Wojna domowa na Ukrainie 7.01.2018r.- 1045 dzień od nowego rozejmu.


Gruziński oddział najemników z ukraińskiej 54 brygady ATO, który dotąd był aż nagle znikł.

Poziom naszego bezpieczeństwa jeszcze bardziej się podniesie, bo w piątek 5 stycznia MON podjęło decyzję o powołaniu trzech kolejnych dowództw brygad WOT.

„Świętokrzyskie, Łódzkie i Pomorskie to kolejne trzy województwa, w których rusza formowanie brygad obrony terytorialnej. Na stanowiska dowódców zostali wyznaczeni doświadczeni oficerowie. Dwóch z nich wywodzi się z wojsk specjalnych, trzeci uczestniczył w formowaniu jednej z już funkcjonujących jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej– poinformował MON w okolicznościowym komunikacie.

Przypomnę, że obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, Wojska Obrony Terytorialnej (WOT)są jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Początek tworzenia systemu obrony terytorialnej w Polsce rozpoczął się dnia 30 grudnia 2015 r. od powołania przez Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza pełnomocnika ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej, którym został mianowany Grzegorz Kwaśniak. Następnym etapem było podpisanie przez Ministra Obrony Narodowej Koncepcji utworzenia obrony terytorialnej, które odbyło się dnia 25 kwietnia 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza w Warszawie. Formalnie zaś, WOT zostały utworzone dnia 1 stycznia 2017 r. na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw[1], która została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę dnia 20 grudnia 2016 r.[2]. Dnia 29 marca 2017 r. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnęło zdolność do działania oraz formalnie przejęło dowództwo nad trzema pierwszymi brygadami WOT zlokalizowanymi w Białymstoku, Lublinie oraz Rzeszowie[3].

W wyniku tego procesu już 21 maja 2017 r. w Białymstoku, Lublinie oraz Rzeszowie odbyły się pierwsze w historii WOT przysięgi wojskowe[4]. Wszystkie je wizytował osobiście szef MON Antoni Macierewicz, który na podstawie wydanej przez siebie Decyzji nr 140/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 czerwca 2017 roku, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej przejęło i kultywuje dziedzictwo tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej (1942-1945).

W chwili obecnej w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niecałe 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. A w planach miało ich być około 18 tysięcy, co wobec rzeczywistej ich ilości, stanowi około 30% wykonanego planu zamierzeń. Dlatego też, gdy docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć aż 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach, osiągnięte tego poziomu jest mocno problematyczne. No ale zobaczymy jak to się dalej rozwinie. Bo na razie sprawnie idzie tylko powoływanie dowództw, składających się z żołnierzy zawodowych, kolejnych brygad WOT. Co oczywiście kosztuje a nie przekłada się na realny wzrost bezpieczeństwa kraju i społeczności lokalnych.

Dla przykładu, już latem ubiegłego roku w nocy z 11 na 12 sierpnia, po tym gdy na Pomorzu doszło do bardzo tragicznie zakończonej klęski żywiołowej, w postaci przejścia tam nawałnicy, żołnierze WOT mogli wykazać się realizacją jednego z głównych zadań postawionych im w ustawie o WOT. Niestety okazało się, że ich tam nie ma. Tak więc w usuwaniu powstałych tam skutków nawałnic nie brali udziału żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, ponieważ jak wyjaśnił rzecznik „terytorialsów” podpułkownik Marek Pietrzak, miejsca, gdzie usuwane są szkody znajdują się w województwie pomorskim, a tam nie ma jeszcze OT. Na pytanie zadane płk Pietrzakowi przez redakcję „Fakt24.pl”, czy jest możliwość przesunięcia żołnierzy z jednego regionu do drugiego Pietrzak odpowiedział, że nie on o tym decyduje. Zaś to, że nie mogli wziąć udziału w zadaniach do których zostali powołani ustawą o WOT, wynikało z tego, iż przed 15 sierpnia żołnierze Obrony Terytorialnej ćwiczyli swój udział w obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Przykład ten dowodzi, do czego tak naprawdę została powołana ta nowa formacja wojskowa.
Bo chyba w świetle tego nie powinno budzić wątpliwości, że jednym z zadań WOT jest właśnie „ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.

