Wojna domowa na Ukrainie 8.01.2018r.- 1046 dzień od nowego rozejmu.


Po szumnych zapowiedziach ogłoszonych w kontrolowanych przez PiS mediach publicznych, o tym jakoby szef MON Antoni Macierewicz udać się ma 17 stycznia br. do Białego Domu. Okazało się, że jednak do tej wizyty nie dojdzie. Przynajmniej tak twierdzi Tomasz Siemoniak z PO- poprzednik Macierewicza na stanowisku szefa MON

Taką informację przekazał były minister MON w rządzie koalicji PO-PSL, Tomasz Siemoniak:

Tym sposobem Macierewiczowi nie dano szansy po pierwsze: na zagwarantowanie przez USA zachowania jego stanowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego, a po drugie: na nowe zdefiniowanie przez niego Europy Środkowej. Widocznie hegemon przestał interesować się tym problemem? Oczywiście pretekstem do spotkania się Macierewicza w Białym Domu z doradcą prezydenta USA, gen. McMasterem miały być m.in. problemy związane z flanką wschodnią NATO oraz bezpieczeństwa Polski. A także, nieformalnie już, wywarcie przez Macierewicza presji na amerykańską administrację w sprawie zakupu przez Polskę systemu rakiet „Patriot”, na który naszego kraju nie jest po prostu stać. Już sam ten fakt, że pomimo propagandy sukcesu jaki uprawiał Macierewicz, i jego współpracownicy, sojusznicy amerykańscy pokazali nam gdzie znajduje się tak naprawdę nasze miejsce w szeregu, dowodzi totalnego fiaska usiłowania oparcia polityki bezpieczeństwa Polski na wymuszonym sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Jak widać polityka „robienia łaski”, nie jest skuteczną metodą postępowania wobec światowego hegemona. No, ale obecne elity polityczne w Polsce tylko to jedno umieją, i tylko z tym kojarzy się uprawianie polityki zagranicznej. Kolejnym dowodem na fiasko tak prowadzonej polityki jest sprawa Ukrainy- naszego domniemanego kolejnego partnera strategicznego, która rozgrywając sprytnie nasze majaki o „Międzymorzu”, nie dopuszcza do rewizji kart wspólnej historii tragicznych czasów II Wojny Światowej.

Taka lokajska postawa wynika z tego, że polskie elity polityczne, sądzą, iż płaszczenie może zastąpił realną siłę, jaką daje krajowi jego prężna i silna pozycja gospodarcza. Bo nie siłą oręża narzuca się dziś swoje warunki, tylko siłą ekspansji gospodarczej. Natomiast myślenie w kategoriach prowadzenia polityki za pomocą kanonierek, których zresztą również nie posiadamy, jest historycznie już nie aktualne i żenujące.

No, ale pomijając te niuanse, okazało się, że MON jak zwykle idzie- w sprawie niedoszłego spotkania w Białym Domu z gen. McMasterem- w zaparte, gdyż jego rzeczniczka prasowa płk Anna Pęził-Wójtowicz na oficjalnej swojej stronie na Twitterze zapewniła, że do tego spotkania na pewno dojdzie:

Tak więc, zagrywka z wyjazdem Macierewicza do USA, aby tam w Białym Domu Zagwarantować sobie dalszą karierę polityczną w Polsce, okazała się tym razem niewypałem, bo najprawdopodobniej Amerykanie przejrzeli jego prawdziwe intencje i jednocześnie stał się on dla nich niepotrzebny. Niepotrzebny zaś dla tego, bo przestała już być potrzebna rola, jaką on się podjął- skrajnego rusofoba i prowokatora.

Już od jakiegoś czasu widać było, że zmienia się kierunek wiatru i Macierewicz będzie musiał odejść. Tym bardziej, że okres jego rządów w MON był czasem straconym dla modernizacji polskich sił zbrojnych i zapewnienia Polsce bezpieczeństwa.

Dlatego też, zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda, bardzo obecnie naciska w sprawie dymisji Antoniego Macierewicza, za którego szefostwo MON przejąłby obecny minister resortu spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Jak zaś to wszystko się skończy, czyli długo oczekiwana rekonstrukcja rządu, jak sądzę w tym tygodniu (najpóźniej zaś w ciągu dwóch tygodni) się wyjaśni.

A czy Błaszczak będzie lepszym szefem MON niż Macierewicz? Nie sądzę, ale chociaż powróci tam pierwiastek racjonalności, którego przy Macierewiczu nie miał szans zaistnieć. Macierewicz nadaje się tylko do prowadzenia felietonów na antenie „Radia Maryja” i falach „TV Trwam” oraz szukania wszędzie wrogów, agentów i szpicli…..oraz znajdywania na każdego swego przeciwnika w wyścigu do władzy, haków. W tym jest rzeczywiście dobry 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, czyli w pierwszy dzień prawosławnych świąt Bożego Narodzenia, na całej długości frontu, a więc na obu jego odcinkach: donieckim i ługańskim, było wyjątkowo spokojnie.

