów z akcyzy na 2018 rok, od kilku do kilkunastu miliardów hrywien. Za tę kwotę ciężko utrzymać ponad 100 tysięcy dróg, a co dopiero wyremontować uszkodzoną nawierzchnię.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Jak ukraińska Gwardia Narodowa szkołę średnią w obwodzie odeskim „wyzwoliła”. Dyrekcja liceum wojskowo – morskiego w Izmaile oskarżyła Gwardię Narodową o to ze ci ZŁUPILI oraz ZDEMOLOWALI budynki należące do szkoły po tym jak nie przedłużyli umowy o ich dzierżawę jaka mieli zawartą właśnie z ukraińska Gwardią Narodową;
  http://dumskaya.net/news/v-odesskoy-oblasti-voenno-morskoy-litcey-obvinil-081095/
  Ps. Przypominają się słowa Giennadija Moskala, obecnie gubernatora Zakarpacia, który przedtem pełnił urząd gubernatora ługańska (z nadania Kijowa), a który opisał „dokonania” na Donbasie jednego z tzw. ukraińskich baonó ochotniczych (których część wchodzi właśnie w skład Gwardii narodowej) „SZLI ULICA I RABOWALI, A CZEGO NIE DAŁO SIĘ ZRABOWAĆ TO NISZCZYLI”…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem ukraiński oligarcha „Benia” Kołomojski KONTRATAKUJE! Suma roszczeń ‚akcjonariuszy” firmy ‚Ukrnafta”, czyli faktycznie właśnie Kołomojskiego, wobec Ukrainy wzrosłą do 5,5 miliarda dolarów. Sprawa toczy się przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie od czerwca 2015 roku, a Kołomojski obwinia m.in o bezprawne zmiany w strukturze władz „Ukrnafty” oraz usuniecie z nich osób które zostały wybrane przez „inwestorów” (czyli przez Kołomojskiego) oraz przywłaszczenie gazu wydobywanego przez firmę;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/01/3/632726/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. ‚Trwał czwarty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjska inwazją”, gdy Narodowy Bank Ukrainy oficjalnie poinformował że w okresie styczeń – listopad 2017 roku Ukraina zwiększyła import towarów z Rosji, w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku do 38,6%, czyli 6,3 mld dolarów. Dodatkowo zauważono że obrót towarowy pomiędzy Ukrainą, a Rosją wzrasta szybciej niż pomiędzy Ukrainą, a UE;
  https://www.2000.ua/novosti/ukraina_novosti/ukraina-v-proshlom-godu-narastila-tovarooborot-s-rossiei-bolshe_-chem-s-es.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 14. OT z Iranu, gdzie tamtejsze władze poinformowały ze podczas zamieszek w prowincji Lorestan, zatrzymano jednego z ich prowodyrów którym okazał się być „europejski obywatel”, który miał być „szkolony przez europejskie służby wywiadowcze”;
  https://www.reuters.com/article/us-iran-rallies-arrests/iran-says-arrests-a-european-citizen-in-protests-tasnim-idUSKBN1ES147?il=0
  https://www.rt.com/newsline/414901-iran-arrests-european-riots/

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Ukraiński bloger Anatolij Szarij (na wychodźstwie politycznym w UE), tym razem o ostatnich głośnych zbrodniach w Niemczech (zabójstwa oraz gwałtach) jakich „dopuścili się” (według oficjalnych władz Niemiec) „nieletni uchodźcy”, czyli tak naprawę nielegalni migranci którzy ukrywali swój prawdziwy wiek oraz o tym jak niemieckie władze (kolejny już raz) próbowały to ukrywać przed niemiecką opinią publiczną;
  >https://www.youtube.com/watch?v=qbfv7fehp0c

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Tymczasem na Ukrainie, w Mikołajowie epidemia wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczki pokarmowej), do szpitali trafiło już 37 osób ( w tym 6 dzieci) z objawami tej choroby. Jako prawdopodobne źródła choroby miejscowe służby sanitarne zidentyfikowały rozlewnie wody pitnej znajdujace się w czterech rejonach Mikołajowa;
  https://korrespondent.net/ukraine/3925109-hepatyt-v-nykolaeve-hospytalyzyrovany-37-chelovek

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Zdrada w Kijowie, gdzie ukraińska policja zatrzymała jednego z „dowódców” tzw. batalionu OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów), „weterana ATO” Andrija Pastuszenkę. Powodem zatrzymania miał być jego udział w „uwolnieniu” Saakaszwilego po tym jak został zatrzymany przez SBU 5 grudnia 2017 roku;
  http://gordonua.com/news/politics/v-kieve-zaderzhali-odnogo-iz-komandirov-batalona-oun-pastushenko-225222.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.