Dodam, że w 2018 roku, polski podatnik poniesie kolejne koszty, utrzymania i formowania tej prywatnej armii PiS, znajdującej się pod osobistym nadzorem Macierewicza, bo uruchomione zostanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Na zakończenie, chciałbym jeszcze powrócić do bulwersującej sprawy opisanej przeze mnie na blogu, projektu rozporządzenia zgłoszonego przez szefa MON dotyczącego umożliwienia osobom z „poważnymi zaburzeniami psychicznymi” służbę w armii.

Otóż w ostatni piątek prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki skierował do szefa MON interpelację ws. „dopuszczenia dewiantów do służby w Wojsku Polskim”.

Projekt rozporządzenia w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich opublikowało Rządowe Centrum Legislacji (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12306708/katalog/12481267#12481267).

W związku z tym Winnicki zapytał w swojej interpelacji ministra obrony Antoniego Macierewicza o to, czy popiera projekt rozporządzenia wraz z jego uzasadnieniem i kto jest personalnie odpowiedzialny za jego przygotowanie (treść tej interpelacji podał portal ruchnarodowy.net).

napisał tam też, że che się dowiedzieć, „czy według Pana Ministra kandydaci na żołnierzy powinni cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym oraz fizycznym?” oraz „czy MON planuje wcielać w życie zalecenia ECRI i umożliwiać osobom z poważnymi zaburzeniami psychicznymi służbę w Wojsku Polskim?”

Ja ze swej strony dodam, że projekt ten kłuci się z obnoszącym się demonstracyjnie przez ministra Macierewicza ortodoksyjnym katolicyzmem środowiska katolickich mediów ojca Rydzyka, i dowodzi to jednocześnie jego wielkiej obłudy i zakłamania.

[1] Dz.U. z 2016 r. poz. 2138,

[2] Druk nr 966, http://www.sejm.gov.pl,

[3] Paulina Glińska, „Dowództwo WOT gotowe do działania”, http://www.polska-zbrojna.pl, 29 marca 2017,

[4] „Pierwsi żołnierze WOT złożyli przysięgę”, http://www.mon.gov.pl,

[5] Dziennik Urzędowy MON 2017-06-29.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, sytuacja na donieckim odcinku frontu, była dokładnie taka sama jak poprzedniego dnia i nocy.

Jedyną różnicą jest to, że uaktywnili się ukraińscy snajperzy, w wyniku czego zginął od podstępnie wystrzelonej kuli przez jednego z nich, żołnierz sił zbrojnych DRL.

Łącznie minionej doby, ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, 4 razy ostrzeliwali terytorium DRL. Ostrzały prowadzone były w rejonie następujących miejscowości: Gorłówki, Spartakusa oraz Jasinowatej.

Natomiast z ługańskiego odcinka frontu, nie doszły jak an razie żadne informacje dotyczące naruszania reżymu ciszy przez stronę ukraińską, wzt. można przyjąć, że tym razem panował tam spokój.

W tym miejscu chciałbym jeszcze przypomnieć, że dziś jest w Kościele Prawosławnym pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 6 січня 2018 року

Попри досягнуті домовленості щодо новорічно-різдвяного перемир’я, російсько-окупаційні війська не спромоглися у повній мірі забезпечити режим тиші.
З початку доби, уздовж лінії розмежування, зафіксовано 1 обстріл оборонних укріплень Збройних Сил України з боку противника. Після обіду, бойовики зі стрілецької зброї та великокаліберних кулеметів вели вогонь по позиціях сил АТО біля Новолуганського. Українські військовослужбовці вогонь у відповідь не відкривали.
На інших ділянках нашої оборони порушень режиму припинення вогню не зафіксовано”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 6 січня 2018 року

На Святвечір противник продовжував обстрілювати із забороненого Мінськими домовленостями озброєння позиції Збройних Сил України.
На Луганському напрямку, ворог зі 120-мм мінометів вів вогонь по оборонцях Троїцького та випустив у бік українських захисників понад 10 мін. Поблизу Станиці Луганської бойовики порушували перемир’я зі стрілецької зброї, а поряд з Новолуганським, за світлої пори доби, – зі стрілецької зброї та великокаліберних кулеметів. Українські військові вогонь у відповідь не відкривали.
Загалом минулої доби, вздовж лінії розмежування, зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.
У наслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Збройних Сил України зазнав поранення. Стан здоров’я українського захисника характеризується як задовільний, а його життю ніщо не загрожує”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.01.2018r.- 1045 dzień od nowego rozejmu.