I tak, na donieckim odcinku frontu, w pierwszy dzień świąt, ukraińscy żołnierze tylko jeden raz naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał z opancerzonego wozu bojowego w stronę obrzeży miejscowości Jasinowata, na północnych przedmieściach Doniecka.

Taka sama sytuacja panowała na ługańskim odcinku frontu, gdzie żołnierze ukraińskich sił ATO przy pomocy opancerzonych wozów bojowych, automatycznych granatników ASG i broni maszynowej, ostrzeliwali rejon wioski Niżnie Łozowe, na północ od Debalcewa na wschodnim skraju tzw. łuku światłodarskiego.

Poza tym, w dniu wczorajszym, strategiczny bezzałogowy statek powietrzny US Air Force RQ-4A Global Hawk, monitorował prze kilka godzin sytuację wzdłuż linii frontu w Donbasie. Amerykański Global Hawk o nr. 12-2050 przyleciał z bazy lotniczej Signollea na Sycylii we Włoszech. Na terytorium Ukrainy wleciał on z kierunku na północ od Mołdawii i przemieszczając się na wysokości 16 tys. metrów odbył misję rozpoznawczą kierując się z północy na południe wzdłuż linii demarkacyjnej w Donbasie, oczywiście nie przekraczając jej.

Czyżby szło nowe?

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
14 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 7 січня 2018 року

Сьогоднішній день у районі проведення АТО, вперше у новому році пройшов без порушень режиму припинення вогню. Станом на 18.00 на велике свято Різдва Христового вздовж усієї лінії розмежування сторін не зафіксовано жодної збройної провокації.
Штаб АТО підкреслює необхідність забезпечення миру та спокою у зв’язку з різдвяними святами та підтверджує відданість дотриманню сталого припинення вогню, досягнутого на засіданні Тристоронньої контактної групи. Підрозділи Збройних Сил України у районі проведення АТО забезпечують виконання усіх заходів щодо підтримання перемир’я по усій лінії розмежування сторін та суворо дотримуються Мінських домовленостей”.
Zobacz tłumaczenie

2 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 7 січня 2018 року

Майже добу протрималося Різдвяне перемир’я. Але увечері ворог не зміг втриматися від провокацій та зірвав домовленості Тристоронньої контактної групи про припинення вогню.
Зокрема, на Донецькому напрямку, противник з 82-мм мінометів та стрілецької зброї вів вогонь по оборонних укріпленнях сил АТО біля Верхньоторецького. Тут окупанти випустили у бік наших захисників півтора десятка мін. Українські військові вогонь у відповідь не відкривали.
На інших ділянках лінії зіткнення порушень режиму тиші не зафіксовано.
Під час виконання бойового завдання на Луганському напрямку минулої доби поранення зазнав 1 військовослужбовець Збройних Сил України. Його оперативно доставлено до військово-медичної установи”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- obchody pierwszego dnia prawosławnych świąt Bożego Narodzenia.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.01.2018r.- 1046 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem z oficjalną wizyta w republikach noworosyjskich pojawił sie prezydent Osetii Płd Anatolij Bibiłow, który m.in uczestniczył w ćwiczeniach jednostek wojskowych Republiki Donieckiej i „odwiedził” linię frontu na Donbasie. Prezydent Osetii Płd miał takze przywieźć ze sobą „elementy wyposażenia wojskowego”, warto tu dodać że Osetia Płd jest oficjalnie uznana przez Rosję która prowadzi z nią m.in ożywioną współpracę wojskową;
  http://m.sputnik-ossetia.ru/South_Ossetia/20180108/5599091.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. I znowu tzw. sztab ATO ukrywa ofiary jakie ponosi „niezwycięzona armia kijowska” na Donbasie. Ukraińscy internauci poinformowali ze w dniu wczorajszym w tzw. strefie ATO śmierc poniósł jeden „bojec ATO”, pochodzący z Zakarpacia, oczywiscie tzw. sztab ATO „zapomniał” o tym wspomniec w „wydalanych” p[rzez siebie komunikatach…
  https://korrespondent.net/ukraine/3926169-v-zone-ato-pohyb-voennyi-yz-zakarpatia-sotssety