 1. UKROSZAJBA ciąg dalszy, czyli ukraińska „piosenkarka” Rusłana, która ostatnio publicznie bełkotała ze „przodkami” Ukroińców sa starożytni Sumerowie, teraz bredzi w ukromediach ze podczas tzw. kijowskiego majdanu na jego uczestników „rozpylano wirusy” od których chorowali…
  http://replyua.net/news/85369-ruslana-rasskazala-o-virusah-na-maydane-iz-za-kotoryh-postradali-aktivisty.html
  ps. Jeden z owych „wirusów” musi „trzymać” Rusłanę do teraz…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem nagły ‚zwrot akcji” na Płw. Koreańskim, gdzie Korea Płn i Korea Płd ogłosiły ze chcą ze sobą rozpocząć dialog w celu zażegnania zaistniałego ostatnio kryzysu, rozmowy mają rozpocząć sie 9 stycznia;
  http://www.independent.co.uk/news/world/asia/north-korea-crisis-latest-peace-talks-meeting-south-kim-jong-un-moon-jae-in-missiles-sanctions-a8142871.html
  Z kolei prezydent USA Donald Trump ktory do tej pory ‚wywijał przyciskiem nuklearnym” teraz zaczał „wywijać słuchawką telefoniczną” oferując swoje „pośrednictwo w rozmowach”;
  https://www.cbsnews.com/news/donald-trump-at-camp-david-speech-today-2018-01-05/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukromedia informują że w porcie w Odessie „gnije” (cytat) 40 „sanitarek” przysłanych z Chin w ramach pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Jak poinformował jeden z ukraińskich dziennikarzy chińskie „sanitarki” to nowe samochody w pełni wyposażone w nowoczesny sprzet medyczny, które miały trafić do najbardziej potrzebujacych takich pojazdów wiejskich ośrodków zdrowia. Podobno nie moga one opuścić portu w Odessie z „powodów formalno – prawnych”;
  https://www.048.ua/news/1909405
  Ps. Pewno już jakiś ukrocwaniaczek je sobie upatrzył i kombinuje jak by je tu „opchnać” na „boku”…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Szef ukroIPNu Wiatrowycz chce by okres kiedy Ukraina wchodziła w skład ZSRR został uznany za „okupację” (!);
  http://replyua.net/news/85360-vyatrovich-period-sssr-dolzhen-byt-oficialno-priznan-okkupaciey.html
  Ps. I wbrew pozorom jest to „bardzo dobra koncepcja” (jak mawiał „klasyk”), bo w ten sposób Wiatrowycz sam ‚podcina” podstawy istnienia dzisiejszej Ukrainy w obecnym kształcie terytorialnym.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ambasador Wlk. Brytanii na Ukrainie Judith Gough skrytykowała władze w Kijowie za ich „naciski na urzędy zwalczajace korupcję na Ukrainie” i stwierdziła że takie działania mogą przyczynić się do zniszczenia reputacji Ukrainy na Zachodzie. Stwierdziła także że bez zwalczenia bezkarnej na Ukrainie korupcji nie ma ona co liczyć na pojawienie sie znaczących inwestorów;
  https://korrespondent.net/ukraine/3926003-brytanyia-predupredyla-o-posledstvyiakh-davlenyia-na-nabu
  Dla przypomnienia, ostatnio sam „generalissimus” Poroszenko zapowiadał jacy to ‚poważni inwestorzy” wkrótce pojawią się na Ukrainie;
  https://ubr.ua/ukraine-and-world/power/poroshenko-poobeshchal-ukraine-sereznykh-investorov–3862423

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…. sam „generalissimus” Poroszenko zapowiadał jacy to ‚poważni inwestorzy” wkrótce pojawią się na Ukrainie…”- pewnie ci który mają nielegalne pieniądze na kontach na Cyprze i w Rajach Podatkowych?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem nagły „zwrot akcji” w Estonii, znanej ze swoich agresywnie antyrosyjskiej polityki. Premier Estonii nieoczekiwanie dla wszystkich pozdrowił PO ROSYJSKU (!) OBYWATELI SWOJEGO PAŃSTWA OBCHODZĄCY TEGOROCZNE ŚWIĘTA W OBRZĄDKU PRAWOSŁAWNYM;
  https://regnum.ru/news/2364891.html
  Pojawiły się spekulacje ze to nagłe „nawrócenie się” premiera Estonii moze mieć związek z tym ze Rosja uruchomiała połączenie kolejowe z fińskim portem Kotka, przez ktory towary z Chin mają być przesyłane do UE z ominięciem portów znajdujacych sie terytoriach państw bałtyckich, które straca przez to ważne źródło swoich dochodów;
  http://expert.ru/2017/12/26/rossiya-zapustila-tranzit-gruzov-iz-kitaya-v-es-v-obhod-pribaltiki/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Były minister finansów Ukrainy Wiktor Susłow w wywiadzie dla ukromediów stwierdził że Ukraina nie może wstrzymać „współpracy” z zachodnimi „kredytodawcami”, w szczególnosci z MFW, (czyli faktycznie jest od nich uzależniona) ponieważ właśnie na zagranicznych kredytach opieraja się rezerwy walutowe Ukrainy. Susłow zauważył także że Ukraina cały czas pogrąża się w zadłuzeniu, a jedynym sposobem na zatrzymanie tego procesu byłoby wstrzymanie „współpracy” z MFW, jednak według niego jest to już niemozliwe gdyż załamałby sie wtedy ukraiński budżet;
  https://newsone.ua/ru/suslov-obyasnil-pochemu-ukraina-ne-mozhet-prekratit-sotrudnichestvo-s-mvf/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Wow, prawdę powiedział…
   Od siebie mogę tylko dodać, że rząd w Kijowie stara się (z akcentem na stara) wyjść z tego błędnego koła zadłużenia. NBU renegocjuje warunki spłaty kredytów ( dłuższy okres spłaty w zamian za lepsze oprocentowanie). Jednak bez szybkiego wzrostu gospodarczego nie ma szans na wyjście z impasu. Najgorsze w tym wszystkim dla Ukrainy jest to ,ze trwa DOBRA światowa koniunktura gospodarcza. Podstawowe towary eksportowe Ukrainy (metale, wyrobu stalowe, usługi IT) są w cenie. Gorzej jest z rolnictwem gdzie pomimo znacznego zwiększenia produkcji widać zmniejszenie opłacalności produkcji. Głównym powodem jest nadpodaż na rynku ( konkurencja ze strony Rosji?).
   W 2018 roku Ukraina zanotuje wyższy niż w poprzednich latach wzrost gospodarczy. Może (powtarzam może) będzie to nawet 3.5%. Jednak w 2019 roku gospodarka zacznie siadać a w kolejnych latach zapewne dojdzie do kolejnej recesji.
   powodów jest cała masa-od utraty tranzytu gazu z Rosji, poprzez większą konkurencję ze strony Rosji w produkcji rolnej, poprzez światowe trendy itd itp.
   Władze w Kijowie mają zatem 2 lata, tylko dwa lata zanim szlag trafi gospodarkę Ukrainy. Tylko dwa lata, ale z tego co widzę nie mają pomysłu,a ni chęci by ów czas pożytecznie spożytkować. Zapewne liczą na to ,że jakoś to będzie i ktoś im pomoże w razie większych kłopotów. Tu jednak może ich czekać srogie rozczarowanie, bo kraje UE i USA mają już dosyć nieudolności władz w Kijowie, z Rosja sa w konflikcie ,a Chiny nie pozwalają się oszukiwać ( kwestia zdefraudowanych środków z pożyczek udzielonych przez państwo środka).