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraiński portal ‚Strana” o „buncie” tzw. Legionu Gruzińskiego w tzw. strefie ATO. Co ciekawe w końcówce artykułu pojawiła się informacja ze „bojcy” z owego ‚Legionu” (który faktycznie liczył ok 40 osob, czyli odpowiadał sile plutonu) nie zajmowali sie żadną ‚walką z rosyjską inwazja’, a zwykłym bandytyzmem, m.in bezprawnym przejmowaniem przedsiębiorstw, „Параллельно с этим в соцсетях появились рассказы недоброжелателей о том, что на самом деле часть „легионеров” вовсе и не защитники рубежей Украины от агрессора, а промышляющие рейдерством и отжимом предприятий”
  https://strana.ua/articles/analysis/116159-pochemu-vzbuntovalsja-hruzinskij-lehion-v-vooruzhennykh-silakh-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. UKROSZAJBA plus PSEUDOHISTORIA Ukrainy. Były lwowski radny wiceprzewodniczacy ukraińskiej partii republikańskiej Rościsław Nowożeniec ogłosił ze Jezus nie był zadnym Żydem, a „aryjczykiem który wywodził się z terenów obecnej Ukrainy” (!), a umierajac na krzyżu miał „mówićpo galicyjsku” (!!)
  http://www.politnavigator.net/na-kreste-ariec-khristos-pereshel-na-galickijj-govor-novozhenec.html
  ps. A na koniec okaże się ze tak naprawdę był „sumeryjskim Ukraincem” lub „ukraińskim Sumerem”…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Szykuje sie plajta kolejnego ‚sztandarowego” ukraińskiego przedsiębiorstwa? Pojawiły sie informacje ze ukraińska armia zastanawia się nad zakupem indyjskich ciężarówek TATA, dla przypomnienia dotychczas ciężarówki dla ukraińskiej dostarczały zakłady KrAZ znajdujace się w Krzemieńczuku, które według danych z 2013 roku zatrudniały ok. 4000 osób;
  https://bmpd.livejournal.com/3038771.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/KrAZ

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Szokujace dane”, jak piszą ukromedia, upublicznił jeden z ukraińskich prawników – kryminologów Mykoła Gawroniuk. Według upublicznionych przez niego danych liczba skazanych „bojców ATO” jest 12 razy wieksza niż skazanych za ‚separatyzm”, tylko w 2015 roku za popełnione przestępstwa skazano 2500 ukraińskich żołnierzy, a za „separatyzm” tylko 210 osób;
  http://expres.ua/news/2018/01/05/279415-kilkist-zasudzhenyh-uchasnykiv-ato-12-raziv-bilsha-kilkist-zasudzhenyh

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Zany ukraiński bloger i „ukropatriota” (rodem z Doniecka, skąd zwiał na „wolna i demokratyczną” Ukrainę) Denis Kazanskij opublikował nowe zdjęcia z terytorium tzw. republik bursztynowych w obwodzie żytomierskim, gdzie w zwiazku z łagodną zima trwa w najlepsze nielegalne wydobycie bursztynu, przy „cichej” aprobacie miejscowych władz;
  http://kherson.life/poslednie-novosti/vlast-prodolzhaet-kryshevat-nelegalnye-priiski-mestonahozhdenie-kotoryh-vsem-prekrasno-izvestno-kazanskij/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ciąg dalszy „zdradzieckich”, jak napisały ukromedia, działań NATO, czyli pojawiły sie informacje o mającym w tym miesiącu nastapić spotkaniu głównodowdzącego sił NATO z szefem Sztabu Generalnego armii rosyjskiej. W odpowiedzi na oficjalne zapytanie ukromediów NATO nie chciało potwierdzić, albo zaprzeczyć, jednakże stwierdzono ze może do nich dojść w celu stworzenia wspólnych (NATO – Rosja) „kanałów łącznosci” które pomagałyby w koordynacji wzajemnych działań;
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/01/8/7075786/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem w Kijowie, „tituszki” ukrobezpieki (SBU) czyli „ukropatrioci” z neonazistowskiej grupy „C 14” (której „fuhrerkiem” jest agent SBU) zablokowali klasztor Ławra Peczerska który należy do Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiegi. Oficjalnie powodem „blokady” jest protest przeciwko „wpływom FSB w cerkwiach Patriarchatu Moskiewskiego”, ale faktycznie chodzi prawdopodobnie o próbę przejecia klasztoru na rzecz tzw. cerkwi patriarchatu kijowskiego (nieuznawanej nigdzie poza Ukrainą) co „ukropatrioty” zapowiadały już wcześniej;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3926317-radykaly-zablokyrovaly-kyevo-pecherskuui-lavru