   Polubione przez 4 ludzi

 8. Dyrektor generalny niemieckiej firmy „Adidas” Kasper Rørsted skrytykował wszystkich którzy chcą „karać Rosję sankcjami” i stwierdził ze traci także na tym Zachód, gdzie likwidowane są kolejne miejsca zatrudnienia. Wezwał takze do szukania porozumienia z Rosja, aby złagodzić obecne „napięcia”, ktore jest w interesie całej Europy. Powołał się przy tym na słowa Prezydenta Rosji które ten wypowiedział 10 lat temu o „wolnym europejskim rynku” od Portugalii do Rosji;
  https://strana.ua/news/116044-hlava-adidas-prizval-k-sblizheniju-s-rossiej-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, znany amerykański „sowietolog”, czyli specjalista d/s państw byłego ZSRR emerytowany profesor Uniwersytetu Princeton Stephen F. Cohen o konflikcie na Ukrainie po 4 latach od „kijowskiego majdanu” i roli jakiej odgrywają w nim amerykańskie media. Cohen opisuje kto tak naprawdę ostrzelał demonstrantów (i funkcjonariuszy MSW Ukrainy) powołujac sie przy tym na opracowania kanadyjskiego naukowca Ivana Katchanovski’ego. Stawia także tezę że posuniecia administracji Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy mają właśnie swoje podstawy w działaniach amerykańskich mediów (oraz waszyngtońskiego establishmentu). Gdy tylko DT zaczyna przebąkiwać o potrzebie „współpracy z Rosją” media w USA (jak i establishment)wywlekają „Russiangate”, czyli zaczynaja go oskarżać o to że jest ‚rosyjską marionetką”;
  >https://www.thenation.com/article/four-years-of-ukraine-and-the-myths-of-maidan/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Przypomniał o sobie były „lider” banderowskiego ‚Prawego Sektora’, obecnie „dowódca’ tzw. ukraińskiej armii ochotniczej Dmytro Jarosz który m.in zapowiedział że Ukraińcy odzyskają „okupowane” przez Rosję Krym, Donbas oraz Kubań (?!)”, a także „inne etnicznie ukraińskie ziemie”. Szczególnie zastanawiajace jest właśnie to co Jarosz miał na myśli pisząc o „innych etnicznie ukraińskich ziemiach”, czy nie czasami tzw. Zakierzoński Kraj?
  https://antikor.com.ua/articles/213766-jarosh_my_objazateljno_vernem_okkupirovannye_moskoviej_donbass_krym_kubanj_i_drugie_ukrainskie_etnic
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakerzonie

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Takie małe OT
  W nocy z poniedziałku na wtorek na niebie nad Polską i Ukrainą widziana była biała poświata. Zdaniem eksperta to efekt testu rosyjskiej rakiety balistycznej. Rosyjskie media potwierdzają, że pocisk został wystrzelony z poligonu w obwodzie astrachańskim oraz, że miałaby to być odpowiedź Kremla na amerykańskie Patrioty – podał portal tvp.info.
  http://niezalezna.pl/212506-poswiata-na-niebie-nad-polska-i-ukraina-przyczyna-rosyjskie-testy-rakietowe

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Nieciekawe informacje dla Ukrainy.
  Jak coraz więcej ekspertów wypowiada się cierpliwość zachodnich polityków wyczerpała się. Dotychczas stosowano wobec Ukrainy zasadę kij i marchewki z przewagą marchewki. Jednak po tym jak władze w Kijowie w bezczelny sposób złamały wiele ze swych obietnic „nadchodzi nowe”. Rok 2018 ma być rokiem gdy zakończy się bezkrytyczne wsparcie rządu w Kijowie-teraz „zachód” oczekuje konkretnych rezultatów ich brak oznacza brak wsparcia.
  http://www.dw.com/uk/україна-і-єс-у-2018-році-старий-підхід-більше-не-діятиме/a-41908955

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Taka ciekawostka, nad linią rozgraniczenia stron konfliktu, nie pierwszy raz zresztą, miał odbyć lot zwiadowczy amerykański „dron” RQ-4A Global Hawk, który wystartował z bazy na Sycylii i nad Donbasem przeleciał na wysokosci ok. 16 km. I teraz takie pytanie, DLACZEGO USAMANY NIE PRZEKAŻĄ ZDJĘĆ ZROBIONYCH PODCZAS LOTÓW SWOICH „DRONÓW” NAD DONBASEM, SWOIM UKRAIŃSKIM PACHOŁKOM BY CI JEDNOZNACZNIE MOGLI „OBNAŻYĆ” CAŁEMU ŚWIATU OBECNOŚC ROSYJSKIEJ ARMII NA UKRAINIE?
  http://www.interfax.ru/world/594570

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Można zrobić oborę w mieszkaniu? Można! Udowodnił to ukraiński parlamentarzysta, były „sotnik kijowskiego majdanu”, a obecnie jeden z „liderów” MICHOmajdanu Wołodymyr Parasiuk, który pochwalił się zdjęciami z obchodzonych wraz ze swoja rodzina świąt;

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.