  Polubione przez 4 ludzi

 10. No tego to ja nie rozumiem, ukromedia oburzone bo w należacych do międzynarodowej kompanii „Lindab” zakładach działajacych pod Warszawą pracownikom z Ukrainy nakazano , według komunikatu firmy „z powodów językowych”, chodzić w niebiesko – żółtych uniformach;
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/01/8/7075789/
  Przypominam że na Ukrainie „szczyre ukropatrioty” wprost uwielbiają paradować z niebiesko – żółtymi flagami i „upiekszać” wszystko co się da malujac w niebiesko – żółte barwy…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. GIGANTOZDRADA ze strony Norwegii, norweskie media informują że norweska firma Kværner zajmujaca się pracami budowlanymi oraz inżynieryjnymi, podpisała kontrakt (opiewajacy na 600 mln norweskich koron) i będzie uczestniczyła w budowie gazociągu ‚Nord Stream 2″. Jak zauważono w artykule jest to największy kontrakt jaki firma ta zawarła od bardzo wielu lat;
  http://inosmi.ru/politic/20180108/241139945.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Rosyjskie media informuja że UE nie żąda od Rosji „rekompensaty finansowej” od Rosji w wysokosci 1,39 mld euro za zakaz wprowadzony przez ten kraj zakaz eksportu wieprzowiny z UE w związku z epidemią tzw. afrykańskiego pomoru świń. Złozony w tej sprawie przez UE wniosek w WTO (Światowa Organizacja Handlu) dotyczyć ma tylko wyliczenia strat jakie z powodu zakazu poniesli producenci wieprzowiny z UE (które Bruksela wycenia właśnie na 1,39 mld euro) oraz ustalenia czy w związku z tym mozliwe jest wprowadzenie jakiś działań antyhandlowych przeciwko Rosji w celu zrekompensowania tych strat;
  http://tass.ru/ekonomika/4860607

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Watek ukraiński w „naszych” mediach.
  W Zaporożu w noc sylwestrową 37-letni mężczyzna wyskoczył z siódmego piętra i spadł na wózek z 2-letnim dzieckiem sąsiadów. Samobójca zmarł na miejscu, a dziecko w karetce. Trzy dni później pop Jewgienij Mowczanow odmówił dziecku pochówku, po tym, gdy dowiedział się, że chłopiec ochrzczony został w konkurencyjnej świątyni – informuje „Wyborcza”.
  http://wyborcza.pl/7,75399,22866733,ukraina-oburzona-na-duchownego-ktory-odmowil-pochowania-dziecka.html
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-burza-wokol-duchownego-ktory-odmowil-pochowania-dziecka/djz0zkg
  Komentarz: Uważam to za ustawkę, w dodatku wyjątkowo wredną (posłużono się zmarłym dzieckiem). Sprawa śmierdzi na kilometr.
  Po pierwsze ksiądz NIE odmówił POCHOWANIA dziecka, ale MODLITWY nad zmarłym (poniżej link z informacją)
  Dziecko ochrzczono w cerkwi „kijowskiej” ( rodzina zapewne też tam się modliła), ale wezwano księdza „moskiewskiego” (po co?). To tak jakby poprosić księdza katolickiego by odprawił pełny obrządek nabożeństwa dla zmarłego protestanta.
  I by nie było niedopowiedzeń kapłan z cerkwi „moskiewskiej” postąpił zgodnie z procedurami co stwierdził jego bezpośredni przełożony-biskup Łuka.
  .https://www.facebook.com/hudymenko/posts/1599028120145300
  Prawdopodobnie chodzi o usprawiedliwienie kolejnych ataków na Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie (usprawiedliwienie kolejnych zagrabień świątyń?)

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Ciąg dalszy sprawy śmierci ‚bojca ATO” na Donbasie, ktory miał zginąć według ukraińskich internautów 7 stycznia, a o ktorego smierci nie poinformował tzw. sztab ATO. Teraz tzw. sztab ATO tłumaczy się ze jego śmierć to tzw. straty niebojowe, a ustaleniem jej przyczyn zajmuja się organa ścigania (kolejna pijatyka?);
  https://www.obozrevatel.com/crime/zagadochnaya-smert-ukrainskogo-voina-v-ato-vyiyasnilis-podrobnosti.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia na Ukrainie „dowódca’ tzw. Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego ‚Prawy Sektor” wezwał by Ukraińcy ‚wzięli sprawy w swoje rece” i „wyręczyli ukraińskie organy prawa” zi „neutralizowali” m.in wszystkich podejrzanych o „separatyzm” oraz „prorosyjskość’;
  https://strana.ua/news/116184-v-pravom-sektore-prizvali-kardinalno-reshit-vopros-s-separami-tutishkami-i-mazhorami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Dla zainteresowanych, czyli ‚Tylko ryby nie biorą” 🙂 Reportaż o tym jak ukraińscy policjanci z Charkowa starali sie wymusić od kierowcy 5 tys. hrywien „za odstąpienie od czynności służbowych”, a po ukraińskiej „reformie policyjnej” miały sie już takie rzeczy nie wydarzać…
  https://antikor.com.ua/articles/213991-razvodjat_vsego_na_pjatj_tysjach_video_poborov_politsii_razgnevalo_ukraintsev

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.